succes ten tooneele gevoerd een drama tische schets in twee bedrijven, geschreven door den heer J. A. van der Valk te Zierikzee, getiteld „Zalig uiteinde". De wijze van uitvoering was voortreffelijk, zoodat de schrijver, die mede in de zaal aanwezig was, om zijn geestesproduct voor het eerst te zien epvoeren, daarover wel voldaan zal zijn. Dit was dan ook het geval met de aanwezigen, die dit toonden door een luid applaus na het eindigen daarvan, waardoor tevens hulde aan den schrijver werd gebracht, Inmiddels waren de ouden van dagen onthaald op chocolademelk en banket en bleken deze over een en ander ten zeerste voldaan te zijn. Met een welverdiend woord van hulde en dank aan den spreker, den heer Schuitema, de zangvereeniging Euterpe", den heer Van der Valk als schrijver en de heeren en dames als uitvoerders van het tooneelstukje, met hun voorzitter den heer J. Slabbekoorn, de dames Ittmann en Proost, die na afloop daarvan in het costuum van de Ned. Maagd en van den Bond voor Staatspensionneering optraden en verder aan allen, die medewerkten aan het verkregen succes van dezen avond, werd de bijeenkomst door den voorzitter gesloten, die daarbij tevens allen aanspoorde te blijven medewerken of zich aan te sluiten bij den Bond voor Staatspensionneering. Uit de opgekomen ouden van dagen werd door den rentetrekkenden W. Bos ten slotte nog het woord gevoerd en de dank gebracht voor alles en aan allen, die hadden medegewerkt om aan de tegenwoordige rentetrekkenden dit verkregen weekgeld te bezorgen, waarbij door hem een vergelijking werd gemaakt met den toestand van vroeger en ten slotte de wensch uitgesproken, dat het doel van den Bond spoedig voor allen moge bereikt worden. Ellemeet, 12 Dec. In de heden gehouden raadsvergaderingen alhier en te Eikerzee werd benoemd: tot secrecaris alhier de heer A. J. de Bruijnambtenaar ter secretarie te Capelle (N.-Br.), met algemeene (7) stemmen tot ontvanger de heer A. J. de Bruyne voornoemd, met 4 stemmen (op den heer Hubregtse waren 3 stemmen uit gebracht). Te Eikerzee tot secretaris de heer A. J. de Bruyne voornoemd, met 3 stemmen (2 stemmen waren uitgebracht op den heer G. Bonder te Noordwelle), 2 leden waren wegens ziekte afwezig; tot ontvanger de heer A. J. de Bruyne voornoemd, met 3 stemmen, tegen 2 op den heer Jan van den Bout te Eikerzee. Anna-Jacobapolder, 12 Dec. Voor een meer dan stampvol lokaal (verscheidene moesten buiten blijven staan) trad hier voor onze afdeeling voor Staatspension neering de heer Schuitema van Rotter dam op. In een keurige rede bepleitte hij het goed recht er van en duidde helder en klaar aan, dat Staatspensionneering alleen de ware weg is voor een behoorlijke oud erdom8verzekering Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer v. d. Blom, hoofd der christelijke school. De debater, die er zijn verwondering over te kennen gaf, dat een dergelijke bijeen komst in de openbare school gehouden werd haalde er van alles bij, wat met 't onderwerp Staatspensionneering niet veel uitstaande had. Talma, Kuyper de verkiezingen, de Tariefwet enz. Een en ander maakte dat hij niet gemakkelijk in zijn debat te volgen was. De heer Schuitema weerlegde v. d. B. op alle mogelijke punten en wees hem er op, dat hij er verscheidene dingen bij aangehaald had, die met 't onderwerp niets te maken hadden. Mocht v. d. B. lust gevoelen om op een nader te bepalen avond met S. in debat te treden over de Tariefwet, verkiezingen enz., hij had maar te zeggen wanneer; v. d. B. wees de uitnoodiging af, wijl hy, zijn tijd wel beter kon besteden Met een woord van dank aan spreker en debater werd de openbare feest- vergadering door den voorzitter gesloten. In een huishoudelijke vergadering werd hierop de bekende Bondsmotie met algemeene stemmen aangenomen. Stavonlsse, 13 Dec. Bij de 1.1. Zaterdag avond alhier gehouden stemming voor 2 leden van het Bestuur van den Kolen- bond zyn uitgebracht 153 steramen (er zyn 372 stemgerechtigden). Gekozen zyn Johs. Leune met 114, en C. Brood man met 82 stemmen, terwijl A. G. van IJsseldyk en A. J. Verstraate elk 29 steramen verwierven. De overige steramen waren verdeeld. Aan de universiteit te Utrecht is bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap op proefschrift „Het openbaor aanbod", de heer J. J. Polderman, geb, te St.-Annaland. Deze promotie geschiedde met lof. St.-Annaland, 12 Dec. De jaarver gadering van het muziekgezelschap „Accelerando", Donderdagavond ge houden in 't café „In den Handel", werd bygewoond door den eerevoorzitter den heer A. J. Bierens. Uit het overzicht dat de voorzitter gaf over het laatste jaar bleek, dat er dit jaar vele verwisselingen hadden plaats gehad. De notulen, die de secre taris voorlas, bleken best in orde te zyn. Dat was ook het geval met de rekening van den penningmeester, welke aan inkomsten bedroeg f 143 en aan uitgaven f 102,60 en alzoo met een batig saldo sloot van t 40,40. Drie werkende leden, die te zarnen het gezelschap 67 k 68 jaren hadden gediend, vele jaren ook als leden van het bestuur, hadden hun instrumenten afgestaan aan jongere leden en werden nu om hun verdiensten jegens het gezelschap, tot eereleden benoemd. Het zyn de heeren J. W. van Luik, J. M. Soeters en L. J. Soeter3 Az. Tot leden van het bestuur werden vervolgens gekozen, de heeren L. J. Soeters Pz., A. C. Boogaard, M. P. Lanooq, W. A. Boogaard en P. van Bendegora. Het loon van den bode, C. Burgers, werd met een rijksdaalder verhoogd. Er werd ten slotte bepaald, dat er in de tweede helft van Januari weer een uitvoering zal worden gegeven. Oud-Yossemeer. Vrijdagmorgen begaf men zich aan boord van een by het Boschhoofd liggend vaartuig, om den 20-jarigen zoon van schipper V. T., aldaar wonende, te wekken, omdat hij wat lang uitbleef. By het bed gekomen, bleek de jonge man, die zich den avond te voren gezond en wel aan boord had begeven, overleden te zyn. Men kan zich de droefheid der ouders voorstellen, by deze buitengewone treurige ontdekking. St.-MaartensdiJk. Donderdag werd alhier de oudste ingezetene ten grave gebracht, n.l. de wed. C. HartogCharpentier, die den 7en Maart 1914 99 jaar zou geworden zyn. Het getal oudjes, die op Dinsdag 9 December hun eerste pensioen op 't postkantoor alhier hebben afgehaald bedraagt 67. Poortvliet. Met ingang van 1 Januari 1914 wordt de heer P. C. van Dyke, geboren alhier, Ryksklerk by de Regi stratie te Goes, in gelijke betrekking overgeplaatst naar Roosendaal. Colfynsplaat, 13 Dec. In de jongstleden Vrijdag alhier gehouden Raadsver gadering waren afwezig de Burgemeester en de heer M. Noordyke. Ingekomen was een verzoek van den heer P. C. Coomans, voorzitter van de van de Vereeniging „Help u Zelf', om verlenging van huur van het terrein der weegbrug, hetwelk onder de bestaande voorwaarden werd toegestaan voor onbe- paalden tyd, tegen f 15 per jaar. Besloten werdingevolge art. 59 pensioenwet gemeenteambtenaren, een formeele aanstelling uit te reiken aan P. Janse, gemeentewerker en Mej. T. Meulenberg, helpster bij het onderwijs geven van handwerken in de openbare school aan den heer M. J. Krijger, op diens verzoek, eervol ontslag te verleenen als gemeente-opzichter tegen 1 Januari 1914. Eenige wijzigingen werden gebracht in de begrooting 19131914 tengevolge der pensioenwet voor gemeenteambte naren. Nog was ingekomen een adres van den heer J. C. Krijger te Goes om subsidie voor een autodienst Wolphaarsdijksche VeerGoes, hetwelk werd aangehouden tot nader onderzoek. Aangenomen werd het voorstel van Burgemeester en Wet houders om het Westeinde van den Groenenachterweg te rioleeren. Middelburg. Zondagmorgen werd de assistentie der politie ^alhier ingeroepen voor een 16-jarige jongen, zekere v. d. W., wonende in de Brakstraat, die zijn vader met een revolver dreigde. De jongen werd uit het huis gehaald en hij werd in het bezit gevonden van een zoogenaamd „fietspistooltje'Wegens overtreding der wapenwet werd proces-vei baal tegen hem opgemaakt. Men schrijft ons uit deze gemeente Al is de havenbeweging in onze stad van geen groote beteekenis, toch heeft men hier thans op het gebied van het scheeplossen oen hulpmiddel gekregen, dat tot nu toe in geheel Nederlaud niet in gebruik is, en geheel onveranderd zelfs in geheel Europa niet. Wij bedoelen een electrische elevator, welke niet de waren uit de schepen met bakken of scheppen naar boven brengt, doch die er op berekend is zware zakken en balen naar boven te brengen. De elevator, welke kan worden verplaatst, beslaat voornamelijk uit twee deelen, welke ieder voorzien zijn van twee kettingen zonder einde, terwijl deze kettiugen worden verbonden door staven, die dus als het ware een beweegbare trap vormeD. De balen wij zagen baaltjes kunsmest van 100 K.G. naar boven brengen worden in het ruim tegen de trap aangezet en in ongeveer 13 seconden liggen zij aan de wal in den wagen, die onder de elevator is geplaatst. De hier geplaatste wordt door electrische kracht gedreven, maar ook een benzine motor is gemakkelijk te plaaten. De bediening van deze machine is hoogst eenvoudig. Wij zagen een gewoflen pakhuisknecht daarmede bezig. De elevator is voor de Naamlooze Vennoot schap Zeeuwsche Voeder en Kunstmest handel, voorheen S. M. Boogerd alhier, vervaardigd door Brown Portsbie Elevator Compagnie te Cliicago. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Kerkwerve. By de op Zaterdag j.l. door de Landbouwvereeniging alhier gehouden aanbesteding is het Katoeri- zaadmeel niet gegund; de Lynkoek en Lynschilfers aan I. J. van der Have, resp. voor f 11,25 en f 9,60 en de paarde- boonen aan de wed. H. de Ryke k 8,10. alles in verband van garantie en prys. 0 N D E R WIJ 8. Benoemd tot onderwyzer aan de openbare lagere school te Goedereede, de heer P. J. Bylo, thans te Barwouts- waarder, geboren U» Dreischor. Dnlvendtyke, 6 Dec. Aan het herhalings- onderwys wordt op de school alhier deelgenomen door 11 jongens. Ren esse. Zaterdag hielden de onder wijzers der atd. „Westelyk Schouwen" van het N. O. G. een vergadering. Besloten werd aan het verzoek van het hoofdbestuur, om nog deze week een adres aan de Tweede Kamer te richten om salarisverhooging, te voldoen. De heer L. H. Dorraaar gaf naar aanleiding van het rapport van het ondersteunings fonds van het N. O. G. een kort verslag en een duidelijke uiteenzetting van de wording en de levensgeschiedenis van het ondersteuningsfonds en zyne werk zaamheden. Spreker bepleitte het groote nut van deze instelling en gaf den leden, die nog geen lid zyn, in ernstige over weging, als lid toe te treden van het O. F. dat op oordeelkundige wyze geldelijk steunt en helpt, wie daaraan behoefte heeft. Poortvliet. Benoemd tot onderwyzer te Amsterdam de heer L. van Tiggele, geboren alhier, thans onderwyzer te Rotterdam. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Zierikzee, 12 Dec. By de heden ge houden herstemming voor notabelen werden uitgebracht 346 geldige stemmen. Gekozen zijn de heeren W. P. van Page en A. J. van Schelven, resp. met 212 en 199 stemmen; de heeren J. J. v. d. Houten en C. Staraperius verkregen resp. 141 en 138 stemmen. Renesse. Door het kiescollege ter benoeming van ouderlingen en diakenen is herbenoemd als ouderling de heer G. Verseput en benoemd tot diaken de heer T. Rosmolen (vacature M. de Roo). Noordwelle. In een gehouden ver gadering van het kiescollege ter be roeping van predikanten zyn als leden herkozen de heeren M. Hoogenboom en H. van der Maas. Tot ouderling is gekozen de heer J. P. Hollestelle en tot diaken de heer A. Boot Wz. Burgh. Donderdagavond zeven uur, hoopt in de kerk alhier op te treden ds. Donner van Breda, voor „Vrederust". Slrjansland. Tot ouderling en diaken zyn herkozen de heeren D. Hanse en L. van der Have. Stavenlsse. Herbenoemd als president kerkvoogd alhier, de heer C. Broodman. Coltynsplaat, 13 Dec. In de heden gehouden vergadering van kerkvoogden alhier is tot pres.-kerkvoogd benoemd de heer G. Israel Sr., die periodiek aan de beurt van aftreding was. Geref. Kerk. De kerkeraad te Rotterdam heeft Woensdagavond weer twee belangrijke giften ontvangen, beide van N. N. namelijk f 10.000 voor de nieuwe kerk aan den Westzeedijk en f 10.000 voor de nieuwe Bergsingelkerk. Openbare vergadering van den Gemeenteraad te Dreischor, gehouden op 12 December j.l., 's namiddags halfdrie ure. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en leest de notulen voor van de 2 laatste vergaderingen, die behoudens een kleine opmerking van den heer Der Weduwen worden goedgekeurd. Goedkeuring van Gedep. Staten is ontvangen betreffende de begrooting voor 1914; het omhakken van opgaand houtgewas met weder aanplanting van jonge boomenplantsoen-aanlegbesluit van den raad tot pensionneering der gemeente-ambtenaren en de wijzigingen in het reglement van het Burgerlyk Armbestuur. Voor kennisgeving wordt aangenomen een adres van de verschillende gemeente ambtenaren, die hun dank uitspreken voor het genomen raadsbesluit, be helzende de pensionneering. Alsnu komt ter tafel de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1914, welke in ontvang en uitgaaf een bedrag aanwyst van f3463,066. Daar niemand hierop eenige op- of aanmerking heeft, wordt ze vastgesteld. Hierna leest de voorzitter een adres voor van het onderwyzend personeel der openbare lagere school alhier, houdende verzoek, om de pensioensbydrage voor rekening der gemeente te nemen, ver gezeld van een Memorie van Toelichting. De voorzitter licht de zaak nog nader toe, en merkt op. dat de onderwyzers in den zin der Pensioenwet van 1913 geen gemeente-ambtenaren zijn, alleen voor het herhalingsonderwijs zouden ze voor pensioen in de termen kunnen vallen. Burgeni. en Weth. hebben hierover breedvoerig gediscuseerd en stellen voor op het adres afwyzend te beschikken. De heer Van der Doe het wroord verkrygende zegt o. a., dat gelet dient te worden op de nevenbetrekkingen der gemeente-ambtenaren, hun inkomen is grooter dan de onderwijsers-salarissen en wanneer de gemeente aan het meten is, ze met dezelfde maat moet blijven meten. Spreker heeft by de behandeling der pensionneering z'n stem onthouden, daar hem de zaak niet duidelyk was. Zijn echter de onderwijzers geen gemeente ambtenaren dan houdt alle verder geredeneer op, indien wel, dan ook de volle pensioensbydrage voor gemeente- rekening. De meerdere kosten verhoogen dan natuurlijk den hoofdelyken omslag. Verder gaande spreekt genoemd lid nog over een progressieveinkorasten-belasting. De voorzitter verzoekt spreker niet af te dwalen, daar geen be'astingen aan de orde zyn, en niet in herhaling te treden betreffende besprekingen van vorige vergaderingen. En wat de neven betrekkingen aangaat, zegt de voorzitter, daar hebben we niets mee te maken. De heer Der Weduwen is* het niet met den voorzitter eens en meent, dat de onderwyzers wol gemeente-ambte naren zyn. De voorzitter licht de zaak nog eens duidelyk toe, dat in den zin van de Pensioenswet van 1913 de onderwyzers geen gemeente-ambtenaren zyn, doch de heer Der Weduwen blyft by zijn bewering. (Gelach). De heer Der Weduwen verzoekt hem niet uit te lachen I" De voorzitter hamert, en zegt, dat hij de orde wel zal bewaren en dat men mag lachen wanneer men wil. Na over deze aangelegenheid nog breedvoerig te hebben gesproken komt het voorstel van het Dagelyksch Bestuur, om op het adres van het onderwyzend personeel afwyzend te beschikken, in stemming, en wordt met op één na algemeene stemmen verworpen. Een tweede voorstel van den heer Padmos, om alleen de gehuwde onder wijzers en dan voor de helft der bydrage voor rekening der gemeente-ambtenaren, wordt eveneens verworpen. Een derde voorstel van den heer Goemans, om zoowel gehuwd als onge huwd onderwyzend personeelmet dezelfde bepaling als in het voorgaande voorstel, n.l. dat de gemeente de helft der jaarlyksche bydrage voor zyn rekening zal nemen, worat aangenomen met 4 stemmen vóór, 2 tegen en 1 onthouding. De gemeente-begrooting wordt met een post van pl. m. f 120 gewyzigd en de hoofdelyke omslag tot dat bedrag verhoogd. Aan de orde is de benoeming van een lid voor het Burgerlyk Armtrestuur. Door Burgem. en Weth. is een voor dracht opgemaakt, bestaande uit de heeren C. Klaasse Cz. en J.b Slager. By de gehouden stemming verkregen C. Klaasse Cz. 3 en J.b Slager 4 stemmen. Laatstgenoemde werd dus gekozen. Aan de orde komt nu een voorstel van Burgem. en Weth., om de leerlingen der openbare lagere school eti bewaar school alsnog te onthalen, in verband met de herdenking onzer 100-jarige onafhankelijkheid. Een en ander in over leg met 't hoofd dier school, op een nader te bepalen dag. De heer Der Weduwen zegt het den kinderen niet te misgunnen, maar zag het liever niet uit de gemeentekas bestreden, doch liever door particuliere giften. De heer Van der Doe kan aan het voorstel zyn stem niet geven, daar hy zich niet met den vorm van het feest kan vereenigen. In stemming gebracht, wordt het voorstel van Burgem. en Weth. met 4 tegen 3 stemmen ver worpen. De voorzitter leest een rapport voor over den slechten toestand der haven beschoeiing op de beurtschippersligplaats, door den opzichter Berrevoels opgemaakt. Een reparatie zou pl. ra. f 120 bedragen om genoemde beschoeiing nog enkele jaren te laten meegaan. Na een zeer drukke bespreking, voornamelyk door de heeren Padmos en Van der Doe, keurt de Raad het advies van den opzichter goed en zal men Burgem. en Weth. machtigen, om, wanneer by de herstelling andere moeilijkheden zich voordoen, handelend op te treden. By de rondvraag merkt de heer Der Weduwen op, dat hem nog geen Memorie van Toelichting is toegezonden geworden, zooals in een der laatste vergaderingen was besloten. De heer Padmos deelt hierop mede, dat hy z'n M. v. T. aan genoemd lid zal afstaan. De heer Doeleman verzocht den voor zitter, hoewel het eigenlyk niet de gemeentezaken raakt, eenige inlichtingen te verschaffen omtrent den verslaggever. Laatstgenoemde, zegt men, gaat eerst met zijn verslag naar den burgemeester, voordat het in de courant komt te staanom het door hem te laten corrigeeren. De voorzitter zegt, dat de verslag gever alleen komt om cyfers en de agenda op te nemen. De heer Doeleman vraagt dit alleen om den verslaggever van den op hem geworpen blaam te zuiveren, die zoo doende onverdiend wordt beschuldigd. De heer Van der Doe komt nog eens terug op de pensionneering en bespreekt een en ander ook in verband met traktementen en verhoogden hoofdelyken omslag. De voorzitter merkt hierby op, dat de hoofdelyke omslag niet aan de orde is en genoemd raadslid moet wachten tot Februari 1914. De heer Goemans maakt den voor zitter opmerkzaam op het rasterwerk van de heining der o. 1. school. De heer v. d. Doe bespreekt nog de noodzakelijkheid om op den Achterweg een urinoir te plaatsen. De heer Der Weduwen komt nog eens terug op het voorstel betreffende het onthalen der schoolkinderen, en vraagt den voorzitter of dit niet op een andere manier kan geschieden, waarop laatst genoemde hem antwoordt, dat het niet uit de gemeentekas gaat, gelyk besloten is. Wil echter de heer Der Weduwen het particulier initiatief nemen, niemand zal zich daartegen verzetten. Niets meer aan de orde zynde, wordt de openbare vergadering gesloten en gaat men over in een geheime zitting, ter behandeling van het 2e suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag. Mej. S t a a s. De lezing van mej. Staas over vrouwenkiesrecht, te St.-Maartensdyk, zal niet, geljjk gemeld is, Woensdag, maar Donderdagavond a.s. gehouden worden. Draagt elkanders lasten. Te Wekerum, onder Ede, is een stroopers-vereeniging opgericht, die den naam draagt van „Draagt elkanders lasten", en ten doel heeft, gezamenlijk de te beloopen boeten te betalen. Z\j verklaren openlijk, dat ze in de vorige week tezamen 44 hazen, 23 konjjnen, 7 fazanten, 8 patrijzen, 5 korhoenders en 1 snip hebben geschoten. Vierkante stuivers. Blijkens de Memorie van Antwoord van den Minister van Financiën, zullen de vierkante stuivers bij het begin van het jaar 1914 in omloop worden gebracht. Naar men verneemt, zullen Woensdag de nieuwe vierkante stuivers aan de kantoren van de Rijksbetaalmeesters verkrygbaar gesteld worden. TELEGRAMMEN. VGravenhage, 15 December. Tweede Kamer. Besloten werd de oorlogsbegrooting in de avondzitting te behandelen, doch niet vóór a.s. Woensdag avond. Na een korte discussie werd goed gekeurd Hoofdstuk 2 (Hooge Colleges) der Staatsbegrooting, waarna aange vangen werd met de behandeling van de bogrooting van justitie. Bij het algemeen justitie-debat ver zocht de heer Mondeis aan den Minister afkeuring van het aanmatigend onbe voegd optreden van de Kamer van Toezicht op het notaris-ambt te Middel burg door aan notaris Van Dalsum een di8siplinaire waarschuwing te zenden naar aauleiding van een door dezen in De Volkswil geschreven kritisch artikel over de haudelingen van de Gedeputeerden Fruytier en Dieleman. Benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het Cala- matiseuse Waterschap Bruinisse, de l\eer S. Hage te Bruinisse. Rotterdam, 15 December. GRANEN. Buitenlandsche kalm, maar vast. Meelf llj[, kalm. Binnenl. Tarwet 8 k f 9,50. Haverf7 k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2