ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 15 December 1913. Nieuwjaarswenschen EERSTE BLAD. RECLAMES. Kostelooze koepokinenting en kerinënting NIEUW STIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijntis voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 6 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9479. Directeur g A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteur) J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 etsmeerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 uro. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Tegen het a.s. Nieuwjaar wordtde aandachtder lezers ge vestigd op den grooten voorraad modellen Tan VISITEKAARTJES, voorhanden ter Stoom-Boek-, Courant- en Handels drukkerij v/h. LAKENMAN OCHTMAN, Zierikzee, die in verschillende prijzen netjes en vlug worden geleverd. Met het oog op het a.8. w Nieuwjaar worden de lezers weder attent gemaakt op de goedkoope aanbieding van bedrukte Naamkaartjes door de Firma li. W. J. OCHTMAN Papier magazijn, 09* Appelmarkt BERICHT. Zij, die zich met I Januari a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. Wij herinneren onzen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 cents a contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van 1 Januari 1914 wordt des Donderdagsmorgens hier ter stede bezorgd; tevens wordt zorg gedragen dat dit op dien morgen door geheel Schouwen, Duiveland, Tholen, St.-FilipslandNoord- en Zuid-Beve land wordt ontvangen. De inzending der advertentiën voor dat no. bestemd kan geschieden tot Woensdag 31 December uiterlijk des namiddags 3 uur. De Directie. op Woensdag 17 December 1913, 's namiddags van 2 tot 4 uur, in het gebouw voor lijders aan besmette lijke ziekten, staande in de Sint-Antonie- of Manhuisstraat, wijk C no. 80. De geneeskundige, met de vacci natie belast, verzoekt met aan drang zorg te dragendat de beide bovenarmen van de in te enten kinderen en volwassenen goed gewasschen zijn. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zieiuk7.ee maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bylagen van M. TH. JACOBI, Smid, wonende in deze gemeente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot oprichting van eene bewaarplaats voor buskruit, op den zolder van het perceel in de Korte Sint-Janstraat, plaatselijk gemerkt wijk C no. 116, kadastraal bekend sectie B no. 141 dat op Maandag den 29 December aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente, in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker als zjj die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 15 December 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. INDIË. De pest heeft het aanzijn gegeven aan ben zeer moderne broodwinning, deelt het Soer. Hbld. mede. Wanneer zich in een woning een geval van ziekte voordoet, moeten de huisgenooten van den patiënt worden afgezonderd in quarantaine barakken. Hiervoor voelen de inwoners al heel weinig. Eenig besef, dat de maat regel uoodig is om verspreiding der ziekte tegen tc gaan, is bij bon niet aanwezig. Wat gebeurt er thans? Als zich in een ïnlandscbe woning een geval heeft voor gedaan en de medische dienst hiervan kennis heeft gekregen, worden mensclien gezocht, hongerleiders, die in plaats van de huisgenooten zich in de barakken willen laten opnemen. Hot tarief moet een gulden per persoon zijn. De lieden die niet met den pestlijder in aanraking zijn geweest, gaan voor een tijdje bij kennissen of familie logeeren. AMERIKA. New-York, 13 Dec. Te Valley in den staat New-York werd een vrouw ge- arresteerd wegens poging tot moord op haar vier kinderen en moord op haar echtgenoot. Zg bad haar man en kinderen met rattenkruid vergiftigd eten voorgezet. De man overleed, de kinderen verkeeren in bedenkelijken toestand. v Volgens de jongste berichten uit Panama, valt er niet aan te denken, dat het kanaal op 1 Januari 1914 voor de scheepvaart wordt opengesteld, zooals eenigen t|jd geleden werd gemeld, riet sar minstens wel eenige maanden later worden. De verzakking van het kanaal-profiel b|j Cucuracha en de nog steeds voortdurende grondafschuivingen me de Culebra-doorgraving verstoppen, hebben een zekere ongerustheid gebaard maar de dag wordt toch nab|j geacht' waarop men op werkdadige wjjze kan' stryden tegen de moeilijkheden, in het leven geroepen door het onophoudelijk neerstorten van de aardmassa'a in het kanaal. Voor het oogenblik echter kan men er niet aan denken, de verstopte Culebra-doorgraving te verwijden. ENGELAND. Londen, 13 Dec. Terwijl de koning en koningin in Covent Garden een opera voorstelling bijwoonden, zetten ver scheidene kiesrechtdames een demonstratie op touw. In een loge, die grensde aan de loge, waarin het koninklijk echtpaar gezeten was, ontplooiden z|j een banier die tot opschrift droeg: „Vrouwen worden' in de gevangenissen van uwe majesteit gemarteld." Vervolgens maakten zij tot den koning eenige opmerkingen over de arrestatie van mevrouw Pankhurst, docli voordat zij veel baddeu kunnen zeggen gaf het aanwezige publiek op zeer luiden toon zijn afkeuring over het optreden der suffragettes te kennen, wier woorden weldra niet meer verstaanbaar waren De koning glimlachte, toen hij getuige was van de pogingen der vrouwen om zich verstaanbaar te maken, Het incident duurde slechts een minuut en spoedig waren de suffragettes door de suppoosten buiten de deur gezet. DÜITSCHLAND. Dezer dagen is te Berlijn een heer overleden die elk jaar eenige weken to Ivisamgen doorbracht, om daar een kuur te volgen. Bij het openen van zijn testament bleek, dat de overledene zeven meisjes die hem steede te Kissingen bedienden, elk 30.000 mark had vermaakt Van de gelukkige arfgenamen, die wel nooit van zoo'n buitenkansje gedroomd zullen hebben, zijn er reeds vijf opgespoord. 1 wee meisjes, een Oostenrijkse lie en een öeiersche, worden nog gezocht. BELGIË. Te Brussel is men er in geslaagd, jf1®Personen te arresteeren, die de diefstallen, welke daar in den laatster) tyd gepleegd werden, hebben bedreven. Een onderzoek, dat reeds verscheidene maanden duurde, had tot verscheidene arrestaties aanleiding gegeven, in ver band met verschillende diefstallen in het goederenstation aldaar. Een twintig tal personen zaten reeds achter slot en grendel, maar toch kwamen herhaalde lijk nieuwe diefstallen voor. Woensdag heeft een inspecteur van politie drie mannen gearresteerd, die blijken de hoofdschuldigen te zijn. Het zijn twee werklieden, in dienst bij de spoorwegen en een voerman van een groote Brussel8che handelsfirma. Deze laatste bracht de gestolen goederen naar een echtpaar te Molenbeek, dat die goederen verkocht. By een huiszoeking werd een aantal zaken ontdekt, te zamen een waarde van 10.000 francs vertegen woordigend. De gearresteerden zyn ter beschikking van den rechter van instructie gesteld en bevinden zich in preventieve hechtenis. NEDERLAND. Meppol, 13 Dec. Alhier gaat het hard nekkig gerucht, dat men den dader van den afgrijselyken moord, vóór ruim twee jaar in het Koekangerveld gepleegd, waarby de veehandelaar Bakker, zyn huishoudster en zyn knecht gewelddadig werden om het leven gebracht, op het spoor is. Het moet zekere V. N. zyn, op hel oogenblik in Duitschland ver toevende. Amsterdam, 13 Dec. Alhier gebeurde het verleden jaar St.-Nicolaas, dat een boodschaplooper, een net oud manneke al vyftig jaren in dezelfde betrekking, by een dame een pakje chocolade ter waarde van f 2 moest bezorgen. Hij had nog nooit een cent te weinig thuis ge bracht, was geacht om zyn stipte eerlijk heid. En nu by zyn thuiskomst ontbraken tot zyn ontsteltenis f2. Misschien had mevrouw de chocolade niet betaald. En het manneke haastte zich terug naar de dame, die zich niet wist te her inneren of zij betaald had, doch in ieder geval hem de schade niet wilde laten lyden. Daarom stuurde zij hem met 2 gulden heen. Toen was hy ten minste voor zyn baas geholpen. Maar was hy nu wel eerlyk geweest Die gedachte plaagde hem een heel jaar lang, liet hem maar geen rust tot dat een gewichtige dag den 9 December aanbrak. Want hy behoorde tot de ouden van dagen, die de twee gulden mochten gaan halen. En toen haastte hy zich naar de dame om restitutie te doen, om zyn oude schuld te gaan voldoen, want zoolang hy zich niet gerust gevoelde meende by schuldig te zyn. Zoo zijn er nog maar weinigen. VGravenhage, 13 Dec. De oud-luite nant C. B. alhier, tegen wien een aan klacht was ingediend wegens het misdrijf bedoeld bij artikel 248bis Wetboek van Strafrecht, is, na door den officier van justitie te zyn gehoord, weder op vrye voeten gesteld. Mlddelharnis, 13 Dec. Alhier doet zich het zeldzame geval voor, dat in één gezin 2 manspersonen van het ouder domspensioen genieten, de 95-jarige vader en de 70-jarige ongehuwde inwonende Zierikzee, 15 Dec. Vrijdagavond ver gaderde in do kleine zaal van het café Juliana'de Zierikzeesche IJ s vereeniging. Na opening deelde de voorzitter, de heer A. J. Ribbens, mede, dat deze vergadering feitelijk een voortzetting der vorige was en alleen was belegd tot vaststelling van het huishoudelijk reglement. Alsnu werd overgegaan tot het artikelsgewyze voorlezen en hespreken daarvan. Met nadruk wees de voorzitter op het ge wijzigd artikel 15, dat nu aldus luidt: „Zy, die zich na den eersten December „als lid aanmelden, betalen voor het „loopende jaar de dubbele contributie. „Indien men lid der vereeniging is ge- „weest (en de stad niet metderwoon „heeft verlaten, wordt f 1,50 entrée-geld „bovendien geheven". Na eenige besprekingen werd het huishoudelijk reglement met algemeene stemmen goedgekeurd en het bestuur machtiging verleend over te gaan tot het doen drukken van de Koninklijk goedgekeurde statuten en het huis houdelijk reglement, hetwelk alsdan aan de leden zal worden toegezonden. Na den wensch te hebben uitgesproken, dat moeder Natuur ons dezen winter eens genadig moge zyn, opdat allen volop van de ijssport zullen kunnen profiteeren, sloot de voorzitter de vergadering. Wij verwijzen belangstellenden naar achterstaande advertentie der afdeeling Zierikzee van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, die a.s. Vrijdag avond om acht uur in het „Huis van Nassau" een propaganda-avond zal geven. Het is het bestuur gelukt als spreker vóór de pauze te doen optreden mr. S. J. M. van Geuns, die tot onderwerp heeft gekozen: „Door duisternis tot Licht". Na de pauze zullen zang, tooneelspel en tableau elkander aangenaam afwisselen. Men verzoekt ons de ingezetenen opmerkzaam te maken, dat voor leden en niet-leden de entrée 25 cents is. Ia de N. Zierikzeesche Ort. was de entréeprys abusievelijk te laag opge geven. Vrijdagavond vergaderde in de koffiekamer der Concertzaal het Depar tement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De heer Stoop leidde als voorzitter de vergadering. Na een toespraak van dezen werden de notulen door den heer Pleyte gelezen en door de vergadering goedgekeurd. Ingekomen was een verzoek van rar. J. P. Cau, om ontslag tegen 1 Januari 1914 als bestuurslid der Nutsspaarbank. In een met algemeene steramen aan- genomene motie werd met het oog op de vele en langdurige verdiensten van mr. Cau ten opzichte van de spaarbank, besloten tot dezen het verzoek te richten op zyn ontslag terug te komen. Tengevolge van de aanneming van deze motie verviel de op het convocatie biljet vermelde benoeming van een bestuurslid der Nutsspaarbank. Tot bestuursleden der Volksbibliotheek werden benoemd de heeren rar. S. R. Bakker, J. M. van Doorninck en J. H. Heimbach. Mede aanbevolen waren de heeren A. G. A. Demmers, J. A. M. Hanssens en L. Ochtman. Na nog eenige besprekingen werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Mr. Cau is op zyn verzoek om ontslag teruggekomen. De Minister van Nijverheid en Handel, heeft o.a. voor het jaar 1914 tot lid in de Commissie, belast met het afnemen van de examens ter] verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen benoemd den heer H. Slot, gep. kapt. luit. ter zee, alhier. Naar men verneemt zal de majoor- kwartiermeester C. Chivat van de 6e infanterie-brigade te Breda, geb. te Zierikzee, tegen 1 Februari e.k. den dienst met pensioen verlaten. De regeering heeft den centralen gezondheidsraad om advies verzocht, inzake het bekende adres over de vrye uitoefening der geneeskunst. Door het hoofdbestuur van Schutte- vaer is een adres verzonden aan den minister van Marine, met verzoek wel in ernstige overweging te willen nemen de op de Zuiderzee, de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche strooraen, in enge geulen uitgelegde lichtboeien, al naar gelang van de zyde van het vaarwater, waaraan zy liggen, rood of wit licht te doen toonen. Serooskerke, 12 Dec. „Zang Veredelt" alhier gaf op Dinsdag-, Woensdag- en Vry dagavond haar tweede zanguitvoering, afgewisseld door tooneelspel en voor drachten in de oude school, telken avond bygewoond door een talryk opgekomen publiek. Op het programma kwamen, behalve de zangnummers, voor een tooneelstukje, getiteld „Stille Jan" en een blyspel, getiteld „Twee oude be kenden of de gevolgen van een rukwind". De zangnummers werden onder de be zielende leiding van onzen direoteur, den heer Barentsen, op verdienstelijke wyze gezongen en mochten een alge- meenen by val inoogsten. De verschillende rollen in de tooneel- stukjes bleken onder de bekwame leiding van onzen voorzitter, den heer Van der Have, flink te zyn ingestudeerd en werden zeer goed vertolkt. Zy vielen evenals de verschillende voordachten blijkbaar zeer in den smaak, getuige de voortdurend luide bijval der aan wezigen. Hierby vermelden wy nog, dat het tooneel prijkte met een prachtig voor- scherm, een geschenk, aan onze ver eeniging geschonken, door onzen burge meester, den weled. heer L. de Oude, beschermheer onzer vereeniging. Dat by monde van haar directeur, de zangvereeniging haar beschermheer voor zoo'n kostbaar geschenk hartelijk dank betuigde, behoeft zeker nauwelijks vermeld. Alsnu verzocht onze directeur de vereeniging nog eenmaal haar dank baarheid te uiten, door het zingen van een lied, by deze gelegenheid, door hem zelf gemaakt. In hartelijke bewoordingen dankte hierop onze beschermheer „Zang Veredelt", en gaf aan de vereeniging de verzekering van zyn voortdurende sympathie en steun, hetgeen met luiden byval werd begroet. Ten slotte een woord van dank aan de heeren P. C. Pols en J. Stoel, den eersten als timmerman en ontwerper van 't nette geplaatste tooneel en den laatsten voor zyn keurige orgelbegeleiding by tooneel en voordrachten en dansmuziek. Wy kunnen veilig verklaren, dat deze uitvoeringen, die eiken avond met een allergezelligst bal werden besloten, in alle opzichten geslaagd zyn en wenschen „Zang Veredelt" geluk met haar veel belovende toekomst. Bronwershaven, 13 Dec. Gisterenavond werd alhier in het hotel Ringelberg de feest- en propaganda-avond gehouden door de afdeeling Brouwershaven van den Bond voor Staatspensionneering. De zaal daarvoor gebruikt, was meer dan vol reeds vóór de opening waren alle zit plaatsen besproken, en nog tal van leden en anderen kwamen daarbij. Van de uitnoodiging, gericht tot de ouden van dagen, waarvan er deze week op het postkantoor 39 hun eerste week geld hadden in ontvangst genomen, om aan dezen feestavond deel te nemen, hadden er 28 gebruik gemaakt, w. o. ook waren de mannen of vrouwen van deze rentetrekkenden, die daarvoor niet of nog niet in aanmerking kwamen. Nadat allen zoo goed en zoo kwaad als dat ging, een zit- of staanplaats hadden verkregen, hield de heer G. J. Boot, voor zitter dezer 'afdeeling, de openingsrede, daarbij allen, inzonderheid de ouden van dagen, in welgekozen woorden welkom heetende. Hij wees daarbij op het voor recht door die menschen genoten waarom er blijdschap was, dat nu toch do voet was gezet op de (eerste sport vau den ladder naar 't staatspensioen, zooala dat door den Bond werd gewenscht. Hij achtte dit nu reeds verkregen recht een gevolg van hetgeen door den Bond in den lande was gedaan. Nadat daarop de zangvereeniging „Euterpe" eenige toepasselijke liederen had doen hooren, verkreeg de spreker van den avond, de heer H. N. Schuitema van Rotterdam het woord, die begon met te zeggen, dat hij hier had gemerkt, dat er feest werd gevierd over het nu reeds verkregen succes, doch dat men niet van hem verwachten moest een feestrede te zullen hooren. Hij wees vooral op de gebreken, welke nog aan het verkregen recht kleefdendat art. 369 der Invali diteitswet wel zoo ruim mogelijk werd toegepast, doch dat het doel, waarnaar de Bond streeft, nog lang niet bereikt waswaarom verdere aaneensluiting noodig was, en wol zoodanig, dat alom in den lande de stroom hoe langer hoe sterker werd en de muren van 't Binnen hof bereikte, waardoor men gedwongen zou worden toe te geven aan den drang van het volk, om staatspensionneering, waarvoor z. i. geld genoeg in den lande was te verkrijgen, welk geld niet, evenals voor oorlogsschepen, naar het buitenlaud grootendeels gaat, doch in den lande blijft circuleeren, waarvan dus niet alleen de ouden van dageD, doch allen daarvoor op de een of andere wijze iets leverden, voordeel hadden. Verschillende voorbeelden omtrent de toepassing en het gevolg van genoemd art. 369 voornoemd, werden door hem genoemd en aangetoond, dat nog vele behoeftige ouden van dagen daarvan verstoken blijven en het onrechtvaardige, dat de vrouw eenmaal weduwe geworden, niet in aanmerking komt, zoo zy niet zelve loontrekkenden arbeid heeft ver richt. Met belangstelling werd deze rede door allen gevolgd en welverdiend applaus viel den spreker ten deel. Met algemeene instemming werd daarop, op voorstel van den voorzitter, door de vergadering aangenomen de motie, welke reeds in uw blad is vermeld in liet ver slag van den feest- en propaganda-avond der afdeeling Zierikzee op 9 dezer. Na de daarop gevolgde pauze werd door eenige heeren en dames met veel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1