Brieven uit de Hofstad. met elkaar in verband brengt, 't blijft alles slechts gissing. Vast staat het volgende: De heer De Ruyter is met den loopjongen 't laatst in de fabriek gebleven. Toen de schoonmaaksters met haar werk gereed en heengegaan waren, i by te vyf uur in gezelschap van den jongen, den 14-jarigen Hagemeyer, ook vertrokken. Van te voren had hy alle werkzalen gesloten en de van de bazen afkomstige kistjes met diamant een 20-tal opgeborgen in de beide brand kasten. Ook <$ie brandkasten en het kantoortje, waarin zy staan, had de heer De R., vóór zyn vertrek behoorlyk ge sloten, evenals het hek, dat tot dit kantoortje toegang geeft, en de deur van de gang. De jongen is toen met hem medege- loopen, want de R. moest by zyn huisbaas zyn, die in de Lange Leidschedwarsstraat woont, een paar huizen van den knaap af. By het huis van Hagemeyer gekomen, is deze de ouderlyke woning binnengegaan, terwyl de lieer De Ruyter isdoorgeloopen. Hy heeft den huisbaas niet gesproken. Of hy aan diens woning geweest is, kan niet worden geconstateerd, want er was niemand thuis.- Hoe komt de heer De Ruyter, die blykbaar de fabriek verlaten had om er dien dag niet meer terug te keeren, toch later weer in de diamantslypery Zyn weg naar huis lag er langs, want hy woonde op den Overtoom. Maar de onderstelling, dat hy, het gebouw ziende, zich wellicht zal herinnerd hebben, dat hy iets vergeten had, en toen weder naar binnen is gegaan, is niet zeer aan nemelijk. Immerseenige weken geleden is te Antwerpen, in een diamantslijperij, een moord gepleegd, op ongeveer dezelfde wyze als waarvan thans de heer De Ruyter het slachtoffer is geworden. Dat was niet alleen aan de fabriek „De Overtoom" bekend, maar men had er ook gesproken over het gevaar, om geheel alleen achter te blyven in een inrichting waar dieven en inbrekers toch altyd weten iets van hun gading te zullen vinden. Zoo sterk gevoelde men dat gevaar, dat de eigenaar reeds be sloten had, het kantoortje, waar de brandkasten staan, door een electrische schel met het naast gelegen café Smit in verbinding te brengen. Wij hebben de tragische bizonderheid reeds vermeld, dat aan den aanleg reeds begonnen was, doch dat, helaas, de schel nog niet ge reed was op den dag, toen de moord gepleegd werd. 'Is dus onwaarschijnlijk, dat de heer De Ruyter, onder die omstandigheden, toch onvergezeld de fabriek, nadat deze reeds gesloten was, zal zyn binnengegaan. Het vermoeden heeft daarom grond, dat hy, op weg naar huis, is aangesproken door iemand die hem onder een of ander voorwendsel, de fabriek heeft binnen gelokt, maar die iemand moet dan een goed bekende van den heer De Ruyter zyn geweest, anders had hy, zooals boven is uiteengezet, aan de uitnoodiging geen gevolg gegeven. Wie kan die man geweest zyn? En wie was zyn medeplichtige? Want de beide gestolen ijzeren kistjes met doppen, waarbij nog gevoegd moet worden het gewicht van het geldkistje, vormden een te zwaren last, dan dat dit alles door één persoon kan zyn vervoerd. Ziedaar vragen, waaromtrent het antwoord nog geheel in het duister verscholen ligt. De eerste sneeuw- en hagelbuien zyn over de Residentie losgebarsten en her scheppen alle straten in ware modder poelen. En daar hier het grootste deel der bevolking geen dringende bezigheden heeft en dus de raenschen, wanneer zy er om de een of andere reden geen lust toe gevoelen evengoed thuis kunnen blyven, is het directe gevolg van slecht weder, leege straten en verlaten pleinen. Dan is het opeens of de opkomende wereldstad, waarvoor de Hagenaar de plaats zyner inwoning zoo gaarne aanziet, een pover provinciaal steden-milieu is geworden. Een druilerige agent, een handkar met een jongen, een fietser, die een boodschap doet en verder nu en dan een tramwagen, ziedaar de stoffage van het meerendeel der Haag- sche straten by ongunstig weder. Doch nauwelijks klaart het weer op, of zonder dat men weet waar zij van daan komen, trippelen alweder de Haagsche schoonen met hun nauwe rokken en marionetten- dribbelpasjes over de trottoirs, flaneeren de Haagsche dandy's en Indische oud- gasten over 'sheeren wegen, naar sociëteit of club en herneemt het echte Haagsche stads-aspect zyn oude rechten. Neen, de Ooievaarstad moet men niet anders dan by gunstig weder zien en als het dan, gelyk nu, een extra-tyd is, dan is het een lust voor wie er van houdt, zyn oogen de kost te geven en een goede tyd tevens voor den observateur. Trouwens deze kan ook hier wel ergens anders terecht, dan juist op straat. Hy zou ook zeer aardige studiën kunnen maken b.v. in ons parlement. In dezen tyd van het jaar „werkt" de Kamer het grootste deel van den dag by kunstlicht. En dat is een voordeeleendeels is het er veel gezelliger indien deze gemeen zame uitdrukking te gebruiken, bij zulk een hoog gezelschap geoorloofd is anderdeels laat het flauwe daglicht u deze zonlooze dagen niet toe de physiono- raiën der Hoogmogenden duidelijk waar te nemen. En zulks is geen geringe attractie by de beraadslagingen. „Kolo niën" is dit jaar erg lang van stof geweest al was er volop aanleiding toe, „Buite^landsche Zaken" is vlug en zonder eenig incident als naar gewoonte in een paar bijeenkomsten afgehandeld. Daarop zyn de sluizen der welsprekend heid wagewyd opeugezet voor de alge- meene beschouwingen over de verkiezingen, het ministerie, de algeheele constellatie van het politiek getimmerte of gelyk, de heer Troelstra het flink- Hollandsch uitdrukte, de regeerings- schuit, over alles en nog wat; kortom, „stof" genoeg om door de groote en de mindere goden te worden opgewaaid. Te raidden van al die welsprekend heid zit daar de oude parlementariër Borgesius, maar die nog een zeer jong voorzitter is, rustig in den presidents zetel en laat den stroom der parlementaire eloquentie gereedelyk voortgolven, om slechts hier en daar, wanneer een dartele golf buiten de bedding dreigt te springen, deze nadrukkelijk binnen de gestelde perken te houden. Een groote belangstelling gold dezer dagen dagen den persoon van onzen nieuwen vice-voorzitter, rar. Troelstra, toen deze geroepen werd de avond vergadering te leiden. Voor wie het wisten, is de leider der sociaal-democraten in ons parlement, ook een uitnemend correct praeses dezer hooge vergadering gebleken. Keurig in rok en witte das, zat daar de man, wiens revolutionnaire kleedy en manieren velen in het parlement (en ook daarbuiten) een steen des aan stoots geweest zyn en nog zyn, met evenveel gemak als vastheid, met routine en beleid de vergaderidg te leiden, als had hy zyn leven-lang niets anders gedaan. Nu is wel niemand der rechterzijde van ver bouwereerdheid omgevallen, toen hij de metamorfose met eigen oogen aan schouwen mocht, gelyk in sommige politieke prenten den volke is voor- geteekend, maar dat „het kan verkeeren" menigeen in de gedachte gekomen is, kan met zekerheid worden aangenomen. Op dezen gedenkwaardigen avond van het jaar onzes Heeren 1913 geviel het almede, dat in de presidentsloge niemand minder dan des vice-voorzitters echt- genoote heel gemoedelijk zat te discou reeren met één der leden van de jonge generatie Borgesius, een schouwspel, dat op aardige-., wyze de veranderde omstandigheden illustreerde en waarvan men op de banken der by „zekere Juni-gebeurtenissen" verslagen „droite" maar niet genoeg scheen te kunnen krijgen. Zoo is het in ons Lagerhuis als daarbuiten een tyd om te smullen voor den toeschouwer, die niet alleen zyn oogen, maar ook de grijswitte massa- gebruikt, die des observator's hersenpan vult maar waarvan, jammer genoeg, velen zich niet of niet voldoende bedienen, zoo in het Haagje als daarbuiten. HAGEMAN. Openbare Gemeenteraadsvergadering te ThoIen, op Maandag 8 December, des namiddags te 2 ure. Tegenwoordig zyn alle leden. Na opening door den voorzitter worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Hierop deelde de voorzitter mede, naar aanleiding van vragen in de vorige vergadering gedaan: le dat het teeken- onderwijs niet is inbegrepen in de vacature- Kwaak 2e dat de modder uit de be sprokene sloot is verwijderd3e dat Burgem. en Weth. het voorstel omtrent het niet meer lezen der notulen hebben overwogen, en voorstellen dat voortaan 14 dagen na elke Raadszitting de notulen van dien datum af ter visie zullen liggen voor de leden. Mocht tegen dit voorstel eenig bezwaar rijzen, zoo verzoekt de voorzitter de leden daaromtrent zich nu uit te spreken. Niemand der leden het woord vragende, wordt met algemeene stemmen daartoe besloten. Ingekomen zijn verzoeken van ds. A. Makkenze te Bruinisse en M. J. C. Geluk te Oud-Vosmeer tot ontheffing van hun aanslag in den hoofdelijken omslag, wegens vertrek uit de gemeente. Met algemeene stemmen worden die ingewilligd Aan de orde is de wijziging der al gemeene politie-verordening, die door Burgem. en Weth. op verzoek van den heer Kegge is ontworpen. In artikel 161 op het laden en lossen van schepen wordt opgenomen de verplichting, dat door hem, die laat lossen of laden, zal worden op geruimd het achtergebleven hooi, zand, stroo, kalk, aardappelen of steen enz. De heer Wagemaker zag gaarne in- gelascht dat de bieten-campagne hierop een uitzondering zal maken. De voorzitter zegt dit toe. De heer Van der Stel vindt in do redactie nog wel eenige duisterheden omtrent den persoon, die aansprakelijk kan worden gesteld. Gaarne zag hij in- gelascht of doet verrichten, daar het kan zijn, dat de eigenaar niet tegenwoordig is, zoodat diens lastgever er voor kan aangesproken worden. Hierop ontstaat eenige discussie. De voorzitter zegt, dat het 't verstandigste is, de redactie te laten zooals ze is, met bijvoeging van hetgeen de heeren Van der Stel en Wagemaker hebben aan bevolen. De heer Noske vraagt inlichting om trent de boete. De voorzitter zegt dat dezelve in een volgend artikel bepaald wordt. Daarop wordt met algemeene stemmen het gewijzigde artikel aangenomen. Daarop vraagt de heer Wagtho nog wie de persoon zal zijn, die dejlastgever is of zijn kan. De voorzitter zegt dat dit vandaag deze en morgen weer een andere kan zijn. Een bepaald persoon is daar niet voor te noemen. De heer Wagtho dringt andermaal aan dat de voorzitter hem zeggen zal, wie onder lastgever kan bedoeld worden. De voorzitter zegt dit niet te kunnen. Welnu, zegt de heer Wagtho, omdat ge dien persoon niet kunt aanwijzen, bevat deze wijziging voor mij duister heden en wil ik geacht worden als te hebben tegengestemd. De voorzitter verzoekt den secretaris nota te nemen van het tegenstemmen van den heer Wagtho. Daarop worden met algemeene stem men aangenomena. wijziging der begroo ting 1913; b. wijziging der verordening op de jaarwedden van het onderwijzers personeel; c. regeling van den omvang van het lager onderwijs aan de openbare lagere school in verband met de acte Engelsche taal. Ter tafel komt de benoeming van een onderwijzer met acte Engelsche taal. De voorzitter verzocht de secretaris de adviezen van het hoofd der school en van den arrondissements-schoolopziener voor te lezen. De heer Van Vredenburch zegt, dat het hem voorkomt, dat in het advies van het hoofd der school dingen voor komen, die niet voor publicatie ge schikt zijn. Dit werd door den heer Noske beaamd. Welnu, zegt de voorzitter, als de Raad zulks meent, zullen wij daartoe besluiten, en zal ik volstaan met de mededeeling, dat de voordracht door den arrondisse ments-schoolopziener, in overleg met Burgem. en Weth., is opgemaakt. No. 1 is W. A. Schippers te Lexmond, No. 2 E. ten Hove te Dril-Compagnie. Benoemd werd daarop met algemoene stemmen de heer W. A. Schippers te Lexmond, terwijl 1 stem in blanco werd uitgebracht. Daarop volgt de benoeming van een gemeente-geneesheer, belast met de arinen- practijk. Ingekomen waren twee sollici- tatiëD, één van den heer P. de Jonge en één van den heer A. Jekel, beiden arts alhier. Benoemd werd met 9 stem men de heer A. Jekel, terwijl 2 stemmen waren uitgebracht op den heer P. de Jonge. Daarop kwam ter tafel het 2e suppl. kohier van den hoofdelijken omslag. Hetzelve wordt verwezen naar de daar voor bestemde commissie. Vervolgens deelt de voorzitter nog mede, dat het de gewoonte is, dat de twee doctoren hier in Tholen om beurt de vaccinatie verrichten, en daarvoor elk f 25 ontvangen. Hij vraagt of de Raad kan meegaan om dit te besten digen, en daarvoor nu ook te benoemen in de plaats van den heer Jansen, de hier pas gevestigde heer P. de Jonge. Dit wordt algemeen goed gevonden. Daarop deelt hij mede, dat het zijn voornemen is in 't laatst van 't jaar nogmaals vergadering te houden, ter bespreking van het adres der gasfabriek. Hij hoopt tevens in die vergadering mededeelingen te doen over de gevoerde onderhandeling met de commissie uit de afdeeling „Schuttevaer" en de Veer- commissie, bijgestaan door Burgem. en Weth. Bij de rondvraag vraagt de heer Van Vredenburch of het niet wenschelijk ware dat de stoelen in de raadszaal wat opgeknapt worden, door b.v. de kussens wat op te vullen. Eenige leden meenden, dat het doelmatiger ware om ze van leeren zitvlakken te voorzien. Dit voorstel, by val vindende, werd daarop met algemeene stemmen goed gekeurd. Verder zegt de heer Van Vredenburch, dat do heer Van Poelgeest, directeur der Zuid-Bevelandsche waterleiding, Woensdag te Oud-Vossemeer en Donder dag te Scherpenisse, een lezing zal houden. Hij deelt dit mede, opdat de raadsleden die hiervan gebruik willen maken, het zouden weten. Hij hoopt, dat velen zullen komen om dezen des kundige te hooren, opdat door het hoor en wederhoor er bij ons een vaste opinie kome dat deze zoo zeer nuttige en gewenschte volkshygiène voor ons eiland werkelijk hoog noodig is, te meer daar biunen niet al te langen tijd, het rapport der staatscommissie en de verdere water leidingplannen den gemeenteraden zullen worden voorgelegd. De voorzitter verzoekt den leden nota te nemen van hetgeen zoo even door den heer Van Vredenburch is meegedeeld. Hierop wordt de vergadering gesloten. Een nlenwe antobns-dlenst. Het Noordbrabantsche plaatsje Klun- dert, tot nu toe vrywel verstoken van communicatiemiddelen met de buiten wereld, zal binnen eenige dagen een gemeentelijken autobus-dienst krygen op Zevenbergen (station S.S.). Daarvoor komen voorloopig twee auto's in exploitatie, wagens van de „Neue Automobil Gesellschaft", welker Hollandsche vertegenwoordiger, de heer P. W. Kersten, ons heden in de ge legenheid stelde er één van in de practyk te zien. Het is een type, dat 16 personen binnen en 4 personen buiten kan vervoeren, terwijl boven op het dak gelegenheid bestaat bagage te vervoeren. De wagen ziet er netjes uit; de carosserie lichtgrijs gelakt, het een voudige, maar gemakkelijke interieur in bruine tinten, De 30 II.P. Nag-motor is in staat den wagen een snelheid van 25 K.M. te geven, terwyl wy kunnen het ge tuigen de veering zoo is, dat het ryden schier een glydend bewegen wordt. De Klundert mag trotsch zyn op deze gemeente-exploitatie. Grenadiers en Jagers. Van 14—22 April a. s. zullen miliciens van de lichting 1913 van de brigade grenadiers en jagers, de 10e infanterie brigade uitgezonderd de troepen uit Den Helder en de helft van de 9e infanterie-brigade uit Harderwijk, ge- vechts-oefeningen houden in de leger plaats bij Harskamp. Zeldzame samenloop. Zaterdag werd, 's morgens tusschen 9 en 10 uur, ten huize van den heer J. van S., Ooievaarstraat 10, Rotterdam, een dochter geboren. Hetzelfde gebeurde op denzelfden tijd ten huize van zijn neef, eveneens J. van S. genaamd, in de Vletstraat no. 13. Het eigenaardige van dit geval is, dat deze beide gelukkige vaders op denzelfden dag geboren zijn, dus beide even oud zjjn, en hetzelfde beroep uitoefenen, namelijk baggerman bij de gemeente. Hunne vaders waren broeders, namelijk de heeren J. en T. van S., die getrouwd waren met de twee gezusters Van der SI. Een merkwaardige uitvinding. 't Heet dat een dame, te Gröba aan de Elbe, in Saksen, een poeder heeft uitgevonden, dat bij ontploffiing in een gas verandert, 't welk de eigenschap heeft de menschen in den omtrek in een toestand van verdooving van slaap te brengen. Volgens de uitvindster duurt die toestand zes tot acht uren. Zij zal, naar gemeld wordt, binnenkort te Berlijn komen om daar met de legerautoriteiten te onderhandelen over den verkoop van haar uitvinding. Immers een granaat met dit slaappoeder gevuld zal bij ontploffing een groot aantal vijan delijke soldaten en ten slotte het geheele leger, tijdelijk onschadelijk kunnen maken. Dan kan het leger, dat de slaappoeder granaten afschiet, oprukken om het ge heele slapende vijandelijke leger gevangen te nemen. De ideale oorlog zonder bloedvergieten is dus op komst. Vrije uitoefening geneeskunde. Dezer dagen heeft door de onder teekenaars van het aan de Tweede Kamer gezonden adres in zake de vrye uitoefening der geneeskunde, de eerste inzending plaats gehad van de ingekomen adhaesie-betuigingen met dit request. De lyst der ingekomen adhaesie-betuigingen, bevat voorloopig 5955 namen. De overige nog in te komen betuigingen van adhaesie zullen na eenigen tijd aan de Tweede Kamer worden toegezonden. Onder de onderteekenaars vindt men ook de namen van: de Eerste Kamer leden dr. Kuyper en mr. A. J. F. Fokker; de Tweede Kamerleden F. M. Knobel en mr. Ter Spill; het oud- Kamerlid Van Karnebeek de hoog leeraren F. J. de Boer te Amsterdam, dr. J. H. Valckenier Kips; W. H. L. Jansen van Raay, C. J. van Loon te Delft, de oud-hoogleeraren Domela Nieuwenhuis en jhr. v. d. Wyck; jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman, vice- president van den Iloogen Raad, mr. F. N. L. Aberson, jhr. rar. R. Feitb, jhr. mr. J. L. W. C. von Weiier, jhr. mr. J. W. Quintus, raadsheeren van het gerechtshof te 's-Gravenhage. Voorts een aantal leden van recht banken, kantonrechters en advokaten de hoogleeraren van de theologische school te Kampen, vele officieren, per sonen uit de kringen van het gymna siaal en middelbaar onderwys, enz. enz. en ook tal van landbouwers, nering doenden en arbeiders. Reclame op bankbiljetten. De Nationale bank van Zweden heeft een nieuwe bron van inkomsten ontdekt welke in landen, wier lïnancieele toe stand niet rooskleurig is, wel navolging zou kunnen vinden. Aan een Zweedsche fabrikant is namelyk het recht verkocht, advertenties te zetten op de ruggezyde der bankbiljetten. Dergelijke waardevolle briefjes, welke in Zweden zeker niet minder dan in andere landen in eere worden gehouden, verkondigen dus eerst daags, dat zekere pillen de eeuwige jeugd schenken of dat een of ander soort automobiel banden onverslijtbaar is. MARKTBERICHTEN. Tholen, 9 Dec. Jarige Zeeuwsche tarwe f 8,26 k f 9,50; nieuwe f 7,k f8, haver f 4,k f 4,50; rogge f 6 k f6,50; wintergerst f 5,50 k 1 5,75; aardappelen, blauwe f 2,k f 2,75 per H.L.; witte f 1,50 k f 1,75 per H.L.peren f 0,35 k f 0,45, jutten f af appelen f 0,25 k f 0,45, per 5 L.uien f 2, k f 2,50; kleine bruine f k f per 60 K.G.; hooi f 20 k f 26 per 1000 K.G.stroo 17 k f 11 per 100 bossen zomergerst f k f per H.L. Rotterdam, 9 Dec. Vee. Aanvoer 70 paarden, 1212 magere en 613 vette runderen, 155 vette, 341 nuchtere en 194 graskalveren, 805 varkens en 302 biggen. Koeien 34 tot 39 43 ct., ossen 34 tot 39 k 43 ct., stieren 34 tot 37 ct., kalveren 55 tot 57$ k 62$ ct., varkens 24 k 27 ct., alles per half kilo. Melkkoeien f 180 a f 310, kalfkoeien f 200 k f 350, stieren f 140 k f 360, pinken f 110 a f 160, graskalveren f 80 k f 115, vaarzen f 160 k f 200, alles mager vee; biggen f 10 k f 15, slacht- paarden f 80 k f 120, werkpaarden f 100 k f 150, hitten f 80 a 130. Nuchtere kalverenfok- f 20 k f 36, slacht- f 10 k f 16. Biggen f 1,50 a f 1,75 per week Op de vette markt was de aanvoer van koeien en ossen flink. De handel was redelijk en de prijzen bleven nog vrijwel op dezelfde hoogte. Ossen waren ook behoorlijk aangevoerd. Ook hier bleven de prijzen vrijwel stationair. Men kocht voor België. Voor beste spoeling beesten werd 2 cent boven noteering betaald. Stieren waren maar weinig aan gevoerd en niettegenstaande dat was de handel toch langzaam. De vorige prijzen bleven vrijwel gehandhaafd. Voor België en Duitschland werd gekocht. Vette kalveren met gewonen aanvoer en tame lijk vluggen handel. De prijzen der vorige week werden ook nu weder bedongen. De aanvoer van graskalveren was minder dan de vorige week. De handel was langzaam en de prijzen bleven op dezelfde hoogte. Men kocht voor Frankrijk. Op de magere markt was de aanvoer van melk- en kalfkoeien niet zoo groot als de vorige week. De handel was traag en de prijzen der vorige week konden met moeite worden bedongen. Men kocht voor Spanje en België. Jong vee met kleiner aanvoer en zeer langzamen handel. De prijzen bleven ook nog op dezelfde hoogte, De aanvoer van nuchtere fok- en slachtkalveren was ruim. De handel was traag en de prijzen waren lager dan die der vorige week. Men kocht voor België. Werk-, slachtpaarden en hitten met gewonen aanvoer en langzamen handel. De prijzen bleven vrijwel op dezelfde hoogte. De aanvoer van biggen was gewoon. De handel was langzaam en de prijzen waren iets lager dan vorige week. Zeeuwsch Ajuin. Aanvoer circa 4000 balen. Niettegenstaande den kleinen aanvoer, was de handel zeer lusteloos, zoodat voor groote bruine en gele Ag*, marktwaarde is op tegeveD, terwnD^j kleine partijen kleine werden voor f 4,25 pér 60 KG. Z I E K I K Z E E. Tjjd VR11 Hoogwater en van Laagwatw December. 11. 12. 13. Maans- ouderdom. 3.20 n. 17 1. 6 1.32 I 1.49 i w voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. I 2.15 nam. j 2.32 voorm. i 2.57 nam. j 3.17 voorm, f 3.40 nam. j 3.59 voora i 4-17 nam. 4.38 voor» f 4.52 nau o. m. o. m. 0. 5 0.21 0.50 5.57 6.16 L w uur ryo.oQ 6.52 7.15 7.27 7.50 8. 3 8.27 8.43 9.14 9.20 X5( 10. [io.r 10.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 6