ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 10 December 1913. TWEEDE BLAD. NIEUW STIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. WdYrw ij s. Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9477. Directeur g A. J. DE LOOZE Jr. Uitgewer.Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regel» 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De intending moet geschieden des Uaandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ure. AMERIKA. Sedert eenigen tyd maakt men zich te New-York en in andere groote steden van de Ver. Staten ongerust over het raadselachtig verdwijnen] van jonge en mooie vrouwen, die tot de beste kringen behooren. De politie heeft al het mogelijke gedaan om dit geheim zinnig probleem op te lossendoch vergeefsch. Donderdag echter heeft mevrouw Marjoric Grass, te Newark, een jonge en zeer schoone vrouw, eerst sinds een week gehuwd, een avontuur beleefd, waardoor de politie misschien eenige aanwijzingen gekregen heeft. Mevr. Grass bevond zich in een biosooop, toen een jonge Zuid-Amerikaan naast haar ging zitten. Plotseling voelde zy een scherpen prik in haar arm, die dadelijk styf werd, en daar zy bemerkte, dat zij op het punt was flauw te vallen, otond zy op en bereikte met inspanning van al haar krachten de vestiaire, waar zy nog juist kon vertellen, wat gebeurd was, vóór zy haar bewustzijn verloor. Die raededeelingen wekten den achter docht op, en men ging over tot de arrestatie van den Zuid-Amerikaan, die nog steeds op zijn plaats zat. Een dokter, die den arm van mevr. Grass onderzocht, stelde vast, dat haar een injectie met een sterk verdoovingsraiddel gegeven was. Men vond onder den stoel waarop ,zy gezeten had, een iDjectie- instruraent jede jonge Zuid-Amerikaan werd naar de gevangenis gebracht. Me-n vreest te doen te hebben met een handelaar in blanke slavinnen, die zyn slachtoffers op deze wyze in zyn macht wist te krijgen. Niets toch was eenvoudiger dan de bezwijmde dame voor zyn vrouw te laten doorgaan en haar in een rytuig mede te nemen. In Colorado heeft het Vrijdag en Zaterdag, meer dan dertig uur achtereen gesneeuwd. In de straten van Denver ligt de sneeuw ruim vier voet hoog en tal van personen in het centrum der stad hebben in hun kantoren moeten overnachten, daar zy hun woningen niet konden bereiken. Verschillende schouwburgen en scholen moesten in hotels herschapen worden, daar in de hotels zelf geen kamer meer onbezet is. Het verkeer in de stad staat geheel stil. Vele daken zyn onder het zware ge wicht van de sneeuw ingestort en tien personen worden vermist. In den geheelen staat Colorado moest het treinverkeer tot stilstand gebracht worden. Men vreest dat vele personen om het leven gekpraen zijn. RUSLAND. in een trein, die van Petersburg naar Warschau op weg was, ontplofte in de nabijheid van het station Ostrof een bom. Een onderofficier der Russische marine, zekere Michael Semonof, werd letterlyk in stukken gereten. Uit het onderzoek bleek, dat Semonof in een mand een bom medegenomen had, die toevallig ontploft was. Wat de onder officier met het gevaarlyke voorwerp van plan was, is niet bekend. Twintig bereden roovers, hebben Zaterdag het landgoed van den stad houder in den Kaukasus, by Kowskoskaja gelegen, geplunderd. Er had by deze gelegenheid een ware slag plaats, waar- bjj niet minder dan elf personen gedood en zes gewond werden. NEDERLAND. Amsterdam, 8 Dec. De oud-bauklooper van de Ontvang- en Betaalkas, De J., die j.l. Zaterdag op klaarlichten dag den banklooper H. van de O.- en B.-kas aanviel, bevindt zich op het oogenblik nog aan het bureau Singel en wordt heden ter beschikking der justitie gesteld. Men verneemt, dat De J. dealijds, wegens minder goede handelingen in zijn vorige betrekking, ontslagen was. Hij wist, dat H. Zaterdag een flinke buit bij zich had. Daarom wachtte hij hem op, toen deze juist hefc bureau van de heeren Oxmondt »n Van Senden, aan het Spui verliet. Met een hard voorwerp bracht De J. den kaslooper een slag op liet hoofd toe. Weinig scheelde het, of deze was duizelig geworden en neergevallen. Gelukkig wist hij zich intijds te herstellen en zijn aan valler van zich af te schudden. Zelfs is hij hem nog een eind nageloopeD, doch de man verdween in de menigte in de richting van den Heiligeweg. De banklooper H. heeft zijn tasch met geld steeds aan een ketting. Het was wellicht de bedoeling van den aanrander, deze ketting los te maken en zoo de tasch te vermeesteren, na eerst zijn slachtoller onschadelijk te hebben gemaakt. De J. is een sterke, robuste kerel en de door hem toegebrachte slag was flink raak. Later heeft de banklooper H. zelfs nog een wonde aan zijn hoofd ontdekt, ten gevolge van de klap. De dader, De J., ontkent alle schuld en doet veel moeite een alibi te vinden. De banklooper H. heeft hem echter pertinent herkend, zoowel tijdens den aanval als bij de confrontatie. Deze brutale aanslag op klaarlichten dag heeft in de bankwereld veel emotie verwekt. 9 Dec. In het postkantoor op de Prins Hendrikkade, hoek Schippersgracht, gebeurde vanochtend iets dat diepen indruk maakte op de aanwezige ambte naren en de oudjes, die hier zaten te wachten om hun rentetje in ontvangst te nemen. Ook de directeur van dat kantoor had, voor zoover hy dit kon doen, allerlei maatregelen genomen om 't den ouden van dagen zoo gemakkelyk mogelyk te maken. Ze konden uitrusten op banken en by 't loket, waar uitbetaald werd stond een tafeltje, zoodat de menschen zittend konden teekenen. Een op het oog vry krasse, oude, zekere L., begon toen hy aan het tafeltje kwam, op eens te beven. Men beduidde den grysaard, dat hy zich niet zoo be hoefde in te spannen en kalmeerde hem wat. De oude man zakte echter ineen en overleed na weinige oogenblik ken. Hartverlamming was de oorzaak van zijn dood. Allen, die van het voorval getuigen waren, ontstelden ten zeerste, zooals men begrypt. Door de goede zorgen van den directeur van het kantoor was een zoon den gestorvene spoedig in kennis A. de Vogel, ten gehoore: „die erste Walpurgisnacht" van F. Mendelssohn Bartholdy, de vlammende ballade van Goethe, door den componist op harts tochtelijke muziek gezet. De vertolking van dit karakter raag zeer goed geslaagd worden genoemd, en, daar ook de klankuitdrukking byna doorgaans tot zyn recht kwam, aan het slot zelfs fraai was, werd het geheel van een meeslepende werking. De solo-partyen waren by mej. M. Pas en de heeren M. Quispel en A. van den Houten in goede handen, waarbij den bas voor het zoo indruk- gesteld met het gebeurde, opdat deze zijn bejaarde moeder op de treurige tyding kon voorbereiden. Het stoffelyk overschot van den overledene werd naar het Israël. Zieken huis vervoerd. Maassluis, 8 Des. Het gezin van den heer A., hoofd der M. U. L. O.-school alhier, werd Zaterdagmorgen plotseling in diepen rouw gedompeld, 's Morgens om 8 uur werd er gebeld. Mevrouw A. wilde even kijken, wie er was en boog zich boven uit een dakraam, daarbij steunende op de dakgoot. Plotseling brak deze af en mevrouw A. viel naar beneden op straat. Zij was terstond een lijk. Dinteloord, 8 Dec. Hedenavond trad voor de afdeeling Dinteloord van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op de heer A. G. Boers, inspecteur van het inlanclscli onderwijs in Ned.-Indië, thans te Haarlem. Hij hield een volks voordracht met lichtbeelden over Java en zijn bevolking. De zaal van den heer v. d. Merbol was goed bezet en op zeer interessante wijze wist de heer Boers de leden te boeien. Hoogst voldaan over den aau- genamen en leerzamen avond keerden allen huiswaarts. Oosterhout. De Kruisboogvereeniging „Willem Teil" alhier, zal 28 Juni liaar dertigjarig bestaan vieren door het houden van een grooten internationalen schiet wedstrijd. Zierikzee, 9 Dec. Zij, die gisteren avond het door de zangvereeniging „Musica" alhier in de Concertzaal voor een talryk gehoor gegeven concert hebben bezocht, zijn zeker voldaan huiswaarts gekeerd. Het was een goede uitvoering, een succes voor het koor, en een bizonder succes voor de solisten. Het koor bracht onder leiding van zyn bekwamen directeur, den heer wekkend gezongene: „dein Licht wer kann es rauben" een afzonderlijk woord van lof toekomt. Aan het slot werd den directeur voor zyne leiding door den heer J. A. Mulock Houwer, president der zang vereeniging, eene welsprekende hulde gebracht in den vorm van een lauwer krans, benevens een marokyn lederen portefeuille, een hulde, ten volle ver diend en die bij het publiek luiden weerklank vond. Mejuffrouw Marie Pas zong vervolgens een vijftal liederen. De begaafde zangeres wier prachtige altstem reeds zoo menig maal een bizondere attractie der Musica- concerten was, wekte wederom van den beginne af diepe emotie; in de liederen van Brahms kwam het diepe en grootsche prachtig tot uitdrukking, maar ook het juichende Meilied van BrandtsBuys werd verrukkelijk ge zongen en maakte het luisteren tot een voortdurende vreugde. Mej. C. Lankhout, wier keurige begeleiding van het koor reeds was opgevallen, trof ook in het verdere van haar voordracht door buitengewone muzikaliteit en geaobeveerd spel: De Megg-variaties van Schumann (zoo genoemd naar de vijf tonen, waarmee het thema begint) gaven haar ruim schoots gelegenheid met beide te woekeren. Wy roepen deze pianiste, wier kunst voor de toekomst ongetwijfeld veel belooft, een hartelijk tot weerziens toe. De heer Quispel was schitterend. Zyn metalen basstem van een omvangrijk register en een heerlyk timbre, is er eene, zooals men zelden hoort. Heerlyk klonk het „Du meine Seele, Du, mein Herz", en toen aan het slot van „Die beiden Grenadiere", de laatste tonen der Marseillaise wegstierven, zal wel menigeen gedacht hebben „lm schönsten Moment ist der Traura zu Ende". Het accompagnement was na de pauze in handen van den heer A. de Vogel, die zich daarvan als naar gewoonte op uitnemende wyze kweet. Alles te zamen een genot- en kunst volle avond. Aan het Hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering is van wege de Federatie SchouwenDuiveland het volgend telegram gisteren verzonden A. Voorbrood, Secretaris van den Bond voor Staatspensionneering, Arnhem. De Federatie Schouwen—Duive land, doordrongen van het gewicht, dat heden het beginsel van staats pensioen voor de arme ouden van dagen voor het eerst in Nederland, zy het ook gebrekkig, wordt toe gepast, wenscht den Bond met dit resultaat geluk, en hoopt dat dit succes een aanmoediging moge zijn voor ons beginsel zoolang te blijven strijden, totdat het volkomen ver wezenlijkt is. Door de Machine-, Rijwiel- en Autofabriek „Simplex" te Arasterdam, wordt op aanvraag gratis toegezonden een nieuwe kunstkalender „Met (iets en Camera door Nederland". Het is een z.g. maandkalender met duidelijke cijfers, op elk blad versierd met een gezicht uit ons land, naar foto's van den bekenden fotograaf, den heer Vogt. Tholon, 8 Dec. In de heden gehouden gemeenteraads-vergadering is tot ge meente-geneesheer benoemd de heer A. Jekel, en tot onderwijzer aan de o. 1. school de heer W. A. Schippers te Lexmond. Coltynsplaat, 6 Dec. Donderdagavond hield het fanfaregezelschap „Wilhelraina" j in het café „Zeelandia" van den heer M. A. Schikker, een uitvoering. Op het programma stonden een zestal muzieknummers, één blijspel: „Zoo ge wonnen, zoo geronnen" en eenige komieke voordrachten. Het geheele programma werd keurig afgewerkt, zeer tot genoegen van de aanwezigen, die, jammer genoeg niet in grooten getale waren opgekomen. Donderdagavond hield de Chr. werklieden vereeniging „Draagt elkan ders lasten" haar jaarvergadering. De vergadering was niet druk bezocht. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat in het afgeloopen jaar aan 55 personen uitkeering was verstrekt, tot een gezamenlijk bedrag van f 1116,67*. Het goed slot bedroeg f 535,454, ter wijl op de rijkspostspaarbank geplaatst is f 442,93, zoodat de vereeniging over de som van f 978,38* kan beschikken. De aftredende bestuursleden, de voor zitter J. Schippers en de vice-voorzitter J. Lief broer, werden herkozen, evenals het lid in de commissie van toezicht A. de Pree. Nog werd besloten, dezen winter een spreker te doen optreden. uieuwstraat, wyk samen voor f 970. B no. 189 en 190, Zoiyieiiiaire, 5 Dec. Door kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. alhier is heden aanbesteed het onder profiel brengen van een stuk weiland, groot 9* gemet, en liggende aan het IJl water. Een der voorwaarden was, dat slechts voor een zeer klein gedeelte arbeiders, niet in deze gemeente wonende, er aan werkzaam zullen zijn. Slechts 2 inschrijvingsbiljetteu waren ingekomen. De laagste inschrijving was die van den heer C. J. Beije alhier, den aanstaanden pachter, voor f 1444. Aan hem werd het werk toegewezen. Landbouw eu Veeteelt. Middelburg. De 17-jarige J. Korstanje, wonende op den Sleeperssingel alhier, had de onvoorzichtigheid by den Abeele uit de tram te springen een 20 M. voordat deze de halte had bereikt, met het ongelukkig gevolg, dat zij kwam te vallen en onder den by wagen geraakte, waarby de rechtervoet ernstig, de linkervoet minder ernstig gekwetst was. Het meisje werd vervoerd naar Soubuig, waar dr. Plugge de eerste hulp verleeade en is later per brancard naar het gast huis alhier overgebracht. Bij de rentecommissie, gezetelc alhier, wier werkzaamheden zich bepalen tot het eiland "Walcheren, zijn 1174 r«ite- aanvragen ingevolge artikel369 der Invaliditeitswet ingekomen, waarvan 440 uit Middelburg en 370 uit Vlissingen, terwijl er reeds 19 aanvragen van per sonen, die meeneu volgens art. 370 der wet aanspraak te mogen maken op ouderdomsrente, zijn ingekomen. Vlissingen, 6 Dec. Door de politie alhier zijn wederom twee vrouwen aan gehouden, verdacht van het misdrijf, bedoeld in artikel 251bis van het Wetboek van Strafrecht. In een week tyd zyn nu op Walcheren vier vrouwen, verdacht van dit misdrijf aangehouden; ten eerste Maandag een te Vlissingen, vervolgens Dinsdag een te Middelburg op verzoek van de maréchaussée te Breda en nu Vry dag deze twee, waarvan een te Middelburg haar woonplaats hebbende, met behulp van de politie aldaar. Koewacht. Donderdagvoormiddag was C. P. met een hondenkar beladen met brood naar de wijk Kuiedorp geweest. Dichtbij huis gekomen, wilde zij den grootsten hond wat aanzetten, doch deze werd kwaad, sprong op zijn meesteres aanwierp haar ten gronde en beet woedend van zich af. Slechts met groete moeite kon men den houd verwijderen. Het meisje had verschillende wonden gekregen. De hond werd -onmiddellijk doodgeschoten. Zonneuialre. De herhalingsschool is alhier begonnen met 21 leerlingen. Poortvliet. De heer L. van Tiggelen, ouderwijzer te Rotterdam, geboren alhier, staat no. 1 op de voordracht voor onder wijzer aan school 47 te Amsterdam. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Zierikzee, 9 Dec. Ten overstaan van den notaris J. S. L. Korteweg werden heden alhier in het openbaar verkocht, de volgende huizen en erf in deze ge meente, als: het woonhuis en erf in de Hoofdpoortstraat, wijk C no. 636, voor f500; het woonhuis en eif daarnaast, wyk C no. 635, voor f525; het woon huis en erf in de Bagynestraat, wyk C no. 557, voor f750; het woonhuis en erf aldaar, wyk C no. 546, voor f850; twee woonhuizen en erf in de Verre- Renesse, 8 Dec. Ingeleid door den heer M. N. Leeuwe, hield de heer Tj. Kielstra van Middelburg voor een vrij talrijk opgekomen belangstellend publiek, eene lezing met lichtbeelden over „Verbetering van het geitenras". Door woord en beeld deed spreker op zeer eenvoudige wijze duidelijk uitkomen den grooten invloed van goede en doel matige voedering van de geit op de productie van de melk en haar vet gehalte. Een groot aantal lichtbeelden zoowel van goed ontwikkelde, als van misvormde, verwaarloosde geiten, trokken het oog voorbij als zooveel bewijzen van hoe grooten invloed een goede zorg en een zachte behandeling van het dier op de ontwikkeling van het lichaam is. Aan de hand der photographieën be- handelde spreker de verschillen in bouw en stand van inlandsche en ingevoerde Saanen- en Tokkenburger dieren, manne lijke en vrouwelijke en besprak hij de eiscben, welke aan een goede geit gesteld moeten worden en waaraan oen goede bok moet voldoen. Niet dweepen met de hooggeroemde Saaneugeit gaf sprekor in ernstige overweging de bevordering tot een verbeterd geitenras uit de kruising van inlandsche en Saanen of Tokkenburger dieren. Na nog eenige nuttige wenken gegeven eu de inrichting van den geitenstal besproken te hebben, eindigde spreker zijne onderhoudende lezing. De beer Leeuwe dankte den heer Kielstra voor zijn moeite. Nleuwerkerk. In de afgeloopen cam pagne zyn aan de halte de Wereld van de R. T. M. op de weegbrug gewogen 5166674 K.G. suikerbieten. De Gazette van ,Gent deelt mee, dat het mond- en klauwzeerj.in de Oost- Vlaamsche gemeente Lovendegem is uitgebroken. Alle maatregelen zyn ge nomen, voegt het blad er by, om te beletten, dat de plaag zich uitbreidt. KERKNIEUWS. Kerkwerve, 8 Dec. Bij de gisteren gehouden verkiezing van 2 notabelen is herkozen de heer J. Evertse, en in de plaats van den heer E. Hordijk, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, is gekozen de heer W. Lemsom. Renesse. Tot leden van het kiescollege ter beroeping van predikanten zijn her kozen de heeren M. Jonker en W. Steur. In een gehouden vergadering van stemgerechtigden zijn in het kiescollege ter benoeming van ouderlingen en diakenen herkozen de heeren A. Blom en C. van den Hoek. SIrjansland. Als notabelen zyn her kozen, de heeren B. de Ronde en D. Fluyt, en als kerkvoogd de heer L. Hanse. St.-Flllpsland, 7 Dec. Alhier zijn tot leden van 't kiescollege herkozen de heeren Van Bendegom en Van Moort. Stavenlsse. Tot kerkvoogden alhier zijn herbenoemd de heeren H. J. Dorst en C. Brood man en als voorzitter van het college van notabelen de lieer Jac. van Putte. St-Annaland, 8 Dec. De nieuwe leden van den Kerkeraad, wier benoeming in 't vorige nomraer van dit blad voorkwam, komen in de plaats van de heeren J. Mosselman en M. Moerland, die beiden voor een herbenoeming bedankt hadden. De moord op den Overtoom. Iloe men de feiten ook beschouwt en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5