NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Vergadering van den Gemeenteraad spreekt den wensch uit, dat 't den Nederlandschen wetgever moge gelukken ten spoedigste die uitsluiting op te heffen; en hoopt vurig, dat door uitbreiding en verbetering van het reeds toegepaste beginsel de dag zal worden bespoedigd, dat het „niemand meer oud en arm" werkelijkheid is geworden". Allen rezen, nadat de motie was voorgelezen, van hun zitplaatsen, en in de zaal weergalmde geestdriftig de kreet: „Leve het Staatspensioen". Zang en muziek wisselden hierop elkander af. Onder de door het publiek gezongen liederen, was er één, dat voor deze gelegenheid door den heer L. Doeleman opzettelijk vervaardigd was, en dat zeer in den algemeenen smaak viel. De populaire muzieknummers werden op uitnemende wyze door eenige heeren musici onder leiding van den heer A. van den Houten ten gehoore ge bracht. Tusschen de bedrijven door werden de oudjes, die zich kostelijk amuseerden, onthaald. Ook ontvingen zy een brochure, be vattend een rede van Perio, als herinne ring aan dezen avond. Na de pauze werd door „Oosterland's Tooneelclub" opgevoerd „Uit het leven" een tooneelspel in drie bedrijven. Dit stuk werd voortreffelijk gespeeld. Vooral de daraesrollen waren in uitnemende handen. Het slot van het stuk zou echter omgewerkt moeten worden, teneinde het meer in overeenstemming te brengen met het frit, dat met de toepassing van het beginsel staats pensioen aan de arme ouden van dagen een aanvang is gemaakt. Speelsters en spelers werden levendig toegejuicht. De waarnemende voorzitter dankte onder bijval der vergadering, zoowel „Oosterland's Tooneelclub" voor het heerlijk spel, dat het te zien had ge geven, als de heeren musici voor hetgeen zij ten gehoore hadden gebracht. Met een krachtige opwekking zich aan te sluiten by den Bond voor Staats- pensionneering werd deze goedgeslaagde avond besloten. Vijf-en-twintig nieuwe leden traden tot de afdeeling toe. NEDEKLAND. Rotterdam, 9 Dec. Hier ter stede is werkzaam in een confectiezaak een jonge Chinees W. S. genaamd, die van plan was in het huwelijk te treden met een Hollandsch meisje, Cornelia L. geheeten. Tal van omstandigheden zullen er echter toe meewerken, dat het huwelijk geen doorgang vindt en het jonge paar heeft al heel wat avonturen beleefd. W. S. is niet onbemiddeld, het meisje daaren tegen wél; de ouders van den Chinees vonden aanleiding om geen toestemming tot het huwelyk te geven. De ouders van Cornelia vonden het Chinees-zyn van een eventueelen aanstaanden schoon zoon geen hinderpaal. Dus moest door het paartje een red middel worden gezocht, om alle weder- zijdsche-familie-moeilykheidsklippen te omzeilen; in Engeland zou het beter gaan 1 Daar gekomen, stuitte men echter op de immigratie-autoriteiten. W. S. mocht wel binnenkomen, maar zy achtten het in het belang van het meisje, haar den toegaDg tot het land te weigeren. Immers, zoo redeneerden zy. Cornelia bezit niets, heeft familie noch kennissen in Engeland, en kan gemakkelijk worden in den steek gelaten door W. S., die noch volgens de Nederlandsche, noch voor de Chineesche wet een wettig huwelyk kan sluiten. De immigratie- autoriteiten wilden de mogelijkheid niet openstellen, dat Cornelia eventueel ver laten zou worden en als armlastige zou achterblijven. Op grond van deze overwegingen heeft men Cornelia L. naar Rotterdam doen terugkeeren. ZIerlkzee, 10 Dec. Wy verwijzen de lotelingen voor het jaar 1914 naar een in ons blad voorkomende advertentie, betreffende het verkrijgen van een diploma voor verkorten diensttijd. By kon. besl. zyn benoemd: tot ontvanger der directe belastingen en accynsen te Oude-Tonge, A. J. van Ierse], ontvanger dier zelfde middelen te Noordwelle tot ontvanger der directe belastingen en accynsen te Oosterland, M. de Beer, sum. der directe belastingen en accynsen uit de directie Utrecht. Men meldt ons uit Schore: Toen de tram naar Hansweert Vrijdag morgen, op weg naar het station Vlake, de spoorbrug passeerde, schoot deze 25 c\ 30 c.M. omlaag, zoodat de tram niet kon doorrijden. De tram moest gelicht worden, waardoor het verkeer over de brug gestremd was. De oorzaak van een en ander is onbekend. Brutnlssc. Maandag 1.1. is een schot van één der heeren, die nabij deze gemeente aan het jagen waren, in de ruiten van eene woning te recht gekomen. Door een glasscherf werd een zoontje van den bewoner aan het gezicht verwond. St.-Flllpsland, 9 Dec. Het aantal van hen, die volgens de Invaliditeitswet aanspraak maken op pensioen, bedraagt 16. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Middelburg, 10 Dec. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur in Zeeland alhier, werd heden aanbesteed het uit voeren van baggerwerk en het maken van eene grondstorting met stroom- leidenden dam in het Veergat, bezuiden de buitenhaven van het kanaal door Walcheren, behoorende tot de zee- en oeverwerken in de provincie Zeeland. Raming f 37500. Minste inschryver was de heer C. van Ballegooyen Jr., te Sliedrecht, voor f 38750. Gemeenteraadsvergadering van Scherpenisse, op Dinsdag 9 December 1913. Afwezig met kennisgeving de heer Polderman. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vast gesteld. Daarna geschiedde voorlezing van de volgende ingekomen stukken Goedkeuring der geldleening van f 600 goedkeuring wijziging der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur; goedkeuring betreffende de pensioenen van gemeente-ambtenaren een schrijven van D. A. Larooy en andere schippers; goedkeuring der wijziging van de politie-verordening een verzoek van de D. J. Hartog om een graficatie als secretaris der school commissie. Op voorstel van Burgem. en Weth. werd hem voor dit jaar toegekend f 10 afschrijving op het kohier van de hondenbelasting, voor een half jaar, ge schiedde voor A. Bevelander, M. Tholenaar, L. Jansens en P. van Beveren. Aan de orde was de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. Aan de beurt van aftreding was D. A. Hartog. Mede stond op de aanbeveling M. Thole naar. Gekozen werd D. A. Hartog met 5 stemmen. In verband met de verzekering van den veldwachter P. Jobse, die by Kosmos verzekerd was, en nu ook als gemeente ambtenaar nogmaals moest verzekerd worden, had een keele bespreking plaats. Burgem. en Weth. stelden voor, om den veldwachter èn bij Komos èn bij het rijk te verzekeren, daar het pensioen van Kosmos onvoldoende was om van te bestaan. Reeds 24 jaar was de premie betaald en nu moest nog 17 jaar f 10 betaald worden, alzoo f 170. Het reeds gestorte bedrag kon bij Kosmos niet meer terugverkregen worden. De heer Rijstenbil was in beginsel tegen verzekeringmaar daar dit nu moest, vond hij het nog wel wat laag. Maar aangezien er reeds zooveel is betaald, en de veldwachter zelf van zijn reeds zoo karig loon niets kon missen, werd besloten het voorstel van Burgem. en Weth. aan te nemen. Met nieuwjaar of vroeger zou de brand- plaats bij V. Bolier opgezegd en de nieuwe in gebruik kunnen genomen worden. Daarna moesten nog enkele gemeente ambtenaren formeel aangesteld worden, in verband met de Pensioenwet. Aan de beurt was de gratificatie van Jobse en Opree. De voorzitter deelde mede, dat Jobse nu eens f 50, dan weer f 25 verkreeg, en daarom stellen Burgem. en Weth. voor hem f 40 te geven, daar ze van oordeel waren, dat hij dat er nog best bij kon gebruiken. Opree kreeg f 25 cadeau. Aan de orde is de benoeming van een lid der Schoolcommissie. Op de aanbeveling stonden D. J. Hartog, aftredend, en R. Jager. Gekozen werd D. J. Hartog, met 5 stemmen. Bij de rondvraag deelde de heer Keur mede, dat hij vernomen had, dat de sloot langs de varkenshokken gedempt moest worden. Hij had daar bezwaar tegen, daar er een heining gezet moet worden en dit veel aan onderhoud kost. De voorzitter zegt, dat hij in gesprek is met Leendert en Gerard van der Graaff om de sloot voor hun tuin te dempen, maar dit was afgestuit op het al of niet zetten van een verlaatput. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. St.-Nicolaas op Het Loo. Sint-Nicolaas heeft ook een bezoek gebracht aan de Koninklijke Familie, welk bezoek natuurlijk in hoofdzaak het Prinsesje gold. Terwijl H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana met gevolg zich in bet Chalet van de Prinses in het Koninklijk Park bevonden, kwam de goede Sint in de verte op zijn schimmel aanrijden in de richting van de vorstelijke persouen. Met eerbied wachtte de Prinses de komst van den goeden Sint af en na eenige vriendelijke buiginkjes, zong zij hem lief een versje toe, waarin het koningskind beloofde ook het volgend jaar heel zoet te zullen zijn. Nu volgden milde geschenken, die dé Prinses dankbaar aanvaardde. te Zierikzee, gehouden op Woensdag 10 December, des namiddags 2 ure. In de heden gehouden raadzitting was de heer Van den Bout met kennis geving afwezig. De voorzitter deelde mede, dat bij bet Gemeentebestuur was ingekomen het volgend telegram: „Ondergeteekènden, afstammelingen van ieder der vier zoons van Burge meester W. A. de Jonge van Campen- nieuwland, bieden heden Uwen Raad hunne gelukwenschen aan met de honderd jaar geleden herkregen vrij heid, en spreken oprechte wenschen uit voor den bloei van Zierikzee". B. DE JONGE VAN CAMPEN- NIEUWLAND. M. DE JONGE. J. A. DE JONGE. W. D. DE JONGE. Dit telegram zal op voorstel van den voorzitter met een brief van dank betuiging worden beantwoord. Het schrijven van den heer Lunenberg, waarin deze zijn dank betuigt voor de hem toegekende toelage, wordt voor kennis geving aangenomen. Mededeeling werd gedaan itfioor de Commissie der Gasfabriek vaji een be noeming tot gasfitter. Aan de orde is het vaststellen der pensioens-grondslagen voor de gemeente ambtenaren en het verhaal der pensioens bijdragen. Voorgelezen wordt, in verband met het voorstel van Burgem. en Weth., een missive van veertig gemeente-ambtenaren, behelzende het verzoek den inkoop voor alle ambtenaren van gemeentewege te doen geschieden zonder verhaal op de deelnemers, en daarbij als leiddraad te willen gebruiken de wenschen daar omtrent door Gedep. Staten van Zeeland geuit. Aangenomen werdnadat eenige amendementen verworpen waren, het volgend door mr. Polvliet geamendeerd voorstel van Burgem. en Weth., waarbij besloten werd: 1°. van het recht tot verhaal van een gedeelte der door de gemeente krachtens de pensioenwet voor de gemeente ambtenaren 1913 en de weduwenwet voor de gemeente-ambtenaren in het Pensioenfonds ;voor de op 1 October 1913 in functie zijnde gemeente-ambte naren te storten bijdragen in zooverre gebruik te maken, dat de door de gemeente op grond van de artikelen 25 en 27 der weduwenwet voor de gemeente ambtenaren verschuldigde bijdragen ge heel op de betrokken ambtenaren, die f 1200 of meer tractement hebben, zullen worden verhaald, en op hen die f 800 f 1200 4 pCt. en minder dan f $00 3 pCt., terwijl op de na 1 October 1913 aan te stellen gemeente-ambtenaren de volle bijdragen voor eigen en weduwen- en weezenpensioen, door meergenoemde wetten toegelaten, zullen worden ver haald. 2°. te bepalen, dat de gemeente de som, verschuldigd voor den inkoop van den diensttijd der ambtenaren, volbracht vóór 1 Oct. 1913, zal voldoen in veertig annuïteiten, en het verhaalbare ten volle op de betrokken ambtenaren zal verhalen 3°. te bepalen, dat van de ten laste der gemeente blijvende bijdragen, te storten in het pensioenfonds voor de gemeente-ambtenareneen evenredig aandeel zal worden gebracht ten laste van hare afzonderlijk beheerd wordende bedrijven. Op het verzoek van den heer H. E. Beelaerts van Emmichoven tot restitutie van f 625 wordt op voorstel van Burgem. en Weth. afwijzend beschikt. Het voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting werd in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Polvliet, Ribbens en Van Nouhuys. De vergadering werd geschorst en her opend, toen de commissie gereed was met haar rapport, dat door den heer Polvliet werd uitgebracht. Inlichtingen werden gevraagd en verkregen, waarop de overschrijving goedgekeurd werd. Bij de rondvraag betuigt de heer De Crane zijn dank aan Burgem. en Weth., dat zij de memorie van antwoord van den heer Van der Drift op zijn rapport in zake de gasfabriek hem zoo spoedig ter inzage hebben gezonden. Door uitstedigheid is zijn antwoord daarop eenigszins vertraagd. Thans is het evenwel zoo goed als gereed en kan hij het dus zeer spoedig indienen. Burgem. en Weth. zullen hem bizonder verplichten zijn antwoord onmiddellijk na ontvangst en kennisname met de memorie van antwoord van den heer Van der Drift ter visie van de raadsleden te leggen. De voorzitter doet daartoe de toe- zegging, waarop de zitting wordt ge sloten. Van den dood rerrezonJ Eenige dagen geleden stierf te Bombay een Hindoe. Een geneesheer, die den dood constateerde, verklaarde, dat de man aan cholera overleden was. Het lijk werd naar Calcutta vervoerd om daar naar gewoonte verbrand te worden. Op het oogenblik dat men met een toorts de brandstapel naderde om deze aan te steken, opende de gewaande doode de oogen en vroeg den omstanders hem iets te drinken te geven. De verschrikte toeschouwers brachten den man naar het hospitaal, waar hij naar gemeld wordt thans aan de beterende hand is. Argentijn sch vleesch. De gehouden proef met de levering van Argentijnscli vleesch aan de menages der soldaten zal tot 1 Juli 1914 worden voortgezet. In de val geloopen. Er kwam dezer dagen op het politie bureau te Antwerpen een heer, die een brief aan den commissaris moest afgeven, en op antwoord wachten. De commissaris opende den brief en las: „Houd dezen man aan. Hij is een gevaarlijk misdadiger, die handel in blanke slavinnen drijft". Eerst dacht men met een grap te doen te hebben, maar toch werd de man aangehouden. En het bleek, dat de opgaaf juist was. De man was een gevaarlijk personage, en had reeds heel wat jonge meisjes „verkwanseld". Men vraagt zich af, wie hem nu zoo in de val heeft doen loopen. TWEEDE KAMER. Verworpen werd met 53 tegen 15 stem men Maandagavond bij de behandeling der Waterstaatsbegrooting besproken amendement van den heer de Monté Verloren om te schrappen den post voor traktementsverhooging voor de ingenieurs van hoogeren rang. Daarna werden de algemeene beschouwingen over de Staats- begrooting voortgezet. De heer Van der Molen betoogde de urgentie der herziening van artikel 192 der Grondwet, om te komen tot oplossing van den schoolstrijd in het belang der ontwikkeling van het volksonderwijs. Spreker keurde het af, dat de regeering ondanks die urgentie art. 192 van haar grondwetsherziening uitsluit. Mr. Rutgers weersprak uitvoerig, dat men zich ten gunste van staatspensioen kan beroepen op den uitslag der verkie zingen en op mr. Treup's destijds stemmen vóór het amendement van Borgesius c. s. op artikel 369 der Invaliditeitswet, in welk artikel trouwens evenmin een uit gangspunt voor het algemeene staats pensioen mag worden gezien. Spreker critiseerde 't in de vrij-liberalen, dat zij.ingingen op de herstemmingseischen der sociaal-democraten. De heer Vliegen sprak niet over de portefeuille-kwestie. Hij oordeelde zijn meening dienaangaande genoegzaam be kend. Spreker betoogde, dat dr. Bos ten onrechte de S. D. A. P. bankroet achtte. De beste tegenspraak van die meening ligt z.i. in den voortdurenden bloei van het proletariaat. Voorts trad spreker in financieele beschouwingen, daarbij o. a. aandringende op de verlaging der suiker belasting. Na de pauze werd door den voorzitter medegedeeld, dat de heer Lasonder, af gevaardigde voor Rotterdam III, bericht had, wegens gezondheidsredenen ontslag als Kamerled te moeten nemen. Kinderzorg. Het is heden een gewichtige dag voor het bestuur der vereeniging „Kinderzorg" te Middelburg, de vereeniging welke zich belast met de verzorging van de Hervormde voogdijkinderen uit geheel Zeeland en die op het oogenbiik onge veer 130 van zulke kinderen onder haar toezicht heeft. Daar het oude gebouw voor dit groote aantal kinderen te klein werd, is verleden jaar besloten over te gaan tot de stichting van een afzonderlijk gebouw voor de jongens, en nu werd heden dit nieuwe jongenspaviljoen plechtig geopend. Alvorens meer van deze plechtigheid mede te deelen, willen wy een en ander betreffende de inrichting van het gebouw dat reeds van buiten zulk een Hinken indruk maakt raededeelen. De eenvoud, die reeds van buiten te zien is, wordt van binnen ten volle bevestigd. Maar aan dien eenvoud paart zich een uiterst practische inrichting, die dit paviljoen volgens deskundigen tot een model- stichting maakt. Beneden bevinden zich behalve de kamer van den directeur en diens woonvertrek, de kleedkamer, de werkkamer, de werk- en eetkamers voor de oudere jongens, de speelkamer met ruime serre en de slaapkamer voor de kleintjes, die nog niet ter school gaan, de recreatiezaal voor het personeel, terwyl wy nog noemen het kamertje, dat als strafverblijf zal dienst doen, en de zeer practi8ch ingerichte keuken. Langs een mooi trappenhuis komt men op de ver dieping, waar de slaapzalen voor de grootere jongens en die voor het personeel, verder de ziekenzaal, badkamers, linnen kamer en bergkamer. Opgemerkt zij nog dat er gezorgd is voor gelegenheid tot vluchten in geval van brand. Moge deze korte opsomming de lezers overtuigd hebben dat in deze inrichting aan alles een goed plaatsje is gegeven en moge het aansporen deze nuttige instelling te steunen, want deze steun is onontbeerlijk. Nadat heden de genoodigden in de voor ditmaal tot een zaal vereenigde werk- en eetkamers der grootere jongens hadden plaats genomen, werd de plechtig heid geopend door het gemeenschappelijk zingen van psalm 1211, waarna het gebed werd uitgesproken door den voorzitter der vereeniging „Kinderzorg", den heer ds. N. M. de Ligt, die vervolgens eene toespraak hield, waarin hy de geschiedenis der vereeniging naging. Na nog een gemeenschappelyken zang nam de heer rar. H. J. Dyckmeester, Commissaris der Koningin in Zeeland, het woord en hield eene rede, aan het einde waarvan hy het nieuwe gebouw geopend verklaarde. De jongens, die het nieuwe paviljoen zullen bewonen, zongen hierop een lied, waarin zy hun blydscbap over de nieuwe woning uiten, en God dank brachten, dat Hij het hun mogelyk maakte zulk een verblyf te verwerven. Het woord werd vervolgens gevoerd door den heer ds. J. de Visser, voor zitter van den kerkeraad te Middelburg. Nogmaals zongen de jongens een lied, ditmaal samen met de meisjes uit het oude gebouw, in welk lied het huis aan God wordt gewyd. Met het gezamenlyk zingen van gezang 212 2b en dankzegging door den secretaris der vereeniging ds. H. Jonker, werd de plechtigheid gesloten. TELEGRAMMEN. VGraTenkage, 10 December. Het Gerechtshof gelastte in zake Marinissen, werkman te Sluis, beklaagd van doodslag in Amerika, een nader onderzoek. Tweede Kamer. Algemeene Be schouwingen over de Staatsbegrooting. De heer Ankerman oordeelde, dat het opgetreden kabinet zich wel los wil gevoelen van de concentratie en de socialisten, maar dat dit kabinet de hoofdzaken van het concentratie-manifest wil verwezenlykeü, zoodat het toch geen extra-parlementair kabinet is, doch veel eer een buitengewoon kabinet is, dat direct na de algemeene verkiezingen had kunnen optreden. Spreker betoogde voorts de nood zakelijkheid der oplossing van den schoolstrijd, kritiseerde de strydwyze der vrijzinnigen, en hun aanhitsen tot kerkelyke hartstochten. Door een en ander staat het kabinet niet zuiver tegenover de verkiezingen, en zal het niet slechts op het concentratie-manifest by zijn werkplan hebben te letten, maar ook op de geestelijke belangen van school en kerk. Spreker verweet de vrijzinnige concentratie de Herv. Kerk als een speelbal te hebben mis bruikt om de eenvoudige hervormde kiezers te misleiden. Spreker vroeg aan de regeering naast onverzwakt hand haven van alinea I van art. 171, wyziging der 2e alinea, opdat behalve de Hervormde Kerk ook andere kerk genootschappen staatssteun kunnen ont vangen. De heer] Marchant drong in het belang der geoefendheid van de jeugd aan op goed elementair gymnastiek onderwys op de lagere scholen en bepleitte over brenging van het domein-beheer van finantiën naar landbouw. De heer Schaper kwam er tegen op, dat men uit de weigering der Minister portefeuilles munt tracht te slaan tegen de S. D. A. P., terwyl de vrijzinnigen in den verkiezingstijd niet aan socialis tische Ministers gedacht hebben, ja, in tegendeel by voorbaat de socialisten over het eventueel zitting nemen in een kabinet gehoond hebben. Spreker hoopte, dat het den socialisten mogelyk zal worden gemaakt het kabinet tot in het uiterste te steunen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2