ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 8 December 1913. TWEEDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesclie Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9476. Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ots. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddag» uiterlijk 2 ure. AMERIKA. Uit nadere bizonderheden, die bekend worden over den hotelbrand te Boston, blijkt, dat het verwoeste hotel een volkslogement was, waarin zich tydens het uitbreken van den brand 200 personen bevonden. De meesten hadden zich reeds ter ruste begeven, zoodat een ware paniek uitbrak. Het vijf verdiepingen hooge gebouw bezat slechts twee brand gangen. Een aantal logeergasten, ver schrikt en half bedwelmd door den rook, had zich op de tweede verdieping ver zameld, waardoor een groot gedrang ontstond en den overigen* logeergasten belet werd uit de hooger gelegen ver diepingen te ontkomen. De vlammen grepen met groote snelheid om zich heeneen paar minuten, nadat de brand ontdekt was, stonden de trappen reeds in brand, zoodat de meesten zich alleen konden redden door uit de vensters te springen. Ook werden eenige ladders tegen de muren gezet en hier langs slaagde nog een aantal half gekleede personen er in, veilig de straat te be reiken. De meesten hunner konden niets dan het veege Ijjf redden, omdat zy al hunne bezittingen moesten achterlaten. Daar verschillende personen in hun angst uit de vensters sprongen, zonder acht te geven op de uitgespreide netten die bovendien veel te klein bleken, en op de cementen bestrating terecht kwamen, werden de meesten gewond, velen zelfs zoodanig, dat zy in levens gevaar verkeeren. De politie en de brandweer gaven zeldzame staaltjes van moed te zien en smaakte de voldoening een aantal personen van een wissen dood te redden. Toen men er eindelyk in geslaagd was, de vlammen te blusschen, begon men onmiddellyk naar de slachtoffers te zoeken. Binnen enkele uren waren 27 lyken gevonden. Te Sint-Louis is door barones von Kalinowski uit Wiesbaden, een eisch om schadeloosstelling wegens breuk van trouwbelofte ingediend tegen een bekend Amerikaan8ch miliionnair, Hurley ge naamd. De totstandkoming van hunne verloving geschiedde op een merk waardige wyze. In Juli van het jaar 1912 had te Parys een botsing plaats van twee automobielen. In de eene was de barones, in de andere Hurley gezeten. Door den schok werd Hurley in den wagen van de barones geslingerd. Beide partyen zetten de op deze wyze tot stand gekomen kennismaking voort, met het gevolg, dat de miliionnair twee dagen later zyn verloving met de barones bekend maakte. Zy beweert sedert dien tyd niet minder dan 100.000 dollar uitgegeven te hebben voor reis kosten en toebereidselen voor het huwelyk. De barones eischt niet minder dan een schadevergoeding van twee en een half raillioen dollar. New-York, 6 Dec. Alhier is een bende gearresteerd, welke meisjeshandel dreef. Door de arrestatie van één hunner kwam men de heele bende op het spoor. Donderdagmiddag zijn te New-York twee treinen van een ondergrondsche lijn tegen elkaar gebotst. Beide treinen waren stampvol. Onmiddellijk na de botsing ging het electrische licht uit en vulde de tunnel met walm en rook. Er ontstond, gelijk zich denkenlaat een verschrikkelijke paniek, ofschoon het spoorwegpersoneel al het mogelijke deed om de passagiers tot bedaren te brengen. Meer dan 30 personen werden in het gedrang gekwetst. Nadere bizonderheden zijn nog niet bekend. NOORWEGEN. De Noordkust van Jutland is geteisterd door een springvloed, die groote ver woestingen heeft aangericht. De storm houdt aan. Te Aalborg staan de straten in het havenkwartier een meter hoog onder water. Evenzoo te Aggerson. Tal rijke schepen in de havens zijn omgeslagen en, naar uit Kopenhagen wordt gemeld, is hst Noorsche vrachtschip „Malmberget" met man en muis 46 koppen vergaan. Dit stoomschip meet 11.500 ton en voer geregeld van Narvik naar Engeland en Holland met ijzererts. ENGELAND. Mevrouw Pankhurst is wederom ge arresteerd, ondanks haar lijfwacht. Reeds Woensdag was een groote menigte mili tanten te Plymouth aangekomen en had zich naar de landingsplaats begeven om de aankomst der groote aanvoerster uit Amerika afte wachten. Ook eenige Londensche detectives bevonden zieh ter plaatse, doch zij bleven op eerbiedigen afstand van de vechtlustige dames. Heel Plymouth was op de been in afwachting van relletjes. Laat in den avond werd draadloos geseind, dat het stoomschip eerst een dag later zou aankomen, ten gevolge vau het ruwe weer. Doch de suffragettes, bevreesd dat de autoriteiten baar met dit telegram om den tuin wilden leiden, zetten een wacht uit, die den geheelen nacht aan de haven bleef patrouilleeren. Het weer was vreéselijk, de ongelukkige nacht waaksters konden zich nauwelijks op de been houden. Donderdag stonden alle militanten wederom uit te zien over de verre schuiin- bedekte baren, maar „zuster Anna zag niets komen". Tot het middaguur sloeg, want toen kwam de „Majestic" in zicht. De suffragettes maakten zich strijdvaardig. Doch toen het lang verbeide stoomschip aan den wal gemeerd lag, bevond mevr. Pankhurst zich reeds niet meer onder de passagiers. Wat toch was het geval? Een politie-boot was de Majestic" 's morgens tegemoet gevaren en mevr. Pankhurst was daarin naar Devon port gebracht en van daar met een auto naar haar tijdelijke gevangenis. De lijfwacht heeft dus niet kunnen fuuctionneeren. FRANKRIJK. Voor één der Parysche rechtbanken wordt behandeld een belangwekkend )roces over een erfenis van 80 millioen rancs. Dit proces betreft n.l. de nalaten schap van een zekeren Jean Thierry, die 230 jaar geleden te Monte Carlo overleden is. De erfgenamen konden het toen niet eens worden over de verdeeling, met het noodlottige gevolg, dat het geld by de Zeccabank te Venetië in bewaring gegeven werd. Noodlottig, omdat het daar door Napoleon Bonaparte in beslag genomen werd. „Kip ik heb je" zei deze geld hongerige keizer, en het geheele bedrag werd in kanonnen, sabels en geweren omgezet. Thans heeft een dame, mevr. Cotton, een afstammelinge van Jean Thierry, den Franschen staat en de stad Parys in rechten voor dit bedrag van 100 raillioen aangesproken, verhoogd met de rente sinds den datum van de beslaglegging. Laten onze lezers eens nadenken, of Napoleon ook hun voor ouders misschien iets ontstolen heeft! Partys, 6 Dec. Een schipper, zyn vrouw en twee dochters, die zich aan boord bevonden van een aan de Quai Henri IV gemeerde schuit, zyn door een noodlottig ongeval gestikt. Men schryft het ongeluk toe aan het slechte trekken van het kacheltje in het vooronder der schuit. Een rijke Amerikaan, Wads worth Rogers, die sedert eenige jaren in Frank rijk woont, is dezer dagen te Parijs op raadselachtige wijze verdwenen. In het begin der vorige week was de heer Rogers met zijn moeder uit Schot land, waar hij een jachthuis heeft, te Parijs aangekomen, teneinde binnenkort zijn hotel te Pau te betrekken. De be dienden waren daarheen reeds vertrokken. De vorige week Zaterdag, 's morgens om 9 uur, is de heer Rogers uitgegaan; bij zijn vertrek tot zijn moeder zeggend: „Tot vanavond!" Maar hij is dien avond niet teruggekeerd en men heeft geen spoor meer van hem kunnen ontdekken. Volgens verklaringen zijner moeder zijn de boeken van den beer Rogers in vol maakte orde. „Hij is weggegaan zonder iets mede te nemen, met ongeveer 4000 francs op zak", vertelde zijn moeder, „en ik geloof, dat hij in een hinderlaag ge vallen is, tenzij hij de hand aan zichzelf geslagen heeft, om te ontkomen aan de kwellingen van de ziekte een nier kwaal waaraan hij sinds lang lijdende was". BELGIË. Zooals reeds gemeld werd, zal den 9den Dec. a.s. het gerechtshof in een bizondere zitting byeenkomen, met het doel om met de schuldeischers van prinses Louis van België tot een vergelyk te komen. Prinses Louise staat aan het Bel gische staatsbestuur, zoo luidt het voorstel, al haar rechten af op de roerende en onroerende goederen, die haar nog toekomen uit de nalatenschap van koning Leopold II, zulks tegen vereffening eener som van fr. 4.500.000. De schuldeischers, ten getale van 56, o. w. 28 Franschen, 12 Duitschers, 12 Oostenrijkers, 3 Engelschen en 1 Zwit ser, zullen verzocht worden hunne schuldvorderingen met behoud van al hun rechten, op die som over te dragen en in ruiling opheffing te verleenen van het rechterlijk beslag, gelegd op het aandeel van de prinses in de nalaten schap haars vaders. Onder de schuldeischers bevinden zich kleermakers, juweliers, advokaten, een ingenieur, een bloemenhandelaar, een eigenaar van ijzergieterijen, hotel houders, een Oostenryksch Kamerlid, de Pruisische Staat, een loodgieter en finantieele instellingen. De Der nitre Heure meent eenig licht te zien in de zaak van den brutalen treinroof tusschen Brussel en Verviers. De justitie zou namelijk een oud-beambte der spoorweg-administratie zoeken, die een gedeelte van de reis in den geplunderden goederenwagon moet hebben meegemaakt. Het blad heeft nu een onderzoek op eigen houtje ingesteld, waaruit duidelyk is gebleken, dat de personen, die den hoofd-conducteur ver gezelden, diens eigen zoon (de gezochte oud-beambte in kwestie) en een bureau chef van de spoorwegmaatschappij te Brussel waren. De zoon stapte reeds te Schaerbeek, dus vlak by Brussel, uit, en de bureau-chef te Leuven. De hoofd conducteur zelf, een man, die tientallen dienstjaren achter den rug heeft en die op het punt staat, rustig zyn pensioen te gaan genieten, moet boven iedere verdenking verheven worden geacht, hetgeen ook voor zijn reisgezellen moet gelden. Toch meent het blad te kunnen voorspellen, dat men binnenkort den sleutel van het „geheim van trein I in handen zal hebben. Er zyn in het hondenhok van den geplunderden goederenwagen nog twee stukken van een klein schrobzaagje gevonden, terwijl tevens is ontdekt, dat de schrandere dief nog een anderen, eveneens van een hondenhokje voor- zienen goederenwagen van te voren had „gereed gemaakt", d. w. z. vyf groote, byna door de geheele plank gaande gaten in het schot tusschen hok en geldkast had geboord. Hij moet dus wel heel goed op de hoogte zijn ge weest en precies geweten hebben, dat het geld öf met trein 666, bf met trein 652 vervoerd zou worden, zoodat hy voor alle zekerheid twee wagons „pre pareerde". NEDERLAND. Amsterdam, 5 Dec. De politie heeft gisteren de daderes van een drie jaar geleden gepleegde ontvreemding van effecten te pakken gekregen. In een der zomermaanden van 1910 lieten een paar dames in deze stad een opkoopster van gedragen kleeren komen om een partijtje oud-goed te halen. Bij ongeluk was hier tusschen een niet voor verkoop bestemd kleedingstuk verzeild geraakt, n.l. een rok van een der dames, waarvan een zoom tot schuil- en berg plaats diende van eenige effecten, tot een waarde van bijna f 7900. De uitdraagster had alles al mee genomen toen de dames hare vergissing bemerkten, naar de kleerenvrouw liepen en haar vertelden wat gebeurd was. De juffrouw ontkende echter ten sterkste den kostbaren rok in haar bezit te hebben, en ook bij een door de politie ingestelde huiszoeking werd noch van den rok, noch van de effecten iets gevonden. Intusschen werden de stukken opge- gegeven als gestolen. Drie jaren lang bleven ze weg, totdat dezer dagen een juffrouw eenige effecten ter verzilvering kwam aanbieden bij een bankinstelling hier ter stede. De effecten werden dadelyk herkend als staande op de lyst van gestolen stukken, de politie gewaarschuwd, de vrouw gearresteerd, die „de" uit draagster bleek te zyn. De effecten waren die van de dames. By onderzoek bleek echter, dat een deel der geldswaardige papieren reeds verzilverd wasin verband hiermee werden de uitdraagster, haar man, en nog twee andere medeplichtigen aan gehouden. Van de som van f 7900 werd nog f 3500 in bezit van het viertal gevonden. Hedenmorgen is de safe van Pinheiro in de Incasso-Bank, op last van mr. G. J. Salm, curator in het faillissement, door raiddel van boring geopend. Mr. H. J. Keyzer, advocaat van Pinheiro, was daarbij tegenwoordig. Gebleken is, dat de safe voor slechts geringe waarde inhield. 7 Dec. Zaterdagmiddag te half drie is een looper van de Ontvang- en Betaalkas plotseling door een individu aangevallen in de Handboogstraat, naby den vischwinkel van den heer Hoek. De looper had een goedgevulde porte feuille by zich. Hij meent, dat de man hem reeds den geheelen dag volgde, doch hy had daar geen acht op geslagen. In de Handboogstraat, komende van het Spui, liep de man op hem toe en trachtte hem de portefeuille te ontrukken. Een worsteling ontstond, waarbij de bank- looper er in slaagde den man van zich af te schudden. Hij kon hem echter niet pakken. De man slaagde er in te ont snappen. Het signalement van den aan rander is bij de politie, die een onderzoek instelt. Omtrent deze aanranding vernemen wy nog, dat de looper van de Ontvang en BetaalkasH.juist een kantoor gebouw verliet, toen de man op herh aankwam loopen en trachtte hem de portefeuille, die een f 20000 bevatte, te ontrukken, wat hem, zooals gemeld is, niet gelukte. De aanrander is een zekere De J., die vroeger by een bankiers-instelling hier ter stede als looper werkzaam was. Vandaar, dat H. zyn aanrander kende, en in staat was een uitvoerig signalement van zyn aanvaller te geven. Dank zy de inlichtingen van H.is de politie er in geslaagd, gisterenavond den dader te arresteeren. Hy wandelde juist in de Ferdinand Bolstraat met twee dames van verdachte zeden, toen een voorbijganger, die wist, dat hy gezocht werd, een voorbygaanden agent van politie op den man attent maakte. Deze arresteerde hem en bracht hem naar het naastbyzynde posthuis, vanwaar hij gisteravond nog naar het hoofdbureau werd geleid. Zaterdagmiddag omstreeks zes uur stak een kolenwerker, die van de Riet landen kwam en zich naar de Javabuurt wilde begeven, de spoorwegrail by den Cruquisweg over, waarschijnlijk om op die manier de afstand te bekorten. Juist toen hy zich op de rails bevond naderde een goederentrein. De man kon niet meer wijken en werd door de loco motief een eind meegesleurd. Per automobiel-ziekenwagen werd het slachtoffer naar het Wilhelrainagasthuis vervoerd, waar men slechts den dood kon constateeren. De kolenwerker, die pas 24 jaar telde, was eerst onlangs gehuwd. Zyn vrouw ligt sinds eenige dagen in een der ge meentelijke ziekenhuizen. VGraYonhage, 6 Dec. H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en H. M. de Koningin- Moeder zullen behalve de historische voorstelling (landing van den Prins |van Oranje) op Maandag tusschen Zeerust en de Gedenknaald zeer waarschijnlijk ook den historisch-allegorischen optocht op Dinsdag met Hun tegenwoordigheid vereeren. Op Dinsdag is voor de Koninklijke Familie voor den optocht gereserveerd waarschynlyk een gedeelte van den Scheveningschenweg bij Frankenslag. III. Reeds voor vier jaar, na bet congres te Cambridge, sprak onze beminde eere voorzitter*) in Guildhall te Londen deze gedenkwaardige woorden: „Lang zal nog de duistere nacht op aarde duren, maar niet eeuwig zal hij duren. De tijd zal eens komen, dat de menschen zullen ophouden voor elkaar wolven te zijn. In plaats van steeds elkaar te bestrijden, elkaar het vaderland uiteen te scheuren, met geweld elkander hun talen en zeden op te dringen, zullen zij vredig en broederlijk met volkomen overeenstem ming op de aarde, waarop ze wonen, arbeiden en strijden tegen de ruwe natuurkrachten, welke hen allen tezamen aanvallenEn indien ooit die ge lukkige tijd komt, zal het de vrucht zijn van gestadigen en onvermoeiden arbeid van die menschen, welke wij nu in deze zaal zien en wier naam, nog zeer weinig bekend en zeer weinig gewaardeerd is „Esperantisten". Zeker, de „duistere nacht" duurt nog laug op aarde. Meer dan ooit vergiftigd het gevloekte chauvinisme ons heden- daagsch leven, laat boven onze hoofden de verschrikkelijke bedreiging hangen van broederoorlogenverlamt het streven naar moreele en materieele vol making der Menschheid. En zeker, indien wij werkelijk, naar de woorden van dr. Zamenhof, het oogenblik wat willen verhaasten, dat de menschen „in volkomen overeenstemming op aarde zullen arbeiden, is het noodig, dat wij aandachtig de vragen onderzoeken, welke over vrede en oorlog voor ons staan, en dat wij beslissen, hoe de houding van onze Asocio en onze leden moet zijn te midden der nationale hartstochten en conflicten tusschen de volken. Het schijnt, dat, met betrekking tot den oorlog, wij drie hoofdpartijen kunnen onderscheiden. De eerste, dier der chau vinisten, welke van meening zijn, dat oorlog een edel en rechtvaardig middel der sterksten is, om datgene te verkrijgen, wat zij noodig hebben of eenvoudig wenschendat slachting op een slagveld van menschen, die op handels- of politiek gebied wedijveren, iets redelijks is als het tusschen volken plaats heeft, terwijl het misdadig is als het tusschen individuen geschiedt. De tweede partij is van meening, dat oorlogen en daden van geweld geenszins blijvende voordeelen aan de overwinnenden kunnen geven, of gelijkwaardig zyn aan de onbereken bare verliezen, welke er door veroorzaakt werdendat, wegens de buitengewoon groote verbreiding der internationale middelen van verkeer in den laatsten tijd, de geheele menschheid solidair is op economisch, kun9t en iutelectueel gebied, en slechts door goede orde en methodische coöperatie van ieder land en ieder vak vooruit kan gaan. Maar, dezelfde partij is ook overtuigd, dat, naast deze theoretische beschouwingen, in de praktijk een zeer te vreezen toestand bestaat, waarop noodzakelijk gelet moet worden; dat het belaas bij verschillende naties een feit is, dat de militaire voor zorgen dagelijks belangrijker worden, dat wantrouwen tusschen de regeeringeu heerscht, en dat bijgevolg, ieder in zijn land, den plicht heeft zich gereed te maken voor een zoo goed mogelijke verdediging van zijn vaderland, in geval nationale chauvinisten den oorlog onvermijdelijk maken. De derde partij eindelijk, ver kondigt, dat iedere oorlog verkeerd is, dat een verraderlijke liandelingvan iemand geen daad van geweld van een ander rechtvaardigt; dat, in onzen tijd, een overwonnen volk noch uitgeroeid, noch van bezittingen beroofd wordt en door liet overwonnen worden minder jammer lijdt dan door een kostbaren gewapenden vrede of door een oorlog zelf. De argumenten der menschen vau de eerste partij, welke oorlog op zich zelf waardeeren, willen we hier zelfs niet bespreken. Indien zij gelijk hadden, dat oorlog iets redelijks tusschen de volken zou wezen, indien liet gebruik vau geweld iets menscbenswaardig was, inplaats van te gehoorzamen aan overeengekomen regels en rechtsgebruiken, zou het be staan van een vereeniging als de onze ongerijmd wezen, dewjjl die immers het omgekeerde beoogt, d. i. tusschen de menschen aller landen geregelde en stevige betrekkingen te scheppen, welke gebazeerd zijn op wederkeerige vervulling der zelfde plichten en gebruik van dezelfde rechten. Dr. Zamenhof.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5