ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 8 December 1913. EERSTE BLAD. B E R I C HT. KENNISGEVING. I L I T I E. Agent van Politie. Een gewichtige en verblijdende dag. Uit Stad en Provincie. Z lerlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iedere» MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor <alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9476 Directeurs A. J. OE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteurs J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. Bg abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsraiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zij, die zich met I Januari a s. op uns blad abonneeren, ontvangen cl* tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Directeur A. J DE LOOZE Jr. De Directeur van het Postkantoor brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen met Dinsdag 9 Decem ber en vervolgens op lederen Dinsdag, van dos morgens 9 uur, het kantoor zal zijn opengeste'd voor het in ontvangst nemen der toegekende renten. Ter voorkoming van oponthoud is het wenschelgk, dat bg de eerste uit- keering alle daarop betrekking hebbende stukken worden medegebracht. De Directeur voornoemd, SMITT. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenendat er op Woensdng den 10 December u.s., des namiddags te 2 uur, op'het Raadhuis, eene openbare Ver gadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden gebracht, t. w.: Voorstel van Burgem. en Weth., inzake de pensionneering dêr gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen; Voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging der gemeentc-begrooting voor 1913. Enz. Zierikzee, den 6 December 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter openbare kennis, dat de hieronder genoemde verlofganger, op grond van art. 80 der Militie- wet, wordt opgeroepen, om op den daarbij vermelden datum en plaats bij zijn korps onder de wapenen te komen, THEODORUS HE IJ BOER, verlofganger der gemeente Zierikzee van de lichting 1907, behoorende tot de 3e compagnie hospitaal-soldaten, behoort zich op 5 Januari 1914 te 's-Gravenhage te vervoegen bij den chef van het militair hospitaal. De opgeroepen verlofganger zal zorg dragen dat hij zich op bovengenoemden dag, in uniform gekleed en voorzien van zpn verlofpas (zak boekje), alsmede van al de bij zyn vertrek met groot-verlof medegenomen voorwerpen van kleeding en uitrusting, by zijn korps aanmeldt en wel des namiddags voor 4 ure. Voorts wordt te zijner kennis gebracht, dat, wanneer hij zonder geldige reden niet aan deze oproeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld, of wanneer hjj zich te laat bij zijn korps aanmeldt, zich strafschuldig maakt. Het niet-ontvangen van eene afzonderlijke kennisgeving, ontheft een verlofganger, zoo deze althans binnen het ryk verblijf houdt, geenszins van zijn verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennis geving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Zierikzee, den 8 December 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. SOLLICITANTEN naar de vacant komende betrekking van Agent van Politie der 2e klasse, in de gemeente Zierikzee, behooren zich bij gezegeld verzoekschrift vóór den 21 December 1918 te wenden tot den Burgemeester, zullende zg zich, desgewenscht, iederen werkdag tusschen 2 en 3 uur des namid dags en tusschen 7 en 8 uur des avonds persoonlijk kunnen aanmelden bg den Commissaris van Politie op het politie bureau. Persoonlijke aanmelding bg den Burgemeester is vooralsnog niet noodig. Aan genoemde betrekking is ver bonden een aanvangsjaar wedde van f 550, na 3 dienstjaren f 575 en na 8 dienstjaren f 60Ö, benevens vrfle unlformkloodlng, schoeisel en wapening. Bovendien is aan de Agenten van Politie te Zierikzee met hunne vrouwen en kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar, vrQe geneeskundige behandeling toegekend. Vereischten zijn: niet ouder dan 30 jaar, goed zedelijk gedrag en vry van het gebruik van sterken drank. Morgen, de negende December, is voor duizenden landgenooten in ons vaderland een bigde en belangrijke dag. Dan zullen de zeventigjarigen en ouderen, die in loondienst zijn geweest, aan de postkantoren in het rijk de eerste wekelgksche uitkeering van twee gulden in ontvangst nemen. Aan wien hebben zg dit resultaat voornamelijk te danken Aan het onvermoeid streven van den Bond voor Staatspensionneering, die, indertijd door mannen als Perio, Voor brood, ds. Vis, in het leven geroepen, volhardend streed voor staatspensioen ten behoeve van de arme ouden van dagen. Ware die Bond er niet geweest, Talraa zou art. 369 niet gegeven hebben. Onder den invloed toch van dien tot een reuzenmacht gegroeiden Bond en met het oog op den naderenden stembus strijd, brak Talma zijn eigen stelsel van voorafgaande premiebetaling af en ver leende als overgangsbepaling Staats pensioen. Wel gebrekkig. Wel niet afdoende. Wel met achteruitzetting van nog duizendendie niet in loondienst zijn geweest en toch evenzeer behoefte heb ben aan de vastgestelde wekelgksche uitkeering. Maar het beginsel werd erkend, in de wet vastgelegden zal dank zg het amendement van Duys, reeds morgen worden toegepast. De eerste schrede is daarmede gedaan op den weg van het staatspensioen. En de tweede zal, naar wg hopen, weldra volgen. Want de wetgever kan met het oog op de uitspraak van de Juni-stembus, bg het verkregene niet big ven stilstaan, maar is gehouden art. 369 te verbeteren en uit te breiden. Dat heeft minister Treub begrepen. Hij heeft reeds en voor zijn ijver in deze verdient hg allen lof een wetsontwerp in gereedheid gebracht en dit bg den Raad van State aanhangig gemaakt. Wel kleeft dit wetsontwerp ernstige gebreken aan, omdat het de bedeelden en hen, die gevangenisstraf ondergaan hebben, van het staatspensioen wenscht uit te sluiten, maar het breidt toch art. 869 in dien zin uit, dat het aan alle zeventigjarigen, die het noodig hebben, een wekelgksche uitkeering wil geven. Bovendien kan bij de behandeling in de Tweede Kamer de Minister tot het inzicht komen, dat, om het goede in het wetsontwerp te redden, het noodig is aan de uitsluitingen niet hardnekkig vast te houden. Zg dus, die ten gevolge van de gebrekkige regeling van artikel 369 der wet op de Invaliditeits- en Ouderdoras- verzekering thans staatspensioen nog moeten derven, in weerwil dat zij het broodnoodig hebben, zullen, als de Kamers Treub's wetsontwerp aannemen, op hun beurt geholpen worden. In elk geval bestaat er oogenblikkelgk grootelgks reden tot juichen. Het beginsel toch, dat staatspensioen zonder premiebetaling althans aan een categorie der arme ouden van dagen verleend wordt, zal morgen voor het eerst zgn practische toepassing vinden. Dat is reeds veel gewonnen, wanneer wg letten op de felle bestrijding, die het beginsel gevonden heeft. Wat heeft men al niet aangevoerd om het in de oogen der menigte ver achtelijk te maken. Het was uit den booze, heette het. Het was deraoraliseerei'd, en niet be reikbaar. Het was een hersenschim. En zg, die het [voorstonden en ver dedigden, werden voor volksraisleiders uitgekreten. Het was dus een verre van vriendelijke bejegening, die aan de strijders voor het staatspensioen ten deel'viel. Maar zg, ten volle bewust van het goed recht der zaak, waarvoor zij streden, versaagden niet. Met volle overtuiging spraken zij tot de menigte. En hun woord vond ingang. Duizenden schaarden zich onder de banier van den Bond voor Staats pensionneering. Ook iri deze streek was het aantal, dat tot den Bond toetrad, verblijdend groot. Gezorgd thans, dat dit aantal na het verkregen resultaat niet slinkt. Het moet zelfs uitgebreid worden, want, wat gewonnen is, is slechts een bescheiden schrede op den weg van het staatspensioen. De Bond moet sterker worden, opdat zijn beginsel eens volledig zegeviert. Daarom wekken wij allen op, die nog geen lid van den Bond zijn, tot hem toe te treden. Zoowel mannen als vrouwen sporen w\j daartoe aan. Niet het minst de vrouwen, daar zg bg staatspensioen evengroot belang hebben als de mannen. Moge de heuglijke en belangrgke dag van morgeD, die ook te dezer stede feestelijk zal gevierd wordenzich kenmerken door een groote toename van leden. Zierikzee, 8 Nov. Zij, die morgen aan het postkantoor voor het eerst hun pensioen innen, zgn door het afdeelings- bestuur van den Bond voor Staats pensionneering tot bijwoning van den feestavond in de Concertzaal beleefd uitgenoodigd. Zü kunnen plaats nemen waar ze willen. Zij moeten met het oog op den te verwachten grooten toeloop slechts zorgen, dat zij tgdig in het bezit van een plaats komen. Het s.s. „Triton", alhier in beslag genomen op de reede, heeft aan de gestelde verplichtingen tegenover het r[jk thans voldaan en wacht op machti ging van den Commissaris der Koningin, teneinde als dan het anker te lichten en koers te zetten naar Engeland. Noordgouwe. De Vrijdagnamiddag j.l. was voor de schooljeugd alhier een prettige middag. Een geacht ingezetene dezer gemeente wenschte, daar de kinderen in vele gemeenten met 't on- afhankelgkheidsfeest zooveel genoten hadden, dat ook de schoolkinderen van Noordgouwe een feestje zouden hebben. Zij vierden dan Vrijdag 5 December het onafhankelijkheids- en St.-Nicolaasfeest te gelijk. Vaderlandsche liederen werden gezongen, de kinders deden vertellingen en wat vooral de feestvreugde deed stggen, was de verschijning van Sint- Nicolaas met zijn zwarten knecht, die geschenken en versnaperingen uitdeelden. Chocolade en koek lieten zich wel smaken en allen gingen toen het 5 uur was geworden met gevulde handen op geruimd huiswaarts. Aan de ingezetene, bekend om hare milddadigheid, mag hier een woord van dank niet ontbreken, voor het genot dat zij de kinderen heeft bereid. Brouwershaven8 Dec. Naar wij vernemen, zullen de ouden van dagen, die morgen de eerste rente trekken, op grond van art. 369 der Invaliditeitswet, worden uitgenoodigd een feestelijke bijeenkomst bij te wonen van de afdeeliDg Brouwershaven van den Boud voor Staatspensionneering op Vrijdag 12 dezer, waarbij het feit wordt herdacht, als zijnde een eerste schrede op den ladder naar Staatspensionneering, waarbij aan oude menscheu een toelage uit 's rijks kas wordt toegekend, zoüder dat zij daarvoor eenige bijdrage gestort hebben. Op dien avond zal als spreker optreden de heer H. N. Schuitema van Rotterdam, en zal het zanggezelschap „Euphonia" eenige liederen doen hooren en zullen eenige heeren en dames het tooneelstuk „Zalig Uiteinde", schrijver J. A. v. d. Valk te Zierikzee, ten tooneele voeren. (Zie verder de advertentie in dit nummer voorkomende). Noordwelle. Door het onderwijzend personeel is een schoolfeest op touw gezet dat, dank zij den geldelijkeu steuu der ingezetenen, de stoutste verwachtingen heeft overtroffen. De kinderen hebben genoten dat het een lust was. Zij zijn getracteerd op chocolademelk en koek, en na afloop van liet feest kreeg elk kind een nuttig en prachtig geschenk mee naar huis. Onder de genoodigden merkten wij op don burgemeester en familie, verder den secretaris en enkele raadsleden met hunne echtgenooten en verder vele ouders der schoolgaande kinderen en belangstellenden. Aan den hoofd-onderwijzer en ziju verder personeel komt een woord van lof toe. Haamstede. Woensdagavond werd alhier een buitengewone algemeene vergadering van de Boerenleenbank gehouden. Vertegenwoordigd waren 91 leden. Nadat door den heer W. G. Boot Jz. de zeer uitvoerige notulen van de vorige vergadering waren gelezenbracht de kassier W. G. Boot Wz. een uitvoerig verslag uit van de .vergadering van de Centrale Bank te Utrecht, waar hij als afgevaardigde van de bank was tegen woordig geweest. De raad van toezicht kan een gunstig rapport van de inspectie dor bank aan de vergadering mededeelen, beheer zoowel als administratie was uitstekend in orde. Uit het finantiëel verslag van den kassier bleek, dat de bank steeds meer omzet krijgt en het aantal leden gedurig toeuoemt; thans bedraagt dit aantal reeds 97. In verband met een schrijven van de centrale werd besloten de rente voor spaargelden en stortingen in loopende rekening met pCt. te verhoogen, ter wijl zoolang de bank van de Centrale te vorderen heeft, de rente van de voor schotten blijft bepaalt op 4\ pCt. Bruinisso. Alhier is door raiddel van aanplakbiljetten ernstige beschuldigingen geuit met volle onderteekening van naam tegen de gemeente-veldwachters en tegen den edelachtbaren heer burgemeester. Het is te hopen, dat de juistheid dier beweringen door de bevoegde autoriteit wordt onderzocht. Door de hevige windvlagen van Vrgdag is op de Grevelingen van een vaartuig de fok en een der zwaarden gebroken. St.-MaartensdQk, 6 Dec. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeente raad kwam hoofdzakelijk in behandeling een ingekomen schrijven van Gedep. Staten, inhoudende dat dit college zijn goedkeuring onthoudt aan het raads besluit betreffende de voorwaarden, waarop de gemeente-ambtenaren kunnen toe treden tot het pensioenfonds voor ge meen te-ambtenaren. Zooals vroeger reeds is gemeld, besloot de raad op de ambtenaren zooveel te verhalen als de wet toelaat. Reeds in de vorige vergadering was een schrijven van Gedep. Staten ingekomen, dat zij voorloopig hun goedkeuring onthielden aau dat genomen besluit en gaven zij den raad in overweging, een andere regeling te treffen. De raad besloot echter in de vorige vergadering zijn vroeger genomen besluit te liaudhaven. Thans, nu Gedep. Staten weder hun goedkeuring onthielden, stond de raad weer voor 't zelfde geval als in de vorige vergadering. Evenals in de vorige ver gadering wenschte de voorzitter overeen komstig den wensch van Gedep. Staten andere voorwaarden vast te stellen. Hij wees er op, dat het bedrag vau de in koopsom door de gemeente slechts over 40 jaar behoefde betaald te worden. De heer Hoek antwoordde hierop, dat het toch door de gemeente betaald moet worden, al was het ook in 100 jaar. Ook merkte de voorzitter op, dat die cijfers nu wel hoog lijken, doch dat verscheidene ambtenaren geen deel zullen nemen, waardoor dat bedrag aanmerkelijk kleiner wordt. Waarop de beer Groene- wege zeide, dat als de gemeente het betalen op zich neemt, de ambtenaren wel zullen deelnemen. De voorzitter merkte ook nog op, dat sommige ambtenaren, als b.v. de gemeente veldwachter, zeer zwaar zouden worden gedrukt door die betaling en dat het gemeentebestuur bij weigering in een lastig geval komt. De heer Rijnberg zegt, dat de ge meenteraad in dezen niet behoeft te besluiten wat Gedep. Staten voorschrijven, doch wel wat de raad in 't belang der gemeente acht, en wordt het besluit weder niet goedgekeurd, dan kan de raad een beroep doen op de Kroon. Ook de lieeren Hoek en Hage achten het best zich aau het eerstgenomen besluit te houden. Bij de stemming werd dan ook met algemeene stemmen besloten het besluit onveranderd te handhaven. Vervolgens werd door den voorzitter nog medegedeeld, dat via de gemeente door het Rijk f 75 zal betaald worden voor 3 onderwijzers krachtens het toeslag- wetje. Deze post zal op de begrooting gebracht worden. Ook werd nog besloten uit den post van onvoorzien te betalen een bedrag van f 68,75, zijnde maand salaris van den uieuwaangestelden onderwijzer de heer Van Nieuwenhuijze. De heeren Kloet en Gaakeer waren St-Annaland, 8 Dec. De vorige week had een knaap, toen hg met een steek- wagen bezig was, het ongeluk in de toen ledige kaai te vallen, met het hoofd op een of ander hard voorwerp. Het gevolg er van was een wonde boven een der oogen, waarvoor geneeskundige hulp noodig was. Gelukkig bleef de wagen, die hem volgde, hangen op den wal en een motorboot', welke daar lag, anders was het nog minder goed met hem afgeloopen. Scherpenlsse. Wat mogelijk wel bijna nooit voorvalt, althans zeer zeldzaam, is, dat er in de vorige maand geen enkele aaDgifte bij den ambtenaar van den burgerlijken stand heeft plaatsgehad. Tliolen. Vrijdagmorgen heelt mevr. De WitAndriessen de kinderen der bewaarschool wederom een prettigen dag bezorgd. Al vele jaren heeft zg de gewoonte de kinderen dier school op St.-Nicolaasdag te onthalen, waardoor zij niet alleen de kinderen, doch vooral de ouders een groot genoegen verschaft, hetgeen te zien is aan de kleintjes als zij de school verlaten en aan de ouders die hen komen afhalen. De heer A. Luijendijk en zgne echtgenoote waren Vrgdags naar Brussel vertrokken, ten einde zijn 25-jarig jubileum als directeur der rgksnormaal- school en als hoofd der openbare lagere school, ongemerkt voorbij te laten gaan op 1 December. Des Woensdags kwamen zg terug en toen oudervonden zij, dat men dien dag toch wilde herdenken. De heeren j. Vriens en W. C. de Lange hadden eenige ingezetenen bezocht en waren door hen in de gelegenheid gesteld den jubilaris namens hen een mooi schrgf- bureau met bgbehoorenden stoel aan te bieden. Door het onderwijzend personeel der normaalschool werd hem een prachtige» palm met voetstuk, door de onderwijzers en onderwijzeressen der school een foto in fraaie lgst en door vele leerlingen der normaalschool een prachtig bouquet aangeboden. Van den jubilaris vernamen we, dat hem van hier en buiten de gemeente tal van bloemstukken waren toegezonden en dat hg, in Brussel zijnde, vele felici tation bad ontvangen. Het is te hopen, zoowel voor de openbare als voor de normaalschool het den jubilaris gegeven zg, hij nog vele jaren zgn krachten moge geven, zooals hij het nu reeds 25 jaar gedaan heeft. lerseke, 6 Dec. Vrijdag voormiddag brak vaii het politie vaartuig „Gier" door een hevigen windstoot de mast, terwijl het vaartuig in de zeilen was. De mast ging dus met het tuig over boord. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Middelburg, 5 Dec. Hedenmiddag had ter terechtzitting alhier een incident plaats. De bekl. J. V., de zaal verlatende, vloog onverwachts den agent van politie Moerland aan. Deze hierop niet voorbereid kwam te vallen. Direct echter schoten van alle kanten politie-agenten en rijks veldwachters toe. Het duurde echter nog eenige oogenblikken eer V. met vereende krachten kon worden verwijderd. Daar het gevecht tusschen de getuigen banken plaats had, werden deze alle omver geworpen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1