ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 5 December 1913. TWEEDE BLAD. HINDERWET. NIEUWSTIJDINGEN. Brieven uit de Hofstad. CZ ierikzeesche Couran t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9475. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i R. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagimiddags uiterlijk 2 ure. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat op do Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van JAN WILLEM KOMEIJN Hz., handelaar in granen, wonende te Ouwerkerk, waarbij ver gunning wordt gevraagd tot bet plaatsen van een gasmotor van 5 paardekracht, ter kracht overbrenging op eene graanzuiverings-inrichting, in het pand, staande aan de Nieuwe Haven, plaatselijk gemerkt wijk D no. 90, kadastraal bekend sectie B 110. 456 dat op Woensdag den 17 December aan staande, te 12 uur des middags, op het Raad huis dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting en dat zoowel de verzoeker als zij die be zwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 3 December 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Searetaris. BELGIË. Een Brusselsch edelman, baron Ignace de Thibault de Boesinghe, is Woensdag avond in het park van zyn kasteel Altena by Vyve-Capelle, op geheim zinnige wijze vermoord. De baron, die 's winters te Brussel verblijf houdt, begaf zich met zijn jonge vrouw Woensdagavond om halfacht naar zyn slot. Nauwelijks bevond hy zich in de allee, die naar den hoofdingang voert, toen uit een bosje een schot gelost werd, waardoor hy in de linkerzijde getroffen werd, zoodat hy ineenzakte. In bewustelooaen toestand werd hy door de toegesnelde bedienden binnengedragen. De onge lukkige was gewond door een lading schroot, die onmogelijk uit zyn lichaam verwijderd kon worden, zoodat hy nog in den loop van den nacht den geest gaf. De baron was 36 jaar oud en eerst kortelings gehuwd met een dochter van den burgemeester van Doornik. De jonge vrouw, die op het noodlottige oogenblik met haar man gearmd liep, werd niet door het schot gekwetst. Alle pogingen om den moordenaar op het spoor te komen, hebben tot nog toe gefaald. Men vermoedt, zegt het W. v. d. D.} dat men hier met een wraakneming van een strooper te doen heett, want sinds kort had het slachtoffer een zeer strengen bewakingsdienst op zijn jachtterreinen ingesteld. NEDERLAND. Arnhem, 3 Dec. Gisteren hoorde een zekere B., uit Groesbeek, voor de Arn- liemsche rechtbank een boete tegen hem eischen van f 2,50, subs. 2 dagen hech tenis, omdat hij aan een zekeren H., eveneens uit Groesbeek, verweten had, een moord te hebben begaan. Ondanks dezen eisch bleef hij bij zijn gezegde en verklaarde bovendien, dat, indien hij wist, dat door de Justitie een vervolging togen den beleedigde zou worden ingesteld, hij dan een klacht tegen dezen zou indienen. Opmerkelijk is, dat de beleedigde niet fels getuige voor de rechtbank verschenen is en sedert naar Duitschland is ver trokken. Amsterdam, 3 Dec. Er wordt door politie en justitie onafgebroken in de treurige moordzaak op den Overtoom gewerkt. Nog steeds komen zich op het politiebureau op het Leidscheplein menschen aanmelden, die meenen het een en ander te kunnen mededeelen, dat wellicht by het onderzoek van nut kan zijn, maar tot heden heeft niets daarvan tot eenig spoor van den dader geleid. Herinnert men zich byv., dat de be zorger, in dienst der firma v. d. B., toen hy zich om halfzes aan de fabriek vervoegde, reeds alle licht uitgedoofd vond, dan staat dus het uur, dat ook reeds door de medici was opgegeven, vrywel vast. Voorts is thans bevestigd, dat de moordenaar inderdaad niet verder is geweest dan het kantoortje, waar de misdaad gepleegd werd. De brandkast, waaruit de beide trommels met diamant- doppen tot een gezamenlijke waarde van pl.m. f 300 verdwenen zyn, stond niet in de fabriek, maar in het kantoortje. Toen men het lyk vond, stak de sleytel in het slot van die kast. Aanvankelijk wist men niet nauwkeurig wat zich in de kast bevonden had; eerst gisteren is gebleken dat de twee bedoelde trommeltjes er uit verdwenen waren. Met 't bedrag dat in het reeds vermelde geldkistje was, n.l. pl.m. f 50, is er dus voor een waarde van ongeveer f 350 gestolen. 't Is gebleken, dat de moordenaar in het kantoortje niet alleen 't electrische licht heeft uitgedaan, maar dat hij ook het gordijn vóór het raampje omlaag heeft gelaten. Door de justitie is beslag gelegd op de met bloed bespatte deur van het kantoortje. Die deur is naar het huis van bewaring gebracht, om, zoo noodig, by het onderzoek gebezigd te worden. Het medelijden met het ongelukkige slachtoffer is groot. De heer Eweg, de eigenaar van de fabriek, kan de groote plichtsbetrachting en bekwaamheid van den heer De Ruyter niet genoeg roemen hy verklaart zulk een kracht in zijn zaak nooit te zullen terugkrijgen. In de zwavelzuurfabriek aan den overkant van het IJ dicht by den ingang van het zykanaal naar Nieuwen- dam ontstond eenige weken geleden een twist tusschen twee arbeiders, die nogal hoog liep. De vader van één der vechtenden, een bejaard man, die ook op de fabriek werkt, nam 't voor zyn zoon op, greep een ijzeren staaf en sloeg den aanvaller van zyn zoon daarmede op het hoofd. De getroffene viel bewusteloos neer en is eenige dagen later in één der Amsterdamsche gasthuizen aan de bekomen verwondingen overleden. De dader, die bekend staat als een braaf oppassend werkman, bleef op vrye voeten en in zyn werkde justitie vond geen aanleiding hem te arres teeren, daar vrees voor ontvluchting hier wel uitgesloten was. Het recht had echter zyn loop, en dezer dagen zal de man voor de recht bank alhier terechtstaan. Omtrent het terugvinden van de diamanten, die, naar het heette, van den diamanthandelaar Pinheiro op reis naar Weenen gestolen waren, verneemt men, dat de portefeuille met diamanten is gevonden in den kelder ten huize van genoemden heer in Watergraafsmeer. 's-Gravenhage. Benoemd zyn tot reserve-tweede-luitenant bij het 14de regiment infanterie de vaandrigs O. Bouma, J. Panoy, P. Vermeulen, W. Anker, J. Erasmus, K. Dees, P. Mesu, W. Dekker, L. Salomé, J. de Hondt, M. Hack, J. Geense, J. de Hamer en M. van den Bout, allen van het corps. Rotterdam, 3 Dec. Toen gisteren morgen eenige koeien over het Oostplein naar de Veemarkt gedreven werden, schrok één der dieren voor een achterop komende electrische tram en sprong in zyn wilde vlucht boven op een sleepers- wagen, beladen met zakken graan. De sleepet, die op den bok zat, schrok niet weinig, toen hij eensklaps een zware koe op zyn wagen als vrachtje meekreeg. Zoo gemakkelijk als het beest op den wagen gesprongen was, zoo moeilyk was het afstappen. Een gedeelte der lading moest gelost worden. Nadat van eenige planken een brug was gelegd, kreeg men de koe weer heel huids op den beganen grond. Brlelle, 3 Dec. By een ringrydery met paard en tilbury, die gisteren- raiddag ter gelegenheid van de viering van het onafhankelykheidsfeest alhier gehouden werd, had een ernstig ongeluk plaats. Een plankier, waarop het muziek korps van de torpedisten had plaats genomen, zakte ineen, juist toen een paard en wagen, welke met de ringrijdery meereed, passeerden. Door het gekraak schrikte het paard, sprong op zy, waardoor de wagen kantelde en omviel het paard rukte zich los en sprong tusschen de vele toeschouwers, welke aan den havenkant geschaard stonden. Eenige personen geraakten er onder en weer een paar anderen werden door het hollend paard in de haven ge drongen. De drenkelingen werden spoedig op het droge gebrachteen zestal personen, welke alle meer of minder ernstig gekwetst waren, moesten zich onder geneeskundige behandeling stellen; een tweetal jonge meisjes werden in het zièkenhuis ter verpleging opgenomen. Stollendam, 3 Dec. Onder de garnalen- visschers, 16 in getal, welke werkzaam zijn voor de garnalónp.iHerij van dé firma Jansen Co., is werkstaking uitgebroken. De vis8ckers eischen loonsverhooging van 10 tot 12 cent per K.G. garnalen, welke eiscli door de pellerij niet is in gewilligd. Thans zijn de schippers be gonnen de vangsten garnalen naar het buitenland te verhandelen. XXXV. Onze Haagsche winkelstand gaat het niet „op rozen"; de slechte zomer, die velen or toe bracht het Haagje bf te vermijden bf er hun verblijf te bekorten, werkt in zijn gevolgen nog geducht ua. Men moot het grooten en kleinen winke liers maar eens vragen, om te weten te komen, in welke moeilijke tijden zij leven. Want niet alleen, dat de] vele vreemde lingen een flink percentage bijdragen tot den jaarlijkschen omzet, zij hebben ook de zeer te waardeeren gewoonte, alles contant of althans binnen korten termijn te voldoen. En dat is waarlijk geen gering voordeel voor hen, die niet altijd met reusachtige bedragen hun bedrijf moeten gaande houden. Want op het Haagsche publiek valt daarbij niet te rekenen voor den winkelstand; wan neer dit wat koopt, komt de betaling ja wie weet wanneer. Het koopen gaat hier een iegelijk heel gemakkelijk af, maar even moeilijk is het, het verschul digde te innen. Veelal hebben zij het niet, en moeten op allerlei wijzen de schuldeischers gerustgesteld, gepaaid met afbetalingen en verdere clandizie- beloften om den tuin geleid worden. Nergens is het, eigenlijk niet kwaad bedoeld, maar in zijn toepassing en gevolgen dikwijls zoo nadeelig stelsel van „op afbetaling" zóó inheemsch als in de Ooiovaarstad. Eensdeels komt dit, omdat een groot gedeelte der inwoners van een vast, op geregelde tijden uit betaald salaris leven moet, en nimmer dus over een groot bedrag in-eens kan beschikken; anderdeels drijft de concur rentie de neringdoenden er toe, zonder verder te informeeren, maar links en rechts op crediet te leveren. Het zijn sterke beenen, die zulk een crediet- aanbieding dragen kuunen, zonder er zich te veel aan over te geven; met andere woorden, zonder meer dan hun kapitaal-kracht strekt schulden te maken. En het einde is dikwijls voor menigeen, dat het failliet hem aangrijnst vóór hij het gevaar zag aankomen. Maar nevens deze categorie van niet koopkrachtige Hagenaars, is er ook een soort, dat zeer welgesteld, ja zelfs ver mogend te noemen valt. En instede nu, dat deze categorie goedmaakt door vlot het verschuldigde aan de crediteerende winkeliers en levoranciers af te betalen, geldt het juist bij hen, nummer-één om er, zelfs jaren over te doen. Er zijn hier tal vanoverigens geziene inwoners die maar niet begrijpen (of willen be grijpen), dat met de rekeningen jaren te laten staan, zij zich het rente-bedrag feitelijk onrechtmatig toeeigenen. Ja men vindt er, die zich op hun „koopmans- blik" beroemen en u nauwkeurig voor rekenen hoeveel zij per jaar „verdienen" door hun rekening zóó-en-zóó lang onbe taald te laten. Onsoliede zijn dezulken niet; immers, zij betalen. Maar toch kan het niet door den beugel, dat zij in hun zak steken, wat niet alleen den winkelier toekomt, maar waarmede deze zijn bestaan moet handhaven, n.l. met zijn bedrijfskapitaal, dat nu idem zooveel kleiuer wordt. Kortomwelgestelden eu „zwakke broeders", rijken en schriel-bij-kas- zijnden, allen, met hoogst enkele uit zonderingen huldigen hier het systeem, van opschrijven, uitstellen en maar heel langzaam afbetalen. Is het wonder, dat do winkelstand daarbij niet „op rozen" kun gaan? En dat het schriele zomer weder menig winkelier dubbel heeft achteruitgezet? Doch thans, nu do goede Sint do menschen tot-gulheid aanspoort, is ook voor den winkelstand een betere, zij het ook kortstondige tijd aangebroken. Wie wat aardigs wil gaan koopen, kan niet altijd bij zijn gewone leveranciers terecht, en dient dus wel in winkels te gaan, Waar hij geen klant is, en dus van zelf niet dadelijk voor groote bedragen kan crediteeren. Er wordt dan nu ook zeer veel contant gekocht, al is het lang niet alles. Maar toch, er vloeit nu geld in het laadjedag-in, dag-uit zijn onze groote winkelstraten met een publiek gevuld, vooral in de middaguren, dat voor duizenden en duizenden zijn in- koopen doet. De nijvere winkelstand glundert en haalt dus zijn hart op; wie is er, die het hem niet zou gunnen, nu hoog en laag in den buidel tast. En het dient gezegd, de St.-Nicolaas-étalagos zijn van dit jaar bizonder geslaagd, zoodat men, geloof ik, over en weer tevreden zal kunnen zijn. De maand December maakt alzoo een goed entrée; straks worden de winkel kasten weder ledig gehaald om opnieuw te worden gevuld met allerlei begeerens- waardige zaken voor het tweede December- feest, de Kerstmis. Oek aan dit pleegt door de Haagsche inwoners alle eer be wezen te worden en opnieuw worden er dan schatten gelds uitgegeven. Och, mocht het maar alle maanden van het jaar December zijn, zal menig winkelier en neringdoende zuchten, als hij op Nieuwjaarsdag ontwakend narekent, dat er 11 maanden moeten verloopen vooraleer de Gpede Sint uit Spanje naar hem wederkeert. HAGEMAN. De moord aan den overkant van het IJ. Dat harerzyds de politie van Nieuwen- dara al het mogelyke heeft gedaan, om de zaak tot klaarheid te brengen, blykt, naar het Hbl. mededeelt, uit de om standigheid, dat door haar reeds ge- ruimen tijd geleden de aandacht der Amsterdamsche politie is gevestigd op een individu, dat dezen zomer Nieuwen- dam onveilig maakte. Het was een jongraensch van ongeveer 24 jaar, wiens signalement wel overeenkwam met dat door juffrouw Nieuwenburg verstrekt en die dezen zomer eenige malen per week per rijwiel uit Amsterdam kwam. Hy fietste in de buurt van Nieuwendam rond, was daardoor goed op de hoogte van de verschillende wegen aan den overkant (wat de moordenaar ook moet geweest zijn) en had de bevolking van Nieuwendam tegen zich ingenomen, door dat hij telkens kleine jongens aansprak. Op niet onduidelyke wijze had men hem kenbaar gemaakt, dat hy maar liever niet meer in Nieuwendam moest komen en sedert had men er hem ook niet meer gezien. Het adres te Amsterdam van dezen man was aan de Nieuwendammer politie bekendhet werd door haar aan de Amsterdamsche politie meegedeeld, doch sedert heeft men te Nieuwendam niets meer van de zaak vernoraeu. Rotterdamscho Schouwburgloten. Trekking van 1 December 1913. Serie 1656 No. 58 f 1000, s. 1490 n. 17 en s. 3640 n. 11 elk f 125; s. 1442 n. 42 en s. 2488 n. 13 elk f 50; s. 2045 n. 49 en s. 3407 n. 41 elk f 25; s. 309 n. 49 en s. 3416 n. 41 elk f 12,50; s. 2364 n. 9, s. 3153 n. 32 en s. 3238 n. 7 elk f 10; s. 404 n. 86, s. 2036 n. 71 en s. 3417 n. 99 elk f 5. Voorts werden uitgeloot 25 serie nummers k f 2,50. Geheel werden uitgeloot ter aflossing de seriën: 804 1552 1923 1989 en 2138. Huldiging minister Talma. Op initiatief van de R.-K. Handels- reizigersvereniging „St.-Franciscus" van Assisie werd Zondagavond te Tilburg een huldebetooging gehouden ter eere van oud-minister Talma, waarbij als spreker optrad het Tweede Kamerlid mr. dr. J. van Best. De voorzitter, de heer Th. de Vries, zette uiteen, dat het in de bedoeling lag, hulde te brengen aan den oud minister Talma, voor het vele goede werk, door hem als christen-staatsman verricht, en tegelyk om te protesteeren tegen de beleedigingen, welke van vry- zinnige zijde den katholieken by de jongste verkiezingen zouden zijn aan gedaan. Besloten werd aan den heer Talma een hulde-adres aan te bieden. Gistermiddag brachl, naar De tijd meldt, een deputatie van de Tilburgsche organisaties, de heeren Th. de Vries, S. Broeken en P. Smits, het huldeblyk aan den oud-minister Talma. Z.Exc. Talma dankte de heeren voor hunne komst en de erkentelijkheid voor hetgeen hij als minister in jaar heeft mogen doen. Spr. zeide, dat, toen de voorzitter van de huidecommissie ten zijnen huize kwam, om te vragen, of het zyn instemming wegdroeg hem een huldeblyk aan te bieden, heeft hy dit geweigerd. By overweging was hy tot de slotsom gekomen, dat een dergelijke betooging in de tegenwoordige om standigheden, nu hij geen politieke verantwoordelijkheid draagt, niet op haar plaats was. Dit was ook de reden dat hij niet tegenwoordig was op de vergadering Zondag, te Tilburg ge houden. Toch is spr. zeer getroffen door deze huldebetooging. Hij heeft jaren lang onder moeilijke omstandigheden gewerkt. Hy werd echter gesteund door de overtuigingen, dat in breede kringen onder het volk het bewustzijn leefde, dat hij werkte voor het volkswelzijn. Wanneer hij dankbaar terugziet op het geen hij in het belang van het volk heeft mogen doen, dan is dat niet uit zelfverheffing, maar om God te danken, voor hetgeen tot stand heeft mogen komen. Het tegenwoordige kabinet heeft plannen ten opzichte van arbeidsver- zekering, die, hetgeen onder het vorige ministerie tot stand is gekomen, kruisen. Hetgeen echter verkregen werd, kan niet worden teniet gedaan, indien geen rekening wordt gehouden met de ver kregen rechten. De toekomst, aldus spreker, is niet in onze handen of in die van de een of andere meerderheid, maar in de handen van God. Na nogmaals aan de deputatie zyn dank te hebben gebracht voor de huldebetuiging, eindigde spr. zyn toe spraak. Eon roman van prins Rakoonine. Een bericht uit Milaan meldt, dat door de rechtbank aldaar de Russische prins Carlo Wassilief Bakoenine, wegéns oplichting, tot twee jaren gevangenis straf is veroordeeld. Zwitserland heeft zijn uitlevering verzocht, zoodat hij ook daar waarschijnlijk terecht zal moeten staan. Deze Russische prins, eerstgeborene van vorst Michael Bakoenine, was een oplichter van geboorte en uit inuerlyken drang. Daarnaar zag hy echter volstrekt niet uit. Integendeel, 'in de salons waar hy verkeerde, maakte hij met zyn statige, gedistingeerde figuur den indruk van een ervaren, wereldsch diplomaat. Slechts weinigen konden zich aan den invloed, die van hem uitging, onttrekken. Hy geleek op Cagliostro, zeggen zij, die met hem in aanraking kwamen. Zijn buiten gewone bekwaamheid en uiterlijke be schaving wordt bewezen door het feit, dat hy acht talen zoo vloeiend schreef en sprak als zijn landstaal. Op zyn 17de jaar zond men prins Carlo naar een West-Afrikaansche factory, daar er thuis niet met hem viel om te gaan. Hy keerde echter spoedig naar Europa terug, wierp het geld met volle handen weg en werd, nadat hy er een groot vermogen had doorgejaagd, door zijn familie naar Siberië gezonden, waar hy opzichter in een rayn werd. Hij werd daar ziek en tijdens deze ziekte verzon zyn werkzaam brein de middelen, die hem raillioenen in den schoot moesten werpen. Zoodra hij ge nezen was, begon hy zyn stoutmoedige, geniale plannen te verwezenlijken. Hy legde ze voor aan geldmannen, die niet aarzelden hem zeer aanzienlijke kapitalen toe te vertrouwen. Hy bezocht alle hoofdsteden van Europa, knoopte met duizenden per sonen relaties aan en maakte overal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5