Uit Stad en Provincie. Vergadering van den Gemeenteraad Zierikzee, 3 Dec. Naar wy vernemen, ligt ter perse de indrukwekkende, weg slepende rede, die door mr. dr. S. J. M. van Geuns, ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsfeesten, in de Groote Kerk alhier is uitgesproken. Het doet ons genoegen, dat mr. Van Geuns aan veler aandrang, deze rede in het licht te geven, heeft toegegeven. Daardoor toch zullen wij een blijvende aangename herinnering behouden èn aan de zoo goed geslaagde feesten èn aan den talentvollen voorzitter van het feestcomité. De rede zal tegen een geringen prijs algemeen verkrijgbaar worden gesteld. De opbrengst er van is bestei&d voor Kindervoeding. Voor de betrekking van secretaris- ontvanger bij de gemeente Ellemeet en Eikerzee hebben zich twaalf sollicitanten aangemeld. Bij Kon. besluit zijn voor het geneeskundig onderzoeken van burgerlijke ambtenaren, leeraars, onderwijzers env die wegens invaliditeit voor het verder vervullen hunner betrekkingen aanspraak maken op pensioen, voor de prov. Zeeland aangewezen de heeren A. Staverman, arts te Vlissingen, M. A. Ittmann, arts te Noordgouwe, J. C. Henkes, dr. R. Bijlsma en dr. A. Reilingh, allen arts te Middelburg. Kerkwerre3 Dec. Hedenmorgen brak onder deze gemeente, op het hoefje bewoond door B. P., brand uit in een klampje vlas. Daar de wind gelukkig afwoei, kon de brand beperkt blyven tot een gedeelte van het klampje, dat nogal dicht by de woning stond. Naar men zegt, is de vermoedelijke oorzaak van den brand ontstaan door een vonk uit een pijp. Drelschor. Voor deze gemeente heeft de Nutscommissie voor reizende biblio theken te Amsterdam weer een bibliotheek beschikbaar gesteld. Aan het verslag dier commissie ontleenen we, dat in het vorige leesseizoen in deze gemeente 36 lezers 348 boeken ter lezing hebben ontvangen. In het jaar 1908 begon ge noemde commissie met 25 kisten boeken, voor dezen winter zyn 105 kisten ver zonden over het geheele land. Behalve werken uit genoemde biblio theek zijn, op aanvrage by den boek- beheerder, ook werken verkrijgbaar op het gebied van handwerk, nijverheid, handel, enz. en van land- en tuinbouw. Voor den luttelen prys van 5 cent voor de eerste maand en 10 cent voor iedere volgende maand zyn deze boeken te bekomen. Zondagavond werd hier het eeuw feest onzer onafhankelijkheid kerkelijk herdacht. Ds. v. d. Griend sprak eon gedachtenisrede uit naar aadleiding van van Jes. 12 vers 5: „Psalrazingt den Heer, want hy heeft heerlijke dingen gedaan". In een schoone rede schetste de leeraar den Pranschen tyd met zyn rampen, alscontinentaal-stelsel, tiër- ceering, cinscriptie, enz., en de blijdschap van 't volk, toen 30 Nov. 1813 de Prins van Oranje, als een redder uit den nood, te Scheveningen aan wal stapte. Ter af wisseling zongen Mevr. van Nahuys, den heer Van Staalen en eenige school kinderen vrijheids- en andere liederen, met orgelbegeleiding van Mevr. v. d. Griend. Een zeer talrijke schare woonde deze plechtigheid by. Slrjansland, 8 Dec. Vrijdagnamiddag had iemand het ongeluk van een dild boven in de schuur naar beneden te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat hy op een aldaar staande moesmaker terecht kwam. Geneeskundige hulp werd dadelijk gehaald en verleend. In onze haven ligt voor de sloopery, voor rekening van den slooper C. Hooger- huis, een vischlogger, wat nog nooit is voorgekomen. Bruin Isse. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door alle leden werd bijgewoond, werd medegedeeld, dat was ingekomen een brief van Gedep. Staten houdende toe zending van het besluit tot voorloopige vaststelling der rekening over 1912. Insgelijks een brief van Gedep. Staten, houdende toezending der uitspraak in zake reclame hoofdelijken omslag. Idem brief van het Burg. Armbestuur inhoudende toezending besluit wijziging der begrooting over 1913, wat werd goedgekeurd. Op een adres van L. Meermans, om 4 maanden afschrijving van schoolgeld, werd goedgunstig beschikt. Op een verzoek van L. Hoek, oud- grafaelver, om een gratificatie over 1914, wordt met algemeene stemmen besloten hem over 1914 f 50 toe te kennen. Ingekomen was ook een brief van Gedep. Staten betreffende de pensioens regeling der gemeente-ambtenaren, vast gesteld in de vorige vergadering. Verzocht werd op de gemeente-ambtenaren niet meer te verhalen dan 4 pCt. Na breed voerige discussies werd echter met algemeene stemmen besloten het ge nomen besluit te handhaven. Nu ging de openbare vergadering over in eene beslotene ter behandeling van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslagen hondenbelasting. Na heropening werd het kohier vastgesteld. De heer Bolier uit het denkbeeld de schoolkinderen ter herinnering aan het honderdjarig bestaan onzer onafhanke lijkheid een schoolfeest te geven. Dit idéé wordt echter niet ondersteund en blijft dus buiten behandeling. Bij de rondvraag vraagt de heer De Koning het reglement van orde zoodanig te wijzigen, dat er des avonds raads vergadering wordt gehouden met het oog op de zaken der leden. De voorzitter zegt, dat hij het uur bepaalt en dat met het oog op de be jaarde leden het. :'s winters minder wenschelijk is 's avonds vergadering te houden. St.-FUipsland, 2 Dec. Een kabeljauw, die de koers blykbaar geheel kwyt was, werd opgemerkt in een ondiepte aan den Noordwesthoek van ons eiland. Na eenige moeite .mocht het iemand ge lukken het dier, dat niet tot de kleinste behoorde, te bemachtigen, zoodat hy spoedig als hoofdschotel by 't middag maal fungeerde. Op voorstel van ds. Loran is gisterenavond alhier een nieuwe ge mengde zangvereeniging opgericht. Aanvankelyk zijn reeds ruim 30 per sonen als lid toegetreden. Ds. Loran zal zich met de leiding der repetities belasten. St.-Maartensdyk, 29 Nov. Gisteren avond trad alhier op vanwege de S. D. A. P., de heer Lindeijer uit Vlissingen. Voor een vrij goed gevulde zaal behandelde de spreker de redenen waarom de S. D. A. P. geen minister-portefeuilles kon aan vaarden. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Er werd nog al heel wat lectuur verkocht. St.-MaartensdtJfe, 2 Dec. De afdeeling „St-Maartensdijk" van den Bond voor Staatspensionneering hield heden Dins dagavond, een ledenvergadering. Van de ruim 170 leden waren 62 opgekomen. In de eerste plaats werd voorzien in de vacature van penningmeester, ontstaan door het vertrek van den heer van den Berg. Als zoodanig werd gekozen de heer D. Priem. Vervolgens werd be sloten om op 9 December a.s. een feest avond te organiseeren, den dag, waarop de pensioentrekkers volgens art. 369 der invaliditeitswet, hun eerste rente zullen trekken, en dan daarby die oudjes te noodigen, welke daarvan voor het eerst geprofiteerd hebben en deze een eenig- zins teestelyk onthaal te bereiden, ten einde dezen dag nog meer tot een onvergetelijke voor hen te maken. Rilland, 28 Nov. Aan den dyk van den Volckerpolder nabij de grens van Woensdrecht is het lijk gevonden van een jongen schipper, vermoedelijk den zoon van den schipper, die 14 dagen geleden met zyn scheepje verongelukt is. De vader trachtte al zwemmende zyn zoon te redden maar moest hem loslaten. Het lyk zou heden met een roeiboot worden gehaald om op de algemeene begraafplaats begraven te worden. Voor de Rillandsche gemeente-autori teiten was het een moeitevolle tocht om de plaats van het lijk te bereiken. Coltynsplaat, 29 Nov. Van 't aakschip „Ambulant", van 's-Gravenmoer, woei gisteren (Zaterdagmiddag) op de hoogte van de Hompels 't grootzeil overboord. Met noodzeil is 't schip later voor de haven gekomen. Vlissingen, 26 Nov. Zooals reeds vroeger gemeld is, bestaat er sinds eenigen tyd, een gespannen verhouding tu8schen het college van Burg. en Weths. en den directeur der Hoogere Burger school en Handelsschool, den heer J. Coster. Eenige ouders van leerlingen der beide inrichtingen hebben thans aan den Gemeenteraad een adres gericht, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat het tot een minnelyke schikking moge komen. Adressanten stellen er prys op het onder de aandacht van den Raad te breDgen, dat zy kunnen verzekeren, dat de heer J. Coster de rechte man op de rechte plaats is omdat de leiding op de scholen niets te wenschen overlaat. Zy noemen den heer Coster een stipt, eerlyk en rechtvaardig directeur, die alle leerlingen, d. w. z. zonder aanzien des persoons, behandelt en de school maakt tot een der beste inrichtingen van dien aard. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Slrjansland. In de gehouden aan besteding van kunstmest was minste inschryver voor super en kaïniet C. v. d. Berge alhier. O N D E R W IJ S. Kerkwervo. Het herhalingsonderwys is alhier aangevangen met acht leer lingen. Poortvliet. Benoemd tot onderwyzer aan de O. L. school W 3 te Gouda, de heer H. C. van Westenbrugge, thans als zoodanig te Stad a/'t Haringvliet. Op zijn verzoek is, met ingang van 1 September 1914, eervol ontslag verleend als directeur en leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg, onder dankbetuiging voor zijn gewichtige diensten, aan dr. H. Japikse. By de op 24, 25 en 26 November j.l. te Rotterdam gehouden examens vanwege de vereeniging van Leeraren in het Boekhouden is geslaagd voor Boekhouden en Handelsrekenen Mej. A. C. Yooren, onderwijzeres aan school C te Zierikzee. KERKNIEUWS. Eikerzee, 1 Dec. Door het kiescollege alhier zyn herkozen de ouderling L. Kloet en de diaken B. Bal. Noordwelle. Herbenoemd tot notabelen de heeren G. Geluk en J. P. Hollestelle. Renesso. Gekozen tot notabele (vac. C. Beye, die bedankt heeft) de heer M. H. Hubregt8e. Slrjansland. A.s. Vrydagavond zal er een stemming plaats hebben voor notabelen. BruinIsse. By de herstemming voor notabel alhier verkregen de heeren A. van Gilst en J. Otte Cz. resp. 28 en 21 steramen, zoodat eerstgenoemde ge kozen is. Dat er te Middelburg wel degelyk behoefte is aan vrijzinnig-Hervormden geest blykt wel hieruit, dat de heer ds. Cannegieter, die 18 Mei alhier zijn intrede deed, thans reeds ongeveer 140 catechisanten heeft. Geref. Kerk. De gebroeders H. Bos en Hs. Bos hebben aan den kerkeraad te Rotterdam, ten geschenke aangeboden een prachtig terrein gronds aan den Westzeedyk, hoek Westersingel, groot 1400 M2, en een bedrag van f 50.000 op voorwaarde, dat op dit terrein zoo spoedig raogelyk een kerk gebouwd wordt». De kerkeraad heeft dit vorstelijk ge schenk dankbaar aanvaard en besloten over te gaan tot den bouw van een kerk. TWEEDE KAMER. De algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting werden voortgezet. Baron Van Wijnbergen, zijn redevoering van Maandag voortzettende, verweet de vrijzinnigen bij de stembus een oneer lijken en misleidenden strijd te hebben gevoerd, daarbij vooral aanhitsende tegen Rome. Spreker betoogde, dat door de anti papistische aanhitsing, waardoor tydelijk ongelijksoortige bestanddeelen van het volk zijn bijeengebracht, in den uitslag van den verkiezingsstrijd geen uitspraak ten gunste van het algemeen kiesrecht en staatspensioen kan worden gezien. Spreker betoogde voorts, dat de con centratie bij de herstemmingen haar zelfstandigheid overboord heeft geworpen en later, ondauks de bij het kiezersvolk opgewekte verwachtingenhet con centratie-manifest heeft losgelatenhet aan het toeval overlatende, of tengevolge van het optreden der nieuwe regeering nog iets van dat manifest zal terecht komen. Spreker oordeelde, dat de regeering op verschillende punten opheldering omtrent haar te voeren beleid moet geven. De heer Van der Voort van Zijp be toogde, dat de Staten-verkiezingen in Friesland reeds deden zien, dat by de Kamer-verkiezingen de vrijzinnigen en de sociaal-democraten zouden samengaan om de christelijke regeering ten val te brengen. Lettende op de wijze, waarop dit is geschied, kan men niet zeggen, dat de overwinning is behaald door den drang der natie naar het algemeen kies recht. Spreker kwam er tegen op, dat men 't van vrijzinnige zijde heeft doen voor komen, of er voor de Hervormde Kerk gevaar te duchten was van de vorige regeering en van de coalitie en hij oordeelde dat de opgetreden regeering er vooral op zal hebben te letten, dat de uitslag der verkiezingen allerminst be- teekent een overwinning der vrijzinnig heid. Spreker betreurde, dat de troonrede niet gewaagt van het eeuwfeest onzer onafhankelijkheid en eischte de opneming van art. 192 in de grondwetsherziening. te ZlKRlKZEE, gehouden op Woensdag 3 December, des namiddags 2 ure. Ia de heden gehoudene raadszitting legde de heer E. J. Gelderraan de ver- eischte eeden af, waarop hij door den voorzitter met zyn verkiezing werd geluk gewenscht en toegesproken. De heer Gelderman bedankte voor de vriendelijke woorden tot hem ge sproken. Aanwezig waren alle leden behalve rnr. Fokker, |die bericht had gezonden, dat hij wegens de Kamerzitting de raadsvergadering heden niet kon by- wonen. Voor kennisgeving werden aangenomen de volgende brieven, houdende bericht: a. Van den heer J. H. de Roode, dat hy zyn benoeming tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs aanneemt; b. van den heer C. de Looze, dat hy zyn benoeming tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie aanneemt; c. van mevr. Ochtraan, geb. Van Vuuren, dat zy haar benoeming tot regentes van het Burgerweeshuis aan neemt d. van de heeren R. de Jong enP. Verbeek, dat zy hun benoeming tot leeraren aan de Avondschool voor Vakonderwijs, aannemen e. van de heeren L. Bouter e. a., dat zij hun opdracht tot het geven van meerdere lesuren aan de Avondschool voor »Vakonderwijs aannemen. Van het Comité der Onaf hankelyk- heidsfeesten is een dankbetuiging in gekomen voor de verleende medewerking en den finantiëelen steun. Het adres van het Bestuur der Afdeeling Zeeland van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenarenhoudende verzoek om de jaarwedden van de secretarie-ambtenaren opnieuw teregelen, wordt in handen van Burgem. en Weth. gesteld. Hetzelfde geschiedt met het adres van de lijkdienaren tot verhooging van hun loonen. Ingekomen is een schrijven van den heer A. Capponwaarby hy dank betuigt voor de hem toegekende toelage boven zyn pensioen. Afschrijving van den hoofdelyken om slag wordt verleend aan J. A. Krijger, voor 2 maanden, ad f 7,20; aan G. A. L. Mounthe, voor 10 maanden, ad f 24; aan Jeremias van der Wekken, voor 2 maanden, ad f 3aan B. G. Moermond, voor 2 maanden, ad f 5,40; aan Jhr. L. M. J. Schuurbeque Boeye, voor 3 maanden, ad f 46,80aan Mr. Dr. S. J. M. van Geuns, voor 1 maand, ad f 20,10; aan A. L. Hamelynck, voor 6 maanden, ad f 9. De rekening van het Burgerweeshuis wordt in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Polvliet, Ribbens en Doeleraan. De begrooting van het Burgerwees huis voor 1914 wordt in handen gesteld van de heeren Van Nouhuys, De Vrieze en De Crane. Besloten werd èen jaarlyksche grati ficatie van f 40 te verleenen aan den ambtenaar der plaatselijke belastingen, J. C. Lunenberg, ingaande 1914. De tydelyke benoeming van den heer J. van Zyverden tot keurmeester van vee en vleesch werd veranderd in een definitieve. Op voorstel van den heer Polvliet werd besloten het voorstel van Burgem. en Weth. in zake de pensionneering der gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen aan te houden tot de eerst volgende vergadering, die de volgende week zal gehouden worden, en inmid dels al de daarop betrekking hebbende stukken te doen drukken en den leden toe te zenden. Het verzoek van den heer J. H. de Roode, om een stuk gemeentegrond aan het begin van den Blokweg in eigendom te verkrijgen, werd ingewilligd. Goedgekeurd werd het voorstel van Burgem. en Weth. dat de raad de wenschelykheid zal uitspreken tot een algeheele herziening van den ligger der wegen en voetpaden in deze gemeente. Aan mej. A. C. Vooren werd op haar verzoek eervol ontslag verleeed als onderwijzeres aan school A. De Begrooting der gasfabriek en straatverlichting voor 1913 werd op verzoek van de commissie dezer instelling gewijzigd. Gewyzigd werden de verandering op de heffing van den Hoofdelyken Omslag die op het beheer van hét gasbedrijf, en die, regelend den werkkring der commissie voor de gasfabriek en de straatverlichting. Tevens werden ge wijzigd de instructie van den directeur der gasfabriek, en de voorwaarden voor het gebruik van gas door particulieren. Het adres van den heer W. A. van der Drift, in zake het door hem gedaan accountant-onderzoek, zal in één der volgende raadsvergaderingen behandeld worden. Herbenoemd werden tot leden der Commissie voor de Strafverordeningen, de heeren Polvliet en Van Nouhuys, tot leden van Fabricage de heeren Boone en Timmerman, tot leden der Gascororaissie en Straatverlichting, de heeren De Crane, Van Os en Doeleman, en tot Commissarissen der Vischmarkt, de heeren Ribbens en Timmerman. Benoemd werd ^tot regent van het Burgerweeshuis de heer F. A. Kloppert. Mede aanbevolen was de heer H. J. van Nouhuys. Benoemd werd tot regent van het Burgerlijk Armbestuur de heer J. B. Geluk. Mede aanbevolen was de heer M. J. Smits. De raad gaat hierop in geheime zitting over. PRIKKELLECTUUR. Iu den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. gelukte het aan de politie te Sneek om de hand te leggen op een persoon G. S., oud zeventien jaar, die onder den invloed van het lezen van een detektieve-roman, heeft getracht om van den heer de J. een geldswaardig bedrag van f 100 f 150 te krijgen. Een dag tevoren had hij aan genoem den heer een brief geschreven met aan kondiging van een voorgenomen inbraak door andere personen. In gemelden nacht schoof hij een enveloppe onder de deur en verwachtte, dat daarin het bedrag kort daarna door hem teruggehaald kon worden. Bij zijne terugkomst gelukte het aan de politie, die uit voorzorg in overleg met den heer de J. zich in diens huis bevond, om hem te Vatten. Na de overbrenging naar het bureau van politie bekende hij en verklaarde, dat hij door het lezen van een detectieve- roman dit plan had opgevat. TELEGRAMMEN. VGravenhaue, 3 December. Het Gerechtshof veranderde de straf van een maand, door de rechtbank te Zierikzee opgelegd aan den heer F. C. van Meteren, caféhouder aldaar, in 25 gulden boete. In deze zaak trad mr. H. Polvliet als verdediger op. Tweede Kamer. De algemeene be schouwingen der Staatsbegrooting werden heden voortgezet. De heer Troelstra vervolgde zijn rede van gisterenmiddag. Spreker betoogde dat door den groei der sociaal-demo cratische partij het voortbestaan der burgerlijke anti-these op den duur on mogelijk maakt. In de plaats daarvan dient te komen een burgerlijk hervormend- democratisch centrumwaarmede de S. D. A. P. gemakkelijk zal kunnen samenwerken. Terecht wil het kabinet- Cort van der Linden daartoe een weg banen door de uitvoering van het con centratieprogram, dat weerspiegelde de wenschen van de volksmeerderheid naar algemeen kiesrecht en staatspensioen. Na de weigering van de S. D. A. P. aan de concentratie om tot kabinets vorming mede te werken, het thans op getreden kabinet, dat verzekerd is van stem-meerderheid, door het volk niet te beschouwen is als Koninklijk ministerie, doch als het meest levenskrachtig volks kabinet, dat de uitvoering heeft te geven aan den gebleken volkswil. Daarom was het slechts onjuist van de vrijzinnigen, door te beweren, dat door het weigeren van de portefeuilles, de S. D. A. P. algemeen kiesrecht en staatspensioen in den steek lieten. Bovendien hebben de vrijzinnigen vroeger niet gezinspeeld op de mogelijkheid tot vorming van een socialistisch-vrijzinnig kabinet en hebben de sociaal-democraten bij den verkiezingsstrijd steeds gezegd, niet te willen regeeren, hetgeen trouwens door de vrijzinnigen aan de kiezers vaak is voorgehouden. Spreker wees er op, dat de meerder heid der leden der S. D. A. P. nog door het Zwolsche congres getracht hebben een veiligheidsklep open te houden, om in bizondere omstandigheden, alsnog portefeuilles aan te nemen. Een legende is het dus, dat spreker en al de zijnen, het algemeen kiesrecht en het staats pensioen in den steek hebben gelaten. Veeleer heeft de concentratie dit gedaan, die, zonder een nadere poging te doen, het aanbod der portefeuilles aan de sociaal-democraten deed. Gemeend of niet gemeend, getuigde dit niet van politiek beleid en was in parlementairen zin onjuist. Spreker viel op scherpe wijze de democraten aan. Z I E R I K ZEE. Tyd van Hoogwater en van Laagwater. December, Maans- ouderdom. H.W. L.W. u. m. u. m. 3. 6 voorm. 5.54 11.51 nam. 6.21 4. 7 voorm. 6.35 0.22 5. V. 3 nam. 7. 9 0.43 3.18 n. voorm. 7.21 1.15 6. nam. 8. 1 1.28 9 voorm. 8.16 2. 1 nam. 9. 1 2.22 7. Z. 10 voorm. 9.19 3. 0 nam. 10. 6 3.33 8. 11 voorm. 10.31 4.10 nam. 11.14 4.41 9. 12 voorm. 11.33 5. 8 10. nam. 5.32 13 voorm. 0. 5 5.57 nam. 0.21 6.16 Tyd van II.W. te Dordrecht 3.15 uur L.W. 5.30 later. O

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2