ZIERIKZEESCHE IEUWSBODE. Woensdag 3 December 1913. St.-Nicolaas, EERSTE BLAD. Plaatsing van Kinderen on School A, OPEÏBAKE AAHBESTEMG OPENBARE AANBESTEDING NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche C o u r u n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9474. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Redacteur. J. WAALE. ADVERTENTIE IV. Van 1S regels 30 cto meerdere regels 10 oti. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor iB aan het bureau verkrijgbaar. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ura. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gasfabriek te Zierikzee. Gemiddelde lichtsterkte en warmte van het gas, gedurende de maand November Warmtekracht 5296 caloriën. Gemiddelde lichtkracht 14,4 kaarsen. Aanwijzing klokje Giroud 122,4 m.M. DE DIRECTIE. (5 Januari 1914). ZITTING VAN COMMISSARISSEN dier School, in het schoollokaal in den Wevershoek (hoofd de heer J. VAN BALLEGOOIJEN), op Zaterdag den 6 December e.k., des avonds te 8 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. Om als leerlingen op de school A te worden toegelatenmoeten de kinderen den leeftijd van vijf jaren en acht maanden hebben bei^eikt. op Wooosdag 17 December 1913, des middags 12 uur, ten Raadhuize van Zierikzee, van: „Het uitvoeren van Onderhouds werken, Herstellingen en Ver nieuwingen aan de Gebouwen, „Kunst- en andere Werken der „Gemeente, gedurende het jaar „1914, in vier perceelen, t. w. Eerste perceel De openbare tiebouwen. Poorten, Torens, Riolen, Stadsbrand- en Vroon paden, enz. Tweede perceel: De Kaaimuren. Derde perceel: De Bcschoollngen en Paalwerken. Vierde perceel: Dc Bruggen. Aanwjjaing op Woensdag 10 December e.k., des voormiddags te 10 uur, waartoe gegadigden moeten bijeenkomen ten kantore van den Gemeente-Bouwmeester, bij wien inmiddels inlichtingen te be komen zijn. Bestekken ad 25 cent, alsmede de nieuw vastgestelde voorwaarden be- hoorende bjj de bestekken, ad 15 ceni, zjjn verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en ten kantore van den Gemeente- Bouwmeester. op Woensdag 17 December 1913, des namiddags te 2 uur, ten Raadhuize van Zierikzee, van: „De levering van vier Paarden, be- „noodigd tot het halen en vervoeren „van haard-asch, vuilnis en straat- „mest, alsmede faecale stoften, „modder, enz., binnen deze ge- „meente". Nadere inlichtingen verstrekt de Gemeente-Bouwmeester, eiken werkdag de aanbesteding voorafgaande, van des voormiddags 9J tot lij uur. De voorwaarden der aanbesteding zjjn ter Secretarie verkrijgbaar tegen betaling van 10 cent. „Uw liefde heeft uw naam de [onsterfelijkheid gegeven. „En had de wereld slechts [wat beter u verstaan, „Uw geest van weldoen en van [liefde meer begrepen!" De Genbstet. De oude bisschop Nicolaas vau Myra, van wien de dichterlijke overlevering zegt, dat hij een „goed heilig man" is geweest, moet zich wel bizonder sterk tot de kinderwereld hebben aangetrokken gevoeld, wijl zijn vriendelijke en gezegende naam den zesden van wintermaand op de lippen van duizenden kleine en groote kinderen als bestorven ligt. Hij heeft de macht om de banden, die de leden van het huisgezin moeten samenbinden, nauwer toe te halen. Hij weet onze blijmoedigheid te verhoogen. Hij doet ons voor een poos weer naar hartelust ademen in de reine sfeer van liefde en geluk. Waarlijk, St.-Nicolaas is de heilige bij uitnemendheidomdat hij met zijn machtigen, geheimzinnigen toovorstaf elk huisgezin kan veranderen in een tempel van stille toewijding en heilige vreugde, die jong en oud ten goede komen. Als er onheilig vuur op het altaar des huis- gezins brandt, dan zal de goede Sint het wierookvat zwaaien, dat de geuren van waardeering en liefdebetoon doet ont branden. Als de kleine kwelduiveltjes van ijverzucht en achterdocht de kinder harten hebben verwijderd, dan zal hij ter goeder ure, misschien met ondeugen- den scherts, de meest verrassende blijken van goedhartigheid en toenadering uit de plooien van zijn tabbaard schudden. Gezegend daarom de blijde dag, die komt met zooveel nieuwe geestdrift en nieuwe blijmoedigheid, die over het leven van duizenden huisgezinnen een vriende lijk waas van gezonde poëzie weet uit te spreiden. Jammer, dat de wonderstaf van onzen heilige niet alle huisgezinnen aanraakt, dat hij niet overal zijn schatten uitdeelt aan klein en groot! Hoeveel schaars bedeelden richten de schitterende oogeu naar de kleinoodiën en lekkernijen, die achter winkelruiten zoo aanlokkelijk liggen uitgestald? Wie bezorgt dezen armen misdeelden een enkel uur van ongedacht genot, dat zij nimmer zullen vergeten? AVie doet hun thans ondervinden, dat rijke meuschen ook gaarne goede rnen- schen willen zijn? Als ieder aan het werk gaat en slechts een kleinen kring zich afbakent, dan zal de gewijde bisschop zich overal een „goed, heilig man" kunnen betoonen. Ga dan de Engel der Barmhartigheid rond, van huis tot huis, gevende van zijn schatten met milde hand en blij den zin! Dan zullen er harten gevonden worden, die niet alleen kunnen branden van be geerte, maar ook, die kunnen trillen van dankbare blijdschap, welke haar wel- dadigen invloed nog langen tijd doet gevoelen. „O, Bisschop! schoon ik niot licht [et**. Heilige vertrouw, „Gy zyt een Heilige, dien ik [haast aanbidden zou „Eén daad van minzaamheid, van weldoen [was uw leven „Uw liefde heeft uw naam de onsterfe lijkheid gegeven!" E. G. O. NEDERLAND. Amsterdam, 1 Dec. Het aantal werke- looze diamantslijpers, lid van den A. N. D. B. is thans gestegen tot byna 4000. Het is helaas een record. Men gelooft echter, dat spoedig de crisis voorbij zal zyn. 4000 gezinnen, die anders gemiddeld een f 50.in de week kunnen verteren, keeren thans elk dubbeltje, ja lyden soms honger. Velen verlaten het vak, en zien, of er in den handel meer te verdienen is. De slapte in de diamant-industrie drukt op allen. Vooral de kleine nering-doenden ondervinden de schade, maar ook de eigenaars van de groote winkels in de oude stad verklaren, dat zy het in jaren niet zoo slap vóór Sinterklaas hebben gehad. Het i9 mr. H. J. Keyzer, den advocaat van de Belgische en Hollandscbe crediteuren, in zake het faillissement van den diamanthandelaar J. Pinheiro, gelukt de zoo goed als verloren gewaande diamanten op te sporen. Zij zijn thans terecht en ten behoeve der crediteuren in veiligheid gebracht. Dinsdag werd de partij aan den curator in het faillissement Pinheiro, mr. G. J. Salm, ter hand gesteld. De portier van de diamantslypery van den heer Eweg aan den Overtoom alhier is in den nacht van Zaterdag op Zondag te 1 uur vermoord en badende in zyn bloed gevonden by de brandkast van d£ fabriek. Nadat de huisgenooten van den heer J. G. de Ruyter, sedert 25 jaar portier van de electrische diamantslypery „De Overtoom", reeds tegen alle gewoonten van den plichtgetrouwen man den ge- heelen avond op zyne thuiskomst wachtte en tevergeefs naar een gereede aanleiding van vaders wegblijven hadden gezocht, besloot men te middernacht een nader onderzoek in te stellen. .cjén der zoons van een zang-repetitie thuiskomende, begaf zich onmiddellijk op weg en richtte zijn schreden allereerst naar de fabriek. Dadelyk wees hier de toestand op iets ongewoons. Somber lag daar de fabriek, waarin zich het afschuwelijk drama eenige uren tevoren had afgespeeld en het wyd ge opende hek, dat steeds correct gesloten bleef, bewees, dat er iets bizonders moest hebben plaats gehad. Bevangen door een heiraelyken angst en vreeselyk voorgevoel, spoedde de zoon zich naar het naastbyzynde koffie huis en vroeg trillend van gemoeds beweging den waard een lantaarn te leendoch de heer Smit vond het raadzaam onmiddellijk de politie te waarschuwen. Eén der wachthebbende manschappen der bereden politie, die slechts eenige huizen verder is ge- statioDneerd, vergezelde den zoon op zyn droeven tocht. Langs de gang kwam men op het binnenplaatsje, waarop de deur van het kleine fabriekskantoortje uitkomt. Voorzichtig sloop men het in sombere duisternis liggende plaatsje over, duwde de deur van het kantoortje open en liet van buiten af het gedempte licht van den politielantaarn naar binnen vallen. By de nietgeopende brandkast lag het ziellooze, reeds verstijfde lichaam van den bejaarden fabrieksbewaker, het hoofd, waarin de oogen ten halve ge sloten, in een plasje bloed, gevloeid uit een gapende wonde in het achterhoofd. Het duurde wel eenige minuten vóór de drie mannen, door het afgryselyke van den aanblik tot stomheid geslagen, tot bezinning kwamen en van de gruw zame plaats des onheils wegsloopen om hulp te halen. Onmiddellijk werden door den politie agent en den heer Smit politie en justitie-autoriteiten gewaarschuwd. Weldra zette zich dan ook het rader werk der justitie en recherche met bekwamen spoed in beweging. Spoedig baande zich door de menigte, welke inmiddels, ondanks het nachtelijk uur, tot eenige honderden was aan gegroeid, een weg, de officier van justitie, mr. Baart de la Faille, vergezeld van de rechters-commissarissen Van Binsbergen en Van Luyken Glashorst. Daarbij voegde zich de commissaris van politie, de heer Dusse de Barenne en de inspecteur der recherche, de heer Patter. Eenige uren later verscheen de genees kundige, de heer C. H. v. Ledden Hulsebosch, terwijl inmiddels de politie- fotograaf by kunstlicht tal van opnamen, de plaats, het lyk, enz. had gemaakt. Ook een tweetal politiehonden werd lucht gegeven aan een met bloed be vlekten handdoek, waarmede de on- mensch zich na het volbrengen van zyn laaghartige daad, de banden had trachten te reinigen. Het werken met de speurhonden bleef echter zonder eenig resultaat, wat niet te verwonderen valt, wanneer men weet, dat van deze schrandere dieren uiterst zelden resultaat wordt verkregen op keisteen-terrein en dat gras of heide grond zich veel beter eigent tot het vasthouden van het spoor. Of diefstal bepaald de dryfveer tot de laaghartige daad was, kan op dit oogenblik zeer raoeielyk met zekerheid worden vastgesteld. De brandkasten vertoonen geen sporen van geweld en zyn dan ook niet geopend. De mogelykheid is echter niet uitge sloten, dat, indien er geen persoonlyke wraakneming in het spel is, de moorde naar, na het toebrengen van den doode- lyken slag, tot 't besef van zyn vreeselyke daad is gekomen en het doel, waarvoor hy zich in de fabriek bevond, opgevende, ijlings de vlucht heeft genomen. Deze veronderstelling wint aan grond, wanneer men weet, dat hy een kistje met slechts weinig geld heeft mede- enoraen en de justitie den inhoud der Zondagmorgen door haar geopende brandkast onaangeroerd vond. Sterker nog wordt deze veronder stelling, indien men weet, dat de ver- slagene een portemonnaie, inhoudende f 23 en eenige waardevolle ringen by zich droeg, zyn portefeuille tevens gevuld was met vele geldswaardige papieren. Daarnaast mag zelfs de gedachte aan moord uitsluitend uit wraak niet worden buitengesloten. De moord heeft vermoedelijk in den vooravond plaats gehad, hetgeen blykt uit den toestand, waarin het lyk ge vonden werd. Zaterdagmiddag wordt in de fabriek niet gewerkt en benutten de schoonmaaksters dezen tyd om de werklokalen te reinigen. Nadat dezen de fabriek verlaten hadden, moet de moordenaar den portier, terwyl hy aan het kantoorlessenaartje stond, onverhoeds van achteren genaderd zyn en met den scherpen kant van een hamer tweemaal op het midden- en achtergedeelte van den schedel zoodanig geslagen hebben, dat de hersenen door de schedelwond heenpuilden. Daar de verschillende diamantslypers- bazen, die op de fabriek laten werken, in den loop van Zondag nog niet allen zich hadden aangemeld, kan op het oogenblik nog niet worden medegedeeld, of en zoo ja, hoeveel doppen met hun kostbaren inhoud zijn ontvreemd. Wel was er een groote hoeveelheid kostbare steenen in bewerking. Van de doppen in de brandkast geborgen zyn echter geen ontvreemd. De recherche meent een spoor ge vonden te hebben in het signalement van een zwervend type, dat dezer dagen de argwaan opwekte, toen hy de fabriek trachtte binnen te sluipen, doch groote waarde raag uit den aard der zaak hieraan, zonder meer, niet worden gehecht. Bij de politie op het bureau Leidsche- plein, hebben zich gisterenmiddag nog eenige personen aangemeld, die enkele aanwijzingen meenden te kunnen geven. Zoo heeft iemand medegedeeld, dat hij deu verslagene De Ruijter Zaterdag middag omstreeks kwart over vieren nog gesproken heeft. Zaterdagmiddag omstreeks half zes kwam een bezorger in dienst van den heer v. d. B., bode op Haarlem, met zijn kar voor de deur van de diamantfabriek „De Overtoom", ter aflevering van eenige electrische lampen. Het viel hem toen op dat de beide hekken, die toegang verschaften tot de fabriek, open stonden en het fabriekskantoortje, waarin de heer De Ruijter zit, gesloten was. Alle lichten in de fabriek waren uit. De bezorger vond de afwezigheid van den heer De Ruijter zeer vreemd, aangezien deze altijd tegen dien tijd in de fabriek aanwezig is. De bezorger schonk echter aan het een en ander geen verdere aaudacht en reed door. Nadat hij Zondagmorgen van den moord gehoord had, stelde ook hij de politie van zijn ervaring in kennis. Uit bovenstaande gegevens blijkt dus dat de moord tusschen kwart over vieren en half zes gepleegd moet zijn, wat trouwens uit de lijkschouwing reeds vast stond. VGravenhage2 Dec. Gistermiddag deed zich ter terechtzitting van de Recht bank, het volgende incident voor. Alvorens het woord te verleenen aan de verdedigers in de zakkenrollerijzaak, die gisteren werd behandeld, deed de president aan mevrouw d'Audretsch, die als getuige in een andere zaak was gedagvaard, weten, dat zij eerst te halfdrie behoefde terug te komen. Zij verklaarde daarop met luider stem er tegen te protesteeren, dat aldus beslag werd gelegd op baar tijd. Zij was, zeide zij, in den namiddag bezet en zou dus niet komen. De president bracht haas daarop onder het oog, dat zy zich dan aan eene vervolging blootstelde en tot een geldboete van f 60 zou kunnen worden veroordeeld, haar verzekerende, dat hij haar met den sterken arm zou laten halen. Zy herhaalde daarop haar protest en haar verzekering, dat zy niet zou komeu. De president legde haar het stilzwijgen op en gelastte haar de zaal te verlaten. Rotterdam, 1 Dec. Op 14 November werd, in het postkantoor aangehouden een man, zich noemende A. W., die op naam van B. te Londen telegrafische postwissels van 40 mark uit Hannover en Berlyn wederrechterlyk inde. Sedert zit hy in afwachting van zyn uitlevering in het huis van bewaring. Gebleken is thans, dat hy niet A. W., maar E. S. heet, en uit Berlyn afkomstig is; voorts, dat hy verdacht wordt zich te Hamel, by Hannover, te hebben schuldig gemaakt aan diefstal met braak, valschheid in geschriften en verduistering van 2000 mark. 's Mans uitlevering is door de Duitsche regeering aangevraagd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1