ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 1 December 1913. TWEEDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. (Z lerlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschynt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlyke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9473. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regel» 30 ct»meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ura. AMERIKA. Volgens een telegram uit Panama aan het Journal des Debats is tengevolge der aardverschuivingen de vaargeul van het Panaraakanaal zoo goed als gesloten. ITALIË. Genua, 28 Nov. Hier ter stede zyn twee Hollanders gearresteerd, n.l. de 26-jarige Verburg en zekere H. van Scharten, beiden komende van Java. Zy hadden in het Savoy-hotel hun intrek genomen en den directeur van het hotel een schadevergoeding gevraagd, onder voorwendsel, dat op hunne kamers Was ingebroken. Deze inbraak bleek echter niet waar te zijn. Zy zyn daarop door de politie aangehouden. Op heil werden valsche papieren gevonden ter „waarde" van 40.C0O francs. RUSLAND. Krakau, 29 Nov. De New-Yorksche diamanthandelaar David Bloch is alhier gearresteerd, verdacht van verduistering van diamanten ter waarde van een half millioen roebel, die hij van anderen onder zyn berusting had. OOSTENRIJK. Weenon, 29 Nov. Naar aanleiding van een uit Amsterdam ontvangen bevel tot aanhouding, werd hedenavond de diamant handelaar Pinheiro, die eenige .dagen geleden aangifte deed, dat hem brillanten ontstolen zyn ter waarde van 280.000 kronen, gearresteerd, daar verschillende diamanthandelaren uit Antwerpen en Arasterdam een aankacht tegen hem hadden ingediend, dat hy van hen brillanten van aanzienlijke waarde wist machtig te worden. Pinheiro bleef ook na zyn arrestatie by zyn verklaring, dat hij in den trein bestolen was. SPANJE. Cerbere, 28 Nov. Te Tentecorejuna zijn 105 personen vergiftigd door het eten van bedorven varkensvleesch. Drie hunner zijn reeds overleden. FRANKRIJK. Vrydag zou by Epernon, in het departement Eur-et-Loir, op een heuvel een cinematografische opname gedaan worden, die een tygerjacht moest voor stellen. Tot dat doel waren drie tygers in twee kooien in een omrasterd land gebracht, doch toen een der kooien geopend werd, sprong een tyger over het rasterwerk en verdween, achtervolgd door de kogels der jagers, in een nabyzynd bosch. De onmiddellyk ondernomen dryf- jacht bleef zonder resultaat, zoodat het gevaarlijk roofdier nog in vryheid rond loopt tot grooten schrik der bevolking. Men vermoedt, dat de tijger gewond is het dier heeft tot dusverre geen schade aangericht. ENGELAND. Dezer dagen werd op het stoomschip van de Union Castle-lyn „Tiger", toen het in het dok van Kaapstad gelost werd, een merkwaardige ontdekking ge daan. Toen men bezig was uit een der kolenbunkers de steenkolen te ver wijderen, kwam plotseling uit een kolenhoop een menschelijke hand te voorschijn. Onmiddellijk werden alle kolen weggeruimd en weldra kwam een geheel naakt, met kolenstof bedekt lichaam van 'n Portugeeschen neger te voorschijn. De man werd onder dokters behandeling gesteld en kwam spoedig by. Elf dagen lang was hy in zyn vreeselyke gevangenis opgesloten ge weest. Vier dagen vóór het schip de Delagoabaai verliet, werd hy in het ruim gezonden om kolen te verstuwen. Men had hem daar vergeten. Ten slotte werden ook de luiken gesloten. De neger kon zich alleen herinneren, dat hy hongerig en bevreest geweest was om te stikken. Londen, 28 Nov. In militaire kringen alhier hoerscht eenige onrust omtrent malversaties, die door onder-officieren en leger-leveranciers gemeenschappelijk zyn gepleegd. De kassier der Marine, Lowry, is plotseling verdwenen. Er is een tekort van f 120.000. Over het verblijf van den ontrouwen kassier is nog niets bekend. DUITSCHLAND. Op 1 Januari a.s. zal in Duitscbland de wet in werking treden tot verplichte verzekering der dienstboden. Nu die termijn nadert, laten do Duitsche vrouwen zich hooren, want zij zijn over 't algemeen niet tevreden met de voor gestelde verzekering, zelfs zeer ontevreden er over. Wat is namelijk het geval? De verplichte verzekering zal ongeveer 30 mark per jaar kosten en van die verzekeringspremie moet de dienstbode zelf betalen, terwijl thans op ver schillende plaatsen des rijks in een vrijwillige verzekering, waarmee partijen bij uitstek tevreden zijn, het tiende gedeelte daarvan betaald wordt. Onge twijfeld zal de hoogere premie van invloed zijn op de keuze van bet beresp als dienstbode. Het meisje, dat anders de huiselijke verzorging en den meer gemeenzamen omgang in het gezin verre verkiezen zal boven de verhouding, waarin zij tot den werkgever en haar omgeving in fabriek of werkplaats staat, zal daardoor afgeschrikt worden en zich, wellicht ongaarne, een trap lager op de maatschappelijke ladder plaatsen en fabrieksmeisje wordenhetgeen den dienstbodennood noodwendig zal ver- grooten. Op aansporing eener groote vrouwenver- eeniging in Berlijn circuleert thans onder de Duitsche vrouwen een adres aan den Rijksdag, met verzoek het in werking treden der verplichte verzekering op 1 Januari 1914 uit te stellen. Het adres stelt in het licht, dat de wet de eigen aardige verhouding van de dienstboden tot baar werkgeefsters ten onrechte gelijkstelt met die van het fabrieks- personeel tegenover den fabrikant. Ook zal de hooge premie veel kleine burgers doen besluiten geen dienstboden te houden, waardoor de werkeloosheid zal vermeerderen. Berlin, 28 Nov. Toen de klokken maker Stumm te Tegel, gisterenavond om 11 uur met zijn beide knechts naar huis teruggekeerd, het gaslicht wilde aansteken, volgde een hevige ontploffing. De vensters werden verbrijzeld en de muren ingedrukt, terwijl de drie mannen gedood werden. Te Hamburg zyn twee werklieden, die in een café alcohol hadden gedronken, tengevolge daarvan ovefleden, terwyl twee hunner kameraden ernstig ziek geworden zyn. Men vermoedt, dat de door hen gebruikte alcohol met methyl was aangelengd. Door de autoriteiten is een onderzoek ingesteld. Toen de loopers der groote jute- spinneryen te Delmenhorst Vrijdagavond tegen 6 uur het geld van de bank hadden gehaald, benoodigd voor de loonuitkeering van den volgenden dag, werden zy midden op straat in een donker gedeelte der stad door drie kerels aangerand, die trachtten, hun de geldzakken te ontrukken. Er volgde een worsteling, waarby de nachtwaker der fabriek, die de loopers ter hulp snelde, door een revolverschot op slag gedood werd. Één der loopers kreeg een diepen messteek in het voor hoofd. De roovers konden in der haast de zware, met zilvergeld gevulde zakken niet meedragen, maar een zak met goud, ter waarde van 8750 Mark viel hun in handen. Met dezen buit ontkwamen zy in de duisternis. De politie heeft dadelyk de vervolging der bandieten ter hand genomen. BELGIË. Brussel, 28 Nov. Naar verluidt zou prinses Louise hebben toegestemd in een schikking, waarby de 4\ millioen, die haar uit de erfenis van haar vader toe komen, onder haar schuldeischers zullen worden verdeeld. Donderdagavond is een bekend Belgisch aristocraat, de Boesinghe ge naamd, in den tuin voor zyn kasteel te Moerkerke, bij Brussel op geheimzinnige wyze vermoord*. Terugkeerende van een jachtpartij begaf hy zich in gezelschap van zyn echtgenoote, door een donkere laan naar het slot, toen plotseling in hun onmiddellijke nabyheid een schot knalde. De Boesinghe viel, uitroepend: „Ik ben getroffen"* Door de te hulp gesnelde dienstboden werd de gewonde in huis gedragen, waar hy spoedig den geest gaf. Zyn vrouw bleet ongedeerd. Het onmiddellyk ingesteld onderzoek heeft tot dusverre nog geen resultaat opgeleverd. NEDERLAND. Ottersum. Het is te dezer stede en te Gennep een gewoonte van vele school kinderen om op de trams te springen, een eind mede te rijden en zich er dan af te laten vallen, niettegenstaande de herhaalde waarschuwingen van het personeel. Vrijdagmiddag sprong de 10- jarige Th. Janssen, uit Meisbeek, aan het tramstation alhier, op de tram, viel en werd een eind meegesleurd. Hy werd met een gebroken arm en wonden aan het hoofd in het tramstation binnen gedragen. Utrecht, 29 Nov. Tegen den vroegeren kapitein-intendant, bevelhebber van de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug die de hem toevertrouwde gelden heeft verduisterd, is heden 2 jaar gevangenis straf geëischt, met aftrek van preventieve hechtenis. Tevens vroeg de advocaat- fiscaal zyn ontzetting voor 5 jaren uit den militairen dienst. VGravenhage, 28 Nov. Hedenochtend omstreeks 10 uur ontstond brand in het perceel Oranjeplein 97, waarin gevestigd is de chemigrafische kunstinrichting ,,'s-Gravenhage". De brand ontstond in de z.g. stuifkamer, door een ontploffing van terpoline, waarmede een plaat werd ingewreven. Men vermoedtdat de schellak, waarmede de eene zijde van de plaat was ingewreven, een vonkje inhield, waarmede de terpoline in aan raking kwam. Snel grepen de vlammen om zich heen, zoodat de beide employe's, die in deze kamer, welke op de eerste verdieping gelegen was, aan het werk waren, zich moesten redden door uit het raam in den tuin te springen. De vlammen sloegen weldra over naar de teekenkamer, welke aan de straat zijden gelegen is, en naar de boven de stuifkamer gelegen „donkere kamer". Een teekenaar, die in de teekenkamer werkzaam was, kon zich langs de trap niet redden, schoof het raam aan de straatzijde open, luidkeels om hulp roe pend. Snel werd bij buren een ladder gehaald, die echter te kort bleek om het raam van de tweede verdieping te be reiken en daarom door omstanders uit 't publiek omhoog werd geheven, zoodat de in zoo benarden toestand verkeerende teekenaar met de voeten de bovenste sport kon bereiken en zoo naar beneden komen. De schade is zeer groot, door de be schadiging en vernietiging van kostbare werktuigen en instrumenten. O.a. ging verloren een z.g. raster, een werktuig van groote waarde, men sprak zelfs van f 2000 dat gebruikt wordt voor het reproduceeren van cliché's. De firma is tegen brand en bedrijfsschaden ver zekerd. Door de welwillendheid van de directie van de N. V. Electra 'zal het meest spoedeiscbende werk, voor zoover dit mogelijk is, in hare inrichting worden afgemaakt. De brandweercommandant Tiicker- mann leidde in den aanvang persoonlijk het blusschingswerk. Dit geschiedde met drie stralen uit de waterleiding. Hbt'Weekblad v. h. Recht meldt: Onze lezers kennen het incident, by de behandeling van de Abbebroeksche vergiftigingsprocedure, voor het Gerechts hof te Amsterdam, gerezen tusschen den vertegenwoordiger van het O. M., mr. P. de Josselin de Jong, en den ver dediger mr. L. W. van Gigh. Wy hebben daarover tot dusver in ons blad gezwegen, omdat bekend was geworden, dat mr. Van Gigh de tusschenkomst van den Minister van Justitie had ingeroepen en wy bovendien hadden vernomen, dat de Raad van Toezicht en Discipline te Arasterdam zich de aangelegenheid had aangetrokken. Thans kunnen wy tot ons genoegen mededeelen, dat de moei lijkheid langs minnelyken weg is op gelost. Mr. van Gigh ontving van den Raad ter kennisneming onderstaand schrijven van mr. de Josseling de Jong, aan welk schryven wy op verzoek van mr. van Gigh openbaarheid geven. Amsterdam, den 25 Nov. 1913. WelEdelOestrenge Heer en. Naai- aanleiding van Uw schrijven d.d. 20 Nov. jj., waarby Uw Raad zich verplicht acht my te verzoeken hem te willen mededeelen, waarop de door my op de zitting van 15 Nov. j.l. tegen de verdediging gerichte te lastelegging steunt en door welke bewyzen zy wordt gestaafd, heb ik de eer Uwen Raad het navolgende te berichten. Inderdaad heb ik in bovenbedoeld schryven aangehaalde uitdrukkingen in de zitting van het Hof van 15 dezer gebezigd tegenover den Heer Mr. L. W. van Gigch. Ik betreur dat en neem die woorden terug, vooral na de van Uwe zyde ont- vangene inlichtingen druk ik myn leedwezen uit, dat ik geen gebruik heb gemaakt van de gelegenheid om reeds in de openbare zitting zulks te doen. Wat het slot van Uw schryven betreft, meen ik t,e kunnen volstaan met te verklaren, dat eene herhaling van zoo danig incident mynerzyds niet meer te verwachten is, terwyl ik er hoogen prys op stel te verklaren, dat ik gaarne zoude zien, dat de goede verstand houding, waarmede ik tot nu toe met Uwe balie sedert meer dan vier jaren heb verkeerd, door dat incident niet worde verstoord, maar zoodanig moge blyven, dat wy in de toekomst te samen elk naar zyn beste weten onze moeilyke taak kunnen blyven volvoeren. Ik ljeb dan ook de eer Uwen Raad beleefd te verzoeken den Heer Mr. van Gigch Sr. met den inhoud van dit schryven in kennis te willen stellen. Met de meeste hoogachting verblyf ik, Uwe dienstvaardige dienaar: P. de Jossblin de Jong. Aan den Raad van Toezicht en Discipline der Orde van Advocaten te Amsterdam. Voor afschrift: L. H. Kuhn Jr., Deken. Wy verheugen ons van harte over dezen voor alle partijen bevredigenden afloop, niet het minst ook omdat deze oplossing is verkregen door tusschen komst van den Raad van Toezicht, by wien de aangelegenheid, als de geheele balie rakende, van rechtswege behoorde. Rotterdam, 29 Nov. Gisterenmiddag om 12 uur is op verzoek van den echt genoot J. A. H., het lijk in beslag ge nomen van diens 26-jarige vrouw, v. d. B. genaamd. Maandag werd de vrouw ziek, nam een drankje inen nog denzelfden avond stierf zij onder hevige pijnen en brakingen. Het lijk is per transportwagen, begeleid door een rechercheur, naar de sectie kamer van het ziekenhuis aan den Cool- singel gebracht, om gerechtelijk te worden geschouwd. De begrafenis zou heden plaats hebben. Het door de vrouw gebruikte drankje is door den man weggeworpen, zoodat moeilijk zal zijn uit te maken, of de vrouw misschien een verkeerde medicijn heeft ingenomen. In de groote opslagplaatsen der Steenkolenhandel8Vereeniging aan de Wilbelminakade en Maashaven alhier, is door broeiing brand ontstaan in een grooten voorraad kolen. De poging om het vuur, dat op den bodem der kolen bergen voortwoekert met water te blus- schen, had niet het minste resultaat. Thans tracht men door omzetten van den voorraad |op die plaatsen, waar de rook opstijgt, den brand in zijn voort gang te stuiten. Gelukt ook dit niet, dan zal de nog niet aangetaste voorraad van ettelijke duizenden tonnen ten spoedigste opge ruimd moeten worden, om elders te worden opgeslagen. RECHTZAKEN. Voor de Rechtbank te Middelburg had zich Vrijdagmorgen te verant woorden de 54-jarige koopman C. G. aldaar, wien ten laste gelegd was, dat hy D. G. C. Verniel, een loopjongen van zyn zoon, zou hebben aangezet tot het afleggen van een valsche verklaring voor het kantongerecht. Uit de behandeling der zaak bleek, dat er op 18 April j.l., door beklaagde meubels geleverd werden te Vlissingen en nu moest Verniel verklaren, dat die meubels goed waren afgeleverd. Het bleek echter, dat Verniel niet by de levering is geweest en dat toch G. hem gevraagd had voor het kantongerecht te getuigen. Verniel verklaarde nu niet tegen G. gezegd te hebben, dat hy niet by de levering geweest is en ook, dat deze hem niet met bedreigingen tot het afleggen van een valsche verklaring geprest heeft. Hij werd alleen bang'zjjn betrekking te verliezen. Onder de getuigen décharge bevonden zich de heeren mr. J. J. Heyse, advocaat| en P. A. Ver vaat, deurwaarder, die zeer gunstige verklaringen over bekl. als eerlyk zakenman aflegden. Zy schetsten hem als iemand, die erg vergeetachtig is en overspannen. De ambtenaar van het O. M. meende, dat het opzet by bekl. wel bewezen is, doch niet het misbruiken van macht en durfde de verantwoording van een zware straf niet op zich nemen, weshalve hy vrijspraak vroeg. De verdediger sloot zich hierbjj aan, er nog op wyzende, dat bekl. wel degelyk in de overtuiging is geweest, dat Verniel by de levering tegen woordig was. Uitspraak 5 December. ^Voor de rechtbank te 's Graven- hage heeft terecht gestaan A. B. huisvrouw van L. van N., beklaagd van op 26 September j.l. hare buur vrouw, vrouw M., aan het Kortenbosch aldaar, met peper naar de oogen te hebben gegooid. Doordien vrouw M. hare oogen had dicht gehouden, had ze er zoo goed als geen letsel van onder vonden. Beklaagde ontkende, bewerende, dat vrouw M. haar gedreigd had met een bezemstok en zij dien stok uit de hand van vrouw M. heeft willen slaan en toen by ongeluk de peper, die zy zoo juist te voren uit een naast gelegen winkeltje had gehaald om te gebruiken in haar eten, uit haar hand is gevallen. De president herinnerde er de be klaagde aan, dat zy blykbaar een gevaarlyke vrouw is, daar zy reeds vroegpr tot zes maanden gevangenis straf werd veroordeeld, wegens het werpen met vitriool naar haar man. Dit vitriool-werpen werd door beklaagde erkend, onder bewering, dat zy daar ook indertyd reden voor had, wegens het wangedrag van haar man. De substituut-officier van justitie, mr. Hanegraaf, aannemende al, dat beklaagde zich heeft verweerd tegen haar buur vrouw, meende dat beklaagde dan toch de grenzen van noodweer verre heeft overschreden. Hy nam aan, dat beklaagde opzettelyk om vrouw M. er mede te werpen de peper heeft gekocht en vorderde, in verband ook met de ver klaring van een deskundige, dat peper, in de oogen geworpen, zeer gevaarlyk is, beklaagdes veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf. KANTONGERECHT TE THOLEN. 22 November 1913. Door het kantongerecht alhier zyn heden veroordeeld wegens: Openbare dronkenschap. J. v. d. H., te Sliedrecht, tot f 3 boete of 2 weken tuchtschool. Strooperij. K. H., te St.-Maartensdyk, tot f 2 boete of 1 week tuchtschool. Overtreding der jachtwet. P. Q. Kz., te St.-Philipsland, tot 2 boeten, elk van f 3 of 2 dagen hechtenis voor iedere boete, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, met bevel tot uitlevering of te betalen f 5 of 2 dagen hechtenis. G. Q., te Sint- Maartensdyk, tot 2 boeten, elk van f 6 of 3 dagen hechtenis voor elke boete, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, met bevel tot uitlevering of te betalen f 10 of 5 dagen hechtenis. M. J. M., te St.-Maartensdyk, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding der loterijwet. H. R., te Bergen-op-Zoom, tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding der wet op het atoom,-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5