ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 1 December 1913. EERSTE BLAD. Veemarkt te Zierikzee KENNISGEVING. St.-Nicolaas- (Z Icrikzcesche G o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprg» van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschgnt, ia ▼oor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaataen in Nederland f 1,60 per S maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, Terzending één» per week, 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9473. Directeur A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKE!.. RedacteurJ. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ots. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 uro. Dit nummer bestaat uit twee bladen. op eiken Donderdag tot de eerste helft van December a.s. op de Schuithaven. De BURGEMEESTER van ZixatKZlE brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Woensdag den 3 December a.s., des namiddags te 2 uur, op bet Raadhuis, eene openbare Ver gadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden gebracht, t. w. Beëediging en installatie van het verkozen raadslid, den heer E. J. Gelderman; Resumtie notulen Brief van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot opneming in 1914 van tjjdelyk kasgeld; Brief van den heer J. H. de Roode, houdende bericht, dat hij zijne benoeming tot lid der Commissie van Toezicht op het middelbaar onderwjjs aanneemt; Brief van den heer C. de Looze, houdende beiicht, dat hy zjjne benoeming tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie aanneemt; Brief van mevrouw Ochtman, geb. Van Vuuren, houdende bericht, datzjj hare benoeming tot regentes van het Burger-Weeshuis aanneemt; Brieven van de heeren R. de Jong en P. Verbeek, houdende bericht, dat zy hunne be noeming tot leeraren aan de Avondschool voor Vakonderwijs, respectievelijk in het vakteekenen voor smeden en in de Nederlandsche taal, aan nemen; Brieven van de heeren L. Bouter e. a., houdende bericht, dat zy hunne opdracht tot het geven van meerdere lesuren aan de Avondschool voor Vakonderwjjs aannemen; Brief van het Comité der Onafhankelykheids- ieesten, houdende dankbetuiging voor de ver leende medewerking en den finantieëlen steun; Adres van het Bestuur der afdeeling Zoeland van den Nederlandschen Bond van gemeente ambtenaren, houdende verzoek, om de jaarwedden van de secretarie-ambtenaren opnieuw te regelen Voorstel van Burgem. en Weth. tot het ver- leenen van afschrijving van hoofdelyken omslag; Rekening van het Burger-Weeshuis over 1912; Begrooting van hetBurger-Weeshuis voor 1914 Voorstellen van Burgem. en Weth.: tot af- en overschrijving van begrootingsposten, dienst 1913; tot het verleenen eener jaarlyksche gratificatie aan den ambtenaar der plaatselijke belastingen J. C. Lunenberg; tot het veranderen der tijdelijke benoeming van den heer J. van Zyverden als keurmeester van vee en vleesch in eene difinitieve; en in zake de pensionneering der gemeente ambtenaren en hunne weduwen en weezen Adres van den heer J. H. de Roode, houdende verzoek, om een stuk gemeentegrond aan het begin van den Blokweg in eigendom te verkrijgen, met voorstel van Burgem. en Weth.; Voorstel van Burgem. en Weth., dat de Raad de wenscheljjkheid zal uitspreken tot eene algeheele herziening van den Ligger der Wegen en Voetpaden in deze gemeente; Adres van mej. A. C. Vooren, houdende ver- sook, om ontslag als onderwijzeres aan School C, met voorstel van Burgem. en Weth.; Brief van de Commissie voor de Gasfabriek en de Straatverlichting, houdende toezending van een besluit tot wijziging der begrooting hunner instelling voor 1913; Voorstellen van Burgem. en Weth.: tot wjjziging der gemeente-begrooting voor 1913; tot wjjziging der Verordening op de helling van een hoofdelyken omslag; en tot wijfiging le der Verordening op het beheer van het gasbedrijf, 2e der Verordening regelende den werkkring der Commissie voor de Gasfabriek en de Straatverlichting, 3e der Instructie voor den Directeur dier fabriek, en 4e der voorwaarden voor het gebruik van gas door particulieren; Adres van den heer W. A. van der Drift, in zake het doorhem gedaan accountants-onderzoek Benoeming van led9n in de vaste Raadscom- missiën voor 1914; Brief van regenten vau het Burger Weeshuis, houdende aanbeveling ter benoeming van een regent in hun College, wegens periodieke aftreding; ,ir 4 Aanbeveling van Burgem. en Weth. ter be noeming van een regent van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding. Enz. Zibbikzeb, den 29 November 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Wy leven in een tijd van de machines. Genaaid, gestopt, gemaasd, gebreid wordt oiet meer met de hand dit is sedert jaren reeds verouderd maar met de machine. In elk degelijk huis gezin wordt althans een naaimachine aangetroffen. En wie die niet heeft, schatfe zich die met St.-Nicolaas aan. Geen beter en nuttiger geechenk dan een naaimachinevoor de levering waarvan de wereldberoemde Singer- Maatschappij is aan te bevelen, waarvan een filiaal te dezer stede in de Korte St.-Jau8traat 354 gevestigd is. Nu wij toch in de Korte St.-Janstraat zijn, wippen wij even den winkel van den heer F r. W. P1 a u m binnen. Deze heeft, gelijk hij in ons blad den volke koud deed, een reuzen-assortiment van kinder-speelgoederen, bestaande in villa's, kamers, keukens, winkels,paarden stallen, forten, trams, omnibussen, poppen, gekleed en ongekleed, enz. Maar in zijn magazijn vindt men ook tal van artikelen, geschikt als cadeau voor hen, die de kinderschoenen reeds lang ontwassen zijn. Van schoenen gesproken, wie kan die missen. Wie heeft die niet noodig, Barrevoets loopt toch niemand meer. Met het oog dan ook op de voortdurende vraag, zijn de heeren J. H. Knaap op de Oude Haven, J. J. Smallegange in de Korte St.-Janstraat en de „Nieuwe Schoenwinkel" in de Vischstraat, ten allen tjjde ruim van schoenen, overschoenen, pantoffels en laarzen voorzien. Vooral de laatsten zijn in dagen van regen en sneeuw voor hen onontbeerlijk, die op wegen wonen, waarvoor door het gemeentebestuur niet behoorlijk wordt zorggedragen. Voortreffelijk is echter het plaveisel van de Oude Haven, zoodat wij, hoe ook het weer moge zijn, ongelaarsd het magazijn van den heer J. C. Appels op het Havenplein kunnen binnentreden. Deze heeft een groote keuze in lampen van de nieuwste soort, hanglampen, ganglampen, staande lampen, piano lampen, schemerlampen, en heeft boven dien zoovele artikelen, dat wij een geheele Nieuwsbode zouden noodig hebben, wanneer wij die allen wilden opsommen. Voor een passend St.-Nicolaas- cadeau kan men daar dus uitstekend terecht. Van Appels naar den winkel van den heer R. W. J. Ochtman op de Appelmarkt is maar een stapje. Bekend is genoemde heer om zijn photo's en photo-toestellen, om zijn goedkoope prente- boeken, kleurboeken en leesboeken en om zyn grifieldoozen, teekendoozen schooltasschen en kinderspelen. Men kan er trouwens bijkans van alles krijgen. Op weg naar den heer Ochtman hebben wij eenige zaken gepasseerd, die wel mogen genoemd worden en zeker met St.-Nicolaasniet zullen vergeten worden. Vooreerst de zaak van den heer G. W. Risch, die met haar groote spiegelruiten en moderne inrichting op de Appelmarkt een flink figuur maakt. Io die zaak vindt u alles wat op het manufacturenvak betrekking heeft, het nieuwste, het degelijkste, en alles tegen billijke prijzen. Mein Liebchen, wat willet Du noch mehr. Dan hebben wy op de Appelmarkt nog de zaak van den heer J. H. H e i m b a c heen beste zaak, een fijne zaak, alles van de bovenste plank, zoowel wat heerenboorden als dames- boorden betreft. Ook in handschoenen, ceintuurs, zakdoeken, dassen, cachenez goed gesorteerd. Eu voor corsetten en voorts voor alle dames-handschoenen een puik adres. Verder op, ook op de Appelmarkt, komen wij bij de Firma Joh. Ochtman, in manufacturen. Deze zaak is mede te rangschikken onder de oudste zaken in deze stad. Maar zij blijft toch altijd jong, want zij gaat met den tijd mee. Dit ziet men aan de nouveauté's, die voor haar ramen uitgestald liggen. Vooral is zij bekend om haar ondergoed van Jaeger, het bekende merk. Schuin tegenover de Firma Joh. Ochtman woont sedert eenige jaren de haarkapper en haarsnyder, de heer G. Blom. Hoewel zijn zaak betrekkelijk jong is, kan zij zich toch in een zeer drukke cliënteele verheugen. Het mes snijdt bij hem uan twee kanten. Mijnheer helpt het genus masculinum, en zijn echtgenoote het genus femininum. Velen zouden ongetwijfeld het omgekeerde aangenaam vinden. Maar daartegen heeft het werkzame echtpaar ernstige, niet ongegronde bezwaren. Men kan er natuurlyk, zooals in elke behoorlijke kapperszaak behoortallerlei toilet benodigdheden bekomen, zooals zak- kammenhaarkammenhaarborstels haarwater, haarspelden, parfumeriën enz. En al deze zaken zijn vooreen St.-Nicolaas- cadeau uitnemend geschikt. Dat kunnen de drie heeren drogisten te dezer stede, de heeren A. W. Gudde aan de Mol, F. P. J. Bal op den Dam, en M. S. Polak op de Nieuwe Haven ook getuigen. Zij zijn van gevoelen, dat een fiesch eau-de-cologne of een flacon reukwater voor de meeste dames een hoogst welgevallig geschenk is. Daarom dragen zij zorg, dat zij steeds van een en ander, vooral in den Sti-Nicolaastijd, ruim voorzien zijn. Aan de Mol hebben wij den manu facturenwinkel van den heer B. H. I d e 1 e r opgemerktwaar practische St.-Nicolaas-cadeaux te kust en te keur en tegen civiele pryzen te verkrijgen zijn. Japonstoffen in alle dessins, boezelaars, maagdelijk witte en gekleurde, dekens van wol, zijn nuttige en steeds welkome geschenken. Vooral de laatste zijn in den winter onontbeerlijk. Want als het winter is en het vriest, dat het kraakt, dan moet de mensch zich kunnen verwarmen bij nacht en bij dag. By nacht door onder de dekens te kruipen en bij dag door bij de warme kachel te gaan zitten. En heeft men geen kachel, dan moet men er zich natuurlijk eentje aanschaffen, hetzij tyj de Wed. A. Anker Zonen op het Havenplein, hetzij bij den heer F. Verkaart in de Nobelstraat. Men kan aan deze adressen voor geld en goede woorden allerlei soorten van kachels bekomen Iersche kachels, vulkachels, sleekachels, keukenkachels en ook haarden, kolen bakken, vulemmers euz. En als er ya komt, wat te hopen is voor de ij8vereeniging, dan zal menigeen gaarne in het bezit willen zijn van een paar schaatsen, Friesche of Zeeuwsche. Welnu, wat een moo.e gelegenheid om nu met St.Nicolaas uw vriend of vriendin op een paar schaatsen te verrassen. In Zierikzee hebben vele Ankers hun anker opgeslagen. Daar woont in ,de Vischstraat ook nog een Anker en wel mej. L.a Anker. Deze dryft een zaak in suikerwerken en chocolade-artikelen, en verkoopt tevens sigaren, tabak, thee en koffie. Wat de sigaren betreft, maken wij het jongere geslacht opmerkzaam, dat men in dezen winkel ook onrookbare, dat wil zeggen eetbare sigaren en cigaretten kan verkrijgen. Dit is ook het geval met de sigaren van den heer !D. F. Wijsman op de Melkmarkt. Deze verkoopt ook suiker en chocoladewerken, die hij voor het St.-Nicolaasfeest in een groot quantum heeft ingeslagen. Reeds staan tal van kleuters met innig welbehagen naar deze lekkernijen in de étalagekaat te kijken. Veel bekijks heeft ook de meubel- en tapijtzaak van Gebrs. Lokker in de Nieuwstraat. Zijn moderne salon- en slaapkamer-ameublementen zijn wel is waar nuttige, maar nog al kostbare Sint- Nicolaasgeschenken, niet vallend binnen het bereik van ieders beurs. Maar een leuningstoel, een penanttafel, een thee tafel, een vouwstoel, een voetkussen en een waterstoof zijn artikelen, waarvan de prijs niet boven de draagkracht van een burgerman gaat, zoodat menigeen, die een of ander op St.-Nicolaas-avond te huis gezonden krijgt, daarmede erg in zijn schik zal wezen. Hetzelfde geldt voor den heer K. Ph. Zevenboom Zoon op het Havenpleiu, waar men voor een St.- Nicolaasgeschenk nu juist niet een geheel ameublement behoeft aan te schaffen, maar waar men ook kan uitzoeken een werktafel, eenfantasietafeltje,een machine tafel, een speeltafel, een sigaren- of wand kastje, een étagëre enz. Elke winkelier wil in deze tijden gaarne veikoopen. Hij rekent op een ruim debiet in den St.-Nicolaastijd. Dat zeide ons nog onlangs de heer C. Meuwese op de Mol. „Ziet mijn étalages", schrijft hij in zijn annoces. Nu, die mogen gezien worden. En zijn magazijn! Volgepropt met goederen voor het St.-Nicolaasfeest. Regenjassen, winterjassen, motorjassen, waterdichte capes, demisaisons, gekleurde slappe hoeden, petten, sporthemden voor jongens en heeren, gebreide handschoenen, bretelles tot slopkousen toe. Hij kan u van top tot teenen in de kleeren steken, geen oude pluDje, maar haute nouveauté. Voor confectie hebben wij in onze ge meente bizondere aanbevelenswaardige adressen. Vooreerst den winkel van den heer A. E. H o 11 y Co. op den Dam. Niet alleen damesmantels, waarvan ge noemde firma een groote partij tegen voordeelige prijzen heeft ingeslagen, zoo dat zij die in de St.-Nicolaasdagen weer voordeelig van de hand kan doen, worden daarin verkocht, maar ook heerencos- tuumscolbertsoverjassen boorden dassen, manchetten enz., alles billijk en goed. Op confectiegebied hebben wij in deze gemeente nog aan te wijzen den heer J. T h i e n op het Havenplein, een oude firma, die in deze geheele streek bij oud en jong bekend is, en om zyn degelijke waar en civiele prijzen ook zeer gunstig staat aangeschreven. En dan hebben wij ten slotte den heer A. den Boer in de Poststraat. kort heidshalve „de Stad Parijs" genoemd. Want als men van „de Stad Parijs" hier spreekt, dan weet men, dat men in de Poststraat moet wezen, waar men voor een degelijke St.-Nicolaassurprise uit nemend terecht kan. In de Poststraat woont, gelyk ieder Zierikzeeënaar weet, mej. D i n a Beu- t e 1 sdie er voor zorgt, dat op tijd de luiermand behoorlijk gevuld is, en er ook voor waakt, d«t de menschheid geen gebrek heeft aan kousen en sokken, aan mutjes en jurken. Zij is dus, zooals men ziet, zeer nuttig en dat dient gewaardeerd te worden, door veel bij haar te koopen. Eveneens verdient mej. A. G. W e 1- tevreden N ij veld dat velen bij haar voor het St.-Nicolaasfeest hun inslag doen. Immers, zy geeft in deze maand aan een ieder, die voor fl,koopt een aardig cadeau. Daar zal niemand iets tegen hebben. Bovendien brengt zy de menschen met haar muziekinstrumenten en haar gramophones, die van een goede kwaliteit zijn en algemeen in den geest vallen, in een aangename, prettige stem ming. Er bestaat dus reden te over haar dubbel en dwars te begunstigenook wat haar meubelen betreft. Wij hebben tegenwoordig twee elec- triciens in ons stedeke. De één woont op het Kraanplein en heet C. J. K o r s t e n|, en de andere luistert naar den naam van P. Ma ij s, en woont in de Verrenieuw- straat. Zij beoefenen een vak, dat in de laatste jaren reusachtige vorderingen heeft gemaakt en reeds in tal van zaken hare toepassing gevonden heeft. Zoo dient het tot opwekking van licht, tot verschaffing van kracht. Wie nu iemand noodig heeft voor het aanmaken van een electrische bel, of wie behoefte heeft aan een electrischen lichtontsteker, of aan een electrischen zaklantaarn, omdat het 's avonds vaak in sommige buurten stik donker is, weet waar hij wezen moet. Wie meent, dat de goud- en zilver winkels op St.-Nicolaas het niet druk hebben, dwaalt. De Firma Tilburg den Boer op het Havenplein, en de heer J. B u ij z e op den hoek van de Schuithaven, kunnen U, als gij hen bezoekt, tal van voorwerpen toonen, die, vervaardigd van goud en zilver, dan juist op St.-Nicolaasfeest veel aftrek vinden, zooals een ring, een armband, een paar oorknopjes, een zilveren snuif doos voor dié zeventigjarigen, die staats pensioen zullen ontvangen, maar het niet noodig hebben, omdat zij zelve een flink inkomen hebben. En niet alleen de goud- en zilver winkels, maar ook de horlogewinkels hebben in den St.-Nicolaastijd aardig wat te doen. Een klokje, een horloge, een pendule zijn wie zal dit durven ontkennen begeerlijke surprises op St.-Nicolaas. De heeren I. terPoorten op het Havenplein, C. J. Verton op het Havenplein, hoek Vrypoortje, en de Firma Enzlin Co. op den Dam, verkoopen dan ook op St.-Nicolaas menige klok, en menig horloge, wat niet te verwonderen is, daar hunne prijzen concurreeren met die, welke in Holland betaald worden. De Firma Van Schaik aan de Mol, die wij abusievelijk hebben over geslagen, ia bekend om de keurige en smaakvolle artikelen, die zij steeds in haar galanteriewinkel.heeft, zoodat men welniet verzuimen zal, daar een kijkje te gaan nemen. De heer J. Orneé in de Verre- nieuwstraat, heeft een grooten voorraad van speelgoederen voor de kleinen en tevens van goedkoope huishoudelijke artikelen voor moeder de vrouw. Voor glazen en kopjes, om daaruit op St.-Nicolaasavond punch of chocolade te drinken, is een puik adres de heer K. Steur in de Poststraat, meer bekend onder den naam van de „Nieuwe Holland8che Glaswinkel". Mej. de wed. J. M. de Jong Ezerman op de Oude Haven heeft wegens haar elegante dameshandwerken en de degelijke artikelen, die zij in haar winkel heeft, een zeer goeden naam, zoodat het niet noodig is, het publiek op te wekken haar met St.-Nicolaas te bezoeken. Wie op St.-Nicolaasfeest belust is op een vischmaaltijd, wende zich tijdig tot den heer C. Gast op de Melkmarkt, of tot den heer D. Bos in het Korte Groendal. De laatste belast zich ook gaarne met de levering van hetnoodige fruit voor het dessert. In de Korte St.-Janstraat, tegenwoordig een vrij drukke winkelstraat, woont mej. de wed. J. Sc ha leven, die boordenmanchettenondergoederen en eau-de-cologne voor billyken prijs verkoopt. En tot slot hebben wij nog in het begin van de Korte St.-Janstraat den mooien breeden manufacturenwinkel van den heer J. F. Smits. Zoodra men genoemde straat van de zijde van de Dam, Appelmarkt of Poststraat binnenkomt, krijgt men dezen winkel terstond in het oog. Het is een bekende zaak, waarin tot concurreerende prijzen de goederen verkocht worden, zoodat wij een ieder kunnen aanbevelen, daar een surprise te koopen. Overeenkomstig de Zierikzeesche traditie heeft St.-Nicolaa8 de heeren bakkers en banketbakkers met hun respectievelijke echtgenooten en kinderen tot een feest maaltijd in de Concertzaal uitgenoodigd. Aan een lange tafel zaten de genoo- digden, terwijl de heilige Sint met zijn staf in de hand en den myter op 't hoofd op den bisschopplijken troon aan het boveneinde van de tafel had plaats genomen. Zwarte knechts bedienden. De namen der genoodigden waren: W. Arnold, Oude Haven. J. Bienefelt, Korte St.-Janstaat. A. A. W. Doeleman, Poststraat. D. Hondsmerk, Nieuwstraat. A. de Kok, Appelmarkt. J. C. van Splunter, Schuithaven. J. C. Schürmann, aan de Mol. Wed. L. J. Verton, Verrenieuwstraat. G. C. Wansink, Dam. J. A. van de Zande, Ravenstraat. P. Vogelaar, voorheen wed. Aukervan de Polder. C. J. Brouwer, St.-Domusstraat. M. Reijnhoudt, Oude Haveu. Op het podium speelden de bekende heeren musici onder leiding van den heer Van den Houten, vrolijke marschen. Toen de muziek had opgehouden te spelen, sprak Heilige Sint ae aanwezigen gemoedelijk toe, hen op het hart drukkende steeds onvervalschte waar te leveren, en zoodoende het goed ver trouwen, dat de burgerij in hen stelde, nimmer te beschamen. Hy wenschte hun voorts voorspoed in hun zaken, en een goede gezondheid toe. (Daverend, onafgebroken applaus). Een der heeren Bakkers beantwoordde in welsprekende taal de toespraak van den heiligen Sint, waarop allen in koor zongen: „Lang zal hij leven". KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Zierikzee, 28 Nov. By de heden alhier gehouden verkiezing voor notabelen werden uitgebracht 280 geldige stemmen. Gekozen zyn de heeren C. J. Bethe, M. Lokker, J. van Os, J. v. d. Vliet Cz. en W. Merle, respectievelyk met 198, 199, 187, 196 en 164 stemmen, terwyl op Vrydag 12 December a.s. eene her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren W. P. van Pagé, A. J. van Schelven, J. J. van den Houten en C. Stamperius, die respectievelyk 136, 132, 49 en 43 stemmen verkregen. RECHTZAKEN. Het gerechtshof te Amsterdam ver oordeelde Zaterdag G. S., landbouwer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1