ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 28 November 1913. DERDE BLAD. NIEUW STIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Zierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30," voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9472. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur. J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 80 ets., meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ura. RUSLAND. Odessa, 25 Nov. Uit Kief wordt geseind, dat Beilis, die onlangs als beschuldigd van ritueelen moord terecht stond, zich op raad van zijn vrienden naar het buitenland zal begeven. De lsraelieten te New-York hebben een openbare inzameling gehouden, welke 240.000 Mark opbracht. Dit geld is bestemd om voor Beilis in Amerika een boerderij aan te koopen. FRANKRIJK. Mevrouw Poeckés is voor de Parysche jury verhoord. Haar man werd eenige maanden geleden, 's avonds om 11 uur, dood in zyn bed gevonden. Van de zes revolverkogels, die hem getroffen hadden, kon slechts één door hemzelf afgevuurd zijn. De vyf anderen zyn afgeschoten, hetzij opzettelijk, hetzy by ongeluk, door een ander, en daar alleen mevr. Poeckés by haar echtgenoot was, staat de jury thans voor de moeilijke vraag of zij den dood van haar man al dan niet veroorzaakt heeft. Het huwelijk was verre van gelukkig. De heer Poeckés was een ruw en nerveus man. Het huilen van een kind, het dichtslaan van een deur kon hem buiten zichzelf van drift brengen. De beide echtgenooten leefden in een voort durende verdeeldheid, die een gevolg was van onverzoenlijk verschil van smaak, humeur en karakter. Mevr. Poeckés heeft meer dan eens haar ergernis over haar echtgenoot gelucht. Uitingen als dezen„Ik zou liever met een daglooner op een dakkamertje huizen. Ik walg van hem. Ik ben bang voor hem, zoo bang als voor een slang", thans in herinnering gebracht, zyn zeer bezwarend voor haar. Kort voor den noodlottigen dag had mevr. Poeckés het besluit genomen om de echtelijke woning te verlaten, niet met de bedoeling echtscheiding aan te vragen, maar alleen om een tydelyke scheiding tot stand te brengen, „die haar echtgenoot tot nadenken gebracht zou hebben". Den 23en Juni heeft de moord plaats gehad. Om 11 uur viel het eerste schot, een' halve minuut later volgden de vyf anderen. Kort daarna werd de concierge door mevr. Poeckés opgebeld en deelde zy hem mede, dat haar man zelfmoord gepleegd had. De president verwyt mevr. Poeckés, dat zy 5 minuten gewacht heeft, alvorens den concierge op te schellen. De be klaagde antwoordt hierop„Ik weet niet hoe het kwam, ik stond op mijn beenen te trillen, ik was verlamd van schrik". De president„Gy wordt ervan beschul digd, dien tyd gebruikt te hebben alles zoo te regelen, dat het schijn moest hebben, alsof er zelfmoord gepleegd was. Mevrouw Poeckés protesteert hier tegen met groote heftigheid. By het eerste schot was zy wakker geschrikt, had de revolver uit de handen van haar man willen rukken en by de worsteling waren de andere schoten afgegaan. „Ik had de revolver kramp achtig vastgegrepen, ik beefde als een blad". De president: „Gy hebt gebeefd Maar niet één der schoten heeft gemist 1 Maar als de zaak zich toegedragen heeft, gelyk gy zegt, hoe komt het dan, dat gy geen enkele bloedvlek op uw handen of kleeren hadt?" Hierop bleef de beklaagde het antwoord schuldig. Thans zullen de getuigen gehoord worden. Het zyn er niet minder dan zestig. DUITSCHLAND. Dezelfde dierentemmer, die in Köslin zyn dieren vertoonde, waarbij een jongetje door een leeuwin zwaar gewond werd, kwam kort geleden ook in Göttingen en vertoonde ook daar op de speelplaats van een school zyn ge temde wilde dieren. De kinderen moesten een grooten kring vormen en een leeuwin, een tyger, een hyena, een groot wild zwjjn en meer dieren liepen geheel los in den kring. Weldra kregen de leeuwin en de hyena ruzie met elkaar, de leeuwin vervolgde de hyena, waarby de leeuwin tusschen de beenen van een twaalfjarigen jongen wilde doorloopen, In haar haast had ze echter den afstand der beentjes onderschat, want plotseling zat de jongen op haar rug en met dezen ongewonen ruiter rende het nu geheel onrustig geworden dier den kring rond. De jongen klampte zich in zyn angst aan den hals van het dier vast en reed zoo eenige malen in de rondte, totdat de dierentemmer den jongen uit zyn hoogst gevaarlyken toestand verloste. NEDERLAND. Zaandam, 26 Nov. Toen de laatste trein uit Amsterdam naar Uitgeest te 12.06 uur vertrekkende, gisternacht het station alhier naderde, stond het sein onveilig en werd ter hoogte van den IJdyk gestopt. Eén der reizigers, de 37-jarige Joh. d. Horst, wonende polder VI, zei toen tegen zyn medereizigers: Dat 's een bofik woon hier in de buurt. Nu stap ik hier uit en ik ben gauw thuis. Het portier werd geopend en v. d. Horst voerde zijn plan uit. Zyn waggon stond echter juist op een bruggetje. Toen de reiziger nu uit den trein sprong, kwam hy tot zyn grooten schrik in het water terecht. De spoordyk is daar erg hoog en het was stikdoker en mistig, zoodat het hulpgeroep wel gehoord werd, maar niemand hulp kon bieden. De ongelukkige verdronk en zyn lyk werd eenigen tijd later opgehaald. Hy laat een weduwe en 4 kinderen achter. IJmniden, 25 Nov. De zeelieden hebben besloten niet in te gaan op het voorstel van de commissie van bemidde ling, om voorloopig weer aan 't werk te gaan op de onlangs door de reeders vastgestelde loonregeling. Haarlem, 25 Nov. Terwyl zekere juffrouw Zwart boven in haar woning de wasch te drogen hing, hoorde zij beneden haar driejarig zoontje luid schreien. Zy snelde naar beneden en vond het knaapje in vlammen staan Wel doofde zy zoo spoedig raogelyk het vuur, maar het kind had reeds zulke ernstige brandwonden bekomen, dat het is overleden. Delft, 25 Nov. Het 10-jarig zoontje van zekeren De Vreede te Abtswoude is door een van Rotterdam komenden trein overreden en gedood. Het knaapje was by zyn grootouders gelogeerd, omdat zyn moeder in 't ziekenhuis wordt verpleegd. Gorknm, 25 Nov. Alhier heeft de sergeant J. zyn vrouw twee messteken in den buik toegebracht. De vrouw i naar 't ziekenhuis gebracht en daar onmiddellijk geopereerd. De dader is gearresteerd. Rotterdam, 27 Nov. Donderdag 20 November werd, naar men zich herinneren zal, uit de Koningshaven opgevischt het in staat van ontbinding verkeerend lyk van een naar schatting 35-jarig mans persoon. Op het lyk werd gevonden, in een zak van de zeemanskleeding, een zakdoek, met de initialen F. K. Den volgenden dag werd door een bewoonster van de Eendrachtsstraat het lijk herkend als dat van haar man, J, A. Pas, een varensgezel, dien zy echter sedert een paar jaar niet had gezien. De herkenning geschiedde mede door twee zusters van P., en o.a. op grond van de aanwezigheid van een litteeken aan het hoofd. De herkenning was pertinent, by den burgerlijken stand werd Pas afgeschreven en de ter aardebestelling volgde. De „dood en begraven" zijnde varens gezel J. A. Pas verscheen echter gister morgen in levenden lyve op het bureau van den burgerlijken stand aan de Hoogstraat, om een verhuisbiljet aan te vragen, daar hy een verbintenis wenschte aan te gaan by de Rijnvaart. Daar werd hem natuurlijk aangezegd, dat hy dood was, en dat zyn eigen vrouw en zusters het hem hadden verklaard. Pas begaf zich hierop naar het politie bureau aan de Nassaukade, om verder te informeeren naar zyn al of niet bestaan op deze aarde. De vrouw zal nu trachten revisie te verkrijgen van de by den burgerlijken stand gedane aangifte van overlijden. De kwestie is dus, dat Pas nog leeft, en dat de begravene onbekend onder de groene zoden rust. Tliolen, 24 Nov. De Maatschappij tot Bouw en Exploitatie van gemeente bedrijven te Utrecht heeft zich tot het gemeentebestuur van Tholen gewend met een uitvoerig voorstel ter zake van den bouw en de exploitatie eener steen kolen gasfabriek. De adresseerende maatschappij wenscht na stichting op kosten der gemeente van een fabriek met haar een pachtovereen komst te sluiten, waarby de Maatschappij de rente en aflossing aan het door de gemeente te leveren kapitaal als pacht betaalt, benevens een gedeelte van de te maken overwinst, d. i. de gewone manier waarop de adressante op andere plaatsen gasfabrieken in exploitatie heeft. Adressante wil bovendien nog jaaalyks betalen rente in aflossing van het kapitaal, waarvoor de gemeente de tegenwoordige particuliere fabriek zal kunnen overnemen. - Door Gedeputeerde Staten is op verzoek het besluit, voor zooveel betreft de benoeming tot lid der commissie van aanslag voor bedryfs- en andere inkomsten voor den kring St.-Maartensdyk van den heer J. W. Wagtho te Tholen, ingetrokken. Middelburg, 25 Nov. Zaterdag werd door de politie alhier een persoon aangehouden wegens diefstal van een rywiel, welke persoon by zyn over brenging door de politie, die hem per rijwiel volgde, het kanaal inreed, waarby de politiemannen hem achtervolgden en arresteerden. Het is thans gebleken, dat diezelfde persoon zich ook te Ylissingen heeft schuldig gemaakt aan verduistering van een rywiel, hetwelk hy by een rijwielhandelaar had gehuurd, doch dat hy later te Souburg in be leening gaf voor door hem in een herberg gemaakte vertering. Het rywiel werd daar door de Vlissingache politie in beslag genomen en tegen bovenge- noemden persoon, M. genaamd, die thans is opgenomen in het huis van bewaring alhier, proces-verbaal opge maakt. Neuzen, 23 Nov. De 19-jarige dochter van den landbouwer De N., onder deze gemeente, was Donderdag j.l. stads- waarts gefietst om kerkwaarts te gaan. Omstreeks 8 ure is zy weer terugge reden, maar sedert heeft men .niets meer van haar vernomen. Het rywiel is Donderdagmiddag aan de binnenzyde van den zeedyk gevonden. Nasporingen der politie leverden nog geen resultaat. Men vreest een ongeluk. Nader meldt men, dat aan den zee dyk van den Margaretha-polder ver schillende lyfsieraden van het vermiste meisje zyn gevonden. beurt de phosphoroplossing van den Pharmaceutischen Groothandel te Ara sterdam had ontvangen. Zeven getuigen waren gedagvaard. De officier van justitie concludeerde tot schuldigverklaring van bekl. en eischte wegens overtreding van art. 307 W. v. S. één maand hechtenis. De verdediger, mr. H. Th. Gerlings, pleitte vryspraak. Uitspraak 8 December. RECHTZAKEN. Voor de rechtbank te Middelburg had zich Yrydag ten tweede male te verantwoorden de onderwyzer C. v. Str, uit 's Heer Hendrikskinderen, die reeds een paar maanden geleden, wegens verduistering van gelden, die hy als secretaris-penningmeester van het burger lijk armbestuur onder zyn bereik had, veroordeeld werd tot 4 maanden ge vangenisstraf en waarom hij thans in de gevangenis te Goes vertoeft. Thans had hy zich te verantwoorden wegens ver duistering van bijna f 2000 als ontvanger der kerkelyke kas. Bekl. erkende het feit en de eisch luidde nu een maand gevangenisstraf. Maandag is voor de Utrechtsche rechtbank behandeld de zaak tegen raej. H. J. W., apothekers-assistente aldaar, beschuldigd van het door schuld den dood veroorzaken van een kind. Op 1 October is te Utrecht een twee jarig kindje van den heer van E. over leden, dat lydende was aan Engelsche ziekte. Dit overlyden wordt toegeschreven aan door dat kind innemen van een drankje, dat een veel te sterke phos- phor-oplossing bevatte, en welk drankje, in stryd met het recept van den arts, door bekl. geleverd was, die op haar VisscherU-Berichten. Oud-Vossemeer. Men deelt ons mede, dat de palingvangst, die voortdurend slecht is geweest, dezer dagen voor sommige visschers anderen vingen evenwel ook nu nog niet opeens verbeterde. Naar het verluidt, zouden donkere, stormachtige najaarsnachten juist de geschikte perioden zyn voor ruime vangsten. Kaïniet In den winter. Kaïniet is een kalizout, dat vooral in den winter en de aan dat jaargetijde grenzende maanden gebruikt wordt. Als kalizout heeft het de eigenaardigheid, dat men het zonder vrees voor merkbare verliezen aan kali, gerust maanden vóór het groeitijdperk op het land kan brengen. Voor een gelijkmatige verdeeling in den bodem, zóó, dat de voedende bestanddee- len, in dit geval de kali, zich tot in alle gronddeeltjes van den bovengrond ver spreiden kon, is dit zeer ge wenscht. In de eerste plaats kan men het gebruiken op de weiden, grasvelden, gazons. Deze eischen in den herfst een bizondere zorg. Zooals bekend is, groeien er op een weide verschillende soorten van gras en klaver. Van deze zijn heel wat overblijvende planten, onder anderen beemdgras, vlok- gras zwenkgras, raaigras enz. Deze planten, welke in den zomer vele malen van steDgels en bladeren beroofd zijn, hebben heel wat voedsel aan den grond ontrokken en moeten, om vroeg in het voorjaar voldoende te kunnen opschieten en weer krachtig te kunnen groeien, reeds nu voldoende bemest worden. Zij hebben dan weer gelegenheid, om in stengels en wortelstokken een voorraad op te boopen, die zij straks in het voorjaar gebruiken. De weiden enz. moeten dan ook reeds in het najaar bewerkt en bemest wordpn uitgezonderd de laag gelegen grasvelden, die in den winter onder loopen Zoodra de koeien in den stal zijn, ga men met de eggen over de weide en make ze open en gelijk (slechteü). De grond kan dan later opvriezen. Verder geve men kalk, kali en phosphorzunr. Kalk om de 4—6 jaar. Kalialle jaren b.v. in den vorm van kaïniet. Men geve van 800—1200 K.G. per Hectare. Pkosphorzuur geve men in den vorm van 8lakkenmeel of later in 't voor jaar als superphosphaat. Niet alleen de weiden en hooivelden, maar ook de gazons, bleekvelden, e.d. kunnen op deze wijze behandeld worden. Daarenboven kan men in den winter de kaïniet ook gebruiken voor den boomgaard, de boomkweekerijen e.d. Ook daar is de herfst de tijd voor de kaïniet bemesting. Verder op het bieten- en het aardappelland. Ik bedoel het land waar het volgende jaar bieten en aardappels zullen komen, Doch daarover een volgende maal. - Openbare Gemeenteraadsvergadering te Tholen, op Dinsdag 20 November, des nam. 2 ure Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de heer J. K. van der Stel. Na opening door den voorzitter werden de- notulen onveranderd goedgekeurd. De voorzitter zegt, alvorens met de behandeling der agenda te beginnen, dat bij allereerst prae-advies wil uitbrengen omtrent de verlichtingskwestie en annexa tieplannen aan de Voorstad. Daaruit vernamen wijdat wegens de vele moeielijkheden met bet Polderbestuur enz., van annexatie niets kan komen, en wil men de menschen verlichting brengen, men als uitzondering op den regel zal moeten besluiten tot het geven van twee lichtgevende lantaarns. De heer Moelker zegt met dit voorstel te kunnen meegaan. Spreker is over tuigd door deze daad nog geen verplich ting op zich te nemen, om, zoo er meerdere aanvragen kwamen, dit dan direct te geven. Gaarne zal spreker er toe medewerken, om dezen toestand daar te veranderen door het aanbrengen van twee lantaarns. Werkelijk de om geving daar heeft behoefte aan verlichting. De heer Van Vredenburch wijst op het gevaarlijk precedent, dat door deze daad kan worden geschapen. Spreker is overtuigd, dat er spoedig weer een aan vraag zal inkomen om verlichting. Tocli wil spreker zich ook voor het voorstel van Burgem. en Weth. verklaren, op voorwaarde dat bij uitzondering hier dit geval zal worden toegelaten en geen recht zal scheppen bij vernieuwde aanvragen. De heer Moelker merkt hierna op, dat hij 'ook zal medewerken om anderen de verlichting te geven, als zij eerst maar zelf, gelijk hier, de leiding leggen voor eigen rekening. De heer Noske zegt ook met het ge hoorde te kunnen meegaan, maar ver nam gaarne, waar de lantaarns zullen geplaatst worden. Volgens de meening van den heer Scheffelaar zou die er een plaatsen aan den uitgang der Louise- straat, en dit is volgens spreker niet goed. De voorzitter zegt allereerst in stem ming te zullen brengen het voorstel van Burgem. en Weth. omtrent het plaatsen van 2 lantaarns en daarna te bespreken waar deze zullen geplaatst worden, en wie daar het opzicht over zal hebben. Met algemeene stemmen wordt daarop besloten aan de Voorstad te plaatsen 2 lantaarns, onder uitdrukkelijk beding, dat dit geen recht zal geven bij nieuwe aanvragen. Daarna wordt, na eenige bespreking, besloten Burgera. en Weth. to machtigen, om met den heer Scheffe laar te onderhandelen omtrent de ge schiktste plaats voor de lantaarns. De heer Wagtho stemde hier tegen, terwijl Burgem. en Weth. zich onthielden van stemming. Daarna wordt overgegaan tot de be handeling der ingekomen stukken. Worden achtereenvolgens gelezen vier missives van Gedep. Staten waarin zij hunne goedkeuring hechten aan genomen raadsbesluiten. Wordt gelezen een missive van het ministerie van binnenlandsche zaken, waarin een antwoord wordt gegeven op het verzoek van den raad om te worden vrijgesteld van den door de dis trictsschoolopziener voorgestelden bijbouw van urinoirs en privaten. Het antwoord behelst dat van de wet niet mag worden afgeweken en de gemeente verplicht is den door den districtsschoolopziener ge- wenschten bijbouw te laten' maken. De voorzitter zegt dat dit besluit zeker al de raadsleden wel zal tegenvallen. In den grond der zaak hadden wij een aan vraag tot vrijstelling beter kunnen laten, want wij zijn er eer mede achteruit dan vooruit, want nu moeten er op de oude privaten nog luchtkokers geplaatst wor den, en dat was nog niet eens ons aan bevolen. De heer Van Vredenburg betreurt het dat aan de gezondheidscommissie in dezen geen advies gevraagd is. Spreker zegt niet, dat dit opzettelijk is nagelaten, maar wel zegt Spreker, dat het zou kunnen geholpen hebben. De voorzitter zegt dat hij vooropstelt, dat Burgem. en Weth. zoover niet ge dacht hadden en veronderstelt dat de heer Van Vredenburg wel zal inzien dat van moedwillige passeering heelemaal geen sprake kan zijn, terwijl hij ook meent, dat het had kunnen gebeuren. Of het wel met succes zou geweest zijn, kan men nu niet beoordeelen. De heer Van Vredenburg zegt genoegen te nemen met deze verklaring. Daarop wordt met algemeene stemmen besloten de noodige privaten en urinoirs te laten bijbouwen. De voorzitter zegt, nu de raad besloten heeft tot den bouw, hij voorloopig door den gemeente-bouwmeester een begrooting heeft laten opmaken. Deze heeft tot eind cijfer de som van f 2280, alles inbegrepen. Hij vraagt daarop machtiging om tot publieke besteding over te gaan. Dit wordt algemeen goedgevonden. Daarna ontspint zich een discussie, of deze be steding zal z^'n voor de Tholenaars alleen of ook voor diegenen, die van buiten komen kunnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 9