ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 28 November 1913. TWEEDE BLAD. KENNISGEVING. Plaatsing van Kinderen op School A, Straatmaker» Herhaalde oproeping. Oiiderwijzer(cs). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Brieven uit de Hofstad. CZ lerikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAGWOENSDAG en VRIJDAG verschijntis voor Zierikzee t 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9472. Directeur i A. i. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteur i J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. De COMMISSARIS DER KONINGIN in Zeeland gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van 21 November 1.1., no. 151 gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); maakt bekend, dat de sluiting der .jacht op hazen, fazanten, kor hoenders en kwartels in de Provincie is bepaald op Woensdag 31 December 1913, met zonsondergang, en dat liet tijdstip van de sluiting der* jacht op houtsnippen en waterwild nader /.al worden vastgesteld. Middelburg, 21 November 1913. De Commissaris der Koningin voornoemd, DUCK M E E S T E R. (5 Januari 1914). ZITTING VAN COMMISSARISSEN dier School, in het schooGokaal in den Wevershoek (hoofd de heer J. VAN BALLEGOOIJEN), op Zaterdag den 6 December e.k., des avonds te 8 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. Om als leerlingen op de school A te worden toegelaten, moeten de kinderen den Leeftijd van vijj jaren en acht maanden hebben bereikt. Bij de Gemeentewerken van ZIERIK ZEE kan met ingang van 1 .Januari 1914 worden geplaatst een Straat maker, tegen een weekgeld van f 12,50. De ^aanstelling zal plaats hebben een jaar tjjdeiyk. By gebleken geschiktheid zal tot vaste aanstelling worden overgegaan, waarna aan deze betrekking zullen worden verbonden 2 tweejaarlijksche verhoogingen, elk van f 1 per week. Sollicitatiün met getuigschriften vóór 15 December a.s. te richten aan den Gemeentebouwmeester. Aan de openbare lagere school C te Zibrikzee (hoofd de heer S. DE GRAAF), komt te vaceeren eene be trekking van Onderwijzer of Onder wijzeres, in het bezit der acten voor Fransch en de Vrye- en Orde-oefeningen der Gymnastiek. Jaarwedde met minder dan 3 dienst jaren f 700 (waarin begrepen f 100 voor de acte Fransoh) en 6 driejaar- ljjksche verhoogingen van f 50, ook voor dienstjaren elders doorgebracht, terwyl voor het bezit der hoofdakte f 125 wordt genoten. Sollicitatie (adres aan den Raad op zegel) worden franco ingewacht vóór den 10 December a.s. ITALIË. Zes rechercheurs uit Milaan, zouden op aanwijzing van een stillen verklikker in het dorpje Toretta een huiszoeking doen in een herberg, waar valsche munt zou worden gemaakt. De waardin dacht, dat de ^politiemannen inbrekers waren en waarschuwde de carabinieri, dat op klaarlichten dag zes dieven bij haar aan 't rooven waren. De carabinieri kwamen, bezetten 't huis en grepen de dieven. Deze lieten hun papieren zien en de carabinieri moesten hen wel hun gang laten gaan. Maar papieren kunnen ver- valscht zyn en het was dus zaak even in Milaan per telefoon navraag te doen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Door een samen loop van misverstanden luidde de bood schap, dat geen Milaansche politiemannen in Toretta waren. Thans hadden de carabinieri zekerheid. Zij namen de politiemannen nu voor de tweede maal gevangen. Er hielp geen beroep op de papieren aan. Zy werden geboeid en naar Pa via gebracht, waar zij des nachts aankwamen. De politie mannen vroegen onmiddellijk voor den prefect gevoerd te worden, maar nie mand durfde dezen hoogen oome uit zijn slaap te wekken. De Milaneezen borg men veilig en wel achter slot op. Des ochtends reeds had de prefect uit Milaan bericht ontvangen, dat de te Torretta gevangen genomen personen heusch tot de politie behoorden. Na enkele plichtplegingen werden zij op vrije voeten gesteld. De politiemannen waren zoo ontstemd over het avontuur, dat zij wantrouwend werden jegens den verklikker, dien zy van een grap ten hunnen koste ver dachten. Zy stopten op hun beurt den verklikker in de doos en die komt er vermoedelijk» niet zoo spoedig uit. NEDERLAND. A in sterdam. Dinsdagmorgen passeerde een begrafenisstoet, komende van het Centraal-Station en zich bewegende in de richting van de Gelderschekade, de Prins Hendrikkade, toen even voor den Schreierstoren, de achteras van de lijk wagen brak, waardoor de kist, waarin het stoffelijk overschot, halverwege uit de lijkkoets helde. De kist is toen, onder aanwezigheid van een enorme menschenmassa, voor- loopig in den Schreierstoren opgeborgen. Een half uur later kwam een andere lijkwagen voor en werd het lijk zonder verdere incidenten teraarde besteld. 's-Graronhage, 27 Nov. Tweede Kamer. By de voortgezette be handeling van de Indische begrooting deelde minister Pleyte mede, dat een voorstel tot verbetering va.i den genees kundigen dienst in voorbereiding is. De individueele ziekenzorg moet worden overgelaten aan de particuliere genees- heeren. De heer Scheurer (a.-r.) was verheugd, dat de minister ernstig de zaak opvat, doch drong er op aan niet al te voorzichtig te zijn met het nemen van maatregelen. De heer Hugenholtz (s.d.a.p.) repli ceerde. De heer Scheurer vroeg nog of volle aandacht gewijd zou worden aan de verpleging in hospitalen en krank zinnigengestichten. De minister beloofde dit. In de Eerste Kamer is goedgekeurd het ontwerp van wet tot uitvoering van de artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet. Minister Treub verklaarde dat hij de uitvoering der artt. geheel aan de Rijksverzekeringsbank wenschte over te laten, en niet voornemens is eenigerlei wenk te geven om niet met den meesten spoed de bedoelde artikelen ten uitvoer te brengen. Voor het oogenblik worden geen maatregelen beraamd voor de uitvoering der overige artikelen, op de gronden door den minister in de Kamer ontwikkeld. Rotterdam. Dezer dagen werd de heer J. J. van Dijk ton stadhuize ont boden, waar hem onder een hartelyke toespraak, namens de maatschappij tot redding van drenkelingen, overhandigd werd een bronzen medaille, wegens de redding van een drenkeling uit de haven te Peyenoord, op 4 September j.l. Ziorlkzoo, 28 Nov. Zaal en galerij in de Concertzaal waren Woensdagavond bij de uitvoering, die het gezelschap Solser en Hesse gaf, schaars bezet. Het publiek, dat er echter was, heeft zich evenwel over het algemeen goed geamuseerd. „Een groote sul1' werd heel aardig gespeeld. Mejuffrouw Mary Beek man, die in deze klucht de rol van Marie vervulde, bewees een goed ge schoolde, volleerde actrice te wezen. Nog meer kwam dit uit in het stuk „Wraak", waar zy op uitnemende wijze de type van de inwonende dame weergaf. In datzelfde stuk trad de heer Jaques Sluyters Jr. met veel succes in zes verschillende rollen op. Hy speelde die zoo goed, dat men telkens zou raeenen dat een ander acteur op de planken verscheen. Mevrouw HesseSlaaderop gat heel aardige liedjes te hooren, die zeer in den smaak vielen. Solser en Hesse gaven het vijftig jaar getrouwd paar, dat pas van het gouden bruilofstfeest terug kwam, prachtig weer. De sensatie-klucht „Kimmel komt thee drinken" voldeed, alhoewel het goed gespeeld werd, ons niet. 't Is een over dreven, onmogelyk stukje. Tusschen de bedryven door werd door den pianist, den heer Liraburg, gezorgd, dat de menschen op aangename wijze werden bezig gehouden. Het gezelschap oogstte veel bijval. Onlangs ontvingen wy van de Gezondheidscommissie te Tholen een rappoit betreffende het onderzoek van tien monsters water, uit iedere gemeente binnen het ambtsgebied van genoemde commissie. Dit rapport was uitgebracht door één harer leden, den heer J. L. Bernhardi, arts. Het doel van het onderzoek, dat in Juli plaats had, was een overzicht te verkrijgen omtrent de hoedanigheid van het regenwater, dat algemeen op het eiland Tholen als drinkwater wordt ge bruikt. Het onderzoek bepaalde zich tot de vaststelling van de kleur, de helderheid en de temperatuur van het water, en tot de vraag, of er nitrieten en nitraten in het water aanwezig zyn. Ook het chloorgehalte en de hoeveelheid bacteriën zyn quantitatief vastgesteld. Ook werd in elk monster water gezocht naar de aanwezigheid van microscopische planten en dieren. Uit het rapport blykt, dat het water in bijkans alle gevallen onvoldoende van qualiteit was. Slechts van ééne onder zochte regenbak te Oud-Vosseraeer werd geconstateerd, dat he4, water goed was. Van de negen regenbakken was het water bepaald slecht, dus in hooge mate schadelijk voor de gezondheid. Het verkregen resultaat bevreemdt ons niet. Het is opnieuw een krachtig bewys, hoe hoog noodig het is, om in die streken, waar men nog gewoon is het van de daken afloopend en in bakken opgevangen hemelwater als drinkwater te gebruiken, van behoorlijk drinkwater te voorzien. ïn verband met deze aangelegenheid maken wy gewag van het in druk ver schenen voorloopig ontwerp van de centrale drinkwatervoorziening van het eiland Tholen. Wij kunnen dat omvang rijk ontwerpdat met groote zaak kennis is samengesteld, niet in zyn geheel bespreken. Noch de ruimte van dit blad laat dit toe, noch hebben wij voor de bestudeering van dit ontwerp den noodigen tyd. Slechts het volgende wenschen wy er er uit mede te deelen Het onderzoek omtrent plaats en gesteldheid der te projecteeren prise d' eau, had tot resultaat, dat het te Halsteren in onderzoek genomen terrein alleszins bruikbaar bleek te zijn voor het project van de prise d' eau en het pomp station. De aanlegkosten zullen bedragen f 440.000, waarvan alleen voor het buizennet f 274.500. De watertoren zal kosten f 32000, het filtergebouw met bezinkbassins en rein waterkelder f31000, het raachinegebouw met ontyzerings- inrichting f 25000, de pompmachines met toebehooren f 19500, de watervang f 9100, electrische waterstands-aanwyzer f 9000, woning voor den machinist f 3900, buisleidingen op het terrein van het pompstation f 3300, afwerking van het terrein van het pompstation en af rastering f 1600, terwyi voor bouw- directie en onvoorzien is uiigetrokken f 20600. Het totaal bedrag der benoodigde gelden wordt op f 510.000 geraamd. Aanlegkosten 1 440.000, aankoop be- noodigd terrein f 15000, bedrijfskapitaal f 10000, oprichtingskosten f 8000, en reservekapitaal f 37000. De ontvangsten worden geraamd in het eerste volle jaar van exploitatie op f 14.000, in het tiende volle jaar op f 49.100 en in het twintigste volle jaar op f 57.500. De exploitatiekosten worden geraamd in het eerste volle jaar op f 6000, in het tiende volle jaar op f 9.900 en in het twintigste volle jaar op f 10.350. De totale jaarlyksche uitgaven zullen in het eerste volle jaar bedragen, f 12.108, in het tiende volle jaar f 38.090, en in het twintigste volle jaar f 38.540. De totale jaarlyksche inkomsten zullen bedragen in het eerste volle jaar in het tiende volle jaar f 49.100 en in het twintigste vol'e jaar f 57.500. De bedoeling is, om voor de totstand brenging der onderneming door de betrokken gemeentebesturen te samen een (Naamlooze Vennootschap in het leven te roepen. Hiervoor wordt ver- eischt een maatschappelijk kapitaal van f 510.CC0, dat ii pari tegen een rente van 4\ pCt. 's jaars en met een annuiteits-afiossing van het elfde jaar tot en met het zestigste jaar by de ryks-postspaarbank geleend zal kunnen worden. De geprojecteerde centrale duinwater- voorziening van het eiland Tholen zal een levensvatbare onderneming zyn, die door de betrokken gemeentebesturen zonder noemenswaardig risico kan onder nomen worden, vooral wanneer de regeering met of zonder medewerking van de provincie de rente en aflossing der gemeenteljjk obligatie-leening op gelyke wyze en tot een overeenkomstig bedrag garandeert als dit voor de waterleiding op Zuid-Beveland ge schied is. De moord op het knaapje De Klerk. De Telegraaf meldt het volgende; Wij hebben ons gewend tot de moeder van het knaapje De Klerk, met het verzoek de feiten nog eens te releveeren, die zich op dien bewusten Maandag 29 September hebben voorgedaan. En ziehier, wat zy ons verklaarde; „De 6-jarige Hendrik is met zijn 7-jarig broertje 's morgens om half negen van huis gegaan. Ik dacht, dat zy naar school waren, doch zy zyn daar niet geweest en hebben blykbaar langs de straat ge slenterd. Om kwartier over elf kwamen zy bij hun grootmoeder, juffouw Maria de KlerkGras. Z|j zyn daar maar kort geweest en zyn om half twaalf weer weggegaan. Sedert is niets meer van Hendrik vernomen, totdat zyn broertje 's middags alleen thuis kwam. Ik weet zeker, dat zy om half twaalf uur van het huis van hun grootmoeder zyn ver trokken. Want myn man, die even over twaalf de woning van m'n schoonmoeder passeerde met z'u paard en wagen, werd nog staande gehouden door haar. Zy zeide hem toen: „De kinderen zyn net weg; ik heb ze naar huis gestuurd om koffie te drinken". Het speet myn man erg, dat ze weg waren, want anders had hy ze met den wagen even naar huis gereden. De kinderen zyn niet naar huis gegaan en dwaalden naar den IJkant. Ik begrijp niet, hoe het Handelsblad kan schry ven, dat de kinderen om 3 uur by hun grootmoeder in de Tuinstraat vertrokken. Dit is beslist niet waar. Het kan dus zeer goed, dat Hendrik om 2 uur in Nieuwendam was. De be schrijving, die mej. Nieuwenberg van de kleertjes van Hendrik gaf: het dikwyls gewasschen sportflanel, het blauwe dasje met witte stipjes, het broekje tot over de knietjes, de ryglaarsjes, de zwarte kousen, komt precies uit. Meer kan ik u niet zeggen". Wy kunnen nu de volgende feiten resuraeeren Te half negen verliet Hendrik de Klerk met zyn broertje de ouderlijke woning. Te half twaalf verlieten zij de woning hunner grootmoeder in de Tuinstraat. Tusschen twee uur en half drie kwam de man met een knaapje mej. Nieuwenberg te Nieuwendam, om een roeibootje te huren. En te half vyf kwam de man alleen terug te Nieuwendam, na twee uur weg te zyn geweest, om het roeibootje terug te brengen. Wy meenen, dat in dit verband de verklaringen van mej. Niewenburg de overdenking en een onderzoek alleszins waard zyn. XXXIV. Al zijn we nog niet heelemaal door den rijstebrijberg der onafhankelijkheids feesten heen, Scheveningen n.l. hebben we nog te goed, in December er is thans met de laatste officieele viering op 17 dezer toch feitelijk een einde aan gekomen. Dat men misschien werkelijk van khet goede te veel heelt gehad, zou allicht op te merken zijn aan het jam mer genoeg weinig feestelijk animo waarmede op dien dag de residentie bewoners ^bezield waren. Eensdeels kan dit liggen aan de bijkomstige omstandig heid, dat die dag te Rotterdam tot een waren feestdag was ingericht, waardoor de pretgrage elementen uit de residentie naar de Rottestad waren opgetrokken (alle treinen waren dan ook propvol en natuurlijk veel te laat); anderdeels echter was gebrek aan voorbereiding, aan orga nisatie niet te ontkennen, waardoor, wat eigenlijk een rechte feestdag had kunnen worden, nu zooveel als niets daarvan had. De gemeente had weliswaar vrij-af gegeven aan bijna alle ambtenaren en de bureaux gesloten gehouden, en ook de openbare scholen hadden dien dag vacantie; maar vrijwel alle particuliere zaken zyn er geen minuut minder druk om bezig geweest, ergo viel van een algemeenen vrijen feestdag zoo goed als niets te bespeuren. Dat is jammer; de saamhoorigheid van alle standen, wat het nationaal bewustzijn betreft, mag waarlijk nu en dan wel eens ter dege gemanifesteerd wordenen nationale feestdagen zijn ten onzent lieuscli wel te tellen. Ware het niet, dat de plechtige vaandel-uitreiking duizenden enduizenden naar het Malieveld had doen komen het was juist tijd voor het noenmaal, vulgariter: schaftijd de „feestdag" zou zich door weinig anders van een dood-gewonen dag hebben onderscheiden. Een onaangenaam incident door hon derden opgemerkt en afgekeurd, was de door niets gemotiveerde verwijdering op last van een piep-jong luitenant van een tweetal reporters der groote Haagsche bladen van het parade-terreineen incident, dat in den vorm van een ingediende aanklacht ter bevoegde plaatse een staartje hebben zal. Voor ingewijden echter is zulk een voorval hoogst be grijpelijk; immers er zijn hier vele minuscule-autoriteitendie, al is de Koningin nog niet eens in aantocht, al pardoes hun gewone kalmte blijken kwijt te zijn, en dan plotseling aller zonderlingst in actie komen uit pure zenuwachtigheid. Wanneer, gelijk ditmaal het geval was, daarbij nog onervarenheid en een sterk overdreven gevoel van eigenwaarde in het spel zijn, kan het niet anders of het gevaar voor een incident moet groot ziju. Een eigenaardigheid ditmaal was, dat de gausche zaak „vereeuwigd" is. De bioscope-apparaten stonden n.l. voor de opname van het défilé der troepen gereed, en de operateurs verzuimden dan ook niet dit vóórproefje handig op te nemen. Inmiddels werd op verzoek der be trokkenen, dit gedeelte van de 's avonds reeds in de bioscope vertoonde film der vaandel-uitreiking, weggelaten. Als mate riaal echter voor de beoordeeling hoe zich het geval toegedragen heeft, zal de opname ongetwijfeld goede diensten kunnen doen. Het ware te wenschen, dat de bioscope, bij al het nuttige, dat zy reeds schenkt, ook wat meer kon aangewend worden als „strikt onpartijdig toeschouwer. Men behoeft heusch geen habitué in de rechtszaal te zijn, om te ervaren hoe pertinent getuigen elkander vaak tegen spreken, wanneer het er op aankomt nauwkeurig het een of andere voorval vast te stellenmaar voor wat de opera teur heeft opgenomen, zwicht alles. Evenwel, alom present te zijn zoover heeft de bioscope het nog niet gebracht wèl om alles op te nemen, wat voor de lens komt. Vandaar de rijke, reusachtige verscheidenheid, even ryk en verscheiden als het leven zelf, en vandaar ook, dat telkenmale weder nieuwe bioscope-theaters als uit den grond verrijzen kunnen. Hier in den Haag,- is het aantal reeds zeer groot; blij baar echter nog niet tè groot: want onze stad is dezer dagen opnieuw met een heel mooi exemplaar verrijkt. Bovendien stelde de directie zich vrij willig onder toezicht der bioscope- commi88ie, die voor raad en voorlichting dient voor de iurichting van het program.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5