ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 28 November 1913. EERSTE BLAD. RECLAMES. NIEUWSTIJDINGEN. CZ ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 6 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9472. Directeur i A. J. DC LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. advertentie; n. Van 13 regels 30 etsmeerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aaD het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 8 uro. Dit nummer bestaat uit drie bladen. 1-6 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. DUITSCHLAND. In de Friedriclistrase te Berlijn is een Russische boekhandelaar door zijn be diende vermoord. De man, die Goldstein heette en ongeveer 30 jaar oud was, had zich sinds 3 maanden te Berlijn gevestigd en een 25-jarigen Russisch en bediende, Sokof, in dienst genomen. Goldstein bevond zich met zijn bediende alleen tehuis, daar zijn vrouw met de beide kinderen dezer dagen naar Odessa vertrokken was om familie aldaar te bezoeken. Gisteren schijnt er twist ontstaan te zijn tusschen den patroon en den bediende. Plotseling .hoorden de buren een luiden schreeuw en spoedig daarop hot knallen van twee schoten. Men trachtte de deur van het kantoortje te forceeren. Een politieagent en een smid braken het slot open, doch toen de deur op een kier geopend was werd hun een revolver voorgehouden, zoodat zij de deur maar weer dichtstieten. Onmiddellijk daarna hoorden zij een schot knallen en de val van iemand die achter de deur stond. Toen men daarop de kamer binnendrong, vond men den bediende met een kogel in den slaap dood op den grond liggeu. In een achterkamer vond men Goldstein, badend in zijn bloed. Uit een medisch onderzoek is gebleken, dat hij met een zwaren hamer eenige slagen op het hoofd gekregen heeft, en daarna door een revolverkogel in de borst gewond is. Hij is in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht. Wat Sokofs motieven geweest zijn heeft men nog niet kunnen ontraadselen. Misschien zal Goldstein's weduwe eenige opheldering kunnen geven. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 27 Nov. Voor de betrekking van ingenieur van het waterschap Schouwen hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. Met genoegen vernemen wy, dat onze vroegere stadgenoot, jhr. R. R. L. de Muralt, lid van de Tweede Kamer voor Oostburg, hersteld is, en gisteren de zitting der Tweede Kamer weer heeft bijgewoond. Ouwerberk, 27 Nov. Hedenvoormiddag ontstond alhier brand in eene vlasschuur, welke geheel afbrandde. Met de brand- bluschmiddelen moest men zich bepalen tot de 2 woningen, daaraan belend. In de schuur bevonden zich 10 h 11 gemeten vlas, wat mede verbrandde. Eigenaren zyn Lonke, v. d. Velde en Jonker. Alles is verzekerd. Oorzaak onbekend. Een woord van lof komt zeker allen toe, die zoo eendrachtig hebben samen gewerkt om het woedende element tot dit eene gebouw te beperken. 28 Nov. In een alhier door de afdeeling van den Bond voor Staatspen- sionneeriüg gehouden vergadering, werd besloten gevolg te geven aan het verzoek van het Bondabestuur om 9 December, den dag der eerste pensioon-uitkeering aan de ouden van dagen feestelijk te vieren. Besloten werd om de oudjes des avonds te onthalen onder het uitspreken van een feestrede, waarna de heer Leeuwe van Nieuwerkerk het verdere gedeelte van dan avond zal vullen met voor drachten. Alle leden van de afdeeling gelieven dus tegenwoordig te zijn, om blijk te geven van instemming met het streven van den Bond en teveDS om dezen avond voor allen tot een onvergetelijke te maken. BrolDlsse. Van een vaartuig, dat van hier naar Mechelen voer, is door het breken van de ketting de mast gevallen en daardoor gebroken. St.-Flllpsland, 28 Nov. Wegens gebrek aan leiding, is de gemengde Zang- vereeniging „Thalia" ontbonden. St.-Maartensdtyk. Al gaat het niet zoo gemakkelijk hier iets op liet gebied van het nieuwe in te voeren, toch vindt men nog wel personen, die althans een proef neming durven wagen. Zoo heeft de heer Hage, rijwielhandelaar, een auto aangeschaft met het doel deze als ver voermiddel voor liet publiek beschikbaar te stellen. De huurprijs zal berekend worden naar bet aantal kilometers, dat men er gebruik van weuscht te maken. St.-Annaland, 28 Nov. De werkzaam heden aan de openbare school zyn wat het timmer- en metselwerk betreft, zoo goed als afgeloopen. Het getal lokalen is met één vermeerderd en nu acht ge worden. Drie lokalen waren er, waarin alleen geventileerd kon worden door raiddel van tuimelramen. Daarin is ver andering gebracht door het aanbrengen van één draaiend raam in elk daarvan. Ook in de gang is er meer gelegenheid gekomen to* ventilatie en dan zijn er een paar buitendeuren bijgekomen, welke in geval van brand goede diensten zouden kunnen bewyzen. Goes. Woensdagavond had op de bovenzaal van 't Hötel „Centraal" alhier een simultaanwedstrijd plaats, uitge schreven voor leden en genoodigden van de Goesche Schaakvereeniging. De voor zitter, de heer F. N. Adema, opent deze met een opwekking de G. S. V. te steunen, door hare wekelijksche bijeen komsten zoo trouw mogelijk te bezoeken en heette in het bizonder den simultaan- speler, den heer W. de Graaf uit Middel burg, welkom. Deze speelde een achttal partijen, waarvan hij er zeven won en 1 remise maakte (die tegen den heer J. Bonnet). De beer De Graaf, die dit mooie succes kan boeken, heeft zich bereid verklaard, op een later te bepalen datum nogmaals voor de G. S. V. op te treden. Kortgene, 27 Nov. Naar men verneemt, kwam in den gemeenteraad alhier ter sprake een mogelijke oprichting eener gasfabriek, te stichten in het naburige Geersdyk. Natuurlijk zou van zoodanige stichting slechts dan iets kunnen komen, indien men verzekerd was van de aan sluiting der geheele omgeving. Vlisslngen. In verband met de pen sioenwetten voor de gemeente-ambtenaren stellen burgem. en wetb. den raad voor, voor de op 1 Mei 1913 in dienst zijnde ambtenaren bij eventueele pensionneering steeds aan het pensioenfonds uit te keeren de gedeelten voor den tijd in haren dienst doorgebracht. Verder stellen burgem. en wetb. voor de op 1 October j.l. in dienst zynde amb tenaren vrij te stellen van het betalen van premie voor eigen pensioen en ook de later aan te stellen ambtenaren, voor zoover bun pensioensgrondslag onder de f 600 blijft en 3 pCt. te verbalen indien hij daar boven komt. Voor weduwen- en weezenpensioen [stellen burgem. en weth. voor te vorderen van alle ambte naren 5 pCt. van den pensioengrondslag voor de mannelijke en 1 pCt. voor de vrouwelijke ambtenaren. Naar de Avondster verneemt zal waarschijnlijk in de najaarszitting van de Staten van Noordbraband een voorstel van Gedep. Staten aangenomen worden en, volgens den eisch van den Minister van Waterstaat, de wegen die langs den Scbeldedam door de nieuw ingepolderde stukken land, deze provincie met Zeeland zal verbinden en welker aanleg het rijk door 50 percent zal steunen aan te leggen met een kruinsbreedte van S M. en een verharding van 4 M. Het blad wijst er op, dat de wegen die op deze nieuwe wegen zullen aansluiten alle smaller zijn. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Zierikzee, 27 Nov. Bij de heden door het Dag. Bestuur van het Waterschap Schouwen gehouden aanbesteding van de leverantie van olie, vet, teer enz., volgens bestek No. 430, is ingeschreven door: Wed. A. Anker Zonen, voor f 1117,— C. J. Korsten, voor 1095, Gebrs. De Vos, voor 1008,43 D. Padmos, voor1007,40 Allen wonende te Zierikzee. Gegund aan den laagsten inschrijver. Ronesse, 26 Nov. Ten overstaan van notaris F. J. H. Jespers werden ten ver zoeke van den heer C. Houtman, publiek verkocht: melkkoeien voor f 214, f 270 en f 220; kalfvaarzen voor f 299, f 230 en f 251; stierkalveren voor f 30,50. BruinIsso, 25 Nov. Bij de heden ge houden aanbesteding van de werken voor het calamiteuze waterschap Bruinisse was de minste inschrijver L. van der Velde, voor f 49479. Landbouw on Veeteelt. Kerkwerve. Door den heer Welleman van Krabbendijke werd alhier voor een vergadering van landbouwers het stichten van een coöperatieve suikerfabriek te Middelburg besproken. Klaar en duidelijk werden de voordeelen voor den land bouwer daarvan uiteengezet en de ge vreesde nadeelen weerlegd. Als gevolg hiervan werden eeu negental aandeelen genomen. Oud-Vossemeer. In een vergadering van de Vereeniging „Draagt Elkanders Lasten" alhier, werd rekening gedaan over het laatstverloopen boekjaar, waarbij bleek, dat een goed slot aanwezig was van f 577,45®. Het aantal leden bedraagt 83. Van de vereeniging waren geënt 120 varkens en hoewel de vlekziekte in erge mate heerschte, is er geen enkele gestorven, althans aan die ziekte. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. J. Bevelander, J. J. Kamhoot en A. F. Pollie, terwijl in de plaats van den heer J. J. W. Tack, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer M. A. Rombouts. O N D E R WIJ 8. Geslaagd op het examen vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek te Breda de dames: H. A. Geluk, M. J. Fluyt en M. P. Potappel, allen te Zierikzee, en K. P. Hoogerlieide te Bruinisse. Hiermede zijn voor de Normaalschool te Zierikzee de examens afgeloopen, en zijn van de 15 candidaten 14 geslaagd. Bij Kon. besluit is o. a. aan de volgende gemeenten boven en behalve de bijdragen, bedoeld bij art. 48 der wet tot regeling van het lager onderwijs, een subsidie verleend: Herkingen f 900; Stellendam f1500; Burgh f1070; Seroos- kerke (Schouwen) f 425. Geslaagd voor het stuurmans-examen de heer W. Valkhof! te Middelburg. St.-Flllpsland, 28 Nov. De heer H. N. Everaers heeft wegens zyn benoeming te Vlaardingen, tegen 1 Januari a.s. eervol ontslag aangevraagd als onder wijzer aan de school in de kom der gemeente. Oud-Vossemeer. Het herhalingsonder- wijs is dit jaar aangevangen met 17 mannelijke leerlingen en 3 vrouwelijke; als onderwijzers zijn aangewezen mej. A. J. Hoffmans en de heeren M. Rijn berg en F. W. O. Wiskerke. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Oosterland, 26 Nov. Benoemd tot Notabelen alhier, de heeren S. J. de Rijke en P. van Westen. Bedankt voor liet beroep naar Ooltgensplaat doords. O. J. van Rootselaar te Polsbroek c.s. Kortgene, 27 Nov. Door de Oud- Gereformeerde Gemeente, die hier tot nu toe in een particuliere woning bijeen kwam, en in de laatste jaren in aan hangers nogal vermeerderde, zal hier een kerkje worden gesticht. Post en Telegrafle. Oud-Vossemeer. Aan het Veer is thans ten gerieve van de bewoners aldaar en de schippers, die de haven bezoeken, een postbus geplaatst. Wat de posterijen betreft hebben de ingeze tenen zeker weinig reden tot klagen, want verzoeken, in den laatsten tijd ge daan om verbetering, werden steeds ingewilligd. RECHTZAKEN. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage werd Woensdag behandeld het appél van den officier van justitie by de rechtbank te Middelburg tegen het vonnis dier rechtbank, waarby W. J, Marini88en, 27 jaar, werkman, te Sluis werd vrijgesproken van de aanklacht van moord, den 23sten Februari ge pleegd te West-Sayville (Amerika) op Harmen van de Pol. Raadsheer mr. Feith, bracht rapport over de zaak uit. Daaruit bleek, dat hy vóór den moord niet goed by kas was, slechte kleeren droeg en dat het lyk van v. d. P. werd gevonden, badend in het bloed, met verbrijzelde hersenpan en ontdaan van de bovenkleeding. In bekl.'s bezit was nog gevonden een horloge, dat vroeger aan v. d. P. toe behoorde. Daags na den moord had bekl. een 3de klasse biljet genomen voor een boot naar Antwerpen. Aan boord van dat schip liet hy zich Jan den Hollander noemen. Bekl. had voor de rechtbank ontkend. Hy had het geld van zich zelf op een bank staan, had dit opgenomen, om naar Holland te gaan, omdat hy een brief van zyn zuster had ontvangen, waarin deze schreef, dat zyn moeder zoo naar hem verlangde. Het O. M. had bekl.'s veroordeeling tot 12 jaar gevangenisstraf geëischt, doch staande ter terechtzitting sprak de rechtbank hem vry, en gelastte zyn onmiddellijke invrijheidstelling. Uit het verhoor van bekl., Woensdag voor het gerechtshof, bleek, dat bekl. in Sluis slecht oppaste, veel processen- verbaal had wegens dronkenschap. Zyn vader gaf hem geld en hy ging in 1911 naar Amerika. Uit een hotel zyn hy en v. d. P. weggejaagd, omdat ze zoo'n misbruik maakten van sterken drank. Toen namen ze intrek in een z.g. „ark", die ze met hun tweeën bewoonden. 30 11 40 dollar had hy op de bank gebracht, 105 dollar droeg hy in een zakje by zich, verklaarde hij. De president wees hem er op, dat hy eerst van dat zakje niet heeft gesproken, maar dat dit eerst voor den dag kwam, toen bekl.'s be wering, dat hy 150 dollar op de bank had, onwaar bleek. De president rekende hem voor, dat hy volgens zyn eigen opgaven veel meer geld had uitgegeven, dan hy zou hebben gehad. In verband hiermede, wees de president hem er op, dat v. d. P. geld moet hebben gehad, maar dat dit na den moord niet is gevonden. Op den 22en Februari is bekl. 's avonds 12 uur van een bezoek by zekeren Slager naar huis gegaan. V. d. P., die daar ook was, keerde om 2 uur terug. Den volgenden dag is bekl. naar S. ge gaan en heeft daar verteld, dat v. d. P. naar de City was gegaan. Aan een nachtwaker had bekl. echter dien nacht om half één al verteld, dat v. d. P. naar de City was. Aan Slager, die bloed by de bedstede van bekl. opmerkte, had bekl gezegd, dat dit bloedspatjes waren. In de bedstede van v. d. P. werd een schoone matras gevonden terwyl op den zolder, waar ook het lyk werd gevonden, een bebloede raatras, waarop v. d. P. waarschynlyk had geslapen dien nacht, *Bekl. is dien morgen met Slager uitgegaan, heeft eenige kroegen bezocht, in een restaurant gegeten en is onder weg in elkaar gezakt. Een agent van politie nam toen bekl.'s geld en horloge af, een horloge, dat de agent enkele weken te voren in het bezit van v. d. P. had gezien. Het bloed van v. d. P.'s lyk was door de zoldering gedropen en den 24en Februari was aan bekl. gevraagd, wat of dat bloed beteekende, waarop hy had geantwoord: „Dat weet ik niet". Den 4en Maart werd het lyk gevonden. Aan een door bekl. gedragen broek is bloed gevonden, naar de meening van deskundigen waarschynlyk raenschen- bloed. Bekl. kent die broek niet, zegt hy, evenmin als een paar pantoffels, die hy van Antwerpen naar Sluis aan boord van een schip zou hebben gedragen. Het verhaal, dat v. d. P. gezegd zou hebben op den bewusten Zondagochtend „Ik ga naar de City", achtte de president zeer ongeloofwaardig. De man was toen naar alle waarschijnlijkheid al lang dood. Op 24 Februari heeft bekl. gezegd, naar een andere plaats te zullen gaan, maar aan niemand heeft hy ge zegd, dat hy naar Holland zou gaan. Met de noorderzon is hy verdwenen. Toen het lyk gevonden werd, is naar beklaagde gezocht, omdat men niet wist waar hy was. By het nemen van den kaart naar Holland liet hy daarop in vullen den naam Jan Verstraten. Aan een juffrouw in een hotel had bekl. ge zegd, dat hy naar Holland ging om te trouwen. Verschillende dezer door getuigen afgelegde verklaringen ontkende spr. „Ik ben geen doodslaander", riep bekl. uit „en ook geen dief". Zoo ontkende hy het reisbiljet te hebben gekocht in de plaats, die door één dier getuigen was genoemd. „Waarom heb je geen afscheid ge nomen van je kennissen, toen je voor goed naar Holland terugkeerdet vroeg hem adv.-generaal, waarop bekl. zei dat ze zoo lieftallig niet voor hem waren. Alsnu begon het getuigenverhoor. Als getuige-deskundige werd eerst gehoord D. F. v. d. Feen, apotheker te Middelburg, die in alle opzichten volhardde bij zyn aan de rechtbank uitgebracht rapport. Met aan zekerheid grenzende waarschynlykheid kon hy zeggen, dat het bloed aan de in beslag genomen broek menschenbloed is. Ook de heer J. C. v. d. HarstA apotheker te Middelburg, verklaarde tn dien zin. Daarna werd gehoord G. Heerkens, te IJsbregtum, by Sneek, die in Amerika was, toen v. d. Poll. daar kwam. Wegens misbruik van sterken drank werden v. d. P. en beklaagde, die later was gekomen, door beklaagde het huis uitgezet. Op den zolder, waar het lyk was gevonden, kwam niemand behalve de nachtwaker. Getuige wist, dat v. d. P. twee matrassen had gekocht, van een derde wist hy niets. Hy had op zolder nooit iets zien liggen, geschikt om iemand de hersens in te slaan; hy weet zeker, dat in den nacht van 22 op 23 Febrari beiden in huis sliepen. Tusschen beklaagde en v. d. P. was eenige weken voor den moord twist ontstaan en de een had den ander een stomp op de oogen gegeven. De nachtwaker Blom had getuige verteld, dat hy beklaagde in den nacht van den moord tusschen 12 en 2 uur met de lantaarn in de hand heen en weer had zien loopen. Beklaagde had den nachtwaker gezegd, dat v. d. P. naar de city was gegaan, terwyl deze nog niet thuis was gekomen. Beklaagde is vertrokken zonder afscheid te hebben genomen. Getuige had niet anders ge hoord, dan dat beklaagde 40 dollars had. Een aan dezen getuige getoond gouden horloge had hy aan v. d. Pol verkocht. Beklaagde zei, dat het zyn horloge is. Getuige herkent het beslist als dat, hetwelk hy met ketting voor 25 dollar aan v. d. Pol verkocht. Hy herkent het daaraan, dat de kast zeer slecht sluit. Beklaagde zegt het horloge voor vyf dollar te New-York te hebben gekocht, toen hy naar Sayville ging. Van der Pol is eerst by beklaagde weggegaan, toen is v. K. met hem samengegaan en later heeft beklaagde zich by hem gevoegd. Ze hebben het toen verhuurde huis verlaten en beklaagde en v. d. P. zyn toen samen gaan wonen op de „ark". Het geld (f 1500), dat hy thans heeft, heeft hy door hard werken opgespaard. De verdediger wees hem er op, dat hy eerst verklaarde, dat de visschery slecht ging, waarop getuige zei, ook by denzelfden patroon te hebben gewerkt als beklaagde en daar f 30 per week te hebben overgespaard. De tenlastelegging van moord kan de adv.-generaal echter niet volhouden Daarom legt Z.E.A. thans ten laste doodslag en eischte deswege zyn ver oordeeling tot vijftien jaar ge vangenisstraf, met last tot beklaagde's onmiddellyke gevangenneming.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1