ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 26 November 1913. De peis enJe_Msbeiegiep. TWEEDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. (Z icrikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit bladdat iederen MAANDAGWOENSDAG en VRIJDAG verschijntis voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9471. Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ura. AMERIKA. De dochter van den president van president Wilson n.l. heeft kostbare geschenken ontvangen ter gelegenheid van haar huwelijk met Francis Say re. Jessie Wilson kreeg niet minder dan drie zilveren eetserviezen, vijf zilveren theestellen, een honderdtal vazen, schalen, kandelabres en zeer kostbare Oostersohe haardkleedjes. Het geschenk van den senaat bestaat uit een zilveren theeservies. Voorts zijn er nog kostbare geschenken van sommige ministers en van den heer Carnegie. Ben Ameri- kaansche buidelrat en vyf vaten met uien zijn het jonge paar eveneens toe gezonden. De rat is aan de diergaarde „in bruikleen" gegeven; de uien zijn misschien een geschenk van mevrouw Hetty Green. HONGARIJE. Te Boedapest is dezer dagen een merkwaardige geschiedenis, waarvan het begin negentien jaar terug dateert, ge ëindigd. Destijds werd een zekere August Keiler, een verloopen student, die zyn vaders erfdeel er doorheen had gelapt, aangesteld als klerk bij een bankinstelling het „Boden Kreditinstitut der Kleingrundbesitzer". Zyn vrouw ge wend aan een weelderig leven, stelde zulke hooge eischen, dat Keiler daaraan niet kon voldoen, omdat zyn salaris dit niet toeliet. Toen hy tot de ontdekking kwam, dat in het lokaal waar hij werkzaam was, de oningevulde formu lieren der pandbrieven werden bewaard, was er weinig toe noodig, om hem voor de verzoeking te doen bezwijken, zich daarvan eenige toe te eigenen, deze te voorzien van valsche handteekeningen en ze vervolgens te verzilveren. Een tijd lang deed hij dit, zonder dat het gemerkt werd en ten slotte, stoutmoedig geworden, nam hy voor 400.000 kronen mede en vluchtte. Een tydlang leefde hy van de opbrengst met zijn vrouw en kinderen in een villa aan het Starn- berger meer. Op zekeren dag vluchtte zyn vrouw met een minnaar, nam 160.000 kronen mede en verraadde hem boven dien nog in een anoniem schryven aan de politie te Boedapest. Keiler werd gearresteerd en tot acht jaar gevangenis straf veroordeeld. Na het uitzitten van zyn straf, vestigde Keiler zich te Boedapest als spraakleeraar en leidde met zyn kinderen een kalm leven, tot dezer dagen eensklaps zyn trouwelooze echtgenoote weer op kwam dagen. Zy gaf haar dochter waardepapieren voor een bedrag van 161.000 kronen onder voorwaarde, dat haar man haar wederom in den huiselyken kring zou opnemen. Hy weigerde dit echter met beslistheid, deelde het ontvangen bedrag in drieën, gaf twee derde aan zijn kinderen en behield een derde voor zich. Toen zijn vrouw zag, dat haar man niets meer van haar weten wilde, stelde zy wederom de politie in kennis van het feit, dat haar man gestolen waardepapieren in zyn bezit had. Hy werd dan ook met zyn dochter (de zoon was reeds met zyn deel naar het buitenland gevlucht) ge arresteerd. Keiler is thans in vryheid gesteld, daar hy wegens de verduistering der pandbrieven destyds reeds gestraft werd en niet voor een tweede maal daarvoor ter verantwoording geroepen kan worden. FRANKRIJK. In Frankryk worden toebereidselen getroffen, ora den dag te herdenken, dat Parmentier vóór honderd jaar stierf. Men weet, hoe deze de aardappel als een volksspys heeft ingevoerd. Lodewyk XVI beloofde hem dat gerecht meer bekend te maken door het geven van een maaltyd, waarby ze als een aanlokkelijke nieuwig heid zouden worden opgediend, maar de koninklijke kok begreep onge lukkigerwijze de hem daaromtrent ge geven instructies verkeerd. In plaats van de aardappels te koken, bereidde hy het loof als ware het een soort koolMen zal dit verhaal al meer hebben gehoord. De hovelingen ver klaarden, na met alle mogelijke specerijen getracht te hebben de spijs te kruiden. deze voor afschuwelijk, en zeiden, dat ze nooit meer te overreden zouden zijn, daar weer aan te komen. Een onderzoek bracht echter de dwaling aan 't licht en een tweede proef deed voor de nieuwe lekkernij hun hooge gunst winnen. Reims, 24 Nov. Gisterenavond om streeks 6 uur verliet de kapelaan Kolhen het dorp Silleri per auto in gezelschap van zijn moeder en zijn getrouwde zuster met 3 kinderen. Langs 't kanaal rydend zag de voerder een tweetal lichten, die hij hield voor de lantaarns van een automobiel uit tegen overgestelde richting komende. In werkelijkheid waren het twee scheeps- lichten. De auto geraakte te water. Het gelukte den kapelaan zichzelf en zijn moeder te redden, doch de anderen verdronken. ENGELAND. In Dublin dreigt broodsgebrek. Ten gevolge van de sluiting der haven door den transport-arbeiders-bond is er in geen tien dagen tarwe aangekomen en de meelfabrieken hebben haar bedrijf moeten stop zetten. De meelvoorraad is nog voldoende voor 'n paar woken. Acht honderd werkwilligen houden het im- en export-bedrijf nog een weinig gaande. Men verwacht binnenkort de aankomst van nieuwe „onderkruipers". Londen, 24 Nov. Voor het gerechtshof van Old Bailey is heden het parelsnoer- proces geëindigd. De jury verklaarde alle vier beklaagden schuldig aan den diefstal van het parelsnoer en drie losse parels, gepleegd in Engeland, toen het postpakket, waarin de juweelen zich bevonden, op weg was naar den heer Mayer te Londen. De jury was van oordeel, dat de diefstal niet in Frankryk bedreven was. Locket en Grizzard werden ieder tot zeven jaar, Silvermann tot vyf jaar gevangenisstraf veroordeeld, terwijl Guthwirth 18 maanden dwangarbeid tegen zich hoorde eischen. Guthwirth en Silvermann zullen na afloop van hun straft yd gedeporteerd worden. DUITSCHLAND. Berlin, 24 Nov. Hedenochtend om half elt is in de nabijheid van Berlijn, tusschen Karlshorst en Sadowa, een trein op een afdeeling arbeiders gereden, die daar bezig waren met het leggen van rails. Zeven werklieden werden op slag gedood en één zwaar gewond. De trein, die het ongeluk veroorzaakte, reed op proef en de arbeiders waren op zijn komst niet voorbereid. Ofschoon de machinist voortdurend de stoomfluit liet werkenkonden die werklieden dit signaal niet hooren, daar er juist een locaaltrein voorbyreed. De rook van dezen trein belette het uitzicht, zoodat het ongeluk onvermydelyk was. De afdeeling arbeiders bestond uit 15 man en was werkzaam voor den bouw ondernemer Midler, te Berlyn. BELGIË. De Belgische politie zoekt een handel te onderdrukken in Duitsche boeren jongens, gedreven door een Spanjaard en een Hollander, zoo schrijft het Berl. Tagebl. Deze handelaars wonen aan de Belgi8ch-Fransche grens. Zij hebben in Rijnland boeren gevonden, die hun voor twee jaren hun zooüs op een leeftijd van 14 tot 17 jaar afstaan. Zij sturen deze jongens dan naar de glasblazerijen, waar de jonge lieden in het ongezonde bedrijf zeer zwaar moeten werken. Zij moeten hun geheele loon aan de ondernemers afstaan, terwijl de ouders geen andere vergoeding ontvangen dan, na afloop der twee jaren, een huur van 200 frs. per jongen. De Duitsche jongens worden zeer slecht behandeld; zij zijn in alle opzichten overgeleverd aan de uitbuiting der handelaars. De moord op het knaapje De Klerk. Naar aanleiding van de raededeeling aan den veldwachter te Urk, hebben wy ons naar Nieuwendam begeven, ten einde de vrouw te vinden, die deze woorden gesproken had. Het bleek te zyn mejuffrouw Nieuwenberg, waardin van café „Meerzicht" aldaar. Zooals men zich wellicht herinnert, werd het knaapje sedert Maandag 29 September vermist. Zyn 7-jarig broertje had hem te 1 uur op de Tolhuisboot, met den vreemdeling, „die er uit zag als een aap", zien vertrekken. Ziehier nu, wat mejuffrouw Nieuwen berg en haar nichtje ons mededeelden: „Op den 29sten September kwam tegen 2 uur in ons café een vreemde man met een kind san de hand. Hij liet het knaapje op de stoep wachten en kwam zelf binnen, om een roeibootje te huren. De man was vrij net gekleed, met een ruig grijs pakhij was donker en ruig in zijn gezicht, had gitzwart haar en gitzwarte oogen. Ik dacht nog hoe kon t het, dat zoo'n net gekleede man met zulk een eenvoudig jongetje uitgaat? Al zou ik den man over een jaar terugzien, dan zou ik hem nog herkennen. Het jongetje stond heel beduusd buiten te wachten. Ik heb, ik weet niet waarom, speciaal op hem gelet. Het viel mij op, dat de man en het jongetje geen woord met elkaar spraken. Wanneer anders een man met zijn neefje of zoontje uit spelevaren gaat, praten ze nog wel eens. Doch het kind keek my eenigszins angstig aan, alsof het zeggen wilde „jy kan me redden". Dat idee is direct by mij opgekomen. Ik heb er dadelyk met mijn nichtje over gesproken. Het knaapje was gekleed in een sportflanel, dat hoewel zindelijk, den indruk maakte, dikwijls gewasscben te zijn. Verder droeg hij een donker broekje, en had hy een donker-blauw dasje aan met witte stipjes. Op het hoofd droeg hij een wollen mutsje. Het knaapje De Klerk droeg destyds een petje, zoo had men meegedeeld. Doch ik herinner mij beslist, dat het knaapje een in kranten papier gewikkeld pakje in de hand had. De mogelijkheid is niet buiten gesloten, dat de man onderweg een mutsje voor het kind gekocht had en deze het petje daarop in de hand meenam. Overigens komt de beschrijving, die van het vermoorde knaapje De Klerk gegeven is, volkomen uit met het signalement, dat de ouders gaven. Alleen van het wollen mutsje komt niet uit. De man had een splinternieuwe fiets by zich, die hy hier in den kelder achter liet. Toen myn nichtje de riemen in het bootje had gebracht, nam hy zonder een woord te spreken het knaapje onder den arm en leidde hy het naar de roeiboot. Zonder iets gebruikt te hebben vertrok hij met het kind in de richting van het dorp. Ongeveer twee uur later, tusschen 4 uur en half vijf, kwam hij terug zonder het kind. Hy was erg gejaagd en zijn kleederen waren in wanorde. Nauwelijks was de boot aan land, of de man vloog als 't ware het schuitje uit, snelde naar den kelder om zyn fiets te halen en wilde ylings wegryden. Myn nichtje kwam hem echter in den weg, en zeide: „heeft u wel betaald „O, neen", zeide de man. Hij haalde zijn portemonnaie voor den dag en gaf haar afgepast vier dubbeltjes. Voor zoover zy koji nagaan was dit het laatste geld, dat hy in zijn beurs had. Dit alles geschiedde op Maandag 29 September. Ik heb verder over dit voorval niet gedacht, totdat in ons café op den daarop volgenden Zaterdag 4 October over den moord gesproken werd Ik zelf lees geen kranten, zoodat ik er toen voor het eerst van hoorde. (Het lykje was gevonden op Donderdag 2 October). 's Avonds sprak ik met myn man over mijn vermoedens, naar aanleiding van de moordzaak, waarop mijn man my zeide, dat ik dit niet onder ray mocht houden. Ik ben daarop Zondag 5 October naar den veldwachter gegaan en heb myn verklaring afgelegd. Er zyn daarop heeren van de Amster- damsche politie hier geweest, die my zeiden, dat op het mutsje na het door my gegeven signalement van het jongetje juist was. Wat betreft het mutsje, waren de Amsterdamsche heeren het er over eens, dat dit best onder weg gekocht kon zyn, terwyl hij het petje in het pakje in de hand droeg". Waarheen leidt het vaarwater, dat door den man gevolgd werd vroegen wij. „Langs dien weg", antwoordde mej Nieuwenberg, kan men aan de Buik- sloterham komen. Wy voor ons denken, dat, indien de man de dader is geweest, hij het lykje ergens verstopt had en dit later op de flets, toen het donker werd, naar den Buiksloterham, waar het gevonden is, heeft gebracht. Heeft met u nog met het lykje geconfronteerd Neen. U begrijpt, dat ik uit ray zelf niet naar Amsterdam ging. Ik wachtte tot ik geroepen zou worden. Het heeft ray wel bevreemd, want Zondag heb ik myn verklaring afgelegd en den daaropvolgenden Dinsdag werd het lykje begraven. Kunt u zich voorstellen, dat een kind den man, die dien dag bij u was, beschrijft als „precies op een aap" te gelijken Dat kan ik mij best voorstellen. De man had een ruig-behaard, donker gezicht en gitzwart haar. Achteraf is het my opgevallen, dat hy bizonder gejaagd was, toen hij later zonder het kind terugkwam. Heeft men u met den verdachten Dijkman geconfronteerd Dat heeft men niet gedaan. Ik heb van de politie niets meer van de zaak gehoord. Doch het was niet noodig, mij bij Dijkman te brengen. Ik heb vroeger een zaak gehad op den hoek van de Rozenstraat te Amsterdam. Franciscus Dykman woonde toen in een gang, die naast mijn winkel uitkwam. Er werd toen reeds door de recherche op Dykman geloerd, zoodat ik hem beslist had herkend, wanneer hy met het jongetje hier was gekomen, om een bootje te huren. Ik weet beslist zeker, dat het Dykman niet was, die hier den 29sten September een schuitje gehuurd heeft. De mededeelingen van mej. Nieuwen berg werden volkomen bevestigd door haar nichtje, die bij haar in de zaak werkzaam is. In verband met het bovenstaande, komt het ons wel vreerad voor, dat niet wat meer aandacht is geschonken aan de verklaringen van de waardin van café „Meerzicht". Immers blykt daaruit dat de juffrouw niet is gecon fronteerd met het lykje van Hendrik de Klerkdat de juffrouw niet is gecon fronteerd met den verdachte Dykman, en dat tot heden men het niet heeft noodig geacht, mej. Nieuwenberg in het kabinet van den rechter van instructie te ontbieden, om daar haar belangrijke verklaringen te herhalen {Tel.) Het Kamerlid Otto. Men weet, dat de heer Otto aan den gemeenteraad verzocht heeft hem te benoemen tot onderwijzer en hem daarna verlof te verleenen, zoolang zijn lid maatschap voor de Tweede Kamer zal duren. Nu de voordracht voor deze benoeming voor de vergadering van den gemeenteraac van jl. Woensdag niet tijdig gereed kon komen, heeft, naar wij vernemen, de heer Otto aan het gemeentebestuur gevraagd zijn aanstelling tot onderwijzer te doen ingaan op 1 Jan. a.s., zoodat hij dan tot dien datum toe iu zijn functie van hoofd van de Van den Endeschool werkzaam blijft. Daarom is aan zijn verzoek toegevoegd de vraag, hem van Maandag a.s. af verlof te verleenen tot het bijwonen van de zitting van de Tweede Kamer, voorzoover dit noodig zal zijn. In afwachting van het toestemmend antwoord op dit verzoek heeft de gekozene zijne geloofsbrieven bij de Tweede Kamer ingezonden. De vergiftiging te Amersfoort. Te Bruraraen is bericht ontvangen, dat De Br., die, in verband met het Amersfoortsche vergiftigingsgeval naar Utrecht is overgebracht, zich aldaar van het leven heeft beroofd. Drama op de Noordzee. De berichtgever van het Hbld. te IJmuiden meldt de d.d. 22 Nov. de volgende bizonderheid: Hedenmorgen is de stoomtrawler Y M 137 ^Sint-Nicolaas" van de Vissc.hery- Maatsehappy „Schelvisch" hier binnen gekomen, met verlies van den matroos Leendert de Groot Jr.die by het pogen tot menschenredden zyn eigen leven verloor. Wy hadden een onderhoud met schipper Job de Groot Kz., die ons het volgende mededeelde: Woensdagnacht zagen wy naby Hel goland een groot zeilschip dryven, dat noodseinen gaf. Wyl het aardedonker was, bleven wy tot Donderdagmorgen by het schip, om dan te trachten hulp te bieden. Ik riep Donderdagmorgen vrijwilligers op, om te trachten iets voor de Noren te doen. Het was namelijk de Noorsche bark „Hebe" uit Fredriksstad en be mand met ongeveer 10 opvarenden, maar verheelde niet, dat de taak levens gevaarlijk was met het slechte weer. Dadelijk meldden zich de stuurman Arie Groen en de raatroos Leendert de Groot Jr., een neef van den schipper, aan, om een scheepsboot te be mannen, teneinde te doen wat mogelijk was om de zeelieden te redden, omdat men ze toch niet aan hun lot kon overlaten. Beiden deden een reddingsgordel ora, doch raatroos De Groot deed hem later weer af en wierp hem in de boot, omdat de bewegingen hem te moeilijk waren. Nauwelijks wa8 de boot van de „Sint- Nicolaas" vertrokken of ze sloeg ora, waardoor beide inzittenden te water raakten. Stuurman Groen kon zich vast klemmen aan de boot, doch matroos De Groot slechts 21 jaar en ongehuwd is (waarschijnlijk door zijn zware Engel- sche zeelaarzen) onmiddellijk in de diepte gezonken. Met reddingsboeien wist men den stuurman weer binnen boord te krygen, doch was de boot afgedreven. Eveneens wist men met drijvende boeien verbinding met het schip te verkrijgen en riep der bemanning toe aan de gordels over boord te springen. Zy weigerden echter hun schip te verlaten. Op dezelfde manier kon men nu een lyn op een boei steken, welke boei door de bark werd opgevischt, zoodat een sleepverbinding tot stand was ge bracht. Men had de stevigste vischlijnen gegevenom natuurlijk de meeste zekerheid te hebben, dat het schip niet zou losbreken. Niettemin stak de storm Donderdag avond zóó op, dat het een orkaan geleek en de sleeplijnen afknapten als bindgaren. Men speurde nog in alle richtingen rond, doch kon het schip niet meer terug vinden. Naar alle waarschijnlijkheid is het schip met opvarenden een prooi der golven geworden. De reis naar IJmuiden werd toen maar door den stoomtrawler aanvaard. Het laat zich denken, dat de bemanning in zeer gedrukten toestand over het ge beurde verkeerde. (De bark „Hebe" is in het jaar 1869 van hout gebouwd en meet 441 netto reg. ton). Loodswezen te Vlissingen. Bij den Belgischen minister van zee wezen bestaat het voornemen voor den reededienst van het Belgisch loodswezen te Vlissingen nog twee raotorbooten te doen bouwen. De haven te Steenbergen. De gemeenteraad te Steenbergen heeft goedkeuring verleend aan de plannen tot verbetering van de haven, waarvan de kosten op f 20.000 worden geraamd. Vrede en Per». Rapport van den heer Alfred H. Faian, aangeboden aau het laatste Vredes congres, te 's-Gravenhage gehouden. (Vervolg). Winston Chnrchil riep eens uit: „God behoede het vaderland tegendepatriotische pers". Harcourt, een Engelsch minister van publieke werken, zei over eenige jour nalisten: „Zij zijn de zeeschuimers (Ier politiek, de vijanden dor meuschheid".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5