ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 21 November 1913. i TWEEDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 6 cent. Voor het buitenland, verzendiafe dén» per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9469. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrygbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlijk 2 FRANKRIJK. De bekende profetes, Mad. de Thèbes, is weer aau 't voorspellen geweest. Zij noemt 'tjaar 1914 't bliksemend jaar; maar ondanks alles, zal het gelukkig zijn. Zij voorziet groote ontdekkingen en het evenwicht in de jaargetijden zal rich herstellen't zal een jaar van zonneschijn worden, van warmte, van rijke oogsten, van vruchten, van wijn. In 't Oosten des lands ziet zij treurspelen, in 't Noorden onlusten en bloed. Zij voorziet ook voor Frankrijk een staatsproces, dat de harts tochten zal opwekken en waarbij de gerechtigheid niet altijd aau den kant der rechtvaardigheid zal staan. Van een groot kunstenaar voorspelt zij 't dramatisch einde. In de zeden zal weinig verandering komen, maar de vrouw zal veel van het jongensachtige van heden afleggen. Buiten Parijs zal do schouwburg herboren worden, want te Parijs is zij slechts een winstgevende industrie. De profetes voor spelt een nieuwen paus en verzoening tusschen het Vaticaan en het Quirinaal. Het lot van Duitschland verontrust haar en in Weenen ziet zij oproer, vuur en bloed. België heeft den langsten tijd bestaan. Door Rusland zal vrede op het Balkan-schiereiland beerschen. Grieken land gaat een heerlijke toekomst tegemoet, en het zal later het „groote" Griekenland heeten. Een merkwaardig geval van voor gevoel vertelt een oflicier uit Lyon, die bevriend was met het echtpaar Amic, dat bij de spoorwegramp van Meluu om het leven gekomen is. Voordat kapitein Amic en zijn vrouw naar den trein gingen, die hen naar hun dood zou voeren, gebruikten zij het ontbijt bij genoemden officiertijdens den maaltijd vertelde mevrouw Amic, dat zij in den afgeloopon nacht gedroomd had, dat zij en haar man bij een spoorweg ongeluk tegenwoordig waren en zij „voelde", dat zij beiden werden gedood. Hun gastheer en zij, die met hen aan tafel zaten, hechtten hier geen beteekenis aan. Men kan hun ontroering begrijpen, toen zij den volgenden morgen vernamen, dat de droom verwezenlijkt was. Dinsdag is bij den uitgang van de tunnel by Versailles een ongeluk ge beurd, toen de machinist van den trein naar Bordeaux zyn hoold buiten het machinehuisje stak om naar de seinen te kijken. Hg boog zich iets wat te ver naar buiten en zag den trein, die uit de tegengestelde richting kwam, niet naderen, met het droevige gevolg, dat zyn hoofd door dien trein afgeslagen werd. De romp van den ongelukkigen machinist viel tusschen de beide treinen en werd vermorseld. Eenigen tyd geleden werd een 72-jarige man te l'lsle Jourdain door twee fietsrijders omvergereden, op on geveer 200 Meter van zyn woning. De man had zich deerlijk bezeerd en kon niet opstaan. De twee jongelui, die het ongeluk veroorzaakt hadden, boden aan hem naar huis te brengen. De grysaard nam hun voorstel aan. Nauwelijks evenwel hadden zy hem goed en wel op bed gelegd, of zy namen een minder hulpvaardige houding aan. Terwyl de een den mond van den ongelukkige dichthield, sneed de andere hem den polsader door, zoodat hy in korten tyd doodgebloed was. Daarna stalen de bandieten alles wat waarde had, en maakten zich vervolgens ijlings uit de voeten. Het is thans, eenige dagen later, aan de politie mogen gelukken de beide moordenaars gevangen te nemen. Het zijn. twee jonge mannen van 20 en 21 jaar. Zy hebben reeds een bekentenis afgelegd. ENGELAND. Men herinnert zich wellicht, dat eenige maanden geleden in Engeland een zekere Hentsc.hel, een Duitsch onderwijzer, ver oordeeld is, wegens spionnage, tot vier jaar tuchthuis. De beklaagde heeft gepoogd vernietiging van zjjn vonnis te verkrijgen, en nu is plotseling de zaak op een zeer opzienbarende wyze geëindigd: Het Openb. Min. heeft de vervolging gestaakt, omdat aan den dag is gekomen, dat Hentschel de Britsehe regeeiing tegen betaling diensten heeft bewezen, onder belofte van straffe loosheid. De regeering, zegt het O. M., heeft straffeloosheid beloofd en moet nu die belofte nakomen. Hentschel is ter stond vrijgelaten. BELGIË. In den nacht van Zaterdag op Zon dag werden, ten nadeele van den heer Matthijsen, te Merxein (bij Antwerpen) twee Belgische paarden gestolen. Ook was een melk wagentje ontvreemd. Men vermoedde, dat de dief zou trachten de waardevolle paarden op de St!-Maartens- markt te Gorinchem van de haud te doen. Twee zoons van den heer Matthijsen trokken naar Gorinchem, en inderdaad zagen zij daar op de markt de beide vermiste paarden staan. *De eigenaar was juist met iemand in onderhandeling, om ze voor een paar duizend gulden te verkoopen. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die den^verkooper aanhield en de beide paarden in beslag nam. De aangehoudene bleek te zijn C. M. te Deurne (bij Antwerpen). Hij beweerde, de paarden te moeten verkoopen in opdracht van zekeren v. d. B., wiens knecht hij was. Deze v. d. B. schijnt echter met de Noorder zon tezijn vertrokken, van hem was tenminste geen spoor te ontdekken. Nederlandsche Fruittelers in Engeland. Londen, 29 October. „Dat doen we nog eens weer!" Hoeveel maal ik dat wel gehoord heb in de ge sprekken, die ik had met de deelnemers aan den tocht door Kent en Londen, heb ik niet kunnen optellen. Zeker is het, dat ik zelden een vroolijker en meer welvoldaan gezelschap bijeen gezien heb, dan dat van de 34 heeren en dames, die zich gisteravond in Salisbury-Hotel na drie hoogst vermoeiende maar leer zame dagen om den feestdisch schaarden. „Vermoeidheid. nu ja, als we eenmaal in Holland terug zijn kunnen we uitrusten. Laten we nu genieten van het goede en nuttige, dat ons geboden wordtWaarlijk, de heeren C. van Lennep uit Den Haag en F. Kakebeeke uit'Goes, resp. eerste en tweede secretaris der groep „Fruitteelt" van den Nederlandschen Tuinbouwraad, die den tocht van de Nederlandsche fruittelers naar Kent en Londen zoo uitstekend Voorbereidden en ten uitvoer brachten, hebben eer en voldoening van hun werk. Wat is er in weinig dagen veel gezien en veel geleerd door de heeren en dames vau het gezelschapDoor de dames ook, want men moet niet denken, dat de dames alleen voor haar genoegen mede- gegaan warendrie van de zes, mevrouw A. de BroekertDickmanu uit Andels, juffrouw J. A. Hauken uit Wilhelmina- dorp en juffrouw P. H. Kakebeeke uit Kloetinge, waren prijswinsters met haar vruchteninzendingen op de tentoonstelling „De vrouw", en allen waren evenzeer geïnteresseerd bij de zaak als de manne lijke deelnemers, die uit alle oorden van het land waren samengekomen, hoewel aan Zeeland de pluim moet worden ge geven voor de meeste deelnemers. Ook de Nederlandsche regeering was vertegen woordig in de heeren dr. H. M. Quanjer, plaatsvervangend hoofd van den Phyto- pathologi8chen dienst te Wageningen en J. Heemstra, rijkstuinbouwleeraar voor Groningen en Drente en verder maakten we onder meer kennis met de 4ieereu W. J. van den Bosch, directeur van de Zeeuwsche Fruitteelt-MaatschappijJ. J. van Willigen, hoofdopzichter van dezelfde maatschappij; I. A. Tellier, chef van „Zeeland's Proeftuin enL. Lijsten, directeur van de Nederlandsche Pomologische Vereeniging. Ook een tweetal Belgen, de heeren Lefèbre en Hernioulle, resp. technisch agent van het Departement van Tuinbouw te Brussel en rijkstuinbouwleeraar, beiden vertegenwoordigers der Belgische re geering, hadden verzocht zich bij het gezelschap te mogen aansluiten, maar overigens waren het allen Nederlandsche fruittelers, uit zoover van elkaar liggende plaatsen als Dreischor, ïngen, Hoorn, Enschedé, Utrecht, Lent, Dirksland, Warusveld, Biezeliuge, Kapelle, de Haarlemmermeer, Kloetinge, en Rilland Bath. Het hoofddoel van den tocht was de vruchtententoonstelling te Maidstone in Kent, maar daarby hebben de ijverige voorbereiders zich niet bepaald. Zondag met de dagboot van de „Zeeland" naar Queenborough overgestoken, vertrok het gezelschap nog denzelfden avond per trein naar Chatham en vandaar per motor-coach naar Maidstone, vanwaar den volgenden dag wederom per motor de reis werd ondernomen naar Lodding- ton, waar de zeer belangryke fruittuinen van den heer Fred. Sraitb, onder leiding van den eigenaar, werden bezichtigd. Jammer en dit is geheel de fout van de motor-maatschappij, die veel later dan was afgesproken haar voertuig had gezonden was de tyd beperkt, maar toch had men gelegenheid flink rond te zien en de groote verschillen op te merkefl tusschen de Eogelsche'en Nederlandsche wyze van aanplant en bewerking. Gaat alles in Engeland op veel grooter schaal? in Nederland is de cultuur veel intensiever en meer op veredeling van de vrucht gericht dan op een o verrijken oogst. Wel een voor deel van de Engelsche methode van veel wegsnoeien is, dat de vruchten veel zon krijgen en daardoor mooier ge kleurd zyn dan de Hollandsche, maar de boomen staan zeer dicht op elkaar, wat aan de qualiteit van het fruit niet ten goede komt. Daarna werd te Chart Sutton de heer A. Miskin in zyn prachtig zestiende- oeuwsch buitenhuis bezocht, en ook daar viel in de fruittuinen veel op te merken en te bewonderen. Maar voor denzelfden dag stond ook ook de landbouwschool te Wye op het programma, eiï daarom kon ook aan Sutton niet te veel tyd worden gegund, zoodat aan de gulle gastvrijheid van den heer Miskin niet de eer kon worden gegeven, die zy verdiende. Te Wye had de directie van het „College" een keurig noenmaal voor het gezelschap aangericht, wat op hoogen prys gesteld werd en waarvoor de heer Van Lennep in zijn antwoord op het hartelijke welkomstwoord van den directeur in keurig Engelsch dank bracht. De landbouwschool te Wye kan eenig8zins vergeleken worden by de Koloniale Landbouwschool te Deventer, maar het onderwys in de bestryding van plantenziekten is er meer uit gebreid, hoewel wetenschappelijk niet zoo hoog staand als het onderricht te Wageningen. In den morgen van Dinsdag werden te Allington nog de boomgaarden en kweekeryen van de heeren T. Edmonds en Zonen en Bunyard bezocht, maar overigens werd de meeste tyd door gebracht op de belangwekkende vruchten- tentoonstelling in de Korenbeurs te Maidstone, waar het beste fruit, dat Engeland oplevert, kon worden be zichtigd. Zeer trok de aandacht de uitstekende wyze, waarop het Engelsche fruit naar Amerikaansch model voor den handel verpakt wordt en dit vooral is een zaak, waar Nederland nog veel van zijn buren van overzee kan leeren. Niet alleen dat het fruit op de meest voordeelige en oogelyke wyze verpakt wordt, maar er is volkomen eenheid in de kisten (waarby die, welke maar eenigszins in afmetingen verschillen onverbiddellyk werden gedisqualificeerd) en alle zyn van het merk „Kentish fruit" voorzien. Door nu te zorgen, dat het fruit uit Kent van goede hoedanig heid is en doordat teleurstelling in hoeveelheid door de gelijkwaardige verpakking onmogelijk is geworden, heeft dat fruit zich in eenige jaren een goede plaats op de Londensche markt veroverd. Aan Nederland zij het nu de gegeven les ter harte te nemen en de handen ineen te slaan om aan „Dutch Fruit" eenzelfden uitstekenden naam (en even hooge pryzen 1) te Covent Garden te verdienen. De heeren Van Lennep en Kakebeeke namen, op uitnoodiging van het bestuur der tentoonstelling, deel aan een lunch, waarby zy beiden door den voorzitter in het bizonder werden welkom geheeten. De heer Van Lennep dankte voor de eer, hun beiden aangedaan, en had gelegenheid zyn bewondering uit te spreken over de zeer belangrijke tentoon stelling, die den practischen zin en de eendrachtige samenwerking der Engel- schen in zoo hooge mate doet uitkomen een rede, die met oorverdoovend hand geklap werd begroet. Gisteren, Dinsdagavond, kwam het gezelschap vermoeid, raaarhoogstvoldaan, in Londen aan, waar in een der zalen van het Salisbury Hotel aan een feest maaltijd werd deelgenomen, waarbij mede aanzaten de heeren F. S. Graff en W. H. Press, resp. onder-secretaris en „orga nizer" van de Agricultural Organization Society, een Engelsche vereeniging, die zich ten doel stelt, internationale gezelschapsreizen naar belangrijke land en tuinbouwdistricten en -tentoon stellingen te organiseeren. Deze ver eeniging had de heeren Van Lennep en Kakebeeke in hun voorbereidingswerk bygestaan en ook nu voor heden Donderdag een interessant programma opgesteld voor een bezoek aan de beroemde Londensche vruchten- en boomenmarkt te Covent Garden. Aan tafel heerschte een uiterst opge wekte toon. Nadat de heer Van Lennep de officieele toasten had uitgebracht op ons Vorstenhuis, dat van Engeland en en dat van België, die alle met groote instemming gedronken werden, richtte hy zich in het bizonder tot de heeren Graff en Press, om hun en hun vereeniging dank te brengen v%or het uitstekende werk, dat zy doen om de volken nader tot elkaar te brengen en elkaar te leeren waardeeren. Hy sprak den wensch uit, dat in ieder land een dergelijke ver eeniging zou worden opgericht, omdat langs dien weg eer nog dan door diplomatie het ideaal van volkenverbroedering zal kunnen worden bereikt. De heer Graff antwoordde in een welsprekende en voor ons land zeer vloeiende rede, waarin hy er den nadruk op legde, dat Nederland aan Engeland den weg had gewezen in de kunst van koloniseeren en in deri handel met Oostersche volkeren, terwyl ook wat den landbouw betreft de Nederlanders een moelyker vraagstuk met groot succes hebben opgelost dan eenig ander land ooit heeft moeten onder de oogen zien. Voor zy land konden bewerken, moesten zy het eerst aan de zee ontrooven en thans nog moeten zy steeds alle krachten inspannen, dat de zee het niet herovert. Hierna kwam wel de meest enthusiast gedronken toast van den avond, nl. die op de heeren Van Lennep en Kakebeeke, ingesteld door den heer Oortman Gerlings uit Hoorn, waarna de heer Van Lennep, de geheele voorbereiding van den tocht besprekend, zich gedrongen gevoelde de grootste eer te geven aan den heer Kakebeeke, op wiens rekening volgens hem de geheele organisatie is neerge komen. Een geestdriftig „Lang zal hy leven", daarop aangeheven, toonde den kalmen Engelsman, dat de even phleg- matiek geachte Hollander als er aanleiding toe is, wel tot zuidelijke geestdrift zyn te brengen. De heer Lefèbre antwoordde nog voor België en daarna dronk de heer S. W. de Clercq uit Haarlemmermeer op de dames, welke laatste dronk alleraardigst door mevrouw A. de BroekertDickmann uit Andelst werd beantwoord. Heden was het vroeg dag voor het gezelschap want om Cavant Garden in volle fleur te zien, moet men er weinig later dan zes uur present zyn. De hoffelijke heer Press was de gids, die de dames en heeren om zes uur naar de vruchten- en bloemenmarkt leidde en hen ook voorstelde aan eenige der grootste vruchtenhandelaars van Engeland. Op merkelijk was het, hoe uitstekend en practisch en in hoe uitmuntende ver pakking hier de enorme hoeveelheden fruit aan den man worden gebracht. Om een denkbeeld te geven van de hoeveel heden waarover het hier loopt, zy alleen vermeld, dat een enkele vruchten- handelaar, de heer T. J. Poupart, in zyn opslagplaatsen alleen voor drie ton aan verpakkingsmateriaal had.en alles is er verder naar rato. Ook werd opgemerkt, dat er thans nu het Nederlandsche druivenseizoen reeds lang verstreken is nog uitstekende Belgische druiven verhandeld werdeD, wat wyst op een langeren oogsttyd en op betere methoden voor het bewaren der vruchten dan in Nederland worden gevolgd. Ten slotte mag niet onvermeld blijven, dat de Engelsche chrysanthemums, die thans op de markt zyn, van een beslist minder goede hoedanigheid zyn dan die, welke thans in Nederland worden gekweekt, en nochtans zoo hooge pryzen maken, dat de Hollandsche er gemakkelijk tegen zouden kunnen concurreeren, een wenk, die wel door energieke Aals- raeersche bloeraenkweekers zal worden begrepen. Verder werd heden een belangrijke verkooping van buitenlandsch fruit bezocht en de middag besteed tot een aangenaraen rondgang in coaches door Londen, waarby zooveel bezienswaardig heden werden bezocht, dat de deel nemers, aan wie Londen vreemd was, wel dankbaar zullen zyn, dat de heer Press aan elk een uitgebreid programma had ter hand gesteld, dat hy later by het vertellen hunner wedervaren nog ruimschoots zullen moeten raadplegen. Hedenavond, na nog een gemeen- schappelyken maaltijd in het Salisbury- Hotel, vertrekt het gezelschap weer met de nachtboot naar Nederland, tevreden en welvoldaan over het genotene en met de uitgesproken verzekering „Dat doen we nog eens weer (Nieuws van den Dag). Wat met den winkelier uit Nleuwe- Tonge gebeurde. De rechtbank te Rotterdam behandelde de bekende afpersingsgeschiedenis, die zich op 18 Augustus j.l. met den winkelier A. van Heesteren, uit Nieuwe- Tonge te Rotterdam zon hebben afge beld. Deze man zou na een urinoir aan de Vischmarkt bezocht te hebben, door een man zijn aangesproken, die zich' voordeed als politie-beambte en hield of hij verbaal zou maken van een overtreding, die Van Heesteren zou begaan hebben. De winkelier die op Flakkee als flink zakenman bekend staat, doch die nimmer nieuwsbladen leest, liet zich beangst maken door het optreden van den pseudo politiemanvooral toen deze zeide: „dat hij maar even had te fluiten om hem in de boeien te doen slaan en opsluiten". Van Heesteren dacht aan zijn zieke moeder, die het zeker zou besterven als zij te weten kwam, dat haar zoon zioh in arrest bevond. Hij wilde een rijks daalder betalen en toen hij zijn porte- monnaie voor den dag haalde, werd hem deze door den „politieman" ontrukt. Maar toen deze zag, dat de buitenman zich gemakkelijk liet „nemen" besloot hy hem verder te plukken. Hij eischte meer geld, steeds onder bedreiging met de gevangenis. Van Heesteren ging toen bij zijn handelsvrienden in Hang en andere straten geld leenen tot een gezamenlijk bedrag van f 635. Daarop kon de beetgenomen winkelier naar Flakkee terugkeeren, doch men zou hem geen rust laten. Op 6 September j.l. in zijn winkel vertoevend, kwam daar een als heer gekleed persoon binnen, die een dubbeltje sigaren vroeg en hem tegelijk een briefje in de handen moffelde. Daarin werd hem den winkelier verzocht om achter de kerk te komen, omdat daar iemand was om hem te spreken over de hem bekende zaak. Kwam hij niet, dan zouden er strooi biljetten over geheel Flakkee verspreid worden, waarin zou bekend gemaakt worden, wat hij te Rotterdam had uit gevoerd. Gelukkig kwam de familie Van Heesteren toen op het idee den gemeente veldwachter J. Hage te waarschuwen, die spoedig in den winkel kwam. Maar toen was de brenger van het briefje reeds vertrokken. De veldwachter voelde direct dat hier afpersing in het spel was en begaf zich naar het tramstation ora de kerels aan te houden. Toen ze daar niet waren, ging de veldwachter naar Oude-Tonge, waar kermis was, doch daar werden de „heeren" evenmin gevonden. Later bleek, dat ze over een binnenpad naar Middelharnis gegaan waren, om vervolgens via Hellevoetsluis naar Rotterdam terug te keeren. Twee dagen later kreeg .Van Heesteren een allergemeensten brief, die ook aan veldwachter Hage ter lezing werd ge geven en walarin stond, dat hy naar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 3