ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 19 November 1913. EERSTE BLAD. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Z ierikzeeschc C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 por 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9468. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-HoofdredacteurA. FrJEnKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gevonden op den openbaren weg Een ceintuur. jongensjas. bril met étui. vrouwenschort. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Breda is executoir verklaard het kohier betreffende de personeele belasting dezer gemeente voor het belastingjaar 1913, no. 5, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 19 November 1913. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET. NEDERLAND. VGravenliage, 17 Nov. Heden had op het Malieveld de uitreiking plaats der vaandels aan de nieuwe infanterie- regimenten. Voor deze plechtigheid stonden alle troepen van het garnizoen in het Malie veld opgesteld met de tot 3 bataljons samengevoegde vaandel compagnieën uit de garnizoenen buiten de stad, waarby de muziekkorpsen van het 4de uit Leiden en het 7de uit Amsterdam. Al wat de residentie aan generaals, hoofd- en reserve-officieren telt vormde nu op het paradeveld een schitterenden groep van fonkelende en kleurrijke uniformen, waarby zich van buiten deze stad aansloten de bevelhebber der 1ste mil. afd. te Amsterdam, de divisie commandanten uit Breda, Arnhem en Amersfoort, de brigade-commandanten en de regiments-commandanten uit alle deelen des lands. De Koningin kwam per rijtuig be geleid door de officieren van het Militair Huis te paard. Prins Hendrik kwam op het Maliveld eveneens te paard. De Koningin overhandigde persoonlijk de vaandels aan de commandanten der regimenten 12 tot en met 22. Ze hield daarbij een toespraak, waarin zij gewaagde van het voorrecht, die vaandels uit te reiken op dezen heuge- lyken dag, waarop Nederland een eeuw geleden zijne zelfstandigheid herkreeg. Dankbaar herdacht H. M. de eervolle wijze, waarop zich de Nederlandsche krijgsmacht in 1815 heeft onderscheiden, en in 1831 en 1832 de eer der wapenen van ons leger andermaal heeft hoog gehouden. Wedijvert aldus H. M. in offer vaardigheid en plichtsbetrachting, in taaie volharding, in vastberadenheid, bovenal in geestdrift in bezieling, waar het geldt de zaak van het Vaderland, opdat eenmaal uwe kinderen en kinds kinderen met rechtraatigen trots mogen terugzien op hetgeen, waartoe gy door uw willen en kunnen, door uwe krygs- mansdeugden in staat zyt geweest. Houdt in gedachtenis de fiere spreuk, die uwe vaandels siert „Ik zal handhaven", dat in hoopvol en krachtbewust zelfver trouwen een veelbeteekenende belofte voor de toekomst bevat, voor donkere dagen, waarvan wij allen vurig hopen en wenschen, dat Nederland verschoond blyve, doch welke, mochten zy voor ons komen, u bekwaam, bereid en ge reed vinden uwe uiterste krachten, uw leven te geven voor de verdediging van ons zelfstandig volksbestaan, van den vaderlandschen bodem en zoodoende, het „Je raaintiendrai" opnieuw de ver tolking zy van de dapperheid en den moed van het Nederlandsche leger. Generaal Buhlman, de commandant van het veldleger, dankte voor de ge schonken vaandels en stelde een: Leve de Koningin! in. In de galerijzaal ten paleize vereenig- den H. M. en de Prins aan een dejeuner de aanwezige opper-officieren en regi ments-commandanten. Rotterdam, 17 Nov. Het was een plechtig oogenblik toon in den vroegen morgen van heden te half 8 opeens de de kerkklokken begonnen te luiden ter aankondiging, dat voor Rotterdam de feestelijke herdenking van het 100-jarig bestaan van Neerland's onafhankelijkheid was aangebroken, te meer daar men te Rotterdam op dat punt niet verwend is. Alles kwam dus uit de veeren om opwaarts te gaan naar den omtrek van het Groote Kerkplein waar van 8 tot 9 uur de Harmonie-Vereeniging vanObadja eenige nummers koraalmuziek en volks liederen van den toren der St. Laurenskerk ten gehoore bracht. Het werd steeds drukker op straat, want al reeds in den morgen viel er voor allen wat te genieten. Zoo werden niet minder dan 90.000 schoolkinderen in de scholen feestelijk onthaald. In een aantal kerken werden tevens godsdienstoefeningen gehouden, waarby verschillende zangkoren de plechtigheid opluisterden. Te half 10 vingen op een aantal terreinen de volksspelen aan, waar tevens verschillende muziekkorpsen zich deden hooren en ten half 12 trok de historische optocht uit. Langs den weg, welken de optocht volgde, stonden de raenschen reeds lang voor het vastgestelde uur in dichte ryen geschaard. De optocht was een zoo historisch getrouw mogelijke copie van de feestelyke ontvangst in 1813 den Oranjevorst by zyne komst te Rotterdam bereid. Te half 12 werd van de Heulbrug afgereden langs de Schiekade. Aan het Slagveld was, evenals in 1813, ter eere van den vorst een kunst- en smaakvolle poort opgericht, waar de stoet doorging. Het eerste bezoek gold nu het stand beeld van Gysbert Karei van Hogendorp op het Boymansplein, waar een hulde- betooging gehouden werd. Daar waren vereenigd burgemeester en wethouders, leden van het gemeentebestuur, af stammeling van Gysbert Karei van Hogendorp, het bestuur van het genootschap „Gysbert Karei van Hogen dorp", de Nederlandsche Oranje ver- eenigingen te Rotterdamafgevaardigde van christelijke oranjevereenigingen te Charlois, Katendrecht en Fyenoord- Hillesluis, enz. Toen het gala-rijtuig tot voor het standbeeld gereden was, werd de souvereine vorst daar begroet door dr, J. R. Callenbach, die by deze gelegenheid een feestrede hield, waarna aan het standbeeld een krans werd gehecht. De Russische huzaren brachten hun eeresaluut met sabels en lansen, terwijl de beide muziekkorpsen het oude Wilhelmus deden hooren. Na deze huldiging trok de stoet verder langs de Noordblaak, waar voor de Beurs een naald was opgericht, zynde een getrouwe nabootsing van die, welke in 1813 op het Beursplein stond. Langs Kolkkade, Spaansche kade en Oosterkade trok de stoet nu naar het Oostplein. Op die hoogte bevond zich vroeger de Marinewerf, waar in 1813 de souvereine vorst de gelukwenschen van de burger lijke, militaire en kerkelijke autoriteiten in ontvangst nam. Wyl deze verdwenen is, had men voor deze gelegenheid daar ter plaatse een receptiegebouw opgericht. Na afloop der receptie zette de stoet zyn tocht langs tal van straten voort, waarvan het eindpunt was de Parklaan, waar de stoet omstreeks 4 uur ontbonden werd. Melden wy nog, dat de hoofdpersonen werden voorgesteld door stadgenooten behoorende tot de eerste handelskringen, de eere-wacht werd gevormd door leden van de manege, de rustbewaarders en werklieden van 's lands werf leden waren der gyranastiek-vereenigingen, aange sloten aan het Ned. Algem. Verbond, en de muziek der Oranjegarde het muziekkorps der Kon. Scherpschutters was en de Russische huzaren manschappen waren van het le regiment huzaren te Amersfoort en Ede. Na afloop der godsdienstoefening in de Groote Kerk had aldaar nog een andere plechtigheid plaats, nl. de ont hulling van een gedenkraam aangeboden door heeren gecommitteerden tot de zaken der Ned. Herv. Gemeente. Te half 3 togen velen naar de sociëteit Harmonie, waar door een kinder- en dameskoor de cantate „Holland herleeft" werd uitgevoerd, hetgeen te 4 uur nog eens herhaald werd. Anderen maakten zich op naar het Beursgebouw, waar de gecombineerde christelyke zangvereenigingen een fraai programma uitvoerden onder begeleiding van een goed harmonie-orkest. Eindelijk behoorde tot het middag programma nog de voetbalwedstrijd om den gouden onafhankelykheidsbeker tusschen een Nederlandsch en een Rotterdamsch elftal. Ofschoon het programma gisteren tusschen 4 en 7 uur rust voorschreef, scheen het wel of weinigen lust ge voelden van die gelegenheid gebruik te maken, zoo vol en vroolyk was en bleef het op straat. Te 7 uur ving in het Beursgebouw het fee9tconcert aan der Kon. Zang- vereeniging Rotte's Mannenkoor en de orkestvereeniging Syraphonia, en te half 8 zat men weer midden in de feest vreugde. Op dat uur werd als 't ware als by tooverslag de geheele electrische illumi natie ontstoken en vingen tegelijkertijd op 12 verschillende pleinen de muziek uitvoeringen aan. Iu den Doele werd een bioscoop voorstelling gegeven, waar een geschied kundig lichtspel „Oranje en Nederland" vertoond werd en tevens de film werd verteond van den gisterenmorgen ge houden optocht. In den Grooten Schouwburg werd een gratis-voorstelling gegeven van het blyspel „Oranje Klanten", van A. van Sprinkhuysen, en in den 'rivoli-schouw- burg het historisch blyspel „Kaat Mossel", van denzelfden echryver. Alle zalen waren stampvol van een geestdriftig pübliek. De clou van den avond was intusschen wel de illuminatie. Rotterdam geleek op sommige plaatsen wel een lichtstad uit een too versprookje. Vol bewondering was een ieder voor de verlichting van den toren der Groote Kerk. Niet minder dan 8000 electrische lampjes waren daar aangebracht. Ook de verlichting van het stadhuis met zyn 4000 lampjes langs de archi tectonische lynen van den gevel en toren aangelegd, maakte een overweldigenden indruk door de zee van licht, welke zy verspreidde. Vervolgens mag zeker, wat de binnen stad betreft, in de eerste plaats genoemd worden, de verlichting van het complex Beursplein en Blaak. Daar was de aanblik bepaald feëriek. In vierdubbele rijen waren de electrische lichtslingers aangebracht en te midden daarvan waren prachtvolle verlichtingen aan gebracht aan het station halte Beurs, het postkantoor, de gebouwen van de firma R. Mees Zoonen en het Rotter damsch Nieuwsblad en het wachthuis van de electrische tram. Verderop was het water van de Blaak vol met versierde en fraai verlichte booten en schepen, terwyl het geheel werd afgesloten door de met duizenden electrische lampjes verlichte panden van de firma Erven Wed. van Nelle, aan de Leuvehaven. De indruk van het geheel was overweldigend. In aansluiting hiermede mag dadelijk de Leuvehaven genoemd worden, die een geheel anderen, maar niet minder fantastischen aanblik opleverde. Behalve, dat over de geheele lengte der haven hooge masten met fraaie verlichting als uit het water oprezen, had de commissie voor de daar liggende schippers 5000 ballons beschikbaar gesteld, om hunne schepen te versieren, terwyl ook ver schillende groote firma's hunne mede werking verleenden, door mede hunne schepen op dezelfde wijze te verlichten. Waarlyk, ook deze commissie verdient den dank van allen, voor de wyze waarop zy hare taak heeft volbracht. Ook tal van straten hebben naar de mate hunner krachten, ook wat de illuminatie betreft, veel tot den luister van het feest bygedrageD, evenals ook vele particulieren, door de geheele stad verspreid}, zeer kostbare illuminaties hadden aangebracht. En thans naar de rivier Waren wy een viertal jaren geleden, by het feest, ter gelegenheid van de geboorte van prinses Juliana, reeds opgetogen over het verheven schouw spel, dat de rivier aanbood, thans was dit wel in tienvoudige mate het geval. Wat we thans aanschouwden, overtrof in omvang, rykheid en in grootschheid de meest sterke verwachting. De geheele rivier voor de stad was, dank zy de medewerking van de reederyen en andere coraraercieele en industrieele onder nemingen, langs den rivieroever gelegen, een lichtzee, te midden waarvan de reusachtige eerepoort op het Prinsen- hoofdgevormd uit een 4000-tal electrische lampjes, en waarop ontzaglijke vreugdevuren brandden een imposanten indruk maakte. Ook van de Maasbrug af werd de rivier door een viertal vreugdevuren van zeer groote kracht verlicht, terwyl verder aan de brug een fraaie versiering van gekroonde W's, jaartallen enzoovoorts was aangebracht, allen een zee van licht uitstralend. De omlijsting van de rivier vertoonde silhouetten van de meest mogelijke verscheidenheid, de een al fantastischer dan de andereen dan op het water zelve die honderden booten en schepen, allen verlicht. Kortom, het was in één woord een sprookje, dat we doorleefden. Ook aan de andere zijde van de brug tot aan de Oude Plantage toe, was de rivier een lichtend bloemtapijt gelijk, terwyl ook daar verschillende illuminaties, als die van het Maasstation met zyn gekleurde booglynen en die van de langs de kade liggende stoombooten, het fantastisch effect verhoogden. Vermelden we nu nog, dat op de Veemarkt, het Afrikaanderplein en aan de Mathenesserlaan zeer schoone vuur werken werden afgestoken, dan hebben we zoowat het voornaamste vermeld, wat deze feestdag opleverde. Alleen moeten we er nog aan toe voegen, dat Charlois op zich zelf een geheel compleet programma uitvoerde, waaraan zelfs een historische optocht, voorstellende de landing en intocht van Prins Willem Prederik op 2 Dec. 1813 te Amsterdam, niet ontbrak. Ook te Katendrebht was dit het geval, waar de aankomst per visschersvaartuig van den Prins van Oranje met gevolg, werd voorgesteld, gevolgd door een historischen optocht. Hier had ook een ballonwedstrijd plaats met pl.m. 1200 deelnemers. Zeer merkwaardig was daar ook een eerepoort, geheel gebouwd van walvisch- beenderen en baleinen. Ook hielden de Oranjevereenigingen aan den linker Maasoever een historisch- allegorischen optocht. Aan medewerking ontbrak het dus niet, om dit onafhankelykheidsfeest waardig te vieren. Bergen-op-Zoom, 18 Nov. Naar men zegt, is zekere O., kantoorbediende op een fabriek alhiervoortvluchtig met medenemiüg van het geld, bestemd tot uitbetaling van het personeel. Tot heden heeft men zijn spoor nog niet kunnen vinden. Zierikzee, 19 Nov. Bij de leden der afdeeliDg Zierikzee van den Bond voor Staat9pen9ionneering circuleert met toe stemming van den burgemeester de volgende lijst. Het bestuur van voornoemde afdeeling, doordrongen van het gewicht, dat Dinsdag den 9 December de zeventigjarigen, die hiervoor krachtens de wet in aanmerking komen, de eerste twee gulden staats pensioen zullen ontvangen, heeft gemeend dit heugelijk feit niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Het heeft daarom besloten een feest avond te organiseeren, en daarop te noodigen alle ouden van dagen, die dien dag tot het in ontvangst nemen van bun eerste wekelijksche uitkeering de blijde schreden naar het postkantoor hebben gericht. Tot dekking der onkosten zal een garantiefonds ten bedrage van zestig gulden gevormd worden. Allen, die zich in het verblijdend resultaat verheugen, aat de eerste stap op den weg naar het staatspensioen gedaan is, worden uitgenoodigd dezen feestavond door deelneming aan het garantiefonds mogelijk te maken. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN by 's Ryks Kustverlichting te West-Schouwen, gedurende de maand October 1913. In deze maand viel alhier in 10 regendagen 91.6 m.M. regenwater, tegen 13 regendagen met 94 8 m.M. water in dezelfde maand van het vorige jaar. De luchtgesteldheid was (verschillende korte tijden tot dagen samengetrokken): 3 dagen helder; 5 dagen licht bewolkt; 5 dagen half bewolkt; 13 dagen zwaar bewolkt en 5 dagen betrokken. De windrichting3 dagen Noord 2 dagen Oost; 4 dagen Zuid-Oost; 14 dagen Zuid: 5 dagen Zuid-West; 2 dagen West en 1 dag Noord-West. Het stormsein stond 122 uren of ruim 5 etmalen bij. Drelschor. De blijde gebeurtenis van 17 November 1813 werd hier herdacht door het uitsteken van vlaggen van de openbare en van enkele particuliere woningen, terwijl des avonds het muziek gezelschap „Crescendo" een muzikale wandeling door de gemeente en den bur gemeester een serenade bracht. Verder zal, op initiatief van den burgemeester, tevens President-Kerkvoogddeze ge beurtenis op 30 Nov. kerkelijk herdacht worden. Ds. v. d. Griend zal des avonds in het kerkgebouw een gedachtenisrede uitspreken, terwijl mevr. Van Nahuys en de heer Van Staalen, met orgelbegeleiding van mevr. v. d. Griend, eenige toepasse lijke liederen ten gehoore zullen brengen. Ook zullen schoolkinderenonder lei ding van den heer Van Staalenenkele liederen zingen. NIeuwerkerk. De kinderen op de lagere scholen en de bewaarschool werden Dinsdagmorgen 18 Nov. rykeljjk onthaald op melk, krentebroodjes en speculaas, terwyl de armen een feest gave ontvingen, bestaande in krenten brood, kaas en boter. De leden van den raad, van wie deze tractatie uitging, bezochten de scholen en het moet hun een ware voldoening geweest zyn, de vreugdevolle gezichten te aanschouwen. Een kleine omgang der schoolkinderen met vlaggen en oranje-vaandeltjes (door vriendelijke medeburgers verstrekt) bracht de feestvreugde tot buiten de schoolmuren. Stavenisse. Als een bewys van het buitengewoon mooie weder in dit najaar (behalve de laatste dagen) kan wel dienen, dat alhier by A. H. nog be trekkelijk veel frambozen in de laatste dagen geplukt zyn. Zondagavond 1.1. is alhier ook nog een begin van brand geweest by den kleermaker D. W. op den Molendijk. De bewoners waren niet thuis. Op de tafel in de werkplaats had men voor het raam, waar een los hor stond, een brandend petroleumlampje gezet. De kat schynt het hor omgeworpen te hebben, waardoor het brandende lampje omviel. De vlammen stegen omhoog in bet vertrek. Gelukkig, dat er geen blinden voor het raam waren, anders hadden eenige voorbijgangers, die zulks nu opmerkten, het niet kunnen zien en zou waarschynlyk alles en wie weet nog hoeveel meer een prpoi der vlammen geworden zyn. Door het open schuiven van het raam kon spoedig alles gebluscht worden en is er slechte kleine brandschade. Goes, 17 Nov. De 77-jarige J. P. had dezer dagen te Ellewoutsdijk het ongeluk iu deu Vijverkom te vallen, waaruit hij met moeite gered werd. Scheen de oude man eerst met een nat pak vrij te komen, thans is hij aan de gevolgen van deze onderdompeling ge storven. Middelburg. Voor de rechtbank alhier zal Vrijdag 28 November terecht staan de winkelier G., uit Middelburg, wien ten laste wordt gelegd, dat hy een by zyn zoon in dienst zynden jongen zou hebben aangespoord by een civiele procedure voor het kantongerecht eene verklaring in stryd met de waarheid af te leggen. 15 Nov. Heden arriveerde het stoorasohip „Sonja", van Karlstad met

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1