ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 14 November 1913. REGENSBURG, DERDE BLAD, NIEUWSTIJDINGEN. Telegrafisch Weerbericht ADVERTENTIEN. (Z lerikzeesche 'V Cour a ii t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9466. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRAHKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 etsmeerdere regels 10 cti. Bü abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Qroote letten worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ura. AMERIKA. Lliua, 12 Nov. Een aardbeving heeft Vrijdag de provincie Apurimac ten deele verwoest. Het staat thans reeds vast, dat 120 men8chen om het leven zijn gekomen en dat meer dan honderd zijn gekwetst. Tien kleine plaatsen in de provincie Apurimac zijn vernield. Ten gevolge van gebrek aan levens middelen en beschutting heerscht er groote nood. New-York, 3 2 Nov. Uit Lima wordt nog geseind: Tieu kleine steden in de provincie Aymaraes zijn Vrijdag door een aardbeving verwoest. Het is reeds bekend, dat 120 personen omgekomen zijn; men gelooft echter, dat liet aantal slachtoffers in de honderden loopt. De verwoestingen, door den storm in Noord-Amerika aangericht, zyn inder daad ontzettend en niet minder de ge volgen van deze verwoestingen. Bijna overal is het verkeer gestremd en duizenden menschen lyden honger. Te Cleveland zyn talryke personen bevroren en worden velen vermist; de schade, die telefoon- en telegraafdienst geleden hebben, wordt op 2 millioen dollar ge schat. Meer dan drieduizend telegraaf palen zyn omgerukt en versperren het verkeer in de straten. Uit Port Huron, in Michigan, wordt gemeld, dat de stalen kiel van een 200 meter lang schip tachtig raylen van den oever op het Huron-meer gezien is. Het schip is door den storm omgeslagen en de bemanning, die 30 k 40 koppen geteld zal hebben, moet omgekomen zyn. Ook de stalen schroef-stooraboot „Dixon", 800 ton groot, met een equipage van 30 man, is op het Huron-meer vergaan. By Manitot Island is een ander stoomschip gestrand. De bemanning, die 17 koppen telt, verkeert in levensgevaar, daar de hooge golven telkens over het dek heenslaan. By Grand Bend zyn 10 lijken aan de kust gespoeld; allen hadden zwemgordels aan, negen met den naam „Wexford" en één met den naam „London" gemerkt. De bemanning van de „Wexford" bestond uit 19 man. De „London" was een pleizierjacht. Overal langs de kust spoelt wrakhout aan en meer dan 12 schepen zyn gestrand. In de stad Cleveland dreigt een typhus- epidemie uit te breken, ten gevolge van den toestand van het drinkwater. De sneeuwstorm heeft ook gewoed in het westen van Pennsylvania, in het oosten van Ohio en in het noorden van West- Virginia. Woensdag sneeuwde het nog onophoudelijk. De storm heeft zestig uur achtereen met een ongekende hevig heid te keer gegaan. BELGIË. Zooals men zich herinneren zal, was door mevrouw Schneider, de echtgenoote van een Hamburgsch ingenieur, een Eroces aanhangig gemaakt tegen prinses .ouise van België. De eischeresse ver langde dat de huizen en het landgoed, welke eigendommen uit de nalatenschap van koning Leopold, in gemeenschap toegewezen waren aan de drie dochters des konings, onmiddellijk zouden ver kocht worden, daar zy op bovengenoemde prinses een schuldvordering van 6 millioen francs had. Het gerechtshof te Brussel heeft het geding tot Dinsdag a.s. ver daagd. Prinses Clementine, thans prinses Victor Napoleon en prinses Stefanie (gravin Lonyay) hebben zich tegen den verkoop van haar gemeenschappelijk eigendom verzet. Vóór de verdaging van het geding verklaarde de rechts kundige raadsman van prinses Louise, dat, wanneer crediteuren van de prinses haar arrestatie in Duitschland trachtten te bewerken, op grond, dat zy hen be drogen had, door geld van hen te leenen, onder voorspiegeling van een groote erfenis die zy te wachten zou hebben, deze aanklachten ook door de Duitsche autoriteiten moesten behandeld worden. Verder zeide hy, dat prinses Louise volstrekt niet van oneerlijke handel wijzen kon beticht worden, daar zy niet had kunnen voorzien, dat haar vader het grootste gedeelte van zyn fortuin aan den Belgischen staat zou vermaakt hebben. DUITSCHLAND. In één der Berlynsche voorsteden is Dinsdag een drievoudige moord gepleegd, Een koetsier, Boggan geheeten, heeft de 40-jarige vrouw, Johanna Prusseit, met wie hy samenleefde, en haar 3-jarig dochtertje Erna gewurgd, terwyl het oudste dochtertje van de vrouw, een 10-jarig kind, levensgevaarlijk gewond werd. Daarna heeft hij zich naar de fabriek begeven, waar de oudste dochter van vrouw Prusseit, een 19-jarig meisje, werkzaam was. „Ga vanavond niet naar huis", zei hy haar, „maar ga naar je grootmoeder, te Britz; je moeder en je zusjes zyn daar ook". Het meisje geloofde hem evenwel niet, daar haar moeder nooit 's avonds van huis ging, en daar zy bovendien wist, dat haar moeder 's morgens hevige ruzie met Boggan gehad had. Zy ging zoo spoedig mogelijk naar huis en ontdekte daar tot haar ontzetting de misdaad. Boggan is gevlucht, doch den volgenden dag om 4 uur gearresteerd. Een paar kennissen herkenden hem op straat en waar schuwden de politie. NEDERLAND. Zwolle, 11 Nov. Dinsdagmiddag is in de Synagoge alhier jacht gemaakt op een aap, een vry groot exemplaar, die uit zyn hok ontsnapt was en door een klein raampje de Joodsche kerk was binnengekropen. Nadat men zich van de sleutels der kerk had voorzien, bleek het dier in de by kerk te zitten. Men deed de deur dicht en een wilde jacht begon. Het angstige beest vloog radeloos tegen den wand op en over een kast, waarbij het behang deerlyk gehavend en alles overhoop werd geworpen. Eindelijk wist de heer De V. het dier te grypen, waarbij hij hevig aan de pols werd gekrabd, zoodat 't bloed er uit stroomde en overal sporen achterliet. Oldenzaal, 11 Nov. Eenige maanden geleden werd door den dienstdoenden marechaussee aan 't station alhier aan gehouden een Hongaar, komende uit Duitschland, die geen voldoende papieren kon of wilde toonen en zich bovendien allerzonderlingst gedroeg. Op last van den waarn. burgemeester, als hulp-officier van Justitie alhier, werd de zonderling, die zich doctor Weingarten noemde, naar Bentheim teruggebracht. De man, blijkbaar ten zeerste verstoord over de behandeling, te Oldenzaal ondervonden diende een klacht in by het ministerie van buitenlandsche zaken in Den Haag en eischte daar niets meer en minder daneen schadevergoeding van pl. m. 10.000 Mark, ontslag van den dienst doenden marechaussee, van den stations chef en degradatie van den brigade commandant der Kon. marechaussee te Oldenzaal. By een nauwkeurig ingesteld onderzoek is echter gebleken, dat alle bovengenoemde ambtenaren correct hebben gehandeld, dat hun optreden dus is geweest, zoo het behoorde, redenen, waarom de eischen van den „doctor"? van de hand zyn gewezen. Lelden, 12 Nov. De politie heeft thans vermoedelijk den dader gevonden van den moord op Frans v. d. Mark, die met een doodelyke steekwond in de borst aldaar by den weg is gevonden. Na een uitgebreid onderzoek zyn twee thans te Rotterdam werkende polderwerkers gearresteerd, van wie de één op den bewusten avond met v. d. Mark fnoet hebben gevochten en dezen gestoken. De man blyft echter ontkennen. 's-Gravenhage, 13 Nov. De koninklijke familie zal half December te 's-Gravenhage haar winterverblijf gaan houden. Gorlnchem, 11 Nov. Tal van personen in dezen omtrek werden in de laatste dagen ongesteld na h8t eten van visch er moest voor hen geneeskundige hulp ingeroepen worden. De gebruikte visch heeft kiemen van vergiftiging, tengevolge van waterverontreiniging door fabrieken. De visschen worden in dat besmet water bedwelmd, komen aan de oppervlakte en worden zoo gemakkelijk bemachtigd. De meeste visschen sterven. Van persoon lijke sterfgevallen heeft men gelukkig nog niet vernomen. Rotterdam. Geheel Nederland en in het bizonder deze gemeente werd Dinsdag in de gelegenheid gesteld, de wonderen van den Franschen aviateur Pégoud in oogenschouw te nemen. Het publiek stroomde steeds toe. Tegen tweeën was het terrein met duizenden toeschouwers gevuld. Qra halfdrie werd de eendekker uit de hangar te voorschijn gehaald en naar het midden var] het terrein ge reden odder luid hoera der aanwezigen. Even daarna verscheen Pégoud, die ge kleed was in witte trui met kaplaarzen en een leefen valhoed. De machine werd nagezien en de motor eenige malen gecontroleerd', waarna Pégoud om 11 minuten over half drie in zijn machine klom, en op het bankje plaats nam. De motor werd aangezet, draaide eenige oogenblikken rond, waarna Pégoud het sein gaf, dat het toestel kan worden losgelaten. De eendekker rolde een eind over het grasveld en Pégoud steeg onder een luid hoera de lucht in. De motor snorde over de hoofden en al ras was Pégoud een 100 meter hoog. Hy beschreef toen een grooten bocht, al hooger en hooier stijgende. Pégoud vloog toen met één vleugel recht naar beneden op gelyke hoogte. Hij liet dan de motor stilstaan en maakte een grooten bocht „en vol plané" tot vlak boven den grond, daarna werd de machine weer aangezet en steeg hij weer hooger op. Nu eens manoeuvreerde Pégoud op den linker, daarna op den rechtervleugel, terwyl hij den motor stilhield en ten slotte daalde om 10 minuten voor drie. 13 Nov. Gisteravond om 6 uur werd de 42-jarige heer M. A. Baljon, be ambte op de Bybank der Nederl. Bank, wonende Jericholaan 95a, ter hoogte van de Alettastraat van het voorbalcon van een bijwagen van lyn 5 geslingerd. Hy bleef bewusteloos liggen met een wonde aan 't achterhoofd en een ontwrichten enkel. Per raderbrancard werd de heer Baljon naar het Diaconessenhuis gebracht. 's-Hertogenbosch, 12 Nov. Een meisje, genaamd F., in de Muntelstraat alhier, had door een val de knie gekwetst. Na een dag, zonder er iets van te zeggen aan de ouders, er mee geloopen te hebben, zwol de knie zoodanig op, dat de genees heer overbrenging naar de Zusters in de Jan Heinstraat noodzakelijk oordeelde; door de kous scheen bloedvergiftiging ontstaan, waaraan de kleine na een hevig lyden is overleden. 0 N D E R W IJ 8. By het te Breda gehouden examen vrye- en orde-oefeningen der Gymnastiek slaagde o. a. de heer L. M. Lievense van Nieuwerkerk (Duiveland). De heer D. Kwaak, onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de o.l. school te Tholen, is benomd tot hoofd eener o.l. school te Sevenhuizen. St.-FIHpsland. Aan het herhalings onderwys alhier wordt door slechts 4 leerlingen deelgenomen. ScherpenIsse. Het herhalingsonderwys is hier alhier aangevangen met 11 leerlingen. Met het onderwys zijn belast de onderwijzers D. J. Hartog en J. Hage, ieder 1£ uur, terwijl het hoofd 3 uur in de week les geeft. Dlnteloord. Het herhalings-onderwijs aan de 2de openbare school wordt door 15 leerlingen gevolgd. Landbouw en Veeteelt. In de plaats van het eervol ontslagen lid, den heer Welleraan te Krabbendijke, is door Gedeputeerde Staten benoemd tot lid van de commissie, belast met het toezicht op de proefvelden in Zeeland,, de heer J. J. Mol te Waarde. RECHTZAKEN. De rechtbank te Leeuwarden heeft een hoogst treurige zaak behandeld- Een vader en een moeder IJnze de V., 26 jaar, loswerkman, en Tjamke L., zyn vrouw, 23 jaar hebben terecht gestaan, hun kind te hebben vergiftigd door het gewelddadig vitriool in den mond te gieten. Het O. M. eischte tegen IJnze de V. wegens moord op zyn staande zyn huwelyk geboren kind Saakje, door vergiftiging met vitriool, levenslange gevangenisstraf. Tegen vrouw Tjank L. werd, wegens gebrek aan bewijs, vrij spraak gevorderd. PREDIKBEURTEN. Zondag 16 November 1913. Zierikzee. Geref. Kerk. 'sVoorm. tien ure, en 's avonds zes ure, ds. Sybesma. Chr.-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Wisse. Oud-Geref. Gemeente, Breestraat. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds •zes ure, Leeskerk. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstr. 's Avonds half zeven ure, ds. Straatsma van Eikerzee. Evangelisatie Jeruël. 's Voorin, tien ure en s avonds half acht ure, Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Blankert. Serooskerke. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Adriani. Burgh. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure, ds. Van Maanen. Protestantenbond. Maandag 17 Nov., 's avonds half acht ure, ds. v. d. Nieuwenhuijze van Renesse. Renesse. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. v. d- Nieuwenhuizen. Noordvrelle. Herv. Kerk. 's Voorra. half tion ure, ds. v. d. Nieuwenhuizen. lïaainstede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Japchen (H. Avondmaal). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Brouwer (H. Avondmaal)'s nam. twee ure, idem (Dankzegging). Woensdag 19 November, 's Avonds half zeven ure, ds. Brouwer (Bijbellezing). Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, s nam. twee ure, Leeskerk. Eikerzee. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Straatsma. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Kok. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. tien ure, dr. Proost .(Herdenking onzer Onafhanke lijkheid). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Meijer. Zonuemaire. Herv. Kerk. *s Voorm. half tien ure, ds. De Leur. Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure, ds. Hoek. Noordgonwe. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. Blankert van Kerkwerve. Dreischor. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Peter van Sirjansland. Ouwerkerk. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Snethlage. Nieuwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure (Onafhankelijkheidsoverdenking) en 's nam twee ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Staal van Oosterland. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds 5.15 ure,* Leeskerk. Oodterlund. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, dr. Weeda (Doops- bediening). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Sirjausland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, Geen dienst's nam. twee ure, ds. Peter (voorb. H. Avondmaal en Doopsbediening). Bruinisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Waardenburg (herdenking onzer Onafhankelijkheid). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure, ds. Taal. Geref. Gemeente, 's Voorm. negen ure, 's nam twee ure en 's avonds half zes ure, ds. Makke nze. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam twee ure en 's avonds vijf ure, Leeskerk. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, dewone dienst. St.-Filipsland en Tholen. St.-Filipsland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Loran. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, ds. Boone. Tholen. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Lans 's nam. twee ure. ds. Klomp. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Lanting's nam. twee ure, Leeskerk 's avonds zes ure, ds. Lanting. Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. St.-Maartensdyk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Den Oudsten (Doopsbediening). Oud-Geref. Gem. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, t Leeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Klomp; 's nam. twee ure, Leeskerk. 19 Nov. (Dankdag), 's Voorin, half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Klomp. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, de heer Do Graaft 's avonds zes ure, Leeskerk. Oud-Vossomeer. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure (Oogstpreek) en 's nam. twee ure, ds. Van Asch (Doopsbediening). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. De Bruijn 's avonds half zes ure, Leeskerk. Scherpenisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tion ure en 's nam. twee ure, ds. Steenbeek. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Stavenisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Kamsteeg's nam. twee ure, Leeskerk. Maandag 17 Nov. 's Avonds half zeven ure, ds. Kamsteeg (Herdenking onzer Onafhanke lijkheid. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. St.-Annaland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, Leeskerk 's nam. twee ure, ds. Lans. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure, Leeskerk. Woensdag 19 Nov. (Dankdag), 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, ds. Makkenze van Bruinisse. Ingezonden Stukken. Zierikzee', 13 November 1913. Manheer de Redacteur t Toen ik in den Nieuwsbode van gisteravond de klacht van de bewoners van het „Roode Dorp" over de verlichting aldaar las, kwam mij in herinnering een tocht, dien ik onlangs des avonds moest doen, naar de aanlegplaats der Spoorboot. Toen bemerkte ik, lioe slecht de ver lichting is in de Nieuwstraat, maar ook op de Nieuwe Haven. Op mijn tocht moest ik voor zichtig zijn niet te vallen over de ringen, waar aan de schepen bevestigd zjjn en de daaraan verbonden touwen. In het verslag der onlangs gehouden zitting van den Gemeenteraad, zag ik, dat op de Nieuwe Haven proe^pn genomen, werden met een nieuw soort brtfnders. Afgescheiden van de vraag: of het niet verstandiger zou zijn, op een andere plaats proeven te nemen dan juist daar, aan de Havenkant, meen ik thans te mogen coustateeren, dat men thans proeven schjjnt te willen nemen op de armen en beenen van de personen, die genoodzaakt zjjn, daar des avonds te passeeren en zou liet wenschelijk achten, dat daarin zoo spoedig mogelijk verandering kwaui. U dankzeggende voor de plaatsing rnjjner klacht. EEN HANDELSMAN. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 12 Nov. Een zoon van P. Manni en E. den Haan. 13 C. Willemse en A.C. Boot. Gehuwd: 12 Nov. L. W. van IJsseldjjk, 29 j., j.ui. en M. .7. de Graaf, 26 j., j.d. 12 P. Bakker, 22 j., j.ui. en A. Ornee, 22 j., j.d. Overleden: 12 Nov. A. M. Aarnoudse, 68 j., echtgenoote van J. Kostense. Als levenloos aangegeven: 8 Nov. Een zoon van C. P. H. Candel en W. van den Boom. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 13 Nov. Bruine boonen, waarvan de aanvoer ruim was, moesten 75 ct. k f 1 lager worden afgegeven. Erwten eveneens lager. Andere artikelen onveranderd. Wilhelraina-tarwe f 6 2i f 6,75Essex - tarwe f8,25 k f9; chevaliergerst f5,50 it f 6win tergerst f 6 h, f 6,25 rogge f6 a f 6,25erwten (kleine) f 8,50 a f 9,50kroonerwten f 9 5. f 10schokkers f 10 a f 12bruine boonen f 8 Jt f 10,50. Ajuin f 1,50 f 1,60 per 50 kilo. Aardappelen f 1,50 k f 2,50 per H.L. medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 14 Nov. 1913. Hoogste barometerstand 774,0 te Horta. Laagste barometerstand 721,5 te Seydisfjord. Verwachting (van den avond van den 14 Nov. tot den avond van 15 Nov.) Stormachtige, later tijdelijk afnemende Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien, zelfde temperatuur. Arts voor Moud- en Tand/dekten, D e nHa a g. Consult Donderdag 20 Nov. a.s. van 104 uur bij den heer Wansink, Poststraat, voor Mondziekten en Kunsttanden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1