ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 12 November 1913. ONA Cacao VAN HOUTEN 'S De beste drank voor kinderen. NIEUWSTIJDINGEN. (Z lerikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9465. Directeur A. J. DE LOOZE Jr. Uitgewer.Hoofdredacteun A. FRANKEL. Redacteur J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bg abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrüdagsmiddags uiteriyk 2 ura. AMERIKA. New-York, 11 Nov. In de Vereenigde Staten heerscht thans een sneeuwstorm, zóó hevig, als nog nooit in November is voorgekomen. Het spoorwegverkeer in den staat New-York ondervindt enorme vertraging. In Cleveland en Pittsburg woei de storm met zoo groote kracht, dat beide steden uren lang van de buitenwereld waren afgesloten. OOSTENRIJK. Weenen, 10 Nov. In Bielitz, in Oostenryksch Silezië, werd het reis bureau Olraer op last der autoriteiten gesloten en de geheele correspondentie in beslag genomen. Dit bureau, dat de vertegenwoordiging heeft van de Ham burgAmerika-Lyn, moet omvangryke zwendelpraktyken met landverhuizers hebben bedreven. De eigenares, mevrouw Olmer, is gearresteerd. Twee andere tot het bureau behoorende personen zyn gevlucht. RUSLAND. Klef, 10 Nov. Boilis, de beklaagde in het ritueele moordproces, is vrijgesproken. Aan de jury waren twee vragen gesteld le. Is de moord in de Saizef-fabriek bewezen? 2e. Is bet bewezen, dat Beilis uit ge loofsfanatisme dezen moord bedreven beeft? Op de eerste vraag antwoordde de jury bevestigend. Op de tweede ontkennend, zoodat "Beilis onvoorwaardelijk vrij gesproken is. Het ritueele moordproces te Kief, dat met de vrijspraak van den beklaagde Beilis eindigde, was den Ssten October begonnen en beeft dus byna vyf weken geduurd. Gelijk bekend, werd Beilis beschuldigd den achtjarigen Justscbinsky den 12en Maart 1911 op de binnenplaats van de fabriek Saizef vermoord te hebben, met bet doel zijn slachtoffer bloed af te tappen voor ritueele doeleinden. Ofschoon de geheele beschaafde wereld tegen een dergelijke middeleeuwscbe beschuldiging protesteerde, zette de Russische justitie baar onderzoek toch in die richting voort en hield zij Beilis twee-en-een-half jaar lang in voorarrest. Gedurende dien tijd werden van verschillende kanten, ook van particuliere zijde, nasporingen gedaan, die er op wezen, dat niet Beilis de schuldige was, maar waarschijnlijk een zekere Wera Tscbeberjak, een buurvrouw van de Justscbinky's, die met tal van beruchte individuen in betrekking stond en reeds meermalen met de justitie in aanraking geweest was. Zij zou Just scbinsky, die van baar misdadig leven op de hoogte was, om het leven gebracht hebben, omdat zij vreesde, door hem verraden te zullen worden. Haar zoontje, Scbenja, een speelkameraadje van Just- schinsky, dat bij den moord op dezen tegenwoordig zou zijn geweest, stierf in den loop van het onderzoek tengevolge van vergiftiging. De feiten, tijdens bet proces aan bet licht gebracht, toonden duidelijk de onschuld van Beilis aaD, terwijl zij daarentegen voor Wera Tsche- berjak zoo bezwarend waren, dat door één der verdedigers aan de rechtbank gevraagd werd, waarom zij niet gearres teerd werdeen vraag, waarop geen antwoord gegeven werd, daar, volgens den president van bet gerechtshof, de verdedigers geen recht hadden critiek uit te oefenen over bet optreden der justitie. Het was dan ook in den aanvang van bet proces wel te voorzien, dat Beilis door de jury vrijgesproken zou worden. Met groote nieuwsgierigheid wachtte men echter af, welke bewijzen door de Russische justitie bijeengebracht zouden worden om het bestaan van den ritueelen moord te bewijzen. Ze had te dien einde den katholieken priester Pranaitis als deskundige gedagvaard. Zijn verklaringen bleken echter in het geheel niet op wetenschappelijken grondslag te berusten en waren zóó nietszeggend, dat bet den professoren Troctzki en Kokofsof slechts weinig moeite kostte ze een voor een te weerleggen en de onhoudbaarheid van de ritueele moordlegendo aan te toonen. Toch bleven de procureur-generaal Wippen en de beide civiele aanklagers Samyslofski en Scbmakof aan bet bestaau van dien moord vasthouden en Beilis als den schuldige beschouwen. De schitterende pleidooien van de verdedigers Maklakof, Grusenberg, Sarudny, Karlebt- scbensky en Barski liggen nog versch in het geheugen en deden algemeen het vrijsprekende vonnis verwachten. Niettemin het feit zelf, dat in Rusland een proces, gebaseerd uitsluitend op een middeleeuwscbe bloedlegende, mogelijk was, is een felle aanklacht tegen de sociale toestanden, die nog in bet tsaren rijk bestaan. De groote publiciteit, die door de wereldpers aan bet verloop van bet proces te Kief gegeven is, beeft er waarschijnlijk bet bare toe bijgedragen, dat de vragen aan de jury op een zoo danige wijze gesteld werden, dat deze niet te beslissen had over bet historisch bestaan van den ritueelen moord. Had men aan de jury, die voor bet rneeren- deel uit personen zonder eenige ont wikkeling bestond, onomwonden de vraag gesteld, of bij de Joden de ritueele moord in zwang is, dan hadden zij waarschijnlijk bevestigend geantwoord en aldus aan de geweten looze anti-semietiscbe propaganda, welke sinds eenige jaren met vernieuwde woede in Rusland gevoerd wordt, nieuw voedsel gegeven. ENGELAND. Naar uit Calcutta gemeld wordt, is het petroleumscbip „Twingone" in de haven van Tuticorin, aan de oostkust van Engelsch-Indië, geheel door brand verwoest. Bijna de geheele uit 50 koppen bestaande bemanning, 't dochtertje van den kapitein en een groot aantal koelies, die zich aan boord bevonden, zijn in de vlammen omgekomen. De brand brak uit, terwijl men bezig was, de petroleum iu de haventanks over te brengen. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat de hoop om 't schip te behouden, vruchteloos bleek. De beman ning van 't schip en de aan boord zijnde koelies wierpen zich op de reddingsbooten, doch bet gelukte slechts een gedeelte hunner, zich door middel der booten te redden. Slechts één reddingsboot bereikte bet land, de anderen sloegen om en de inzittenden vielen in het water, op welks oppervlakte de uitstroomende petroleum brandde. In deze vlammenzee speelden zich verschrikkelijke tooueelen af. Te vergeefs stelden de inzittenden alle pogingen in 't werk om door de vlam men in de vrije zee te komen. De zoon van den havenmeester, die aan boord van bet brandende schip achtergebleven was, werd door een naar 't schip terug gekeerden machinist voortgesleept. Men zag boe beiden zich door de vlammen trachtten been te worstelen, maar men beeft ze niet meer teruggezien. Op den oever stond een groote menigte, die hulp trachtte te bieden. Verscheidene booten probeerden het schip te naderen, maar moesten onverrichter zake terugkeeren, daar zij tengevolge van de groote hitte en de hoogoplaaiende vlammen niet verder konden gaan. Op korten afstand van bet brandende wrak hadden zich in een oogenblik tijds een groot aantal baaien verzameld, die op lyken aasden. Een koelie, die er in geslaagd was, in de zee te springen, werd een slachtoffer der dieren, vóór men hem in de boot bad kunnen trekken. DÜITSCHLAND. Één der zonen van prins Friedrich Leopold van HoheDzollern prins Friedrich Leopold, is een achterneef van den Keizer heeft met zijn automobiel een kind doodgereden. Dit geschiedde Zaterdag te Potsdam. De auto wilde een boerenwagen passeeren, toen plotseling een 4-jarig meisje, Elly Kirsch, achter de uitwijkende kar te voorschijn sprong. Het arme kind werd door de auto ge grepen en voor de oogen van de moeder gedood. De kleine heeft nog eenige oogenblikken geleefd, maar zij bezweek weldra aan de zware verwondingen. l„Te Potsdam is men zeer verontwaardigd over het woeste rijden van deze prinsen. Dit ongeluk is sinds korten tijd reods 't vijfde, dat door de zoons van Friedrich Leopold veroorzaakt is. „De zoons van prins Friedrich Leopold" schrijft het Berliner Tai/eblatt „zijn overigens niet de eenige prinsen, wier auto's met onbehoorlijke snelheid door de straten snellen. Het is merkwaardig, men beeft er nog baast nooit van geboord, dat een prinselijk automobilist zoolang bij tenminste nog geen kind doodgereden had door de politie lastig gevallen is". BELGIË. Omtrent het einde van de Gentscbe tentoonstelling meldt het H. v. A. nog bet volgende: De afbraak van de gebouwen der ten toonstelling is volop aan den gang. Langs alje kanten worden spoorbanen gelegd voor de ontruiming der ballen en der afdeelin<Mj^ Het grootste deel der kost bare voomerpen van het paviljoen der stad Parijs zijn reeds Dinsdagavond verzonden. In de Belgische afdeeling is bijna alles ingepakt. In de Duitsche afdeeling is men bezig aan bet uit-een-nemen der machines. Oud-Ylaanderen zal eerstdaags verdwijnen. Na de vliegtochten van Pegoud, bad men nog 22.000 fr. aan de verschillende ingangen der tentoonstelling ontvangen. Het bestuur der tentoonstelling had eene totale ontvangst van 1.200.000 francs voorzien; zij beliep 1.250.000 francs, dus meer dan te Luik en minder dan te Brussel. Het aantal abonnementen be reikte echter het cijfer niet, dat men geraamd bad. Men weet nog niet juist met welk tekort de tentoonstelling baar deuren gesloten beeft. Zaterdagmiddag is bij Kortrijk een geweldige brand uitgebroken iu een reus achtige, pas gebouwde bergloods, aan den straatweg van Kortrijk naar Brugge gelegen en toebeboorend aan den beer Gustave Verfaille. De loods bevatte ongeveer 500,000 kilo vlas van de beste kwaliteit. In een oogwenk vormde de loods een ontzaglijke brandstapel, en de brandweer bad de grootste moeite, de belendende gebouwen te redden, terwyl aan blusschen van de brandende loods niet te denken viel. De schade wordt op ongeveer 100,000 francs geraamd. Het vlas be hoorde voor de helft aan den beer Verfaille en voor de andere helft aan den beer J. Buyse te Menin. Omtrent de oorzaak van de ramp is niets bekend. Een familiedrama, dat zich in het kleine plaatsje St. Georges by Luik afgespeeld heeft, verwekt wegens de persoonlijkheid van den dader groot opzien. Een aldaar wonend notaris heeft zyn vrouw en schoonmoeder uit woede dat zy hem wegens zyn slechten levens wandel met de kinderen verlaten had en naar hare ftnoeder gevlucht was, levensgevaarlijk gewond. Later wordt gemeld, dat de notaris, even voor zyn arrestatie getracht heeft zich met subblimaat te vergiftigen, wat hem echter niet gelukt was. De toestand van de gewonde vrouw is ernstig, zy moet binnenkort een operatie aan het hoofd ondergaan. De toestand van haar moeder is bevredigend. NEDERLAND. Purmerend, 10 Nov. In den afgeloopen zomer vond zekere K., te Broek-in- Waterland, een étui dry ven in het Noord-Hollandsch Kanaal, by Het Schouw. Er zat een broche in, en denkende dat het een waardeloos ding was, gaf hy het aan een meisje. Dit gebruikte de broche, totdat zy het voor werp dezer dagen ter reparatie by een goudsmid alhier bracht, en vernam, dat het minstens eenige honderden guldens waard is. Het bevat een aantal diamanten. Ver moedelijk is het indertyd door eene buitenlandsche dame verloren, waarnaar thans een onderzoek wordt ingesteld. Amsterdam, 10 Nov. De hoofd conducteur van de H. S. M., v. d. S., die Vrydag door de recherche betrapt is by het openen van koffers op de lyn AmsterdamUtrecht, is reeds 60 jaar oud en had meer dan 30 dienstjaren. Ook was hy reeds pensioensgerechtigd. Hoe de man tot deze diefstallen kan zijn gekomen, blyft raadselachtig. Heden is alhier binnengevallen het s.s. „Amsteliand" van den Kon. Holl. Lloyd met een lading van 100.000 balen Santoskoffie. Dit is de grootste lading, die tot nog toe met één schip in Amsterdam werd aangevoerd. Haarlem, 7 Nov. Een 70-jarige vrouw uit Haarleinmerliede is Zondag in een R. K. kerk alhier, tijdens de mis, dood gebleven. De vrouw was juist 50 jaar getrouwd en de kinderen zouden, terwijl de oudjes naar de kerk waren, het buis versieren. Lelden, 10 Nov. Zaterdagmiddag is te Sassenheim by Klinkenberg een vreeselyk ongeluk gebeurd. Op bedoelde plaats passeerde de tram uit Leiden den meelwagen van den molenaar De Breuk, uit Haarlemmermeer. Eén van de twee hitten, waarmee de wagen was bespannen, schrikte, sprong op zy, en in minder dan geen tyd lagen koetsier en paard onder de locomotief. Het paard was terstond dood. De voerman leefde nog, en werd door een auto, die juist voorbijkwam, in vliegende vaart naar het dorp gereden en onder geneeskundige behandeling gesteld. Na enkele oogenblikken blies echter de ongelukkige den laatsten adem uit. 's-Gravenhage, 10 Nov. Heden is alhier per Hollandsche spoor aangekomen het lyk van den by de spoorwegramp te Melun omgekomen Nederlander Van Kervel. De trein werd opgewacht door de moeder, die een krans op de lijkkist van haar zoon legde, naast een krans, die het slachtoffer door de Fransche spoorwegmaatschappij ParysLyon Middellandsche Zee gewyd is. Daarna werd het overschot ter aarde besteld op Eik en Duinen. Rotterdam, 11 Nov. De aanhouding van oplichters te Hamburg, die een nieuw soort zwendel met landverhuizers in praktijk hadden gebracht, is in hoofdzaak van bier uit in de hand gewerkt. Het had in de laatste weken meer malen de aandacht van den vreemde lingen-dienst by de politie getrokken, dat vreemdelingen, voornamelijk Russen en Oostenrykers, by slaapbazen op den Sohiedamschen djjk tereoht waren ge komen, met de gedachte, door deze lieden naar Amerika te zullen worden geholpen. Tot driemaal toe kwamen de vorige week groepen van vyf mannen hier aan. Een groep werd aangetroffen in een logement op den Schiedamschen dyk, een andere groep trof men op straat aan, en de derde werd zwervende by het Maasstation gevonden. Deze menschen zyn door den inspec teur S. Dijkstra, chef van den vreemde lingendienst, in verhoor genomen. Zy deelden mede, dat zy te Hamburg door zekeren Krohn, die zich agent noemde, door valsche voorspiegelingen waren overhaald om door zyn bemiddeling naar Amerika te reizen, hetgeen volgens dien man veel goedkooper was dan ziph bij een maatschappij te vervoegen. Krohn liet ieder 120 mark betalen en gaf hun een geleider mede naar deze gemeente, waar men, zooals hy zeide, over een paar dagen scheepsgelegenheid voor hen zou hebben. Hier aangekomen verdween de geleider, en van een scheepsgelegenheid naar Amerika bleek niets. De landverhuizers moesten een logement zoeken en na eenige dagen, als hun geld verteerd was, stonden zij als vreemdelingen zonder geld of middel van bestaan op straat. De laatste groep dezer vreemdelingen is naar Hamburg teruggestuurd om daar persoonlijk een klacht in te dieneD. De politie alhier had intusschen naar Hamburg geschreven en de autoriteiten daar uitvoerig van haar bevindingen op de hoogte gesteld. De landverhuizers, die Krohn en zyn trawanten tot slachtoffers kozen, zyn voornamelijk Russen en Oostenrykers, menschen die veel moeite hebben om de grenzen van hun land te over schrijden. Uit Stad en Provincie. Zierikzee. By Kon. besluit van 8 dezer is aan mr. dr. S. J. M. van Geuns op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit zyn betrekking van lid van het college van regenten over het huis van bewaring alhier, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en is benoemd tot lid van het gemeld college rar. E. J. H. M. van Ryckevorsel, officier van justitie by de arrondisse- ments-rechtbank dezer gemeente. Het bestuur der plaatselijke afdee ling van Volksweerbaarheid, zal naast haar onder-afdeeling de Schietvereeniging „Prins Frederik Hendrik" een onder- afdeeling Gymnastiek oprichten. Dank zij de krachtige medewerking van het Gemeentebestuur beschikt het bestuur over een geschikt lokaal, terwyl het hoofdbestuur van Volksweerbaarheid verschillende eerste klasse toestellen zond. Bovendien hebben een paar be kende amateurs zich met de leiding belast. De totstandkoming is dus ver zekerd te meer waar reeds een 20-tal jongelui zich als lid hebben aangemeld. De leden der Schietvereeniging kunnen geheel gratis de oefeningen volgen. Jongelui kunnen zich iederen Vrydag avond in het lokaal oude ambachts school als lid doen inschrijven. By kon. besluit is aan den heer J. A. M. Hanssens, secretaris en ont vanger der gemeente Noordgouwe, toe stemming verleend om te Zierikzee te blijven wonen. Door het hoofdbestuur van „Schuttevaer" werd een adres aan den raad der gemeente Tholen verzonden, houdende verzoek, ingeval tot over brugging van de Eendracht wordt over gegaan, in de brug een draaibaar gedeelte te doen aanbrengen. Mochten hiertegen overwegende bezwaren bestaan en de brug vast worden gemaakt, dan de spanninghoogte op 8 meter boven vloedpeil te brengen. Het hoofdbestuur verklaart zich verder in dit adres bereid, zijne bezwaren tegen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1