ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 10 November 1913. C o u r a n t). EERSTE BLAD. VLOEDPLANKEN. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Z ierikzeesche ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iaderer» MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG vcrschynt, is voor Zierikzee t' 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,00 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9464. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur, A. FRAHKEL. Redacteur, J. WAALE. ADVERTENTIE IV. Van 13 regel, 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bg abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De intending moet geschieden des Uaandags-, Woensdags- en Vrjjdagiraiddags uiterlijk 2 ura. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat zij, die voor eene aanstelling tot helper bij de bediening der gemeente-vloedplanken in aanmerking wcnschen' te komen, zich daartoe dagelijks ten kantore van den Gemeentebouwmeester, kunnen aan melden. Aan genoemde betrekking zijn de navolgende belooningen verbonden: bij hooge vloeden i' 0,50 per uur, en bij schouwing - 0,25 Nadere inlichtingen verstrekt de Gemeente bouwmeester. Zierikzee, den 10 November 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. RUSLAND. By het eiland Saghalien heeft men de paketboot „Centennial", die 6 jaar geleden van Muroran, met zwavel ge laden, naar San Francisco vertrok, en waarvan men sedert niets had vernomen, teruggevonden. Het schip was ingesloten door het ys. De reddingsbooten ontbreken, eenige letters van den naam van 't schip zyn uitgewischt en het yzerwerk is door roest ingevreten. Men heeft aan boord geen spoor van de equipage gevonden. Men meent, dat de „Centen nial" door een storm tusschen 't ys is gedreven, dat het schip vervolgens naar de Siberische kust heeft gesleept. Te Odessa werd in zijn woning de door de geheele stad bekende millionnair Kodrian stervende gevonden. Op weg naar 't ziekenhuis overleed hy. Kodrian leefde sedert 17 jaren als een kluizenaar, na den dood van zyn broer, die hy zeer liefhad. Hy had groote inkomsten uit huizen en landeryen. Volgens het geneeskundig onderzoek is hy van honger gestorven. Mr. Maklakof heeft Vrijdag de eerste pleitrede gehoudeu in het Beilis- proces. Met het onderzoek, dat de jour nalist Brasoel op eigen houtje had ingesteld, betoonde hij zich allesbehalve ingenomen, want aan dezen is, volgens zijn meening, te danken, dat de aan klagers nog het weinige materiaal kregen, waarover zy in het proces konden be schikken. Pleiter rafelde de verklaringen, door Wera Tsjeberjak voor de rechtbank ge daan uit elkander en wees er op, dat alle getuigenhoezeer overigens hun verklaringen ook uiteenliepen, eensluidend hebben getuigd, dat vrouw Tsjeberjak bij den moord betrokken was. Maklakof achtte het dan ook vreemd, dat zy niet onmiddellijk, nadat de misdaad bekend was gewordenin hechtenis genomen was, en noemde het ongehoord, dat zij thans nog op vrije voeten is. Hoe men er eigenlijk toe gekomen is Beilis te beschuldigen, was pleiter onbe grijpelijk en de bewering, dat de man voor de 'oogen van een groot aantal kinderen den kleinen Joetsjinki zou hebben weggesleept, is eenvoudig een domheid. Wanneer zoo iets was geschied, hadden de bewoners van de voorstad het immers onmiddellijk moeten vernemen en dan zou den volgenden dag van de steenfabriek geen steen meer op den anderen hebben gestaan en waren de Joden zeker allen doodgeslagen. Dat een weetniet als Pranaitis als deskundige is opgetredennoemde pleiter reeds betreurenswaardig, maar dat het openbaar ministerie zich durfde beroepen op het werk van Neophyt, was niets minder dan een schandaal. Zoo iets is in de geschiedenis van de Russische justitie nog niet voorgekomen. Even erg echter is, dat Sikorski, die slechts met praatjes en verdichtselen aankwam, als psychiatrisch deskundige werd gehoord. Alle medische deskundigen zijn het erover eens, dat de moordenaar geen greintje anatomische kennis bezat, zoodat het onmogelijk een (ritueel) slachter kan zijn geweest. Er zijn, zoo vervolgde pleiter, dikwijls onschuldigen veroordeeld tengevolge van een ongelukkigeu samenloop van om standigheden, waardoor de rechters op een dwaalspoor geraakten. Hier echter kan dit niet het geval zijn. De gezworenen moeten alles vergeten wat de bladen over de Joden hebben gezegd en slechts oordeelen over den beklaagde. Wordt een onschuldige veroordeeld, dan is dit meer een veroordeeling van Rusland en zijn justitie dan van hem. De overheid te Kief heeft bekend ge maakt, dat pogingen om na afloop van het proces ongeregeldheden te verwekken met kracht onderdrukt zullen worden. Daar men het garniaJen niet toereikend acht om eventueele ongeregeldheden te verhinderen, is de troepenmacht thans versterkt. OOSTENRIJK. De drijfjacht op de verscheurende dieren, die het Oostenrijkscbe bergland, meer in het bizonder Stiermaiken, onveilig maken, heeft nog niet tot eenig resultaat geleid. Te Osterwitz zijn onlangs 's nachts weer twee schapen verscheurd. De boer was reeds te bed, zijn vrouw was 's nachts om 12 uur nog bezig met vlechtwerk, toen zij in het weiland naast de boerderij een wild rennen en jachten hoorde. Zij begreep dadelijk dat de schapen door een of ander dier nagezet werden. Zij begaf zich naar buiten en meende te zien, dat een groote hond de beesten achtervolgde. Toen het beest de vrouw zag, liet het de schapen in den steek en wilde zich op haar werpen. Op haar hulpgeroep snelde de boer met zijn knechten toe, zoodat het beest de vlucht nam. Eén schaap was de keel afgebeten en een ander was zwaar gekwetst. Men onderstelt dat men hier te doen heeft met een verwilderden hond. Daarentegen heeft men in andere streken sporen van katachtige dieren gevonden. FRANKRIJK. Het spoorweg-ongeluk te Melun. Van de talrijke lyken, die onder den vernielden trein gevonden zijn, heeft men slechts een klein aantal kunnen herkennen. De meesten zyn ontzettend verbrand en verminkt. Onder de locomo tief, die letterlijk verbryzeld is, heeft men nog een compacte massa raensche- lyke lichamen gevonden, zwart gebrand. Verkoolde ledematen en flarden van kleeren steken tusschen de verwrongen rails en gebroken raderen uit. Het water, waarmee de brand gebluscht is, heeft van deze menschelyke overblijfselen en van al die flarden en brokstukken één onbeschryflyke massa gemaakt. Den eersten nacht, omstreeks half één, had men onder de locomotief, diep in de ruïne, eene nog levende vrouw ge vonden. Men heeft met koortsachtigen yver aan haar bevryding gewerkt. Met behulp van een groote kraan heeft men getracht de zware machine eenige deci meters te kunnen opheffen, teneinde den druk op de stangen en versplinterde planken, waaronder de ongelukkige be dolven lag, te verminderen. Terwijl men bij het licht van de toortsen hiermede bezig is, hebben twee jeugdige officieren kans gezien zich een weg door de ruïne te banen, onder de locomotief en tot dicht by de gewonde te kruipen. Zonder zich te bekommeren om het gevaar, dat hun in letterlyken zin boven het hoofd hangt, hebben zy de ongelukkige vrouw bereikt en haar wat te drinken kunnen geven. Op haar verzoek hebben zy ook haar haren afgeknipt, daar die tusschen andere stangen geklemd zaten en haar hoofd verschrikkelijk pijnigden. „Heb moed mevrouw", zeiden zy, „nog enkele oogenblikken en u bent gered". Boven hun hoofden hooren zy onophoudelijk het werk der reddingsbrigade. Bevelen klinken boven het gerinkel van de kettingen en het praten der mannen uit. Nu en dan slaat een vlam uit de ruïne omhoog, die een hel licht over het geheele schouwspel werpt, maar oogen- blikkelyk door de waakzame spuitgasten gebluscht wordt. In de lugubere duisternis by de ge wonde vrouw, waar een afschuwelijke lucht van verbrand vleesoh hangt, gaat de tyd met een wanhopige traagheid voorby. Men heeft een en ander van de gewonde te weten kunnen komen Zy heet Jeanne Araic, echtgenoote van een infanterie-kapitein te Lyon. „Waarom is rayn man niet by u, daar boven vraagt zij. Men durft haar de waarheid niet zeggen; hy is by de ramp omge komen, zyn verkoolde lyk is reeds naar het ziekenhuis gebracht. Eindelijk om 5 uur 's morgens heeft men een gang kunuen graven, groot genoeg om tot het slachtoffer door te dringen, maar op 't oogenblik dat men haar geheel bevryd heeft en naar boven wil dragen, geeft de ongelukkige deii £eest. Zy heeft een diepe wonde aan den schouder, een arm is verbryzeld en een voet afgeklemd. De arme vrouw is langzaam doodgebloed. De machinist van den raailtrein, Dumaine, heeft bekend, dat hy geen acht geslagen heeft op de seinen. „Ik reed met een snelheid van 95 K.M. per uur en ben langs het eerste sein gereden zonder er op te letten, misschien omdat de rook of de nevel ray het uitzicht benara, of omdat ik met de machine bezig was. Het tweede sein, dat my aanwees snelheid te verminderen tot 20 K.M. per uur, heb ik evenmin gezien. Toen ik het derde sein zag, was het reeds te laat. Myn machine was vlak voor den posttrein, en ofschoon ik on middellijk tegenstoom gegeven heb, kon het ongeluk met meer voorkomen worden". Partys, 8 Nov. De lykplechtigheid der postbeambten die omkwamen bij de ramp van Melun, had hedenochtend in het station van Lyon plaats. De groote stationshal was tot chapelle ardente in gericht. De lijkkisten der slachtoffers waren met groote bloemkransen versierd, welke door de spoorwegmaatschappij aangeboden waren. De militaire eer werd bewezen door een detachement infanterie en de republikeinsche garde. De Minister van Handel en kolonel Pénélon, die den president der republiek vertegenwoordigdewaren aanwezig alsook de voorzitters van Kamer en Senaat en talryke notabelen. Toen de muziek van het 84ste regiment de marche funèbre van Chopin aanhief, vielen twee vrouwen, die tot de families der slachtoffers behoorden, in zwijm. Zy moesten naar de ziekenzaal over gebracht worden. Toespraken werden gehouden door den burgemeester van Melun, den Minister van Handel en verscheidene afgevaardigden der post beambten. Vervolgens werden de kisten in de lijkwagens geplaatst, om over gebracht te worden naar de door de families aangewezen begraafplaatsen. In de Antoniuskerk werd een lijkdienst opgedragen en sprak kardinaal Amette van Parijs een lykrede uit. Uit Angers wordt aau de Matin geseindWoensdag hebben te Cholet de huwelijken plaats gehad van twee broeders met twee zusters. Gedurende den nacht werden alle geneeskundigen van het plaatsje geroepen, daar veertig der uitgenoodigde gasten bij deze huwelijken plotseling door hevige ziekte verschijnselen waren aangetast. Bij het ingestelde onderzoek werd vastgesteld, dat de bewuste personen door het gebruik van zoete spijzen bij het feest maal vergiftigd waren. Ook de vrouw en het dienstmeisje van den hotelier, waar het diner was gegeven, waren plotseling zeer ziek geworden. Midden in den nacht stierf een 57-jarig man van het gezelschap. De teraardebestelling is verboden, in verband met de schouwing van het lijk. ENGELAND. Ernstige ongeregeldheden hadden Woensdagavond plaats in het East End te Londen, waar na een meeting van kiesrechtvrouwen het oud-parle mentslid van de Arbeidsparty Lansbury en miss Pankhurst, beiden onder borg stelling vrij gelaten, in hechtenis zouden worden genomen. Een verwoed gevecht, dat 15 minuten duurde, ontstond tusschen de 200 man sterke politie en de menigte, die party koos voor de sterarechtvrouwen. Met knuppels gewapende jongelieden sloegen op de politie, die zich dapper weerde. Bereden politie-agenten dreven ten laatste het volk uiteen. Lansbury en miss Pankhurst konden ten slotte ontkomen en vluchtten in Lansbury'8 woning. Personen, die van de meeting kwamen en die men voor politiemannen in burgerkleeren aanzag, werden door de menigte ongenadig afgeranseld. Mej. Mary Jane Fowler, een intieme vriendin van wjjlen „generaal" Booth, heeft aan het Leger des Heils 360.000 gulden vermaakt voor een tehuis of tehuizen voor vrouwen en kinderen in de omstreken van Liverpool. - Door luitenant Clifton West is een projectiel uitgevonden tot bestrijding van luchtschepen. Het bevat van binnen eon stalen luchtschroef, die zich na het afvuren automatisch losmaakt. Als deze schroef met een ballon in aanraking komt, wordt het omhulsel verscheurd, waardoor het gas ontwijkt en het lucht schip neerploft. Van het oogenblik, dat het projectiel 't geschut verlaat, doet het iedere gasmassa waar het doorheen gaat, ontbranden. Het nieuwe projectiel is niet gevaarlijk voor hem, die het aanwendt. NEDERLAND. Amsterdam, 8 Nov. Sinds geruimen tijd werden er voortdurend goederen gemist uit de treiuen, die op de Holland- scbe spoor rijden tusschen Amsterdam en Utrecht. Uit koffers en pakken ont braken voorwerpen, zonder dat kon worden uitgemaakt op welke wijze de verdwijning had plaats gehad. Wel werd geconstateerd, dat het feit geregeld voorviel, wanneer een bepaalde hoofdconducteur den trein leidde, zonder dat echter bewijzen konden worden geleverd van zijn schuld. Hij genoot tot dusver het volste vertrouwen, terwijl hij een flink salaris verdiende (f 26 wekelijks). Toch moest op hem wel verdenking vallen, tot ten slotte de Am8terdainsche recherche aan de onzeker heid een einde heeft gemaakt. Vrijdag avond hadden zich eenige rechercheurs op handige wijze iu den goederenwagen van den trein, die uit Amsterdam naar Utrecht vertrok, laten insluiten, zonder dat de hoofd-couducteur ook maar de minste argwaan koesterde. Op een gegeven moment het was op het baantraject tusschen Amsterdam en Weesp haalde hij een groote bos sleutels uit zijn zak en opende met één daarvan een koffer, die tot de vrachtgoederen behoorde. Hij baalde er een tulband uit te voorschijn. Ziju bespieders namen dit alles zorgvuldig waar en knipten den dief, toen zij de gelegenheid daartoe schoon zagen. De hoofd-conducteur werd te Amsterdam iu verzekerde bewaring gesteld. Delft, 8 Nov. Vrijdagmiddag 12 uur, had aan den overweg by de Binnen- watersloot alhier een voorval plaats, dat nog gelukkig is afgeloopen. De overwegwachter, die een dag met verlof was, was vervangen door een hulpwachter. Deze had voor trein 170 naar Den Haag de boomen gesloten en die boomen, toen bedoelde trein gepasseerd was, weder geopend, doch juist kwam van de richting Den Haag, de veetrein 4345, die alleen des Vrydags rydt. Op 't laatste oogenblik zag de hulp wachter den trein en wilde nog snel de boomen sluiten. Juist echter was van den Spoorsingel een wagen den overweg komen over riden en achter aan den wagen hing een 4-tal kinderen. Doordat de wagon nog halverweg op den overweg stond, aan de zijde van de Binnenwatersloot, kon daar de af sluitboom niet gesloten worden. Mevr. v. R., die toevallig ter plaatse was, had, evenals een agent van politie, in een oogenblik het gevaarlijke van den toestand gezien en trok een paar kinderen op 't laatste oogenblik nog van de rails af, terwijl ook de agent dit deed. Een oud vrouwtje, dat door mevr. v. R. nu juist niet op bizonder zachte wyze was weggetrokken, voer eerst geweldig tegen deze damo uit, doch toen 't oudje zag, voor welk een ongeluk zy gespaard was gebleven, dankte zij haar hartelijk. Werkendam, 7 Nov. Donderdag werd in de suikerfabriek alhier een werkman door een machine gegrepen en eenige raaien rondgeslingerd. Hy was vreeselyk verminkt. De dood trad onmiddellijk in Dlnteloord, 6 Nov. Aan de coöpera tieve beetwortelsuikerfabriek hebben een 60-tal bietendragers gestaakt. De eisch is meer loon. Ondonbosch, 8 Nov. Aan de suiker fabriek „St.-Antoine" alhier, geraakte gisterenmiddag de werkman Heskens van Standdaarbuiten, terwijl hij een wagentje kolen stond te laden, onder de onverwachts van den kolenberg neer stortende kolenmassa. Het ongeluk werd opgemerkt en direct begon men den man uit te graven. Zoo gauw kon dit echter niet gebeuren, dat men er in slaagde den verongelukte levend er onderuit te halen. Direct toegepaste kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Zijn lijk werd naar het gasthuis alhier vervoerd. Zierikzee, 10 Nov. Vrijdagavond ver gaderde in café „Juliana" de vereeniging „Algemeene Ontwikkeling". De voorzitter rar. Polvliet, opende de talrijk bezochte bijeenkomst, die ook door vele dames werd bijgewoond, met 'n korte toespraak, waarin hy allen het welkom in de eerste vergadering van dit seizoen toeriep, en tevens mededeelde, dat door vertrek het bestuur gedund was en onderscheidene leden aan de vereeniging ontvallen waren. Maar niettemin het ledental was door nieuwe toetreding vrijwel stationnair gebleven. Het was aan het bestuur gelukt het seizoen met denzelfden spreker te openen, waarmede het vorig seizoen besloten was. De poging mr. Salm uit Amsterdam, die met zijn voortreffelijke rede een zoo uitnemenden indruk hier achtergelaten had, te bewegen dezen avond als spreker nogmaals hier op te treden, is geslaagd. Hierop ging men over tot de verkiezing van een bestuurslid in de plaats van dr. T. de Haan. Gekozen werd ds. J. li. de Roode. Mede aanbevolen was de heer R. H. Schüseler. Alsnu werd aan mr. G. J. Salm het woord gegeven. Deze zeide in zyn inleiding, dat het hem -aangenaam was een uit- noodiging tot het vervullen van deze spreekbeurt te mogen ontvangen, want hij zag daarin een heuglyk bewys van toenemende belangstelling in den sterren hemel. De leeken meenen vaak, dat, wanneer men dit onderwerp bespreekt, zij dan slechts duizelingwekkende cyfers te hooren zullen krygen. Spreker ver zekerde, dat er geen onderwerp is, het welk voor een populaire behandeling zoo by uitstek geschikt is, als juist de sterrekunde. Het ia hedenavond zyn voornemen, om met de aanwezigen een reis door het heelal te maken. Wy moeten hiertoe den vasten grond verlaten. Van een luchtschip kunnen wy ons niet bedienen, Zelfs de koenste luchtschipper durft niet hooger te stygen dan 10 kilometer, omdat de lucht dan te yl wordt. Wy zijn, zegt spreker, met onverbreekbare banden aan onze aarde vastgekluisterd. Bovendien is het in de hooge regionen vinnig koud. Het vriest daar, dag in dag uit, 500 graden Fahrenheit. En er heerscht daar diepe duisternis. Wy zouden dus moeten reizen in een gebied, waar geen lucht en geen licht en waar het steeds ijzig koud is. Onmetelijk groot zyn de afstanden tusschen de hemellichamen. Een sneltrein zou 250 jaar noodig hebben, alvorens hy de zon bereikte. Niet met ons lichaam, maar met onzen geest zullen wy de reis naar de zon, de maan en de sterren onder nemen. De geest zal ons brengen van de aarde, die ook een hemellichaam is, naar de andere hemellichamen. De aarde is slechts een hemellichaampje, is de dienaar van de zon, die de eeuwige bron van licht en warmte is. Wat zou de aarde zonder de zon zyn Door de geheimzinnige wet van de zwaartekracht is de aarde aan de zon gebonden. De aarde heeft een jaar noodig om haar omwenteling om de zon te volbrengen. Zy legt in één seconde 5£ uur reizens om de zon at. Het dichtst by de zon is de planeet Mercurius. Venus, die als morgenster en avondster aan het firmament schittert, draait ook om de zon, evenals Mars, Jupiter, Saturnus en Uranus. Neptunus is de buitenste planeet. Deze planeet is door een wiskundige ontdektaan zyn schrijftafel. Levasier bemerkte, dat Uranus in zyn baan storingen ondervond en zoo kwam hy er toe te verklaren, dat er nog een planeet moest zyn. En

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1