ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 3 November 1913. TWEEDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. Telegrafisch Weerbericht (Z ierlkzeesclie C o u r a tl t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ëëns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9461. Directeur)c A. J. DE LOOZE Jp. Uitgever-Hoofdredacteur A. FR&NKEL. Redacteur. J. WAALE. ADVERTEN TJI E N. Van 13 tegels 30 etsmeerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op Toordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk S uro. ENGELAND. Lloyd George beloofde de vorige week den steun van de regeering aan de plattelands-bewoners, die zuchtten onder de zware eischen der landeigenaars. Thans strekt hy zijn zorgen ook uit over de huurders in de steden. Hij ontving n.l. een deputatie van den bond van huurders uit den handelsstand, een bond, die meer dan 200.000 leden telt. De deputatie wees hem op het schreeu wend onrecht, dat er gelegen is in de door een oude wet geschapen onmoge lijkheid om te Londen grond te koopen. liet geheele grondgebied van Londen behoort aan zes personen toe, en het wordt in gedeelten verhuurd, waarvan de contracten hoogstens 99 jaar loopen. Daaruit volgt, dat een huurder van zjjn voorganger in de meeste gevallen slechts een „staart" van het huur-contract kan overnemen. Wanneer de huurceel expi reert, heeft de huurder de keus om of het pand, dat hjj wellicht op eigen kosten heeft gebouwd of vernieuwd, te verlaten, of onder het Caudijnsche juk van den eigenaar door te gaan, die niet zelden de huur doodeenvoudig verdubbelt. „Dat is een onrechtvaardigheid", zegt Lloyd George, en de liberale partij zegt het met hem. „Zonder er iets voor te doen, ziet aulk een eigenaar zijn inkom sten op kosten van anderen verdubbelen. Daar moet iets tegen gedaan worden". En hjj wenscht een scheidsgerecht in te stellen, dat alle huurzaken zal onder zoeken, welks uitspraken zonder appèl zullen zijn en dat samengesteld zal zjjn uit kooplieden en industrieelendie, zonder zich aan den eigenaar van den grond te storen, de huur bepalen, waar voor een pand zal zyn in te huren. Lloyd George voorziet ook in het geval, dat een eigenaar den huurder zjjn congé teelt. In dat geval zal het scheidsgerecht en eigenaar veroordeelen den huurder een ruime schadevergoeding te betalen. Lloyd George maakt op die wijze Engeland tot het paradijs der huurders I De suffragettes hebben de ruiten ingeworpen van den geneeskundigen adviseur van het ministerie van binnen- landsche zaken, die door haar verant woordelijk wordt geacht voor de gedwongen voeding der kiesrechtvrouwen in de gevangenis. DUIT8CHL4ND. Een beestenspel te Heidelberg geeft voorstellingen, waarhij één nummer van het program, de doodstrijd in de leeuwen- kooi, er vooral op berekend is, de menschen te laten griezelen. Dezer dagen, toen onder de voorstelling de leeuwen van kooi moesten verwisselen, braken drie volwassen leeuwen los en liepen bij den Botanischen Tuin in de richting van de stad. De oppassers achterhaalden hen gelukkig en dreven hen met groote dapperheid in hun kooi terug. Het publiek was in den eersten schrik ontzet gevlucht, maar keerde terug, toen alles goed afgeloopen bleek te zjjn. De voorstelling ging daama weer haar gang- De „Kronprinzessin Cecilie", van de HamburgAmerika-lyu, heelt Donder dag, op de terugreis naar Europa, het wrak van de Fransohe hark „Patrie", uit Fécamp, ontmoet. Men zag het drijven op 44° N.B. en 21° W.L.22 man van de equipage beyonden zich nog in leven en werden door het Duitsche schip aan boord genomen. De „Kron prinzessin Cecilie" zal de geredden naar Havre brengen. Het wrak heeft men ter wille van de veiligheid van de scheep vaart in brand gestoken. Alweer een wilde-beesteo-geschie- denis in Duitschland. Te Mannheim zagen eenige jongens, die aan den Rijn zaten te spelen en zich vermaakten door met stokken in het water te slaan, plotseling een krokodil zijn kop boven de golven uitsteken, naar land zwemmen en op hen afkomen. Zy schrokken niet rrg, en hielden het beest voor een giooten salamander, want het was maar één meter lang. De krokodil van zyn kant schrok ook niet. Het moest dus wel tot een treilen komen. De jongens sloegen het ongelukkige beest, dat waarschijnlijk uit een menagerie ont snapt is, met hun stokken dood. io den zomer van 1907 werd te Flandersbach, hjj Elberfeld, een man, de grondbezitter Iiamm, 's nachts ver moord. Men verdacht zijn vrouw van medeplichtigheid. Zy werd gearresteerd, stond terecht en werd, ofschoon zij bleef ontkennen, tot 14 jaar tuchthuis straf veroordeeld. Het is de justitie niet gelukt, den moordenaar zelf op het spoor te komen, ofschoon nog steeds naar hem gezocht wordt. Inmiddels heeft dit onderzoek het echter meer en meer waarschijnlijk gemaakt, dat Haram ver moord is door een inbreker. De jury leden, die de weduwe in der! yd schuldig verklaarden, hebben nu een verzoek schrift aan den officier van justitie gericht, waarin zjj om een revisie van iet proces vragen. Waarschijnlijk heeft dus de rechtbank te Elberfeld een vreeseljjke fout begaan, en zit Hamm's weduwe reeds meer dan zes jaar onschuldig in het tuchthuis. Deze week is nog te Ierseke een party oesters uit de Zuiderzee aangebracht, die als Zeeuwsch zaaigoed in het voor daar uitgezaaid zjjn. Ze zjjn er flink gegroeid en goed van visch. 't Is te ver wachten, dat deze goede uitslag andere kweekers zal prikkelen, als ze geschikte gronden in de Zuiderzee machtig kunnen worden. Post en Telegrafie. Door den Minister van Waterstaat is het door zijn voorganger gegeven verbod van nachtarbeid voor vrouwelijke ambte naren opgeheven, zoodat bij regeling van den dienst geen onderscheid meer behoeft te worden gemaakt tusschen vrouwelijk en mannelijk personeel. In verband hiermede zullen vrouwelijke hulptelegrafisten en kantoorbedienden wederom worden toegelaten. 0 N D E R W IJ S. Bij resolutie van den minister van koloniën is mej. A.-C. Yooreu te Zierik zee ter beschikking gesteld van deu gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzeres 3e klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs daar te lande. Bestemd voor onderwijzer 3e klasse by het openbaar Europeesch lager onder wijs in Ned.-Indië N. J. G. A. Elenbaas te Bruinisse. Te Vlissingen stellen Burgem. en Weth. den Raad voor, naar aanleiding van een adres van de afdeeling van [den Bond van Ned. Onderwijzers, het aau- vaugsalaris der. onderwijzers van f 550 op f 600 te brengen en in verband daar mede de schaal van opklimming te wijzigen en het maximum van f 1000 in 16 jaar te doen bereiken. De minder heid van het college stelde voor het eind-salaris te bepalen op f 1100, en zulks door 2 periodieke verhoogingen van f 50 na 18 en 20 jaar dienst. Landbouw eu Veeteelt. Nt.-Annaland. De grootste drukte van de bietencampagne is reeds voorbij. Enkele groote verbouwers zjjn reeds klaar met de levering, en andere zullen weldra volgen. Het weer heeft dan ook dit jaar bizonder meegewerkt. De wegen en ook het land lieten het toe, dat men de grootste vrachten vervoerde, in tegen stelling met het vorige jaar. En daarbjj hebben de paarden niet half zooveel geleden als toen. Maar 't is hier ook zooals overal elders, de opbrengst valt niet mee en zal wel een paar millioen K.G. bljjven beneden die van 1912, hoewel de bezaaide oppervlakte grooter was. Voor den cursus in het koken voor vrouwen en meisjes, die vanwege de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw aanstaanden winter te Nieuwerkerk zal worden gehouden, hebben zich vjjftien deelneemsters aangemeldzoodat de cursus doorgaat. VIsseherU-Berichten. De proef, door een oesterkweeker te Ierseke genomen, om de groene kleur zjjner oesters te doen verdwijnen, door ze van de Grevelingen naar do Wester- Schelde te brengen, is mislukt. De groene kleur verdween wel, maar helaas! ook de visch. De oesters werden mager en onverhandelbaar. Zjj zijn weer naar ander water overgebracht. RECHTZAKEN. Een complot op zee. Op 13 April is op do Noordzee het IJmuidensche stoomvisscherij-schip Hope" gezonken. Eerst werd voorgegeven dat dit een ongeluk was, maar later bleek opzet in het spel te zijn. Het schip was eigendom der Maats- schappij „Labor", die toen in liquidatie was. Er was een complot gemaakt om de Hope" naar den kelder te jagen. Het eerst stond voor de Haarlemsche rechtbank terecht de schipper Arie v. d. S., te IJ muiden. Hem was ten laste gelegd: le. dat hij deu machinist en den stoker in staat gesteld heeft, om het schip te lateu zinken 2e. dat hij een valsche scheepsverklaring onder eede heeft afgelegd. Beklaagde erkende het ten laste gelegde. Op een Zondag, toen de „Hope" op de Noordzee voer, heeft hij aan de be manning gezegd, dat het schip water maakte. De toestand werd gevaarlijk geacht, waarom de schipper ou de be manning de „Hope" verlieten. De machinist en de stoker bleven achter, omdat ze zouden trachten het schip nog te redden. De rnachiuist en de stoker hebben toen het schip geheel tot zinken gebracht. Ze werden afgehaald door een Engelscho boot, die inde nabijheid voer. Daarna zonk de „Hope". Te IJmuiden is door de bemanning een valsche scheepsverklaring afgelegd, Daarin werd voorgesteld, dat het schip door een ongeluk gezonken is en dat alles gedaan is, om het schip nog te behouden. De schipper v. d. S. verzekerde, dat hij en zijn mede-leden in het complot zijn overgehaald door den heer M., directeur van de „Labor". Het schip was voor f 30.000 verzekerd. Als alles goed ging, zou v. d. S. een flinke be looning krijgen. Het Openbaar Ministerie achte het feit, waaraan v. d. S. zich heeft schuldig gemaakt, zeer ernstig. Bij zijn eisch wilde mr. Hoyer evenwel in aanmerking nemen, dat beklaagde niet de hoofdschuldige is, maar door beloven van geld is over gehaald. Beklaagde verdiende niet heel veel, waardoor hjj nog gauwer moest bezwijken voor de aanbiedingen. De eisch tegen v. d. S. luide een jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger, mr. J. de Graaff, drong op clementie aan, er op wijzend, dat beklaagde overigens goed bekend staat en hjj voor de verleiding bezweken is. Daarna diende de zaak tegen den machinist G. A. Th. M. en den stoker J. de B. Zij stonden terecht wegens: le. het tot zinken brengen van het schip 2e. het afleggen van een valsche scheepsverklaring. Ook zij bekenden. Het schip was tot zinken gebracht door het openzetten van eenige kranen en het doorzagen van de circulatiepijp. M. verzekerde, dat de directeur hem een goede geldelijke belooning had toe gezegd en een plaats als machinist op een groote re boot. Tot heden hebben ze evenwel nog niets ontvangen. M. verzekerde nog, dat de besprekingen gevoerd waren door de heeren M., direc teur, en Z., de laatste assuradeur en liquidateur van de „Labor". Z., die ook gedetineerd is, werd als getuige gehoord. Hij ontkende, dat hij aan beklaagde het recht had gegeven om de „Hope" te laten zinkeu. Het Openbaar Ministerie wees er op, dat beklaagde M. de man is, die de koe bij de hoorns gepakt heeft. De eisch tegen M. luidde 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf on tegen De B. 1 jam- beid en onder aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Feits, sprak een verontschuldigend woord voor don be klaagde De B., die de jongste ou zijns inziens de minst schuldige is. De rechtbank zal Donderdag a.s. uit spraak doen. Het door den officier van justitie te Middelburg ingestelde hooger beroep tegen het vonnis dier rechtbank, waarbij W. J. Marinissen te Sluis werd vrijge sproken van de aanklacht van moord op of omstreeks 23 Februari j.l. te West- Lay ville, althans in Amerika in de County Suffolk, nabij New-York op H. v. d. Pol gepleegd, door dezen op het hoofd te slaan, zal 26 November a.s. voor het gerechtshof te 'sGravenhage worden be- ïandeld. - In zake E. B., huisvrouw van C. B., te Vuren, door de rechtbank te Dordrecht veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, wegens poging tot ver giftiging, gepleegd op haar echtgenoot, heeft het gerechtshof te 's-Gravenhage die straf gehandhaafd, met wyziging der qualificatie in zware mishandeling als voortgezet misdryf. Provinciale Staten vau Zeeland. Naj aarszitting. In verband met verschillende verleende rontelooze voorschotten en het bekostigen van meerdere buitengewone werken, stellen Gedep. Staten voor, een geld- leening aan te gaan van ten hoogste f 400.000, rentende ten hoogste 4» pCt. en af te lossen met minstens f 10.000 per jaar. In Juni j.l. stelden de Gedep. Staten de Provinciale Staten in kennis met hun voornemen, om zooveel mogelijk volledige regeling van de jaarwedden van 't per soneel van de Provinciale stoomboot diensten te ontwerpen, en die in de najaarszitting aan de bekrachtiging der Staten te onderwerpen. Thans bieden Gedep. die regeling aan, en merken ter toelichting het volgende op. De bemoeiingen van den directeur van de stoombootdiensten op de Wester- Schelde zijn in den laatsten tijd toe genomen, doordat hem het toezicht is opgedragen op de schepen en machines van den dienst op de Ooster-Schelde. Verdet zal de dienst NeuzenHoede- kenskerkeHansweert, welke krachtens besluit der Staten zal worden ingericht, onder zijn beheer worden gesteld. Met het oog daarop is eene verhooging van het maximum zijner jaarwedde billijk voorgekomen. Hetzelfde geldt voor deu hoofdmachinist en voor de klerken ten kantore van den directeur. Voor zooveel de bemanning der schepen betreft, varende in den dienst Vlissingen BreskensNeuzen, wordt een kleine ver hooging van de maxima voorgesteld, Nauwgezette overweging heeft Gedep, Staten de overtuiging gegeven, dat, in verband met den diensttijd, welke van de bemanning gevorderd wordt en met de loonen, welke gewoonlijk worden be taald voor het door hen verrichte werk de voorgestelde regeling op zich zelf aan billijke eischen 'voldoet. Daarbij mag niet uit het oog worden verloren: 1°. dat door de bemanning boven de vaste jaarwedde kostgeld genoten wordt, waarvan het bedrag per jaar is te stellen op f 130 voor een kapitein en een machinist, f 100 voor een stuurman en een stoker, f 90 voor een dekknecht en f 160 voor een conducteur; 2°. dat aan het dekpersoneel vrij uniform wordt verstrekt en aan het machiuepersoneel kleegeld en ketel pakken 3°. dat voor eigen pensioen niet wordt bijgedragen, voor weduwen- en weezen- pensioen niet meer dan 3 pCt. of door een enkele 4 pCt. Ook voor de kolen werkers, aan de lijn VlissingenBreskeusNeuzen verbon den, is eenige verhooging voorgesteld. Voor het personeel, varende op de booten in de diensten Walzoorden Hansweert en op de Ooster-Schelde, komt verhooging aan Gedep. niet noodig voor. Do tijd, gedurende welken het dienst doet, is beperktde dienst is niet zwaar. In de regeling zijn niet opgonorue de agenten van den stoombootdieust op de Ooster-Schelde. Van hen wordt slechts wëinig werk ten behoeve van den dienst gevorderd. Hunne betrekking tot den dienst kan beschouwd worden als een bijbaantje, in tegenstelling met die der agenten van den dienst op de Wester- Schelde, welke van hen den geheelen dag vraagt. Voorts is in de regeling ook niet ver meld de agent te Hoedekenskerke. Zoodra de lijn NeuzenHoedekenskerkHans weert in exploitatie zal komen, zal voor het daaraan te verbinden personeel eene regeling moeten worden vastgesteld, waarin de bedoelde agent kan worden opgenomen. Volgens de ontwerp-regeling zal aan het hoofd van den dienst op de Wester- Schelde een directeur staan met een aanvangssalaris van f 1800, welk met verhoogingen van f 150 om de twee jaar kan klimmen tot f 3000. Op het kantoor van den directeur zijn werkzaam een eerste klerk eu een tweede klerk met aanvangsjaar wedden van f 600 en f 300, met verhoogingen om de twee jaar van f 100 tot f 120 en f 900. Onder den directeur wordt het toezicht op do schepen en de machines uitgeoefend door een hoofdmachinist met aanvang f 1300, verhooging f 100, maximum f 1800. Verder de volgende jaarweddenkapi tein f 960, f 120, f 1250; stuurman f 630, f 120, f 850; dekknecht f 540, f 30, f 650machinist f 960, f 60, f 1350; stoker f 550, f 30, f 700: conducteur f 660, f 60, f 900 en adsistent-conduc- teur f 480, f 60, f 650. De agenten hebben een minimum-salaris van f 400 en 2£ cent per verzonden en ontvangen adres tot een maximum van f 1800 te Vlissingen; f 120 te Breskens; f 800 te Borselen en f 1500 te Neuzen. De ponton- of steigerknechts, tevens bestellers, genieten te Vlissingen f 468 met verhoogingen van f 26 tot f 572; te Breskens f 312 en bestelloon volgens tarief; Borsele f 364 en Terneuzen een met f 364 en een met f 312, beiden met bestelloon volgens tarief. Van de steenkolen werkers te Vlissingen verdienen er drie f 625 en een f 675. De vaste werkman te Vlissingen f 640. Voor de lijn Walzoorden—Hansweert zijn de cijfers: stuurman f 660, f 30, f 780; machinist f 780, f 30, f 900; conducteur f 552, f 30, f 672; stoker f 528, f 15, f 588; dekknecht f 468, f 15, f 528; dekknecht-aflos8er f 468, f 15, f 528. Aan den stuurman wordt wegens het voeren van het bevel over het schip f 120 per jaar gegeven en aan den dekknecht als plaatsvervangend stuurman f 60 per jaar. Aan den agent te Hansweert wordt f 400 toegekend met minstens f 500 aanteekengeld en f 100 voor de tram, aan den agent te Walzoorden f 400 en aanteekengeld minstens f 200, de kolen werker f 375, f 15 en f 435. De machinist van de tram f 840, f 24, f 936; de machinist f 732, f 27, f 840de conducteur f 468, f 15, f 528. De directeur vau den Ooster-Schelde- dienst heeft f 1200 en f 300 voor bureau kosten de kapiteins f 960, f 60, f 1080 de stuurman f 660, f 40, f 785dekknecht f 510, f 30, t 600; machinist f '960, f 60 en f 1080; stoker f 520, f 30, f 640 en ten slotte de conducteur f 660, f 60, f 840. In het algemeen verslag van de afdeelingen der Staten betreffende de begrooting kwam het volgende voor: „Iu de tweede afdeeling wenscht een der leden de aandacht van Gedep. Staten te vestigen op het salaris van den griflier; zij geeft in overweging een traktements regeling te maken met een minimum van f 4500 en een maximum van f 5500". Naar aanleiding van deze opmerking stellen Gedep. Staten voor de jaarwedde van den tegenwoordigengriflier te brengen op f 5000, maar als aanvangssalaris te laten staan f 4000. Evenals vorige jaren stellen Gedep. Staten ook nu voor een subsidie uit de Proviuciale kas te verleenen van f 100 aan de commissie van toezicht op de proefvelden in Zeeland. medegedeeld door het Koninklijk Nederl, Meteorologisch Instituut te De Bilt,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1