ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 24 October 1913. DERDE BLAD. (Z ierikzeesche Cour a ii t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers B cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9457. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regel» 30 ets., meerdere regel» 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De intending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrüdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Openbare Gemeenteraadsvergadering te T h o I e n op Maandng 20 October, des nam. 2 ure. Voorzitter de burgemeester, M. G. van Stapele. Na opening deelt deze mede, dat de heer Wagemaker hem schriftelijk bericht heeft deze vergadering niet te kunnen bijwonen wegen uitstedigbeid. Tegenwoordig zijn dus 10 leden. De notulen der laatste vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Eenige missieven van Gedep. Staten betredende de goedkeuring van genomen raadsbesluiten, alsmede het gewijzigde reglement van het Weezen- en Algemeen Armbestuur worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een schrijven van den Algemeenen Wielrijdersbondwaarin aangedrongen wordt op toezicht op het hoefbeslag der paarden. De voorzitter acht het beste dit stuk, dat van een uitvoerige memorie van toe lichting vergezeld gaat, bij de raadsleden te laten circuleeren. Aangenomen. Voorgelezen worden brieven van het hoofd der openbare school en van den distriet-schoolopziener, waarin genoemde heeren den raad aanbevelen eene nieuwe oproeping te doen en wel met de acte Eugelsche taal, voor de betrekking van onderwijzer, en de nu ingekomen sollici- tatiën niet te behandelen. De voorzitter zegt, dat Burgem. en Weth. daaromtrent geen voorstel doen, docK, gaarne de meening van den raad wen^ëfefcn te vernemen. Spreker gevoelt er wel iets voor, doch wenscht door de 'bespreking in zyn gevoelen versterkt te orden. Dit staat op den voorgrond, dat dan het salaris zal moeten verhoogd worden, daar de onderwijzers met acte Engelsch niet overal voor het grijpen zijn. De heer Moelker acht het zeer nuttig, Engelsche taal aan te leeren. We /en in een tijd van vooruitgang, en y wij nu tegen dit verzoek waren, dan u het schijnen of wij achteruit wilden, jvendien, daar Tholen binnenkort een nats kan worden van meer uitgebreiden Undel, kan het zeer veel jongelui en jk meer gevorderden op leeftijd ten oede komen, dat zij de Engelsche taal eleerd hebben. Gaarne zal spreker dus nedewerken. De heer Kegge acht het bezwaarlijk )m weer een paar honderd gulden uit 3e gemeentekas er voor bij te passen. Dat men de Engelsche taal leert, zal spreker niet afkeuren, maar hoogelijk waardeeren, doch spreker is er voor, als er liefhebberij is, dat de lief hebbers dan zelf betalen, en niet de gemeentekas aan spreken voor het meerdere salaris De voorzitter gelooft voor zich, dat het slechts voor de gemeente een luttel bedrag zal zijn, dat moet worden bij gepast. Wanneer wij aannemen, zegt hij, dat er 15 leerlingen zich voor de lessen willen opgeven, die in den regel fl per maand opbrengen, dan vertegenwoordigt dit per jaar f 180. En dit acht de voor zitter maar een klein getal. Hij voor zich twijfelt er niet aan of er zullen er meer komen. Dus zoo berekend, zou het voor de gemeente niet veel kosten. De heer Quist wenscht ook een enkel woord in deze zaak te spreken. Spreker vraagt, of wij hier niet te doen hebben met jalousie de métier. Inimers de heer Visser houdt een cursus in de Engelsche taal en nu komt het spreker wonderlijk voor, dat de heer Luiendijk» die nooit over de Engelsche taal eenige aanvraag heeft ingezonden, nu op eens een onder wijzer verlangt met acte Engelsche taal Het is bekend, dat de heer Visser een cursus heeft met flinke deelname. Welnu daar het onderwijs in de Engelsche taal alreeds gegeven wordt, waartoe nu nog een onderwijzer met acte Engelsch. Baat de heer Visser dit nu verdienen, en laat het ook den heer Luiend ijk goed gaan. Spreker wenscht, dat het hun beide goed gaat, maar vindt het wonderlijk dat deze aanvraag nu is ingekomen, daar in de behoefte aan de Engelsche taal reeds voorzien is. De heer Moelker zegt, dat hij het verzoek ondanks de aangevoerde bezwaren blijft steunen. Als wij dit verzoek af wijzen, toonen wij, dat wij niet vooruit willen, maar juist andersom. De heer Kegge blijft beweren, dat hij uit de gemeentekas geen gold wil ver strekken, en gelooft dat voorde genoemde jaarwedde, 700 ot 750 gulden, geen sollicitanten zullen komen. De heer Quist blijft mopperen, dat het hem vreemd voorkomt, en hondt vol, dat het jalousie is, omdat het bizonder onderwijs er mede begonnen is. De voorzitter zal allereerst in stemming brengen een voorstel om tot oproeping over te gaan. Tegen stemmen de heeren Quist en Kegge. Daarna wordt er gestemd over de grootte van het salaris, waarop men sollicitanten zal oproepen. De heeren Quist en Kegge onthouden zich. Voor f 700 stemmen de heeren Wagtho, Van der Stel en Hollestelle. Voor f 750 de heeren Moelker, Vredenburcb, Noske, Christiaanse en de voorzitter, zoodat een onderwijzer zal opgeroepen worden met acte Engelsche taal op een salaris van f750. Het proces-verbaal van kasopname wordt algemeen goedgekeurd. Wordt gelezen een request van den heer O. M. de Bruin te Oversell ie, pachter van het veer, waarin adressant verzoekt hem den grond, waarop de woning staat van den veermansknecht, in opstal of erfpacht af te staan. Goedgekeurd. Wordt gelezen een request van D. Roukema e. a. om tot plaatsing eener lautaarn op de Bebouwde Wal over te gaan. Na korte toelichting en bevestiging van hetgeen hieromtrent wordt aange voerd door den vöo^gitter en de heeren Moelker en Noske, besloot men daartoe met algemeene stemmen. Wordt gelezen een verzoekschrift van den president-commissaris der Thoolsche gasfabriek, om het gedaan verzoek der gasfabriek, zoo bet eenigszins kan, spoe diger in behandeling te nemen, dan waartoe de raad laatst besloot. De Voorzitter zegt, dat hij begrijpen kan, dat de gasfabriek op een beslissing aandringt, maar daar zij veronderstelt, dat de raad deze zaak 4 maanden ver schoof, is zij ill dezen niet op de hoogte van de plannen van den raad. Wij hebben, zegt de voorzitter, besloten, om in de Decembermaand deze zaak tot een einde te brengen, en die tijd is nu maar eenige weken meer, weshalve hij niet van meening veranderd is. De heer Quist kan het zeer goed be grijpen, dat de gasfabiiek eenige vastig heid wil hebben van de gemeente. Als men zoo hoort, hoe de zaak er bij staat, met den gashouder en de andere instal latie, dan is het niet te verwonderen, dat zij gaarne van ons een antwoord wil hebben. Spreker 'weet er niet veel van, en heeft de concessievoorwaarden nooit doorzien. Om hier nu een oordeel te vellen, gaat voor hem moeilijk De heer Moelker kan zich zeer goed met 't denkbeeld van Burgem. en Wetb, vereenigen. Spreker zal er zeer weinig over zeggen, maar zal toch dit consta- teeren, dat hij op deze consessie voor waar den niet zal medewerken, om dezelve verlengd te krijgen. De heer Wagtho veronderstelt, dat de raad in beginsel met de gasfabriek wil onderbandelen, maar aan de andere zijde feitelijk de zaak tegenwerkt. Spreker vraagt, hoe dit vereenigbaar is. De voorzitter antwoordt, dat de raad heelemaal niet tegenwerkt. Zij ziet alleen het verzoek der gasfabriek niet zoo spoed- eiscbend in, als zij dit zelf zou wenschen. Wij hebben nog 7 jaren concessie, en de gasfabriek is verplicht om gas te leveren. Spreker wenscht over deze zaak een grondig onderzoek, vooraleer men be sluit, iets dat al de leden gaarne zullen toestemmen. Moest op heden de beslissing vallen, dan gelooft bij, dat zij zoo on voorbereid en onvoldoende onderzocht, niet ten gunste der gasfabriek zou uit vallen. De heer Wagtho constateert andermaal dat de raad feitelijk de gasfabriek tegen werkt. De voorzitter betwist dit andermaal. De heer Wagtho blijft bij zijn ziens wijze. De heer Kegge zegt, dat het debat verloopt in bijzaken. De gasfabriek moet ons gas leveren, daar is ze aan gebonden De gemeenteraad behoeft zich van de klachten, die er komen omtrent het gas, niets aan te trekken. Wil de gasfabriek de boel in 't houderd laten loopen, dat moet ze zelf weteD. Spreker zal zich daar niets van aantrekken. Zij moet zorgen, dat de boel in orde is en blijft. Dat is sprekers meening. De heer Van Vredenburch zou wonschen, dat de raad eens overwoog, of het bij dezen stand van zaken geen aanbeveling verdieiyle het oordeel van een deskundige in te roepen, niet voor de vennootschap de gasfabriek, om te taxeeren of hare iustallatie te onder zoeken, maar voor den gemeenteraad als voorlichtiug wat men doen moet, namelijk de concessie verlengen of niet. Spreker vraagt, wat dë raad daar van denkt, 't Zon ook kunnen gebeuren, dat de deskundige ons adviseerde tot over name, of ons raadde electriciteitsvoor- ziening. De voorzitter, wel op prijs stellende dusdauig oordeel, meent voor zich dat deze zaak nog wel wat kan wachten. Na nog langdurige discussie wordt be sloten de kwestie der gasfabriek te laten rusten en dezelve in dit jaar nog te behandelen. Wordt gelezen een dankbetuiging van liet comité voor het onafhankelykheids- feest, met verzoek dat de raadsleden aan den te houden optocht zullen deel nemen. Gaarne verneemt het comité wie der raadsleden daaraan wenscht deel te nemen. Achtereenvolgens bedanken voor deelname de heeren Van Vredenburcb, Hollestelle, Kegge, Van der Stel en Quist, terwijl de overigen, voor zooverre aanwezig, voorloopig hun deelname toezeggen. Daarop wordt gelezen het ontwerp besluit voor den pensioensgrondslag voor gemeente-ambtenaren. Na voorlezing wordt ditzelve zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Daarna stelt de - voorzitter voor de vaststelling der begrooting voor 1914 iu ontvangst en uitgaaf geraamd op f 42992,56, met den post voor onvoorziene uitgaven ii f 2673,755. Het rapport der begrootings-commissie bevattende eenige aanmerkingen, wordt gelezen. Over een post, groot f 100, wenscht de commissie gaarne nader te worden ingelicht. De voorzitter deelt daarop mede, dat in deze f 100 begrepen is f 36 voor onderhoud der school enz., en dat het overige dient voor onvoorzien, als ruiten breken, onvoorziene kleine herstellingen. Wat eene tweede aanmerking aangaat omtrent de verplaatsing der wijzerborden, deelt de voorzitter mede, dat de be doeling is de wijzerborden van het stadhuis te verplaatsen naar den toren, en aan het stadhuis een nieuw stel te doen hangen, dat dan dicht zal wezen, De heer Wagtho hoort nog steeds klachten over de ondoelmatigheid der stadhuiswijzerborden. Waarom zijn ze niet dichtgemaakt? Hiertoe was tocb besloten. De voorzitter zegt, dat hij in den laatsten tijd geen klachten meer vernam. Alles wordt gewoonte. Maar om clan toch tegemoet te komen aan de klagers hebben Burgem. en Weth. daartoe be sloten, en zal bet aan den toren tegen de muurvlakte geen effect tot klagen geven. De heer Wagtho vraagt, waarom de verbeteringen destijds niet zijn aan gebracht. Er was toch toe besloten. De voorzitter herbaalt, dat dit in de bedoeling gelegen heeft, maar nu op deze verplaatsing uitloopt. De beer Wagtho herbaalt, waarom bet voorstel niet is uitgevoerd. De voorzitter zegt, niets anders te kunnen zeggen dan hij deed, en wenscht voort te gaan met de begrooting. De derde opmerking der commissie bevat een voorstel om den uitgetrokken post a f 750 voor nieuwe bestrating, te laten vervallen, en inlichtingen te viagen omtrent aan te leggen nieuwe bestrating met keien, van af den Hoek Bebouwden- dam via Vosmeersche poort. De heeren Kegge, Moelker en Van der Stel, commissieleden, verdedigen hun zienswijze. Genoemde heeren wenschen niet verder te gaan met klinkerbestra- ting, doch de Visstraat te laten gelijk ze nu is, en met nieuwe keien te be ginnen Hoek Bebouwdendam, daar een nieuwe straat te leggen, en daarvoor zoo noodig te sluiten eene leening, of anders, zoo do raad niet besluit, dat de geheele afstand zal vernieuwd worden, dan voor f 750 te vernieuwen, om zoodoende elk jaar geregeld het werk af te doen. De voorzitter toont uit de ontvangen inlichtingen aan, dat de geheele ver nieuwing met de opgegeven keien in verschillende maten zal kosten f 2500 en f 3100. Hij gelooft dat de Raad voor dit voorstel niet zal zijn te vinden. Hierop ontstaat een zeer langdurige dis cussie, waaraan alle heeren deelnemen. Vele voorstellen worden overwogen, be sproken en beoordeeld en ook veroordeeld. Algemeen wordt de klinker bestrating voor deze drukke verkeerswegen, als Oudelandsche straat en Dalemsche straat als onhoudbaar voorgesteld, ietB waar tegen de heeren Hollestelle en Quist zich met kracht blijven verzetten. Ten laatste wordt op voorstel van de commissie besloten f 750 te bestemmen voor nieuwe straatkeien, in welke som begrepen zijn zand en werkloonen, en daarvoor een gedeelte nieuwe straat te leggen in de Dalemsche straat, te be ginnen bij den Hoek Bebouwdendam. Tegen de heeren Hollestelle, Christiaanse en de voorzitter. De vierde opmerking betreft een stuk havenbeschoeiing buiten de Waterpoort. Uit de discussie blijkt, dae het ééne raadslid meer verstand schijnt te hebben van havenwerken, dan de andere. De heer Kegge acht de groote ver zakkingen een gevolg van de slechte besch oei ingsplanken De heer Quist vindt den toestand der deksloof minder prijzenswaardig, en stelt dien gelijk met een goed huis, waarin een lekkage is gekomen. De heer Moelker acht den toestand ook niet rooskleurig, maar zag liever er een betonmuur komen. Dit gevoelen deelt ook de heer Kegge. Na ampele discussie besluit men het zaakje te laten zooals het is en te wachten tot het eenmaal in de haven ploft, om dan in te grijpen. Daarop wordt met algemeene stemmen de begrooting goedgekeurd. Bij de gehouden rondvraag vraagt de heer Van der Stel, of het niet wenschelyk ware, dat de stukken, betrekking hebbende op de gasfabriek, als oude concessie voorwaarden enz. den leden ter inzage werd rondgezonden. Dit voorstel wordt algemeen goedgekeurde Hierop wordt de vergadering gesloten en gaat men over in gesloten zitting. De Invloed van den alcohol op den mensch. In het departement van de Seine worden de krankzinnigen vanaf 1867 eerst naar de kliniek van St. Anne gezonden. Daar worden zij onderzocht, en van iederen krankzinnige wordt een soort biografie geschreven, een ziekte-historie, die o.a. bevat de waargenomen verschijnselen door den medicusbizonderheden omtrent ouders, opvoeding, milieu, enz. Een gedeel te van bet archief van deze inrichting is nu onlangs gepubliceerd. Het bevat allerlei statistische gegevens, waaruit blijkt, hoe groot de invloed van den alcohol op den mensch is. Het aantal krankzinnigen door alcohol gebruik is in een ontzettend snel tempo toegenomen. In het jaar 1S68 waren 14 pCt. der mannen en nog niet eens 2 pCt. der vrouwen alcoholist. Twintig jaar latei- waren deze verhoudingscijfers 35 en 16, en in 1910 was het percentage bij de mannen gestegen tot 47, terwijl het bij de vrouwen de 20 bad bereikt. Een bekend medicus heeft nagegaan, dat van 3271 kinderen, die naar St.-Anne werden gestuurd, 1156 een dronkaard tot vader hadden. Een dronkaard verwoest du6 niet alleen zijn eigen leven, maar bij kan ook het levensgeluk van zijn kindoren voor altijd verstoren. niet wormstekig; vruchten die niet te. vroeg afvallen. 2e. De stara en de hoofdtakken moeten met een stijven borstel worden afge borsteld. Het vuil, dat er af komt, moet verwijderd worden. Als het veel is, moet het, zoo mogelijk verzameld en verbrand worden. 3e. De stam en de takken moeten daarna zooveel raogelyk met kalk worden bestreken. 4e. De grond onder den boom moet, zoover de kruin gaat, of iets verder, worden losgemaakt, zoo mogelijk omge spit en verkruimeld. 5e. Over de oppervlakte, die men heeft losgemaakt, strooie men 60 a 80 gram thomasslakken en op goede doorlatende gronden, waarvan de bodera erg los is, 100 gram kainiet per M*. Wanneer men zulks verkiest kan men beide vermengen en dan uitstrooien, dat is gemakkelijker. 6e. Op zwaardere gronden, die niet gemakkelijk doorlaten, dus op zware kleigronden, op veengronden en derge lijke, geve men geen kainiet. In plaats daarvan neemt men 40 gram kalizout (40 pCt. kalizout) of 50 gram patentkali. Beide worden evenals trouwens de onder no. 5 genoemde meststoffen zorgvuldig mei de aarde vermengd, zoodat het over het geheele losgemaakte gedeelte verspreid wordt. 7e. Dezen winter ot vroeg in het voorjaar neemt ge landbouwkalk, schuimaarde of mergel, die goed fijn is en strooit daarvan 1 K.G. per M2 onder de boomen. Hiermede is de eigenlijke herfstver- zorging afgeloopen. I n het voorjaar rhoeten de boomen nog gier, ammoniak of chili- salpeter hebben. Doch daarover een ander maal. Nog een kleine opmerking. By het aanleggen van nieuwe boomgaarden kan men voor de kalibemesting, vooral op doorlatende gronden altijd kainiet gebruiken. Wanneer gij uw boomgaard verzorgt, zooals boven is aangegeven, wordt uw moeite duizendvoudig beloond. Gy zult minder vuil in uw boomen hebben, het fruit zal gezond en frisch van uiterlijk zyu en niet vóór den tijd afvallen. I)e Horfstvorzorglng dor boomen. Als de appels en peren van de boomen zyn, moet gy zoo spoedig mogelijk het volgende doen: le. De bladeren en blaadjes, de stompjes vruchten en alle dergelijke „vuilnisnesten" moet gy verwijderen, laten verzamelen en verbranden. Dat kost wat moeite, maar het is werk, dat door kleine en goedkoope handen kan gedaan worden, soms speelsgewijze. En het is hoogst noodzakelijk, om te bewerken dat gy het volgende jaar hebt gave vruchten, Nog de ondergang der „Vo Iturno". De N. R. Ct. bevat een duidelijk ge steld relaas van den ondergang der „Volturno" door A. de Bruin, hoofdkok en H. Menneraa, eersten hulpkok, die aan boord van de „Touraine" werden opgenomen en naar uit de namen blijkt beide Nederlanders zijn, opgesteld. Voorzoover dit onbekende bizonder heden geeft, ontleenen we er aan, dat de brand waarschijnlijk den avond voor het ontdekken van het vuur door het wegwerpen van een eindje sigaret in het met lorrenbalen gevulde voorruim is ontstaan en dat het vuur dus den heelen nacht heeft liggen smeulen. Niemand kon er, toen het ontdekt werd, meer door, om de Bruin, die in 't voor- ruim sliep, te wekken, zoodat hy in den verstikkenden binnendringenden rook walm wakker geworden, met levensge vaar, zich een weg door den vuurpoel moest banen. Na het bovenstaande spreekt 't van zelf, dat van blusschen geen sprake meer was. Zoo snel mogelyk werden de machines aan 't werk gesteld ten einde de „Carmania", de dichtst bij zynde boot te bereiken. De „Volturno" vloog letterlijk over 't water. Toen de vlammen byna de kolen- opslagplaatsen hadden bereikt, werd alles afgesloten, daar er gevaar voor de stokers ontstond, die eerst het materiaal zoo goed raogelyk verzorgd hadden. Bruin weet zeker dat de eerste uit gezette sloep, omtreut welke men nog in onzekerheid verkeerde, vergaan en verzwolgen is. Toen het achterschip was uitgebrand en het vuur op het raiddenschip was overgeslagen, zag hy menschen in doodsangst te water springen. Het uur des doods scheen naby. Zooals men al vroeger schreet, heeft Bruin de ribben gekneust en een long ontsteking opgedaan. Hy wordt te Havre verpleegd. Voorts blykt uit een opgave van de 'ranium-stooravaartmaatschappy aan de A'. R. C., dat in 't geheel 103

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1