ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 22 October 1913. RON A Cacao de bus VAN HOUTEN'S rechterhand rona van de zuinige huisvrouw EERSTE BLAD. Cacao NIEUWSTIJDINGEN. CZ ierikzeesche Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat Lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGAN9. No. 9456. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagimiddag» uiterljjk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 DE 11 iiimmmiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiimiM VAN HOUTEN '5 ZUIVER OPLOSBAAK liuUlliHOMIliiijllMn.lljllllilliliHlHi AMERIKA. De schatkist van de Ver. Staten heeft Maandag een goeden dag gehad. Een Amerikaansche dame, mevr. May van Alen Griswold, arriveerde te New-York uit Engeland met een dienstbode en een reusachtige hoeveelheid bagage, 25 koffers. De douane-beambten gingen in die koffers op de jacht en vonden een parelsnoer ter waarde van 25.000 gulden, verborgen tusschen de japonnen van mevr. Griswold. De listige dame had dat kleinood niet aangegeven. De douane-beambten waren evenwel nog listiger. Zy lieten de dame en haar kamenier nu visiteeren en vonden in de ceintuur van de laatste nog diamanten en ringen verborgen ter waarde van 60.000 gulden. Alles werd verbeurd verklaard. FRANKRIJK. Een wapenhandelaar te Parys, Victor Warnier, heeft eenigen tyd geleden, by ongeluk, zyn vrouw doodgeschoten. Hy was aan het leegruimen van zijn winkel kast en zyn vrouw hielp hem daarby. Twee harer vriendinnen bevonden zich ook in den winkel. Mevrouw Warnier bracht een stapel revolvers naar het kantoor, haar echtgenoot volgde haar met eenige revolvers in de hand. Plot seling hoorden de beide dames, die zich in den winkel bevonden in het kantoortje een schot vallen. Één der. revolvers, die de ,heer Warnier in de hand hield was afgegaan en de kogel had zyn vrouw in den buik getroffen. De zwaar ge wonde werd onmiddellyk naar hot zieken huis gebracht en moest geopereerd wordendoch zy overleed nog dienselfden nacht. Dit gebeurde 2 April 1.1. Den volgenden dag deed de vader van den ongelukkigen echtgenoot aangifte van het ongeval by de politie. Uit de ver klaringen der getuigen de beide vriendinnen van het slachtoffer en uit het verder onderzoek, trok de politie de gevolgtrokking dat de dood aan een ongeval te wyten was en men liet den heer Warnier verder ongemoeid. Doch een half jaar later, einde September, meldde zich een elegant gekleede dame, mevrouw Sutariya, by den commissaris van politie aan, deelde mede, dat zy de vroegere minnares van den wapen handelaar was en beschuldigde Warnier van moord met voorbedachte rade op zyn echtgenoote. „Ik heb geen mate- rieele bewyzen" zei deze eigenaardige „vriendin", maar niettemin beschuldig ik hem openlyk van moord. Hy heeft de misdaad tegenover mij bekend. Hy stond reeds langen tyd in betrekking tot my vóór den dood van zyn vrouw, doch haar argwaan en yverzucht hin derden hem. Daarom heeft hy haar uit den weg geruimd. Toen hij my bekend had, dat hy zyn vrouw opzettelyk had gedood, voelde hy zich ook niet meer op zyn gemak by my. Hy wist, dat ik een vreeselyk geheim van hem kende en gevaarlyk voor hem kon zijn. Weldra liet hy mij in den steek en ik leed armoede, zéé zelfs, dat ik een toevlucht by een vriendin moest zoeken. Maar sindsdien leef ik in voortdurende vrees voor myn leven. Hij heeft gedreigd ray te zullen dooden, als ik hem mocht willen verraden". lntusschen heeft de politie termen gevonden om den heer Warnier ge vangen te nemen. Dit heeft in de kringen zyner bekenden veel opzien gebaard; men is er zeker van dat geen woord van de beschuldiging waar is en dat Warniers vriendin zich op hem heeft willen wreken, omdat hy haar verlaten heeft. Niettemin heeft de rechter van instructie den onderstelden moordenaar naar de Santé-gevangenis laten brengen. Zaterdagnacht omstreeks 12 uur heeft de Oriënt expres op twee kilometer afstand van het station te Toul een goederentrein aangereden. Vier trein- beambten, de machinist en de stokers zijn ernstig gewond. De reizigerg bleven ongedeerd. De machinist van den snel trein is gearresteerd. Het ongeval wordt toegeschreven aan den mist. Weder is de stad Nantes het tooneel van een verschrikkelijk misdryf geweest, waarvan dp 47-jarige Valentine Brégeon, die dienstbode by een notaris was, het slachtoffer geworden is. Toen 's morgens de notaris, Viaud genaamd, zyn dienstbode niet zag ver schijnen en eens ging kyken waar zy bleef, vond hy tot zyn ontsteltenis in één der kamers de ongelukkige met afgesneden hals en verbrijzelden schedel aan den voet van het bed liggen. Dadelijk viel de verdenking op een jongen electricien, die kort voor de misdaad een lamp in de kamer had nagezien. De politie hield de verdachte op zijn kamer aan. Hij erkende de moordenaar te zijn. Hij vertelde, dat toen hy bezig was de lamp te herstellen, hy een schroef onder het bed liet vallen. Juist trad op dit oogenblik de dienstbode binnen en vroeg, of hij nog lang werk had. Hy zeide, dat hij een schroef onder het bed had laten vallen en toen zij zich bukte om deze op te rapen, bracht de ellende ling haar verscheidene hamerslagen op het hoofd toe. Toen de moordenaar zag dat zij nog ademde, sneed hij haar den hals met een scheermes af. Na twee francs gestolen te hebben, verliet hy kalm het huis. 's Avonds ging hy naar een bioscopetheater en begaf zich daarna naar zyn kamer, waar hy den volgenden morgen gearresteerd werd. Diefstal schy nt de drijfveer tot deze ontzettende misdaad te zyn geweest. De moordenaar, Paul Pauri88on, is zeventien jaar oud en geboren te Bordeaux. ENGELAND. Uit Londen wordt gemeld, dat Zaterdag een nieuw mijnongeluk, gelukkig veel minder ernstig dan dat van verleden Woensdag in Wales, heeft plaats gehad. Bij een ontploffing in de steenkolen mijn te Glynea werden negen mijnwerkers ernstig gewond. De oorzaak van het ontzettende spoorweg-ongeluk in Liverpool is thans bekend. Men weet, dat het onopgeloste raadsel daarin bestond, hoe het mogelyk was, dat zich twee Jreinen terzelfder tijd op hetzelfde oogenblik op dezelfde lyn bevonden. Nu weet men, hoe dat kwam: Thompson, een seinwachter, die een lange reeks van dienstjaren bij de maatschappij achter den rug heeft, zonder een fout op zyn boekje te hebben, heeft by het onderzoek door het minis terie van handel erkend een zware fout begaan te hebben. By hem in zyn huisje zat een jongen, die seinen opnam en nu heeft Thompson abusievelijk, gemeend, nadat hij den trein van 2 uur 30 had doorgelaten, dat de jongen een sein ontvangen had, dat die trein het blok verlaten haddaarom liet hy den trein vao 2.35 door. De waarheid was echter, dat de trein van 2.30 binnen het blok stilstond in het station Sint-James, en zoo volgde bijna terstond de ramp. De seinwachter erkende ronduit zijn fout en de onderzoeker gaf hem de eer, dat hy niet had gepoogd haar te verbloemen. De jongen, tot getuigen geroepen, be vestigde het verhaal. De inspecteur deed daarop nog den seinwachter opmerken, dat hij den jongen meer had laten doen dan naar de regels geoorloofd was, en ook hierin erkende Thompson rondweg zijn fout. In de Univergal-mij» in het Zuiden van Wales, waar de vorige week de geweldige myngasontploffiog plaats had, houdt het vuur nog aan en belemm rt het 't zoeke-; naar de slacht offers. Bovendien is «?e atmosfeer er verpest door het raijngas en de in ont binding verkeerende lijken-van menschen en paarden. Men moet afwachten, dat de brand, minder hevig woedt, voordat men met het bergingswerk kan voortgaan. De brand in de mijn te Senghenydd is thans gebluscht. Ondanks de gevaren, die nog aan het reddingswerk verbonden zijn, hebben zich nog verscheidene reddingsbrigades in de brandende myn begeven. Doch zij hebben niets gevonden dan zes lyken en eenige doode paarden. Vier der gewonden, die in het ziekenhuis te Cardiff verpleegd worden zijn bezweken. Het aantal slachtoffers bedraagt daardoor thans 435. Opnieuw wordt uit Zuid-Wales een mijn-ongeluk gemeld. In een der schachten bij Llannelly heeft, een ontploffing plaats gehad, waarbij 2 mijnwerkers gedood, 9 ernstig en een 150-tal licht gekwetst werden. DUITSCHLAND. Leipzig, 20 Oct. Een wagon van de electrische tram kwam hedennacht in de Blücherstrasse in botsing met een transportwagen van het Barnura-circus, die naar het station reed. De circus- wagen, die een aantal wilde dieren vervoerde, werd geheel vernield, zoodat vyf leeuwen konden ontsnappen. Onder het talryk publiek ontstond een ge weldige paniek. Een leeuw ging door een openstaande deur het Bhicher-hotel binnen, beklom de hoteltrap en ver spreidde in het geheele gebouw de grootste verschrikking. Een Fransch reiziger, die zich reeds te bed begeven had, hoorde een hevig krabben voor zijn deur, welke hy daarna opende. Slaap dronken zag hij het dier voor een kalf aan, maar bemerkte plotseling tot zyn ontzetting, dat het een leeuw was. Ook een dame, die juist haar schoenen buiten haar kamer zette, werd door het zien van het dier geweldig verschrikt. De vyf ontsnapte leeuwen werden door politie-agenten neergeschoten. Geen enkel persoon werd gewond. De particuliere correspondent te Berlyn van den N. R. Ct. geeft nog de volgende beschrijving van de tragi komische leeuwenjacht in de straten van Leipzig: Door een botsing tusschen de tram en een menageriewagen yan den circus van Barnum stonden ora even voor twaalven 's avonds plotseling acht leeuwen en een tyger op straat. Een oogenblik stonden de dieren beduusd maar toen g'ragen ze in de Blücherstraat op avontuur uit. Alleen een leeuw en een tijger konden onmiddellyk weder in hun kooi getrokken worden. De dieren waren radeloos van angst door de jacht, die de oppassers, de politie en brandweerlieden, geholpen door moedige voorbijgangers, spoedig op touw zetten. Zy brulden om het hardst met het angstig gegil van het publiek, lntusschen opende de politie een snel vuur op de vluchtelingen, waaraan reeds spoedig vier leeuwen ten offer vielen. Een der gedoode leeuwen moet door niet minder dan 150 schoten ge troffen zijn. De overgebleven dieren sprongen door een groote ruit van een hotel en veroorzaakten daar een 'paniek onder gasten en kellners. Terwyl de politie alle uitgangen bezet hield, gelukte het één der radelooze dieren weder op straat te komen. Het dier viel op de bespanning van een meubel wagen aan, die echter spoedig door de jagers ontzet werd. lntusschen was men stelselmatig het hotel binnengedrongen. De twee over gebleven leeuwen moesten de wyk nemen naar den zolder, waar men er zelfs in slaagde, er een op te sluiten in een closet. Daar werd hy 's morgens ora 7 uur door oppassers uit de dier gaarde met netten gevangen. Uit de verhalen van toeschouwers blijkt, dat er een waanzinnige ver warring geheerscht heeft. De kalmsten hadden van uit een gesloten trararytuig, dat ruim een half uur opgehouden werd, de gebeurtenissen aangezien, maar velen waren uit de wagens gevlucht en hadden op straat de verwarring en het spektakel nog vermeerderd. Er hing een dikke mist. De politie-raacht deed niets anders dan schieten en daar tusschen door brulden de leeuwen en gilden de menschen. De dieren sprongen overal rond, waar zy een schuilplaats meenden te kunnen vinden. Koetsiers schreeuwden en sloegen waanzinnig op hen los om ze van hun paarden af te houden. Tusschen dat alles door liep de dierenteraster in vertwijfeling rond en smeekte de politie haar dieren niet dood te schieten. Men moest haar later met geweld van de vyf doode leeuwen vandaan halen, die de politie ten slotte yerzameld had. Het schijnt wonderbaarlijk, dat, ondanks de verwarring en het geschiet in den dikken mist, alles zonder ongelukken voor menschen afgeloopen is. Vooral in het hotel moet de ontsteltenis groot geweest zyn, omdat eenige gasten, gewekt door het geraas, nog slaap dronken de deur van hun kamer open den en plotseling de leeuwen tegenover zich zagen. De schade van dezen bewogen nacht wordt op tusschen de 80000 en 90.000 mark geschat. In de Kastellen ge-mijn by Borsig- werk brak Zaterdagmorgen een groote mynbrand uit, die door liet vlamvatten van een gangspil veroorzaakt zou zyn. Twee mijnwerkers zyn reeds als ver koolde lyken omhoog gebracht. Ver scheidene anderen werden gewond opgehaald en naar het naastbijzynde ziekenhuis gebrachtvier anderen zyn licht gekwetst, door brandwonden aan hoofd en handen. Spoedig na het ongeluk daalde een reddingbrigade in de myn af ora pogingen tot redding der gewonde arbeiders in het werk te stellen. Daar slechts een deel dezer mannen weder van hun heldhaftige taak'is teruggekeerd, vreest men, dat de overigen door het vuur zijn ingesloten. Behalve deze vermiste reddingmanschappen bevinden zich nog een opzichter, een timmerman en een mijnwerker in de brandende mijn. In een restaurant in de St.-Paulis- straat te Hamburg, is Zaterdag de scheepseigenaar Wilhelm Mayer, uit Mailz, gearresteerd. Hij zou betrokken zyn geweest by de groote saccharine-, salpeter- en graansmokkelary, die onlangs te Hamburg ontdekt werd. Bovendien staat Mayer thans onder zware verdenking, zyn stuurman by het dorp Lenzen over boord in de Elbe te hebben geworpen, ora zich van een lastige» getuige te ontdoen. Het lyk van dien stuurman werd later opgehaald. Berlin, 21 Oct. De lyken der slacht offers van de „L. II" zyn heden met groote militaire eer en in tegenwoordig heid van den keizer ter aarde besteld, nadat een plechtige kerkdienst had plaats gehad. NEDERLAND. Dolfztyl, 20 Oct. Alhier liggen de huismoeders overhoop met de melkboeren, die den prys van de melk van 7 op 8 cent den liter hebben gebracht. In een vergadering van de vrouwen, die door een 60-tal bijgewoond werd en waarin het vroolijk toeging, werd besloten de melk te betrekken uit een naburige melkinrichting. Onder gezang ging de vergadering uiteen. Gisterenmorgen klopten de melkboeren byna overal te vergeefs by hun vroegere klanten aan. Wormerreer, 21 Oct. De familie B. alhier is Zondagmorgen aan een groot gevaar ontsnapt. Ora 3 uur werd mevrouw door het schreien van het kind wakker. Zy gevoelde zich benauwd en het rook ontzettend naar gas. Onmiddellijk wierp zy deuren en ramen open en wekte daarop haar echtgenoot, die eveneens zich zeer zwaar in het hoofd gevoelde. By onderzoek bleek, dat de gummi- slang van de gaskachel was gescheurd en van de pyp afgesprongen. Het gas kon nu ongehinderd by groote hoeveel heden de kamer inkomen. Ware het kind niet gaan schreien, zeker zou Maandagmorgen de dood van man, vrouw en kind te betreuren zyn geweest. De twee zettersjongens, die eenigen tyd geleden door een onbekend man werden uitgenoodigd om mee naar den overkant van het IJ te gaan en hen gesproken had over een betrekking aan „De Nyverheid" en welk geval in verband was gebracht met de geschiedenis van het vermoorde knaapje, zyn tffens ge confronteerd met den gearresteerden F. Dijkman, die, zooals men weet, aan „De Nijverheid" is werkzaam geweest. De jongens werden in het huis van bewaring voor vyf cellen gezet en men liet hun door de luikjes van de deuren de gevangenen zien. By nummer drie (de cel van Dijkman) zeiden de beide jongens, onafhankelijk van elkaar, dat die er wel op geleek, maar dat zij er toch niet zeker van waren of dit wel de man was die hen aangesproken had. Amsterdam, 20 Oct. In een moeilijk parket bevond zich gisteravond een man, die op een stoep van een huis in de Roelof Hartstraat alhier stond. Hy stond daar niet met kwade bedoelingen, doch voor iets heel natuurlijks, hetgeen echter, wanneer het aan den openbaren weg geschiedt, bij politieverordening strafbaar is gesteld. Plotseling hoorde hy voetstappen. Om zich voor de naderende voorbijgangers een houding te geven, haalde hij een sleutelbos uit zijn zak en deed, alsof by de deur wilde openen en hy de bewoner was. Het noodlot wilde, dat de voetstappen afkomstig waren van denbewoner zelf. Deze beschouwde den man dadelyk als een inbreker en leverde hem aan de politie over. De inbreker tegen wil en dank zal zich nu hoogstens wegens overtreding van de politieverordening te verant woorden hebben. In de machinekamer van den zandzuiger „Maasmond XVI", van de reedery Volker en Bos, te IJmuiden, op weg van het Wilhelmina-dok, waar het vaartuig gerepareerd was, naar IJmuiden, is gisteravond ter hoogte van het station de Noord-Hollandsche tramwegmaatschappij, een ongeluk ge beurd. Plotseling sprong namelijk met een zwaren slag het slikgatdeksel van den ketel af, waardoor de aanwezige leden van het machinekamer personeel, vader en zoon, Willem en Jan O verkleef, deerlyk verbrand werden door den ontsnappenden stoom. De jonge man kwam dadelyk daarna op het dek, waar men het ongeluk reeds bemerkt had, roepende, dat zyn vader -niet zelf boven kon komen. Met behulp van het dekpersoneel mocht het hem echter gelukken den ouden man ook te redden. lntusschen was ook de kapitein door

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1