Uit Stad en Provincie. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. RECHTZAK E NT" Landbouw en Veeteelt. Post en Telegrafie. De ramp der „Volturno". Gemengd Nieuws. TELEGRAMMEN. Brieven uit de Hofstad. den ook uit de machinekamer spuitende stoom gedwongen het roer los te laten, waardoor de zandzuiger in aanvaring kwam met een motorboot, gelukkig zonder ernstige gevolgen. De beide gewonden werden met be hulp van de brandweer voorloopig verbonden en vervolgens per auto ziekenwagen naar het Binnen-Gasthuis gebracht, hun toestand, vooral die van den vader, was tamelijk ernstig. De zandzuiger werd intusschen ge meerd en de vuren gedoofd. De inspectie op het stoomwezen stelde heden een onderzoek in. Het vermoeden wordt uitgesproken, dat de pakking van het deksel niet overal even sluitend zou zyn geweest. VUravenhage, 20 Oct. Gisterenavond is alhier een moordaanslag gepleegd op den heer L., gérant in de Bodega „Oporto", aan de Hoogstraat, hoek Papestraat. De aanslag werd gepleegd door den 18-jarigen loopknecht, zekeren v. V., die ongeveer li jaar in dienstbetrekking by den heer L. is. v. V. meende, dat zijn patroon hem in den laatsten tijd minder goed gezind was. Daarom had hy een wrok tegen hem opgevat en hedenochtend, toen hij voor zijn patroon geld moest innen, had hy zich voor een gedeelte van het aan den heer L. toebehoorende geld, een revolver en patronen aangeschaft. Toen nu zyn patroon hedenavond in den kelder kwam, waar v. V. werkzaamheden verrichtte, haalde de loopknecht zyn vuurwapen voor den dag en loste op den heer L., toen deze den kelder weer verliet en zich reeds op de keldertrap bevond, een revolverschot, waardoor de heer L. een niet gevaarlijke verwonding aan de linkerheup bekwam. Op het knallen van het schot was uit de Bodegazaal een kellner komen toe snellen. Deze raapte in den kelder de revolver op, die door den dader daar was weggeworpen en waarop zich nog vyf scherpe patronen bevonden, en sloot Y. tevens in den kelder op. Terstond werd de politie van het voorgevallene in kennis gesteld, die spoedig den dader in den kelder arres teerde en naar het commissariaat van politie aan de Riviervischmarkt over bracht. Naar vernomen wordt heeft v. V. een volledige bekentenis afgelegd, zoomede, dat hy uit wraak een revolverschot op zyn patroon heeft gelost, als dat hij voor geld, aan zyn patroon toebehoorende, het vuurwapen heeft gekocht. In verband met de loopende geruchten, da;t het in de bedoeling van den minister van .Landbouw, Handel en Ny verheid zou liggen om het aanhangige ontwerp Stuwadoorswet in te trekken, verneemt men van welingelichte zyde, dat een zoodanig voornemen bij dezen minister niet bestaat. Wel zullen eenige punten uit het bedoelde wetsontwerp worden gelicht, o. a. de bepaling, dat de werklieden in het bezit moeten zyn van een werk boekje, alsmede de bepaling, dat een vergunning noodig is, om zich als stuwadoor te vestigen. De verschillende wijzigingen zullen, in een nota van wyziging, in 't a.s. voorjaar verschynen. Rotterdam, 21 Oct. Door de com missie van de plaatselyke werken is een plan ingediend tot verbreeding van den verbindingsweg Jonker Fransstraat Hoofdsteeg, het maken van een ver binding BreedestraatNieuwe Markt en onteigening van het bouwblok achter het Boterhuis, om dan op de zoo ver- breede Nieuwe Markt een monumentale openb. leeszaal en bibliotheek te stichten. De kosten zouden f 817,000 bedragen. Drie leden van Burgem. en Weth., waaronder de burgemeester, zyn tegen het plan. Zy willen echter den raad uitspraak laten doen. Te Charlois wilde een 36-jarige werkman, L. Kleinendorst in de Boer- goenschestraat, den weg oversteken, toen de auto van dr. G. A. v. d. Berg uit Kralingen, door dezen zelf bestuurd, kwam aanrijden. De man werd door den auto aan den slip van zyn jas ge grepen en onder den auto geslingerd. Hy brak daarbij zyn rechtersleutelbeen, terwijl de linkeroorschelp hem van het hoofd werd gerukt. Ter plaatse werd hem geneeskundige hulp verleend door een geneesheer, wiens hulp was ingeroepen. Dinteloord, 18 Oct. In de heden gehouden raadsvergadering kwam een adres van de hoofden der beide openbare scholen in behandeling, met verzoek hun salarissen met f 150 te verhoogen. Met 7 tegen 3 stemmen werd er afwijzend op beschikt. Een voorstel van den heer Molendijk, om de hoofden een verhooging toe te kennen van f 100, werd met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. Voort werden de heeren J. L. Vogelaar en G. Gebraad benoemd voor 't geven van herhalings-onderwijs voor den cursus 1913'14. Het lijk van den schipper Jan Tabak, die 21 October 1912 aan het Dintelsas overboord sloeg én verdronk, is bij Ooltgensplaat gevonden. Ofschoon het in verren staat van ontbinding was, werd het door de ontboden familie herkend, waarna de premie van f 50, welke was uitgeloofd, aan de vinders werd uitgekeerd. Steenbergen, 20 Oct. Alhier is in het R.-K. Gasthuis „Charitas" overleden de heer A. de Mooy, geboren 6 Januari 1808, dus op den leeftijd van 105 jaren. Slechts enkele dagen was het oudje ziek geweest. VHertogenboscli, 20 Oct. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben dieven door inklimraing na uitsnijding van een gedeelte van een gekleurd kerkraam, zich toegang weten te verschaffen tot de kathedraal van St.-Jan alhier. Het mirakuleuse beeld van de Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch, hebben zij beroofd vari de sieraden, nl. twee verguld zilveren kroontjes, een zilveren scepter met gouden bal, een gouden ketting, waaraan een zilveren hart, twee oorbellen, een zilveren rozenkrans, een met goud geraonteerden rozenkrans met roode kralen, een collier en broche met diamanten bezet, gezet in goud. De dieven, die langs denzelfden weg weer zijn uitgeklommen, zijn zeker in de verbeelding de kostbare versierselen van het mirakuleus beeld te pakken te hebben. Hierin hebben zij zich deerlijk vergist, want deze kostbare kleinodiën worden eiken avond, vóór de gebruikelijke avondronde door de geheele kerk wordt gedaan, .zorgvuldig in een kluis opge borgen. Onmiddellijk nadat de koster heden morgen den dieftal ontdekte, waar schuwde hij de politie, die by een onderzoek ter plaatse verscheidene voetstappen vond, alsmede één der oorbellen op de trappen van het altaar in den sacramentstempel. Met politiehonden werd in en om de kerk gewerkt, doch zonder succes. Men heeft nog geen spoor der dieven ontdekt. Ten gevolge van dit onderzoek onder vond de eerste kerkdienst eenige ver- traging. Zierikzee, 21 Oct. Hedenmiddag, om streeks half twee, daalde kort bij deze gemeente, op het weiland van den heer Van Oeveren in den polder Bettewaerde, een luchtballon genaamd „de Rève". De twee inzittenden verklaarden om twaalf uur te Gent te zyn opgestegen en door slechten wind en gevaar voor de zee, genoodzaakt te zyn hier te landen. Na de ballon ingepakt te hebben, vertrokken zij per tram van 5 ure via Roosendaal naar Antwerpen. Het was dezelfde ballon, die ook een week ge leden boven deze gemeente werd waar genomen en toen by Den Helder landde. 22 Oct. Een vry talrijk publiek woonde gisterenavond in de Concertzaal de voordrachten by, die door den heer Henry Dekking voor het Departement Zierikzee der „Maatschappij tot nut van 't algemeen" gehouden werden. De voorzitter, de heer Huvers, opende de vergadering met de raededeeling, dat wegens de te late aankomst van den tram, waarmede de spreker gearriveerd is, de lezing later aanvangt, dan op het convocatiebiljet vermeld staat. Alvorens het woord te geven aati den heer Henry Dekking, gevoelt hy zich gedrongen een woord van erkentelijk heid uit te sprekln jegens den heer rar. dr. S. J. M. van Geuns. Deze heeft wegens zyn vertrek naar 's Hertogenbosch het voorzitterschap van dit Departement neer gelegd. Spreker schetste de verdiensten van den afgetreden president ten op zichte van dit Departement, en sprak de hoop uit, dat het hem in zijn nieuwe woonstede steeds wel moge gaan. (Applaus). Hierop verkreeg de heer Henry Dek king het woord, teneinde de vier nummers van het program voor te dragen. Wy kregen vóór de pauze te hooren „Boven raenschelyke kracht", een litterarisch product van Björnsterne Björnson, en na de pauze „Het souper", van H. Dekking, ^De Curassiers van Canrobert", van Pol de Mont, en „In 't cachot" (in den career), een klucht van E. Eckstein. 't Is een waar genot den heer Dekking te hooren voordragen. Men geniet dubbel èn van zyn boeiende voordracht, on van de leerzame letterkundige voortbreng selen, die hy ten beste geeft. Hy zorgt by de keuze daarvan steeds voor een aangename afwisseling. De heer Dekking kan de voldoening smaken, dat hij 't aandachtig luisterend publiek, dat hem vaak levendig toejuichte, een geheelen avond aangenaam en nuttig heeft beziggehouden. De voorzitter dankte hem in warme bewoordingen voor 't gesmaakte kunst genot. By de heden gehouden stemming voor den gemeenteraad waren uitgebracht 758 stemmen, waarvan 26 van onwaarde, hiervan verkregen de heer E. J. Gelder man 390, en de heer W. den Boer 342 stemmenzoodat gekozen is de heer E. J. Gelderman. Renesse. Tot gemeente-secretaris alhier is benoemd de heer G. Bonder, als zoodanig werkzaam te Noordwelle. St.-Fillpsland, 21 Oct. In de door het gemeentebestuur definitief vastgestelde gemeente-begrooting voor 1914, tot een bedrag van f 17412,51, komt voor: Inkomsten: Goed slot (1912) f642,89; inkomsten uit bezittingen f 135heffingen als belasting en gezegeld f 2320opcenten op 's rijks diverse belastingen f 2429,14; hoofdelijke omslag f 4000; andere heffingen f 350; inkomsten van diversen aard f 7498,48 en idem van toevallige baten f 37. Uitgaven: Jaarwedden, presentiegeld f 2224algemeen© kosten f 541bizondere verrichtingen f 310; belasting f 96; politie, brandweer, straat.verlichting en gezondheidsdienst f 979,22; openbare werken f 1332,80ouderwijs f 8254,67 geneeskundige armverzorging f 1200; telefoondienst f 405 renten en aflossingen f 1692,75; pensidbu bij dragen f 240; uit gaven van verschillenden aard f 32; onvoorziene uitgaven f 35,77. In de gehouden vergadering der afdeeliug Sfc.-Filipslaud vaü. den Bond voor Staatspensionneeriog zyn gekozen de heeren J. Kunst, M. v. d. Vliet en M. van Oeverenrespectievelijk tot voorzitter, secretaris en penningmeester. Scherpenisse, 22 Oct. Al verscheidene dagen ligt de haven alhier vol schepen om bieten te laden. Vorige jaren was de aanvoer der bieten naar de haven zoodanig, dat de schepen ongeveer direct afgeladen konden worden: dit is echter thans najaar niet het geval. Door het vele schoone weer is de ge legenheid zeer gunstig om het land te bezaaien, vandaar dat het vervoer van de bieten daardoor uitgesteld wordt. In de laatste twee dagen zijn er eenige schepen afgeladen en vertrokken, waar door er nu wat ruimte is ontstaan. Door eenige schippers is alhier een request ingediend bij Heeren Gedep. Stateu om geen goedkeuring te verleenen aan het deze week genomen raadsbesluit om aau den beurtschipper alhier een vaste ligplaats te verschaffen. Vóór 1901 was dit zoo, doch het verwekte zooveel strijd en ongemak, dat dit toen ont nomen is. Coltynsplaat, 21 Oct. Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur is een mosselkorstoom- boot van Ierspke op de Ooster-Schelde voor deze gemeente gèzonken, van 't schip dat juist in 't vaarwater ligt is niets te zien. De bemanning heeft in eigen boot 't zinkende vaartuig verlaten eu is weg- geroeid in de richting van Ierseke. De heer J. Heijstek alhier is be noemd tot ambtenaar ter secretarie. Dinsdagmiddag passeerde boven deze gemeente een groot© luchtballon komende uit het zuiden en zich voort bewegende in noordelijke richting. Volgens vermoeden van sommigen is hij op Schouwen geland. Middelburg. Naar wij vernemen worden pogingen aangewend om hier ter stede naast de vrijzinnig-democratische kies- vereeniging een vrijzinnige kiesvereeni- ging op te richten, welke zich o. a. ten doel stelt een actief aandeel te nemen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten. Reeds hebben verschillende personen zich be reid verklaard aan de oprichting dezer kiesvereeniging mede te werken. De plannen voor deze kiesvereeniging ▼allen geheel buiten de pogingen tot oprichting van een vooruitstrevende vryzinnige kiesvereeniging welke uit sluitend ten doel heeft het stellen van candidaten voor den gemeenteraad. Ged. Staten van Zeeland hebben op Woensdag a.s. de inschrijving open gesteld op een geldleening van f 81.000 rentende 4 p(Jt. per jaar, ingaande 1 Januari 1914. In. genoemde geldleening kan worden ingeschreven voor 81 obli gaties van f 1000, splitsbaar in twee obligaties van 1 500. Het bedrag der toegewezen obligaties moet gestort worden uiterlijk 2 Januari 1914. In eene Dinsdagavond alhier ge houden vergadering is definitief besloten tot oprichting eener ijsfabriek op coöpe ratieven grondslag. In April 1914 hoopt men de fabriek in werking te kunnen stellen. Door wijlen graaf van Lynden is gelegateerd aan de diakonie der Ned. Herv. Gem. te Koudekerke een som van f 1500 en aan de kerkvoogdij 2 per- ceelen bouwland, vrij van successie en verhóogingen. Vlisslngen, 21 Oct. Heden had op het kantoor van het 'Nederlandsch Loodswezen alhier eene conferentie plaats van de Nederlandsch-Belgische commissie belast met het toezicht op de scheepvaart en verlichting der Schelde. Daartoe zyn de Belgische autoriteiten gisterenavond per stoomjacht „Eraé- raude" van Antwerpen te Vlissingen aangekomen. Door schipper R. de Nooyer is hedenmorgen vóór de haven alhier drij vende gevonden 't lijk van een als heer gekleed persoon. Er op werden gevonden 3 bankbiljetten van 10 dollar, 2 van 20 dollar, 1 goudstukje van 20 dollar en eenige kleine goudstukjes, een gouden bril, 2 zakdoeken gemerkt R., een porte feuille, een kruisje en een R.-K. gebeden boekje. Het lijk is naar 't lijkenhuis op de nieuwe begraafplaats overgebracht. Aanbestedingen, Yerkooplngen, enz. Eikerzee, 21 Oct. Bij de he'den alhier gehouden openbare verkooping van vee enz., voor de erven W. de Vrieze, werden besteed voor Paarden f200, f271, f 276, f280, f298, f400 en f654; koeien f220, f222, f262, f260, f262 en f281; een kalfvaars voor f171; leege vaarzen voor f 136, f 152 en f 157ossen voor f' 58 a f200; vaars j es voor f63 a f150; een stier voor f221. Zierikzee. Bij het te Breda gehouden examen vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek is o. a. geslaagd de heer H. H. A. Kingraans, alhier. By het te Breda gehouden examen vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek, slaagde o. a. de heer C. Heyboer, tijdelijk onderwijzer te Ouwerkerk. Ronosse. De Raad dezer gemeente heeft in zyn vergadering van 20 dezer gunstig beschikt op het ingediende ver zoekschrift van mej. C. A. J. Smalle- gangeonderwijzeresom vergoeding voor het handwerksonderwys buiten de gewone schooluren. De Raad besloot hare jaarwedde diens volgens met f 50 te verhoogen. Ned. Herv. Kerk. Op het drietal voor pred. te Amster dam, komt voor ds. W. Th. Boissevain te Wilhelrainadorp. Brulnlsse. Tot kerkvoogd is in de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer M. Jumelet W.Mz. tot kerkelyk ontvanger, door de notabelen gekozen de heer Iz. Hage. Geref. Kerk. Bedankt voor 't beroep naar Genderen door ds. Meyer te Brouwershaven. Chr. Geref. Kerk. Zierikzee. Men meldt onsNadat Zondag j.l. ds. v. d. Schuit in de namiddag-godsdienstoefening naar aan leiding van 2 Thess. 3 16a een schoon eu passend woord had gesproken herdacht Dinsdagavond ds. Wisse in een feestelijke samenkomst met zijn gemeente zyn 40-jarig ambtsjubileum. De gemeente was in grooten getale opgekomen, en aan de ryk versierde tafel zat de jubilaris met zijn kerkeraad, de deputaties en enkele oude bekenden uit Den Haag. Als afgevaardigden van de classis Dordrfecht waren tegenwoordig ds. De Boer van Dordt, en ouderling Stolk van Barendrecht, van de classis Den Haag ds De Groot en ouderling NedelhofT, beiden van Rotterdam, terwijl verschil lende kerkeraden telegrammen en brieven hadden gezonden. De leidiDg van dit feestelijk samenzijn had ds. v. d. Schuit op zich genomen. Terwijl allen stonden trad de jubilaris binnen eu plechtig rees voor hem de bede omhoog Ps. 466 (gewijzigd). Hierna werd gelezen Ps. 103 en 't karakter van dezen avond geschetst. Daarna betrad ds. De Boer den kansel die den jubilaris en de gemeente bepaaldet bij Ps. 7117, 18. Het was een schoon en hartelijk woord en niet minder dat van ds. De Groot, die wees op Nehemia 2 8b. Door ouderling Quant werd daarna aan den jubilaris namens de gemeente een enveloppe aangeboden, door ouderling Stolk namens de classis Dordt een prachtige schilderijdoor den heer Neefjes namens vele oude kennissen uit Den Haag een enveloppe. Hierna sprak ouderliug NedelhofT, oud-leerling van ds. Wisse, nog een pakkend woord, waarna ds. Wisse zelf den kansel beklom om zijn hartelijken dank uit te spreken voor zooveel waardeering en verrassing en het zingen van Ps. 116:7. De feestavond had èn door orgelmuziek èn door het gebruik van eenige versnape ringen een zeer gezellig huiselijk karakter. 't Was een prachtig geslaagde avond. Zierikzee, 21 Oct. De arrondissements rechtbank verklaarde heden J. M. F., oud 30 jaar, vroeger suikerbietenagent, thans landbouwer, wonende te St.-Maar- tensdyk, schuldig aan verduistering, gepleegd door hem, die het goed uit hoofde van zyn persoonlijke dienst betrekking ofrider zich heeft, en veroor deelde hem overeenkomstig den eisch van den Officier van Justitie, tot een gevangenisstraf van drie maanden. Voor beklaagde was als raadsman opgetreden rar. J. A. C. van Heusde, advocaat, die tot vry spraak had gecon cludeerd. Verder werd nog veroordeeld wegens mishandeling, C. van de Z., 63 jaar, melkvervoerder, wonende te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 6 dagen hechtenis. Stavenlsse. Ook alhier is men druk bezig met het bietenrooien, maar de opbrengst valt in het geheel niet mede. Men hoort spreken van gemiddeld zeker niet hooger dan 16000 K.G. per geroet, terwijl het gehalte schommelt tussohen 15 en ongeveer 17 pCt. Verplaatstde commiezen-titulair J. A. Krijger van Zierikzee naar Rys- wijk, en C. A. van den Berge van Rotterdam (telegraafkantoor) naar Zie rikzee. Ook aanspraak op rente. Bij de Rentecorarai8sie Nijmegen buitengemeenten kwam o.m. ook een aanvrage om rente in van iemand die als zyn beroep opgaf: „verpleegde in de Ryk8werkinrichting te veenhuizen en voor den overigen tyd landlooper!" Het stond er letterlijk zoo. De man achtte landlooper ook „loondienst". Nog steeds worden schipbreukelingen van de „Volturno" te Rotterdam aan gebracht. Zoo werd Zondag uit Havre aange bracht de 3-jarige Victor Burgman, die door de „La Touraine" was gered. De moeder van dat kind was juist twee dagen geleden uit Liverpool naar New- York vertrokken, in de meening, dat haar kind verdronken was. Met de Grirasby-boot zyn aangebracht 5 Poolsche kinderen, die door de „Devonian" te Liverpool waren aan land gebracht. Deze zyn allen voorloopig in Monte- fiore opgenomen. Voorts kwam met deze boot aan Walter Trintepohl, de eenige passagier, die door de „Carmania" gered was, terwyl het stoomschip „Batavier" aan bracht Paul Keiler, die door de olieboot „Narragansett" gered was. Deze beiden zyn opgenomen in het Uranium-hotel. Eindelijk bracht de Grimsby-boot nog mede den Oostenrijker Ernst Hermanado, die door tusschenkomst van den Oosten- rykschen gezant de reis direct heeft voortgezet. Er worden nog 103 passagiers ver mist. Een politiek einde. Het in Juni uitgeworpen chr.-hist. kamerlid De Visser heeft, naar het 'Nieuws meldt, verklaard, dat hy, indien hy wederom te Amsterdam als predikant beroepen werd, zich geheel aan de politiek zou onttrekken. 's-Gtrarenhage, 22 Oct. Op de alphabetische aanbevelingslijst voor griffier by de rechtbank te Maastricht komen voor de heeren mrs. S. M. Driebeek, griffier bjj het kantongërecht te GoudaH. Pleyte, griffier bjjj de rechtbank te ZierikzeeCh. J. M. H. Roebroeck, substituut-griffier bij de rechtbank te Maastricht. Benoemd tot onderwijzeres derde klasse voor Indië mej. W. van Raalte te 't Zand. XXIX. Al is „officieel" het bekende Haagsche schouwburg-vraagstuk van de baan na zijn koperen feest te hebben ge vierd in de praktijk zitten we zoo officieus mogelyk nog midden in de misère. Dat blykt dezer dagen weder meer dan ooit. Het schijnt wel, alsof de heeren tooneeldirecteuren dit jaar Den Haag met al de goede gaven van hun fantasie en dienstvaardigen yver willen overstelpennog nauwelijks is het seizoen begonnen, of er is hier volop gelegenheid gegeven naar 2 of 3 tooneel-ensemble8, des noods op één avond tegelyk, te gaan; Zondags zyn er wel vier aan bod. Nu kunnen we niet zeggen, dat ook maar één dier gezelschappen het niet waard is, er een kijkje te gaan nemen, integendeel. De Koninklyke Vereeniging „Het Neder landsch Tooneel" (kortweg het „Neder landsch" geheeten), is van dit jaar weder au grand complet, de" „Rotter-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2