ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 20 October 1913. E. EERSTE BLAST Stemt Links. (Z ierikzcesche C o u r a n t A BON IV EM ENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9455 DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgewer-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIEN. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- eD Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat nlt twee bladen. Loting voor den dienst der Brandweer. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de jaarlijksclic loting voor den dienst der Brandweer, die volgens de bestaande Verordening uit de daarvoor benoembare ingezetenen moet ge schieden, zal plaats hebben in het openbaar op het Raadhuis, ter kamer van Burgemeester en Wethouders, op Zaterdag, den 2"» October e.k., te beginnen des voormiddags te 11 uur. Zij noodigen de ingezetenen, die op de lijst van benoembaren zijn geplaatst, uit, bij de loting tegenwoordig te zijn, en herinneren hun, dat zij recht hebben zelve hun lot uit de bus te nemen, en dat voor de afwezigen door één der leden van het Dagelijksch Bestuur zal worden geloot. Zierikzee, den 17 October 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. .IAN SNELLEN, Secretaris. Wy hebben in ons vorig hoofdartikel aangetoond, dat de keuze van den candidaat, die de liberale kiesvereeniging ter vervulling van de vacature in den gemeenteraad alhier in den persoon van den heer E. J. GELDERMAN gedaan heeft, een zoodanige is, dat, wanneer (wat wy hopen en ook verwachten) de vrijzinnigen a.s. Woensdag eenparig hun stem op hem zullen uitbrengen, hy naar onze overtuiging één der beste leden van onzen Raad zal worden. Hy is jong, ontwikkeld en energiek, bezit de gave van het woord, en tevens den moed voor zijn meening onom wonden uit te komen, en is daarbij tengevolge van zyn dagelijkschen werk kring een specialiteit op financieel gebied. Het laatste legt voorzeker niet het minst gewicht in de schaal. Waar toch onze gemeente-financiën wegens het overlijden van vele ver mogende ingezetenen, en tengevolge van het vertrek van vele gegoeden uit deze gemeente, in geen al te roos- kleurigen toestand verkeeren, daar is de heer E. J. GELDERMAN the right man on the right place, daar is hy juist de man, dien wij nu noodig hebben. Praktisch immers als hij is, zal hij ongetwijfeld de gemeente-uitgaven niet hooger opdrijven, en allicht, zonder de beurzen der burgerij te treffen, nieuwe middelen trachten te vinden om de inkomsten der gemeente te vermeerderen. Wie dus het zuivere gemeentebelang bevorderen wil, brenge Woensdag zijn stem uit op den heer Uit een partij-oogpunt zijn wij vrijzinnigen zonder onderscheid allen gehouden den heer E. J. GELDERMAN, den door de liberale kiesvereeniging bij acclamatie gestelden candidaat te steunen. Daar kan geen persoonlijke beweeg redenen wezen, zoo belangrijk, zoo ernstig, zoo overwegend, die verzaking van dien plicht zelfs eenigszins kan rechtvaardigen. Vrijzinnigen, zorgt dan ook allen, dat het anti-revolutionnaire element in den Raad niet versterkt worde. Gaat aanstaanden Woensdag in grooten getale naar het Gemeentehuis, en stemt overeenkomstig het parool, dat bjj de jongste samenstelling van de Tweede Kamer gegeven is, eenparig links. Wijkt daarvan niet af, en neemt een voorbeeld aan uw tegenstanders, die in alle omstandigheden consequent steeds rechts stemmen. Doet gij dat, blijft gij trouw aan ons vaandel, dan zal, wat ook in het waar achtig gemeentebelang is, Woensdag avond met een groote meerderheid uit de stembus te voorschijn komen de naam van den heer Het Stembiljet. Aldus ziet het stembiljet er uit, dat men op het stadhuis ontvangt. Met het potlood, dat in het stemhokje gereed ligt, make men het onderste witte rondje zwart. Candidate n: (in alphabetische volgorde) Aanwjj- zing dei keuze. NAMEN. BOER, DEN GELDERMAN. VOOR LETTERS. Wanneer ge het in de stembus steekt laat het er dan zóó uitzien Candidaten: (in alphabetische volgorde) Aanwij zing der keuze. NAMEN. I GELDERMAN. VOOR LETTERS. toevertrouwd voor de verkiezingscam pagne); 2o. van misbruik van zijn politieken invloed3o. van gebruikmaking van zijn officieele positie om invloed uit te oefenen op den prys der effecten, en 4o. van pogingen tot intimidatie van leden van het Congres. Mr. Henry Clan Frick, een cokes- en staiilkoning, heeft zijzoon, toen deze Donderdag met miss FrlncesSchoemaker Dixon, uit Baltimore, iu het huwelijks bootje stapte, op meer dan milde wijze bedacht. De jonge Frick ontving van zijn papa het aardige sommetje van 28.800.000 gulden. Doch ook het lieve bruidje werd niet vergeten. Onmiddellijk na de trouwplechtigheid kreeg zij van haar schoonvader een chèque van 4.800.000 gulden. New-York, 17 Oct. Het stoomschip „Kroonland" is met een aantal over levenden van de ramp der „Volturno" alhier aangekomen. Een talrykemenschen- massa wachtte de aankomst van dit stoomschip, dat uit Antwerpen afkomstig is, op en begroette levendig den kapitein der „Volturno" en de overige geredde opvarenden. In een onderhoud verklaarde de kapitein der „Volturno", dat hij geen pistool heeft gebruikt om de bemanning het noodige respect in te boezemen en de bevelen te doen gehoorzamen. Integendeel, aldus liet de kapitein Inch zich uit, de bemanning heeft al het moge'ijke gedaan om de passagiers te redden en te helpen. Ook de schepen, die op de draadlooze noodseinen van de „Volurno" zoo spoedig mogelijk naar de plaats des onheils stoomden, hebben alle pogingen in het werk gesteld om de opvarenden van het ongelukkige schip te redden. Daardoor worden dus de beweringen gelogenstraft van een der officieren van de „Grosser Kurfurst",' als zouden de overige schepen niet ten volle hun reddingsplicht hebben gedaan. ITALIË. Een aannemer te Nizza heeft een zoon te Parys. De zoon meende, dat men te Parys niet zoo leven kon als te Nizza. Hy leefde anders en kostte meer. Wanneer men dan te Parijs geen geld heeft, maakt men schulden. Zoo deed de zoon, maar de vader moest ze ten slotte delgen. Doch dat stond hem in het minst niet aan. De oude heer besloot daarom, tenminste voor den burgerlijken stand, dood te zyn. Hij liet circulaires met rouwrandjes drukken, waarin hy zyn eigen dood aankondigde en schreef zelf de adressen. Werkelijk had 15 Nov. van het vorige jaar een plechtige en droevige begrafenis plaats. De aannemer zag zyn eigen kist uit huis dragen terwijl hij op een zolderkamertje ver borgen zat. Het moet een buitengewone gewaarwording geweest zijn. Tot zyn genoegen waren velen zyner verwanten bedroefd, 's Nachts maakte de over ledene zich met zijn fortuin uit de voeten. Maar dezer dagen ontmoette een zyner vroegere kennissen hem op den hoek van een straat in een naburige stad. „Het levende lyk!" kreet de ver schrikte vriend, maar het was een lijk dat zich y lings uit de voeten maakte en zoek raakte in een warnet van NIEUW STUDINGEN. AMERIKA. Het Hof te Albany heeft met 43 tegen 12 stemmen besloten tot ontslag van Sulzer uit zijn ambt van gouverneur van den staat New-York. De vraag of Sulzer onbevoegd zou worden verklaard om later nog tot een offiicieel ambt benoemd te worden, werd met algemeene stemmen, behalve die van rechter Gullen, die zich van stemmen onthield, ontkennend beantwoord. Het Hof besloot de vier overige punten van de aanklacht niet te behandelen op grond van het ontbreken van afdoende getuigenverklaringen. Deze punten waren: lo. de beschuldi ging van diefstal, (Sulzer zou al ge speculeerd hebben met fondsen, hem straatjes en stegen. Het parket stelt thans een onderzoek in. Te Sassari speelde zich, volgens een telegram uit Rome aan het Berl. Tageblatt, een zeer schilderachtig schouwspel af. De bisschop had een by zyn gemeente zeer bemind priester uit het stadje Ittiri naar een ander stadje verplaatst. Om tegen dezen maatregel te protesteeren, verschenen honderd boeren en boerinnen, all n in Zondags gewaad en te paard, met muziek en bereden gendarmes aan het hoofd, voor de prefectuur iu Sassari. Toen de prefect verklaarde, dat hij niets met de aange legenheid had te maken, reed de geheele stoet naar het paleis van den bisschop en zond dezen een delegatie. De be- toogers bereikten zoo al niet de intrekking, dan toch de voorloopige opschorting van den strafmaatregel. RUSLAND. Een Russisch industrieel, Zorski ge naamd, heeft dezer dagen een hoogst onaangenaam avontuur beleefd. Zaterdag nam Zorski te Berlijn, waar hij voor zaken vertoefd had, den trein naar Lemberg. In zijn compartiment hadden ook twee dames en een heer plaats ge nomen, die Roemeensch spraken. Toen een dame zag, dat Zorski een Poolsch dagblad las, knoopte zij in die taal een gesprek met hem aan, waaraan ook ten slotte de beide heeren deelnamen. De Roemenen rookten zonderling gevormde sigaretten, die Zorski's verwondering op wekter», hetgeen hiermede eindigde, dat ééu der heeren Zorski een sigaret aan bood. Deze nam de sigaret aan en begon te ronken, doch reeds na eenige trekken gevoelde hij zich onwel worden. Spoedig verloor hij het bewustzijn en eerst te Kottowitz kon hij den trein verlaten, nadat een pas binnen getreden passagier den doodsbleekenrochelend adem- halendeu man had gewekt. Weldra ontdekte hij tot, zijn grooten schrik, dat hem aan geld en waardepapier een bedrag van ongeveer 4000 gulden was ontroofd. Van do dieven natuurlijk geen spoor. Iu het Poolsche dorpje Dorinowo heeft Woeusdag 1.1. een vrouw, Hedwig Stawa genaamd, haar 120sten verjaardag gevierd. Zij verheugt zich nog in een goede gezoudheid en naait en breit nog zonder bril. Zij ia tweemaal gehuwd geweest. Ilare echtgenooten en al hare kinderen zijn reeds gestorven. DUITSCHLAND. Berlin, 17 Oct. De nieuwe „Zeppelin II", die eerst kort geleden door het ministerie van oorlog aangekocht werd, is op het terrein te Johannisthal, op een hoogte van 300 meter ontploft en totaal vernield. De bezetting van 30 man is daarbij geheel omgekomen. De ramp greep hedenochtend tegen elf uur plaats. De bladen komen uit met extra-nummers. Het ongeluk heeft onder de bevolking een geweldige sensatie teweeggebracht. Aau boord van het schip bevond zich, behalve de bezetting, ook de marine commissie tot aankoop van luchtschepen, onder leiding van kapitein Reknisch van het ministerie van marine, en de vertegenwoordiger vau de Zeppelin werf, kapitein Glutb. De plaats, waar de ramp geschiedde, ligt ongeveer 500 meter ten westen van het bekende vliegveld bij Johannisthal. Over de oorzaken van het ongeluk is nog niets nader bekend. Het marine-luchtschip „L II" was voor het houden van een proeftocht uitgerust en des morgens tot het maken van een hoogtevlucht opgestegen. Aan boord bevonden zich 28 personen. Na drie minuten had het een hoogte van 200 ineter bereikt, toen tusschen de voorste motorgondel en het omhulsel een vlam werd gezien. Na twee of drie seconden was het geheele luchtschip in vlammen gehuld en volgde een ont ploffing. Tegelijkertijd viel het luchtschip langzaam, met de spits naar beneden gericht, tot op veertig meter afstand van de aarde. Hier volgde een tweede ontploffing, vermoedelijk van het benzine reservoir. By het botsen op den grond had een derde ontploffing plaats. Het geraamte stortte ineen, waarop 'n com pagnie pioniers en de manschappen, die op het terrein dienst doen, toesnelden. Onmiddellijk waren geneesheeren aan wezig. Twee manschappen werden levend naast de overblijfselen van het lucbschip gevonden, doch stierven spoedig. Een luitenant, die zwaar gewond werd is naar het hospitaal overgebracht, de overige 25 werden gedurende den val of bij het neerploffen op den aardbodem gedood. Als oorzaak van het ongeluk is tot dusverre vastgesteld een ont branding in of boven den voorsten raotorgondel. De beenen der slachtoffers zyn ge heel verbrijzeld, terwyl ook de overige lichaamsdeelen zware verwondingen ver- toonen. Het voorste gedeelte van den gondel is geheel verkoold. Kapitein Haeseler, die gisteravond in de nabijheid van Schweinitz genood zaakt was met zyn vliegmachine een noodlanding te doen, doch daarin door de heerschende duisternis verhinderd werd, viel met zyn toestel en kwam tegen twee boomen terecht. Hy geraakte in de carrosserie van zyn vliegtuig vastgeklemd en brak daarbij armen en beenen. Zyn mede-passagier, luitenant Freiberg, gelukte het uit de machine te springen, en snelde naar Schweinitz om hulp te halen. Toen hy terugkeerde, was kapitein Haeseler nog steeds by zyn volle bewustzijn. Hij kon echter niet uit de carrosserie bevryd worden. Bij de pogingen, om hem uit zyn be narde positie te verlossen!, ontplofte het benzine-reservoir. Kapitein Haeseler verbrandde levend, terwyl luitenant Freiberg braudwonden aan het gezicht en de handen kreeg, evenals eenige burgers, die hem behulpzaam waren. Bonthom (Opper Silezië) 18 Oct. In le Ka8telengo-mijn is een hevige brand uitgebroken. Twee geheel verkoolde lijken werden reeds gevonden. Er zijn ver scheidene gewonden. Deze zijn in het mijnwerkers ziekenhuis ondergebracht. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt door het ontsnappen van vergiftige BELGIË. Brnssel. 18 Oct. De politie heeft 8 personen in arrest gesteld, die verdacht worden van het maken en verspreiden van valsch geld. NEDERLAND. VGravenhage, 18 Oct.. Voor den Hoogen Raad is beëdigd Mr. Dr. S. J. M. van Geuns als advokaat-generaal by het gerechtshof te 's Hertogenbosch. biouda, 18 Oct. Op de gisteren hier gehouden paardenmarkt is een land bouwer uit Waddinxveen eene portefeuille met f 700 ontrold. Toen de man in een café zijn portefeuille met bankpapier die hij in een zakje in de binneriz'yde van zijn vest had opgeborgen, voor den dag wilde halen, bemerkte hij, dat alles verdwenen was. Het bleek, dat de voering van het vest van onder vermoedelyk met een scherp mesje was opengesneden. Waar- schijnlyk is toen de portefeuille door de opening gevallen en door één der heeren opgeraapt. Rotterdam. Een passagier van de „Noordain" heeft als eigenaardige bizon- derheid aan het Rott. Nbl. gemeld, dat de „Noordam" drie brandende schepen gepasseerd heeft. Een dagreis van de Amerikaan8che kust zag men het nog brandende wrak van een vrachtschip, daarna passeerde men een vrachtschip, waaruit zware rookwolken opstegen. Het middenschip stond iu brand, doch de draadloos aangeboden hulp werd van de hand gewezen, daar de brand niet ernstig bleek en de bemanning het zelf af kon. Ten slotte dan het wrak van de vVol turno". Per telegraaf wordt uit New-York gemeld, dat alweer op een stoomschip van de Urauiumlijn brand in het ruim was uitgebroken. Het was bet stoomschip „Uranium", op weg van New-York naar Rotterdam. Alle pogingen om 't vuur te blusschen mislukten. Hierop werden de luiken ge sloten en voer het stoomschip, waarop zich 250 passagiers bevonden, naar Hali fax terug. Zonder ongelukken werd deze haven bereikt, waar de brand gebluscht werd. Gllze, (N.-B.) 15 Oct. Toen de 16-jarige zoon van den landbouwer J. B. Aarts Maandagavond met kar en paard van Oosterhout huiswaarts keerde, is hy onderweg aangevallen en afschuwelyk mishandeld. Omstreeks kwart over 7 hoorde de voerman L. B. een kar met groote vaart het erf opkomen. Toen zyn vrouw de deur opende, zag zy den jongen P. Aarts in deerniswaardigen toestand voor haar staan. Hy was erg bebloed en zyn kleeren waren totaal stuk gesneden. Ofschoon geheel van streek, schynt hij nog het besef te hebben gehad, het paard op het erf van L. B., zijn oom, te sturen, die aan den ingang van het dorp woont. Op de vragen, hem door B. en diens vrouw gesteld, kon hij geen antwoord meer geven, hy viel op een stoel neer en verloor het bewustzyn. De toestand van Aarts is zorgwekkend. Over de misdaad heeft hy eenige in lichtingen gegeven, maar zeer verward en onduidelijk, daar de heldere oogen- blikken door ylen worden onderbroken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1