ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 13 October 1913. i TWEEDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. Brieven uit de Hofstad. Telegrafisch Weerbericht (Z icrikzeesche C o u r a n t>. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschynt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland t' 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9452. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgewer-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteurt J. WAALE. A D V E R T E N T.I E N. Van 13 regel» 30 ets meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. FRANKRIJK. De 26-jarige Parysche dierentemmer Amar is den laatsten tyd niet gelukkig met zyn voorstellingen. Na maanden lang op het ziekbed gelegen te hebben ten gevolge van verwondingen, door de tanden van een leeuw veroorzaakt, trad hy wederom te Parijs op. Het publiek juichte hem geestdriftig toe, maar de tygers, waarmee hy nieuwe kunsten zou uitvoeren, bleken hem minder goed ge zind. De kleinste, Emir, was gewillig, maar de groote tyger Sultan wilde niet gehoorzamen en maakte het den dieren temmer onmogelijk de kooi te verlaten. Toen Amar zyn zweep ophief, sloeg het dier zyn klauw in den schouder van den ongelukkigen man, zoodat het bloed langs zijn arm stroomde. Onder het publiek (er waren meer dan 600 toeschouwers) ontstond een paniek. Meer dan de helft vluchtte de zaal uit. Inmiddels slaagde men er in, Amar een revolver in de hand te duwen. Hy vuurde een kogel op den tijger af en trof het dier in den poot. De gewonde Sultan kroop jankend in een hoek, zoo dat Amar gelegenheid had tejontsnappen. De wond, die Amar opgeloopen heeft, is vry ernstig; hy zal weken lang te bed moeten blijven. Wegens het gebrek aan arbeids krachten zyn den wijnboeren van Ay en Mareuil eenige honderden soldaten be schikbaar gesteld om te helpen oogsten. Volgens de Temps dreigt er een groote champagne-nood. De oogst heeft door de vorst in het voorjaar, door den hagel in den zomer en door ziekte veel geleden en het requireeren van troepen is het eenige middel om er nog wat van terecht te brengen. De opbrengst, die in goede jaren 400.000 hectoliter bedroeg, komt dit jaar niet op 30.000 hectoliter. Cochon, de goede genius der Parijsche huurders, heeft nu weer het plein voor de Groote Opera te Parijs als pakhuis gebruikt van de armzalige meubelen van arme stakkers, die in het groote Parijs geen woning konden krijgen, omdat hun gezinnen te talrijk waren. Als steeds bereikte Cochon zijn doel: de dakloozen werden aan onderkomen geholpen. y XXVIII. Wie der Hagenaars nog twijfelen mocht, of nu wel waarljjk de zoraer- geneuchten voor goed voor dit jaar tot het verleden behooren, zal zijn twjjfel thans geheel teniet gedaan hebben: wjj hebben onze eerste groote fancy-fair gehad. De residentie is bekend om haar weldadigheidszin; terecht, want deze is zeker niet gering, althans niet geringer dan in de andere groote steden van ons land. Zjj mag zich zelfs daarbij beroemen op een naar verhou ding grooter gulheid, dan b.v. die der bewoners van Arasterdam en Rotterdam. Een vry zuiveren maatstaf levert b.v. de uitkomst der bekende tuberculose- bloeracollecte, die in Den Haag immer aanzienlijk meer oplevert, dan in de beide andere grootste steden van ons land, vooral ook wanneer men daarbij het verschil in bevolkingsaantal in rekening brengt. Maar óén ding kenmerkt den Hage naar sterk, het is dat hy immer verzot is op een bijkomend pretje, vooraleer hy eens diep in den buidel tast. Zeker, ook elders treft men dezen onserieusen, pretlievenden gast in het gevolg van Charitas maar al te dikwijls aan; maar by ons is het al heel sterk. Op gevaar af, dat een fancy-fair, of een of ander liefdadigheidsfeest vry wel totaal zal mislukken, dienen de noodige maat regelen getroffen te worden, om te zorgen, dat voor het z.g. vrijwillig geotterde geld, den olferaar veel in ruil gegeven wordt, zoo het kan geheel opwegend tegen hetgeen geofferd is, ja mogelijk deze nog overtreffend. Vandaar ook een opdrijven van de onkosten door lien, die een fancv-fair inrichten tot in het. reusachtige. Een bevallige verkoopster moet niet minder hóóle móóie voorwerpen te koop hebben, een lieftallig fruithande- faarstertje niet minder heerlijk en van het duurste fruit. Echte Fransche peren, perzikken van de fjjnste ijualiteit, om maar iets te noemen, dient te worden ingeslagen. Nu komen de onkosten wel soms geheel terug, maar niet altijd en dan blykt er een tekort, dat moet worden aangezuiverd. Dat deze om standigheid er niet toe bijdraagt het batig saldo van zulk een liefdadigheids feest te vergrooten, spreekt van zelf. tiet ,s te wyten aan de» toenemende weelde in alle zaken, en niet liet minst waar het zulke feesten geldt, als hier bedoeld worden, en waar wel eens der ydelheid grootere offers geplengd worden dan aan de liefdadigheid zelve. Doch hoe dan ook, we hebben, als gezegd, ons eerste vroeg- wintersche iancy-fair gehadten voordeele van hulpverschaffing in het huishouden. Een sympathiek doelhet ontbrak dan ook niet aan velen, die in de zalen van één onzer groote expositie-firma's, waar alles keurig was ingericht, een bezoek brachten. Laat ons hopen, dat het finantiëel resultaat naar evenredigheid moge ge weest zyn, en dat de vcreeniging aan minder met aardsche goederen bedeelde moeders, die door ziekte of anderszins tijdelijke hulp of vervanging in hun huishouding noodig hebben, op ruime wyze kan verschaffen, wat zij als haar doel beschouwt. Inmiddels zyn wjj opnieuw uau den zomer herinnerd, door een naspel van de bekende verkiezinga-affaire, die niet by de hamerverkiezingen in het Haag- sche district I heeft afgespeeld. De lezers van dit blad zullen zich wellicht nog de tragi-comische scène herinneren, toentertijd vermeld, als zich hebbende afgespeeld in de serre van één der comité-leden. Daar kwamen een tweetal allerverdachtste verkiezings-agenten een candidaten-lyst te koop, beter gezegd tot afkoop bieden. Hun werd gelijk be kend de deur gewezen; maar niettemin was het onaangename resultaat, dat even voordat de termyn van indiening der fysten ten stadhuize zou afloopen een tegen-eandidaat werd gesteld. Dat dit gebeuren kon met de onderteekening van eenige leden der kiesvereeniging zelve, die den eersten candidaat gesteld had, baarde terecht groot opzien. Deze heeren nu, een drietal, hebben zich thans moeten verantwoorden voor hun vereeniging, met het gevolg, dat zij geroyeerd werden van hun lidmaatschap. Waar het hier een drietal zeer honorabelo inwoners der residentie gold (óón hunner is zelis een gezien jurist» spreekt het van zelf, dat de zaak nog al opzien baarde. Zy beriepen zich voor de recht vaardiging van hun handelwijze op het feit, dat de candidaat hunner vereeniging in een finantieel blaadje was aangevallen' als handelsman, en dat als politiek persoon hy' zich daar eerst van moest zuiveren. Maar vooreerst vergaten zij dat voor zuivering nog geen voldoende tyd was geweest, en ten tweede, dat zij met en lid hunner kiesvereeniging hadden mogen blijven èn den candidaat dier vereeniging geheel onverwachts in den rug aanvallen mochten. Zoo althans verklaarde een meerderheid van drie vierde hunner medeleden; zij staan dan Exeunt S ')U'ten 'le' Par'jjverband. inmiddels is juist dezer dagen een commissie van drie hoogstaande mannen benoemd óón dezer is de oud- kabinetsformateur dr. Bos die het geschil in quaestie zal onderzoeken en arbitraal uitspraak zal doen. Voor de betrokkenen is zulks van veel belang- minder voor de Kamer, daar immers candidaat noch tegen-candidaat, het bij de stemming zoover bracht, dat hij in herstemming, laat staan verkozen werd. Maar voor de Haagsche bitteruurtjes is in elk geval voor den eerst volgenden tyd ruime voorraad van stof. Prosit. HAGEMAN. Verbetering Veergat en Zandkreek. By Nota van Wijziging, gevoegd by de Memorie van Antwoord op het voor- loopig Verslag der Tweede Kamer om trent het IXde hoofdstuk der ontwerp Staatsbegrooting voor 1912, werd f25000 uitgetrokken als eerste termijn van de kosten, gevorderd voor het maken van twee eenvoudige lage atroomleidende dammen, naast een te baggeren geul in het Veergat en de Zandkreek, welke dammen moeten dienen tot vastlegging van het gebaggerde zand, teneinde het terugvloeien daarvan in de vaargeul zooveel mogelijk te voorkomen. Het werk werd in totaal op f 60000 geraamd, doch het is gebleken, dat dit bedrag niet toereikend zal zyn. Daarom is op de loopende begrooting voor den tweeden termijn van het werk reeds f 50000 aangevraagd, terwijl nu voor het jaar 1914, voor hetzelfde doel nog eens f 10000 wordt noodig geacht. Voorts is gerekend op f 5000 voor het onderhoud dezer strooraleidende dammen en op f 10000 voor een eventueel baggerwerk in een der ondiepe gedeelten van de Zandkreek of het Veergat. Zooals in de aangehaalde Memorie van Antwoord is aangetoond, eischen de belangen van onderscheidene stoomboot- diensten, dat zooveel mogelijk wordt zorg gedragen voor een voldoende vaargeul. Tegen de Notarlëele kosten by verknopingen. Tusschen eenige welgestelde inge zetenen van Aalten (Gelderland) werden besprekingen gehouden ora te komen tot een actie, tegen de hooge percenten by openbare verkoopingendoor notarissen gevorderd. Men beweerde, dat die zoogenaamde opcenten in verschillende doelen van het land zeer uiteenloopen, zoodat alleen in de provinciën Zeeland en Gelderland eéh recht van 8IK percent wordt betaald, terwyl b.v. in de provincie Goningen slechts 4 pOt. wordt geheven. V ooral by verkoopingen van te veld staande vruch ten hebben de landbouwers veel bezwaar tegen deze hooge rechten, daar die de kooppryzen beduidend omlaag drukken. En waar de broederschappen van nota rissen en van candidaat-notarissen steeds ijveren tegen de zaakwaarneraerij, gelooft men, dat zy dien strijd het best zouden voeren door hun tarieven te verlagen. Nader zal worden overwogen, wat men verder doen kan om aan deze hooge heffingen een einde te maken. Tweede Kawerwerkzaaiiilieden. Omtrent den loop der werkzaamheden van de Tweede Kamer, valt het vol gende mede te deelen De commissie van rapporteurs voor de Indische begrooting hield in het laatst der vorige week haar tweede bijeenkomst voor het opmaken van het afdeelingsverslag, dat weldra zal worden vastgesteld. Nu de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting, welke dit maal van langen duur zijn geweest, zyn geëindigd, werd deze week in de afdeelingen een aanvang gemaakt met het onderzoek der hoofdstukken af zonderlijk. Te verwachten is, dat het sectiewerk deze week zal afloopen. De verwachting is, dat de Kamer op zijn vroegst tegen 4 November zal worden bijeengeroepen tot hervatting der werkzaamheden. Door een tydigen aanvang met de Koloniale- en Staatsbe- grootingen zou er dan naar gestreefd worden het budgettydperk zooveel mogelijk zonder avondvergaderingen door te komen. Gemengd Nieuws. Een zonderlinge zieke. Dat be sturen van ziekenfondsen er nauwkeurig op letten, dat scherpe controle wordt uitgeoefend, is werkelijk niet kwalijk te nemen. Als historisch staaltje vertelt de Residentiebode thans het volgende: Een lid had zich ziek gemeld en na inzage van het doktersbewijs, hetwelk aangaf, dat de man tijdelijk rust moest nemen, had het bestuur van het zieken fonds „Pas op" hem op de ziekenlijst geplaatst. Eenige keeren reeds had de echtgenoote van den kranke de wekelijksche uit- keering trouw komen ontvangen. De commissaris van het fonds, fiiet de controle belast, besloot op zekeren keer zich eens te gaan overtuigen hoe het den patiënt ging. Het volgende gesprek ontspon ^icb mot de huisvrouw, die den ambtenaar bij de voordeur ontving: Dag, juffrouw! Goênavond, meneer! Ik ben de commissaris van het ziekenfonds. Ah zoo Nou ïn'n man is nog niks lekker. Hij wil d'r al uit, maar ik zegje blijft derin hoor, daar komt niks van hij heit de koorts as 'n paard Zoo, dus hij ligt nog te bed'/ Zeker, meneer, ik zeg u toch, hij wou der uit, maar ken je denkeu, ik zeg Ja, ja, dat is goed, hij moet er maar onder blijven, maar ik zou hem toch wel eens willen zien. O meneer, das jammer, hij slaapt nou net zoo lekker, as u efi'entjes naar hem wil kijken, mijn goed, maar loop dan asjeblief zachies de trap op, hij heit zoo'n hazeslapie hij schrikt direct wakker en dan heb ik er maar de last van. Goed, goed juffrouw, ik zal heusch geen "geluid maken. Ja, maar wat ik nog wil zegge meneer, zal u ook niet tegen hem spreken? Natuurlijk niet, u zegt toch, dat hij slaapt Ja, da's waar, maar ziet u, ik was bang, dat u zich zou vergissen en dan schrikt de arme stakker van uw stem wakker Wees uiaar gerust hoor, wijs u maar even de kamer. O, hier meneer Kijk daar in den hoek staat 't bed. Op z'n teenen loopt de commissaris behoedzaam naar het ledikant en ziet onder de hoog opgetrokken dekens de vormen van een menschelijk lichaam. Zelfs het koortdachiige hoofd heeft nog meer warmte gezocht onder de zware dekenla8t. Alleen enkele stijl opstekende haarsprietjes, behoorende tot het corpus van den lijder, die diep is weggedoken onder de kleurige dekens, bewijzen, dat er werkelijk een mensch zijn ziek lichaam een weldadige rust verschaft. Nu, fluistert de commissaris, hij schijnt het geducht te pakken te hebben. O jeminee, of-ie, zucht de bedroefde eega, zoo lei-ie nou al 'n paar uur. Al roep vik uau Kees wil je wat gebruike Kees, kijk nou eris na je vrouwhij geeft geen grientje asem Zoo, wordt-ie daar niet wakker van? Maar beste juffrouw, ik vind, dat hij een beetje frissche lucht moest inademen. U moest die zware dekens wat terugslaan dan haalt bij vrijer adem. Waarempel niet, meneer, nee hoor, laat 'm zoo maar legge hij slaapt nou net zoo lekker! Alles goed en wel, maar 't zou toch beter voor hem zijn, en dan ook, ik wil hem toch wel even zien Ach, meneer, geloof me nou, dau wordt ie wakker 't Is een lobbes van 'n vent, maar as ik 'm uit z'n sh wakker maak, dan kan ik geen huis met hem houwe De commissaris had echter al lang lont geroken. Onder het hardop zeggen van „daar zal ie niet van doodgaan", trekt hij resoluut de dekens weg en een houten kapperspop met daarop bevestigde pruik remplaceerde den zieken bloed, die zeker hier of daar van de reeds ontvangen „boscenten" een smakelijk potteke bier zat te verorberen De gevolgen zyn te begrijpen. De verontwaardigde commissaris achtte het noodzakelijk de ontstelde juffrouw mede te deelen, dat de vereeniging wel een ziek lichaam met kop, lijf, armen en beenen een uitkeering gaf, maar geen enkele kop zie je juffrouw, dkür stond niets van in de statuten. Met haar kind uit het raam ge sprongen. Een verschrikkelijk drama heeft zich in de rue des Pyrenees te Parys afgespeeld. Gusthave Cocquelet is een muziekleeraar, 29 jaar, ziju vrouw was drie jaar jonger. Het echtpaar was drie jaar getrouwd en had een kindje van achttien maanden. Bij hen in woon den de moeder en zuster van den man Weldra bracht het verblijf van deze vrouwen tweedracht in het huisgezin. De moeder van Cocquelet deelde de lakens uit en de jonge vrouw had niets te ver tellen. Zij vertelde dit aan haar man, die haar echter ongelijk gaf, kennissen der vrouw raadden haar aan Jhet zich niet te laten welgevallen en zoo gebeurde het, dat het eens zoo gelukkige huisgezin in een ware hel veranderd werd. Twisten waren aan de orde van den dag. Laatstleden Zondag had er weder een hevige twist plaats, waarbij de vrouw van Cocquelet weer in het ongelijk ge steld werd. De vrouw trok zich daarop in haar kamer terug, terwijl zij zeide, dat zij zich uit het raam zou werpen, maar niet alleen, zij zou haar kind mede- nemen. Haar man zou dan altijd het verwijt hebben, dat hij zijn kind had gedood. Daar Cocquelet bang was, dat zyn vrouw haar voornemen ten uitvoer zou brengen, vertrouwde hij het kind aan de zorg zijner moeder toe. Een paar dagen na dit voorval, toen de vrouw wat kalmer geworden was, vroeg zij aau haar schoonmoeder haar het kind te geven, dat zij volgens haar zeggen zou aankleeden. Zonder argwaan werd haar het kind gegeven. De moeder verdween daarop met het kind naar de keuken. Met een ijzige kalmte zette de vrouw een stoel voor het raam, klom er op, stapte over het vensterkozijn, en stortte zich met haar kind in den arm naar beneden. Men bracht de ongelukkigen naar de naastbijzijnde apotheek, van waar zij vervolgens naar het ziekenhuis vervoerd werden. De moeder stierf kort daarna, 'tkind verkeert in levensgevaar. Een goede klant voor de schatkist is zeker wel de nieuwe beetwortel- suikerfabriek te Puttershoek. Deze fabriceert elke 24 uur ongeveer 2500 balen suiker van 100 K.G. Als men nu weet, dat van elke baal f 27 accyns geheven wordt, dan bezorgt deze fabriek aan de schatkist eiken dag een bedrag van f 67.500. Een dure klok. Dezer dagen werd de heer G. H., te Kerk-Avezaath bezocht door een antiquair, die daar een Friesche klok zag. Deze was echter niet te koop „of" zoo voegde de eigenaar er by j,ze zou veel geld moeten opbrengen." Op de vraag wat veel was, noemde de heer H. f 1000. Dan is de koop gesloten. De heer H. ontving onmiddellijk het bedrag en de klok ging in de handen van den koop man over. Een maand in de riolen. By de Martesanakerk te Milaan, heeft men een jongen man van achttien jaar, Francesko Isella genaamd, gevonden, die, zooals hy vertelde, een maand lang in de riolen had doorgebracht, slechts levende van bedorven afval, dien door het slykerige water werd aangevoerd en worstelende tegen de ratten, die hem hevig gebeten hebben. Hy vertelde, dat hy op een avond op de trappen der kerk in slaap gevallen was en tijdens zyn slaap door drie mannen met echte boeventronies gebonden was, die hem een prop in den mond stopten en hem naar een riool sleepten, waarvan zy het deksel openden en hem er in wierpen. De riolen van Milaan zyn gezamenlijk meer dan 400 kilometer lang. Door een gelukkig toeval bemerkte Isella eindelijk een lichtstraal in zyn donkere gevangenis, die naar de la Martesana leidden, waar hy uitgeput gevonden werd. By de rentecommissie Nijmegen (buitengemeenten), kwam o. ra. ook een aanvrage om rente in van iemand, die als zyn beroep opgaf„verpleegde in de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen en voor den overigen tyd landlooper!" Het stond er letterlijk zoo. De man achtte landlooper ook „loondienst". medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 Oct. 1913. Hoogste barometerstand 776,9 te Wisby. Laagste barometerstand 752,8 te Vestmanoer. Verwachting (van den avond van den 13 Oct. tot den avond van 14 Oct.) Zwakke totematigen Oostelijken tot Zuid- Oostelijken wind lichtbewolkt droog weer waarschijnlijk nachtvorst zelfde temperatuur overdag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1