A. v. d. Weijde, Telegrafisch Weerbericht ZIERIKZEE—ROTTERDAM Gewijzigde Dienst. ADVERTENTIEN. pen ips J r\insdag 30 September geen wachtdienst. DE P00TEK en GROENLEER. Afdeeling 00STERLAND. Bond voor Hpmiiong. LaÉouwmijioj! „Dreisdior". Ie aankoop Veevoeder. St.-MaartensdJJk, 20 Sept. Mej. M. de Wilde alhier had gisterenvoormiddag het ongeluk in den kelder te vallen, ten gevolge waarvan zij een ontwrichting van het bovenbeen bekwam en het ge wricht zelve beschadigd werd. Het ongeval werd veroorzaakt, doordat zij op den keldertrap meende te stappen, welke toevallig daar niet aanwezig was. Tholen. De honderdjarige onafhanke lijkheid zal hier ook feestelijk herdacht worden. Het feest-comité bestaat uit de lieeren M. G. van Stapele, burgemeester, eere-voorzitterW. Moelker, voorzitter; S. L. Schot, vice-voorzitterH. B. Ansing, le secretaris; F. Naerebout, 2e secretaris; C. Wagtho, penning meester; J. A. Stoutjesdijk, H. Cornelisse, W. J. Wolff, C. den Ouden, M. M. C. Haaijer, A. Luijendijk en P. Verstraate. Eenige jongedames hebben zich bereid verklaard gelden in te zamelen. In den gemeenteraad is besloten f 150 beschik baar te stellen voor de kinderen. Besloten is op 13 en 14 Nov. feest te vierente beginnen met eene herdenkings ure door elke godsdienstige gezindte iiu haar eigen kerkgebouw, daarna landing en inkomst van den Prins van Oranje, verder muziek-uitvoeringen, optochten, volks- en kinderspelen, enz. Oud-Vossemeer. De heer Mars. den Engelsman Mathz. alhier, is benoemd tot ambtenaar bij 's rijks directe be lastingen, met aanwijzing van Lemeler- veld als standplaats. Goes. Tot leeraar in het timmeren aan de ambachtsschool te Steenwijk is benoemd de heer M. W. van der Weert alhier. Vllssingen. Besterad tot adspirant- ingenieur van den waterstaat in Ned. Indië J. P. van Ham alhier. Aanbestedingen, Verkooplngen, om. Bnrgli. By de op 20 September door de Landbouwvereeniging „C. et C." gehouden aanbesteding van kracht- voedermiddelen is de levering van katoenmeel gegund aan den heer H. T. Landegent te Burghsluis voor f 20,12 per 200 K.G. en van lynkoekschilfers aan den heer J. P. Huise (prijs geheim). 0 N D E R W IJ 8. De heer J. J. Bastraeyer te Brui- nisse is benoemd aan de christ. school 's-Gravezandeplein te Amsterdam. St.-Fillpsland, 20 Sept. De heer L. Catsman, vroeger onderwijzer alhier, slaagde te 's Hertogenbosch voor de lioofdacte. Post en Telegrafie. Met ingang van 1 Ociober a.s. is L. Kooreman aangesteld tot postbode te Zonnemaire. KERKNIEUWS. Men schrijft ons uit Middelburg Zondag heeft alhier een plechtigheid plaats gehad in het kerkgebouw van de Eugelsche gemeente, waar in tegenwoor digheid van autoriteiten en genoodigden de gedenkplaat onthuld werd, aangeboden door de congregationalistische zondags scholen van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De plechtigheid werd geleid door den Rev. dr. Wm. Elliot Griffis uit Ithaca (New-York) die na het uitspreken van gebed en nadat de gemeente Hymn 1 had gezongen, een preek hield naar aan leiding van 2 Petrus vers 5 en 6. Na deze preek richtte mrs. Griffis zich tot de aanwezige autoriteiten en bestuurs leden van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, en zette in het kort de aanleiding voor het plaatsen van de plaat uiteendaarbij wijzende op het feit dat hier reeds zoo vroeg vrijheid van godsdienst gewaarborgd was, waardoor men in Amerika Middelburg beschouwt als de bakermat van vrijheid en intellect. Mejuffrouw Allbright uit Kentucky onthulde hierop de van zwaar koper ver vaardigde, fraai uitgevoerde plaat, waar van het opschrift vroeger reeds is mede gedeeld. De burgemeester van Middelburg, jhr. M. van den Brandeler, verkreeg vervol gens het woord en las een brief voor, door liem ontvangen van den mayor van Ithaca, waarin de komst van mrs. Griffis wordt aangekondigd, en waarin de beste wenschen voor de stad Middelburg en voor het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen worden uitgesproken. Na dit voorlezen vervolgde de burgemeester met een toespraak, waarin hij zijn dank bracht voor de geestdriftige wijze, waarop een groot historisch feit in herinnering is gebracht. De predikant, ds. Oberman, sprak nog namens den kerkeraad, en dankte voor het aanbrengen der plaat. Mrs. Griffis zeide nog toe pogingen te zullen aanwenden om de Eugelsche kerk die met ondergang bedreigd wordt door gebrek aan fondsen, te helpen. Mot het spelen van het Amerikaansoh Volkslied en het Wilhelmus door don orgauist eu het uitsproken van een gebed, waarin mr. Griffis Gods zegen over den President der Vereenigde Staten en de Koninklijke Familie afsmeekte, werd de plechtigheid gesloten. RECHTZAKEN. Zierikzee, 19 Sept. Door de arron- dissements-rechtbank zijn heden ver oordeeld wegens: le. Verduistering W. K., huisvrouw van J. van S., oud 26 jaar, zonder beroep te Zonnemaire, by verstek, tot 14 dagen gevangenis straf 2e. Diefstal J. C. van der W., 2G jaar, arbeider, vroeger wonende te Burgh, thans te Rotterdam, tot één' maand gevangenis straf 3e. Opzettelijk bij gelegenheid van een volksoploop zich niet, onmid dellijk verwijderen na hel derde door of vanwege het bevoegd gezag gegeven bevel: C. van de V. Cz., 70 jaar, sjouwer man, C. van de V. .Jr., 20 jaar, schildersknecht, en M. S., 54 jaar, vergunninghouder, allen wonende te Brouwershaven, ieder tot f 20 boete, subs. 1 maand hechtenis; 4e. Het opzettelijk niet voldoen aan een bevel of eene vordering krachtens wettelijk voorschrift gedaan door een ambtenaar met de uitoefening van eenig toe zicht belast J. van den H., 19 jaar, werkman te Oud-Vo8semeer, by verstek, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Door den officier van justitie werd tegen M. P. Mz., 27 jaar, landbouwer te Bruinisse, beklaagd van zedenmisdrijf, een gevangenisstraf gevorderd van zes maanden. De uitspraak in deze zaak werd bepaald op 3 October a.s. Voor de rechtbank te Middelburg werd Vrijdag voortgezet de behandeling der zaak tegen P. V., landbouwer te Kapelle, wien ten laste was gelegd het belemmeren van twee rijks-veld wachters in de rechtmatige uitoefening vau hun bediening. Bij de eerste behandeling van deze zaak werden 5 getuigen a decharge, als verdacht van meineed, gearresteerd, doch later door de rechtbank vrijgesproken. Het O. M. eischte heden tegen V. 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. J. Heijse, bepleitte vrijspraak, daar hij meende, dat waai de getuigen ii décharge zijn vrijgesproken van meineeddeze als geloofwaardig worden beschouwd. Het O. M. daarentegen voorde aan, dat het vrijspreken van meineed nog geen bewijs is, dat deze getuigen geloof waardiger zijn dan de verbaliseerende rijksveldwachters. De verdediger repliceerde en zoide, dat het treurig wordt met het recht in Nederland, als 5 getuigen niet beter geloofd worden dan twee politiemannen. Niet alleen voor beklaagde, maar ook in het belang van het recht in ons land dringt pleiter nogmaals op vrij spraak aan. iviarsclilieci, te zingen op den avond, waarop de lichtstoet door de stad trekt. 1. 't Is plicht dat ied're jongen Aan d'onafhank'iijkheid Van zijn geliefde Vaderland Zijn beste krachten wydt. Hoezee! Hoezee! Voor Nederland hoezee! Hoezee! Hoezee! Voor Nederland hoezee! Voor Koningin en Vaderland Waakt ied're jongen rae<\ 2 Als Vaderlandsche jongens Beminnen wij den grond, Waarop het graf der Va-d'rcn staat. En onze wieg eens stond. Hoezee! Hoezee! Voor Nederland hoezee! Hoezee! Hoezee! Voor 't Vaderland hoezee! Voor Koningin en Vaderland Waakt ied're jongen mee. 3. Komt ooit de vyand nakfen, Is 't Vaderland in nood, Dan staan wij pal en blyven het Getrouw tot in den dood. Hoezee! Hoezee! Voor Nederland hoezee! Hoezee! Hoezee! Voor 't Vaderland hoezee! Ja Nederland, wij allen zyn ^.g U trouw tot in den dood. 4. „Slechts eendracht maakt ons machtig" Zij immer het parool; Een driekleur met oranjestrik, Van Vryheid het Symbool. Hoezee! Hoezeel f-g Voor Nederland hoezee! Jls' Voor 't Vorstenhuis en Ne Ierland Waakt ied're jongen raeè. 's' Ingetrokken wetsontwerpen. Do Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft ingetrokken de wets ontwerpen 1°. betreffende de organisatie vau de rijks-verzekeringsbank 2°. houdende bepalingen betreffende de staatszorg voor de paardenfokkerij, en 3°. tot aanvulling van het Xde hoofd stuk der staatsbegrooting voor 1907 W erk loosheid verzekerin g) TELEGRAMMEN. Rotterdam, 22 September. GRANEN. Buitenlandsche kalm, prijs houdend. Meelf 12,25. kalm. Binnenlandsche Tarwef 8,50 f 9,90. Haverf 7 a f 7,75. Mais f 134. LijnzaadVoer- f 13 a f 14, Zaai- f 14. Kar wij zaad, oud f 15,25, nieuw f 14,75 a f 15. Koolzaad, f 20 a f 21. Aardappelen. Tamelijke aanvoer, goede vraag:, prijshoudend. Vlas. 200 steen blauw, 45 st.; 700 steen geel, onverkocht. Eieren. Zeeuwsche f 5 it f 5,50; Over- maassebe f 5,20 A f 5,70. VEE. Aanvoer 165 Runderen37 a 42 ct.. zeer traag. 112 Kalveren, 50 a 574 ct., redelijk. 1982 Schapen of Lammeren, 30 k 37 ct.. 1 jammeren, 33 a 35 ct., redelijk. 705 Varkens, 27 ii 29ct., lichte 27£ ii 28 ct., goede handel. MARKTBERICHTEN. Tholen, 20 Sept. Aan de weekmarkt waren de prijzen als volgt Jarige Zeeuwsche tarwe f 8,25 il f 9,50, nieuwe f 7,— il f 8,rogge f a f nieuwe f 6,a f 6,50, zomergerst f a f wintergerst f 5,50 a f 5,75, haver f4,a f 4,50, bruine boonen f f witte f a f voer- erwten f 7,tl f 7,25, kookerwten f 10,f 11,— kroonerwten f 11, k f 12,wikken f a f paardeboonen f 7,50f 8,50 per H.L., koolzaad f a f karwijzaad f f per 50 K.G., uien f 1,50,a f chalotten f 2,10 f 2,25 per 60 K.G., kipeieren f 4,50 a f 5,per 100 stuks, grasboter f 0,70 a f 0,75, hooiboter f a f per l K.G. 403de Staatsloterij Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekking der 5e klasse van 19 September 1913. Prijzen van f 70 6141 7331 8000 NIETEN: 5521 6177 6221 7333 7998 6171 6217 7312 7996 20059 Zeetijdingen. Zierikzee. INGEKLAARD: 19 Sept. De barge „Valonia", kapt. W. Ketley, ledig van Eugeland naar Pruisen. 21 De barges „Scot", kapt. H. Stirrups, ledig van Frankrijk naar Zierikzee, en „Major", kapt. C. Porter, ledig van Engeland naar Pruisen. UITGEKLAARD: 20 Sopt. De barge „Solent", kapt. E. Potton, met lijnzaad koeken van Pruisen naar Engeland. 20 De barge „Carisbroke Castle", kapt. J. Hoogenbos, met diverse goederen van Pruisen naar Engeland. medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 22 Sept. 1913. Hoogste barometerstand 769,3 te Clermont. Laagste barometerstand 754,1 te Memel. Verwachting (van den avond van den 22 Sept. tot den avond van 23 Sept.) Zwakke tot matigen Zuid-Oostelijken tot Zuid-Westely ken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. ST00IKIB00TDIENST en tusschengelegen plaatsen. SEPTEMBER. Van Zierikzee: Dinsd. 23 's Woen. 24 Dond. 25 Vrijd. 26 Zaterd.27 Zond. 28 Maand.29 Dinsd. 30 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 10 9 9,30 Van Rotterdam Dinsd. 23 'smidd. 12,- Woen. 24'smorg. 11,— Dond. 25 11,- Vrjjd. 26 9,- Zaterd. 27 10,— Zond. 28 9,3i Maand.29 11.» Dinsd. 30 10,- Dinsdag 30 September: Vau Zierikzee Van Rotterdam 'smorg. 9,30 u. 'smorg. 10,- u. Zaterdag 27 September hopen ouze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders: WILLEM BOS en m TANNETJE VAN ALMKERK, hunne 50-jarlgo Eclitverceniglng |i| te herdenken. iP Brouwershaven, 22 Sept. 1913. Hunne dankbare Kinderen, lil Behuwd- en Kleinkinderen. Heden overleed zacht en kalm in den ouderdom van ruim 57 jaar, onze innig geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, MARINUS KOSTENSE. Beruen-op-Zoom, 21 Sept. 1913. Wed. J. T. KOSTENSE— Qoemans. 1 C. J. KOSTENSE. Kruiningen. A. S. KOSTENSE- van Di.ikf. en kind. Hergen-op- H c KOSTENSE. Zoom. Volstrekt eenige en algevieene kennisgeving. De begrafenis zal plaats hebben te Kruiningen, op Woensdag 24 September, te 12 uur. Heden overleed plotseling, tot ons leedwezen, in den ouderdom van bijna 80 jaar, onze 'getrouwe en hoogstverdienstelyke werkman, Abrain v. d. Berge, vereerd met de Oranje-Nassau-orde. Bruinisse, 19 September 1913. Familie KREPEL. Heden overleed mijn Broeder, ANDRIES GAST, in den ouderdom van bijna 73 jaren. Ellemeet, 19 Sept. 1913. LENA GAST. Tot onze diepe droefheid over leed heden onze geliefde Echtge- nooteMoederGrootmoeder en Tante, in den ouderdom van 62 jaar. Ellemeet, 20 September 1913. A. GESCHIERE. W. v. SPLUNTER— Gesohibre. B. VAN SPLUNTER. M. VAN SPLUNTER. E. v. d. NOODGrschirrk. J. v. d. NOOD. A. MOLENBROEK. Heden overleed te s-Gravenhage onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, Cornelia Pieternella Rensen, Wed. Dijkgraaf, in den ouderdom van 64 jaren. Zierikzee, 21 Sept. 1913. W. P. RENSEN. Eenige kennisgeving. Heden overleed te Bergen-op- Zoomonze Behuwdzoon, Behuwd- broeder en Oom, (le Heer M. KOSTENSE, in den ouderdom van ruim 57 jaar. Dhkisohor, 21 September 1913. Uit aller naam, P. GOEMANS Johz. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden gedurende de ziekte en het overlijden van myn ge liefden Echtgenoot, onzen Broeder en Oom, de Heer J. HOGERHEIJDE, betuigen wij onzen liartoltykon dank. Zierikzee, 22 September 1913. Uit aller naam, Wed. J. HOGERHEIJDE— v. d. Jagt. Algemeene Leden-Vergadering op Maandag 29 September a.s., v.m. 10 ure, by P. Hansk. Opkomst gewenacht. 1IET BESTUUR. Het Comité ter regeliug van den lichtstoet, op Maaudag 29 September uoodlgt alleu uit tot deel name aau den stoet, en deelt verder mede, I dat de stoet /.al worden samengesteld des avonds te 8 uur, op het plein achter het „Huls van Nassau"; 2". dat alleen toegelaten worden dragers van één- kleurige lampions; 3". dat kinderen beneden de zestien jaar geen deel kunnen nemen aan den stoet; 4". dat ieder dringend ver zocht wordt zich te regelen uaardeweuschen van de Commissarissen, die met haudhaving der orde heiast /.yn en deze, waar uoodlg, ter zijde te staan. Door vele kiezers in weèïf- lijk Schouwen wordt dringend aanbevolen voor Lid der Prov. Staten, vacature dhr. HEIJSE, de heer Ellemeet, die zeer zeker ons aller belangen in landbouw- en polderzaken volkomen zal behartigen. Namens het Bestuur der Liberale Kiesvereen. „Haamstede en Burgh", C. M. BOLLE Lz., Voorzitter. Vereeniging van Handelaars in Landbouwproducten en Voeder-Artikelen. VERGADERING op Donderdag 25 Septembor 1913, des voormiddag» ten 10 ure, in de Graanbeurs. Agenda: Behandeling van een ingekomen schryven over de ongelyke kwaliteit van Granenge- dorschen met de Stoom-Dorsch- raachines. HET BESTUUR. De VEREENIGING van Handelaars In Landbouw producten en Voederartikelen te Zierikzee geeft by deze kennis, dat in haar laatst gehouden Vergadering is besloten om de Lijnkoeken, Grond* notenkoeken enz. van af heden niet anders te verkoopen dan inclussief kisten. De kisten worden tegen één gulden per stuk berekend en tegen dezen prys ook teruggenomen, indien zy in on- beschadigden toestand franco worden teruggezonden. HET BESTJJUR. VERGADERING Vrijdagavond 26 September, half acht, by Van Meurs. Agenda: Bespreking propaganda en localiteit. Verkiezing comité van advies, in verband met art. 369 Ouderdoras- verzekeringtevens commissie tot onder zoek bij inwerking treden van art. 369. Trouwe opkomst zeer gewenscht HET BESTUUR. Aanbesteding volgens A. H. V. van 3000 K.G. Kalizout. 100 H.L. Landbouwkalk. Voorw. en inlichtingen by den Secr. opgaaf tot 3S September a.s.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2