ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 19 September 1913. EERSTE BLAD, BERICHT. Lijst van benoembaren bij den dienst der Brandweer. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeescHe C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikiee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending één» per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9442. Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Uit nummer bestaat uit drie bladen. Zij, die zich met I Oct. a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Directeur, A. J. DE L 0 0 Z E J r. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZlEttlKZBE Gelet op artikel 38 der Verordening tot voor koming en blus8ching van brand in deze gemeente, maken bekend: dat door hen voorloopig is opgemaakt de ljjst v;tn bij de Brandweer benoembare ingezetenen, welke lijst van den 19en September a.s. af, gedurende veertien dagen, ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Zij, die meenen niet benoembaar te zjjn, op grond van de bepalingen, voorkomende in artikel 36 der voornoemde Verordening, kunnen hunne bezwaren binnen één en twintig dagen na den 19en September e.k. schriftelijk indienen bij Burgemeester en Wethouders en binnen drie dagen na de dagteekening eener afwijzende be schikking, daarvan in beroep komen bij den Raad, die de eindbeslissing geeft. Artikel 36 luidt als volgt: „Benoembaar zijn alle mannelijke ingezetenen, „die op den eersten September hun vjjf-en- „twintigste jaar hebben volbracht en hun vjjf- „en-vyftigste nog niet hebben bereikt, met „uitzondering van: 1?. „de door het openbaar gezag aangestelde „ambtenaren en beambten, die ingevolge „hunne instructie, bij brand zich op eene „bepaalde plaats bevinden moeten of in de „waarneming hunner betrekking, ter plaatse „van den brand, ambtsplichten te vervullen „hebben 2°. „de schippers en varensgezellen, die door „hun beroep het grootste gedeelte van het „jaar buiten de gemeente verblijf houden, of „hen, die wonen op een afstand van meer „dan duizend meter hemelsbreedte buiten de „bebouwde kom der gemeente 3U. „de militairen in werkelijken diensten_ 4U. „hen, die volgens eene schriftelijke verklaring „van een der plaatselijke geneesheeren, op „grond van lichaams- of zielsgebreken, „ongeschikt zjjn voor den dienst bij de „Brandweer", '/.IKKIKZEB, den 17 September 1918. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Eerste Suppletoir-Kohier van den Hoofdelijken Omslag 1913. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziekik/.kk maken; bekend, dat het eerste suppletoir-kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1913, op den 13en dezer maand door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is gezonden, en wan heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt; voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van liet kohier de aanslagbiljetten worden uitge reikt, en binnen drie maanden na die uitreiking de uungeslagenen teigen bun aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoek schrift op ongezegeld papier; alsmede dat ieder verplicht is zijn. aanslag op den bjj de Verordening op de 'invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zieiukzee, den IS September 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DEl.t VLIET, Burgemeester. P. D. DE V( )S, 1.° Secretaris. DE BALKAN Ben officieele -tnededeeling zegt dat in de heden gehoud len zitting de Turksche en Bulgaarsche. af gevaardigden het pro tocol van het d.elinitieve verdrag omtrent de grens tusschen Turkije en Bulgarije hebben geteekend en de kwestie der nationaliteiten en .der rechten van den mensch tot een bei slissing hebben ge bracht. DUITSCH LAND. Heidelberg, 18 Sep- Vannacht is op 24 jarigen leeftijd pt inses Sophie van Weimar Eisenach ove rleden. Zy was de eenige dochter van prins Willem. Naar de National? Zeitung uit Heidelberg verneemt is prinses Sofie van Saksen Weimar geen natuurlijken dood gestorven, doch heeft zelfmoord gepleegd. De prinses had zich, evenals eiken avond, in haar kamer teruggetrokken- In het kasteel waren de meeste bewoners reeds te bed, toen plotseling een schot weerklonk. Men snelde naar de kamer der prinses en ontdekte, dat zy reeds overleden was. Zy had zich een kogel in het voorhoofd geschoten. De plotselinge dood van de prinses is te onverklaarbaarder, daar zy steeds opgewekt en levenslustig was. Zy had nog onlangs een langen autotocht door Tirol gedaan. Enkele maanden geleden werd de naam der prinses genoemd met dien van den Berlijn8chen financier Hans von Bleichrii- der. Het heette dat zy zich dachten te verloven. Door een toeval was het ge rucht over die verloving openbaar ge worden, vóór de prinses haar ouders van haar genegenheid voor von Bleichrö- der in kennis had gesteld. Tengevolge daarvan spraken haar ouders de verloving tegen. De tegenstand tegen het huwelijk is, naar de National Zeitung meent, echter minder uitgegaan van haar ouders dan van het hof van den groothertog van Weimar. De groothertog verlangde namelijk, dat de prinres afstand zou doen van eiken titel, hetgeen zjj weigerde. Uit Stad en Provincie. ZIerlkzee, 19 Sept. Wy raaken belang- hebben opmerkzaam op achterstaande advertentie, waarin de Directeur van de Anbachtsschool alhier mededeelt, dat van Maandag 22 tot Zaterdag 27 Sept. gelegheid bestaat om in het gebouw der Ambachtsschool leerlingen te doen inschrijven. Er heeft te dezer stede by ver schillende ingezetenen een lyst gecircu leerd om ter gelegenheid van de onafhankelykheidsfeesten aan de leer lingen der lagere scholen alhier op Maandag den 29sten September een schoolfeest te verschaffen. Op die lijst is meer dan f 100 geteekend. Ook de Vereeniging „Vreemdelingenverkeer" heeft voor dit doel f 10 beschikbaar gesteld. In verband met dit schoolfeest kunnen wy met genoegen vermelden, dat door één der leden van het Feestcomité een sierlyke plaat voor de kinderen is toegezegd. In het licht is verschenen „Zalig Uiteinde", een dramatische schets in twee bedrijven, geschreven door onzen stadgonoot, den heer J. A. van der Valk. Deze schets, indertyd door den Bond voor Staatspensionneering met den 2den prijs bekroond, is uitnemend ge schikt in de aanstaande wintercampagne in de afdeelingen van den Bond voor Staatspensionneering te worden op gevoerd. Ons werd ter recensie toegezonden niet een mooie vulpen van „Swan", maar een „Swan" vulpen-album, waarin een gedetailleerd overzicht met afbeeldingen wordt gegeven van de verschillende soorten van „Swan" vulpenhouders. Men heeft tegenwoordig gewone vulpen houders, gemonteerde, geheel in zilver of van goud of verguld, in alle soorten en tot alle pry zen. Sedert de laatste jaren is de vulpenhouder zoo algemeen in zwang gekomen, dat in den regel een ieder, die veel te schryven of te noteeren heeft, in het bezit is van een vulpenhouder, by voorkeur van een „Swan", omdat deze geacht wordt de beste te zyn. Voor Swan's vulpenhouders, een Engelsch fabrikaat, zyn de heeren gebroeders Polak te Vllssingen de hoofd agenten voor Nederland. Openbare Gemeenteraadsvergadering te Tholen, op Dinsdag 16 Sept., des namidd. te 2 ure. Tegenwoordig alle leden. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, gaat hij onmiddellijk over tot de beëediging der herkozen leden, de keereu Wagemaker, Wagtho, Van der Stel en Kegge. Hierna wenscht de voorzitter allen geluk met hunne verkiezing, en spreekt de hoop uit, dat ze eendrachtig zullen medewerken tot den verderen bloei en de ontwikkeling dezer gemeente, en dat het hun gegeven moge worden nog vele jaren met eere hun mandaat in den raad te vervullen. (Applaus). De heer Kegge dankt den voorzitter voor zijn vriendelijke woorden. Hij hoopt voor zich en voor al de leden, dat zij steeds gedachtig zijn, dat wij hier zitten onder het gezag van den Hoogsten Rechter aller rechteren. Hij hoopt, dat de raad hem in zijn gebreken zal dragen, daar wij allen onvolmaakte menscken zijn. Spreker hebben daarom ook zeer gegriefd de persoonlijke beleedigingen, die hem tydens zyn herkiezing naar het hoofd werden geslingerd. Spreker wil niet zeggen, dat ook raadsleden hiertoe hebben meegewerkt, maar mocht dit zoo zijn, zoo keurt bij dit sterk af, en hoopt, dat zulks zich niet meer zal voordoen. Hierna worden de notulen der zitting van 19 Aug. j.l. gelezen en onveranderd goedgekeurd. Na goedkeuring van de rooster van werkzaamheden, vraagt de heer Wage maker, om bet verzoekschrift van de afdeeling Volksonderwijs in gesloten zitting te behandelen. Na ampele bespreking besloot men op verzoek van genoemden heer het ver zoekschrift in openbare zitting voor te lezeu, doch de behandeling er van met gesloten deuren te doen geschieden. Tegen was de heer Van Vredonburcb, terwijl de heer Noske zich buiten stem ming hield. Op het request van C. J. Greep, be treffende het bouwen van twee woon huizen, stellen Buigem. en Weth. voor afwijzend te beschikken, wat algemeen wordt goedgekeurd. Aan de orde is een uitvoerig request vau den president-commissaris der naam- looze vennootschap de Thoolsclie Gas fabriek te Tkolen. Uit de toelichting blijkt, dat de gasfabriek gaarne zag, dat de gemeente weer de concessie, die in Juui 1920 afloopt, zoude willen verlengen, mede met het oog op de uitbreiding, die zij zouden wenschen te ondernemen. Wanneer de gemeente hiertoe kon be sluiten, zou ondertusscben reeds een aanvang gemaakt kunnen worden met de verbeteringen, als b.v. een nieuwe gashouder, uieuwe ovens en verbeteringen in het zuiverhuis. De voorzitter zegt, dat Burgem. en Weth. van oordeel zijn, dat deze zaak nog geen haast heeft, en vooraleer men hierop besluit, wel eerst een vruchtbare bespreking vooraf gaan mag. Wat den concessionnaris betreft, deze is verplicht voor goed gas te zorgen. De heer Van Vredenburch kan vol komen met het idéé van Burgem. en Weth. meegaan. Spreker wil echter nu reeds wijzen op den ontzettenden voor uitgang, dien de electriciteit dezer dagen maakt. Wanneer wij vernemen, dat in Noord-Brabant het plan is opgevat om geheel Noord-Brabant met één electrische centrale te helpen aan verlichting, dan past het, om, waar zulke gewichtige plannen gemaakt worden, eerst af te wach ten of deze plannen wezenlijk voortgang maken. Hoe gemakkelijk zou het dan ook immers voor Tholen zijn om elec- trisch licht te verkrijgen. Zeker heeft de gasfabriek, gelijk zij in haar request erkent, verbeteringen noodig, maar den toestand, die thans bestaat, heeft zij aan zichzelve te wijten. De voorzitter zegt, hiermede accoord te gaan, en wenscht de behandeling van deze zaak eenige zittingen, bijv. tot het einde van het jaar, te verdagen. De heer Wagtho wenscht van den voorzitter een definitief antwoordt, wan neer de zaak behandeld zal worden. De gasfabriek heeft voor hare verbeteringen geld noodig, en kan dit gemakkelijker krijen, als zij de gemeente in concessie heeft opgenomen. De voorzittez gelooft, dat de gasfabriek toch wel zal geholpen worden, als ze geld noodig heeft, als is de concessie met de gemeente nog hanhende. De heer Wagtho betwist dit. De heer Kegge vraagt den heer Van Vredenburch, of die plannen met de Noord-Brabantsche centrale nog in de lucht hangen, of dat ze reeds vasten vorm verkregen hebben. De lieer Wagenmaker zegt, Maandag in het spoor vernomen te hebben, dat er niets van komt. De voorzitter zegt dat het hem het beste voorkomt deze zaak over 4 maanden te behandelen. In dien tusschentijd kan een en ander worden afgewacht en overwogen. Na eenige discussie over de duurte van gas en electriciteit, wordt met algemeene stemmen besloten het verzoekschrift over 4 maanden in be handeling te nemen. Wordt voor kennisgeving aangenomen a. een dankbetuiging van den comman dant der schietbaan voor de vorleende subsidieb. van de gemeente-ambtenaren voor de nieuwe jaarweddenregeling. Ter tafel komt een missive van Gedep. Staten betreffende deze nieuwe jaar weddenregeling, mede in verband met de pensioenwetten, waarin zij aanbevelen, de aangenomen verordening te wijzigen, daar de gemeente ten allen tijde voor de pensioenen moet storten. De voorzitter zegt dat de zaak feitelijk dezelfde blijft, enkel wordt het te storten pensioen nu bij de jaarwedde toegevoegd. Daarop worden nog vele missives van Gedep. Staten gelezen, die alle voor kennisgeving worden aangenomen. Aan de orde is een verzoekschrift van mevr. MoelkerVan Aalst en mej. N. Moelker, beide wonende nu in Den Haag waarin zij den Raad verzoeken terug betaling van den te veel betaalden hoofde lijken omslag over 1913, wegens vertrek uit de gemeente. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Worden gelezen requesten van F. J. llajer, onderwijzer, tegen zijn hoofdelijken omslag, idem van B. G. Kegge. De voorzitter zegt dat dit laatsto 10 dagen te laat is ingekomen en verwijst het andere naar de daarvoor bestemde commissie. Wordt gelezen eon schrijven van de commissie tot viering van een onafhanke- lijkheidsfeest, geteekend S. B. Schot en L. C. Ansing, waarin zy den Raad beleefd eenige geldolijke medewerking vragen voor het welslagen hunner onder neming. De voorzitter zegt, dat Burgem. en Weth. over deze zaak, wegens de te late ontvangst van het schrijven, niet van gedachten hebben kunnen wisselen, zoodat van hen geen formeel voorstel is te verwachten. Het eenige, wat hij, de voorzitter, nog gedaan heeft is te schrijven aan den burgemeester van St.-Maartens- dijk, alwaar ook het onafhankelijkheids- feest gevierd is en waar de Raad volgens het ontvangen antwoord f 120 gegeven heeft, tot het houden van een schoolfeest voor de kinderen. Hij, de voorzitter, had wegens het najaar gedacht dat het feest niet meer in Tholen zou gevierd worden daar de meeste plaatsen hun feesten reeds achter den rug hebben. De heer Wagtho vraagt, of de voor zitter ook de lijsten, die de namen be vatten van hen, die hunne medewerking wenschen te verleenen, gezien heeft, zoo ja, dan zal de voorzitter moeten erkennen, dat uit alle richtingen personen zich beschikbaar hebben gesteld om dat feest te doen slagen De heer Quist het woord vragende, zegt, dat 't in den regel hier in Tholen op baldadigheden cn wanorde uitloopt. De voormennen is het weer te doen een relletje te hebben. In den regel schreeu wen zij het hardst om een volksfeest te hebben, maar als oranje en het vader land in nood mocht geraken, het eerste 't land verlaten. Nu heb ik er het mijne van gezegd, zegt spreker. De heer Moelker zegt, dat de lyst van feestvieren er zeer weinig toe doet. Als we zien, dat Rotterdam zelfs in November feest wenscht te houden, waarom zou Tholen het dan niet kunnen doen. En wat voor wanklanken zijn er gehoord op het feest, nu 2 jaren geleden. De heer Van Vredenburch staat ver wonderd, van den heer Quist, die tot de anti-rev. partij behoort, welke altijd van haar verknochtheid aan het Huis van Oranje zoo hoog opgeeft, hier dusdanige taal te hooren. Spreker zou eerst af willen wachten, of er blijken zijn, dat de geheele burgerij wenscht deel te nemen. Want daarvan hangt voor een groot deel het welslagen af. Is dit zoo niet, gelijk meermalen gebleken is, dan wordt het moeilijk voor den gemeenteraad om geld uit te geven. Liever zag spreker dan ook maar, dat men besloot het gold af te geven voor de schoolkinderen. De heer Quist zegt daar zooeven zijn naam gehoord te hebben in verband met deze aanvrage. Hij wil den heer Van Vredenburch even doen opmerken, dat de ware feestvierders dit in stilte doen, niet in luidruchtig geschreeuw en dronke manspartijen, want de ware feestvierders danken God in hunne huizen, dat zij dit eeuwfeest mogen vieren. We hebben hier vaak de voorbeelden gezien in onze gemeente, 't Is enkel te doen om een relletje en anders niet. De heer Kegge zegt, zich geheel te kunnen aansluiten met hetgeen do heer Quist gezegd heeft. Als we zien op de voormannen, van wie die feesten weer uitgaan, dan is de verwachting niet groot, dat het weer in alle orde en netheid zal gevierd worden. De heer Van der Stel zegt, dat het hem voorkomt, dat de tijd van feestvieren nu voorbij is. Als het November moet worden en flink koud en zoo wat sneeuw vlokken in de lucht vliegen, dan belooft dit geen waardig effect te maken. Spreker is er tegen om geld uit de gemeentekas voor dat doel te bestemmen. De heer Christiaanse zou ook eerst liever de kat uit den boom zien. We kunnen dan beter zien of de gemeente Tholen feestvierend gestemd is. Als we eerst eens afwachten wat de burgerij er voor over heeft, hebben wij een beter overzicht. Om het geld, dat de gemeente mocht voteeren, zoo maar in de kas van het feestcomité te storten, vindt spreker zeer bezwaarlijk, en is daartoe niet ge neigd. Liever zag hij, dat daar net als op St.-Maartensdijk, het hoofd der school het geld in ontvangst nam, eu er een schoolfeest van organiseerde. De heer Van Vredenburch hoopt, dat hij toch zeker bedoelt al de scholen, dus ook de kinderen der bizondere school. De heer Ohristiaanse zegt, dat dit zijn bedoeling is. Na nog eenige discussie, vraagt de voorzitter of de gemeenteraad kan be sluiten voor de kinderen een schoolfeest te geven. Zoo aanstonds kan dan bij de verdere bespreking worden uitgemaakt, hoeveel geld. Tot stemming overgaande wordt met 8 tegen 3 stemmen besloten tot het geven van een schoolfeest. Tegen de heeren Van der Stel, Quist en Kegge. Daarop zegt de voorzitter hoeveel geld zal nu de gemeenteraad geven. Hierop antwoordt de heer Wagtho dat. hij het bedrag van f 120 te weinig vindt en dit gaarne zag gebracht op f 325. De voorzitter en eenige leden zeggen dat dit veel te veel is, en de gemoente- kas dit niet kan dragen. De heer Moelker zegt, dat aaugezien St.-Maartensdijk met minder bewoners f 120 gegeven heeft, zou spreker willen voorstellen f 150. Dit voorstel wordt daarop met 8 tegen 2 stemmen goed gekeurd. Tegen de heeren Kegge en Van der Stel, terwijl de heer Quist bij deze stemming afwezig was. De heer Kegge zegt tot motiveering van zijn tegenstemmen, dat hij het ongemotiveerd acht om het geld uit de gemeentekas daarvoor te besteden. Daar mee hoort men de burgers weer klageu over hunne verhooging in don hoofde lijken omslag. Daarop komt ter tafel het verzoek schrift van de afdeeling Tholen voor Volksonderwijs. Het verzoekschrift bevat het beleefde verzoek aau den raad, om met het oog op de behoefte aan goed onderwijs vooralsnog over te gaan tot het aanstellen eener leerkracht, teneinde die kinderen, die zijn afgewezen, ook tot de openbare school toe te laten. De voorzitter verzoekt de leden na de openbare zitffng te blijven, om dit adres te behandelen. Aan de orde is een schrijven van H. Russcher betreffende het besluit van den raad in de vorige zitting genomen. Adressant beweert voornoemde trap van de erfgenamen wed. Boogaard le hebben gekocht voor f4 en vraagt of de raad het recht heeft zijn trap aan een ander toe te wyzen. De voorzitter zegt, dat hij van den heer Russcher de bedoelde eigendoms bewijzen in afschrift gezien heeft. Toch moet hij meer hechten aan de verklaring des heeren Moelker, die onder eede wil

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1