ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 3 September 1913. i I yoor rwijs. EERSTE BLAD. Inschrijving van leerlingen. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Uit Stad en Provincie. (Z i e r i k z e c s c h c Courant}. A B O N N E.1W E IV T. De abonnementsprys van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9435. Directeur! A. J. DE LOOZE Jr. Uitgewer-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur! J. WAALE. A D V E R T E N T I.E N. Van I3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagimiddags uiterlijk 2 ure Uit nummer bestaat uit twee bladen. Zij, die tot den cursus 19131914 van bovengenoemde school wenschen te worden toegelaten, moeten zich daartoe aanmelden by den Directeur, in het gebouw der Ambachtsschool, en wel van Maandag 1 tot en met Zaterdag 6 September e.k., telkens van 912 en van 25 uur. Nieuwe leerlingen moeten het bewijs overleggen, dat zy de zes-jaar-klassen eener lagere school hebben doorloopen, of een toelatings-exaraen afleggen, waar van de datum nader zal worden bekend gemaakt. Leerlingen, die het vorig jaar de school bezochten, kunnen zich ook per brief aanmelden. De BURGEMEESTER van Zierikzee l»rengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op Zaterdag (5 - en Douderdug 11 September a.s. zal zijn geopend van 'a vooj middags 9 tot 12 uur, en gedurende de overige kantooruren gesloten zal zijn. Zirkik/.kk, den 3 September 1913. De Burgemeester voornoenul D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat in do op den 2 dezer gehouden Vergadering van den Raad dezer gemeente, tengevolge van periodieke aftreding van Raadsledenop nieuw zijn be noemd: tot Wethouder de heer L. KOOPMAN ('z. tot lid in de Commissie voor de Strafverorde ningen de heer H. J. VAN NOUIIU\S; tot lid in de Commissie voor de Fabricage de heer A. TIMMERMAN Cz., en tot Commissarissen der Vischmarkt de lieeren W. RIBBENS en A. TIMMERMAN Cz. zijnde de Wethouder, de heer L. KOOPMAN Cz., aangewezen als Voorzitter der Commissie voor de Gasfabriek en de Straatverlichting en als plaatsvervangend Voorzitter der Commissie voor de Fabricage. Zierikzee, den 3 September 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zierikzee, 3 Sept. Zondag hield de Schietvereeniging „Zierikzee" den jaar- lijkschen huishoudelyken wedstryd op hare banen aan den Westhoek. Het terrein had een feestelyk aanzien. De leden waren in Hinken getale opgekomen. Ook werd het terrein druk bezocht door wandelaars Het was aardig om den kameraadschap pelyken en gemoedelijken omgang der wapenbroeders gade te slaan, en daarbij op te merken, hoe er geijverd werd om bovenaan de lyst te komen. Geschoten werd op 4 banen, afstand 200 Meter, n.l. op de Personeele-, Wil- helraina-, Eere-Baan en Baan 1813. Behaald werd door de volgende heeren Personeele B'aan: P. A. A. Klok 1ste, S. Ochtman R.Wz. 2de, P. Ochtman R.Wz. 3de, D. J. P. Jacobi 4de, A. Anker 5de, M. Cashoek 6de, J. L. Cashoek 7de, M. T. Jacobi 8ste, P. Pomes 9de, dr. J. de Vrieze 10de, J. Roskam 11de, L. J. Leeuwe 12de, St. Cashoek 13de, G. Anker 14de, A. v. d. Hoek 15de, D. Meijer 16de, A. de Coninck 17de, J. Viergever 18de, I. Moer- mond 19de, G. WieboÊ 20ste en F. Jacobi 2l8te prys. Baan 1813: P. A. A. Klok 1ste, D. J. P. Jacobi 2de, S. Ochtman R.Wz. 3de, A. Anker 4de, M. T. Jacobi 5de en P. Pomes 6de prijs. Wilhelmina-Baan. P. Ochtman 1ste, M. Cashoek 2de, dr. J. de Vrieze 3de, J. L. Cashoek 4de, L. J. Leeuwe 5de, J. Peute 6de, G. Anker 7de en D. Meyer 8ste prys Eere-Baan: P. A. A. Klok l8te, A. Anker 2de en D. J. P. Jacobi 3de prys. De prys-uitreiking had plaats in de Sociëteit „Cojicordia"en werd bijgewoond door vele dames. Bij de opening werd door den voor zitter de verjaardag van H. M. de Koningin herdacht, waarop een driewerf hoera werd aangeheven. Allen, diemedegewerkt hadden tot het welslagen van dezen wedstryd, werden dankgezegd. Ook in het bizonder de familie Cashoek. Nadat de prijzen uitgereikt waren, bleef men nog eenigen tyd gezellig by- een, waarby muziek, zang en enkele voordrachten elkaar afwisselden. Wy zullen op de kermis alhier hebben een stoomcaroussel van de wed. Schildmeyer, een luchtschoramel van Huygens, een caroussel van Robbe, een danstent van De Smet, een bioscoop van Wegkarap, een lustige tonnen van Wegkamp, een acrobatentent van Haems, een wonderkind van L. Gijzer, een waarzeggerstentje van Kosraaneen photografietent van De Wintereen ververschingstent van De Wit, poffertjes-, oliebollen-, koek- en galanteriekramen, alsmede palingkraampjes. Ter civiele terechtzitting van de arrondissements-rechtbank van heden, de heer F. J. H. Jespers beëedigd als notaris ter standplaats Renesse. Kerkwerve, 2 Sept. In de heden gehouden vergadering van den gemeente raad, is tot wethouder gekozen de heer M. J. der Weduwen, en tot lid van het burgerlijk armbestuur de heer G. J. van der Cingel. Noordgouwe. Volgens den alhier ge plaatsten regenmeter heeft de 'n Augustus j.l. 25,9 m.M. bedragen. Herkozen tot wethouder dezer ge meente, de heer A. Viergever. De verjaardag der Koningin is alhier gevierd met het geven van een concert op Maandagavond door het Fanfarecorps Con Amore". Bij deze gelegenheid reikte de feest commissie vah Kerkwerve, bij monde van haren eere-voorzitterden lieer Boogerd, een herinneringsmedaille uit voor de diensten, die „Con Amore" had verleend op het Onafhankelijkheidsfeest in die gemeente. De voorzitter en directeur van „Con Amore" spraken beiden een woord vau dank voor de attentie der feestcommissie te Kerkwerve, en aanvaardden gaarne de medaille, die door den heer Boogerd aan het vaandel werd gehecht De medaille draagt tot opschriftAan geboden voor verdienstelijke muziek aau het Fanfarecorps .Con Amore" te Noordgouwe, door de feestcommissie te Kerkwerve, bij gevierd 100-jarig Onaf hankelijkheidsfeest op 1 Augustus 1913. Zonnemaire, 2 Sept. Herkozen als wethouder de heer M. van Putte. Brouwershaven, 1 Sept. De verjaar dag van H. M. de Koningin is hier niet onopgemerkt voorbij gegaari 's Avonds verzamelden zich op het Havenplein een menigte raenschen om van de schoone muziek van het muziekcorps Apollo" alhier te genieten, dat in de daarvoor opgeslagen muziektent zyn uitgevoerde stukken deed hooren. De jeugd waf daarbij ook weer flink vertegenwoordigd. Er heerschte een opgewekte stemming. Seroóskerke, 3 Sept. „Zang Veredelt gaf Maandagavond, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, haar eerste concert, op een voor dat doel geplaatste tent. De verschillende nummers werden, in aanmerking genomen dat de vereeniging pas een jaar bestaat, op verdienstelijke wyze ten gehoore gebracht. Een talrijke schare belang stellenden, zoowel van hier als uit de omgeving, woonde dit concert by. Burgh, 2 Sept. In de heden namiddag gehouden vergadering van den Gemeente raad is tot Wethouder herbenoemd de heer C. van Zuyen, en zyn de heeren Hoogenboom en Heule met ingang van 1 October a.s. benoemd tot adviseur inzake de Bouwverordening. De nieuwe ligger van de wegen en voetpaden in de Gemeente werd voor- loopig vastgesteld. De geraeentebegrooting voor 1914 werd behandeld en vastgesteld in ontvang en uitgaaf ter somma van f 7566,50. Haamstede, 2 Sept. Herbenoemd tot Wethouder de heer W. Vis. Nleuwerkerk, 2 Sept. Herbenoemd tot Wethouder de heer J. Lette. Ouwerkerk, 2 Sept. De heer A. van der Stolpe werd heden als Wethouder herbenoemd. Bruinisse. De verjaardag der Koningin werd hier herdacht door het uitsteken van enkele vlaggen. Des avonds deed het muziekgezelschap „Nu met Hope" een muzikalen tocht door een gedeelte der gemeente. Tot wethouder dezer gemeente is herbenoemd de heer Jac. Goudzwaard. St&Yenisse, 2 Sept. In de heden alhier gehouden gemeenteraadszitting werden de gekozen en herkozen raadsleden n.l. de heeren C. Broodman, C. L. Potappel en A. J. Verstraate als zoodanig beëedigd en geïnstalleerd. De beide laatsten dank ten voor de gesproken woorden door den voorzitter, waarop de laatste een lang relaas geeft van alles, wat in zyn vorige zittingstijd is voorgevallen en gebeurd. De voorzitter maant hem telkens aan tot kortheid, waarop de spreker zegt het reglement yan orde te kennen en dat niet te zullen buitengaan. De voor zitter deelt mede, dat H. M. de JConingin behaagd heeft den geraeentebode C. de Vos, die meer dan 50 jaar in gemeente dienst is, te begiftigen met de eere medaille in-zilver van de Oranje-Nassau Orde. Hij wenschte hem hiermede geluk en De Vos zegt, dat hij nog vele jaren het belang der gemeente werkzaam hoopt te kunnen zyn. De voorzitter deelt mede, dat de geldleening van 4 pCt. tot een koers van 96 geplaatst is by de heeren Luykx en van Hasselt te Bergen-op- Zoom. Na omvraag ging de vergadering over in een met gesloten deuren. Tholen. Ter eere vau don jaardag van H. M. de Koningin liiëlden Zaterdag de heer eu mevrouw Wolff en nog eenige dames een optocht van ruim GO meisjes, die allen keurig gekleed en met oranje versierd waren. Na de geheele gemeente doorgewandeld te hebbenwerden de kindereu in de bewaarschool onthaald en ieder kreeg nog eene versnapering mede naar huis. Hulde aan mijnheer en mevrouw Wolff de andere dames, die de kinderen zulk een aaugenamen dag bezorgd hebben Des Maaudags wapperde ter eere van H. M. van alle openbare en vele particu liere gebouwen de geliefde driekleur. Door het Fanfarecorps „Concordia" werd des avonds een concert op de Groote Markt gegeven en daarna een muzikale waudeliug door de gemeente gemaakt. De Duitscbe herdershond „Wakker" van den heer J. van Noort alhier, be haalde op de honden-tentoonstelling te Utrecht 2 eerste en een 2en prijs. St.-Maartensdijk, 2 Sept. In de heden gehouden vergadering van den gemeente raad werden de herkozen raadsleden, de heeren W. M. Rynberg en Ohr. Hoek beëedigd. De heer Hoek, die ook als wethouder aan de beurt van aftreding was, ver klaarde, dat hij niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wenschte te komen. Tot wethouder werd in zijn plaats gekozen de heer J. Hage, met 4 steramen op den heer W. M. Rynberg waren steramen uitgebracht. De heer A. Kloet was wegens ziekte afwezig. Poortvliet, 30 Aug. Hedenavond ongeveer 10 uur, werd een stapel on- gedorschte tarwe van ruim 2 gemeten, staande op een stuk bouwland in den Lagenweg alhier, en toebehoorende aan den logementhouder P. J. ;van der Slikke, door brand vernield. 'Dit is reeds de tweede maal. Van "t voorjaar ver brandde van hem aldaar in de nabijheid een stapel ongedorschte haver. De tarwe stond daar om Woensdag 3 September met een stoom-dorsch machine te worden gedorscht. Oorzaak onbekend. Naar men zegt, was ze niet verzekerd. Oud-Vossemeer. De gemeenteraad be sloot tot het restaureeren van den ge meentetoren, waarvoor nu een ramiDg is ingediend ad f 3480; het Weezen Armbestuur en het Fonds Iiuyssen werden gemachtigd elk een bedrag ad f 3000 te geven tegen 4 pCt. 's jaars als leening aan het Waterschap Oud-Vosse meer. De verschillende rekeningen van gemeente enz. werden vastgesteld tot de bedragen zooals die in het bericht der vorige zitting van den Raad reeds werden vermeld. Hierna werden nog een aantal bizonderheden medegedeeld uit de geheime zitting, waarin de secretaris der gemeente werd ontslagen, terwijl op verzoek van den heer Arapt de notulen der laatste openbare vergadering werden aangevuld, waardoor duidelijker uitkomt wat hy in die zitting heeft gezegd omtrent de zegelquae8tie. Goes, 2 Sept. In de hedenmorgen gehouden gemeenteraadsvergadering, is ror. Jac. de Witt Hamer met 6 stemmen voor en 3 blanco herbenoemd tot wet houder dezer gemeente. NIsse. Tijdens de viering van het On afhankelijkheidsfeest had alhier een ernstig ongeluk plaats: Toen de historische optocht rondging, sprong de disselriera van een praalwagen stuk, waardoor de paarden schrokken en op hoi sloegen. Paarden en wagen kwamen in een diepen waterput terecht. Eenige personen konden nog bytyds van den wagen springen, maar een vijftal geraakten met paarden en wagen in den put. Zij bekwamen tal van min of meer ernstige verwondingen. Een van hen, zekere K., afkomstig van 's-Heer-Abtskerke, bleef langen tyd bewusteloos. Na langdurige pogingen slaagde een geneesheer erin, hem in het leven terug te roepen. De knaap mocht echter niet vervoerd worden. De optocht werd onmiddellijk ont bonden. Heel de feeststemming in het dorp was verdwenen. Middelburg, 3 Sept. Uit het kanaal door Walcheren is hedenmorgen liet lijk opgehaald van een ongeveer 40-jarig manspersoon, De R., uit Koudekerke. Vllsslngen. De verkiezing van den heer H. J. Tichelman tot wethouder, brengt de eerste auti-revolutionnair in het Dagelyksch Bestuur der gemeente. De Raad bestaat uit 9 vrijzinnigen sociaal-democraten, 6 rechtsche en één onafhankelijk lid.. De sociaal-democraten stemden bij de herstemming blanco, terwijl een tweetal der vrijzinuigen liever een erkend tegen stander stemden, dan het onafhankelijk lid, den heer Laeruoes, van wien men vol geus hen niet weet wat men aan hem heeft. Zoo kreeg ieder der heeren 7 stemmen en werd de heer Tichelman bij loting wethouder. O N D E R W IJ S. De gemeente hoogere burgerschool te Neuzen en nieuwe school voor meer uitgebreid lager onderwijs is heden in gebruik genomen. Er zijn 60 leerlingen ingeschreven. De oflicieele opening zal plaats hebben op Woensdag 10 dezer, in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten en genoodigden. De heer dr. E. C. Godee Mols- bergen, directeur der gemeente H. B. S. te Neuzen, heeft in verband met zyn benoeming tot lector aan de gemeente universiteit te Amsterdam, tegen 1 November a.s. eervol ontslag aange vraagd. St.-Fllipsland, 1 Sept. De heer W. A. Leenhoutsvroeger werkzaam alhier, komt voor als no. 1 op de voordracht voor hoofd der school te Neder-Hemert. Na herhaalde oproeping heeft zich voor de vacante betrekking van hoofd der school alhier slechts één sollicitant aangemeld. KERKNIEUWS. Oud-Geref. Gem. Beroepen te Grand-Rapids (staat Michi gan), ds. L. Boone te St.-Philipsland. ALGEMEENE VERGADERING in 's Landskamer te Zierikzee, op Maandag 1 September 1913, des voormiddags te 10| ure. De voorzitter, rar. A. J. F. Fokker, opent de vergadering, die door alle heemraden werd bijgewaond. De ontv.- griffier leest de notulen der vorige verga dering, welke onveranderd worden goed gekeurd. Do ^voorzitter zegt, dat hij tot zijn genoegen constateert, dat de heer H. C. Bolle hersteld is en deze weer de ver gadering kan bijwonen, waarop genoem de heer den voorzitter zijn dank betuigt voor de hem toegesproken woorden. Onder de ingekomen stukken behooren a. Missieve van het Bestuur van den Oostereu Ban, d.d. 22 Mei 1913, berich tende, dat het duingeschot voor 1913/14 is vastgesteld op f 5 per gegoed H.A. en voor den molen op f 0,244 per ka dastraal H.A. Voor kennisgeving worden aangenomen eenige mededeelingen, o. a. 1°. dat de wed. J. KristalijnMuste 15 April j.l. is overleden2°. uitslag bestedingen 3°. verkoop effecten uit het reservefonds. Ingekomen is voorts een schrijven van Jhr. de Muralt, waarin genoemde lieer vraagt om eervol ontslag als ingenieur van het Waterschap. De heer Van Schelven het woord krijgende, wil afwachten om tot het al of niet eervol ontslag te geven over te gaan, wanneer de commissie van onder zoek, naar aanleiding van het gedaan voorstel in de vergadering van 7 April 1.1., niet gereed is. De voorzitter zegt, dat de commissie is belast om te onderzoeken, of den inge nieur betrokken is geweest al dau niet bij de Betonmaatscbappij „systeem De Muralt". Het rapport staat niet op de agenda en den inhoud er van weten we niet, waarop door den beer Van Scholven wordt aangemerkt, dat hier dan een fout gemaakt is. De voorzitter zegt, «lat [den heer Do Muralt toch ontslag verleend moet wor den, daar anders geen nieuwe ingenieur kan worden benoemd en maakt hiervan een voorstel. De heer Boogerd wil eerst het rapport afhandelen en daarna tot het geven van al dan uiet eervol ontslag overgaan. Hij betuigt ziju spijt en zou graag zien, dat de commissie van onderzoek door de vergadering gemachtigd werd te rappor teeren, daar dan de commissie van haar taak ontheven was. Dat het niet op do agenda kon is zeer jammer, doch de tijd was beperkt en het onderzoek is nog maar pas klaar. De heer Vaji Schelven kan niet goed vinden,, dat men Jhr. de Muralt eervol ontslag geeft, zonder vaste gronden te hebben, ja het zelfs twijfelachtig is, en wil dien twijfel zien opgeheven. De voorzitter zegt, eerst het ontslag te willen afhandelen, 't rapport kan latei- worden behandeld en wanneer dit voor den betrokken persoon ongunstig mocht ziju, kau men tegen de ontslaggeving zoo krachtig mogelijk opkomen. De heer De Glopper dringt ook op afhandelen aan. De heer Boogerd heeft bezwaren om aan den ingenieur eervol ontslag te verleenen onder dankbetuiging voor de vele diensten het waterschap bewezen. De voorzitter wil het rapport veertien dagen te voren ter visie leggen voor de leden, omdat men dan beter kan oor- deelen en men den persoon in kwestie de gelegenheid kan 'geven zich te ver dedigen. De heer Boogerd zegt niet eerder met zyn rapport te zijn klaar geweest, maar nu is de commissie met het rapport gereed. Hy vraagt voorts of iemand weet of de heer De Muralt ook aanwezig zal kunnen zijn, waarop de voorzitter zegt, dat dit niet zijn zal, daar de heer De Muralt niet is uitgenoodigd. Met betrekking tot het voorstel van den voorzitter, zou de heer Boogerd gaarne zien, dat, en wel met het oog op bezuiniging, de f 250, die aan den heer De Muralt worden toegekend, niet te geven. Aan den ingenieur ia veertien dagen verlof gegeven om te verhuizen, daarna echter zal hij terug komen. Door het dagelijksch bestuur wordt een amendement ingediend, Tom den j ingenieur in plaats van 1 September, 1 October ontslag te verleenen. De nieuwe ingenieur kan in dien tijd zich goed inwerken meent heemraad Do Oude en intusschen zal het rapport uitwyzen of do heer De Muralt al of niet schuldig wordt bevoudeu aan het hem ten laste

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1