ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 1 September 1913. J. A. EERSTE BLAD. H.H. Correspondenten Veemarkt te Zierikzee AFKONDIGING. Loting voor de Militie. Vrijzinnigen, naar de stembus. Recht en plicht. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesche C o u r a n t A B ON N EM ENT. De abonnemefttsprys van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen Nederland f 1,60 per 3 maanden. .Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9434. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hooffdredacteupi A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. A D V E R T E N T TE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels tO ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsraiddags uiterlijk 2 ure Dit nummer bestaat uit twee bladen. wordeu verzocht ons a.s. Woensdag zoo spoedig mogelijk per telegram den uitslag der verkiezing voor een lid der Prov. Staten in hun gemeente te doen toekomen. DE REDACTIE. op eiken Donderdag tot de eerste helft van December a.s. op de Schuithaven. Begrooting der Inkomsten en Uitgaven der gemeente voor 1914. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zit.rlkzek maken bekend, dat de begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1914, zooals die op heden aan den Gemeenteraad is aangeboden, van nu af, gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente ter lezing ligt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar wordt gesteld, ingevolge de wet. Ziekik/.ee, den 30 Augustus 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Breda zijn executoir verklaard: twee kohieren betreffende de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, t.w.het kohier over het belastingjaar 1913/14, n. 2, en dat over het belastingjaar 1912/13 (dienst 1913/14), n. 3, welke kohieren op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zjjn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 30 Augustus 1913. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee maakt bekend, dat de loting voor de lichting van 1914 voor deze Gemeente zal plaats hebben op Woensdag deu 17 September 1913, des voor middags te 11 Va uur. Wie aan de loting deelnemen Aan de loting nemen deel alle voor de lich ting ingeschreven personen, met uitzondering van hen 1°. die vóór den aanvang der loting voor de Gemeente blijken te zijn overleden 2°. die voor den dienst bp de militie ongeschikt zijn bevonden 3°. die vóór 1 September van dit jaar bij on herroepelijk geworden uitspraak van den militieraad of van Gedeputeerde C"--L Bezwaren, niet ingericht of niet ingeleverd op de hiervoren aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Zierikzee, den 1 September 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Staten of bij Koninklijke beslissing, op een gesteld beroep genomen, voorgoed of tijde lijk van den dienst zijn vrijgesteld 4U. die vóór 1 September van dit jaar onher roepelijk, hetzij voorgoed, hetzjj voorloopig van den dienst zijn uitgesloten. De ingeschrevenen, die aan de loting moeten deelnemen, worden uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aanwezig te zjjn. Bepalingen betrekkelijk de loting. De ingeschrevenen worden in de volgorde van het alphabetisch register afgeroepen, ten einde zelf een nommer te trekken. Is de af geroepen ingeschrevene niet opgekomen of wel buiten staat of onwillig zelf een nommer te trekken, dan kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Is ook deze niet opgekomen of wel buiten staat of onwillig een nommer te trekken, dan geschiedt het trekken door den Burgemeester', het Lid van den Gemeenteraad of den Ambtenaar der Gemeente, bij de loting tegenwoordig. Het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter Secretarie van de Gemeente, voor welke geloot werd. Aldaar kan de loteling het biljet binnen drie maanden na de trekking afhalen of doen afhalen. Bezwaren tegen de loting. Door belanghebbende lotelingen of door hun vader, moeder, voogd of curator kunnen tegen de wijze, waarop de loting is geschied, bezwaren worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin. Het bezwaarschrift kan op ongeze geld papier worden gesteld, doch moet, behoor lük met redenen omkleed en onderteekend, binnen Hen Jagen, te rekenen van den dag, waaroj) de loting is afgeloopen, tegen bewijs van ontvangst worden ingeleverd bij den Burge meester. Van de uitspraak van den Commissaris der Koningin geschiedt ten spoedigste openbare kennisgeving en daarvan wordt tevens bjj per soonlijke kennisgeving mededeeling gedaan aan hen, die de bezwaren inbrachten. In het anti-revolutionnair orgaan van ze streek worden de mannen der coalitie opgeroepen a.s. Woensdag bij de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten hunne stemmen uit te brengen op den heer D. Mulder, hoofd van de Christelijke school te Zierikzee. Nu gevoelen wij voor den heer Mulder als menschmedeburger en hoofdonderwijzer hooge achting. Wij eeren in hem, den anti-revolution- nairen voorman op dit eiland, een eerlijken politieken tegenstander. Maar juist zijn staatkundige beginselon, die ons in verkiezingsdagen zoo vaak noopten tegen hem en zijn partij genooteu te velde te trekken, staan ons tegen. En wel zóó, dat wij, toen bij den jongsten stembusstrijd voor do Tweede Kamer rechts een geweldige nederlaag leed, en het Ministerie Heemskerk zich daardoor genoodzaakt zag zijn ontslag te vragen, wij een juichtoon aanhieven en spraken van een blijde verlossing. Want nooit heeft een parlementaire staatkundige partij in Nederland tot schade van land en volk van hun regeermacht een zoo schromelijk misbruik gemaakt als die, tot welke de heer D. Mulder behoort. Wij behoeven dit niet meer in den breede aan te toonen. Dit is door ons vroeger in dit blad en op openbare vergaderingen genoeg zaam geschied. Wij wenschen thans slechts te volstaan met dit even aan te stippen. Wij wenschen slechts te doen uit komen, dat iemand, die zooals de heer D. Mulder, één der steunpilaren van die partij is, nooit de man kan zijn, op wien de vrijzinnigen voor de Staten hun stem kunnen uitbrengen. En dit te minder, nu tegenover hem als candidaat. staat de heer J. A. DE BRUIJNE, Directeur der Rijks Hoogere Burgerschool te Zierikzee, een man van vrijzinnige beginselen, die verklaard voor stander van het Concentratieprogram, in de Gewestelijke Vertegenwoordiging, wanneer het pas geeft en noodig is, op even waardige als krachtige wijzo de gevoelens kan en zal vertolken, die de meerderheid der bevolking van Schouwen- Duiveland bezielen. Want gij, vrijzinnige kiezers, die in Juni met verpletterende meerderheid mr. Patijn naar de Kamer hebt afge vaardigd, zult a.s. Woensdag mot een even groote meerderheid den heer J. A, DE BRUIJNE naar de Staten zenden Gij zijt dezelfde gebleven, die gij waart trouw aan het vaandel. Gij zult u niet door onjuiste voor stellingen van de wijs laten brengen. Want onjuist is het te beweren, gelijk men in het anti-revolutionuair orgaan van deze streok lezen kaD, dat de vrij zinnigen zich aan de socialisten verkocht hebben. Niets toch is minder waar. Wat is de zaak! Waar de vrijzinnigen bij de Juni stembus geplaatst 9tonden voor de keuze tusschen een coalitieman of sociaal democraat gaven zij aan den laatston de voorkeur. Waarom Omdat de sociaal-democraten in hun program hadden geschreven: invoering van algemeen kiesrecht en staatspensioen en behoud van den vrijen handel en de openbare school. En dit stond ook in het Concentratie- program. Ter bestrijding echter van de candi- tuur van den heer J. A. DE BRUIJNE voor de Staten hebben onze tegen standers nog meer pylen op hun boeg. Zij beweren, dat van het staatspensioen nu niets zal komen, omdat mr. Treub, die de staatspensionneerders vroeger be streden heeft, deel uitmaakt van het I thans gevormde Kabinet. Dit zou, zouden wij zoo zeggonnog eerst afgewacht moeten worden. Of heeft mr. Do Wilde, de hoofd- redacteur van de Zeeuwsche Courant hij geval reeds inzage gehad van den inhoud der Troonrede, die den derdeu Dinsdag van deze maaüd zal uitgesproken worden? Wij zijn geneigd tc gelooven, dat mr. Treub rekening zal houden met de volksovertuiging, die zich bij de Juni- stembus duidelyk voor staatspension- neering 1 loeft uitgesproken. Wij zijn geneigd aan te nemen, dat mr. Treub, die met de geheele linker zijde stemde vóór het amendement van Goeman Borgesius, Drucker en Tydeman om de uitkeering van f 2 niet te beperken tot de 70-jarige loonarbeiders, maar die te geven aan ieder zeventig-jarige, die het noodig heeft en van een goed levens gedrag is, overeenkomstig de door hem uitgebrachte stem bij de Kamer een voorstel zal indienen tot uitbreiding van art. 369 in den geest van bovengenoemd amendement. En met die uitbreiding valt Talma' dwangstelsel voor de arme ouden van dagen. Wij zullen niet verder uitweiden over al hetgeen dat door het anti-revolutioiv naire orgaan geschreven is, teneinde stemmen voor zijn candidaat te winnen. Het voornaamste hebben wij in het licht gesteld en ontzenuwd. Ons blijft nog over U, vrijzinnigen aan te sporen aanstaanden Woensdag als één man ter stembus op te komen. Niemand uwer blijve weg. Zorgt, dat de candidaat der Centrale Liberale Kies vereeniging en der Vrij zinnig-Democratische Kiesvereeniging, de heer J A. DE BRUIJNE, met groote meerderheid naar de Staten van Zeeland wordt afgevaardigd. Iu dezen drukken tijd wordt gij kiezers uitgenoodigd a.s. Woensdag van uw recht gebruik te maken om den vrijgekomen zetel van mr. A. J. F. Fokker door een ander te doen bezetten, een recht, dat tevens uw plicht is. En dus mogen over wegingen van drukte u niet doen weer houden, dat recht uit te oefenen. Ook, omdat ieder staatsburger, die de bevoegd heid heeft om te kiezen, in het belang van land en gewest het zijne moet doen, om te zorgen, dat de meest gewenschte persoon, zijn talenten en bekwaamheden in dienst kan stellen van het algemeen belang. Niemand raag zich van dezen plicht afmaken door van destembus weg te blijven, te meer niet, wijl by deze stemming zoo buitengewoon veel op het spel staat. Dit stemt ieder toe, die overweegt met hoeveel moeite en inspanning dozon zomer de Staten van Zeeland met behulp van notaris Van Dalsum van rechts naar links omsloegen waardoor de verkiezing van mr. Fokker tot Eerste Kamerlid mogelijk werd. Duidelijk blijkt uit den stand der partijen iu de Staten 18 links, 3 vacatures van vrijzinnige leden, 20 rechts en 1 „wilde", dat voor de vrijzinnigen geen onkele stem mag verloren gaan en daarom is ieder vrijzinnig dènkend kiezer I verplicht, zijn recht tot meestemmen te beschouwen als een duren plicht, die in geen geval mag worden verzaakt. Gelukkig dat de keuze van den cau- •didaat der vrijzinnigen dat recht maakt I tot een aangenamen plicht. Iedereen, zelfs de tegenpartij prijst die keuze ge lukkig, waar de vrijzinnigen den heer J. A. DE BRUIJNE, directeur der Rijks Hoogere Burgerschoolbereid hebben gevonden een candidatuur voor de Prov. Staten te aanvaarden. Om zijn I hoogstaand karakter en bekwaamheden in de plaats zijner -inwoning en daar buiten geëerd, verwierf hij reeds in 1901 op SchouwenDuiveland een flinke meerderheid als candidaat voor de Tweede Kamer. Dit doet het vermoeden wettigen, dat bij ditmaal weer de meerderheid zal verwerven, die hij nog ten volle verdient. Aristocraat van geest, democraat van hart, zonder ooit te jagen naar volks gunst veranderlijk als de bewolking des hemels gaf hij zich jaren lang met opoffering van tijd en veel wat hem lief was geworden, aan de zegepraal der vrijzinnige beginselen, bekleedende daar bij belangeloos en onbaatzuchtig allerlei betrekkingen, deze dienende met zijn helder oordeel, zijn uitgebreide weten schappelijke en maatschappelijke kennis weinigen. Er kan niet aan getwijfeld worden, dat hij, wanneer hij gekozen zal worden, een afgevaardigde voor Schouwen Duiveland zal zijn, waar men wat aan heeft. Toegankelijk voor iedereen, het algemeen belaDg stellende boven het persoonlijke, zoo van zichzelf als van anderen, zal hij in de vergadering van ons gewestelijk bestuur, omdat hij bij zijn vele goede eigenschappen de gave bezit in welgekozen bewoordingen het resul taat van grondig oordeelen aan anderen te kunnen meedeelen, al spoedig een eereplaats innemen. Zoo'n man te stemmen, moet ieder kiezer, die de vrijzinnige beginselen als richtsnoer van een gezonde wetgeving erkent, een genoegen en een eere zijn. De heer J. A. DE BRUIJNE verdient voor alles, wat hij zonder eenige bij bedoeling ten nutte van land, gewest, stad en personen, tot stand heeft gebracht of helpen brengen men denke o. a. aan de Vereeniging tot instandhouding der Ambachtsschool hier ter stede den dank van alle vrijzinnigen. Dien kunnen wij thans niet beter bewijzen, dan door hem met overgroote meerder heid te kiezen tot onzen provincialen afgevaardigde. Wij weten zeer stellig, dat de heer DE BRUIJNE deze candi datuur niet heeft gezocht, noch heeft verlangd. Dit moet voor de vrijzinnigen een spoorslag zijn, te zorgen, dat hij schitterend wordt gekozen, opdat hij, gekozen wordende, weet, dat achter hem staat de groote meerderheid van de be volking van Schouwen-Duiveland, welke haar belangen met die van provincie en rijk met gerustheid en vertrouwen aan hem opdraagt. Kiezers stemt zoo vroeg mogelijk als uw vertrouwensman, den heer door het witte puntje voor ziju naam op uw stemkaart te ontvangen uit de handen van den voorzitter van het stem bureau zwart te maken. Het is uw recht en lettende op het belaug der vrijzinnige beginselen, tevens uw plicht. Het Stembiljet. Aldus ziet het stembiljet er uit, dat men op het stadhuis ontvangt. Met het potlood, dat in het stemhokje gereed ligtmake men liet bovenste witte rondje zwart. Candidate «i: (in alphabetische volgorde) Ziorlbzeo, 1 Sept. De 33ste verjaardag van IT. M. de Koningin werd gisteren en heden govierd door het uitsteken der Ncderl. vlag van alle openbare en vele particuliere gebouwen. Gisteren werd door het muziekgezelschap „Kunst en Eer" een concert gegeven in den ver lichten tuin der sociëteit „Ons Genoegen". Heden liet het carillon zich bij afwis seling hooren, terwijl hedenavond op het Havenpark door genoemd gezelschap een muziekuitvoering zal worden gegeven. Zondag 1.1. hield 't Leger des Ileils alhier het Oogstfeest. In 't net versierde lokaal waren eenige voortbrengselen van het land tentoongesteld, terwijl verschil lende sprekers het woord voerden. Het muziek- en zanggezelschap van Ierseke luisterde de feestviering op. Eerst genoemd gezelschap deed des morgens ten 8 uur een muziekale wandeling door een groot gedeelte der stad. Zaterdagmiddag geraakte al spelende het kind van een bewoner van den Achterweg in de aldaar achterliggende zwemhaven. Door het hulpgeschrei van de moeder attent gemaakt, mocht het C. Kryger gelukken het kind uit deze netelige positie te redden. Naar wij vernemen is heden onze gemeente en hare omgeving per auto bezocht door den heer Lisonne, directeur van het in binnen en buitenland bekende Reis-Bureau te Amsterdam, ten einde een indruk te verkrijgen van de eilan den Schouwen-Duiveland, ora gezel- schapsreizen hierheen te organiseeren. Wij ver! rouwen, dat de indrukken van dezen tocht bevordelyk zyn tot meerdere bekenheid onzer schoone eilanden. In de heden gehouden algemeene vergadering van het waterschap Schou wen, is met algemeene stemmen op één na benoemd tot Ingenieur de heer J. C. Vliegenthart Civiel-Ingenieur te 's-üra- venhage. Heden is op de gebruikelijke wijze alhier de kermis ingeluid. Aanstaanden Zondagavond zal in de Concertzaal „Het Kleine Tooneel", onder directie van den heer J. II. Speenhof!, met een geheel nieuw pro gramma, optreden. In vroegere jaren was het gewoonte den eersten Zondagavond van kermis uitvoering in de Concertzaal te geven. Het zal voorzeker velen genoegen doen, dat men tot die gewoonte thans teruggekeerd is. De postduivenvereniging „Prins Hendrik" alhier, hield Zaterdag haar le prijsvlucht voor jonge duiven van Vlissingen en werden de pry zen behaald als volgt: le prijs door een duif van M. v. d. Voorde. Aanwij zing der keuze. NAME N. BRUIJNE, DE MULDER U- Aanwij zing der keuze. NAME N. BRUIJNE, DE J. A. M*. II. d. Boom. idem. idem. M. v. d. Boom. C. de Keyzer. II. Padmos. H. Bakker. M. v. d. Boom. gevlogen met 29 jonge mag, het donkere weer in Het stembiljet, dat men a.s. Woensdag in de bus steekt, ziet er dan aldus uit: Candidateni (in alphabetische volgorde) MULDER. 2e 3e 4e 5e 0e Te «e 9e 10e Br werd duiven en aanmerking nemende, gezegd worden, met een zeer gunstig gevolg. Jammer, dat deze jonge vereeniging nog slechts zoo weinig leden en dona teurs telt, want door de 2 prjjsvluchten, die de vereeniging heeit uitgeschreven, is de kas der vereeniging bjjna tot nihil geslonken. Het is dan ook te hopen, dat deze prjjsvluchten aanleiding mogen geven, om meerdere duivenhouders en duiven- liefhebbers tot aansluiting bjj do ver eeniging te bewegen en dat vele donateurs de kas der vereeniging zullen steunen, opdat deze lieve sport zich ook in onze plaats zal uitbreiden. Drelschor. Ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin gaf het muziek gezelschap „Crescendo" alhier Zondag namiddag een uitvoering in de muziektent. Als gewoonljjk werd deze uitvoering door een talrijk publiek bijgewoond. Zonneinalrc, 30 Aug. Dat bjj een drachtige samenwerking zelfs in kleine gemeenten, als deze, iets moois kan tot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1