ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 29 Augustus 1913. J. A. DE BRUYNE, EERSTE BLAD. Avonilschool voor Vakonderwijs. KENNISGEVING. STEMMING voor de Provinciale Staten, op Woensdag den 3Jen September. Uit Stad en Provincie. CZ ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikiee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afconderljjke nummers 5 oent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 698te JAARGANG. No. 9433. Directeur i A. J. DC L.OOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 etsmeerdere regels 10 ots. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bostaat uit twee bladen. Inschrijving van leerlingen. Zy, die tot den cursus 19131914 van bovengenoemde school wenschen te worden toegelaten, moeten zich daartoe aanmelden bij den Directeur, in het gebouw der Ambachtsschool, en wel van Maandag 1 tot on mot Zaterdag 6 September e.k., telkens van 912 en van 2—5 uur. Nieuwe leerlingen moeten het bewys overleggen, dat zij de zes-jaar-klassen eener lagere school hebben doorloopen, of een toclatings-exaraen afleggen, waar van de datum nader zal worden bekend gemaakt. Leerlingen, die het vorig jaar de school bezochten, kunnen zich ook per brief aanmelden. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag den 2 September e.k., des namiddags t.o 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Ver gadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden gebracht, t.w.: Beëediging en installatie van do herkozen raadsleden Resumtie notulen Twee brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van de raadsbesluiten tot onderhandsche verpachting van buiten gronden of vooroevers der gemeente aan 8. Claessens, en tot onderhandschen veikoop van gemeente grond aan T. J. van Tilburg; Brief van Gedep. Staten inzake liet vastge stelde Reglement voor het Burgerlijk Arm bestuur Brieven van de heeren P. H. Pomes, F. J. de Vos en F. Houdkamp, houdende bericht, dat zjj hunne benoeming tot leeraren aan de Avondschool voor Vakonderwijs voor den cursus 1913/14 aannemen Brief van Burgem. en Weth., waarbij wordt aangeboden de begrooting der gemeente voor 1914, c. a. Mededeeling van de opneming der kas en boeken b|j den Gemeente-ontvanger Verslag der Commissie, benoemd tot onder zoek der rekening van de gemeente over 1912 Verslag der Commissie, benoemd tot onder zoek der rekening van de Gasfabriek over 1912; Verslag der Commissie, benoemd tot onder zoek der rekening van het Harmoniegezelschap „Kunst en Eer" over 1912 Adres van A. Cappon, hoofd-agent van politie, houdende verzoek, om een jaarlijksche toelage boven zijn eventueel pensioen, bjj be koming van eervol ontslag Adres van de agenten van politie N. de Vin, D. Stoel, J. van Westenbrugge en P. A. van Almkerk, houdende verzoek, om een jaarljjksche toelage te mogen ontvangen wegens het bezit van het diploma van den Algem. Nederl. Politiebond Voorstel van Burgem. en Weth. tot het ver- leenen van afschrijving van hoofdelgken omslag Benoeming van een wethouder, tengevolge van de periodieke aftreding van den heer L. Koopman Cz., als raadslid Benoeming van een lid in de Commissie voor de Strafverordeningen, tengevolge van de periodieke aftreding van den heer H. J. van Nouhuys, als raadslid Benoeming van een lid in de Commissie voor de Fabricage, tengevolge van de periodieke aftreding van den heer A. Timmerman Cz., als raadslid Benoeming van twee Commissarissen voor de Vischmarkt, tengevolge van de periodieke af treding van de heeren W. Ribbens en A. Timmerman Cz., als raadsleden Benoeming van leden der stembureau voor de eventueele stemmingen voor' een lid van de Provinciale Staten (vacature de heer J. II. C. Heijse) en voor een lid van den Gemeenteraad (vacature jhr. J. F. Schuurberjue Boejje). Enz. Zierikzee, den 28 Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. wy noodigen de kiezers van Schouwen- Duiveland uit, om ter verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten, op Woensdag den 3den September, hunne stemmen uit te brengen op den heer Directeur der Rijks Hoogere Burger school te Zierikiee, die wegens zyn vrijzinnige beginselen, groote bekwaamheden en vele ver diensten, door de Centrale Liberale Kiesvereeniging van dit district en door de Vrijzinnig-Democratische Kiesver eeniging van Zierikzee met algemeene stemmen candidaat is gesteld voor de Provinciale Staten van Zeeland. Komt, vrijzinnigen, allen den 3den September trouw ter stembus op. Meent niet, dat een Statenverkiezing van niet zoo groot gewicht is als een Kamerverkiezing. Die meening immers is een dwaling, daar de Provinciale Staten tevens een politieke taak te vervullen hebben, aangewezen als zij zijn de leden der Eerste Kamer'te kiezen. Hier in Zeeland zou die dwaling het noodlottig gevolg kunnen hebben, dat de meerderheid, die nu in de Staten links is, naar rechts verplaatst vfor<\. Daarom blijve op 3 September geen vrijzinnige van de stembus weg. Zierikzee, 29 Aug. Maandagavond 8 uur zal het muziekgezelschap „Kunst en Eer" een volksuitvoering geven op liet Havenpark, ter gelegenheid der verjaardag van H. M. de Koningin. 1. a. Volkslied. b. In naam van Oranje. Pas redoublé. P. A. Stenz. 2. Heil Oranje. Fantasie over Holl. Volkslied. der 17 eeuwValerius-Coenen. 3. Le Postillon de Long- juraeau. Fantaisie A. Adam. 4. Valse Nationale Ch. de Carmont. 5. Prinses Julianamarsch arrN. A. Bouwman. 6. La Grande Duchesse de Gérolstein. Fantaisie J. Offenbach. 7. A la plus Belle. Grande ValseA. Govaert. 8. Feestklanken. Fantai sie over Nèderl. Volks liederenM. Kessels. De schietvereeniging „Zierikzee" houdt Zondag, ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin, op hare banen aan den Zeedyk een huis- houdelyken schietwedstrijd om medailles en kunstvoorwerpen. De wedstrijd begint om 9 uur en eindigt om 5 uur. Bg gunstig weèr zullen zeker velen een wandeling maken naar den Zeedijk, om te genieten en van 't schoone zee gezicht èn van de schietsport. B\j kon. besl. is de heer R. J. H. Patijn, lid en secretaris-penningmeester van het bestuur der Carnegie-stichting, benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Naar men verneemt, zal de heer C. J. Belhe, te Zierikzee, sedert 40 jaren secretaris en ontvanger der gemeenten Eikerzee en Ellemeet, tegen 1 Januari 1914 ontslag uit die betrekkingen vragen. Uit Bruinisse zullen a s. Zaterdag bij de voorstelling van Zeeuwsche kleederdrachten aan H. M. de Koningin ook een viertal jonge meisjes vertegen woordigd zijn om een aanschouwelijk voorbeeld te geven hoe hier in Duiveland de muts gedragen wordt, daar er nog een groot onderscheid bestaat tusschen het opzetten der mutsen hier of in Tholenhoewel het dezelfde mutsen zyn, is de soort van goud en bellen, die er bg gedragen worden, geheel verschillend. Of de meisjes ook in September naar Amsterdam zullen gaan, is nog niet bekend. Als er één openbaar college binnen nog geen jaar tyd in zyn .samenstelling aanzienlyk veranderd zal zijn, dan is dit zeker wel de Provinciale Staten van Zeeland. Dit college telt 42 leden en niet minder dan byna der leden zal daar binnen een jaar door anderen zyn vervangen. In de eerste plaats overleden dit jaar reeds 4 leden van dit college, n.l. de heeren P. J. Siegers en K. Houter man (beiden district Vlissingen), J. H. C. Heyse (district Zierikzee) en H. P. den Bouwmeester (district Middelburg). Verder bedankten 3 aftredende leden n.l. de heeren H. G. Htmraacher, G. A. Vorsterman van Oyen Jen J. Erasmus (allen zitting hebbende voor het district Sluis). Drie aftredende leden n.l. de heeren Van Voorthuysen (Middelburg), Merckens (Vlissingen) en Noordyke (Goes) werden niet herkozen, terwyl ten slotte de heer rar. A- J. F. Fokker, zitting hebbende voor het district Zierikzee, als lid der Prov. Staten af trad, wegens zijne benoeming tot lid van de Eerste Kamer. Sorooskorbe. Onze zangvereeniging „Zang Veredelt" zal ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Koningin, by gunstig weder, op a.s. Maandagavond half acht, op een daartoe op te richten tent, een,concert geven. Op dezen dag zal het' dan juist een jaar geleden zijn, dat de vereeniging werd opgericht. Ronesso. In een gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente is besloten tot het bouwen eener geheel nieuwe openbare school. WIssenkorko. De Raad1 dezer gemeente hield Woensdag 27 dezer een vergadering, waarop alleen aan de orde was de rekening over 1912. Deze werd vast gesteld in uitgaaf op f 26306,G95 in ontvangst op f 27799,02alzoo met een batig saldo van f 1492,325. Oud-Yossemeer. Zooals werd mede gedeeld, hebben zich 39 sollicitanten aangemeld voor gemeente-secretaris een groot getal heeft zich persoonlyk by de gemeenteraadsleden laten zien. De meesten zyn in het bezit van het diploma, terwyl enkelen bovendien nog verschillende andere diploma's bezitten, o. m. diploma 5-jarige cursus H. B. S., Staatsinrichting m. o., akte hoofdonder wijzer, akte boekhouden enz. Goes, 27 Aug. By het leggen van afvoerbuizen in een stuk grond onder Ierseke, heeft men op een halve meter diepte twee geraamten van volwassen personen gevonden. Omtrent de herkomst tast men in het duister. Het terrein is steeds bouwland geweest. Burgem. en Weth. zullen in het begin van de volgende maand den Raad voorstellen, ten behoeve van de gasfabriek een leeuing iaan te gaan van f 27000 tegen 4£ pCtmet aflossing van f 1000 per jaar, of een aunuïteitsleening tot f 27000, af te do.en in 27 jaar, tot hoogstens 4£ pCt. rente. Middelburg, 27 Aug. Toen Dinsdag middag op de Korte Heerengracht alhier een zekere heer N. thuis kwam, vond hij daar alles overhoop. Tafels en stoelen- waren omgekeerd, schilderyen van den muur genomen enz. Uit de linnenkast werd een bedrag van f 27,50 vermist. Zyn vrouw had om half twee de woning in goede orde verlaten. De schilderyen en dergelyke zaken zyn later in een kast teruggevonden. Het geld is echter spoorloos verdwenen. Van de buren heeft niemand gemerkt, dat op dien dag ongenoode gasten in het huis zijn geweest. VlIsslngOD, 28 Aug. De „Prinses Juliana", van de M.ij „Zeeland", is af gehuurd door de Amsterdamsche Roei en Zeilvereeniging, om van 6 tot 8 September daarop tochtjes op de Noord zee van IJmuiden te organiseeren, ter bijwoning van de zeilwedstrijden, die daar zullen 'plaats hebben. Ellcwoutsdyk. Het onafhaukelykheids- feest is hier bizonder geslaagd. Ds. Bins opende liet met een rede in het stamp volle kerkgebouw. Vrijdag werd een groote gecostumeerde optocht gehouden en do Prins feestelijk ingehaald. Zaterdag avond was de gemeente geïllumineerd en ging een lichtstoet rond. Muziek, zang en volksspelen luisterden de feesten op. Rllland-Bath. Door Burgem. en Wetb. is toestemming verleend aan het parochiaal kerkbestuur der Roomscbe Kerk, tot het oprichten eener bizondere begraafplaats. Tot nu toe moesten de katholieken of te Hans weert of te Woensdrecht begraven worden. Aanbestedingen, VerkoopIngon eni. Bruinisse, 27 Aug. Ten overstaan van den notaris J. S. L. Korteweg, werden heden alhier in het openbaar verkocht, de volgende onroerende zaken in deze gemeente, als Een woonhuis en erf in den Korten Ring, voor f 2100. Tusschen de Kerk- en de Schoolstraat; Twee woonhuizen en erf, voor f 1408. Een woonhuis en erf, voor f 800. Een woonhuis en erf, voor f 600. Een woonhuis en erf, voor f 605. Een woonhuis, bakkery en erf, voor f 1900. Een woonhuis en erf, voor f 750. Een woonhuis en erf, voor f 780. De varkenshokken en erf daarnaast voor f 251. De 05.40 Aren tuin bij den Molen, voor f 375. Een hoefje met 29.60 Aren erf en bouwland aan den Molenweg, voor f 1200. O N D E R W IJ 8. By het te Arnhem gehouden examen slaagde voor de hoofd-akte, de heer D. J. Couraou, onderwyzer te Maassluis, geb. te Zierikzee. VisscherU-Berichten. Bruinisse. De vorige week verzond men van hier 3200 ton mosselen naar België en Frankrijk, terwijl naar Enge land, Holland en Duitschland 425 balen mosselen werden verzonden, KERKNIEUWS. De houten hulpkerk te Oud-Vosseraeer is gereed en zal Zondag a.s. in gebruik genomen wordenhet gebouw ziet er doelmatig uit en heeft ongeveer dezelfde ruimte als tot heden de kerk hadmet de aanbesteding voor de restauratie zal men nu spoedig gereed zyn. RECHTZAKEN. Zierikzee, 29 Aug. Ter terechtzitting der arrond.-rechtbank van 5 September zal o. a. behandeld worden de zaak tegen A. J. v. d. H., oud 30 jaar, van beroep landbouwer, wonende te Noord- welle, thans gedetineerd in het huis van bewaring alhier, beklaagd van poging tot doodslag op E. J. S., zonder beroep, wonende te Noordwelle. Door het Openbaar Ministerie zyn gedagvaard 10 getuigen, waaronder 3 deskundigen. Aan den beklaagde is ambtshalve als raadsman toegevoegd mr. J. A. C. van Heusde, advocaat. Landbouw en Veeteelt. Men schryft ons uit het eiland Tholen Wat een ommekeer met het weer I Waar gedurende den geheelen zomer geklaagd is, heeft men opeens uitmuntend oogstweer gekregen en wat niet minder zegt, is dat de bietenvelden gelegenheid gegeven is te bekomen. Algemeen was men van oordeel, dat er juist voor de bieten behoefte aan zulk weer bestond. St.-MaartensdiJk. Sinds eenigen tijd heerscht hier in tamelijk erge mate de vlekziekte onder de varkens. Wij wachten eenigen tijd met hiervan melding te maken, teneinde een beter overzicht over het verloop te hebben met betrekking tot de kwestie van inenting. Thans nu reeds een betrekkelijk groot aantal door de ziekte zijn aangetast, kan geconstateerd worden, dat al de ziektegevallen zijn voor gekomen bij niet ingeënte varkens. Van de ingeente werd tot nog toe geen enkele door vlekziekte aangetast. Bij één land bouwer stierven er voor ongeveer f 800. Vele zieke varkens worden verkocht en naar Brabant vervoerd. Opening Vredespaleis. 's-Gravenhage, 28 Aug. Ter gelegen heid van de opening van het Vredes paleis heeft de voorzitter van de Carnegiestichting, jhr. rar. Van Karne- beekeen redevoering uitgesproken waaraan het volgende wordt ontleend: Spreker begon met dank te zeggen aan de Koninginnen en den Prins voor hun tegenwoordigheid by de opening van het Vredespaleis, dat aldus is ge noemd, omdat het besterad is tot zetel te dienen voor de belangrijkste schepping der „Vredesconferentiën" en omdat alles wat hier geschiedt, gedaan zal worden in het belang van den vredevan den vrede door recht. Spr. zette vervolgens de beteekenis en de werking uiteen van het Hof van Arbitrage, in zyn tegenwoordigen vorm. Het berust geheel en al op de vrye toestemming der Staten, op de eer en de goede trouw. Het bezit geen andere sanctie. Juist daardoor heeft het een hooge^ {zedelijke waarde, die het boven eiken anderen vorm van rechtspraak verheft. Het eerbiedigt in voldoende mate de souvereiniteit van iederen Staat, hetgeen van het allerhoogste gewicht is. Wel beroept men zich op de nood zakelijkheid van een dwingende kracht om de uitspraken van een scheidsgerecht te kunnen doen uitvoeren, maar die noodzakelijkheid heeft zich tot dusver niet laten gevoelen. Spreker achtte het gevaar voor de souvereiniteit der Staten en voor den vrede, bij de organisatie van zulk een militaire macht en by het ge bruik, dat men ervan zou maken, groot. Evenzeer verwierp hij het denkbeeld van een voortdurend zetelende rechtbank, voor welke iedere Staat eiken anderen Staat" zou kunnen dagen en die bevoegd zou zyn alle klachten te berechten. Een instelling van dien aard is slechts mogelijk tusschen verbonden Staten en men zou dus moeten beginnen met de vorming van een Bond van de beschaafde wereld. Hetgeen intusschen beproefd zou kunnen worden en reeds beproefd is, dat is de organisatie, naast het Perma nente Hof van Arbitrage, van bizondere rechtbanken, die de bevoegdheid zouden bezitten, om in zekere internationale geschillen, die hoofdzakelijk bizondere belangen betreffen, eene beslissing te gevenop deze wyze een intematio^ nale rechtstitel scheppende uitvoerbaar voor de nationale rechtspraak. Intus schen aldus spreker dit zyn vraagstukken van belang voor hen, die zich met het internationale recht bezig houden. Hetgeen de groote massa belang in boezemt, is de invloed, welke van het Vredespaleis kan uitgaan op het behoud van den vrede. Welnu, totdusver heeft men nog niets gevonden, dat meer afdoende in die richting gaat dan de arbitrage in de internationale conflicten en geschillen, welke zich aanhoudend voordoen. Het Permanente Hof, dat in het Vredespaleis zal zetelen, heeft in deze richting reeds veel gedaan en kan nog zeer veel doen, omdat het door het onpartijdige karakter van deze inrichting, by uitstek gelegen is om zyn tusschen- komst te ofitleenen in de ernstigste conflicten als men zich tot het Hof wil wenden. Inmiddels is het van belang om zyn bestaan kenbaar te maken op zichtbare en in het oog vallende wijze. Een vurig vredes-apostel, die over machtige middelen beschikt, zag in, dat het prestige van het Hof van Arbitrage er aanmerkelijk by zou winnen, over een inrichting zijner waardig, en geschikt om indrukwekkend op de ver beelding te werken. Te dien einde schonk hij anderhalf millioen dollars voor den bouw van het Vredespaleis. Het was van Carnegie een edelmoedige daad, ingegeven door verheven beweeg redenen, en nu zyn edele bedoeling is verwezenlijkt, kan men zeggen, dat hy veel voor de menschheid heeft gedaan. Spreker richtte zich daarna in de Engelsche taal tot Carnegie als volgt: Deze dag is voor u een glorievolle. Gy staat hier, als het ware vóór de geheele beschaafde wereld, vóór de vertegenwoordigers van de 42 staten, die tot het Permanente Hof van Arbitrage zyn toegetreden, vóór de Gebiedster van het land, dat klein in omvang, maar met een ruime plaats in de geschiedenis, om die reden uitver koren is om aan deze wereldinstelling tot zetel te dienen. Gy schenkt op dezen dag aan deze instelling datgene, wat het nog ontbrak en wat in uw macht stond om toe te voegen aan haar macht. Gy verdient dank en eere, en verbonden aan het Hof van Arbitrage, de beste Instelling, welke ooit door de beschaafde staten gezamenlijk is gesticht, zal uw naam by het nageslacht onvergankelijk blyven

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1