door den heer K. Schippers, veerschipper te Cats, die de genoodigden toesprak, waarna ook een toepasselijk woord werd gesproken door den burgemeester, den heer J. W. A. Stute. Een proeftocht werd gemaakt naar Middelburg die in allo opzichten uitstekend voldeed. Op de motor bevindt zioh een kajuit waarin twaalf zitplaatsen zijn. Voorwaar een groote verbetering, daar men tot heden onbeschut voor weer en wind soms een geruimen tijd in een roeiboot moest doorbrengen. Wolfaartsdjjk, 20 Aug. Maandag middag had alhier een treurig ongeval plaats. Toen de landbouwer M. C. Nijsten een span paarden even bij den teugel vast hield, terwijl de knecht op den wagen zou stappen, werden de dieren Bchichtig en sloegen op hol, bedoelde landbouwer geraakte hierbij onder de paarden en kreeg wagen en paarden over zich heen, zoodat hij op slag gedood werd. Zijn hoofd was geheel gespleten. Weer een bewijs hoe gevaarlijk het is paarden bij den teugel vast te houden. De heer Nijsten was bij de werklieden en zijn collega's in die gemeente iemand die veler achting verwierf. Middelburg, 26 Aug. Bjj de familie alhier is bericht ontvangen, dat zekere Groenewout, varende op de Rotter- damsche Lloyd, in Amerika, tengevolge der hitte, plotseling is overleden. Tjjdens zjjn afwezigheid was zjjne vrouw moeder geworden. Vllsslngen. Alhier is overleden de heer J. van den Berg, gepensionneerd schipper der marineridder in de Militaire Willemsorde. De overledene, die den leeftijd van 77 jaar bereikte werd gedécoreerd 8 Mei 1859 wegens zijn moedig gedrag in Oost-Indië. Bij kon. besluit is aan den gewezen roeier le kl. D. J. Baljé te Vlissingen een pensioen toegekend van f404 's jaars. Dinsdagmiddag is van hier uit een tocht van genoodigden gemaakt door de „Administrateur de Bats", de op de werf „Zeeland" te Hansweert gebouwde motorpleizierboot, welke in de vaart wordt gebracht door de Eerste Hollandsch-Belgi8che Pleiziervaartmaat- schappjj. Deze boot, die voorzien is van een Polar Dysselraotor, is lang 46 M., breed 7.17 en hoog 3.35, heeft een mooie slanke vorm, is niet overdreven luxe, doch hoogst practisch en comfor tabel van inrichting en bleek ons zeer vast op het water te liggen. Niet minder dan 587 passagiers mogen buitengaats met dit schip, dat gebouwd werd onder toezicht van de Hollandsche scheepvaart-inspectie, worden vervoerd. Daar het de bedoeling is 's winters berging- en sleepdienst te verrichten, zjjn er aan boord een electrische wins, om 2 ton op te lichten, een electrische pomp voor het leegpompen van lekke schepen, en een sleepbeeting. Deze tocht, waaraan ruim honderd personen deelnamen, ging, begunstigd door uitgelezen weer, naar Ostende, en werd opgeluisterd door muziek. De beide gastvrouwen, de N. V. werf „Zeeland" en de N. V. Eerste Hollandsch-Belgische Pleiziervaartmaat- schappü, toonden zich bizonder gastvrij en gul en maakten dezen dag voor hare gasten tot een onvergeteljjken. tlroede, 25 Aug. Bg Kon. besluit van 22 dezer is aan den heer H. G. Ham- macher op zjjn verzoek, met ingang van 1 October eervol ontslag verleend uit zjjn betrekking van notaris te dezer plaatse. RECHTZAKEN. Zlerlkzee, 28 Aug. Hedenmorgen ver trokken van hier naar de gemeente Noordgouwe de rechter-commissaris, beiast met de instructie van strafzaken, de officier van justitie en de beöedigde klerk ter griffie, teneinde een onderzoek in te stellen in de zaak van L. A. de VI., landbouwer te Schuddebeurs, ver dacht van het overrijden van een kind M. H. B., oud 20 maanden, hetwelk op de plaats aldaar dadelijk dood bleek tezijn. Aan de doctoren de heeren J. de Vrieze van Zierikzee en M. A. Ittmann van Noordgouwe, werd de lijkschouwing opgedragen. Aanbestedingen, Verkooplngen enz. St.-Maartensdijk, 26 Aug. Door Burgem. en Weth. werd gisteren aanbesteed de levering van de benoodigde petroleum voor den dienst 1913/14. De inschrijving geschiedde per 100 L. Ingeschreven werd door de Amerik. Petr. Maatsch voor f9,25 P. Beekman, voor f 9,20; M Laroojj, voor f 9; J. Peels, voor f 8,75. Aan laatstgenoemde is de levering gegund. 0 N D E B W IJ S. Voor den dienst in Ned.-Indië is o. a. bestemd de heer H. J. M. Kuyper te Oosterland, als onderwijzer 3de klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs. Na nauwljjks een jaar lang van een welverdiende rust genoten te hebben, overleed dezer dagen te Maarsen, in den ouderdom van ruim 64 jaar, de heer .Jacob Vermeulen, oud-hoofd der openbare school te Coljjnsplaat. Een chronische ongesteldheid heeft in den laatsten tijd vrij snel zjjn krachten gesloopt. Een braaf man, die voor zjjn vak en zjjn school leefde, is in hem heengegaan. Menigeen heeft aan zijn onderricht en raad een goede plaats in de maat schappij h' danken. Ook in verschillende andere betrekkingenkerkvoogd der Ned. Herv. Gem., voorzitter van de Noord-Bevelandsche afdeeling van het N. O. G. en bestuurslid of voorzitter van het Nutsdepartement Noord-Beveland, was hjj steeds ijverig werkzaam. Zjjn naam zal op ons eiland steeds met eere genoemd worden. Vergadering van den Gemeenteraad te Dreischor, gehouden op 25 Aug. j.l. Voorzitter de heer Van Nahuijs, bur gemeester. Afwezig is de heer Van Langeraad, overigens zjjn alle leden present. De notulen der vorige vergadering worden, behoudens eene kleine aan merking van den heer v. d. Doe be treffende het onderzoek der geloofsbrieven van de gekozen raadsleden, goedgekeurd. Ingekomen is opnieuw een verzoek, thans gezegeld, van M. Geelhoed om op de beurt in aanmerking te mogen komen als vast sleeper der gemeente. Daar geen der raadsleden hiertegen bezwaren heeft, wordt dit toegestaan. Hierna volgt de aanbieding der ge- meenlerekening over het dienstjaar 1912. De voorzitter verzoekt de commissie, belast metj het onderzoek der rekening, hierover advies uit te brengen. De heer Goemans adviseert tot goed keuring met een batig slot van f 1070,35. Conform dit advies wordt besloten. Alsnu komt ter tafel de gemeente- begrooting voor het jaar 1914, welke in ontvang en uitgaaf een bedrag aanwijst van f 17,337,565. Op die begrooting komt voor een post onvoorziene uitgaveu f 490,48 en één hoofdelijke omslag f5531, terwjjl de voorzitter mededeelt, dat het percentage van die laatste post niet zal worden verhoogd. Aan de orde komt het rapport der rioleering van de Steengracht, hetwelk naar Burgem. en Weth. is gegaan, ter fine van pree-advies, aangezien de leden der commissie, belast met dit onderzoek, van meening verschilden. Burgem. en Weth. hebben besloten die rioleering voorloopig niet uit te voeren. Het verval der buizen is te gering vooral op sommige punten en ook komen ze kort aan den beganen grond, wat bij vorst gevaar oplevert. Verder zal men C. v. Bloois nogmaals verzoeken om voor geregelde schoon houding der genoemde gracht zorg te dragen en hem bij weigering zjjn pacht- contract op te zeggen. Over deze aange legenheid wordt door enkele raadsleden het woord gevoerd, waaruit blijkt, dat ze voor oogen houden meergenoemde gracht als drinkwaterput voor vee zoo zuiver mogelijk te willen houden, eu ze zullen onderzoeken of de omringende bewoners het recht hebben hun onzuiver water in genoemde gracht te laten uit- loozen. Bij de raadsleden is rondgegaan het reglement van het Burgerlijk Armbe stuur, betreffende eenige wijzigingen aangaande het aantal leden. Bij staking van stemmen kan het noodig zijn een oneven aantal leden te hebben en men besluit het te brengen van 4 op 5. Enkele andere wijzigingen worden vast gesteld en het reglement blijft voorts zooals het in één der vorige vergaderingen is voorgelezen. In verband met het bouwen van een veldwachterswoning geven Burgem. en Weth. in overweging bestek en teekening te laten maken met het oog op de mo gelijke wijzigingen die men zou willen hebben aangebracht. De heer v. d. Doe, bij de rondvraag het woord verkrijgende, viaagt den voorzitter hoe de uitvoering gebeurt der havenwerken, n.l. het afnemen der scheepszaten. P. v. Dijko is met die uitvoering belast, maar deze schijnt het onderhands uitbesteed te hebben aan de heer Hoogerhuis. De voorzitter zegt hierop, dat dit werk altijd aan genoemden Van Dijke gegeven wordt, die hiervoor goed zorg draagt, zoodat conflicten, die in het najaar bg druk havenverkeer kunnen voorkomen, tot de zeldzaamheden behooren. Deheer Padmos vraagt den heer V. d. Doe, hoe hij hieraan toch gekomen is en of het wel waar is. De profielen voor het werk worden geplaatst door den opzichter op last van Burgem. en Weth. van onderhandsche aanbesteding kan dus geen sprake zijn. De heer v. d. Doe zou graag de kosten voor dit werk to voren zien vast gesteld, doch de voorzitter antwoordt hem dat dit niet nauwkeurig is op te geven, maar telkens iets verschilt. Den heer v. d. Doe wordt in over weging gegeven bij het behandelen der begrooting hierover te discusseereu. Niemand van do raadsleden meer het woord verlangende, wil de voorzitter zelf nog even het woord voeren betreffende een persoonlijk feit. Hij wil hier in den raad even meedeelen, dat hij tot zijn spijt met één der raadsleden in conflict is gekomen n.l. met den heer v. d. Doe. Laatstgenoemde schijnt na iedere raads zitting oen soort nabetrachting te houden, waarin hij dan tracht de leden van den raad zwart te maken en op den voor zitter van genoemd college pressie uitte oefenon. De voorzitter is hiervan echter niet gediend en heeft genoemd raadslid op een gegeven moment de deur ge wezen en hem verzocht voortaan mot gemeentezaken op secretarie te komen, die daar dienen behandeld te worden. Van verschillende kanten heeft hij voorts weer de zaak anders gehoord eu hieruit, zegt de voorzitter, mag blijken dat, wan neer Van der Doe praat, hjj steeds onwaar heid spreekt. Eerstgenoemde zegt, verder gaande, dat hij wel voor democratie is, maar geen soc.-dem., waardoor hij een slecht dienaar van de Kroon zou zijn. Steeds beeft hij getracht zoo goed mogelijk de waarheid te dienen eu zij wordt nu door genoemd raadslid verkracht. De voorzitter sluit hierna de openbare vergadering, waarna men overgaat in een geheime zitting ter behandeling van de ingekomen reclames betreffende den hoofdelijken omslag. Vergadering van den Gemeenteraad te Stavenisse, op Zaterdag 23 Augustus 1.1. Voorzitter de heer J. M. van Doominck. Aanwezig 4 ledenafwezig de heeren C. L. Dorst en A. H. van der Slikke, zonder kennisgeving, 1 vacature (Van 't Hof). De voorzitter deelt mede: 1°. dat voor de betrekking van onderwjjzer met hoofdacte geen sollici- tatiën zjjn ingekomen 2°. dat bg aanbesteding de verbouwing van de openbare lagere school aan den laagsten inschrijver, den heer L. E. Neele, door Burgera. en Weth. is gegund, voor f 1835; 3°. dat de compost bjj publieke verkoop heeft opgebracht f 42. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Op de vraag van de gemeente Heinkenszand inzake het afschaffen der veemarkt aldaar, werden door de leden geen bezwaren geopperd, alzoo goed gevonden. Conform het advies van de commissie tot onderzoek der gemeenterekening 1912, werd deze voorloopig vastgesteld. Aan inkomsten bedroeg zij f 18656,635, en aan uitgaven f 17775,025sluit dus met een batig saldo, groot f 881,11. Conform het advies der commissie tot onderzoek der rekening van het burgerl. armbestuur 1912, werd deze goedgekeurd met een uitgaaf van f 1273,215. terwjjl de inkomsten bedroegen 1 1266,98s, zjj sloot alzoo dus met een nadeelig slot van f 6,23. Het verzoek van den heer Boogert van Aagtekerke, om ontslagen te worden als huurder van een perceel gemeente grond, werd ingewilligd. Ingekomen waren1°. Een sohrgven van C. Dorst A.Hz., houdende verzoek om het perceel gemeentegrond, hierboven bedoeld, voor dezelfde voorwaarden als zijn voorganger in gebruik te mogen nemen. 2°. Een adres van J. van Oeveren, verzoekende om een gedeelte gemeente grond aan te koopen, om daarop te mogen bouwen. In verband met deze adressen zegt de vootzitter, dat, mocht de raad bg zgn vroeger genomen meening blijven, dat dan vanzelf het vroeger genomen besluit eerst dient te worden ingetrokken. Burgem. en Weth. meenen echter, dat het wenschelijkste is, om van het perceeltje van C. Dorst iets af te nemen, dat aan den verkeersweg ten goede komt en aan J. van Oeveren den door hem gevraagden grond te verkoopen. Dan zjjn beide adressanten geholpen. De heer Verstraate kan zich met de uitspraak van Burgem. en Weth. goed vereenigen en stelt voor, het vroeger genomen besluit (wat betreft een af wijzende beschikking op eenzelfde gedaan verzoek van J. van Oeveren) in te trekken en te handelen overeenkomstig het voorstel van Burgem. en Weth. De heer H. J. Dorst zag gaarne dat ook C. Dorst in de gelegenheid werd gesteld om het door hem bedoelde perceeltje te kunnen aankoopen. Wethouder Steendjjk gaf de voorkeur aan verhuren boven verkoopen. De heer Verstraate zegt, dat het steeds de gewoonte is geweest om open gronden te verhuren en bebouwde of te bobouwen gronden te verkoopen of in erfpacht te geven. Hjj zag gaarne die gewoonte in stand gehouden. Na nog eenige discussie, voor wiens rekening de heiningen verplaatst moeten worden, werd het voorstel van Ver straate, gesteund door H. J. Dorst, zonder hootdeljjke stemming aangenomen. Besloten werd: le. Burgem. en Weth. te machtigen om den grond aan J. van Oeveren voor f 2,50 per M2. te ver koopen of in erfpacht te geven2e. het gevraagde perceel aan C. Dorst te verhuren, en 3e. de grenzen van de perceelen vast te stellen en het verdere te regelen. De geloofsbrieven van het herkozen lid den beer A. J. Verstraate en het gekozen lid den heer C. L. Potappel Jaoobz. werden onderzocht en in orde bevonden, waarna tot hun toelating besloten werd. Aangeboden werd de gemeente- begrooting over 1914, De reclames tegen den hoofdeljjken omslag, werden in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren C. L. Dorst, A. J. Verstraate en II. J. Dorst. De begrooting van het burgerljjk armbestuur voor 1914, werd verwezen naar een commissie, bestaande uit de heeren A. J. Verstraate en H. J. Dorst. In verband met de verbouwing van de o. 1. school, stelt de voorzitter namens Burgem. en Weth. voor, een geldleening aanjte gaan, groot f 1750. Na eenige discussie werd zonder hoofdeljjke stemming besloten Burgem. en Weth. te machtigen de leening aan te gaan. In verband met deze geldleening, werd de 25 pCt. subsidie, die door het Rjjk zal worden vergoed, op de begrooting van 1913 gebracht, terwjjl als uitgaaf f 2250 op de begrooting geplaatst wordt, noodig voor de ver bouwing, het opzicht en het aankoopen van meubelen enz. Verder werd besloten tot een wjjziging der begrooting van 1913, en daarop uit te trekken f 50 voor verpleegingskosten van een kind van A. Quist. Naar aanleiding van een wetswjjziging werd de verordening, bepalende de uren waarop het bureau van den burgerl. stand geopend zal zjjn, veranderd. Benoemd werd met algemeene stemmen tot grafdelver voor 1 jaar, met uitzicht voor een vaste aanstelling, en onder dezelfde voorwaarden als zjjn voorganger, met ingang van 5 September a.s., de heer C. de Vos Cz. Rondvraag De heer Verstraate wenscht te weten, hoe Burgem. en Weth. er over hebben gedacht, inzake de in de vorige ver gadering gedane vragen, betreffende het vroeger aansteken van de lantaarns enz. De voorzitter zegt, dat alle gedane verzoeken nog in behandeling zjjn. Burgem. en Weth. zullen op de eerstvolgende vergadering hierop ant woorden. De heer H. J. Dorst zag gaarne, dat voor de schoolkinderen een feestje werd bereid ter herinnering aan onze onaf hankelijkheid en stelt voor om uit de gemeentekas hiervoor iets af te zonderen. De heer Verstraate zou dit gaarne in de volgende vergadering behandeld willen zien, in de hoop, dat dan de Raad weer voltallig zal zijn. Elk Ud kan dan hierover zjjn oordeel uitspreken. De heer Dorst trekt zjjn voorstel in, kunnende zich met het gevoelen van den heer Verstraate vereenigen. Hjj verzoekt echter, dat Burgem. en Weth. zjjn voorstel in overweging zullen nemen. Dit wordt toegezegd. De vergadering wordt gesloten. Rente aan personen wan 70 jaar en ouder. Volgens de InvaUditeitswet komt aan personen mannen en vrouwen die op 3 December 1913 zeventig jaar of ouder zjjn, een rente toe van i 104 per jaar, die in wekeljjksche termijnen van f 2 aan de postkantoren zal worden uit betaald. Om voor zulk een rente in aanmerking te komen, is echter noodig het voldoen aan bepaalde voorwaarden, waarvan de voornaamste is, dat men in het tjjdvak van 3 December 1903 tot 3 December 1913, of wel in het tjjdvak van 10 jaren, dat onmiddellijk vooraf ging aan het bereiken van den leeftjjd van 70 jaar, ten minste in 156 weken loonarbeid heeft verricht, tegen een loon van niet meer dan f 1200 per jaar. Weken in dat tjjdvak, waarin de arbeid door ziekte werd onderbroken, tellen, onder zekere voorwaarden, voor het geheel of voor een deel mede als weken, waarin loonarbeid werd verricht. Heeft ieder van twee echtgenooten aanspraak op een rente, dan bedraagt ieders rente f 1,60 per week. Onder „loonarbeid" wordt niet alleen vaste arbeid verstaan. B.v. ook de losse arbeider, die één dag in de week werkte de vrouw die een enkelen dag in de week arbeid in dienst van een ander verrichtte, worden geacht, in die week „loonarbeid" te hebben verricht. De rente moet worden aangevraagd door invulling van een formulier. In iedere gemeente zjjn personen aangesteld om bjj die invulling behulpzaam te zjjn. Het formulier wordt opgezonden naar een commissie, „Rentecommissie" ge naamd, die voor verschillende gemeenten gezamenljjk is ingesteld en die over de toekenning der rente adviseert aan de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam, door wie ten slotte de beslissing wordt genomen. Van hare beslissing is beroep op den Raad en den Centralen Raad van Beroep. Ieder, die aanspraak op een rente meent te kunnen maken, wordt thans in zjjn eigen belang geraden, zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen bjj een der personen, in de gemeente, waar hjj woont, aangewezen om bjj de invulling van het formulier behulpzaam te zjjn. Een Ijjst van die personen ligt voor een ieder ter inzage op de gemeente-secretarie en op het postkantoor (ook op de bij kantoren). Indien hjj zich tot zulk een persoon wendt, zal deze hem zegge i wat hjj te doen heeft. Ook kan hjj een formulier van aat vrage gaan halen op het postkantot i of een bijkantoor, op de gemeentt secretarie of bjj een der evenbedoelde personen en dat zelf itivullen of doen invullen. Hjj moet het ingevuld formu lier dan opzenden naar den Secretaris der Commissie, waaronder zjjn woonplaats behoort. Wordt op zjjn verzoek gunstig beschikt, dan zal hij voor de eerste maal op Dinsdag 9 December a.s. de hem toekomende rente aan het post kantoor kunnen afhalen. Het nieuwe ministerie. Volgens de Nieuwe Courant zal het nieuwe Kabinet als volgt zijn samen gesteld Buitenlaudsche ZakenJhr. dr. J. Loudon, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Washington. Justitie: inr. B. Ort,advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. Binneulandsche Zaken: mr. P. W. A. Cort van der Linden, lid van den Raad van State, kabinetsformateur. MarineJ. J. Rambonnet, kapitein ter zee, commandant van de „Evertsen". FinanciënA. E. J. Bertling, directeur der registratie te Leeuwarden. Oorlog: N. Bosboom, gepensionneerd kolonel van de artillerie. Waterstaat: dr. C. Lely, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, wet houder van 's-Gravenhage. Landbouw, Nijverheid en Handel: mr. M. W. F. Treub, oud-lid der Tweede Kamer. Koloniën: mr. Th. B. Pleyte, oud advocaat te Semarang, voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam. Ten aanzien van de titularissen voor Finauciën en Waterstaat maakt het blad eenig voorbehoud. Het Koninklijk Besluit betreffende de samenstelling zal waarschijnlijk a s. Vrij dag in de Staatscourant verschijnen. De Haagsche Landbouwtentoonstelling. Men schrijft uit Scheveningen De goederen voor de landbouwten toonstelling die 29 Augustus wordt geopend, komen thans in groote hoeveel heid aan. Rjjen vrachtwagens ziet men er binnentrekken met zware kisten en met niet ingepakte landbouwwerktuigen. De standen in de gebouwen staan vol kisten die ontpakt worden en het is daar eenenal leven en beweging. Wat echter bij het bezoek het meest treft, is het aangename uiterlijk dezer tentoonstelling als geheel. De eenvoudige gebouwen met hun witte zeildoeksche dak, goed verdeeld over de fraaie grasvlakte, maken een bijzonder vriendelijken indruk. De Koninklijke Familie op het Hals ten Bosch. Het Zaterdag aangevangen Koninkljjk verbljjf op het Huis ten Bosch roept in de herinnering terug den vroegeren tjjd toen dat buitenpaleis, hetwelk zich nog altjjd zoo landeljjk tusschen hoog ge boomte verheft, door Koningin Sophia bewoond werd. Sedert den dood dier Vorstin is het gebouw niet meer door de leden van de Koninklijke familie betrokken en is het in 1899 gastvrjj ter beschikking gesteld voor de vergaderingen der le V redesconferentie. Nu de Koningin en het Prinsesje er tjjdeljjk |in gehuisvest zjjn, was de trek van wandelaars en nieuwsgierigen naar het woudpaleis grooter dan anders. Het publiek wordt echter door de politie vertegenwoordigd door marechaus sees te voet, die onder opperleiding staan van den kapitein van dat wapen, Vermeulen, en den hoofdcommissaris van politie, op de voetpaden tegenover het bordes gedirigeerd, ten einde het ruime voorplein alleen voor het rijtuig- verkeer open te laten. De militaire wachtposten zjjn opgesteld ter weerszjjden van het middenfront worden betrokken door grenadiers jagers uit een hoofdwacht, die h

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2