ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Maandag 25 Augustus 1913. TWEEDE BLAD. NIEUWSTIJDIN G EN. De Balkan-Crisis. Brieven uit de Hofstad, xx. Telegrafisch Weerbericht (Z lerlkzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69sto JAARGANG, No. 9431. Directeur i A. J. DC LOOZE Jr. Uitgewer-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WA ALE. ADVERTENTIEN. Van 1—3 regels 30 etsmeerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrjjgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterljjk 2 ura. De Mandaten ten behoeve van de deel- gerechtigden in het. jaarlijksch legaat der Stichting van wijlen Vrouwe CLARA JANSDO-CHTER VAN SPARWOUDE, kunnen ter Gemeente-Secretarie worden afge haald. Iu welingelichte kringen te Peters burg wordt verklaard, dat tusschen de groote mogendheden, zooal niet in offi- cieelen vorm, onderhandelingen aan den gang zijn over het Russische voorstel om Turkije „financieel uit te hongeren". Aan de mogendheden is vertrouwelijk gevraagd, hoe zij zich tegenover dit voorstel zouden gedragen. Alle regee ringen znllen haar invloed bij de banken en fiaancieele kringen van haar landen aanwenden, opdat aan Turkije geen geldmiddelen ter beschikking zullen worden gesteld, zoolang het op het stuk van Adrianopel niet toegeeft. Vermoedelijk zullen de mogendheden, als zij het dienaangaande eens worden, een gemeenschappelijke nota bij de Por te indienen, waarin zij, onder bedreiging met zulk een financieelen boycot, haar zullen uitnoodigen baar troepen achter de lijn Midia-Enos terug te trekken. Rome, 22 Aug. De Russische gezant zei in een interview aan het Qiornale d Italia, dat Rusland thans besloten heeft tot een vreedzaam maar krachtig optreden jegens Turkije, ten einde dit te bewegen tot eerbiediging van het verdrag van Londen. Rusland zal al bet mogelijke doen, opdat de vrede in Europa niet verstoord wordt. Alle mogendheden zijn het er over eens, dat getracht moet worden om de internationale verwikke lingen te voorkomen, die naar aanleiding van de Turksch-Bulgaarsche geschillen kunnen ontstaan. Zijn deze eenmaal voorgoed geregeld, dan hebben wij nog pas het eerste bedrijf van de Balkan tragédie gehad; geschillen van ernstiger aard tusschen de voormalige bondge- nooten zullen zich dan voordoen. De quaestie tusschen Griekenland en Bul garije over Kawalla zou n.l. nog grootere afmetingen kunnen aannemen. Bulgarije kan zich binnen korten tijd van de huidige crisis herstellen en een schoone toekomst onder de Balkanvolken tege moet gaan. De gezant voegde hieraan toe, dat, zoo Turkije aan Bulgarije den oorlog mocht verklaren, Rusland aan Turkije een oorlogsverklaring zal zenden. AMERIKA. In de kamer van Gaynorden burgemeester van New-York, dat wil zeggen in de kamer, waarvan hij in den City Hall, het stadhuis, gebruik maakt, zijn vijf dynamietpatronen en een half verbrande lont gevonden. Vier van de patronen waren geheel, de vijfde slechts gedeeltelijk gevulddie hoeveelheid dyna miet was echter, volgens deskundigen, groot genoeg, om het geheele stadhuis in de lucht te laten vliegen. Toen men Gaynor mededeeling deed van de ge vaarlijke vondst, bewaarde hy een vol komen kalmte. Hij zeide van meening te zijn, dat men hier niet met een poging tot een aanslag te doen had, doch dat de patronen waarschijnlijk door iemand gestolen waren, die, uit vrees voor ont dekking, ze op de eerste de beste gun stige plaats had van de hand gedaan. Hoe de verbrande lont bij het gevaarlijk goedje gekomen kan zijn, heeft Gaynor niet getracht te verklaren. Men gelooft dan ook algemeen, dat hier weldegelijk van een mislukten aanslag sprake moet zijn. Het doel der misdadigers zou ge weest zijn, het stadhuis in de lucht te laten vliegen en van de algemeene ver warring misbruik te maken, om de stedelijke kassen te plunderen. De plegers van den aanslag schijuen zeer op hun gemak gewerkt te hebben, wat blijken zou uit een aantal verbrande lucifers, die naast de lont gevonden zijn en die er op wijzen, dat geruimen tijd vergeefs geprobeerd is, de lont aan liet branden te krijgen. Niettegenstaande de beste speurders van New-York onmiddellijk aan het werk gezet zijn, is nog geen spoor van de misdadigers ontdekt. FRANKRIJK. ParUs, 23 Aug. Senator Berengor heeft in do Matin van hedenochtend do resultaten van één door hem ingesteld onderzoek medegedeeld, nopens de ver dediging van Frankrijk aan de Duitsch- Luxemburgsche grenzen. Hij heeft per auto de grenzen van het groothertogdom Luxemburg en van de Belgische proviucie Luxemburg bezocht. Voorts bezocht bij de Duitscbe Rijnprovincie tot Lotharingen en liet Eifelgebergte. Berenger zegt, dat het voldoende is om slechts korten tijd in Trier aanwezig te zijn, om opnieuw het gevaar te zien, dat Frankrijk bedreigt. Dit gevaar bestaat uit het volgende: Fraukryk, dat zich aau de grenzen van Elzas Lotharingen sterk beveiligd heeft, heeft zijn grenzen tegenover de Ardennen volkomen open gelaten. Tusschen Verdun en Nanbrugge heeft Frankrijk geen enkel fort, dat in staat is de Duitsche troepen eventueel den weg te versperren, die zich in de omgeving van Trier kunnen samentrokken. Één blik is voldoende om zich van dit gevaar te overtuigen. Het Groothertogdom Luxemburg is neutraal, zijn gewapende macht bestaat alechts uit 350 politie mannen. Het is, evenals Belgisch- Luxemburg, volkomen zonder ver dediging en vormt een vrijen toegang voor een aanvallend leger. Thans richt Duitschland niet alleen op de hoogten der oude legerplaats bij Trier een sterk verzekerd militair gebied in om aldaar gedurende de zomer- manoeuvres een groote troepenmacht samen te trekken, doch dit legerkamp wordt voorzien van een net van spoor wegen, waardoor het militaire transporten mogelijk gemaakt zou kunnen worden binnen 24 uur het Groothertogdom Luxemburg te doorkruisen. Duitschland kan aldus honderdduizend soldaten tegenover de onbeveiligde Franscbe grenzen stellen en vandaar uit zich in het hart van Frankrijk werpen. BELGIË. Naar aanleiding van de aanklacht tot rechterlijke vervolging van prinses Louise van Coburg door dr. Inloffen, uit Berlyn, en een Haraburgsch ingenieur, is dezen beiden schuldeischers te verstaan ge geven, dat 6 millioen fres. tot betaling der schulden van de prinses door het Belgische hof zyn uitgetrokken. Men toont zich echter zeer sceptisch tegenover dit beripht. Dr. Inloffen verzekert, dat dit wederom een bedriegelyke voor spiegeling is der prinses, waaraan zy zich reeds zoo dikwijls heeft schuldig gemaakt en wyst er op, dat in den loop van enkele jaren niet minder dan 40 advocaten met de aangelegenheden der vorstelijke schuldenraaakster werden belast. Dezen hebben echter allen hun mandaat neer gelegd, daar niemand ooit een cent van het voorgespiegelde honorarium ontving, daar de raillioenen, waarmede geschermd wordt, nooit losgekomen zyn. Voorloopig bestaat er ook geen kan3 op de erfenis van de ex-keizerin van Mexico, want de oude dame is nog zeer gezond en krachtig en wanneer prinses Louise vóór de ex- keizerin komt te overlijden, ontvangen hare schuldeischers niets. Als van sommige zijden beweerd wordt, dat de prinses op het oogenblik zeer bescheiden op drie kamers in het hotel Esplanada te Baden bij Weenen woont, dan wordt dit met een ongeloovig lachje door hare schuld eischers geaccepteerd. En met reden. De prinses heeft inderdaad vijftien kamers in gebruik voor haar, voor haar vriend Geza Mattachich en het uitacht mannelijke en vrouwelijke bedienden bestaande per soneel. De kamers zyn vorstelijk ingericht en de huur bedraagt 1000 kronen. Daar de prinses op het oogenblik volstrekt geen inkomen heeft, moet de kring van schuldeischers met den dag grooter worden. De heer Staudaert, katholiek lid dei- Belgische Kamer voor Brugge, heeft den Minister van Marine nog oens schriftelijk ondervraagd over de al of niet overplaatsing der Belgische loodsen uit Vlissingen. De heer Standaert had gevraagd: „De dagbladen hebben gemeld, dat, tengevolge van een reis naar Vlissingen, de' Minister besloten bad, don dienst van het Belgisch loodswezen onherroepelijk te laten in Holland. Ik meen te mogen gelooven, dat doze inlichtingen niet gegrond zijn. Zou de lieer Minister mij desbetreffend kunnen inlichton?" De Minister antwoordde: „Ik heb niets onherroepelijk besloten. Talrijke Bolgischo loodsen hebben ernstige belangen te Vlissingen. Anderzijds zijn in België enkele stemmen opgegaau, om de verplaatsing van het Belgisch loodswezen naar Zee-Brugge te bekomen. Het vraagstuk is ingewikkeld, zoowel uit het oogpuut van administratie als uit dat van onzen toestand in den huidigeu zetel van onze diensten. De verplaatsing gebeurt niet op dit oogenblik. De toekomst blijft voorbehouden. Ik zal deze quaestie blijven beschouwen, al rekening houdend met de belangen onzer landgenooten en die van den staat". NEDERLAND. Amsterdam, 23 Aug. Men zal zich nog wel herinneren, dat verleden jaar een kleermaker uit de Van Ilogendorp- straat alhier zyn drie kinderen vermoord de en deswege tot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld en in de bizondere strafgevangenis te Leeuwarden opgesloten. Naar de Leeuw. Ct. verneemt, heeft deze gevangene thans door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Arnhem, 28 Aug. Zondag der vorige week zaten drie bengels van 10 of 12 jaar in het bosch by den Steenen Tafel, buiten deze stad waar door hen het plan beraamd werd het verhaal van een verschrikkelijken moord in elkaar te zetten en dit verhaal de wereld in te sturen met al den nadruk en al de naïviteit waarover een 12-jarige be schikt. Zoo gezegd zoó gedaan: het verhaal zat spoedig in elkaar. Een 13-jarig meisje en een heer speelden er de hoofdrol in en het eindigde met den dood van het meisje. De bengels hebben succes van hun verzinsel gehad, dat moet gezegd worden. Maandagmorgen was er al een „kwart jesvinder" op het bureau der Arn- hemsche Cl. hygend ontdaan: „meneer d'r is een kind vermoord by den Steenen Tafel! Even later kwam no. 2„nee, ver moord is 't niet, maar ze hebben 't de tong uitgesneden I" Gisteren, Vrijdag, dus 5 dagen nadat de kwajongens hun verhaal de wereld inzonden, liep nog steeds het praatje door Arnhem van het vermoorde meisje de drie bengels zijn allang op het politieburau geweest, hebben hun schrob- beering reeds te pakkendoch hun fantastisch verhaal gaat nog steeds van mond tot mond! Haarlem, 23 Aug. Sinds een paar jaar diende by een landbouwer aan den IJ weg te Haarlemmermeer een dienstbode, met welke vooral de zoon des huizes liet best scheen te kunnen vinden. De omgang van beiden werd zeer intiem, en de gevolgen lieten niet op zich wachten. Ten einde raad werd een z.g. des kundige in den arm genomen, die van „raad eri hulp" diende. Het kind werd na de geboorte op een mestvaalt neergelegdwaar de varkens liepen. Arbeiders vonden het daar. Toch is niet verhinderd dat de varkens er hun maal mee deden. De justitie werd gewaarschuwd en de natuurlijke vader heeft reeds bekend. Bloemondaal. Wegens te geringe medewerking van de zyde der inge zetenen heeft de feestcommissie alhier zich ontbonden. liet gemeentelijk subsidie van f 500 zal dus niet gebruikt worden. 's-Gravonhage, 23 Aug. Staatsraad mr. Cort van der Linden werd te 32 uur door H. M. de Koningin in het paleis Huis ten Bosch ontvangen en verliet het paleis te vyf uur, zoodat de conferentie met H. M. ongeveer 5 kwartier heeft geduurd. Het Wereldcongres voor den vrede is hedenmiddag om 12 uur gesloten. In de slotzitting werd nog een resolutie, waarbij werd aangedrongen op het organiseeren van een internationalen vredespelgrimstocht naar Den Haag by de derde vredesconferentie, in handen gesteld van het bureau tc Bern. Het congres wordt in 1914 te Weenen gehouden. II. M. de Koningin en het prinsesje zyn hedenochtend in de residentie aan gekomen en ontvangen door de autori teiten. Bij de ontvangst werd H. M. door een buitengewoon talrijk publiek zeer hartelijk toegejuichtin open rijtuigen werd daarop naar het Huis ten Bosch gereden; ook langs den weg stond een groote menigte. Het loont heusch de moeite, dezer dagen de Haagsche gezichten te be- studeeren; de facies n.l. der mannelijke ingezetenen van de residentie, welke ingezetenen dan in de buurt van een oud-minister wonen ot kennis hebben aan een kennis van een oud-premier of ook wel aan de dienstbode desnoods van zulk een ex-hoogwaardigheid-be- kleeder. En daar vrywel alle Haagsche ingezetenen in genoemde conditie ver- keeren, verkeerd hebben of pogen te verkeeren, kost het waarlijk geen moeite hier iemand te ontmoeten, die het wéét. Vraag dezulken of Wenckebach's kansen voor de portefeuille van koloniën goed staan, en ge krijgt een antwoord, even juist als diplomatiek, n.l. een knipoog en een glimlach. Het eerste dient u er van te overtuigen, dat uw vraagbaak er alles van weethet tweede om u er niet minder van te doen doordringen, dat ge hém geen politieke geheimen in de politiek is bij dezen alles geheim zult ontfut selen. Maar de knipoog beteekent toch zeer veel; n.l. dat ge met uw vraag aan precies het rechte kantoor zyt. Hij weet het alleen hy zegt het niet, wie voor koloniën besterad is. Ook weet hy, dat prof. Oppenheira niet de minste chance heeft voor „binnenland", Bosboom niet voor „oorlog", van mr. Fokker als Talma's opvolger is hy echter heel zeker. Dat alles echter is niet uit zyn woorden, maar uit 's mans ietwat medelydenden glimlach, om uwe onwetendheid, op te maken. Alleen, omdat ge juist zooveel van die wetende Hagenaars tegenkomt, ryst een gerechtvaardigde twyfel, waarom, wat nu iedereen weet, juist u onbekend bleef.En de twyfel wordt zekerheid door de proef op de som te nemen. Geef zelf, met een glimlach en een knipoog natuurlyk, te verstaan, dat Oppenheira wel degelyk minister van binnenlandsche zaken wordt, dat ge het uit de beste bron weet voor het minst van 's mans barbier of zijn kat maar dat hy het wordt. En ziet, uw alwetende vraagbaak glimlacht niet, knipoogt niet meer, maar zegt heel serieusja, juisten straks geeft hy op de soos, in de tram, in familie- of in vriendenkring, heel diplomatiek te verstaan (hy moet het bepaald van den a.s. minister zelf hebben), dat Oppen heira vast voor binnenlandsche zaken adopteert. De man triomfeert, bescheiden, gelyk een politicus betaamt, die, Hage naar zijnde, van alle ministeriëele crises het naadje van de kous weet, maar hy triomfeert. Komt het later heelemaal niet uit, wat hy verzekerd heeft, wat nood! Op het laatste oogen blik, hij wist het vooruit, maar wilde het natuurlyk niet zeggen, hebben er eenige mutaties plaats gehad en nu ja, daarby werd een ander benoemd. Maar hij wist het al lang. Ziedaar op het oogenblik de houding in het openbare en intieme leven van elk Hagenaar, die zich respecteert, en dat doen ze allen. Het is het oude recept, deftig en goedkoop; want een knipoog en een glimlach, kunnen heel interessant zijn, maar kosten doen ze niets. Daarom zyn we er hier thans zoo bizonder gul mede. Minder gul zal de gemeenteraad wel licht zich betoonen met de leeraren aan het middelbaar onderwys, door, op voorstel van eenige leden, aan de tal rijke docenten, die er bijbaantjes op na houden, zulks te verbieden. Inderdaad heeft in de laatste jaren, de gewoonte, om talrijke privaat-lessen te geven en zelfs leeraars-betrekkingen aan andere inrichtingen er by te nemen, grooten omvang verkregen. Menigmaal kunt ge, na één der lesuren, docenten ijlings het gebouw zien verlaten, om zich naar den trein te spoeden, teneinde in een andere plaats, nog eens hun leeraars- plichten te vervullen. Dat daarby het geven van lessen wel eens een sport is geworden en niet altyd strookt met de belangen van het onderwijs, wordt vaak beweerd. Me dunkt, dit hangt geheel van de persoonlijkheid des leeraars af. Echter om allen kans te voorkomen, dat het onderwys onder overlading van arbeid van den leeraar lydt, zal voortaan een stokje gestoken worden, voor de vrijgevigheid waarmede tot dusver ieder hierin oogluikend vrijgelaten werd. Doch dan is ook een algemeene actie tot verhooging der salarissen te wachten want menigeen zal moeilijk de ge noten emolumenten willen missen. Welnu onze gemeente-kas is er goed voojT de gemeente-rekening sluit dit jaar met een batig saldo van ruim 2} millioen, daar kan dan allicht in een royale bui wel wat af voor die arme docenten aan onze gemeentelijke inrichtingen van middelbaar onderwys. HAQEMAN. Het clericale bankroet. Onder dezen titel schryft Vooruit, vryzinnig nieuwsblad voor het Gooi: De naaste toekomst zal leeren, dat het clericale bewind van Heemskerk c. s., dat de enorme stijging der inkomsten over 1909/1913 geheel wist te verbruiken, het toekomstig kabinet stelt voor de gevolgen van het clericale bankroet. Anders toch kan het financieel beheer van het kabinet-Heemskerk niet genoemd worden, zooals September zal bewyzen. Spoedig zal blijken le. dat het totaal der staatsbegrooting 1914 in uitgaven 17 millioen hooger is dan de begrooting 1913. 2e. Dat de oorlogsbegrooting is gestegen tot 35 millioen. Met uitzondering van één beduidenden post tot verbetering van de positie van mindere militairen, is de geheele verhooging het gevolg van het clericale régime onder Colyn. 3e. dat het tekort op den gewonen dienst 14 millioen zal bedragen, niet tegenstaande de inkomsten veel hooger geraamd zijn dan gewoonljjk. Het weer in het buitenland. Uit Schotland, Engeland en Noorwegen komen nog steeds goede berichten. In Engeland begint het nu eerst recht mooi weer te worden. Het werd tijd. Ook uit België en Denemarken komen goed-weer-berichten. In België is het zonnig en warm. Terwijl zich in Frankrijk gewestelijke of plaatselijke storingen voordoen, werd in Duitschland de toestand beter. Aan de Noordzee-baden is het weer goed, aan den Rijn eveneens. Twijfelachtig is het weer in Baden en Beieren, maar toch valt ook daar verbetering in den toestand waar te nemen. In Zwitserland beerscht storingaweer. Af en toe komen er tijdelijke opklarin gen voor. medegedeeld door het Koninkljjk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 25 Aug. 1913. Hoogste barometerstand 770,2 te Horta. Laagste barometerstand 746,4 te Seydiafjord. Verwachting (van den avond van den 25 Aug. lot den avond van 26 Aug.) Zwakke tot matigen Zuid-Westelijken tot Zuid-Oostelijken wind. Licht tot half bewolkt, droog weer behoudens geringe kans op onweer. Wanner.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5