ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 25 Augustus 1913. EERSTE BLAD. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. INDIË. Uit Stad en Provincie. vliegen. Gemengd Nieuws. (Zieriltzeesche Courant). A B O.N N E M E N X. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,80, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9431. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENT I.E N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrygbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagimiddag» uiterlyk 2 ure Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het ÏIOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer- Directeur der Directe Belastingen te Breda zijn executoir verklaard: le het kohier betreffende de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente over het belastingjaar 1913/14, no 1, en 2e het kohier betreffende de personeele belasting over het belastingjaar 1913, no. 4, welke kohieren op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bji de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 23 Augustus 1913. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET. De Deli Crl. heeft een bericht over een ernstig relletje op de onderneming Tamiang Estate, in de onderafdeeling Oepaa van Tamiang, toebehoorende aan de Noord-Sumalra Rubber Cultuur-Mij. De assistent Wagner, eenige maanden geleden op de onderneming geëngageerd, na zes jaren in de cultures op Java gewerkt te hebben, zeide z\jn mandoer Zondagmorgen, dat hjj b\j zjjn komst beleefd zijn petje had af te nemen. De mandoer weigerde en beweerde kortweg, dat hjj dat niet deed. De assistent zeide daarop, dat hij hem dan zijn topi van zijn ooren zou slaan. Toen de mandoer daarop weer tegen pruttelde, maakte de assistent een beweging, alsof bij zjjn plan reeds thans ten uitvoer wilde brengen. Daarop vloog de mandoer, om hulp roepende, op den assistent aan. In een ommezien hadden toen een 50-tal Javanen het werk neergeworpen en den assistent overmeesterd. Deze werd aan handen en voeten gebonden en toen flink afgeranseld. Zoo kreeg hij o.a. 8 9neden over zjjn hoofd, waarvan één 1 c.M. diep. Levens gevaarlijk zjjn de wonden echter niet. Onder de worsteling trachtte de assistent zich los te rukken en nadat hij een arm uit het knellende touw had bevrijd, wist hjj weer op de been te komen en zich tegen de bende te weer te stellen. Al vechtend retireerde hij naar het emplacement. Onderweg kwam echter de administrateur hem tegemoet, voor wien de aanvallers de vlucht namen. De gewonde assistent werd verbonden en de controleur gewaarschuwd. Deze trok er toen met den administrateur op uit om de daders te vatten. Bjj Medanara ontmoetten zij een 30-tal der schuldigen, die van plan waren naar Kwala Simpang te trekken. Ze werden echter naar de onderneming teruggezonden. Het komt ons voor, voegt de Deli Crt. aan dit besluit toe, dat bjj een dergelijk optreden van koelies en raasse wel spoedig en krachtig mag worden op getreden, wil men niet den geest onder de Tamiangsehe koelies door zwakte bederven, tot gevaar voor de toekomst. Onze lezers zullen zich het geval- Muysson herinneren, waarbij ook deze assistent door koelies werd gebonden Zierikzee, 26 Aug. Op 1 September a.s. zal de heer P. A. Jongmans muziek-ouderwijzer alhier, den dag her denkeu waarop hij vóór 2o jaar werd heunerad tot organist bij de R.-Catli gem. alhier. Blijkens opgave aan tien centralen gezondheidsraad kwamen in de week van 13 tot en met 19 Augustus voor 2 gevallen tvphus of febris .typhoïdea te St.-Maartensd\jk en 1 geval "|j diphteritis te Zierikzee. Goèdkoop gas. Naar Zelandia meldt moet by het gemeentebestuur van Axel een aanbod zijn ingekomen van de directie der cokes-ovens te Sluiskil (bij Terneuzen) tot levering van gas aan de gemeente Axel. Men zegt, dat de directie der cokes ovens gas wil leveren tegen don prijs van li cent per M3. Als het gemeentebestuur op dit voorstel ingaat, wat, zegt Zei., echter nog te bezien staat, dan zou de gemeonte- gasfabriek te Axel worden gesloten. Door den lagen prijs van het aanbod zou binnen enkele jaren het geheele bedrag, dat voor do stichting" der gasfabriek benoodigd is geweest, zyn terugverdiend. Noordgouwe, 23 Aug. Hedenmorgen had op het nabijgelegen Schuddebeurs een treurig ongeval plaats. ïïet '2-jarig dochtertje van VV. B, tijdelijk bij haar grootmoeder, de wed. S., zijnde, werd door een met gerst beladen wagen, behoorende aan den landbouwer Do V., aan den hals zoodanig overreden, dat do dood onmiddellijk volgde. Elloinoct. Ter gelegenheid van het onafhankelijkheidsfeest op Vrijdag 29 Augustus 1913 heeft de Feestcommissie het volgende programma vastgesteld 's Morgens 9J uur feestrede, te houden door ds. Straatsma van Eikerzee, in het gemeentehuis te Ellemeet; lOj uur muziekuitvoering; 11 uur schoolfeest en ringrijderij per fiets; 's middags 2 uur ringrijderij met paard en tilbury; 's middags 3 uur ringrijderij te paard 's middags 4 uur zakloopen 's middags 5 uur ringrijderij per krui wagen avonds 7 uur uitreiking der prijzen door den voorzitter; 17 J uur concert; 9 uur lichtstoet, terwijl het dorp 's avonds geïllumineerd zal zijn. Ouwerkerk (Duivelaud), 25 Aug. Gis teren avond omstreeks 8 ure, werd in een sloot onder deze gemeente gevonden het lijk van C. K., uit deze gemeente. De ongelukkige, die lijdende was aan vallende ziekte, was na kerktijd gaan wandelen en vermoedelijk door een toeval getroffen, te water geraakt. St.-Maartensdyk. Lazen wij reeds uit verschillende plaatsen van goed ge slaagde onafhankelijkheidsfeesten, ook in onze gemeente belooft het iets moois te worden. De officieele feestgids biedt in zyn ryke verscheidenheid een plan aan, dat waarlijk getuigt van groote zorg van het feestcomité, om den dag van Woensdag 3 September zoo aangenaam mogelijk te maken en de gemeente door zyn rijke versiering van 't marktplein een keurig feestelijk aanzien te geven. Des morgens zal het feest geopend worden met het luiden der klokken 8 tot 8J uur. Van 9J tot 10£ uur zal een rondgang der schoolkinderen plaats hebben met zang op het markt plein en daarna tractatie der kinderen in de school. Te 11 ure zal van de versierde muziektent door den voorzitter van het feestcomité, den heer Ebbinge. de feestrede worden uitgesproken. Van 12 tot 1 ure wordt door het muziek gezelschap van Stavenisse, onder directie van den heer Olieslager, en door de plaatselijke zangvereeniging „Erken den Heer in al zyn wegen", onder directie van den heer C. van Gorsel Az., een matiné gegeven. Te 2\ ure zal de landing plaats vinden van Z. II. den Erfprins Willem Frederik van Oranje Nassau met zijn gevolg, de heeren Fagel Perponcher en Terrington, opge wacht door de heeren Van Limburg Stirum, Van der Duyn, Van Maasdam en Van ïlogendorp, waarby wederzyds toespraken worden gehouden en de Prins door een dameskoor zal worden toegezongen, waarna Zijne Hoogheid naar het Gemeentehuis wordt geleid, Van tot 5 uur groote historische optocht, waaraan door meer dan 150 personen wordt deelgenomen, waarvan 60 gecostumeerd, geheel in costumes van 1813 en 1815. De officieele feest gids wijst in bizonderheden aan, hoe de optocht is samengesteld en welken gang die nemen zal. Te 7 ure n.ra. zal de illuminatie en verdere verlichting van het op keurige wyze versierde marktplein worden ontstoken, waarhij onmiddellyk aansluit een tot 9 ure te geven concert, op de tribune door het muziek- en zanggezelschap. Om half 10 ure des avonds een groote lichtstoet, met medewerking van de muziek en onder het zingen van vaderlandsche liederen. Te 1Ö£ ure schitterend vuur werk op het marktplein. Mocht prachtig weder dezen feestdag begunstigen, dan knnnen we ons niet' anders voorstellen of de herdenking van Neerlands onafhankelijkheid zal op velen een blyvenden indruk maken. Eén ding vinden we jammer, n.l. dat de corporatie „Het, Weezenarmbestuur" geen vrijmoedigheid kon vinden een gunstige beschikking te nemen op het verzoek van het feestcomité, om een feestgave voor de armen af te zonderen ook dat deel onzer ingezetenen moge niet worden vergeten." Hopelyk komt het bestuur nog op zijn besluit terug. St.-Aiinaland, 25 Aug. Zaterdagvoor middag te 10 uur vergaderde de ge meenteraad ouder voorzitterschap van den heer A. J. Bierens. Bij den aanvang waren 6 leden aanwezig; iets later ver scheen ook de heer Quakkelaar. De gemeente-rekening over 1912 werd met algemeene stemmen voorloopig vast gesteld in ontvang op f 20852,77, in uitgaaf op f 18463,54, dus met een batig saldo van f 2389,23. Eveneens met algemeene stemmen werd goedgekeurd de rekening van't Weezen armbestuur over 1912, welke rekening sloot met een overschot van f 4046,57. Ia de verordening, op het Weezen-arm bestuur werden op voorstel van Burgem. en Weth., alweer met algemeene stemmen, eenige wijzigingen aangebracht, in ver band met de nieuwe Armenwet. De voornaamste wijziging was, dat het oudste lid van den raad, dat tevens lid van het Weezen-armbestuur is, niet per se voor zitter van dat bestuur zal zijn, om te voorkomen dat een voorzitter met veel ervaring te eeniger tijd zijn plaats moet ruimen voor een leek in dat opzicht, die toevallig een paar maanden ouder is. De heer Heijboer wenscht van den voorzitter te vernemen hoe ver zich nu eigenlijk de macht van den gemeenteraad uitstrekt inzake de handelingen van het W eezen-armbestuur. De voorzitter antwoordt, dat hij de verhouding niet beter kan aanduiden, dan door te wijzen op de verhouding van Gedeputeerde Staten tot den ge meenteraad. Te 11 uur precies werd de bus geopend, welke de inschrijvingsbiljetten bevatte voor den bouw van een achtste school lokaal en andere werkzaamheden. De laagste inschrijver was de heer T. Dyk- slag van Tholen voor f 3535. Daarop volgde de wed. A. Soeter van St.-Anna- land voor f 3748, de gebr. Kurvink idem, voor f 3874 en de heer M. van Driel van Oud-Vossemeer voor f 4320. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. CoHjnsplaat. Door een 5-tal dames hier ter plaatse worden pogingen in het werk gesteld om omstreeks Kerstmis een bazar te houdenwaarvan de opbrengst zal bestemd worden voor de aanschaffing van een ligtent ten bate van tuberculoselijders. Reeds is een circulaire rondgezonden, waarin bij de ingezetenen om steun wordt gevraagd, 't zij in geld of in voorwerpen van allerlei aard. J.I. Donderdagvoormiddag had het ruim 2-jarig dochtertje van den timmerman J. L. Stols in een landbouw- schuur alhier het ongeluk met de hand in een stroomolon te geraken, tengevolge waarvan één der vingertjes zoodanig werd gekwest, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Goes, 23 Aug. De route, die het koninklyk echtpaar bij het bezoek aan deze gemeente op Zaterdag 30 Augustus a s. zal nemen, is thans officieel bepaald. Na aan het station in de auto's te hebben plaats genomen, zal gereden worden naar go meld wordt zeer lang zaam langs Stationsweg, Jacob Valcke- straat, Voorstad, Oostsingel, Groote Kade] Bierkade, Turfkade en 's-H. Hendriks- kmderenstraat, om verder langs den 's Heer Hendrikskinderendijk, Middel burg, het einddoel van dezen autotocht, te bereiken. H. M. de Koningin en de Prins zullen op 30 Augustus op hun auto-tocht naar Goes en Middelburg eon Zeeuwsche hofstede in- den Kraayertpolder, onder 's-Heer-Arendskerke, bezichtigen. Onze gemeente kan dezer dagen weer van een kermis genieten, als in lange jaren hier niet is voorgekomen. In tegenstelling met het vorige jaar, toen het marktplein en de andere bouwplaatsen groote open vakken ver toonden, zyn alle beschikbare plaatsen thans gevuld met de meest verschillende vermakelijkhedencarrousels, tobogang, tenten van vermaak, menagerie, danstent, circus, alles is aanwezig. Vele gemeentenaren zien met vreugde de echte,, ouderwetsche kermis in onze gemeente weer terug. lersoke. De heer A. Bustraan, schipper bij de visscherij-politie op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, is met ingang van 1 September als zoodanig verplaatst naar Bruinisse. De gefopte reiger en de gelukkige visscher. Een inwoner van Ierseke ving dezer dagen op een heel eigen aardige wijze een dikken paling. Hij was in de Ierseksche Moer aan het visschen, toen er onverwachts, vlak by hem, een reiger uit de sloot opschoot. De man schrok hiervan zoodanig, dat hy zyn hengelstok liet vallen en een luiden kreet gaf. Door den schreeuw van den man schrok op zyn beurt de reiger en liet daardoor zyn buit, een dikken paling, vlak voor de voeten van den visscher vallen. De verblufte man nam deze onver wachte vangst mee naar huis. De reiger had hem een paling van bijna 1 kilo zwaarte voor de voeten geworpen. Neuzen, 23 Aug. Vrijdagavond zijn door de gemeente-politie alhier een modiste en haar man, beiden van Belgische nationaliteit, in verband met de zedelykheidswettèn, over de grenzen gezet. l'ost en Telegrafie. Met ingang van 1 September zyn benoemd tot leerling-assistenten by de Post en Telegrafie te Middelburg N. de Pagter, brievenbesteller aldaar en M. J, van Donge en M. v. d. Berg, brieven en telegrambestellers te Zierikzee. Landbouw en Veeteelt. Bij het de vorige week gehouden examen voor hoefsmid zijn o.a. geslaagd O. J. van Dongen te Oud-Vossemeer en C. Gebraad te Tholen. O N D E R W IJ S. Horloges en vulpenhouders cadeau. Wel buitengewoon is het aanbod in het nommer van heden gedaan door Gebr. E. M. Cohen, te Arasterdam. Als men uit een lijst van beste boeken, die al spotgoedkoop zijn, voor f 5 koopt, krijgt men een remontoir-horloge cadeau. Zij, die voor slechts f 2. koopen, krygen cadeau een vulpen houder, beste qualiteit. Deze aanbieding verdient wel alle aandacht. Bij Kon. besluit zijn voor het tijdvak van 1 September 1913 tot uit. Augustus 1914 benoemdtot leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee de heer P. Mullers te Utrecht; aan de R. H. B. S. te Goes de heer E. J. Poll te Haren. De te Terneuzen opgerichte Hoogere Burgerschool zal Woensdag 17 September worden geopend. Het Hoofdbestuur van het Ned. Oud. Genootschap herinnert er aan, dat door de aftreding van mej. E. Weeve- ringh en de heeren M. Mieras Jr. en J. Porte als leden van het H.B. en den heer L. C. T. Bigot als lil der Weerstandscommissie candidaten moeten worden gesteld voor de vacaturen van: een lid van het hoofdbestuur, wonende te Amsterdam, een lid van het hoofd bestuur, wonende in het district Gelder land, een lid van het hoofdbestuur wonende in het district Utrecht en Noord- Holland (buiten Amsterdam) en een lid der Weerstandscommissie. Candidaatstel lingen moeten bij het H.B. zijn inge komen vóór 15 September e.k. en iedere aanbeveling moet vergezeld gaan van een verklaring, dat de aanbevolene de candidatuur aanvaardt. KERKNIEUWS. Ned. Ilerv. Kerk. Op 64-jarigen leeftijd is Donderdag 1.1. te Heemstede overleden de heer J. C Benit, sedert 1910 eraeritus-predikant. De overledene was laatstelijk predikant tePurmerend, van 18951898 te Zierikzee, Bedankt voor het beroep te Wezep (G.) door dp. J. E. Klomp te Poortvliet. Koninklijk bezoek aan Rotterdam De Koningin en Prins Hendrik brengen Donderdag 4 September een bezoek aan Rotterdam. Het Koninklyk echtpaar zal ten raadhuize de leden van den gemeenteraad ontmoeten. Verder wordt een bezoek gebracht aan het etablissement ,Fijenoord". Geen „Merci", maar „Dank 11". Bij dienstorder van den directeur- generaal der Staatsspoorwegen zyn conducteurs en treincontroleurs er op gewezen, dat zij bij het in ontvangst nemen van plaatsbewijzen, die door hen geknipt zullen worden, voortaan niet meer beleefdheidshalve „merci" mogen zeggen. Bij het overhandigen van kaartjes moet in 't vervolg uit hun mond het dank u" klinken. Een zorgwekkendo statistiek. In alle landen van West-Europa is de krankzinnigheid toegenomen en wel in veel sneller tempo dan het bevolkings cijfer is gestegen. De voor zitter van het Geneeskundig Congres te Londen deelde mee, dat alleen in Engeland, waar in 1859 36000 krankzinnigen voorkwamen, dit aantal in 1913 gestegen was tot 138,000, dus een toeneming van onge veer 275 procent, terwijl de bevolking in dien tyd met niet meer dan 87 procent steeg. WAAGHALZERIJ. Op het vliegveld te Buc (Frankrijk) steeg Dinsdagmiddag de aviateur Pegoud op. Hij nam een parachute mee. Op een hoogte van 200 M. zagen de toeschouwers de parachute zich ontplooien en van het toestel zich losmaken. De aviateur had zijn toestel verlaten. Terwijl de parachute met den overmoedigen vlieger langzaam naar beneden zweefde, viel de aeroplane voorover, snel naar beneden; op eenige meters van den grond richtte zij zich weer op en steeg een vijftigtal meters om ten slotte veel verder tegen den grond te pletter te slaanDe aviateur daalde intusschen toegejuicht door vele belangstellenden in een bosch. Zijn parachute bleef hangen tusschen de boomen, waarna Pegoud geheel ongedeerd den grond bereikte. Hftlberstadt, 22 Aug. Op het vliegveld alhier is hedenmorgen luitenant Schmidt uit Bromberg, bij een vlucht tor ver krijging van een brevet voor vlieger, met zijn eendekker van 500 M. hoogte naar beneden gestort. Hij was dadelijk dood. Zeldzame gasten in hei Haagsche bosch. Een schouwspel, door geen mensoh ooit te voren gezien, deed zich Woensdagmorgen tegen 12 uur aan de talryke wandelaars in het Haagsche Bosch voor Op één der wegen ontmoetten zij, in gezelschap van verscheiden andere wielrijders, een fietsrijdenden beer en een fietsrydenden chimpansee, die, trotsch en welbewust naast hun temmers en in gezelschap van directeur Willy Hagen beek, een toertje door het Bosch maakten. Deze zeldzame wielryders veroor zaakten natuurlyk grooten toeloop. Des middags dronken de fietsers in het „Roomhuis" koffie, waarby „Lord Robinson" (de beroemde chimpansée) met een geweldig air zyn „Papyro.?" aan de sigaar van den heer Hagenbeek aanstak en den aromatischeu rook behaaglyk door zyn stompen neus blies.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1