ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 22 Augustus 1913. Tweede Blad. (Z ierikzecsche Cour a n t). A B O.N N E M E N X. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9430. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur. J. WAALE. A D V E R X E N X I E N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Woensdags- en Vrijdagsmiddag» uiterlijk 2 ure NIEÜWSTIJDIN GEN. De Balkan-Crisis. Salonlkt, 20 Aug. 18 Turken zyn ter dood veroordeeldwegens moord op Christenen, te Selfidje, terwyl ook 23 Bulgaarsche comitadji's ter dood ver oordeeld zijn. Constantlnopel, 20 Aug. De Porte zond gisterenavond aan haar gezanten een rondschrijven, waarin dezen opgedragen werd de mogendheden in kennis te stellen van een nieuwe reeks van wan daden, door de Bulgaren in Thracië en voornamelijk in het door de Grieken ontruimde gebied bedreven. De streken zouden, volgens het rondschrijven, vol komen verwoest zijn. De gezanten zullen aan de mogendheden verzoeken te Sofia een ernstig protest te doen hooren, ten oinde aan een dergelijken toestand een einde te maken. AMERIKA. New-York, 21 Aug. Door onbekende oorzaak, ontstond brand in een gebouw ten dienste der waterleiding. Meer dan 50 arbeiders moeten om het leven zijn gekomen. Van de 130 werkzaam zijnde arbeiders is het meerendeel gered. Wel zyn behalve de dooden een aantal hunner gewond. Rechter Goodnow, wiens populariteit als vrederechter te Chicago, die van rar. Plowden te Londen evenaart, heeft Zaterdag 'n nieuwe methode in practijk gebracht, om een huiselijken twist bij te leggen. Een vrouw, moeder van twee aardige meisjes, kwam bij den rechter klagen, dat haar echtgenoot haar niet voldoende geld gaf voor haar levens onderhoud. „Wat", zei de rechter tot den mau, die in het gerechtshof aanwezig was, „wilt gij geen geld geven om die lieve meisjes te onderhouden? Ik zal u eens vertellen, wat ik zal doen. Ik koop er een". En zich tot een advocaat wendende, zeide hij: „Wilt gij er ook niet één koopen?" „Ja, zeker", antwoordde deze, en hij haalde reeds zijn portefeuille voor den dag. Toen kwamen vader en moeder beiden toegesneld. „Neeü, neen, riepen zij uit, „we willen ze niet missen „Nu, ziet het dan samen te vinden' zeide de rechter en het echtpaar verliet het gerechtshof, terwijl man en vrouw elk één der glimlachende kleinen teeder omvat hield. Harry Thaw is Zondag uit 't krank zinnigengesticht voor misdadigers te Matteawan weten te ontsnappen en thans bevind hij zich over de grens van Connecticut, waar hij zich in veilig- beid bevindt, daar hij buiten den staat New-York gerechtelijk onaantastbaar is. De volgende bizonderheden zijn thans nog over zijn vlucht bekend geworden. Het was een paar minuten vóór achten, 's morgens, toen Thaw met andere ver pleegden zich op de binnenplaats bevond. Gedurende een half uur bleef Thaw binnen enkele meters van het gevangenis hek heen en weer loopen. Een huur auto naderde, waarin twee goedgekleede personen zaten; zij deden geen pogiDg om met den portier een gesprek aan te knoopen, maar onderhielden zich, naast den auto staande, met den chauffeur, Omstreeks acht uur verscheen een ge- employeerde van het gesticht bij het hek en gaf het gebruikelijke teoken, dat bezoek mocht ontvangen worden, Het hek werd geopend. Of deze ge- employ eerde, die op het psychologisch oogenblik verscheen, beschouwd moet worden als een medeplichtige in het complot, moet nog uitgemaakt worden In ieder geval, toen het hek geopend was, sprong Thaw op den portier toe, slingerde deze opzij en sprong in den auto, die onmiddellijk in volle vaart wegreed. Dr. Kieb, de directeur van het gesticht, verklaarde, dat er geen twijfel kau bestaan of er is bier sprake van een complot in den boezem van bet gesticht. Zooals men zich herinneren zal, schoot Thaw de zoon van een rijke familie te Pittsburg, den architect White, op den daktuin van zijn huis te New-York, op een avond in don zomer van 1906, dood. Het proces, dat daarop volgde, behoorde tot de meest sensationcele de Amerikaanscbe geschiedenis en eindigde met een vonnis, waarbij Thaw krankzinnig werd verklaard en ver oordeeld tot opname in het krankzinnigen gesticht voor misdadigers te Matteawan. Hij kwam daar in 1906. Sedert dien tijd heeft hij eenige duizenden dollars besteed om zijn invrijheidstelling te verkrijgen, echter zonder hiermede succes te hebben. De laatste behandeling van zijn zaak had eenige maanden geleden plaats, welke hiermede eindigde, dat een commissie van geneesheoren hem voor krankzinnig verklaarde. De laatste jaren lieeft mevrouw Thaw zich weinig aangetrokken vau het lot van haren echtgenoot. Een paar maanden geleden ia' zij naar het tooneel terug gekeerd en heeft zij te Londen ge debuteerd als danseres. Thaw, die thans 41 jaar oud is, kon zich den laatsten tijd niet op vele vrienden beroemen. Tot zijn trouwste bezoekers behoorde zijn moeder, dio eveneens een fortuin besteedde om haar zoon vrij te krijgen. Zij had een villa betrokken in de onmiddellijke nabijheid van het gesticht en bezocht hem elke week. OOSTENRIJK. Weonon, 20 Aug. Naar de bladen mededeelen, hebben een ingenieur uit Hamburg en een jurist uit Berlijn bij den officier van justitie WienerNeustadt strafvorderingen tegen prinses Louise van Coburg en haar begeleider Mattasjity ingediend en om beider arrestaties ver zocht. De eischers beweren, dat zij door de prinses en door Mattasjity voor een bedrag van vijf millioen kronen zyn benadeeld. - In een gebouw, behoorende tot de lijfgarde-infanterie-kazerne te Weenen, speelde zich Zondagavond een vreeselijk drama af. De kapitein Wilhelm Eisenkolb verwachtte des avonds bezoek van een hem bekende damenaar aanleiding waarvan hij zijn oppasser, den 25-jarigen Raiko Jakobowicz, een en ander opdroeg. Deze liet zich over de ontvangen bevelen zeer onbehoorlyk uit. Terwyl de kapitein zich met de dame in zijn kamer bevond, begaf de oppasser zich naar de voor kamer en begon daar de wapenkast van zyn meester te doorzoeken. Hierby uitte hy zware bedreigingen tegen zyn superieur, zoodat men het geraden achtte, den officier op het gedrag van zijn oppasser opmerkzaam te maken, Eisenkolb liet een patrouille aanrukken, welke den soldaat zou arresteeren. Voor deze echter ter plaatse was, drong de oppasser de kamer van den -officier binnen en loste op dezen een schot, dat hem in den slaap trof en hem zwaar verwondde. Daarna richtte de soldaat het geweer op de dame en loste een schot, dat haar in de borst trof en op slag doodde. Intusschen verscheen de patrouille. Toen de sergeant Theimer den moorde naar wilde arresteeren, schoot deze hem een kogel in den bovenarm. Hierop trachtte Jakobowicz door een sprong uit het venster te ontkomen, maar bleef zwaar gewond op straat liggen. De toestand van kapitein Eisenkolb is levensgevaarlijk. Zeer waarschijnlijk heeft de oppasser zyn bloedige daad in een toestand van zinsverbijstering ge- FRANKRIJK. De tot een lange gevangenisstraf ver oordeelde Engelsche kiesrechtleidster mevrouw PankhurstJ, is uit Engelanc ontsnapt, en in Frankrijk aangekomen. Zy heeft haar intrek genomen bij haar dochter, die roeds geruimen tijd te Parijs vertoefd en zal daar Fransche genees- heeren raadplegen over haar geschokten gezondheidstoestand Uit Lyon wordt gemeld, dat aldaar een zekere Isidore Fournier, die reeds vijfmaal in een krankzinnigengesticht verpleegd werd, op [het terras van een café, ongemerkt vergift heeft gegoten in een openstaande likeurflesch. Drie gasten die later van de likeur {dronken, zijn ernstig ongesteld geworden. Kort daarop deed de krankzinnige., in een ander café hetzelfde. Ook daar zijn drie personen ziek geworden. De geneesheoren hebben belladonna-vergiftiging vastgesteld. Four nier verklaarde bij zijn arrestatie, dat hij belladonna voor een volkomen on schadelijke, aaugenaam smakende ver snapering hield. DUITSCHLAND. Hamburg, 21 Aug. Hedenmorgen heeft in het naburig Wilhelmburg een brutale roofaanslag plaats getónd. Ora 10 uur hield een huurauto uit Hamburg stil voor de gemeentelijke spaarbank. Twee mannen stegen uit en eischten, dat de kassier de kas zou overgeven. Deze verdedigde zich echter en weigerde dat te doen. Toen schoot een der aanvallers den kassier een kogel door het hoofd. De beambte zonk neer, van welk oogenblik de beide roovers gebruik maakten de kas te stelen waarna ze in een auto ontkwamen. Tot nu toe heeft men geen spoor van ze ontdekt. De kassier is zwaar gewond. Hoeveel er gestolen is, is nog niet bekend. Een onder buitengewone om standigheden bedreven moord is Maandag ochtend to Berlyn ontdekt. In de Warschauer Strasse vond men op haar bed uitgestrekt, het lijk van een 37- arige, van haar man gescheiden vrouw, Sckelt genaamd. De moordenaar heeft zichzelf in een achtergelaten brief be kend gemaakt. Het is de 30-jarige monteur Karl Kossau, eveneens in de Warschauer Strasse woonachtig. Kossau, die met vrouw Eckelt sedert jaren in intieme relatie stond, zegt, dat jaloezie als aanleiding tot den moord moet be schouwd worden. Ily heeft de vrouw reeds in den nacht van Zaterdag op Zondag doodgeschoten, het lyk in bed gelegd, met bloemen versierd en naast iet hoofd der vermoorde vrouw zyn portret en de fotografieën hunner tinderen neergelegd. Op een badmuts, die hy naast de vermoorde neergelegd had, heeft hy de bekentenis van zyn daad opgeschreven. De moordenaar is voortvluchtig. Zooals hij zelf in een brief aan één zyner buren vermeldt, is hy Zondag naar Wriezen vertrokken, ora daar zijn eigen vrouw, van wie hy gescheiden leeft, te vermoorden en daarna zelfmoord te bedrijven. De politie te Berlyn heeft zich onmiddellijk met de autoriteiten te Wriezen in verbinding teld, daar men Kossau niet voor toe rekenbaar houdt en vreest, dat hy het in den brief aangekondigde voornemen, om zyn vrouw te vermoorden en daarna zelfmoord te bedrijven, zal uitvoeren. Men hoopt hem vóór dien tyd te kunnen arresteeren. Te Oberkassei heeft een ernstig automobielongeluk plaats gehad. Een auto, waarin vier heeren en drie dames gezeten waren, die naar de kermis te Oberkassei wilden ryden, vloog met een vry groote snelheid tegen een boom op. Alle inzittenden werden uit het rijtuig geslingerd en bekwamen levensgevaar lyke verwondingen. De toestand der drie dames moet zelfs hopeloos zyn. BELGIË. Gent, 20 Aug. Het Spaansche paviljoen op de tentoonstelling is door brand ge heel verwoest. De Kamer heeft met 80 tegen 25 stemmen en 14 stemmen blanco het eerste artikel van het nieuwe belasting- ontwerp aangenomen, waarvan de tweede alinea een belasting instelt op inkomsten van naamlooze vennootschappen in het buitenland en den Congo, welke België een of meer filialen hebben. Uit Johannesburg wordt aan de Daily Telegraph gemeld, dat volgens betrouwbare berichten te Kilo, in Bel gisch Congo, een goudlaag ontdekt is, die zoo rijk is, dat Ivilo bestemd schijnt bet eorsto gouddistrict ter wereld te worden. Openbare Gemeenteraadsvergadering te Thoien, op Dinsdag 19 Aug, des namidd. te 2 uro, Voorzitter de burgemeester M. G. van Stapele. Tegenwoordig zijn 10 leden. Afwezig mot kennisgeving de heer W. Moelker. Eenige bezwaarschriften van de heeren W. Lievisse Adriaause, S. Visser, hoofd der bizondere school, H. Zachariasse en Joh. Schot Cz., tegen den hoofdelijken omslag, werden verwezen naar de des- betreflende commissie. Ingekomen is een verzoekschrift der visschers vereeniging „Helpt Elkander", Thoien, waarin zy den Raad vragen willen geven een schuilhuisje om voor op de haven vertoevende visschers dan een gelegenheid te hebben, waar zij bij slecht weer kunnen schuilen. Als plaats voor wijst zij in haar request aan, een plaats ju de omgeving of tegen bet huis van Kaan. De heer Wagemaker vraagt omtrent dit huis eenige inlichtingen. De voorzitter zegt dat in den boezem van Burgem. en Wetli. ook het ge- wenscht voorkwam, de voormalige woning van Kaan voor dit doel te bestemmen. Ten lo loopt de termijn van onbewoon baarverklaring af, en zou deze weer dus moeten verlengd worden, en ten 2o zal de heer A. Hofman spoedig zijn nieuwe woning betrekken, waardoor voor de kinderen van Kaan weer een woning vrijkomt om te betrekken. De heer Van der Stel zag gaarne dat t huis van Kaan nu maar werd afgebroken. Wij hebben nu eenmaal besloten tot onbewoonbaarverklaring, en het is in ieders oog een onooglijk gebouw, dat beter is zoo spoedig mogelijk te ver dwijnen. Doch liever had bij, dat dit voorstel werd aangehouden tot de vol gende vergadering. De leden en ook Burgem. en Weth. kunnen dan zelf nog eens zich op de hoogte stellen. De heer Kegge meent, dat dit huis wel wat groot is, en op heden niet eens zoo geschikt is voor dat doel. De heer Van Vredenburch acht het verstandig deze zaak te verdagen tot eene volgende vergadering. Met hetjoog op de brugplannen is eene beslissing omtrent het voormalige huis van J. Kaan nu niet gewenscht. Gaarne zal hij adres santen ter wille zijn, maar zou gaarne ook zien dat de visscheryvereeniging het onderhoud op zich nam van een te stichten schuihuisje Te dien einde noodigt hij Burgem. en Weth. uit om met de visscherij vereeniging in contract te treden. Daarop wordt het voorstel Van der Stel in stemming gebracht en met alge- meene stemmen aangenomen. Wordt voorgelezen een adres van de heeren F. en W. Moelker, waarin zij den Raad mededeoling doendat zij wenschen over te gaan tot opruiming van een trap aan hun oesterloods, welke trap vroeger diende tot ingang in de Zoute Vest, voor den heer W. Boogaard, tot het in en uithalen van visch uit zijn beunen. Adressanten, zegt de voorzitter, be weren deze trap van de wed. Boogaard voor f 10 gekocht te hebben, terwijl weer anderen meenen ook eigendoms recht op dien trap te hebben. De heer Van der Stel zegt, dat wij er weinig mede te maken hebben, wie de eigenaar is. Doch hij voor zich meent, dat de Raad wel kan besluiten, het ver zoek van adressanten toe te staan. De voorzitter zegt nog, dat hij de concessie-voor waarden eens zal voorlezen. De Raad kan dan beter een besluit nemen. Nadat deze gelezen zijn, zegt de heer Kegge, dat hij voor zich overtuigd is, dat de heeren Moelker de eigenaars waren, omreden zij direct na het over lijden der wed. Boogaard den sleutel had- deD, die toegang geeft tot het poortje. Ja, zegt de heer Hollestele, maar ook anderen beweren den slentel te hebben. De heer Kegge zegt, dit wel best te kunnen begrijpen, daar de sleutels der daar aauwezigo poortjes in het latwerk allemaal dezelfde zijn. Dus zoodoende krijgen wij veel eigenaars. Daarop wordt met algemeen© stemmen besloten, adressanten te berichten, dat de Raad geen bezwaar beeft tegen de opruiming. Ingekomen is een request van den heer C. J. Greep, waarin deze vraagt vergunning tot liet bouwen van een paar woonhuizen op een afgesloten terrein, gelegen nabij de gasfabriek aan de Boschstraat. De Voorzitter zegt, dat op dit verzoek het advies der Gezondheidscommissie ge vraagd is en dat dit ook is ingekomen, maar voor adressant in ongunstigen zin, weshalve ook Burgem. en Weth. niet konden besluiten tegen dit advies in te gaan, en den Raad voorstelt adressant te berichten, dat op zijn verzoek geen gunstige beschikking kan worden ge geven. De heer Wagemaker vraagt, waarom deze zaak niet wordt aangehouden tot een volgende vergadering. In den regel worden toch bouwwerken niet in dezelfde vergadering afgedaan. De leden kunnen zich dan alle ook beter overtuigen, waar de plaats is, waar adressant bouwen wil. De heer Vredenburch is daar bepaald tegen, omdat het terrein niet bereikbaar is, dan door een toegang te maken door de Plantage, 't ligt dus van de open bare straat af, en kan ook niet tot straat gemaakt worden. Met Greep is voldoende omtrent deze zaak geconfereerd, die ook zelf het onmogelijke, er van inziet, om de zaak daar tot een goed einde te brengen. De heer Quist zegt geen gelegenheid gehad te hebben, om de zaak daar eens op te nemen, daarom wil hij gaarne vragen, waar het terrein ligt. De heeren Noske en Van der Stel maken het daarop voor hem duidelijk, waarop de heer Quist ook zegt, dat het maar een rare plaats is om er te bouwen. De heer Noske zegt ook, dat het be paald geen zin heeft daar te bouwen. De plaats leent zich niet voor dat doel. De heer Wagemaker wensclit toch de zaak aan te houden. Ieder der Raads leden kan zich dan persoonlijk overtuigen, staan dan vrijer tegenover de ver zoeken. De voorzitter zogt, dat de heer Wage- fnaker daartoe het volle recht heeft, volgens het reglement van orde. Dit wordt toegestemdwaarop het verzoek wordt aangehouden. Daarop stelt de voorzitter aan de orde, onderzoek der geloofsbrieven van liet herkozen Raadslid J. Kegge. Hij benoemt hiervoor een Commissiebestaande uit de heeren Quist, Vredenburch en Noske, die zich enkele oogenblikken naar de secretarie begeven, daarna wederkeeren, waarop de heer Van Vredenburch rappor teert, dat de geloofsbrieven in orde be vonden zijn. De voorzitter zegt, dat de heer Kegge eerlang weer dan -als Raadslid zal worden toegelaten. Voorgelezen wordt eene nieuwe ver ordening op de kantoor-uren voor de ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Met 9 tegen 1 stem worden dezelve definitief vastgesteld. Tegen de heer Wagtho. Het volgende punt, de salaris-regeling de gemeente-ambtenaren, gaf stof tot nieuwe bespreking. Nadat het rapport der Commissie ge lezen was, vond de heer Van der Stel de zaak zóó gewichtig, dat hij liever al de genoemde cijfers nog eens wilde na gaan, en deze zaak eens rustig bestudeeren. We staan, zegt spreker, weer voor eene uitgave van ruim duizend gulden, en om'daar nu bier zoo onvoorbereid ja op te zeggen, gaat voor mij moeilijk. Wan neer Burgem. en Weth. en Commissie doorgaan op dit rapport, is er van zelf reeds een meerderheid voor hun voorstel, doch achtte hij 't beter, dat al de Raads leden de zooeven gehoorde cijfers nog eens thuis ter nadere overweging inzien. De heeren Van Vredenburch en Wagtho spreken zich uit in gelijken geest en pleitten voor aanhouding. De heer Kegge zegt, dat er één punt in dit rapport is, dat hem wonderlijk voorkomt, namelijk dit, wanneer men vele dienstjaren krijgt, en feitelijk minder werk gaat verrichten, men al hooger loon zal ontvangen. Het spijt «preker, dat deze zaak zoo geregeld is. En ook omgekeerd, het loon verlagen, hoe ouder men wordt, gaat ook zeer moeilijk, daar in den regel de ouderdom meer noodig heeft voor levensonderhoud dan de jeugdige krachten. De heer Quist uit zich in gelijken De heer Noske is tegen aanhouding. Het lijkt wel of wij hier vanmiddag genegen zijn alles aan te houden. Wanneer we zoo voortgaan, gebeurt er niets en wordt er niets tot stand ge bracht. De heer Van der Stel zegt, dat, toen hy bericht kreeg van de Raadsvergade ring, hij de secretarie bezocht, maar de betreffende stukken niet vond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1