Een Mi siiim der Pink Pillen Ingezonden Mededeelingen. ADVERTENTIEN. Arts HAENTJENS, Speciale behandeling v. Asthma. Tot de voornaamste posten van ont vangst behooren: de landpachten van 37.91,16 Hectaren bouw- en weiland ad f 3287,86wegens verhuurde zitplaatsen f 2273,35; wegens inschryving op het Grootboek Ned. Schuld 2\ pCt. van f 14400 f 347wegens inschryving Grootboek N. Sch. 3 pCt. van f 1700 f 49,28; wegens collecten in de kerk f 337,56. Tot de voornaamste posten van uitgaaf behoorenonderhoud tuinen en kerk plein f 436,12®rjjtuighuur van den predikant by preeken elders f 148,80; betonwerk f90,81; leidekkerswerk f95; verlichting, levering, lood- en zinkwerk f238,71; timmerwerk f 517,90,'; schilders- werk f 295,46; metselwerk f 262,616; hoofdelyken omslag, bedrijfsbelasting en personeele belasting, in totaal f 254,97 bydrage aan het ziekenfonds f 100, benevens de salarissen der verschillende functionarissen, en grond- en polderlasten. ONTWERP voor een gecostumeerden historischen optocht, ter gelegenheid van het Onafhankelykheidsfeest te Zierikzee, op 30 September 1913. Muziekkorps met vaandel. Wapenheraut Zeeland te paard. Id. Schouwen te paard. Id. Duiveland te paard. Vlaggedrager Zierikzee. (Vlag roode en zwarte banen). Wapenheraut Zierikzee te paard. Nu kunnen volgen, te paard of te voet, personen die herinneren aan de onderscheidene eeuwen van Zierikzee's bestaan. Wenscht men dit in tijdsorde, dan komt eerst in aanmerking de aloude patroon van de stad St.-Lieven (f 657). Deze wordt als bisschop afgebeeld, en kan voorgesteld worden te voet, onder een door 4 personen gedragen baldakijn, of te paard. Groep 12e eeuwsche poorters. Graaf Willem I van Holland (f 1222) te paard (hierbij kunnen enkele edelen). Deze bezocht herhaaldelijk Zierikzee, o. a. in 1203. Graaf Willem II van Holland (f 1256) te paard, Roomsch Koning, d. i. toe komstig Duitsch Keizer, bezocht ook meer dan eens onze stad. Van hem is de oudste keur van Zierikzee van 1247. (Ook bij dezen kunnen edellieden zijn). Graaf Willem 111 van Henegouwen (t 1337) te paard. Deze had in 1304 Zierikzee dapper verdedigd tegen de Vlamingen. Witte van Haemstede te paard. (Verdedigde in 1304 ook Zierikzee dapper tegen de Vlamingen). Melis Stoke, beroemd geschiedschrijver, was in 1304 in de belegerde stad. Een paar Tempelridders te paard. (In 1312 hier omgebracht). Groep middeleeuwsche boogschutters. (De Z.zeesche boogschutters werden in 1355 door den Graaf begunstigd. Philips I de Goede, van Bourgondië, te paard (hierbjj, desgewenscht, edelen). Karei I, de Stoute, in 1468 als Graaf gehuldigd te Zierikzee (buiten de stad wegens de pest), te paard. Willem Bolle, Baljuw van Zierikzee, enz., 1475, te paard. Karei II of Karei V te paard. (Bezoekt o. a. 1515 en 1540 de stad). Lieven Jacobszoon de Huybert, opper- djjkgraaf van Schouwen (bjj wien Keizer Karei in 1540 logeerde) (f 1557). Levinus Lemnius, beroemd geneesheer (f 1568). Mr. Lieven Janse Kaarsemaker, bekend uit het beleg van de stad door de Spanjaarden. Willem I van Oranje te paard. Louis de Boisot, Admiraal van Zeeland 1576 bij het beleg van Zierikzee). Jan Anthonisse de Jonge, burgemeester enz. van Zierikzee (f 1617), invloed rijk man (voorvader van het tegen woordig adellijk geslacht de Jonge.) Willem III, stadhouder, Koning van Engeland (f 1702) te paard. Willem IV, (stadhouder (f 1751) (bezocht Zierikzee in 1747) te paard. Koning Lodewijk Napoleon, G. K. van Hogendorp, van Limburg Stirum, v. d. Duin van Maasdam, de mannen van Nov. 1813. Willem I, Koning der Nederlanden 1813 te Scheveningen geland, (bezocht Zierikzee in 1823) te paard. Mr. Willem Adriaan de Jonge, (later jonkheer) Mr. Willem Maurits de Blauw, (later jonkheer) Mr. Thomas Adriaan van Adrichem, maire van Zierikzee, mannen die in 1813 te Zierikzee grooten invloed hebben uitgeoefend. Muziekgezelschap. Ruiterjj tot sluiting van den optocht. De stoet is aan te vullen met wapen herauten van de onderscheidene dorpen uit Schouwen en Duiveland, met ridders, krijgslieden enz., ook met onze andere stadhouders. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 76 Cts.; elke regel meer 15 Cts. Mejuffrouw M. G. Struikman, wonende te 's-Gravenhage, Koningshofje 55, schrijft: aDe Pink Pillen hebben mij genezen van een bloedarmoede, die mjj ondermijnde. Mijne ziekte was begonnen met het verlies mijner eetlust en zwakte, terwjjl mijne spijsvertering, weleer zoo goed, langzaam en moeielijk was geworden. Ik voedde mg slecht en mijne verzwakking werd iederen dag erger. Ik was aljjd benauwd en dikwjjls onderhevig aan duizelingen, ver blindingen en schele hoofdpijnen. Het kwam mij voor alsof ik geen bloed meer in mjjne aderen had en ik was altyd koud. Na zonder succes meerdere geneeswijzen te hebben geprobeerd, besloot ik de Pink Pillen te gebruiken. Uwe pillen hebben mij veel goed gedaan en in eenige weken ben ik volkomen genezen. Sedert ik die behandeling heb gevolgd, ben ik onophoudelijk gezond gebleven". Onder een saamgepersten vorm bevatten de Pink Pillen alle bestanddeelen die noodig zijn om nieuw leven en nieuwen rijkdom aan het bloed te geven en de zenuwen te versterken. Zij zijn bij uitnemendheid het onfeilbaar middel tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte. De uitwerking der Pink Pillen is snel en zeker. Zij verkrijgen merkwaardige resultaten, zelfs in gevallen waar de ziekte alle andere behandelingen heeft weerstaan. De Pink Pillen zpn verkrijgbaar a f 1,75 de doos en a f 9,de 6 doozen aan het Generaal- Depöt der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22-huis, te Amsterdam; voor Zierikzee en Omstreken bjj J. W. Gudde, „Het Roode Kruis", Oude Haven en F. P. J. Balfirma W. v. d. Leur, Kaaistraat, SteenbergenW. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen en in alle goede apotheken en drogistergen. Circusleed. Het U. D. verhaalt het volgende van een zwerver, die zich by de politie had aangemeld en voor wien onderzoek naar z'n geestvermogens gewenscht werd ge oordeeld. Hy is omstreeks 40 jaar oud, en zoo op het oog een flinke vent. Zaterdag avond kwam hy uit eigen beweging aan 't hoofdbureau van politie op de Ganzen markt te Utrecht en vroeg er den dienst- doenden inspecteur te mogen spreken. De man was geheel normaal en werd dus by den politie-ambtenaar binnen-' gelaten, aan wien hy mededeelde, iemand te zyn, die dikwyls last heeft van ver standsverbijstering, vlagen, die hy zelf voelt aankomen, en met het oog waarop hy zich dan by de politie aanmeldt om verpleging. Zoo'n aanval voelde hy nu ook Zaterdagavond naderen en daarom kwam hy intyds geneeskundige hulp inroepen. De man was op dat oogen- blik echter nog volkomen kalm en gewoon en vertelde den inspecteur het een en ander van z'n leven. Van huis uit was hy clown in een paardenspel, waar hy ook dikwyls als beryder optrad. Jarenlang had hy als zoodanig dienst gedaanhy was dan ook by vele circusdirecties in betrekking geweest, hier te lande ook nog by Carré en in het buitenland by vele anderen. Het personeel van deze ondernemingen wisselt echter gestadig en zoo had hy heel wat van de wereld gezien, en heel wat van het circusleven medegemaakt, de toejuichingen van het publiek, in het openbaar, en de geweldige inspan ning en zware vermoeienis om de toeren te leeren, waarmede men 's avonds by de voorstellingen het succes moet behalen. Maar van dit laatste weet de menigte, die in den circus de optreden- den bejubelt, niemendal af; zy applau- disseerd gul en welgemeend als alles van 'n leien dakje gaat, staat gauw klaar met critiek als eens 'n enkele maal de oefening mislukt, maar heeft van 't leven achter de schermen niet de minste notitie. En dat leven, mynheer, zoo deelde deze zwerver den ambtenaar mede, is buitengewoon moeilijk; het applaus, dat 's avonds door de tent davert, wordt wel duur gekocht. Indertijd moest ik, staande op een in snellen draf ronddravend paard, een occarino bespelen en daarop de een of andere melodie zoo onberispelijk voor dragen als zat ik op ra'n gemak, op een stoel te spelen. Die toer vereischte méér, dan men zoo oogenschynlyk zou denken; maar de hoop op stormachtige bijvalsbetuigingen van het publiek deed my altoos alle kracht bij zetten. O, dat applaus, die toejuichingen 1 Ze zyn den circus-kunstenaar alles! Op een avond, dat ik den sprong zou maken op het galoppeerende paard, verloor ik rayn evenwicht en ik viel, blesseerde mijn wervelkolom; ik werd voor het vak ongeschikt, kon niet meer ryden, niet meer springen, m'n beste toeren niet meer doen en voor clown alleen was geen emplooy, je moest er altoos paard rijden by kunnen doen. Maar wat nog erger was, ik kreeg last van vervolgings waanzin, die zich by ray afentoeopenbaart, en zoo werd het moeilijk m'n kost te verdienen. Ik ben nu en dan al eens verpleegd geweest, maar doordat ik niet geregeld patiënt ben, en tyden ken van volmaakt in-orde-zyn, werd ik weer uit die inrichtingen ontslagen. Maar komen nu en dan de vlagen terug zooals nu, dan meld ik ray weer aan De man vertelde dit alles héél gewoon. Hy kon, zoo ging hy voort, verschillende instrumenten bespelenfluit, clarinet en occarino. Hy droeg die altyd by zich. En werkelijk haalde hy een fluit uit z'n zak en begon te spelen. Hy speelde zéér goed en hoogst gevoelvol; speelde het Ave Maria van Gounod en nog méér! Dat spelen was z'n troost; her innerde hem vroegere dagen Hoe kwam hy nu zoo in Utrecht verzeild Aangetrokken door den circus Sidoli op het Vreeburg, waarvan hy gehoord en ge lezen had in de kranten. Het paarden spel trekt hem nog altoos; trekt ieder een, die er eens bij is geweest, trekt onweerstaanbaar, zóó, dat je er naar toe moet gaan. Je moet het weer zien, die circus-tent met raenschen en met paar den, de clownerie en de acrobaten, je moet die atmosfeer weer rondom je voelen, de manége zien, maar bovenal het applaus weer hooren, de toejuichin gen, het handgeklap van al die rangen, als alle toeren gelukt zyn, en de be dienden klaar staan om de paarden op te vangen. En zoo was hy hier in den circus geweest, den geheelen avond. Maar toen de voorstelling afgeloopen was en de tent leeg stroomde, toen het verleden weer by 'm opkwam, hoe het vroeger was en hoe nu toen had hy meteen gevoeld dat z'n hoofd dit alles weer niet verdragen kon en hy was naar de politie gegaan. Voor opneming. Enkele uren later had de man een geduchten aanval te doorstaan. Hy waande zibh achtervolgd door vroegere circusdirecteuren en was in die mate z'n verstandelijke vermogens kwyt, dat men op het politiebureau de grootste moeite had om den armen kerel in be dwang te houden. Hy zal naar Medemblik worden gebracht. Dè „Imperator". Omtrent de eerste reis van het nieuwe schip, de 50.000 tonnen metende „Imperator", van de HamburgAmerika- Linie, worden de volgende bizonderheden gemeld Dit schiphet vierschroef-türbine- stooraschip „Imperator", is than* het grootste schip der wereld. Op zyn eerste reis naar New-York en terug heeft het bizonder goed vol daan. In het bizonder werd de uiterst rustige gang geroemd, want ondanks de machtige krachtsontwikkeling van 62.000 Pk., was geen schudden of dreunen te vernemen. Ook het somtyds zoo lastige rollen en stampen, was niet te bespeuren, dank zy de „slingertanks", waarmede het schip uitgerust is. Hier door heeft zoo goed als geen enkele der passagiers, hoewel het schip som tyds met slecht weder te kampen had, last van de gevreesde zeeziekte onder vonden. Verbazing wekken de zonder voor beeld zyude ruimten en de doelmatige inrichting der kajuiten, die menige kamer aan het vasteland in een eerste klasse hotel overtreffen. Een opgewekt leven heerschte aan boord. De prome nade-dekken,. van vijf tot zeven meter breed, zyn deels open, deels met schuif ramen voorzien, welke deze dekken beschutten bij ruw weder. Wie het dan ook mocht gaan vervelen, kan zich in de turnzaal of het zwembad gaan ont spannen. Het laatste heeft voortdurend een zeer druk bezoek gehad. In dit zwembad zijn meermalen sportfeesten gehouden, waarby men wedstryden ge organiseerd heeft in estafette-zwemmen, polospelen, ringspringen. Men vergat by die zwemfeesten, dat men aan boord van een stoomschip was. De speelplaats der kinderen is op het promenade-dek A, waar de jeugd in groote kisten met zand kan spelen, als aan het strand op een badplaats. In den wintertuin gebruikten de passagiers des namiddags hun five o'clock teaonder het genot van de muziek der scheepskapel, en wie rust prefereerde, kon in de gezelschapszaal verpoozing zoeken. In dit salon kwamen des avonds na het diner meermalen 700 bezoekers by een. Het Ritz Carlton- hotel-restaurant, dat in verbinding met den wintertuin staat, maakte een buiten gewoon ryken indruk, en 't was er in den regel druk en gezellig met gezel schappen, die aan aparte tafeltjes dineerden. De feest- en balzaal spant de kroon en maakt een verrassenden indruk door haar groote afmetingen van 221 M. lengte, 17 M. breedte en 6 M, hoogte. Het plafond is door een kunste naarshand geschilderd, de wanden zyn met kostbare antieke gobelins behangen. In deze zaal verzamelden de passagiers zich voor den dans of om naar een concert of andere kunstvoordrachten te luisteren. Ook daar vergat men aan boord van een schip raidden in den oceaan te zyn, maar waande men zich in de feestzaal van een eerste rangs hotel. Ook de tweede klasse is keurig en smaakvol ingericht en kan wedyveren met de eerste kajuit van menig ander schip. De meeste kamers zyn tweebeddig, weinige slechts voor 3 of 4 personen ingericht. Ook hier heeft de eetzaal niet meer de uit den tijd zijnde lange gemeenschappelijke tafel, maar dineeren de passagiers er met hun eigen gezel schap aan tafeltjes voor twee, drie of meer personen. Evenals in de eerste klas heeft men ook hier een rooksalon, gezelschapszaal en hal en ook een lift om de verschillende dekken te kunnen bereiken. De turnzaal voor de tweede klasse is de eerste, welke ten behoeve van tweede klasse-passagiers aan boord van eenig stoomschip is ingericht. De promenade-dekken, waarover de tweede klasse-passagiers beschikken, zijn bizon- der ruim en geriefelyk. Tengevolge van de reusachtige afmetingen van de „Imperator" is dit raogelyk. In de derde klasse zijn hoogstens zes passagiers by elkaar; de meeste hutten hebben echter slechts slaapgelegenheid voor 2 ol 4 personen. Ook hier mooie, breede promenade-dekken, een keurig aangekleede gezelschapszaal en schryf- kamer, met een behaaglyk rooksalon. Voor de tusschendeks-passagiers wordt ook goed gezorgd. Ou af haii kei (j kheidsfeesten Te Axel zal op Donderdag 28 en Vrydag 29 Augustus het onafhankelyk- heidsfeest worden gevierd. Den eersten dag worden feestredevoeringen uitgespro ken, wordt een kleppermarsch uitgevoerd, waarna een historische optocht, voor stellende den intocht van Willem van Oranje als souverein vorst te 's Graven- hage in 1813, aan welken optocht 200 personen deelnemen, zal plaats hebben. Des avonds concerten, verlichting en vuurwerk. Den tweeden dag staat op het pro- graramakindercantate,coneours-hippique, concert en bioscope-voorstelling in de open lucht. Inwijding Vredespaleis. De regeering zal op 28 Augustus, ter gelegenheid van de opening van het Vredespaleis een groot feestmaal voor 120 a 130 genoodigden in de Ridderzaal op het Binnenhof aanbieden aan de te 's Hage op dat oogenblik vertoevende vreemde gastenwaarbij aanzitten de heer en mevrouw Carnegie, de gezanten, de raad van beheer van het Hof van Arbitrage en hooge Nederlandsche auto riteiten. Gemengd Nieuws. Iemand schryft aan Het Handelsblad: „Ik ben eenigen tyd geleden met eene weduwe getrouwd, die eene dochter van achttien jaar had. Myn vader, die my dikwyls kwam bezoeken, werd verliefd op dat meisje, huwde haar en werd daardoor mijn schoonzoon, terwyl myne schoondochter rayne moeder werd, omdat zy de vrouw van myn vader is. Eenigen tyd daarna beviel rayne vrouw van een zoon, die, omdat hij de broeder van mijne stiefdochter is, de broer van myn vader is en tevens myn oom. Myn stiefmoeder, die, als zuster van myn oom, tevens myn schoonzuster is, werd ook moeder van een zoon, waar door ik een broeder en tevens een stiefzoon kreeg. Mijne vrouw is rayn schoonmoeder, omdat de vrouw van myn vader haar dochter is; ik ben de echtgenoot van myn dochter en tevens haar kleinzoon en aangezien de echtgenoot van de schoon moeder van één persoon, ook de schoon zoon van dienzelfden persoon, is, ben ik myn eigen schoonvader". TELEGRAMMEN. Middelburg, 22 Augustus. Als no. 1 staat op de aanbeveling van Griffier van den polder Walcheren Jhr. H. J. van Adrichem Boogaert, burgemeester te Brouwershaven. 's-Gravenhage, 22 Augustus. Benoemd van 1 September 1913 tot ultimo Augustus 1914 tot leerares aan de R. H. B. S. te Zierikzee, mejuffrouw J. Yaleton te Apeldoorn. MARKTBERICHTEN. Middelburg, 21 Aug. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer nog niet groot. Van nieuwe tarwe waren enkele partijtjes ter markt, maar niet droog, jarige in een vaste stemming. De pryzen waren als volgtjarige tarwe f 6,75 h. f 8,75; kroonerwten f 13,50 f 14,50; alles per H.L.karweizaad f 13,50 h f 14,50 per 50 kilo. 403de Staatsloterij. Collecten uit liet 2e district van Zeeland. Trekkingen der 3e klasse van 18, 19, 20 en 21 Augustus 1913. Prijs van f 5000no. 20010. Prijzen van f 45: 0022 C032 0214 G230 6241 G255 0200 0279 7309 7325 7328 7997 19069 20005 20024 20051 20O5G 20058 Getrouwd: AN DRIES B. SCHELL en CORNELIA L. WAGEMAKER, die, namens wederzydsche familie, hun hartel(Jken dank betuigen voor de vele bljjken van belangstelling, bij hun huwelijk ontvangen. ZlERIKZBS, 0. Noorduouwe;20 Augus,ua 1913- Getrouwd J. DE RIJKE Fz. en M. D. VIJVERBERG J.Jd., die, mede namens wederzydsche familie, hun harteljjken dauk betuigen voor de vele bljjken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Oosterland, 20 Augustus 1913. V Dinsdag 20 Augustus hoopt JAN RINGELBERG, te Brouwershaven, zijn 84sten Geboortedag te herdenken. Met deze vervullen wjj den treurigen plicht U kennis te geven van het overlijden van onze geliefde Echt- genoote en zorgdragende Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, CATHAUNA DE JONGE, in den ouderdom van 73 jaar en ruim 10 maanden. Een langdurig doch geduldig lijden maakte een einde aan haar voor ons allen zoo dierbaar leven. Bruinissb, 22 Aug. 1913. R. DE WAAL. JOHS DE WAAL. D. DE WAAL—Oluee. C. J. DE WAAL. P. L. W. MOL. G. DE WAAL. L. DE WAALBOUMAN. JOHANNA DE WAAL- JUMELET. L. JUMELET. F. DE WAAL. J. C. DE WAALVan Rhee. JAKOB DE WAAL. JANNA DE WAALBusgaard. S. DE WAAL. E. DE WAALScherpen is se. E N. DE WAALHIKDES. A. H1RDES. N. E. DE WAALDe Jonge. I. DE JONGE. Oud-Directeur Sanatorium voor Longlijders, voor Ziekten dep Ademhalingsorganen (Borst, Long, Keel, Neus). Spreekuren: 11—3 en 78 uur, Groote Markt 4a, Rotterdam. De Vereeniging „LAND- BOUWBELANG" te St.- Maartensdyk zal, op Zaterdag 30 Augus tus a.s., des voorm. 111 ure, bij Mej. de Wed. M. Polderman, trachten aan te besteden (le levering van minstens: 28000 K.G. Superphosphaat 14 pCt. 34000 Kaïniet 12,4 pCt. 3000 Kalizout 40 pCt. Levering vóór of op 15 September a.s. 10000 K.G Kaïniet 12,4 pCt. Levering 15 October tot 1 November a.s. De Seoretaris, P. KODDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5