Brieven uit de Hofstad. en nog eens duizenden overgaan of wel een klein aantal visschersschepen en verdere vaartuigen, een scheepsbeweging van geringen omvang. Waar gerekend wordt om de masten strykbaar te maken uit het kapitaal noodig voor bruggenbouw, waar op reramingwerken zed gelet worden, zoude het toch niet aangaan voor een scheep vaartbeweging van zulk een geringen omvang een draaibrug te maken die èn als zeer tydroovend oponthoud èn als kostbaar werk zeer zeker uiteraard on doelmatig zal zyn. Het spreekt van zelf, dat Schuttevaer voor de belangen zyner leden opkomt, doch verliest uit het oog, dat er nog grootfcre belangen zyn. Waar Schuttevaer van negeeren spreekt mag anderzyds wel opgemerkt worden, dat de scheepvaart voor Tholen zelden eenige consideratie neemt met het pontveer, vaak moedwillig wordt af en door gevaren, zonder zich te storen of de passanten moeten wachten of wel het materiaal van den veerman schade lydt of niet. Het slot van Schuttevaer's betoog is wel' merkwaardig. Beweerd wordt, in hoever dit juist is laten wy daar, dat het plan in„ een stadium van stilstand verkeert en men met mannen van de praktyk in overleg treedt, welke maatregel beter vooraf ware toegepast. Schuttevaer meent dus dat de adviseur van den Minister, op welks adviezen en voorschriften het plan is opgemaakt, geen mannen van de praktyk zyn. Er£ vleiend is Schuttevaer niet in zyn oordee over onze Hoofdambtenaren van Water staat. Of zyn deze mannen van de praktyk alleen in Schuttevaer te vinden. Een weinig meer ingetogenheid ware hier in toon en strekking op zyn plaats geweest. In de buitengewone vergadering van ingelanden van den polder Groot- Bette waerde", heden alhier gehouden, is besloten om een grintweg aan te leggen in het verlengde van den Bettewaerdschen dyk. Het bestuur der Carnegie-Stichting heeft aan Nygh Van Ditraar's Uit- gevers-Maatschappy te Rotterdam het auteursrecht van het in- en uitwendige van het Vredespaleis overgedragen en haar dus het uitsluitend recht verleend tot het maken en verspreiden van photographische opnamen. Tegen den dag der plechtige opening, 28 Augustus a.s., zal door haar uitgegeven worden een geïllustreerd werkje met een 20-tal afbeeldingen en een herinneringsbrief- kaart, waarop voorkomt het portret van Andrew Carnegie met zyn handteeke- ning in facsimile, benevens eenige photo's van het Paleis. Brulnlsse, 19 Aug. Door deu weer- vi8scher W. Kok alhier, werd Maandag morgen in zijn weervisscherij een groote bruinvisch gevangen, welke ruim 50 kilo woog. Hij wil hem aan de diergaarde te Rotterdam opsturen. Toen hij het dier ophaalde, had het een makreel nog in zijn bek. Goes, 19 Aug. Gisterenmiddag ontstond, door het spelen met lucifers, brand op de hofstede van den heer J. Vogelaar te Krabbendijke. Een drietal klampen stroo werden een prooi der vlammen. De nieuwe brandbluschmiddelen voor 't eerst in gebruik wisten de belendende ge bouwen te sparen. Middelburg, 20 Aug. Alhier is over leden de heer H. P. den Bouwmeester, geboren te dezer stede in 1853, wet houder, lid van de Provinciale Staten, en voorzitter van de Kamer van Koop handel en van Walcheren's Polderbestuur. Behalve deze openbare betrekkingen, bekleedde de ontslapene nog vele andere bestuursfunctiën. Er was bijkans geen corporatie van eenige beteekenis, of de heer Den Bouwmeester was er voorzitter of bestuurder van. De gemeente lijdt dan ook door'het vërscheiden van dezen man, die een groote mate van kennis en een bizondere wilskracht bezat, een groot verlies. Voor het vele, dat hy in het belang van deze gemeente en in dat van bet geheele eiland Walcheren ge daan heeft, werd de overledene in hooge mate gewaardeerd. Zyn heengaan is dan ook in breeden kring met diep leedwezen vernomen. Door het overlyden van den heer H. P. den Bouwmeester is eene vacature ontstaan in de Provinciale Staten van Zeeland voor het district Middelburg. Daar de beer Den Bouwmeester tot de vrijzinnig-democraten behoorde ontstaat er een groot gevaar, dat de Staten weder „om" gaan, want het staten-district Middelburg is in het geheel geen „vast" links district. Er zitten thans drie rechtsche en drie linksche leden voor het district. Deze drie laatsten werden op 25 Juni j.l. gekozen met 2696, 2665 en 2738 stemmen, terwijl de ooalitie-candidaten respectievelijk 2322, 2331 en 2436 stem men op zich vereenigden. Er zal dus van vrijzinnige zijde alle kracht moeten worden ingespannen om te voorkomen, dat het aantal hunner geestverwanten in de Staten niet van 21 op 20 worde teruggebracht, en rechts van 20 op 21 komt. Het 429te lid is de heer Van Dalsura, de onafhankelijke katholiek. Van rechts zal natuurlijk alles gedaan worden om het in Juni geleden zwaar verlies eenigermate te herstellen. Rechts verloor toen 5 zetels in de Staten. Maandagmorgen heeft het 14e regiment infanterie uit Middelburg en Vlissingen, onder commando van den luit.-kolonel W. H. v. Wieringen Borski de garnizoenen op Walcheren verlaten, om tot den 28en dezer met het 3e reg. inf. uit B. op Zoom een kamp te betrekken naby Ryen. Nadat het muziekkorps uit Vlissingen het Middelburgsch bataljon op de Markt alhier had afgehaald, werden aan gene zyde van Nieuw en St. Joosland de beide bataljons vereenigd om gezamenlyk een marsch naar 's Heer Arendskerke voort te zetten. Aldaar was het na aankomst der troepen om en naby het station een ongewone drukte, niet het minst ten genoege van de omwonende neringdoenden, terwyl ook tal van toeschouwers zich vermaakten met het groote aantal militairen. Precies op het vastgestelde tydstip vertrok de zeer lange extra-trein naar Ryen, waaruit nog lang, naar de Zuid- Bevelandsche boerinnetjes niet het minst, afscheid gewuifd werd. Vlissingen, 19 Aug. By de hier plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den gemeenteraad, is gekozen de heer M. Laernoes (gesteld door een groep kiezers) met 334 stemmen, terwijl op den heer S. A. Luitwieler (a.-r.) 288 stemmen waren uitgebracht. Landbouw en Veeteelt. Tholen, 19 Aug. Iu de heden ge houden Algemeene Vergadering der Af- deeling Landbouwbelang alhier, werd besloten uitvoering te geven aan het genomen besluit in de najaarsvergade ring van 1912 gehouden. Daardoor zullen de leden van Landbouwbelang verplicht zijn om dit jaar de benoodigde hulp meststoffen en voederartikelen op de weegbrug „Eendracht" te laten afwegen, terwijl het volgende seizoen 1914 de leden verplicht zijn dan te wegen op de weegbrug „de Vooruitgang". Mede werd besloten te trachten een voldoende hoeveelheid voederartikelen opgegeven te krygen om tot aanbesteding eerlang te kunnen overgaan. Te hopen is, dat door het besluit dezer vergadering de hangende weegbrugkwestie nu mag zijn opgelost, te meer, daar vele leden van de Vereeniging Landbouwbelang, die tevens aandeelhouders zijn in de weeg brug „Eendracht", dit besluit deden kantelen, wat nooit in bet belang dezer Landbouwvereeniging kan genoemd worden. RECHTZAKEN. De rechtbank te Middelburg veroor deelde den 37-jarigen handelaar in bouwraatrialen J. M., uit Terneuzen, die, gezeten op een motorrywiel, met groote snelheid een hoek van een weg omreed en daarby links hield waardoor hy in botsing kwam met eene wiel- rydster, wegens het veroorzaken van lichamelyk letsel door schuld tot 14 dagen hechtenis. De eisch luidde een maand hechtenis. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tholen ds. A. van der Kooy te Ouddorp. XIX. La saison bat son plenizegt de Hagenaar, als hy nu op Scheveningen vertoeft en er voor alles, behalve voor een Nederlander wenscht aangezien te worden. En hy spreekt dan liever gebrekkig een buitenlandsch taaltje, waarin hy maar amper te verstaan is, dan zyn moedertaal, die hem overigens heusch geraakkelyk genoeg afgaat. Als dan deze naraaak-étranger, boven genoemde woorden heeft geuit, dan )edoelt hy daarmede, dat het seizoen thans zyn hoogtepunt bereikt heeft. Daarin nu heeft hy volkomen gelyk, al kon het evengoed in het Hollandsch zyn gezegd. Maar een exotisch sausje staat héél gekleed en kost niet veel, twee factoren waarmede in de Haagsche samenleving rekening gehouden moet worden. Inderdaad, het is thans vol, overal en er worden nog goede zaakjes gemaakt. De groote, zeer mooie Kurhaus-concert- zaal is avond aan avond met een uit gelezen publiek bezet, en het geld stroomt van alle kanten. Maar daartegenover biedt de directie ook het duurste en beste (wat niet altyd samengaatop muzikaal'gebied. Vooral do verschillende solisten, groote buitenlandsche celebri- teiten, zyn dit jaar zeer lalryk en twee of 3 maal in de week, treedt telkens een ander op het podium voor ons op. Onder deze bevindt zich ook een klein schuchter meisje, die als groote viool virtuose was aangekondigd. Nu valt er op die „wonderkinderen" veelal nog wel het een en ander af te dingen, en blijkt dikwyls het wonder alleen in de reclame te zitten, die er voor gemaakt wordt Maar ditmaal was het anders. Daar stond voor ons een jong 13-jarig meisje, in een witte jurk en hangend haar. En op het program stond, dat dit kind liefst één der moeilykste solo-stukken voor viool en orkest-begeleiding het groote vioolconcert van Beethoven zou spelen. Was het wonder, dat de stampvolle zaal in gespannen verwachting verkeerde en een beetje ongeloovig keek. Maar nauwelijks waren de eerste maten, met groote vastheid en kracht gespeeld, of al aanstonds gevoelde het publiek hier inderdaad tegenover een „wonder" te staan. Drie kwartier duurde dit concert en geheel uit het hoofd waarlyk daarvan zal niet spoedig de herinnering verbleeken. Toch is er iets in zulke prestaties, dat onaangenaam aandoet. Vroeg rijp, vroeg rot, luidt een beetje ruw, maar niettemin zeer waar gezegdeook by wonderkinderen gaat dat op. Hoevelen zyn inderdaad even groote mannen of vrouwen geworden, als zij beroemde kinderen geweest zyn? Het gaat dan ook volstrekt niet altyd op, dat een wonderlyk knap kind, ook een wonderlyk knap volwassen mensch moet worden. De medici, vooral de psychiaters weten u te vertellen, hoe de ontwikkeling by wonderkinderen, op elk gebied, later soms wel afneemt, zoodat eenmaal volwassen, er van al dat wonderlyke niet veel meer over is, dan de herinnering en de vervlogen illusies. Feit is, dat we van zooveel wonderkinderen later niets meer vor- nemen. Of dat nu ook by deze jeugdige artiste het geval zal zijn, dient afge wachtmaar in elk geval kan ze, tegen den tyd, dat ze weer een gewoon mensch is geworden, alvast héél ryk zijn. Want het honorarium is natuurlyk naar even redigheid; vandaar ook, dat deze kinderen zoo schandelijk vaak geëxploi teerd worden. Eu wat mij betreft, alles byeen, prefereer, ik voor een groote taak een volwassen mensch, boven het knapste wonderkind. Gelukkig maar, dat niet iedereen er zoo over denkt, want dan ware de Kurhauszaal ledig gebleven, en wanneer de Hagenaar al te kieskeurig in zyn vermaken zou worden, dan zou hy zich alleen met de politiek moeten bezig houden, daar zijn we hier niet zoo kieskeurig mede. Ook onze gemeenteraad, zal, gelyk zoovele in den lande er erg anders uitzien, na de verkiezingen. De „rooden" hebben met 9 zetels nu zitting in de Haagsche vroedschap, vandaar dat er stemmen opgingen om den heeren ook een wethoudersplaats af te staan. Maar precies als in de Kamer, gaat het nu by ons in den raad: de soci's willen liever niet op het regeeringskussen. Ook hier stellen zy in hun aantal tegenover het geheel, 9 van de 45, zéé weinig vertrouwen, dat zy niet één hunner voor een wethoudersbenoeming willen in aan merking doen komen. Blijkbaar willen de „Genossen" er niet aan, vooraleer zy 23 zetels hebben veroverd, de grootste helft dus van 45. Maar daar is voorloopig niet veel kyk op, want ook de Haagsche rood-getinte heeren zyn niet blind voor den loop der gebeurtenissen, nu tijdens de ministerieele crisis zoo duidelijk aan het licht gekomen is, dat tusschen theorie en praktijk, tusschen woorden en daden, tusschen beloven en verant- woordelyksgevoel by hen een grooter klove ligt, dan velen vóór de crisis hadden vermoed. HAGEMAN. Onafhankeltyksfeesten. Te Domburg is het heden (Woensdag) feest ter eere van Neêrlands 100-jarige onafhankelijkheid. Alom waait de vader- landsche driekleur, en zoowel de vreemde badgasten als de dorpsbewoners loopen met oranje getooid door de straten van het vriendelijke dorpje. Na reveille en de oflciëele opening van het feest door den eere-voorzitter, den heer L. J. van Voorthuijzen, burge meester van Domburg, op het gemeente huis, hadden volksspelen voor kinderen en volwassenen plaats, welke des middags werden voortgezet. Te half twee werd een uieuwe muziek tent voor de vereeniging „Appollo" ingewijd, welke vereeniging het feest den geheelen dag opluistert. Hedenavond heeft een lichtstoet plaats terwijl als slot vrijheidsvuren worden afgestoken op den Hoogen Hil, Domburg's hoogsten duin. Zeetyjdiugeu. Zierikzee. INGEKLAARD: 20 Aug. De barge „Carisbrooke Castle", kapt. J. Hoogenbos, met klei van Engeland naar Pruisen. Provinciale Statenverkiezingen. Noordgouwe. De Liberale Kiesvereni ging alhier heeft met algemeene stemmen tot candidaat voor de Provinciale Staten gesteld den heer J. A. de Bruyne, direc teur der R. H. B. S. te Zierikzee. Als afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering zijn benoemd de heeren J. Romeyn, L. de Vlieger en J. J. Geluk. Nleuwerkerk. In de Maandagavond alhier gehouden vergadering van de Liberale Kiesvereniging „Midden-Duive- land" werd voor de Prov. Staten (vacature Fokker) candidaat gesteld de heer J. A, de Bruyne te Zierikzee. De Crisis. H. M. de Koningin had Maandagmiddag ten paleize een onderhoud met den kabinetsformateur Cort van der Linden.' Zelf fabrikant. De boer is zeil fabrikant. Fabrikant van voedergewassen. Een groot gedeelte van wat hy in zyn stal noodig heeft als voer voor zyn vee, kan hy zelf winnen op zyn land. En hoe meer hy met oordeel wint, hoe minder veevoeder hy behoeft te koopen. Het is nu de tyd voor het zaaien van stoppelknollen. Na het maaien komt weer het zaaien. Maar eerst de ploeg en de kunstmest. Het stoppelland moet licht omgeploegd worden. Daardoor verdwijnt de stoppel en het onkruid. Daarna zaaie men 250 K.G. patentkali en 300 K.G. superphosphaat per Hectare, voor de patentkali is op zandgrond, na den roggeoogst onontbeerlijk, om flinke, groote knollen te krygen. Daarna zaaie men het knolzaad niet te dicht. Ook aan dit laatste denke men. Wie dicht zaait, krygt knolgroen, geen knollen. En nu over de waarde en het toedienen van het fabrikaat. De knollen bezitten een hoog gehalte aan licht verteerbare koolhydraten. Hun ruweiwit (ongeveer 1 pCt.) bestaat voor een belangryk deel uit amiden (geen eigenlyk eiwit). In de aschbestanddeelen komt veel kali en natron, weinig kali en fosfor- zuur voor. Men geve de knollen niet aan trekdieren, maar aan melk- en mestvee en aan varkens, maar niet meer dan dat of j van de droge stof van het rantsoen van de knollen komt. De knollen hebben een gunstigen invloed op de vertering. Natuurlyk moeten zy goed gereinigd worden. Dan kan men 10 a 12 K.G. knollen per beest en per dag voeren. Stoppelknollen blyven dus een by voer. Om by de voedering den knollensmaak van de melk te voorkomen is het ge- wenscht, het knolvoer, voor men het in den stal haalt, eenigszins te laten ver welken, het voer niet in den stal te bewaren, geen knollen te voeren vlak voor of tydens het melken. Als men de koeien in een afzonderlijke ruimte melkt, waar geen knollen bewaard of gevoederd worden, blyft de knollensmaak van de melk geheel weg. Als men dus het land oordeelkundig behandelt, in elk geval bemest met kali (ook k a n i e t is ge schikt, namelyk 500 K.G. per Hectare), de knollen niet te dicht zaait en volgens bovenstaande voorschriften voert, blijken zy een zeer bruikbaar voer te zyn, vooral ook, omdat de koeien ze gaarne eten. Het Weer. Het blijft met het wtör in de berg landen, waarheen in dezen zomertijd de reizigers hun schreden richten, slecht gesteld. Ziehier enkele berichtenin Zwitserland heerscht bijna winterkoude en de maand Juli 1913 heeft het droevige record geslagen van de allerkoudste ge weest te zijn die men daar beloefd heeft sinds 1812; op een hoogte van 2300 M. ligt de sneeuw meer dan oen hal ven meter diep; in Beieren en Zuid-Tirol is het afwisselend regen en zonneschijn, maar het eerste meer dan het laatste, en 't is er koudin den Harz is het ook koud en er is een bijna voortdurend bedekte lucht; in Thüringen koud, be wolkt en winderig en alleen in het Reuzengebergte is het „wat beter dan het geweest is". Jan Olieslagers gaat weer vllegeD. Waar was Jan Olieslagers, de „Ant- werpsche duivel", zooals men hem noemde, den laatsten tyd. Hij heeft maanden lang rust moeten nemen tengevolge van een kwetsuur aan de knie, welke hy in Frankrijk had op- geloopen, en waarvoor hij zelfs een pynlyke operatie heeft moeten onder gaan. Thans evenwel is hy zoo goed als hersteld en heeft hy zyn voornemen te kennen gegeven om weer te gaan vliegen. Hy zal voorloopig beginnen op den Blériot van zyn broeder Max, met welk toestel hy wil trachten het Belgische hoogterecord op zyn naam te brengen. TELEGRAMMEN. Stavenlsse, 20 Augustus. By de heden alhier gehouden her stemming voor een lid van den Gemeente raad, werden uitgebracht 237 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer C. L. Potappel.'er 139, en de heer K. A. de Graaff 98 stemmen, zoodat gekozen is de heer Potappel. Middelburg, 20 Augustus. Bij het bezoek aan de tentoonstelling alhier op 30 Augustus zullen de Koningin en de Prins des voormiddags per extra-trein te Goes aankomen, en vandaar per auto naar hier en direct naar de tentoonstelling rijden. Na afloop van het bezoek is er een noenmaal by den Commissaris der Koningin. Langs een omweg wordt daarna naar het station gereden, waarna per extra- trein het Vorstelijk Paar naar de Residentie zal terugkeeren. Ingezonden Stukken. Het Kongres der S. D. A. P. Geachte Pedaktie, U wilt ine zeker wel permitteren, dat ik enkele opmerkingc-n maak naar aanleiding van het onder bovenstaand opschrift in Uw blad van Woensdag 13 Augustus geplaatst hoofdartikel. Enkele opmerkingen slechts van de vele, die,ik zou kunnen maken. Ih de eerste plaats dan, dat het me verheugt als Uw oordeel te mogen vernemen, dat de S. D. A. P. het enig mogelike besluit genomen heeft van geen ministerszetels te kunnen aan vaarden. Dit Uw door mij op prijs gesteld oordeel steekt m. i. gunstig af, bij dat uitge sproken door andere liberale bladen. U zegt: „öf de sosialistiese ministers zouden de „voorkeur geven aan het bezit van de „ministeriële zetels boven de konsekwente „toepassing van hun beginselen. Dit zou leiden tot botsing met de partij en beginselverzaking. „of zy stelden de nauwgezette nastreving „van hun beginselen boven de voordelen „van hun ministeriële loopbaan". Dit zon leiden tot botsing met de vrijzinnige amtgenoten en, waar ze zo ver in de minderheid waren, het buiten gevecht stellen van enkeleder meest militante figuren der S. D. A. P. De S. D. A. Pers wilden noch hun beginsel verzaken, noch zich laten onschadelik maken, dus ze konden niet in het kabinet zitting nemen. Er was geen andere weg. De logiese konklusie ia Uw artikel is dan m. i. ook deze: de S. D. A. P. had gelyk met te weigeren. Maar hoe kunt U er dan toekomen als een insinuatie en onwaarheid te kwalifiseren, wat Troelstra zei op het kongres „Het was een taktiese zet van onze tegen- „standers, om op 't ogenblik, dat wij vol „waren van onze onverwinning, onenigheid „in onze rjjen te zaaien, door een twist vraag in onze gelederen te werpen, die in „elke buitenlandse party grote tweedracht „heeft gebracht". Immers, dr. Bos zal de S. D. A. P. toch wel niet gevraagd hebben, om ze „in konflikt te brengen met hun vryzinnige amtgenoten in de ministerraad". Dit zou zyn, slecht dienen van het landsbelang. Wat anders kan dan de bedoeling zyn ge weest, dan de sosialistiese ministers in konflikt te brengen met de partij, met het sosialisme? Bovendien zou het aanbod, waarop de weigering stellig verwacht werd, een fijn middel zyn v.n.l. voor de oudliberalen om zich van het demo- kratiese program af te maken. Is dit een insinuatie Op z'n hoogst kan het zyn een insimulatie. Maar door de gehele sosia listiese partij wordt het als een gegrond ver moeden aangenomen. Zeker is het geen insinuatie tegen de persoon van dr. Bos. Als het er een is, dan is ze aan het adres van de konsentratie Dr. Bos handelde niet los van do konsentratie, maar na vooraf gehouden [overleg. En in die konsentratie is niet Dr. Bos, maar Mr. Tydeman de uitdeler der lakens. En kan van deze aarts- konservafcief en hater van de sociaaldemokratie anders verwacht worden, dan haar lagen te willen leggen U vraagt bewijzen voor die betichting. Doch komt U logies niet tot dezelfde konklusie? Immers, U meent: de S. D. A. P. kon geen zetels aanvaarden. Logies denkende moeten alle vrijzinnigen dat ingezien hebben. Maar waarom de S. D. A. P. dan toch gevraagd, anders dan om ze in moelikheden te brengen? Bewijzen. Sinds wanneer achten de vrijzinnigen het in 't belang van 't land, geregeerd te worden door socialistiese ministers, door hen, die de fondamenten der tegenwoordige maat schappij ondergraven en de heele zaak willen omverwerpen Och bom, niemand is onnozel genoeg, om te menen, dat de vryzinnigen ernstig wensten het aan de regeering komen der soeiaal-demokraten. Honderden uitingen, ook van de laatste tyd, zouden aangehaald kunnen worden om dat nader aan te tonen. De liberale Zutfense krant gaf zelfs aan een groöt deel der liberale pers, inzonderheid dc N. P. C'., de schuld van de weigering der S. D. A. Pdoor de hatelike artikelen tegen haar geschreven. U acht het nodig te protesteren tegen een paar uitlatingen van Troelstra op het kongres. In de eerste plaats tegen deze„de liberalen zjjn innerlik geen vurige voorstanders van kiesrecht en staatspensioen". En U vraagt: Hoe komt mr. Troelstra aan die kennis?" Ik zou zeggen„Wel uit de feiten en door ogies redeneren". De feiten. De S. D. A. P. heeft altyd hard geijverd voor Alg. Kiesrecht, door schriftelike en mondelinge propaganda, demonstraties en petitionnement. En wat deden de vryzinnigen Lees bun hoofdorganen, als de Nieuwe Potterd. Courant, Handelsblad, Nieuwe Courant, Vader land, enz., en het zal U terstond opvallen,' dat met elke aktie van de S. D. A. P. voor A. K. de spot gedreven werd. De hele beweging word zoveel mogelik gekleineerd. Logies redeneren. Wie brengt voor zich het touw mee, waarvan z'n strop gemaakt zal worden V De geest van vrijer tijd ten zoen, heeft vorstenmacht al veel prys moeten geven. Het volk heeft in steeds jongere tyden, meer invloed op de landsregering gekregen, v.n.l. door uit breiding van het kiesrecht. Iedere uitbreiding is evenwel afgedwongen moeten worden, want de regerende party hield uitbreiding steeds tegen, wjjl die baar positie zou verzwakken. Het kiesrecht is aan de ene ,ydo, die van de arbeid, een wapen tor ver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2