ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 20 Augustus 1913. Ceicéitr- NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche C o u r a n t A B O.N N E M ENT. De abonnementsprijs ran dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 6 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bg vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. - No. 9429. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIEN. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. RÜ abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ure De Mandaten ten behoeve van de deel- gerechtigden in het jaarljjksch legaat der Stichting van wijlen Vrouwe CLARA JANSDOCHTER VAN SPAR W OUDE, kunnen ter Gemeente-Secretarie worden afge haald. Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het navolgende bericht, betredende schiet oefeningen, ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w. Schietoefening van het fort Iloek van Holland, éde District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 26 Augustus a.s. eeneschietoefening worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, eene roode vlag beN. en eene beZ. het zeegat tot op 3100 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgelieschen wordt. Zierikzee, den 19 Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. AMERIKA. Uit Winnepeg wordt gemeld, dat over geheel Canada een hevige storm gewoed heeft. De storm ging vergezeld van hagelslag en regenval. Aan de korenvelden van Manitoba en een gedeelte van Saskatchewan is groote schade toegebracht. Te Brookdale werd op den vooravond van den oogst een korenveld van verscheidene mjjlen lengte totaal verwoest. Ook van andere plaatsen komen geluidende berichten. T e Lillyfield, ten Oosten van Winnepeg, werd van een aantal huizen het dak afgerukt, verschillende schuren woeien ineen, terwijl een school instortte. Te Khedive, in Saskatchewan, werd een groot aantal huizen ernstig beschadigd en vond men eenige spoorwagens terug, die door den wind over een afstand van twee mijlen waren voortgedreven. New-York, 19 Aug. Volgens een telegram uit Juno in Alaska is het stoomschip „State of California" Zondag morgen in de Gambierbaai vergaan. 25 passagiers en 27 leden der equipage zouden zijn verdronken. Het stoomschip stoote in volle vaart op een klip en zonk onmiddellijk. Verscheidene passagiers le klas konden zelfs niet meer gewekt worden. De kapitein en 40 man konden zich op vlotten redden. De mail, die het schip aan boord had, ging verloren. FRANKRIJK. De bizonderheden, die aan het licht komen over de wijze van werken van het clubje van een achttal beambten der zedelykheidspolitie te Parjjs, zijn zoo weerzinwekkend mogelijk. Ze trachtten in de eerste plaats veel arrestatie-premies te krijgen door een voudig zooveel mogelyk personen aan te houden en die dan door valsohe verklaringen te doen veroordeelen. En het spreekt van zelf, dat ze daarbij ook herhaaldelijk een bekeuring lieten „afkoopen". Dat was waarschijnlijk het hoofddoel, maar als het slachtoffer geen geld had, lieten ze hem zonder ge wetens wroeging in de gevangenis stoppen. Waren de bewijzen te zwak, dan ontzagen ze het zelfs niet hun arrestant een mes of portemonnaie in den zak te steken, dat dan als overtuigingsstuk moest dienst doen. Zoo is nu gebleken, dat twee jongelui van even twintig op getuigenis van één dezer agenten, wegens diefstal van een portemonnaie, elk zyn veroordeeld tot dertien maanden gevangenisstraf, vyf jaar verbod van verblijf in Parijs In heide gevallen was de portemonnaie door den agent in hun zak gestopt. Vier mannen werden eenige maanden geleden veroordeeld wegens beleediging van een agent in functie en het dragen van wapenen. De beleedigingen waren alléén door den agent gehoord. En het mes, dat in den zak van één van de gevonden werd, het klassieke Apachen-mes, dat men vastzetten kan als het geopend is, behoorde eveneens aan dien agent. Een specialiteit van de bende was het arresteeren van souteneurs, d. w. z. personen, die volgens hen geld ontvingen van prostituees. En ook daarbij gingen zy schandelyk te werk. Zoo werd een welgestelde jonge man, die betrekkingen onderhield met een jonge vrouw, met wie hy niet samen woonde, gearresteerd, om een persoon lijke wraakneming te dienen. De vrouw die het betreft; weigert, in weerwil van alle mogelyke bedreigingen, anders te verklaren dan wat de waarheid is: dat Basset nooit een centime van haar heeft gehad, integendeel, en dat hy het bovendien heelemaal niet noodig heeft. Maar drie van de bende verklaren voor de rechtbank onder eede, dat de vrouw voor Basset zyn kamerhuur betaalde en de jongen wordt veroordeeld, alweer voor het meest-weerzinwekkende mis drijf, dat men zich denken kan. En zoo zouden nog tal van gevallen kunnen worden vermeld. Die daden kwamen aan het licht door het geval van een eenvoudigen, werkzamen jongen, die in een strik viel, welken de agenten hem waarschynlyk zelf gespannen hadden. Een vrouw, die hy wel eens ontmoet had, spreekt den ,ongen man op straat aan, en vraagt lera tien francs te wisselen. Hij doet het, en men snapt hem zoodoende quasi „op heeterdaad". Terwijl hy wordt op gebracht, zegt één der politie-mannen als je honderd francs geeft, laten we je vry. „Ik zou het gedaan hebben, als ik het geld maar gehad had", vertelt de jongen, „zéé bang was ik voor ze". Maar hy had het niet, en hy werd dus meegenomen. Om zijn goede antece denten kreeg hij „maar" drie maanden met sursis. Men hield hem nu voortaan het oog, en constateerde zoodoende met. verbazing, dat hij zeer soliede leefde en geregeld werkte, tegen een goed loon. Dit, in verband met andere klachten, deed argwaan tegen de policier8 krygen. NEDERLAND. Heerenveon, 18 Aug. Met Mei werd een gezin wegens wanbetaling uit de woning op straat gezet. De man, een uitstekend vakman, is een der vele slachtoffers van het alcoholisme. De vrouw was toen juist bevallen van twee kindertjes. Daarom werd zij met de kleinen in het ziekenhuis opgenomen De familie ontfermde zich over een drietal andere kinderen, terwyl de man met de twee oudste knapen onderdak bekwam in een hok. Het eene aan wezige raam werd er uitgebroken, op dat die opening kon dienen voor deur De eigenlijke deur bestond uit een stuk doek. Dezer dagen werd de vrouw uit het ziekenhuis ontslagen, en was nu wel genoodzaakt, de nieuwe woning met haar man en de kinderen te deelen We zagen ze uit de opening kruipen, Is 't niet droevig? Amsterdam, 16 Aug. In het etmaal van Zaterdag- op Zondagnacht het juiste tydstip is nog niet kunnen worden vastgesteld heeft het perceel Koelof Hartstraat 144, bezoek gehad van één of meer handige inbrekers. Toen gisterenavond de particuliere nachtwaker van die buurt om 10 uur zyn eerste ronde deed, bemerkte hy, dat de deur van het benedenhuis van no. 144, dat op den hoek Koelof Hartstraat- Nicolaas Maesstraat is gelegen, open stond. De man wist, dat zoowel de bewoners van het boven- als van het benedenhuis uit de stad waren en dus vermoedde hy <ladelyk onraad. Boven dien was alles bij zijn laatste ronde daarvoor, Zondagmorgen om 5 uur, nog in orde geweest. De politie werd dus gewaarschuwd en deze kon al spoedig nagaan, op welke wyze de inbraak was geschied. Het genoemde perceel heeft een tuintje, dat door een muurtje van ruim 2 M. hoog van de Nicolaas Maesstraat is gescheiden. Dit muurtje zyn de inbrekers waarschynlyk zyn er wel meer dan 'n geweest overgeklommen. Daarna hebben ze ingebroken in het souterrain en zyn zoo in het benedenhuis gekomen, bewoond door den heer H. J. Puré. Hier werd slechts een partijtje zilverwerk meegenomen. Vervolgens zyn de ongewenschte bezoekers de trap opgeloopen naar de le verdieping en hebben hier in den muur, die het trappenhuis scheidt van dat van de bovenwoning, een gat gebroken. Zoo konden ze dus naar boven komen, waar de heer J. Staal woont. Daar moet de brandkast zijn open gebroken en een aanzienlyk bedrag er uit ontvreemd. De politie, onder leiding van den hoofd-inspecteur, den heer Land, van den Overtoom, behandelde de zaak echter zéé geheimzinnig, dat men nog niet kan mededeelen hoe groot dit bedrag is. Het N. v. N. vermeldt, dat een bekende bankiersfirma hier ter stede dezer dagen tot de ontdekking kwam dat haar eerste bediende haar voor ongeveer twee ton heeft bedrogen. Die bediende, meldt het biad, was tevens stille vennoot by een andere effecten- firma en stopte hij de by de speculaties geleden verliezen uit de kas van het bankiershuis. De benadeelde firma is het bankiers huis Jan Kol. De bediende, zekere P., ijjing over de stukken van het bankiers huis. Hy was tevens geassocieerd met een anderen gewezen bediende van genoemde bankiers, samen vormden zij de firma W. Co., die zich voornamelijk toelegde op den beurshandel van effecten. Speciaal deed zij in Kuméensche letroleumwaarden. Toen de tweede balkanoorlog eindigde, stegen de stukken, W. Co. moesten bijpassen en F. bracht voor een deel effecten in, die niet van hem, doch van de firma Kol waren. De gevolgen bleven niet uit. De commissionnairs-firma W. Co. zag zich genoodzaakt te liquideeren en F. werd de Amsterdarasche grond te warm. Hy trok er tusschen uit met zyn gezin en is, toen de firma Kol zijne mani pulaties ontdekte, onmiddellijk ontslagen F. leefde de laatste maanden ver boven zijn stand. Hy had in Hilversum een villa laten bouwen voor f 40.000 en liet die voor ongeveer f 30.000 inrichten door een bekende raeubelinrichting hier ter stede. Toen déze inrichting hoorde, dat F, op het punt van springen stond, heeft zy met een paar dozijn harer werk lieden de meubelen uit het huis gehaald Zoodoende dekte zy zich eenigszins voor de te beloopen schade. VGraveiiliage19 Aug. Naar ambtelijke kringeli sedert gisteren bekend geworden, is het zoo goed als zeker, dat de oplossing der ministriëele crisis niet meer in deze maand, doch wellicht in het begin van September te wachten is, zoodat de opening van het Vredespaleis en andere plechtigheden onder het tegenwoordig bewind zullen plaats hebben. Rotterdam, 18 Aug. Vrijdagnacht is er in den stal van den heer D. Kuvlen, op den Mauritsweg, ingebroken. De stalwacht werd opgebeld en kreeg het verzoek met een rijtuig naar de Veerkade le komen. Toen de man met het rytuig weg was, hebben de dieven met een valschen sleutel de deur van den 8tal geopend Na een ruit ingeslagen te heben ver schaften zy zich met een breekyzer toe gang tot het kantoortje. Een kasregister werd opengebroken en f 100 werd uit ontvreemd. Een Delftsch student, de heer Q., had zich dezer dagen een nieuwen auto mobiel aangeschaft en meende in een alhier wonenden vriend een kooper voor zyn ouden wagen te hebben gevonden. Een proefritje zou de deugdelijkheid van de machine aantoonen, alvorens verdere onderhandelingen tot aankoop gevoerd werden. Beide vrienden stapten 'n en voort ging het. Zonder ongelukken kwam men door Rotterdam op den Dortschen straatweg, maar toen full speed gereden werd, om eens te doen zien, welk een snelheid bereikt kon worden, liep de machine met 'n maximum snelheid by het uitwijken voor een verhuiswagen met het achterwiel tegen dat vehikel. De gevolgen laten zich denken; de be stuurder raakte het stuur kwyt en de auto schoot in razende vaart den dyk de sloot in. Tengevolge van den schok verdween de a.s. kooper in de slooter was geen steek meer van hem te zien. Eenige personen, die het onge val hadden gezien, trokken hem aan de beenen uit de taaie modder. De heer kwam met een kwetsuur aan het been en een nat pak vry. Een in de nabijheid wonende landbouwer voor zag beide vrienden van droge kleeding. Daarna werd met vereende krachten de danig gehavende auto op den dyk ge bracht. De Rotterdammer zag echter van verdere onderhandelingen tot aan koop van den auto af en nam zich voor nimmer meer een voet daarin te zetten. Dongen, 18 Aug. Het 8-jarig zoontje van den heer Van der V. alhier, liep gisteren by het spelen zéé hard met iet hoofd tegen een muur, dat de dood onmiddellijk intrad. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 20 Aug. Gisterenavond ver gaderden in café „Juliana" onderscheidene ingezetenen, behoorende tot alle standen en richtingen der samenleving, tot vor ming van een plaatselijk comité voor de feestelijke herdenking van den honderd sten verjaardag der herstelling i 's lands onafhankelijkheid. Op verzoek van het voorloopig comité werd de vergadering door den heer A. Friinkel geleid, die in zijn openingswoord met voldoening wees op de instemming, die het denkbeeld tot viering van ge noemd historisch feit gevonden had. By acclamatie werd hierop tot eere voorzitter van het comité benoemd mr. D. van der Vlietdie zich de benoeming liet welgevallen. Daarna ging men over tot de samen stelling van een bestuur uit het comité, tot bepaling van den feestdag op Dinsdag 30 September a.s. en tot bespreking van het programma. Eu alhoewel dat pro gramma nog niet definitief is vastgesteld, zoo kunnen wij toch reeds het volgende mededeelen. In de verschillende bedehuizen zal het jubileum kerkelijk herdacht worden. De feestdag zelf zal met koraalmuziek op den grooten toren worden ingewijd. De kinderen van alle scholen zullen onthaald en de armen van alle gezindten bedeeld worden. Door den voorzitter van het feest comité zal een feestrede worden uitge sproken. Een gecostu meerde optocht, voorstellend de blijde inkomst van den Prins van Oranje in Scheveuingen, zal gehouden worden. Muziek- en zanguitvoeringen en volks spelen zullen in den nammiddag op het Havenplein beurtelings worden gegeven. Des avonds zal de gecostumeerde optocht met fakkels en ballons door do stad trekken. Het Havenplein zal vanwege het Feestcomité schittereud worden geïllu mineerd. Met een concert en met een bioscoop voorstelling op één der openbare pleinen zal de nationale feestdag besloten worden. Teneinde de noodige gelden te vinden tot bestrijding der kostenverbonden aan de waardige viering onzer in 1813 berkregene nationale zelfstandigheid znllen de volgende week door de leden van het Feestcomité aan de huizen der ingezetenen lijsten ter teekening worden aangeboden. Wij spreken de hoop uit, dat op die lijsten algemeen,en ruim zal geteekend worden, opdat een feest zal worden gevierd, zooals wij dat in Zierik zee gewoon zijn. Het bestuur vau het Comité bestaat nit de volgende beeren Mr. S. van Geuns, voorzitterA. Friinkel, vice-voorzitterE. J. Gelderman, 1ste secretaris; J. van Os, 2de secretaris; W. C. de Crane, penningmeester; L. Doeleman, J. A. Legemaat, A. Timmerman en J. van der Vliet, commissarissen. Het cdmité bestaat voorts uit de volgende heeren J. v. Ballegooijen, J. A. Biermasz, H. E. Beelaerts van Emmichoven, H. G. de Boer, A. C. J. Buyze, J. A. de Bruijne, mr. A. J. F. FokkerA. GelukS. de Graaf, J. H. Heimbacb, A. v. d. Houten, S. Klimmerboom, P. Klok, L. Koopman Cz., M. J. C. v. d. Kreke, A. G. Kjju, W. Merle, D. Mulder, H. J. van Noubuys, W. P. van Pagé, mr. H. Pleijte, mr. H. Pol vliet, P. II. Pomes, mr. P. van Regteren AltenaW. Ribbens C. Smitt, Joh. F. A. Theewis, M. F. de Vos, A. J. Waale, P. van der Weele, W. Wiebols, J. van Zij verden. - By Kon. Besluit is met ingang van 23 Aug. e.k. bevorderd tot luitenant ter zee 2e kl., de heer J. J. van der Have, adelborst le kl., a b. H. Ms. „Zeeland" in West-Indië. By kon. besluit is de adjunct-ijker der maten en gewichten J. P. de Vos bevorderd tot ijker der maten en gewichten. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Ryks Kustverlichting te West-Schouwen, gedurende de maand Juli 1913. In deze maand viel alhier, in 12 regendagen, 83.6 m.M. water, tegen 4 regendagen met 25 9 m.M. water in dezelfde maand van het vorige jaar. De luchtgesteldheid was (verschillende korte tijden tot dagen samengetrokken): 2 dagen helder, 5 dagen licht bewolkt, 5 dagen half bewolkt, 7 dagen zwaar bewolkt en 12 dagen betrokken. De windrichting wasS dagen N., 8 dagen N.-O., 4 dagen O., 1 dag Z., 2 dagen Z.-W., 3 dagen W., 5 dagen N.-W. Het stormsein stond 23 uren bij. Bij kon. besl. is aan den heer J. N. Elenbaas, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Krabbendijke. - Door Gedeputeerde Staten is met ingang van 1 September a.s. definitief tot chef-machinist bij de tram Hansweert Vlake benoemd, de beer C. P. Kramer te Hansweert, thans voorloopig aangesteld. Men schrijft uit Tholen aan de M. Ct.: By velen die belangstellen in de totstandkoming eener brug over de rivier de Eendracht by Tholen zal het bericht, dat Schuttevaer in de Middelburgsche courant van 16 Augustus heeft geplaatst, behelzende een publicatie der gevoerde briefwisseling, misschien bevreemding opwekken. Waar Schuttevaer spréékt over toon en strekking van 't door B. en W. van Tholen gezonden schrijven, dient men te weten, dat de gemeenteraad zich gehouden heeft aan de eischen indertijd door den Minister van Waterstaat gesteld, eischen kenbaar gemaakt nadat ongeveer een jaar er op gewacht is geworden, dus na ryp beraad. Dat de totstand koming eener brug voor de scheepvaart beletselen in den weg zal liggen zal niemand tegenspreken, doch de vraag is gerechtvaardigd, welke belangen voor gaan en 't meest gewicht in de schaal leggen, die van een overtocht welke f 12.000 opbrengt, waar duizenden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1