Telegrafisch Weerbericht ZIERIKZEE—ROTTERDAM ADVERTENTIEN. congressen van den Middenstandsbond worden uitgesproken, geen wenschen te doen blijven, maar in daden om te zetten. En toch, niettegenstaande ik het een onuitsprekelijk voordeel zou achten, als de Middenstand krachtdadig meehielp bij het besturen van het schip van Staat, ben ik er van teruggekomen er propa ganda voor te maken, doordat ik het niet langer meer voor mogelijk houd, tot dezen idealen toestand te komen. Wanneer wy ons toch even in ge dachten terug verplaatsen naar den zoo juist gevoerden stembusstrijd, waar wij dan, om met den heer Zier te spreken als vogelvrij verklaarden bij stonden, dan moeten wij erkennen, dat wij ons in het geheel niet vogelvrij verklaard gevoelden, maar dat de middenstand in het algemeen zeer sterk medeleeft in dealge- rneene politiekveel meer dan vele aanhangers van de S. D. A. P. welke slechts hun materieele belangen op den voorgrond plaatsen en juist door dat sterker medelevenzal geen overeen stemming te krijgen zijn, ieder zal zich behalve tot den middenstand te veel aangetrokken gevoelen tot rechts of links. Gelooft u ook niet, met mij, dat een middenstander, behoorende tot de coalitie, nimmer zijn stem zal geven aan een Middenstandscandidaat, die dan toch tevens ook met ideën aan de zijde van de concentratie zou kunnen staan, of omgekeerd zouden vrijzinnige kiezers stemmen op een middenstander, die wel in de eerste plaats in opdracht had, de middenstandsbelangen te bevorderen maar bij besprekingen en stemmingen, betreffende Hervormde Kerk en Openbare School, de belangen daarvan niet zou dienen U ziet het misschien beter, maar ik denk, dat wanneer wij nu begonnen dien weg op te gaan, dat wij dan over vier jaar of zooveel vroeger, als er verkiezingen zullen zijn, tot de ontdekking zouden komen, dat wij verkeerd deden en daarom meen ik, dat wij beter doen, door een program op te stellen van alles wat den Middenstand hebben moet, en wat iedere middenstander hebben wil, en dit thans de komende regeeritfg kenbaar te maken, maar dat toch in hoofdzaak zou moeten dienen als voorwaarde, waarop zoowel candidaten van rechts als van links bij een nieuwe verkiezing, de stemmen zouden krijgen van den Middenstand. Laat dit de Rotterdamsche Handels vereniging eens aanpakken. L. DOELEMAN. Zikrikzee, 29 Juli 1913. Op dringend verzoek plaatsen wy onderstaand stuk: Knocke s/Mer, le 10 Aoüt 1913. Den heer H. Stinis te Haarlem. Weledelgeb. heer: Als men niets te doen heeft, heeft men het minste tyd om tot schryven te komen, zoo is het ook hier met my. Eindelyk maak ik van een korte ver- poozing gebruik om u en den anderen hoofdleiders van het IJmuider kamp uit naam van de KamperZwolsche en Heerenveensche P.V.s hartelyken dank te betuigen voor al het genot, ons ge durende den kamptyd van 24—31 Juli 1913 verschaft. Als gedurende een kamptyd het één of ander niet zoo is, als men verwacht, dan weten volwassen menschen zich in te houden en daarover niet te klagen, anders is dit het geval, wanneer men, zooals ik, te doen had met P.V.s van pl. m. 13 jaar oud, feitelyk dus kinderen. Zy toch mopperen en klagen spoedig, als iets niet naar hun zin is. En wan neer nu dergelyke jongelui my eenparig uit den grond van hun hart verklaren, dat zy den kamptyd heerlyk gevonden hebben, dat zy, wat ligging en voeding betreft, uiterst voldaan en tevreden waren, dan mag men gerust aannemen, dat zulks in het IJmuider kamp het geval was. Gedurende myn 29-jarigen diensttyd, waarvan 24 jaar als officier, heb ik menig kamp medegemaakt en kan dus wel spreken uit eenige ervaring. Ik verklaar hierby dan ook uitdrukkelijk, dat het kamp voldeed aan de hoogst raogelyke eischen, dat de ligging van het kamp, ingesloten door duinen, geheel op duin- grond gebouwd, uitnemend gekozen was, dat de voeding van uitmuntende kwali teit, goed klaargemaakt, volop en voed zaam was, dat geen moeite ontzien werd en geen kosten gespaard zyn, om het den deelnemers zoo prettig en aangenaam raogelyk te maken en dat, door al het geen men te zien kreeg, de kamptyd voor de jongelui zeer nuttig en leerryk is geweest. Ik breng hier hulde en dank aan de hoofdleiders van het kamp voor hunne belanglooze en uitnemende leiding, voor de moeite en zorgen, die zy gehad hebben, om den kamptyd te maken tot een vol komen succes. Daar ik onder myn leiding P.V.s had, behoorende zoowel tot de N.P.O. als tot de N.P.B., verder slechts tydelyk waar nemend leider was en zoowel tot de N.P.O. als tot de N.P.B. in geen enkel opzicht in betrekking sta, mag aan genomen worden, dat ik onbevooroor deeld en onpartydig ben. Daarom machtig ik u dit myn schryven, te gebruiken naar uw goedvinden, zoowel voor plaat sing in tijdschriften als in dagbladen en mocht u het wenschen te plaatsen in het orgaan van de N.P.B., dan ontving ik gaarne een exemplaar van 't nummer, waarin dit schryven voorkomt. Met gevoelens van hoogachting en vriendschap, heb ik de eer te zyn, Uw Weledgeb. dienst w. dienaar, W. C. Th. TER BEEK, Kapitein-Directeur van den Cursus van het Instr.-Bataljon te Kampen. Drelschor. In de alhier gehoudene vergadering der liberale kiesvereeniging werd met algemeene stemmen de heer J. A. de Bruyne candidaal gesteld voor de Provinciale Staten. Tot afgevaardigden naar de vergade ring der Centrale Liberale Kiesvereeni ging, die Donderdag den 21 dezer, in de koffiekamer der Concertzaal, des namiddags ten twee ure, zal gehouden worden, werden gekozen de heeren A. der Weduwen en N. Verjaal. Renesse. By enkele candidaatstelling is tot lid van den gemeenteraad gekozen verklaard, de heer F. J. H. Jespers (vacature W. F. del Campo). Het oude slot „Moermond", eigenaar de heer J. J. Vriesendorp, ambachtsheer van Renesse, heeft, zooals wy eertyds meldden, een metamorphose ondergaan, waardoor vooral inwendig het slot niet meer als een wordende ruïne te her kennen is. Thans heeft de omgeving ook groote veranderingen ondergaan. Een breede met grint belegde oprylaan, ter weerszyden met honderden boomen en verschillende struikgewassen beplanten zoom, leidt in zachte glooiing naar het aloude slot. Een prachtige, door helder duinwater gevoede vy ver, omkranst door een viertal hooger of lager heuveltjes, vanwaar men een heerlijk vergezicht heeft, ligt midden in een van sparren, dennen en akkermaalshout aangelegd bosch, waardoor heen zich breede lanen sierlyk slingeren en een helder beekje met een paar watervallen zich kronkelend een weg baant naar een waterkom in de onmiddellijke nabijheid van het fraaie slot. Zoowel het kasteel als het elegant aangelegde bosch, dat een oppervlakte beslaat van pl.ra. 6 H.A. maakt een aan- genamen indruk op den bezoeker, en zal, wanneer de slanke dennen hun kruinen ten hemel heffen, de krachtige eiken en donkergroene sparren hun takken wyd uitspreiden, in wier blaadren- loof de woudduif rustig haar nest bouwt, wanneer het gevogelte zich wiegt op tak en twijg, en het gewiekt geluid schalt en weerkaatst over veld en bosch, waarin de haas, het konyn en de faisant een veilige schuilplaats vinden, dan voorzeker zal deze heerlijke be zitting te meer een sieraad onzer ge meente zyn. Tholen. Het bericht in het jongste nummer, betreffende de sluiting der tuinen van jhr. Van Vredenburch voor het publiek van af 1 September, ver- eischt eenige aanvulling. 't Is, naar wy met genoegen vernemen, de gewone datum, waarop de tuinen elk jaar gesloten worden, zoodat het volgend jaar weer als gewoonlijk toe gang aan het publiek zal worden ver leend. Colfynsplaat, 15 Aug. Vrydag j.l. vergaderde de gemeenteraad alhier, waarby alle leden tegenwoordig waren. Op voorstel van Burgem. en Weth. werd zonder hoofdelijke stemming de jaarlyksche subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur, die het vorige jaar f 675 bedroeg, voor het volgend jaar bepaald op f 825. De commissie, die met het nazien der rekening over 1912 was belast, advi seerde by monde van den heer M. Noordyke ze vast te stellen zooals ze was ingediend, in ontvang op f 60548,73$ in uitgaaf op f 58566,50J, alzoo met een goed slot van f 1982,23. Met algemeene stemmen werd daartoe be sloten. Daarna werd behandeld het verzoek van het hoofd der openbare school, tot het bouwen van gemeentewege van een ambtswoning. Na langdurige besprekingen werden Burgem. en Weth. gemachtigd tot een onderzoek naar kosten enz., waarop dan in een volgende vergadering die plannen nader zouden kunnen worden behandeld. Met algemeene stemmen werd aan genomen een voorstel van Burgera. en Weth., tot wyziging in de dagen en uren, waarop het bureau van den Burgerlijken Stand zal geopend zyn. Naar aanleiding van eenige ingekomen stukken, o. a. een van de Maatschappij tot exploitatie van gemeentebedrijven, over het stichten van een gasfabriek, werd uit den Raad een commissie benoemd, bestaande uit de heeren M. Noordyke, P. Tazelaar en I. P. v. d. Weele, die een onderzoek zal instellen en rapport uitbrengen over de mogelyk- heid van het stichten van zoodanige fabriek hier ter plaatse. Verder werd op voorstel van Burgem. en Weth. aan de onderwijzers J. Huisson en Q. van As en de onderwijzeres mej. J. Dorraaar een gratificatie toegekend van f 25 ieder, wegens meerdere dienst- pre8taties in het vorige jaar, tengevolge van vacatures aan de school. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van den onderwijzer Q. van As, om een jaarlyksche gratificatie van f 40, omdat hy niet deelt in den kinder toeslag. Aan het einde der vergadering nam de Raad, by monde van den burgemeester, afscheid van den heer A. D. Snoep, die voor de laatste maal een raadsvergadering bywoont, waarop de heer Snoep den burgemeester en raadsleden zyn dank brengt voor de prettige samenwerking gedurende tal van jaren. Daarna werd de vergadering gesloten. Krabbendtyke. Bij kon. besluit van 5 dezer is goedgekeurd, dat aan J. N. Elenbaas, burgemeester dezer gemeente, op zyn verzoek, met ingang van 1 Aug., eervol ontslag is verleend als secretaris der gemeente. Vllsslngen, 15 Aug. Nog doze maand zal een aanvang gemaakt worden met het maken van de betonfundeering van het nieuwe kustfort alhier. Het fort wordt gebouwd ter plaatse van het voor malig fort „De Ruyter", destijds door Napoleon gebouwd en toen genoemd „Fort St.-Hilaire". De wagenmeester der Staatsspoor alhier was bezig met het verrichten van werkzaamheden onder aan een wagen, die tusschen de perrons stond, toen een rangeerder den wagen, waarvan hij niet wist, dat er 'iemand onder werkte, ver plaatste. De wagenmeester behield zijn tegen woordigheid van geest en liet zich tus schen de rails vallen. Hij doorstond nu wel enkele angstige oogenblikken, doch kwam er wonder boven wonder zonder verwondingen af. Had de man zich niet laten vallen, dan was hij zeker tusschen het perron doodgedrukt. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van de Vrijzinnig-Democra tische kiesvereeniging alhier had de be spreking plaats van de houding, welke de vereeniging zal aannemen, by de herstemming voor een lid van den ge meenteraad in het eerste district tusschen den heer M. Laemoes, gesteld door een groep kiezers van verschillende richting en den heer S. A. Luitwieler, antirev. Na breedvoerige bespreking werd de volgende motie aangenomen „De Vrijzinnig-Democratische kies vereeniging, afkeurende dat een groep losse kiezers een politieken wilde in den raad tracht te brengen; overwegende, dat geen der beide can didaten op principiëele gronden de keus verdient besluit zich by de a.s. herstemming voor den gemeenteraad te onthouden". 0 N D E R W IJ 8. Tholen. Aan de openbare lagere school alhier hebben zich 56 nieuwe leerlingen aangemeld, een getal, dat zeer groot mag genoemd worden, nu er een bizondere school bestaat. Geslaagd voor handteekenen 1. o. C. J. Vriens te Tholen. Landbouw en Veeteelt. Eenesse. In een gehouden vergadering van de leden der Geitenfokvereeniging is in beginsel besloten tot het in het najaar houden van eene plaatselijke ten toonstelling van geiten van leden der vereeniging en ook geiten van hen, die zich vóór dien tijd nog als lid bij het bestuur aanmelden. Niet alleen de lichaamsbouw en stand, maar ook de melkopbrengst van het dier (voor zoover de melklijsten zijn bijgehouden) kunnen dan beoordeeld worden. Een prijs wordt beschikbaar gesteld. St.-Annaland, 15 Aug. Wat by het zien van verschillende aardappelvelden ook den minst opmerkzame dadelijk in het oog valt, is het groote verschil, dat er bestaat tusschen de onbesproeide en besproeide aardappels. Terwijl de eerste byna algemeen zóó dor staan, dat men met geen mogelijkheid één enkel nog levend blad kan vinden, zien de laatste er zóó fleurig uit, dat het oog er met welgevallen op rust. Daar deze niet in hun groei belemmerd zyn, is het te verwachten, dat de kosten van het be sproeien door de meerdere opbrengst en qualiteit ruimschoots zullen gedekt worden. Aanbestedingen, Yerkooplngen enz. Brolnlsse, 15 Aug. Heden werd alhier, ten overstaan van notaris Biermasz, ten verzoeke van de erven van mej. de wed. J. Meeldijk, publiek verkocht: Gemeente Bruinisse. Een huis en erf aan den hoek van de Nieuwstraat en de Kerkstraat, groot 1 A. 60 c.A., voor f 2676. In den Stoofpolder. Een tuintje, groot 6 A. 50 c.A., den hoop voor f 225idem, groot 6 A. 50 c.A., den hoop voor f 210; idem, groot 7 A. 60 c.A., den hoop voor f 200; idem, groot 7 A. 45 c.A., den hoop voor f210; idem, groot 7 A. 60 c.A., den hoop voor f 200; idem, groot 7 A. 65 c.A., den hoop voor f 185; idem, groot 7 A. 70 c.A., den hoop voor f 185. 1 H.A. 26 A. 10 c.A. bouwland, voor f 922; 1 H.A. G9 c.A. 50 c.A, bouwland, voor f911; 53 A. 60 c.A. bouwland, voor f 932; 78 A. 70 c.A. bouwland, voor f 893. Het bouwland per 40 A. 33 c.A. Staronlsse, 18 Aug. By de Vrydag 1.1. gehouden aanbesteding van 190 kar le soort ruhr-kachelkolen, ten behoeve van den kolenbond „Algemeen Belang" alhier, was de laagste inschrijver de Zuid-Nederlandsche Kolen-Maatschappij te Breda, voor f 9,55 per 1000 K.G., aan wie de levering is gegund. Onaf hankcltykheldsfeesten. Ook den derden dag der feesten te Hulst, Zondag, waren uit den omtrek velen naar de stad gekomen om met de inwoners van Hulst den laatsten feestdag mede te maken. Het losbranden van het geschut en het luiden der klokken wekten de lang slapers en kondigden aan, dat nog een dag van groot plezier moest worden Een concert, hetwelk gegeven werd door het „Waterlandsch Fanfarecorps" van Buiksloot—Nieuwendara, vulde den morgen aan, terwyl des middags, na een muzikalen optocht het concours van Harmonie- en Fanfarecorpsen werd voortgezet. Des avonds gaf de Harmonie „Köl- pingziene" van Bergen-op-Zoom een concert op het verlichte marktplein; in de pauze waarvan wederom een vuur werk werd ontstoken op de Houtmarkt. De kermesse d'êté vormde gedurende de feestdagen een groote attractie voor de meeste feestgangers. De Crisis. Men schrijft van welingelichte zijde aan De Nederlander, dat de heer A. van Gijn, thesaurier-generaal van het Departement van Financiën, wel degelijk aangezocht is voor de portefeuille van Financiëndoch definitief geweigerd heeft, omdat hij het onmogelijk acht, de kosten voor Staatspensioen te vinden uit de directe belastingen. TELEGRAMMEN. Rotterdam, 18 Augustus. GRANEN. Buitenlandsche kalm, markt iets vaster. Meel, f 12,50, stil. Binnenlandsche Tarivef 12 A f 13,25. Mais, f 131. LijnzaadVoer-, f 13 u f 14, Zaai-, f 14,75, Koolzaad, f 18 d f 20, Karwij- zaad, oud, f 15,40, nieuw, f 14,50 il f 14,75. Vlas, niets. Aardappelen. Tamelijken aanvoer, weinig vraag, prijshoudend. Eieren. Zeeuwsche f 4,90 k f 5,10; 0vermaa8sche f 5 f 5,20. VEE. Aanvoer 149 Runderen, 37 k 42 ct., matig. 179 Kalveren, 47£ i\ 55 ct., matig. 1515 Schapen of Lammeren, 26 k 30 ct., Lammeren, 33 k 35 ct., redelijk. 797 Varkens, 27 k 30$ ct., lichte 26$ 27£ ct., rede lijken handel. MARKTBERICHTEN. Tholen, 16 Aug. Aan de weekmarkt waren de prijzen als volgt Jarige Zeeuwsche tarwe f 8,25 f 9,—, nieuwe f f rogge f 6,k f 6,75, nieuwe f a f zomergerst fk f wintergerst f 5,75 k f 6,25, haver f 4,25 k f 4,75, bruine boonen f 10, k f 11,—, witte f 10,k f 12,voer- erwten f 7,— f 7,50, kookerwten f 8,f 9,—wikken f k f paai'deboonen f 7,50k f 9,50, per H.L.koolzaad f 4 f karwijzaad f k f per 50 K.G., uien f a fchalotten f it fper 50 K.G., kipeieren f 4,a f 4,50 per 100 stuks, grasboter f 0,65 k f 0,70, hooiboter f a f per K.G. medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 Aug. 1913. Hoogste barometerstand 772,3 te Stornoway. Laagste barometerstand 765,0 te Memel. Verwachting (van den avond van den 18 Aug. lot den avond van 19 Aug.) Zwakke tot matigen N oord-Westelijk en tot Noordelijken wind Zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, weinig of geen regen. Zelfde temperatuur. CORRESPONDENTIE. Ingezoudene stukken, waarin candi daten worden aanbevolen, worden door ons niet opgenomen. Van dien regel wijken wij nimmer af. De Redactie. ST00MB00TDIENST en tusschengelegen plaatsen. AUGUSTUS. Van Zierikzee: Dinsd. 19 's morg. 7,30 Woen. 20 Dond. 21 Vryd. 22 Zaterd.23 Zond. 24 Maand.25 Dinsd. 26 6,30 8,30 9,- 6,30 9,— 8,30 Van Rotterdam Dinsd. 19 'smidd. 12,- Woen. 20 12,- Dond. 21 'snani. 1,- Vryd. 22'smidd. 12,- Zaterd. 23 12,- Zond. 24's nam. 1,- Maand.25 'smidd. 12,- Dinsd. 26 12,- V De Heer en Mevrouw MEVLINK Van Doorn geven kennis van de geboorte hunner Dochter: MARIA AMELIA. Zierikzee, 16 Augustus 1913. Voorspoedig bevallen van een Zoon, L. E. BIJ DE VAATE-Quant. Zierikzee, 18 Augustus 1913. Ondertrouwd: JAN Z1JTA Jz. en LENA P1ETERNELLA VAN STRIEN Ld. Burgh. Haamstede. Huwelijksvoltrekking 30 Augustus 1913. EBEH-HAËZER. 21 Augustus a.s. hoopt onze oudste inwoner, de heer G. DEN BRABER, zjjn 93sten Jaardag te herdenken. St.-Philipsland, 18 Aug. 1913. Heden overleed tot onze diepe droefheidvoorzien van de H.H. Sacramenten, mijn geliefde Echt genoot, onze beminde Broeder, Behuwdbroeder en Oom, de Heer JACOBUS H0GERHEIJ0E, in den ouderdom van 60 jaar. Zierikzee, 16 Augustus 1913. Uit aller naam, Wed. J. HOGERHEIJDE— Van der Jaqt. Heden overleed onze waarde Broeder en Zwager, de Heer J. van der Plas, in den ouderdom van ruim 76 jaren. Zonnemaire, 16 Augustus 1913. H. VAN DER PLAS. L. VAN DER PLAS— Boogerd. Heden ontvingen WIJ het treurig bericht, dat onze geliefde Broeder, Behuwdbroeder en Oom, Philippus van der Have, Echtgenoot van Sophia van der Lugt, na een langdurig, doch ge duldig lijden, in den ouderdom van ruim 37 jaar te Vlaardingen .is overleden. Zierikzee, 18 Augustus 1913. P. FLIKWEERT— Van der Have. G. FLIKWEERT en Kinderen. Wed. J. C. TRIJZELAAR— Van der Have en Kinderen. V Mjjn harteljjken dank voor de belangstelling op mijn 80sten Geboorte dag ondervonden. Dreischor, 16 Augustus 1913. M. MOERLAND. Dankbetuiging. De ondergeteekendon betuigen hun oprechten dank aan H.H. dokters ITTMANN van Noordgouwe en Brouwers haven voor de goed geslaagde operatie, en aan de Zusters van het Ziekenhuis, voor de liefdevolle verpleging aau hun Zoontje bewezen. Scharendijke, IS Augustus 1913. JOH.s SIESSE en Vrouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2