ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 18 Augustus 1913. NIEUWSTIJDINGEN. (Z icrlkzeesche C o u r a n t>. A B ON N EM ENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAQ, WOENSDAG en VRIJDAG verschat, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9428. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri Jt. FRANKEL. Redacteuri J. WAALE. A D V E R T E N T I.E N. Van 18 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De intending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddag» uiterlijk 2 ure De Balkan-Crisis. Belgrado, 16 Aug. De minister presidenten Venizelos, Voukovitsck en Pasitsch en de overige vredesgedelegeerden zijn hier aangekomen. Zij werden door de ministers en den burgemeester van deze plaats ontvangen. De bevolking bereidde den afgevaar digden een stormachtige ovatie. AMERIKA. Aangaande de buitengewone droogte en hitte, die sedert 6 weken Missouri, Oklahama en Kansas teistert, kan nog gemeld worden, dat daar sinds 40 dagen geen droppel water is gevallen, terwijl de temperatuur steeds boven 50 graden Celsius blyft. De oogst in het Midden- Westen is zoo goed als geheel vernield. Het vee sterft bij honderden. Er is reeds voor railliarden schade geleden. Wel wordt uit andere streken water aange voerd, doch deze aanvoer kan niet hoog genoeg worden opgevoerd voor de kolossale behoefte, die er in die streken heerscht. De opzienbarende beschuldigingen tegen gouverneur Sulzer ingebracht zijn, volgens den correspondent der Frankfurter Zeitung te New-York, een direct gevolg van zijn meenings- geschillen met Charles Murphv, den almachtigen „boss" van Tammany Hall, tot wiens ijverigste aanhangers Sulzer behoorde vóór zijn benoeming tot gouver neur van den staat New-York, toen hij nog advocaat en lid van het congres was. Zoodra Sulzer zijn nieuw ambt aanvaard had, streefde hij er naar zich van alle invloeden los te maken. Hij weigerde een reeks van Tammany- aanhangers, in weerwil van den steun, hun door Murphy verleend, te benoemen tot de door hen begeerde betrekkingen. Bovendien verijdelde hij de pogingen van Murpby, om door middel van het parlement van Albany voordeelige contracten te sluiten. Het culminatiepunt in den strijd werd bereikt, toen Sulzer trachtte de directe parlementsverkiezing in te voeren. Wanneer dit plan wet was geworden, zouden de kiezers de candidaten rechtstreeks en niet meer door middel van kiesmannen, zooals tot dusver het geval was, gekozen hebben. Gelijk bekend is, staau deze kiesmannen bijna allen onder den plak van Murpby. Sulzer had den invloed van den „boss" echter onderschat, want deze had het parlement volkomen in zijn hand en zoo werd het voorstel van den gouverneur verworpen. Behalve door deze aangelegei haalde de gouverneur zich den haat van den vroegeren tramconducteur en tegenwoordige n democratischen leider en van zijn clique op den hals door zijn bevel tot het instellen van een onderzoek in sommige regeeringsdepartementen, die door Tammany-mannen bestuurd werden. Deze daad van onafhankelijkheidszin ging Murphy toch te ver en hij besloot Sulzer te vernietigen. Zijn eerste troef speelde Murphy uit, toen hij een dame te Philadelphia, met wie Sulzer vroeger betrekkingen had onderhouden, bewoog tegen den gouverneur een proces wegens het breken der trouwbelofte aanbangig te maken. Verder zorgde Murpby er voor, overal bekend te maken, dat Sulzer de 2500 dollar, die de heer Schiff in het verkiezingsfonds gestort had, niet verantwoord had. En ten slotte wist hij te bewerken, dat het New-Yorksche Huis van Afgevaardigden de gouverneur staat van beschuldiging stelden. De uitslag van het proces, die van groote beteekenis is, met 't oog op de aanstaande New-Yorksche burgemeester- verkiezing, wordt met groote spanning door geheel Amerika tegemoet gezien. RUSLAND. Kieuw, 16 4ug. Vier verdachte individuen, die een politie-agent in een tram wilde arresteeren, doodden den agent met revolverschoten en wondden een tweeden. Eén der bandieten werd gewond en gearresteerd de drie overigen wisten te ontkomen. SPANJE. Het gerucht wil, dat prinses Beatrice, geboren hertogin van Saksen-Coburg Gotha, die met den infant Alfonso getrouwd is, binnenkort het Katholieke geloof omhelzen zal, zooals de koningin, eboren prinses van Battenberg, al voor ïaar huwelyk heeft gedaan. Het huwelijk van den infant is al in 1909 gesloten, doch de hertogin is tot nu tóe Protestant gebleven. FRANKRIJK. Ziehier nog enkele staaltjes van de schurkenstreken der Parygche politie- bandieten. Wij ontleenen ze aan de Matin. Er is brand in de rue du Fouard, in een kapperswinkel. De brandweerlieden spannen zich in. De agenten Gaillard en Pecquignot, in burgerkleedij, houden de wacht. Een arme kerel komt voorbij en meent in een der kamers kreten te hooren: hy loopt hard op het huis toe, en tracht een venster binnen te klimmen om te redden. De agenten grijpen hem by den kraag, brengen hem naar het bureau, en onderweg ranselen zij hem af. Zy beschuldigen hem van poging tot diefstal in een brandend huis, maar de man bezweert by hoog en laag zyn on schuld. De inspecteur is verstandig en laat hem gaan, maar de man beklaagt zich kermend over de- verwondingen, ontstaan door de slagen, die hy gekregen heeft. Een andere maal zit een zekere meneer Lupette voor een café wat te gebruiken met zyn vrienden. De politie-bandieten in burger komen voorbij. Ze gaan tegen Lupette en de zijnen praten en opeens vallen zy hen aan met vuistslagen. Er ontstaat een gevecht en Lupette wordt opgebracht en beschuldigt één der agenten een verwonding boven het oog te hebben toegebracht met een mes. Voor den rechter verklaart een dokter, dat dit onmogelijk is en dat de ver wonding niets te beduiden heeft. Toch wordt Lupette tot acht maanden ver oordeeld wegens wederspannigheid en de agent Gaillard krygt zyn aanbreng premie en op den koop toe nog de bronzen medaille voor wonden, opgedaan tijdens de uitoefening van den dienst. Een derde voorbeeld. Een der politie- bandieten beweert in één der voorbij gangers een man te herkennen, die eenmaal een agent gewond heeft door een kopstoot in den buik. Hy wil hem grypen, maar de man loopt weg. De agent schiet in de lucht; anderen komen toeloopenmen vangt eindelijk de vluch teling, die een ander blijkt te zyn, dan dien men zoekt. De agent echter krijgt voor zyn ijver 30 francs premie. Parijs, 15 Aug. De Petit Parisien meldt, dat een directeur van een visschery-onderneming op Nova-Zembla verzuimd heeft zyn personeel gedurende maanden van levensmiddelen te voor zien, zoodat alle 100 personen, hiertoe behoorende, van den honger zijn omge komen. De langstlevenden hadden de lyken hunner eerstgestorven kameraden opgegeten. Vrijdag zou te Parijs een Fransch anarchistencongres geopend worden, waar voor door een vijftigtal aangesloten vereenigingen te Parijs en uit do provincie, deputaties gezonden waren. Verschillende personen, die niet van toegangsbewijzen waren voorzien, wisten echter met geweld de vergaderzaal binnen te dringen zoodat elke beraadslaging onmogelijk werd gemaakt. Vrijdagavond is de auto van den wijnhandolaar Monich, uit Bauxuls-sur- Mer, in de nabijheid van Paulillos, bij 't uitwijken voor een rijtuig in een 15 meter diep ravijn gestort. De eigenaar van den auto werd op slag gedood, terwijl de vier overige inzittenden levens gevaarlijke verwondingen opliepen. DUITSCH1AND. Bebel heeft in zijn testamont de sociaal-democratische party in Duitsch- land een aanzienlyko som gelds ver maakt. Bovendien vermaakte hy der party van zeker tydstip af het uitsluitend recht van uitgave van zijn werken. De bankier Ullmann in Frankfort, zyn vriend, is tot executeur-testamentair benoemd. Bebel's lyk is Vry dag naar Zurich overgebracht, waar het, op zyn uit- drukkelyken wensch, Zondag zal worden verbrand. De stoet, die het lyk naar den verbrandingsoven zal brengen, zal bestaan uit een muziekkorps, verder 500 kransdragers, alle arbeiders uit het metaal- en houtbewerkers-bedrijf, dan een deputatie van den Duitschen Rijksdag en deputaties uit het buitenland, met die van Frankryk voorop en die van Duitschiand achteraan.^ Volgen de officieefe vertegenwoor digers van de Zwitsersche organisaties, de partijbesturen enz. Voor Holland zal rur. Troelstra komen. NEDERLAND. Groningen, 15 Aug. Gisterenmiddag half vyf had te Warfura een verschrikke lijk ongeluk plaats. Twee wagens, beladen met stroopakken, kwamen het dorp binnen, waarvan de eerste be stuurd werd door den 17-jarigen Wolters. Op den aangekoppelden wagen zaten twee zoons van P. van Dyk, Hendrik en Jan, Roelf Franke en Egbert v. d. Woude. Plotseling gleden de stroopakken er af en geraakten Hendrik en Jan onder de vallende massa en vervolgens onder de wielen, zoodat de eerste het hoofd verpletterd werd en de tweede eveneens den wagen over het lichaam kreeg, waardoor beiden door de bekomen verwondingen dadelijk overleden. Roelf Franke, die er boven afsprong, bekwam geen letsel, doch Egbert v. d. Woude werden beide beenen ernstig gekneusd. Broek op LangendQk. Bij het ran geeren op het stations-emplacement alhier, geraakte het 9-jarig zoontje van de wed. B. met zyn hoofd tusschen de buffers van tweo tegen elkaar botsende wagens. De jongen werd op slag gedood. lVoosp, 15 Aug. Een ernstig ongeluk heeft hier gisteren plaats gehad. Terwijl 3 mannen bezig waren het riet af te halen van den molen „het Anker", aan den Storaraerdyk alhier, brak onverwachts de omloop, waarop zij stonden, zoodat zy vielen, met het noodlottig gevolg, dat de 13-jarige Joh. Staartjes uit Weesp direct dood was. De twee anderen, W Versteeg uit Weesp en een zoon van P. Met uit Muiden werden leven vaarlyk gewond weggedragen. Dr. J, Kejjser uit Weesp verleende de eerste hulp, Lelden, 16 Aug. Gisternaraiddag om streeks twaalf uur had alhier in een woning aan de tweede Haverstraat, een ongeluk plaats. Een 2£-jarig knaapje C. W., klauterde op een brandend gas komfoor, om in een pot eten te kunnen kijken, zeker om te weten wat de pot schaffen zou. Zyn kleertjes vatten vlam en het jongentje liep gillend de straat op. Door toegeschoten hulp werden de vlammen gebluscht. Het knaapje beliep ernstige brandwonden, zóó zelfs, dat men voor zyn leven vreest. Het werd dadelijk naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. W(jk-l> ij-Duurstede, 15 Aug. De trein die te ruim 8 uur van hier in de rich ting Utrecht vertrekt, is by Langbroek ontspoord, met het gevolg, dat de locomotief kantelde en de gehuwde machinist Reuger, uit Doorn, en de stoker de ontsnappende stoom over het lichaam kregen. De machinist bekwam vrij ernstige brandwonden aan hot gelaat, terwyl de stoker over het geheele lichaam ver wond werd. Per auto werden zy naar Utrecht vervoerd. De passagiers kwamen met den schrik vry en zetten de reis per voet voort. VGravcnliago, 16 Aug. Door den zenuwarts dr. F. J. Soesman alhier, is by de politie een aanklacht ingediend tegen zekeren II., wegens beleediging op den openbaren weg. Aan dit feit moet een lange voorge schiedenis verbonden zyn, welke hier in het kort volgt. Het is reeds ongeveer 5 jaren geleden dat de tusschenkorast van dr. Soesman werd ingeroepen, toen H. de Witte Sociëteit op net Plein was binnenge drongen en daar in hevige overspanning groot misbaar maakte. De dokter wist H. te kalmeeren en naar zyn woning te laten brengen. Reeds een week later werd by de inwyding van het gymnasium aan de Laan van Meerdervoort wederom een beroep gedaan op de hulp van dr. Soesman, thans door den toenmaligen burgemeester baron Sweerts de Landas, wyl dezelfde H. de plechtigheid verstoorde door luid ruchtig misbaar en geschreeuw. De dokter gaf toen een verklaring af van H.'s geestestoestand, waarvan het gevolg was, dat deze ter observatie (of verpleging) werd opgenomen in Oud- Rozenburg, vanwaar hij later werd ge ëvacueerd naar Utrecht. Toen reeds werd de zenuwarts door hem gedreigd: „als ik vry kom, dan zal ik je wel vinden!" Circa een jaar later werd de patiënt ontslagen. En sinds dat oogenblik moet de arts n soort Roerdinkholderiaansche ver volging dulden van zyn oud-patiënt. Op straat werd hy gevolgd en beleedigd bedreigingen tegen zyn leven werden hem herhaaldelijk toegevoegdte zynen huize werd hy onophoudelijk lastig ge vallen, zóó, dat speciale politiebewaking van zyn woning meermalen noodig bleek. Het verwekken van oploopen, het hinderlijk volgen, het beleedigen op straat, aan de huisdeur en per telefoon eindelijk moede, heeft dr. Soesman thans na een nieuwe scène op straat, door een aanklacht de hulp der justitie ingeroepen en zyn zaak in handen gegeven van een rechtsgeleerd raadsman. Dordrecht, 16 Aug. Een geacht stad genoot, dezer dagen des avonds halftien van een vergadering te Rotterdam naar huis willende terugkeeren, stapte op den voor zijn trein bepaalden tyd aan station Beurs in een gereedstaand spoorrytuig. Toen de trein echter reeds goed en wel in beweging was, moest hy tot zyn niet geringen schrik van den contro leerenden trein-beambte vernemen, dat de trein, waarin hy zich bevond, niet te Dordrecht stopte, doch regelrecht doorstoomde naar Essen, hetgeen niet kenbaar gemaakt was. Hy was n.l. wel op den goeden tijd doch niet in een goeden trein gestapt. Daar zat hy nu. Goede raad was duur. Ging hy door naar Essen, dan kon hy niet alleen 's avonds niet meer naar huis terugkeeren, doch ook vrouwlief, die thuis met ongeduld zat te wachten, niet meer geruststellen. Zyn plan, om by Dordt aan de noodrem te trekken, vond by den conducteur zóóveel tegenwerking, dat dit al spoedig als onuitvoerbaar werd verworpen. Vlak vóór de Spoorbrug aan Zwyn- drecht gekomen, kreeg hy echter een prachtige ingeving, waaraan op de brug gevolg werd gegeven, door, terwyl de trein wat langzamer tempo had, eruit te springen. Het was de eenige uitweg in dit geval en onze stadgenoot kwam er gelukkigerwijze met een paar schram men en ontvellingen af. Niet ieder zou er echter zoo goed afkomen, want de persoon in kwestie was een heel handig en vlug gymnast. Vandaar, dat wy dit ter waarschuwing van de velen, die in dezen tyd reizen, publiceeren. Kinderdijk. Het gebrek aan werk krachten aan de scheepswerven is zoo groot, dat een firma alhier eenige werk lieden van elders in haar dienst heeft, aan wie zij boven het weekloon ook kostgeld betaalt. Mtddelharnts. Wegens sterken achter uitgang der haringvisscherij vloot- is de alhier bestaande touwslagerij en zeil makerij opgeheven. Bergen-op-Zooin, 15 Aug. Donderdag had de werkman J. P. Aarts alhier, het ongeluk door een paard in de haven geworpen te worden, waardoor hy op 't scherpe deel van 'n in lossing liggende stoomboot kwam te vallen. De onge lukkige bleek twee ribben gebroken en zware inwendige kneuzingen gekregen te hebben. Naar zyn woning vervoerd, overleed hy weldra. Hy laat een weduwe met 9 jeugdige kinderen achter. kozene muzieknummers natuurlijk allen van ernstigen, gewijden aard. Het was gelijk uit liet programma bleek, hooge kerkmuziek, die wij te hooren kregen. De heer S. Klimmerboom opende de uitvoering met een koraal en marsch uit de Meesterzangers (R. Wagner). In drukwekkend weerklonken de orgeltonen door het kerkgewelf. Opnieuw bleek de kunstvaardigheid van den heer S. Klimmer boom. Heerlijke tonen wist hij aan het orgel te ontlokken. Zijn schoon dochter, mevr. KlimmerboomFederspiel, die wij als altzangeres om haar wel luidende, goedgeschoolde stem reeds vroeger gelegenheid hadden te bewonderen, zong met veel gevoel en groot talent Kein Halmlein wiichst auf Erden", Gebet" en „Biblische Lieder". Haar echtgenoot, de heer F. Klimmerboom, die leeraar aan het Conservatorium te Keulen is, wat niet de eerste de beste worden kan, bewees wederom zijn groote begaafdheid als violist. Het concert voldeed hem. Woensdagavond zal door de Mannenzangvereeniging „Luctor et Eraergo" in de tent op het Havenplein een uitvoering worden gegeven. Benoemd tot opzichter van het waterschap Drechtenland L. J. Louwers van Cats, thans buitengewoon opzichter van den waterstaat ie Gorinchem. Geslaagd voor het notarieel examen H. R. J. van der Veen uit Goes. Bij Kon. besluit van 12 dezer is, met. ingang van 1 September, benoemd tot technisch ambtenaar 2de klasse by den Raad van Toezicht op de Spoor wegdiensten, J. C. Pannekoek te Leiden, vroeger te Brouwershaven. In De Middenstander komt van de hand van onzen stadgenoot, den heer L. Doeleman, het volgend artikel voor: Miildenstauderspolitlek. Uit Stad en Provincie. Zlerlkzeo, 18 Aug. In de Nieuwe Kerk alhier werd gisterennamiddag een flink bezochte muziekuitvoering gegeven door mevrouw Klimmerboom—-Federspiel, altzangeres, den heer F. Klimmerboom, violist en onzen stadgenoot, den heer S. Klimmerboom, als organist. Mot het oog op den aard van het gebouw, waarin dit concert werd gegeven, waren de ge- Het door u, uit de N. R. C. over genomen stuk van den heer N. J. F. Zier, was ook mijn aandacht niet outgaan en hoewel ik niet laboreer aan het lief hebberen van couranten-schrijverij, zoo was toch een oogenblik de lust bij mij opgekomen om met den geachten inzender van gedachten te wisselen, door ook een stukje aan die courant ter plaatsing aan te bieden, een lust die ik evenwel wist te bedwingen, doordat ik bet wel wat aanstellerig vond, om als Middenstander uit een plaats als Zierikzee, in zoo'n groote courant te schrijven. Thans echter nu De Middenstander, dat is dus mijn courant, mij de gelegen heid biedt mijn hart te luchten, houd ik mij niet langer in, maar waag het er op, u te verzoeken om eenige plaats ruimte, om daardoor kenbaar te kunnen maken, dat ook ik vanaf de oprichting onzer Neutrale Middenstandsvereeniging in 1910, tot voor eenigen tyd, aan myn medebestuurders en verdere midden standers die het hooren wilden, als mijn meening verkondigdedat alléén een werkwijze als die, welke gevonden wordt bij de S. D. A. P. voor den Middenstand vruchten zou kunnen afwerpen, m. a. w. dat het zenden van afgevaardigden naar de Tweede Kamer, de weg was, dien men had te bewandelen om voor den Middenstand in het beloofde land te komen. Als kracht voor mijn betoog, verwees ik dan naar de verbazende stuwkracht, die uitging van bet handje vol socialisten, die daar zitting hadden en die voor de tot hun partij behoörendo klasse allerlei voordeelen wisten te bedingeD, in mijn oog een groot aandeel hadden in het totstandkomen der sociale wetten, on ik schreef de ongunstige financieele regeling voor den Middenstand too, aan de af wezigheid van dien stand in onze wet gevende lichamen. Ook nu nog ben ik overtuigd, dat afgevaardigden uit den Middenstand, in de Tweede Kamer op velerlei gebied nuttig werk zouden kunnen verrichten en zeker in de eerste plaats konden ijveren voor een ontlasting van den Kleineren Middenstand, die tegenwoordig m. i. meer in verdrukking is, dan een aanzienlijk deel van de arbeiderspartij, terwijl deze middenstandsmannen ook in niet geringe mate zouden kunnen mede werken, om de wensch en, die op de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1