ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 15 Augustus 1913. Tweede Blad. Cour a n t). NIEUWSTIJDINGEN. De Balkan-Crisis. Brieven uit de Hofstad. (Z ierikzeesche ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee t 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 6 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9427. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur: J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlijk 2 ure. Na den Trede. In de kathedraal van Sofia is een Requiem-Mis opgedragen, welke werd bijgewoond door den koning, de koningin, de ministers, oud-ministers, hofdignita- rissen en een talrijk publiek. By het verlaten van de kerk werd de koning levendig toegejuicht. Hij begat zich te voet naar het paleis, gevolgd door een aanzienlijke en steeds groeiende menigte, die hem geestdriftig bleef toejuichen. In Belgrado werd in de kathedraal een Te Deum gezongen, waarbij koning Peter en prins George tegenwoordig waren. Verder wa^en aanwezig vele leden der regeering en van het parlement en talrijke burgerlijke en militaire autoriteiten. Alle vredesgedelegeerden zijn thaus uit Boekarest vertrokken. Behalve in Bulgarije en Roemenië is nu ook in Servië de ontwapening gelast en in Griekanland staat zij voor de deur. Een dagorder van koning Ferdinand. De koning heeft een dagorder aan zijn leger gericht, waarin hy wyst op de overwinningen, die in den loop van den veldtocht tegen Turkjje, welke met een volledige triomf van het Bulgaarsche leger eindigde, behaald zyn. De dagorder vervolgd dan: Soldaten, op het oogenblik, waarop gij naar uwe woonsteden moest terugkeeren, is een nieuwe ramp over ons gekomen. De bond- genooten, met wie wy juist-omschreven verdragen gesloten hadden, hebben ons verraden, en wilden ons alles ontrukken, wat gekocht was met het bloed van een tienduizendtal helden. Verontwaardigd over dit schandelijk verraad, kon de geheele Bulgaarsche natie niet tot deze berooving besluiten. Gsen enkele vader landslievende Bulgaar kon goedschiks en zonder strijd afstand doen van Monastir, Ochrida, Dibra, Perlepe, Saloniki, Serres en andere Bulgaarsche streken, waar onze rasgenooten wonen. Uitgedaagd door onze vroegere bondgenooten, moes ten wy tegen onzen wil opnieuw een moeilijken strijd aanbinden, die zeker met succes bekroond zou zyn geworden, indien verschillende onvoorziene politieke om standigheden onze krachten, die van alle kanten tegelijk geëischt werden, niet verlamd hadden. Wy waren verplicht den vrede van Boekarest te teekenen, wyl het vaderland niet in staat was met vyf naburige landen te strijden zonder niet alles te wagen. Wy zyn uitgeput en vermoeid, maar niet overwonnen. Wy moeten onze glorierijke vaandels weer oprollen tot betere dagen zullen komen. Roemrijke soldaten, op het oogenblik dat gij de gelederen van uw heldhaftige regimenten verlaat, beschouw ik het als een heilige plicht u in naam van Bul garije rayn oprechte, diepe dankbaarheid te betuigen voor alle opofferingen, voor alle moeite en lyden, die gy tijdens den reusachtigen stryd hebt doorstaan. De geschiedenis en het nageslacht zullen oordeelengoedkeuren en in gouden letters neerschrijven hoeveel diensten gy hebt bewezen aan het vaderland. Vertelt aan uwe kinderen en klein kinderen van de dapperheid der Bul gaarsche soldaten en bereidt hen voor om eens het glorievolle werk, dat gy begonnen zijt, te beëindigen. De koning besluit met afscheid te nemen van zijn glorieryke soldaten, van zyn dierbare medewerkers. AMERIKA. Albany, 13 Aug. Na een zitting, die den geheelen nacht geduurd heeft, besloot de Kamer van afgevaardigden van den staat New-York met 79 tegen 45 stemmen gouverneur Sulzer in staat van beschuldiging te stellen en hem ten laste te leggen het aanwenden voor particulier gebruik van bijdragen voor het verkiezingsfonds van de party en het afleggen van een valsche eed, in verband met de ontvangsten van het fonds. In een gedeelte der Vereenigde Staten blyft de hitte voortduren. Te New-York overleden Zondag verschei dene personen aan de gevolgen der hevige warmte, terwyl een nog grooter aantal in de straten bezwijmde. De stad is als uitgestorven. Ieder, die maar even kan, vlucht naar het strand, om daar wat verkoeling te vinden. Kansas, Missouri en Oklahoma lijden ook nog van de hitte-golthet vee en pluim gedierte sterft wegens gebrek aan water. Sedert 1887 heelt men een dergelijke temperatuur niet waargenomen. In een landstreek van eenige honderden mylen ten westen van de Mississippi is in bijna drie weken geen regen gevallen, terwyl de temperatuur meestal dien tyd ongeveer 105 graden Fahrenheit be droeg. In Kansas vreest men voor mislukking van den oogst. De spoor wegen in dezen staat en in Missouri doen al het mogelijke om eenige ver betering in den toestand te brengen, door de steden en boerderijen zooveel mogelijk van water te voorzien. Het spreekt van zelf, dat de aangevoerde hoeveelheid lang niet voldoende isop sommige plaatsen is de toestand dan ook zeer ernstig. Uit New-York wordt gemeld, dat Zondag boven de stad een cycloon heeft gewoed, waardoor een groot aantal huizen werd beschadigd. Iu de haven sloegen verscheidene schepen omterwijl alle electrische- en telegraafdraden werden verbroken. Er werden 6 personen ge dood en een twintigtal gewond. De politie-agentessen in Chicago hebben tot op het huidige oogenblik tot tevredenheid der autoriteiten en van het publiek haar plicht vervuld. Echter begint thans de vrees zich te doen gelden, dat zij ten zeerste gehandicapt zullen worden door haar kleeding, wan neer het noodig zal blijken een vluch tend malificant achterna te jagen. Ten einde dezen misstand uit den weg to ruimen, is thans een modelrok vervaar digd en aan alle politic-autoriteiten voor gelegd, die hun staf vervolledigen door het in dienst nemen van vrouw-agenten. De rok ziet er op het oog juist uit als iedere andere, totdat zich de noodzake lijkheid voordoet, een misdadiger te achtervolgen, die een poging tot vluchten onderneemt. Dan trekt de agentes aan een koord, en dadelijk verandert de rok in een zouaven-broek, waarin zij vrije lijk kan hollen en draven. Als zij het gevluchte wild weer beet heeft, is het 't werk van een oogenblik, om de broek weer in een rok te veranderen. Laat ons hopen, dat dit met één hand gedaan kan worden vele misdadigers zouden wellicht ongalant genoeg zijn het einde dezer kleedingtransformatie niet geduldig af te wachten. Zeven leden van een gezin te Quebec (Canada) zyn dezer dagen op een treurige wijze om het leven gekomen. Er ontstond brand in de houten woning, en de vrouwen, die zich met de kinderen op de bovenverdieping bevonden, kondon niet meer ontsnappen. De vlammen omhulden het geheele huis, zoodat de uitweg door de vensters haar ook afgesneden was. De buitenstaanders konden het gegil van de ongelukkigen duidelijk hooren, doch waren niet bij machte hulp te bieden. Een priester hield het kruis naar de brandende woning gericht en sprak algeheele absolutie over de stervenden uit. ENGELAND. Londen, 12 Aug. Voor de zooveelste maal hebben de militante suffragettes en hare aanhangers Whitehall ia een strijdperk veranderd, nadat Zondag op Trafagarsquare een demonstratie ge houden was. Het doel van de demon stratie was, te protesteeren tegen de gevangenneming van George Lansbury, wiens voorloopig bewijs van invrijheids- stelling onder het kat-en-muis-systeera den volgenden dag zou verloopen. Het parlementslid Wedgwood, één der af- deelingen aanvoerende, deed een beroep op de menigte, om niet naar Downing- street te trekken en zeker zou men aan zyn verzoek gehoor hebben gegeven, als miss Pankhurst niet het tegenover gestelde had betoogd. Zy werd door hare volgelingen opgetild en onmiddellijk schaarde de menigte zich rondom haar, om naar Downingstreet te trekken. De politie deed geen pogingen de menigte tot stilstand te brengen vóór het ministerie van Oorlog byna was bereikt. Daar stuitte men op een cordon van bereden politie en weldra begon, onder luid geschreeuw, een handgemeen, waarbij de helmen der politiemannen duchtig met wandelstokken van opgewonden mannen bewerkt werden. De bereden politie reed daarna op de menigte in, om haar te verspreiden. Miss Pankhurst's vlag werd gebroken en zy zelf in een auto gezet en naar een politie-bureau gebracht. Buitendien hadden nog 16 arrestaties plaats, w.o. zes van vrouwen. RUSLAND. Uit Siberië wordt volgens de Tel. een afgrijselijk inquisitie verhaal gemeld, dat een hel licht werpt op de onbeschaafd heid van den daar wonenden boerenstand. In het dorp Atschagirki (gouvernement Tobolsk) werd het tienjarig zoontje van den boer Titow plotseling hevig ziek. De boer, wien veel aan het herstel van zyn eenigen erfgenaam gelegen was, haalde, daar er in Siberië gebrek aan geneesheeren bestaat, een zoogenaamde „toovenares" of „heks" uit een plaatsje uit den omtrek en kwam met de 30-jarige vrouw bij den zieke aan, op het oogen blik, dat de buren van Titow dronken van de markt terugkwamen. Toen deze buren vernamen, dat een onbekende vrouw den zoon van Titow met kruiden behandelde en daarbij vreemde spreuken prevelde, kwamen zy tot de conclusie, dat het slechts een heks kon zyn, en besloten zy haar te dooden. De be schonken boeren trokken naar Titow's woning en begonnen de vermeende heks te martelen om haar een bekentenis af te persen. Men rukte h^r de haren by bosjes uit het hoofd, sloeg haar met de vuisten in het gezicht, stak haar met gloeiende naalden de oogen uit en pijnigde de ongelukkige zoolang, tot zy het be wustzijn verloor. Eerst toen sloegen de onraenschen haar dood. Titow, die in zyn vertwijfeling naar het dichtstbij* liggende dorp geyld was om hulp te halen of zich in veiligheid te stellen, kon door de woedende boeren niet ge vonden worden. Toen hun zoeken nutteloos bleef, besloten zij zich op de vrouw van Titow te wreken. Zy namen de onschuldige moeder van het met den dood worstelende knaapje in hun midden en sloegen haar half dood. Daarop drongen zij de hut binnen, haalden den zieken jongen uit het bed, begoten hem met petroleum, wierpen hem op de dorpsstraat en staken hem in brand, zoogenaamd, om den boozen geest uit te drijven. Toen Titow in de duisternis van den nacht naar zijn woning sloop, vond hy zyn kind dood, zyn vrouw stervend. ZWITSERLAND. Zurich, 13 Aug. De rijksdag-afge vaardigde, August Bebel, is heden gestorven. Ferdinand August Bebel, de leider dér Duitsche sociaal-democratie, is den 22 Februari 1840 te Keulen geboren. Hy werd opgeleid tot schrijnwerker en vestigde zich als zoodanig in 1860 te Leipzig. Daar liet hij zich spoedig met de politiek in, en werd in 1865 voor zitter van een Arbeiterbildungsverein". In do vergaderingen van den „Gewer- blichen Bildungsverein" ijverde Bebel tegen de volgelingen van Lassalle en werkte mede tot de stichting van het algemeen Saksisch werkliedenverbond. Reeds bij de eerste verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag werd Bebel tot afgevaardigde gekozen, en verkondigde daar 'terstond de socialistische leer-' stellingen. In 1868 richtte hy het Demokratische Wöchenblatt op. Na zyn stryd tegen von Schweitzer, den voorzitter van de Algeraeene Duitsche Werkliedenvereeniging, werd in 1869 het algemeen Duitsche socialistencongres gehouden, waar 150.000 werklieden vertegenwoordigd waren. Daar werd de sociaal-democratische party gesticht met het programma door Bebel ontworpen. Als orgaan der nieuwe party werd uitgegeven de Volksstaat, geredigeerd door Bebel en tweemaal 's weeks verschijnend. In 1878 werd het blad verboden. Herhaalde malen werd Bebel tot gevangenis- en vestingstraf veroordeeld, en eenmaal zelfs vervallen verklaard van zyn Rijksdagmandaat. Na de opheffing der Socialistenwet, in 1890, verhuisde Bebel naar Berlyn en werd mede-redacteur aan de Vorivürts, naast zyn lidmaatschap van den Ryksdag. DUITSCHLAND. Den 26sten Mei 1.1. waren door de douane-beambten te Straatsburg twee waggons aangehouden, die, naar opge geven was, met teer geladen waren. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de waggons een dubbelen wand hadden en dat de ruimte tusschen de beide beschotten groote hoeveelheden uit Zwitserland geïmporteerde alcohol bevatte. De inhoud der waggons was bestemd voor de gebroeders Wilhelm, Joseph en Carl Schwarz, die te Keulen een groot-handel in wynen en likeuren dry ven. De rechtbank te Straatsburg heeft de drie broeders veroordeeld tot het be talen eener boete van f 565.000; het openbaar ministerie had een boete van f 625.000 geëischt en gevangenisstraffen, varieerende van 8 tot 15 maanden. De Hamburger politie is een inter nationale dievenbende op het spoor ge komen, wier leden te Hamburg, Berlijü, Weenen en andere Duitsche en buiten- landsche steden meer dan vijftig inbraken hebben gepleegd. De gestolen voor werpen, die een waarde van verscheidene honderdduizenden mark vertegenwoor digen, werden in gehuurde kelders op geslagen, en vervolgens aan helers verkocht. Tot dusver zijn te Hamburg en Wandsbeck twee dergelijke opslag plaatsen ontdekt. De voornaamste schul digen zijn gearresteerd. BELGIË. Op de wereldtentoonstelling te Gent zyn de gevolgen van een minder gunstigen gang van zaken reeds merk baar. De rechtbank van Koophandel heeft in de afgeloopen week, naar de Brusselsche Gazette mededeelt, zes faillissementen uitgesproken, die alle firma's betreifen, welke op de wereld tentoonstelling exposeeren. Het belang rijkste faillissement geldt een Engelsche firma, die een houten hotel gebouwd heeft, om vreemdelingen een onderdak te verschaffen. Deze firma werd met een kapitaal van 10 millioen francs opgericht, dat echter reeds na enkele weken tot millioen gereduceerd moest worden. Thans zyn de eigenaars, respectievelijk de directeuren, uit Gent verdwenen. Aangenomen wordt, dat by dit bankroet alleen 1.800.000 francs verloren gaan. De andere faillissementen betreffen hoofdzakelijk de vermakelijk heden in het Lunapark. XVIII. Ook voor het Haagsche Scheveningen of voor het Scheveningsche Den Haag is nu sinds een paar dagen de zomer gekomende maand Augustus heeft zich als een wasch-echte zomersche maand ingezet. Moge het zoo eenigen tyd blyven voor allen, die hun jaarlyksche uitstapjes maken in deze vacantie-maand bij uitnemendheiddat zou waarlyk nog een uitkomst zyn voor zeer velen in den lande. Voor de Scheveningsche exploitanten is zulk een uitkomst dringend noodigreeds b. v. blijft op den Pier, daar, waar aan het einde in zee zich het paviljoen bevindt, één der winkels gesloten. De huurder heeft het niet langer kunnen houden by de schade, die hem Juli heeft opgeleverd, en hoewel natuurlijk de peper-dure huur vooruit is gestort, heeft hij liever zyn biezen gepakt dan nog meer schade te lyden. Of het hem achteraf niet berouwen zal, is nu best mogelyk. Maar een en ander strekt ten bewijze, hoe hoog de nood reeds onder de meeste exploitanten op de badplaats gestegen is. Doch „het kan verkeeren" was het motto van één onzer beste oud-vader- landsche blijspeldichters en sinds een paar dagen is het ook gekeerd. En ook het fameuse vuurwerk, waarmede het seizoen zou geopend worden, met een in vurige stralen schitterend „Welkom" aan alle gasten, is dan toch eindelijk afgestokenjuist nog in Juli, en wel precies 2 uur voordat Augustus zyn intrede deed. Als naar gewoonte zijn duizenden en duizenden op den strand- boulevard er getuige van geweest, en met den diep-blauwen hemel en de donkergrauwe nachtzee tot achtergrond, is het inderdaad een zeer prachtig schouwspel geweest. Jammer alleen, dat het vuurwerk 3 maal tevergeefs aan gekondigd is geworden en wy allen dus 3 maal het tramreisje Den Haag Kurhaus hebben gemaakt. Een retourtje kost weliswaar 20 ct., maar voor niemendal geeft niemand gaarne driemaal dit bedrag uit. Eén lichtzyde is er al zij het ook niet voor het publiek dat onze Haagsche tram niets liever dan uitgestelde vuurwerken heeft; gebegrypt, dat zulk een voordeeltje van extra-druk vervoer, wel in de duizenden loopt. En thans dan doch voor hoelang? is het alles opgeruimdheid en ver maak, vriendelijke gezichten van bad gasten en hoteliers, wat ge ziet en het geld stroomt uit de zakken van den een in die van den ander. Welnu, dien ander zij het eens ditmaal gegund, er is lang genoeg op een beetje verdienste gewacht. Voor wien het mooie weder te laat gekomen is, om hem het leven, zy het voor nog enkelen tyd desnoods wat te doen rekken, dat is voor één onzer beroemde landgenooten, den niet minder alom in de residentie bekenden stad genoot, mr. Asser. Wel was deze minister van Staat en Staatsraad beide hooge waardigheden waren een welverdiende hulde aan zyn eminente verdiensten nog in het begin van Juli van Den Haag naar Scheveningen verhuisd, en had hy aldaar eenig herstel hopen te vinden, maar het slechte weder heeft die hoop den bodem ingeslagen; en de residentie mist voortaan een bekende figuur uit haar samenleving. Vooral op internationaal rechtskundig gebied blonk Tobias Asser, gelijk bij algemeen genoemd werd, uit, en geen internationale bijeenkomst van eenig wetenschappelyk-juridisch belang heeft er in de laatste.25 jaar ten onzent plaats gehad of Asser vormde er het midden punt van. Niet licht zal men vergeten kunnen, hoe vaak in de deftige ver gaderzaal van de Eerste Kamer, deze tenger gebouwde man, maar wiens voorkomen van zulk een hooge intelli gentie getuigde, levendig en vol vuur de beraadslagingen leidde der interna tionale conferentie tot regeling van het wisselrecht in welke wetenschap de thans ontslapene een wereld-ver- maardheid bezat. Doch ook daarnevens in tal van andere zaken van publiek belang deed mr. Asser zich kennen als een man van buitengewone kennis en een zeldzaam scherp oordeel; stad en land verliest waarlyk veel aan zulke zonen. Een ander stadgenoot, op geheel ander gebied zeer bekend, de zenuw arts dr. Bolten, is sedert eenigen tyd gelukkig weder in ons raidden terug gekeerd. Men zal zich, ook buiten Den Haag, ongetwijfeld het drama van Velzen herinneren, toen een ernstige zenuwlijder den dokter, die hem be zoeken kwam, eenige kogels door het hoofd joeg, en ook nog andere per sonen verwondde. Deze dokter was dr. Bolten, die thans volkomen genezen, zyn drukke en veel omvattende praktijk heeft hervat. Maar.... de kogels zyn nog niet alle verwijderd, al zullen zy, daar zy op z.g. onschuldige plaatsen zitten, raogelyk geen nadeel meer doen. Maar wat heel opmerkelijk is en een bewys mag genoemd worden van het waarlijk hooge standpunt, dat deze man der wetenschap ook als mensch inneemt, is de wijze, waarop hy zelf over het geval en den dader spreekt, en waarin een mild oordeel over diens optreden gepaard gaat met een zuiver medisch inzicht in den geestestoestand van den ontoerekenbare. Verontschuldiging en verklaring zijn in de plaats getreden van een bits verwijt, dat begrijpelijker wyze allicht elk ander naar de lippen was gekomen. Zeker, doktoren zien zooveel leed en kennen zooveel be weegredenen, die voor leekeu onbekend blyven, dat men niet versteld behoeft te staan, zoo hun algemeen oordeel humaner klinkt, dan van het gros hunner medeburgers. Maar hier, waar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 4