ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 13 Augustus 1913. BEKENDMAKING. Het congres der S. D. A. P. NIEUW STIJDINGEN. De Balkan-Crisis. Uit Stad en Provincie. (Z icrikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederon MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 6 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bü vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9426. Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. V an 1—3 regels 30 etsmeerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. .Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een gouden broche. handschoen. zakmes. kartonnendousje met lepel en vork. soldatenmuts. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. Avondschool voor Vakonderwijs te Zierikzee. Worden opgeroepen sollicitanten Daar de betrekking van leeraar in de Neder- landsche taal aan Avondschool voor Vakonderwijs te Zierikzee voor vijf lesuren per week, en naar de betrekking van leeraar in vakteekenen voor smeden aan die school voor zes lesuren per week. Sollicitaties (adres op zegel) véér 23 Augustus e.k., in te zenden bij den Burgemeester van Zierikzee. Dc BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat de Raad dezer gemeente, in zijne op den 11 dezer gehouden Vergadering, heeft benoemd tot lid in de Commissie voor de Fabricage, den heer A. TIMMERMAN Cz., en tot lid in de Commissie voor de Gasfabriek en de Straatverlichting, den heer L. DOELEMAN. Zierikzee, den 12 Augustus 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. D. DE VOS, 1.° Secretaris. De blikken van schier geheel Neder land waren verstreken Zaterdag en Zondag op het congres gericht, dat van wege de S. D. A. P. in de buiten- 90ciotcit te Zwolle gehouden is ge worden. Met belangstelling werd het resultaat van dat congres door zeer velen in den lande tegemoet gezien. Toch kon dat resultaat voor hem, die geregeld gevolgd heeft al wat van socialistische zyde in den laatsten tyd over de vraag geschreven is, of de socialisten al of niet ministerzetels thans ten onzent mogen aanvaarden, niet twijfelachtig wezen. Er was toch vooraf by de sociaal democraten een groote strooroing waar te nemen tegen het zitting nemen van hen in een vryzinnig kabinet. Voor dat standpunt was naar onze bescheiden meening iets te zeggen. Immers, al was er ook tusschen de socialisten en de vrijzinnigen ten op zichte" van verschillende punten van staatsbeleid, van algemeen kiesrecht en vrouwenkiesrecht, van ouderdomsver zorging en onderwyzerstractementen, een gemeenschappelijke grondslag voor samenwerking gelegd, er bestaat dit is een niet te weerspreken feit tusschen beiden een zóó hemelsbreed verschil van levensbeschouwing, dat, gesteld dat de socialisten in een vrij zinnig ministerie hadden plaats genomen, een van tweeën gebeuren moest: 5f de socialistische Ministers zouden de voorkeur geven aan het bezit van den mini8terieelen zetel boven de conse- kwente toepassing van hun beginselen. En was dat het geval, dan kwamen zy natuurlijk met hun eigen partygenooten in botsing; of zy stelden de nauwgezette nastreving van hun beginselen boven de voordeelen van hun ministerieele loopbaan. En in dat geval kwamen zij in conflict met hun vrijzinnige arabtgenooten in den minister raad. In elk geval kan bf een botsing met eigen partygenooten bf een conflict met hun vrijzinnige ambtsbroeders in de regeering niet uitblijven, zoodra over sommige regeeringsdaden, vallende buiten den gemeenschappelyken grond van samenwerking te beslissen viel. Een of ander nu hebben tal van socialisten gevreesd. Vandaar hun oppositie tegen het zitting nemen van hun partygenooten in een vryzinnig kabinet. Die oppositie had dus een goede reden, zoodat wy haar volkomen kunnen bil lijken. Maar wat wy niet kunnen billijken, wat wy in hen zelfs moeten afkeuren, is dit, dat zy aan een uit de concentratie te vormen kabinet, onder voorwaarden steun hebben toegezegd, die in de ge geven omstandigheden niet konden ver vuld worden. De door hen gestolde voorwaarden waren van dien aard, dat boven het hoofd van elke vrijzinnige regeering dreigend hing het zwaard der zestien socialistische Kamerleden. Kon en mocht onder die omstandig heden de Concentratie besluiten tot aanvaarding der teugels van het bewind? Mr. Troelstra is een groot man. Algemeen wordt dit erkend. Door zyn aanhangers en door zyn tegenstanders. Maar op het congres heeft hy onwaar heid gesproken, waartegen een woord van protest niet raag uitblijven. Hij zeide, volgens het verslag in Hel Volkhet volgende „Het was een tactische zet van onze „tegenstanders, om op 't oogonblik, dat wy „vol waren van onze overwinning, oneenig- „heid in onze ryen te zaaien door een „twistvraag in onze gelederen te werpen, „die in elke buitenlandsche party groote „tweedracht heeft gebracht". Dat is een insinuatie van mr. Troelstra aan het adres van dr. Bos, die door de Koningin met de vorming van een nieuw Ministerie belast was. Deze staatsman heeft namelyk, met het oog op de getalsterkte der socialisten in de nieuwe Kamer, aan deze partij drie Ministerzetels aangeboden. Deze 8taatsmau was van oordeel, dat voor de totstandkoming van Algemeen Kiesrecht en Staatspensionneering samen werking tusschen socialisten en vry- zinnigen noodig was. Deze staatsman wilde zich door het aanbod van drie portefeuilles aan de socialistische partyvan haar samen werking verzekeren. Deze staatsman was van gevoelen, dat hy aan het ministerie levensvatbaar heid schonk, wanneer hy daarin drie socialisten opnam. Welk recht nu had rar. Troelstra op het congres te verklaren, dat dr. Bos met zyn aanbod want deze was het, die de zoogenaamde taktische zet deed de bedoeling had oneenigheid te zaaien in de socialistische rijen door een twist vraag in haar gelederen te brengen Wie zyn politieken tegenstander van zoo iets openlijk durft betichten, moet die betichting ook met bewijzen kunnen waar maken. Mr. Troelstra heeft op dat congres nog meer gezegd, wat hy niet verant woorden kan. Onder anderen zeide hy het staat in Het Volk „de liberalen zyn „innerlijk geen vurige voorstanders van „kiesrecht en staatspensioen". Hoe komt mr. Troelstra aan die kennis Heeft hy bijgeval al de vryzinnigen innerlyk mikroskopisch onderzocht, zoodat hy tot het inzicht kwam, dat zij zich slechts voordoen als vurige voorstanders van algemeen kiesrecht en staatspensioen? Of heeft hy zijn wetenschap uit andere bronnen geput? Hoe ook, het zy hem gezegd, dat tal van vryzinnigen en tot deze behooren ook wy reeds voof het beginsel van algemeen kiesrecht gestreden hebben, voordat mr. Troelstra en zyn party genooten een politieke rol speelden. En wat het staatspensioen voor de bejaarde ouden van dagen betreft, wy vragen, wie waren het, die den Bond voor Staatspensionneering in het leven hebben geroepen. Dat waren de vryzinnigen, en niet de socialisten. Wij vragen, wie waren het, die den Bond voor Staatspensionneering tot een geduchte macht vormden in den staat. Dat waren de vrijzinnigen, en niet de socialisten. De socialisten werkten aanvankelijk den Bond voor Staatspensionneering zelfs tegen, en sloten in het algemeen zich eerst by hen aan, toen deze een was sende corporatie van beteekenis werd. Wjj voeren buiten de verkiezings dagen in den regel geen polemiek met politieke personen over politieke onder werpen. Maar na lezing va» het verslag van het congres in Het Volk, moest ons dit van het hart. Boekarest. 10 Aug. Het vredesverdrag is hedenochtend om half elf geteekend. Het geschut dondert, de klokken luiden, de muziekkapellen spelen. Venizelos heeft er op gestaan om de laatste zitting van de conferentie by te wonen, ofschoon hij zeer ongesteld is. De zitting is geëindigd met algeraeene vriendschappelijke besprekingen. Bij het verlaten van het gebouw werden de gedelegeerden warm door de menigte toegejuicht. Het gejubel plantte zich voort tot aan de kathedraal. De Koning, de Koningin, de Prinsessen Marie en Elisabeth woonden het Te Deum by ter eere van den vrede. Alle gedelegeerden hebben zich later naar het Koninklijk paleis begeven om hun namen daar in te schryven op de be- zoekerslyst. ENGELAND. De kiesrechtvrouwen hebben Zondag op het Trafalgar-plein te Londen betoogd tegen de gevangenzetting van het voormalig parlementslid Lansbury, die na het toepassen van de hongerkuur voorloopig in vrijheid is gesteld. Opnieuw werd onder leiding van Sylvia Pankhurst een „aanval" gedaan op Downingstreet, die door de politie werd gegrepen en regelrecht naar de Hollew&y- gevangenis gebracht. Nog zes vrouwen en negen mannen werden ingerekend. Zondagmorgen hebben de kiesrecht vrouwen den dienst in de Westminster Abdij verstoord door te gaan zingen „God save Emraeline Pankhurst". SPANJE. Madrid, 11 Aug. De dagbladen publi- ceeren het volgende telegram uit Valen cia: Uit Gandia wordt gemeld, dat aldaar in een bioscooptheater brand uitbrak. Hierdoor ontstond een paniek, waarby 49 personen ernstig gewond werden, van wie 14 doodelyk. Een groot aantal personen liepen kneuzingen op. FRANKRIJK. Partys, 11 Aug. De Servische gezant bracht heden een bezoek aan minister Pichon, ten einde namens zyn regeering aan het Pransche gouvernement zyn er kentelijkheid te betuigen voor den krachtigen steun, die Frankrijk gedurende de laatste Balkan-crisis aan Servië ver leend heeft. ZWITSERLAND. Zurich, 11 Aug. Inbrekers zyn er in geslaagd het postkantoor van Moerrel by Brieg binnen te dringen. Voor een bedrag van 80.000 franken aan gelds waardige papieren werd ontvreemd. DUITSCHLAND. Essen, 11 Aug. In een oude royn- schacht brak onverwachts het onder- grondsche water door, tengevolge waarvan een opzichter en een werkman gedood werden. BELGIË. Zwtyndrecht. Dezer dagen is onder deze gemeente uit de Schelde opge haald het lijk van zekeren D. C., koopman, vroeger te Axel, laatst te Terneuzen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. NEDERLAND. Groningen, 11 Aug. By het vertrek van trein 68, die om 3 uur 16 min. van hier naar Amsterdam vertrekt, had Zaterdagmiddag op het station S. S. een 12- h 13-jarige jongen, die buiten den kap het vertrek gadesloeg, zijn hoepel naar den trein uitgestoken. Het speel tuig bleef haken aan één der portier- krukken, waardoor de jongen, die niet losliet, werd meegesleurd en tusschen perron en trein geslingerd. Het publiek trachtte tevergeefs door gillen en schreeuwen de opmerkzaamheid van den machinist te trekken. Een treinsmid had de tegenwoordig heid van geest met levensgevaar tusschen de rijtuigen te springen, om de luchtrem in werking te stellen en den trein te doen stoppen, wat hem spoedig gelukte. De jongen werd daarop uit zyn benarde positie bevryd, zonder dat hem eenig letsel was overkomen. Amsterdam, 11 Aug. Twee dochtertjes van den spoorwegwachter G. L. Sch te Watergraafsmeer, meisjes van 6 en van 12 jaar, zouden gisteren haar grootmoeder, die op Oostenburg woont, gaan bezoeken. Eén der kinderen wilde lang3 den spoorweg gaan, omdat de afstand dan korter was, maar het andere wou daar heen niet mee. Ten slotte zyn de kinderen echter toch nog den spoorweg langs gegaan. Dat was omstreeks half twaalf gisterenmorgen, juist toen er een zware donderbui losbrak, vergezeld van een hevigen hagelslag. Het is misschien aan het geraas, van den hagel te wyten, dat de kinderen den trein uit Utrecht, die achter hen aankwam, niet hebben gehoord. Het gevolg was, dat het jongste kind voor de oogen van haar oudere zusje door dezen trein gegrepen werd en gedood. Het lykje van de arme kleine is naar het Buitengasthuis overgebracht. *s Gravenliage, 11 Aug. De heer en mevrouw Carnegie zullen met het doel de opening van het Vredespaleis by te wonen, in den ochtend van 27 Augustus alhier aankomen, en intrek nemen in het gebouw van de legatie der Vereenigde Staten van Amerika, aan het Voorhout, alhier, als gasten van den Ameri- kaanschen gezant en mevrouw Lloyd Bryce, tot na dp plechtigheden, in ver band met de inwijding voormeld. 12 Aug. H. M. de Koningin zal tot 23 dezer op het paleis te Soestdyk blijven vertoeven, met het plan alsdan naar de residentie te vertrekken, ten einde met de Koninklijke familie in het Huis ten Bosch verblijf te nemen tot na de opening der zitting van de Staten- Generaal op 16 September a.s. Een en ander staat in verband met de verbouwing op Het Loo. Rotterdam, 11 Aug. Eenige jongens waren hedenochtend halftien aan de Achterhaven O.Z. ter hoogte van de Oranje Nassautraat in een roeiboot ge klauterd, om daarmede te gaan spelevaren. By het afduwen van den wal viel de 7-jarige Cornelis Weeda voorover uit de roeiboot te water en verdween in de diepte. Eenige mannen sprongen te water en doken tevergeefs naar den drenkeling. Toen de knaap 8 minuten te water ge legen had, slaagde een bewoner van de Lange Dykstraat no. 28a, Th. H. J. T. genaamd, erin, hem met een dreg op te halen. De jongen was ongelukkigerwijze in den modder gestikt, zoodat pogingen om de levensgeesten op te wekken, vruchteloos bleven. Naar de ouderlyke woning gebracht door een agent van politie, constateerde dr. M. J. M. Vujjl- steke den dood van den ongelukkigen knaap. Zierikzee, 13 Aug. Maandagavond vergaderde in het „Huis van Nassau" de Liberale Kiesvereeniging. De waarnemende voorzitter, de heer L. Doeleman, opende de talrijk bezochte vergadering, en stelde, nadat de secretaris, de heer W. Merle, de nbtulen gelezen had, aan de orde het stellen van eeD candidaat voor de Provinciale Staten, ter voorziening in de vacature mr. Fokker. Medegedeeld werd, dat de Vrijzinnig- Democratische Kiesvereeniging, den heer J. A. de Bruyne gecandideerd had. Daar geen andere namen genoemd werden, zoo werd op voorstel van het bestuur de heer J. A. de Bruyne met schier [algemeene stemmen candidaat gesteld. Als afgevaardigden naar de Centrale Liberale Kiesvereeniging, die op Donder dag, den 21sten Augustus, in de koffie kamer der Concertzaal zal vergaderen, werden aangewezen de heeren J. Verdoorn, W. J. RenseD, J. v. d. Vliet, mr. D. v. d. Vliet, J. v. Schelven. F. W. Loewer, II. E. Beelaerts van Emmichoven, jhr. R. R. de Muralt, mr. S. J. M. van Gouds, P. H. Pomes, A. G. Kijn, J. Waale en H. A. Geluk. Na bespreking van eenige huishoude lijke aangelegenheden werd de vergade ring door den voorzitter gesloten. Bij Kon. besl. is aan den luitenant ter zee 2de klasse A. E. van Disboeck, wegens ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst, tengevolge van lichaamsgebreken, met 1 Sept. a.s. eervol ontslag verleend onder toekenning van pensioen van f 1056 's jaars. Bij Kon. besl. is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Tholen, G. H. Kaaskooper, thans surnumerair der reg. en domeinen. St.-Fillpsland. Zaterdag 9 Aug. hield de Feest-commissie alhier haar eindver- gadering, waarin natuurlyk de penning meester het hoogste woord had. Geteekend was voor een bedrag van f 441,60. De onderlinge verhuring der costumes had opgebracht f 103,75, terwyl nog f 1,80 bizondere ontvangsten te boek stonden. Alzoo te samen f 547,15 De uitgaven beliepen f 539,965, zoodat het goed slot was f 7,18*. Hiervan werd zeker bedrag besterad voor een paar oudjes, die door hun gift, hoe klein ook, getoond hadden, mee te leven met de plannen der commissie. Het overschot werd geschonken aan het fanfarecorps. Gedurende 4 weken zal de rekening ter visie liggen by den penningmeester, den heer P. Mol Mz. Het werd betreurd, dat het feest zich niet in aller sympathie had mogen verheugen, maar nog meer, dat nog steeds geruchten de ronde doen, die van allen grond ontbloot zyn. Want van zekere zyde wordt nog alt yd beweerd, dat de commissie partijdig zou zyn opgetreden. Als men nu weet, dat, zoodra de voorloopige commissie besloten had, te trachten feest te vieren, dadelyk èn op het dorp én in den A. J. Polder een oproep tot iederen is aangeplakt; dat op den dag van de eerste vergadering in de Druiventros "herhaaldelijk al de aanwezigen, waaronder ook vertegen woordigers van die zekere zyde, zyn uitgenoodigddat later schriftelijk ook aan hen de medewerking voor het kinderfeest is verzocht, welke mede werking ook schriftelyk vlak af is geweigerd, dan blijkt zonneklaar, dat de commissie geen enkel verwyt van partijdigheid kan treffen. Intusschen, het feest is gevierd en uitmuntend geslaagd. St.-Annaland, 13 Aug. Toen verleden Maandag de arbeider A. W. van een plaats, waar by aan de zilveruien had gewerkt, naar een andere zou gaan, zakte hy onderweg ineen en was on middellijk een lyk. De ongelukkige, die bly was op zyn leeftyd nog een mooi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1