VERGADERING ÏI DEN GEMEENTERAAD Telegrafisch Weerbericht vertegenwoordigen zóó hoog zullen stellen, dat zij voor eigen rekening den tocht naar Middelburg zullen willen uiaken. Mochten daartegen bezwaren bestaan, dan is het bestuur bereid, in den eenen óf anderen vorm vergoeding te verleenen. Zoodra de datum vati bet Koninklijk bezoek bekend is, zal dit worden bekend gemaakt. In het derde deel van het Historisch Gedenkboek, ter herinnering aan 1813, is ook opgenomen een belangwekkend opstel van onzen stadgenoot, don heer P. D. de Vos, over de verdrijving der Frtinschen uit Zierikzee en Schouwen- Duiveland, op 8 December 1813. Zaterdag arriveerde alhier in de haven het ryks-stooraschip „Sphinx", met H. M. kanonneerboot „Dufa" van Hellevoetsluis, die, na alhier ingericht en voorzien te zyn van een electrisch zoeklicht, gestationneerd zal worden op de Ierseksche oesterbank. Heden is by het personeel der visschery-politie overgeplaatst de schip per 3de klasse Jac. Wysman, van "^Villemstad naar „Dufa". Onder de gemeente Souburg (Wal cheren) stroken Zaterdagmorgen een 30-tal ooievaars nederdit voor deze streek zeldzame feit trok zéér de aan dacht der omwonenden. Kcnesse. Voor de geschiedenis melden wy, dat Vrijdagochtend omstreeks half negen velen alhier op het alleronver wachtst een vliegmachine hebben waargenomen. Aan het snorrend geluid, 11 gelijkend op het geraas van een in werking zijnde dorschraachine, werden de toeschouwers gewaar, dat hoog in de lucht een vliegmachine in de richting noord-zuid langs de Schouwsche kust zich snel voortbewoog en naar Walcheren koers zette. Waarschijnlijk was de be stuurder de aviateur Levaseur, die 's morgens om 7 ure in Haarlem was opgestegen. Noordwelle, 10 Aug. In de godsdienst oefening van hedenmorgen werd voor de diaconie armen gecollecteerd een gouden tientje. Daarvoor onzen dank aan den milden gever of geefster. Burgli, 9 Aug. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad zijn, ingevolge cle nieuwe armenwet, nieuwe reglementen vastgesteld voor het bur gerlijk armbestuur van Burgh en het plaatselijk armbestuur van Westen- schouwen. De begrootingen van die beide instel lingen voor het jaar 1914 werden goedgekeurd, die van het burgerlijk armbestuur tot een somma van f 1454,30, die van het plaatselijk armbestuur van Westenschouwen tot een bedrag van f3213,88. Van Gedep. Staten was bericht inge komen, dat de gemeente-rekening over 1912 was vastgesteld met een h^tig saldo van f 115,27». Noord-Schonwen. De machinist G. van Noordwyk, dienende aan boord van het lichtschip „Schouwenbank", wordt 1 Sept. a.s. by de conservatie op 's Rykswerf te Hellevoetsluis geplaatst. Brninlsso. By den voorzitter der ver- eeniging „Algemeen Schippers- en Visschersbelang" is een schrijven inge komen van den consul-generaal der Nederlanden te Antwerpen, waaruit blykt, dat het bericht, als zou te Ant werpen iemand tengevolge van ver giftiging door mosselen gestorven zyn, op geen enkelen grond steunt. In de Gazet van Antwerpen van 8 Aug. wordt, zooals hieronder blykt, het geval tot zyn ware verhoudingen terug gebracht. Onder het hoofd „De ver giftiging door mosselen", leest men daar„Men herinnert zich nog den dood van den chauffeur, die door het eten van mosselen, zoo gezegd ver giftigd was. Het parket heeft geen lijkschouwing bevolen, .daar de persoon zonder twijfel door het overtollig ge bruik van mosselen zich een zware ^aagontsteltenis op den hals heeft gehaald. Ér kan dus van vergiftiging geen sprake zijn, te minder, daar andere personen vafi dezelfde mosselen gegeten hebben zonder iets ongewoons gewaar te worden. St.-Maartonsdtyk. In de Vrydag j.l. gehouden vergadering van ingelanden van den Muyepolder werd met algemeene stemmen tot ontvanger-griffier benoemd de heer J. W. Wagtho te Tholen. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren G. C. de Wilde en J. L. (iroenewege, beiden alhier. Deze be noeming had plaats ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken als zoodanig van den heer J. C. Westerweel. Middelburg, 9 Aug. In den afgeloopen nacht heeft men zich door inklimraing toegang verschaft tot de Roomsch- Katholieke Kerk alhier, en zyn offerbussen geleegd. Een eenigen tyd geleden in geworpen ruit, waarvoor thans niets dan een karton zat, maakte het den onge- noodeu, tot nu toe onbekenden gast, gemakkolyk toegang te verkrygen. De Commissie van de Tentoonstel ling van Keederdrachten enz., heeft op haar „plan de campague" ook gezet, het doen plaats hebben van Volksvermaken. Zaterdag j.l. nu bad zij voor het eerst een bijeenkomst vau gaaischutters geor ganiseerd. Niet minder dan 151 leden van een kleine twintig voreenigingen uit Noord- eu Zuid-Beveland waren naar hier getrokken om te trachten één der prijzen te bemachtigen. Tegen één uur kwamen allen gewapend met den boog op het scbietterrein aan, en spoedig daarop begon de vriendschap pelijke strijd. Wij hebben den kamp grootendeels bijgewoond en dit met genoegen, omdat de meeste schutters bewijzen gaven van grondige oefening; slechts zeer weinig pijlen bleven ver van de vogels verwijderd, velen raakten de stangen, zonder echter het doel te bereiken, maar toch zijn 111 vogels aangeschoten en naar beneden geduikeld. Door de Commissie waren voor de eerste „prang", dat is voor de eerste ronde, voor den hoofdvogel f 30 en van de beide „zijvogels" f 12,50 uitgeloofd; de f30 werd gewonnen door den heer D. Pieterse van „Eensgezindheid" te 's Heerenhoek, de zij vogels door de heeren Poley en J. Scheele, beiden van „Claudius Civilis" te Ierseke. Voor het overige werd onderling ge schoten, waarvoor f 2,50 per man was ingelegd. De hoofdvogel werd toen nog eens afgeschoten door de heeren M. Ver- mue uit Vlake en de zij vogels door de heeren Joh. Roes te Oudelande, M. Iluige te 's Heerenhoeken A. Lous te Oude* lande. Het publiek was slechts in geringe getale aanwezig, maar hiervoor waren verschillende oorzaken, de feesten te Vlis- singen in de eerste plaats. Dit volksvermaak, dat het oog oefent en de zenuwen staalt, is zeker meer be langstelling waard. Opgemerkt zij nog, dat thans op den zgn. lossen vogel is geschoten. Zaterdag 23 Aug. wordt met de klep geschoten, d. w. z. dat de hoofd vogel niet naar beneden valt, doch slechts omvalt en weer op zijn plaats kan worden op getrokken. Een eigenaardig gebruik bij dezen wedstryd is, dat ieder die een vogel schiet, een bouquetje papieren bloemen koopt en die op hoed of vest bevestigt; zoo veel bouquetten, zooveel vogels. De kermis alhier duurt telken jare 10 dagen en na dit maal Donderdag 31 Juli te zijn aangevangen, was dus Zaterdag j.l. de laatste dag. Waar het aautal kramen en vermake lijkheden de laatste jaren niet groot is, wordt ook steeds de kermisdrukte minder en dit jaar was zij, mede door de onafhankelykheidsfeesten te Vlissingen ook de laatste dagen veel minder dan vroeger. In dit laatste echter, het samenvallen van kermis en feesten, vonden de tente niers aanleiding verlenging der kermis met één dag aan te vragen. Tot verwondering van velen eu tot spijt van de bewoners van Markt en omgeving, die gehoopt hadden nu van het loven af te wezen, werd verlof ge geven, en zoo draaiden carousels enz. er Zondagavond van 8 tot 12 weer lustig op los, terwijl de geur van oliebollen en wafels weer tot in de huizen drong. Krabbendtyke. Met de betonwerken aan den Nieuwlandpolder begint het goed op te schieten. De muren zyn byna gereed en met de glooiing wordt spoedig aangevangen. De werken worden uitgevoerd in het systeem De Muralt, onder leiding van den water bouwkundige Blok te Waarde, in eigen beheer. Dit betonwerk sluit aan aan het beton werk van den Karelpolder. Vooral in Beveland neemt het gebruik van beton voor de zeeweringen hand over hand toe. Philippine. Hoe gevaarlyk het voor kinderen soms is barrevoets te loopen, bleek weer dezer dagen alhier. Een knaapje van omstreeks acht jaar liep op bloote voeten langs den kant van een sloot. Hy trapte op een stuk glas, dat daar geworpen was en wondde zich zoodanig aan één der voeten, dat genees kundige hulp onraiddellyk noodig was. De wonde schynt echter zóó gevaarlyk te wezen, dat het ventje in een genees kundig gesticht zal moeten opgenomen worden en men voor het ergste vreest. St.-Jansteen. Alhier kwam men dezer dagen tot de minder aangename ont dekking, dat van een in de R.-K. kerk staand Mariabeeld een 2-tal gouden halskettingen waren verdwenen. Aanbestedingen, Yerkoopingen enz. Stavenisse. Vrydag werd alhier door het Gemeentebestuur aanbesteed het doen van de noodige veranderingen aan het schoolgebouw. Inschrijvers waren de heeren A. van Proojjen f 2034, D. Roozemond f 2009, H. W. Zachariasse f 1900, C. de Rooy f 1876, K. Burgers (St.-Annaland) f 1837, L. E. Weele f 1835 (gegund). De personen, by wie geen woonplaats ver meld is, wonen alhier. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Oolt- gensplaat, door ds. J. E. Klomp te Poortvliet. St.-Filip9land. Ds. Bal hield Zondag voor een overgroote schare zyn afscheids rede naar aanleiding van Handelingen 20 vers 32. In zyn slotwoord dankte hy zyn geraeentenaren voor alle vriendschap, die hy van hen ondervonden had en riep hun een weerziens toe. Ds. van Asch, de consulent, sprak daarop namens de gemeente een woord van dank voor hetgeen Ds. Bal voor St.-Filipsland had gedaan en wenschte hem toe, dat hy in zijn nieuwe standplaats met zyn gezin Gods zegen zou mogen ondervinden. Ontroerd verliet de gemeente het kerkgebouw, want werkelijk zeer velen zien met weemoed don scheidenden leeraar en de zijnen vertrekken. Coltynsplaat, 9 Aug. Gekozen tot notabele alhier de heer W. Adriaanse, iu plaats van dén heer I. P. van Breda, die tot kerkvoogd benoemd is. Geref. Gemeente. Bralnlsse, 10 Aug. In de voormiddag godsdienstoefening werd ds. A. Makkenze, overgekomen uit Tholen, in zijn dienst werk ingeleid door ds. H. Kievit, naar aanleiding van 1 Thess. 5 12 en 13. Des namiddags hield de nieuwe leeraar zijne intreerede, naar aanleiding van Hand. der Apostelen 10 29. By beide plechtigheden was het kerkgebouw overvol met belang stellenden. 0 N D E R W IJ S. De heer W. Bruinzeel, thans onder wijzer aan een bizondere school te 's Gravenhage, benoemd hoofd der christelijke school te Ierseke, slaagde voor akte Engelsch 1. o. Landbouw en Veeteelt. Evenals in voorgaande jaren zullen de heeren J. Zuurbier te Alkmaar en R. Visser te Berkhout zich in het raidden van Augustus naar Hessen begeven, teneinde aldaar een aantal fokgeiten en -bokken van het Zwitsersche Saanenras aan te koopen. -In geen geval zal de prys van een volwassen geit of bok tot nader op te geven quarantaine plaats, alle onkosten inbegrepen f 45 te boven gaan. Ook op deze rera zullen genoemde heeren de medewerking ontvangen van de Hessische Kamer van Landbouw. Wie een fokgeit wenscht in te voeren wende zich tot den heer J. Zuurbier te Alkmaar. Hoe bang men is, dit jaar aard appelen te velde te koopen, blykt wel hieruit, dat te Arnemuideu 100 roeden verkocht werden voor één rijksdaalder, en verder 200 roeden voor twaalf gulden. Blykens den staat van besmette lijke veeziekten, die opgemaakt wordt door het ministerie van landbouw, kwam in de maand Juli in Zeeland 1 geval voor van vlekziekte der varkees en wel b|j de varkens van een eigenaar te St.-Annaland. RECHTZAKEN. Zierikzee, 9 Aug. Heden werd uit Oud-Vosserae6r naar hier overgebracht, J. V., 29 jaar, ontslagen secretaris dier gemeente en ambtenaar van den burger lijken stand, verdacht van verduistering van gelden van gemeentezegels. Na een verhoor te hebben ondergaan, werd door den rechter-commissaris belast met de instructie van strafzaken een bevel van voorloopige aanhouding tegen den verdachte verleend. Verdachte, die naar Antwerpen was vertrokken, keerde naar Oud-Vosse- raeer terug en werd toen aangehouden. Het Gerechtshof te 's Hage ver minderde de straf van 7 dagen gevangenis, door de Rechtbank te Zierikzee opgelegd aan A. J. v. d. B., te Poortvliet, wegens mishandeling van zekeren v. d. H., tot 2 dagen gevangenisstraf. VGravenhage. De rechtbank deed heden uitspraak inzake den 16-jarigen weesjongen, beschuldigd van moord van een vrouw van verdachte zeden. De eisch werd bevestigd; de veroordeelde wordt dus tot z|jn 21ste jaar ter be schikking der regeering gesteld, om daarna tot zyn 25ste jaar gevangenisstraf te ondergaan. De koperen bruiloft op Het Loo. Al werd er geen groot feest gevierd, iets bizonders geschiedde er Donderdag 1.1. op Het Loo toch wel. Omstreeks 11 uur begat het Koninklijk echtpaar zich naar de stallen. Door de muziekvereeniging „Kunst na Arbeid", en het Mandoline orchest, gevormd uit het Koninklyk stalpersoneel, werd eerst de „12£-jarig oranje jubilé fantaisie" uitgevoerd, voor deze ge legenheid gecomponeerd door den directeur A. P. Murkens. H. M. onderhield zich na de uitvoering met den componist, wien zy hulde bracht voor de compositie. Hierna bood majoor Baay namens het personeel een bloemenhulde aan in den vorm van een hoefijzer, van 2 M. hoogte. H. M. dankte het personeel voor de hulde, waarin zy een nieuw versterkt bewys zag van de gevoelens van dank baarheid en erkentelijkheidook de Prins sprak eenige woorden van dank. Aan het slot der plechtigheid werd door „Kunst na Arbeid" muziek uitge voerd, waarvoor de Koningin dank betuigde; ook roemde zy de groote vorderingen, die de vereeniging gemaakt heeft. Voordat deze plechtigheid plaats had, hadden de hofdignitarissen zich gezamen lijk naar de villa begeven, om het Koninklyk echtpaar te feliciteeren. In den loop van den morgen werden vele bloemstukken aangeboden, waar onder één van de hofdignitarissen te 's Gravenhage en één van het gemeente bestuur van Apeldoorn. Om half twaalf arriveerde per extra- trein op Het Loo het Circus Schumann met artisten-personeel, 14 paarden en 9 ponny's en honden. In de groote circustent was het ge- heele personeel met hun vrouwen en kinderen, in totaal een 1200 personen, genoodigd. Toen de koninklijke familie binnen trad, speelde het orkest „Het Wilhel mus". Na afloop vertoefde de Koningin nog eenige oogenblikken met de Prinses temidden van de kinderen der arbeiders en officianten, met wie prinses Juliana" „tusschen Keulen en Parijs" speelde. Tydens de voorstelling werden de aanwezigen rykelijk van ververschingen voorzien. Des middags om 5 uur kwam H. M. de Koningin-Moeder te Apeldoorn aan, waar zy door het bruidspaar van het station werd afgehaald. te Zierikzee, gehouden op Maandag 11 Augustus des namiddags 2 ure. In de heden gehoudene raadszitting waren wegens uitstedigheid afwezig de heeren Doeleman en Polvliet. Voor kennisgeving werden aange nomen twee brieven *van jhr. J. F. Schuurbeque Boeije, waarby hy ontslag neemt als raadslid en als ambtenaar van den burgerlyken stand. Tot leden der commissie tot hot nazien der rekening van „Kunst en Eer" werden benoemd de heeren De Crane, Van 03 en Doeleman. De aanvrage om subsidie zal b|j de Begrooting behandeld worden. Afschrijving van den hoofdelyken omslag werd verleend: wegens vertrek uit de gemeente aan J. Verraaat, voor den tyd van zeven maanden, tot een bedrag van f 2,10; aan jhr. J. F. Schuurbeque Boeye, voor den t|jd van v|jf maanden, tot een bedrag van f 64,50; aan J. J. Lunenberg, voor den tijd van acht maanden, tot een bedrag van f 4,80, en aan de erven van wylen A. J. Ribbens, tot een bedrag van f 22,01s. Overeenkomstig het voorstel van Burgem. en Weth. werd beslotentot vervanging der keibestrating van de Meelstraat voor het postkantoor door een klinkerbestrating: tot onderhand- schen verkoop van gemeentegrond nabij Parklust aan T. J. van Tilburg voor f 1 de vierk. meter, terwyl tevens door adressant f 25 zal betaald moeten worden voor het houtgewas, dat aldaar mede by hem in eigendom overgaat: tot onderhandsche verpachting van buiten gronden of vooroevers der gemeente aan S. Claessens voor f50. Vastgesteld werden de reglementen voor het Burgerlyk Armbestuur en voor het Burgerweeshuis. Benoemd werden tot leeraren aan de Avondschool van Vakonderwijs alhier, voor den cursus 1913/1914 a. voor het onderwys in de kennis van bouwstoffen, in de 3de en 4de klasse, gedurende 2 uren per week, op een belooning van f 180 voor den cursus, de directeur, de heer P. H. Pomes. b. voor het onderwijs in luthandtee- keneu in de 1ste klasse A en B zes uren per week op een belooning van^f 180 voor den cursus, de heer F. J. de Vos, eu c. voor het onderwijs in lijuteekenen en projectieleer aan de 1ste klasse A en B gedurende 10 uren per week op een be looning van f 300 voor den cursus, de heer F. Houdkamp. Benoemd werd tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer L. Koop man Cz. Voor de eventueele stemming van een lid der Provinciale Staten, werden de stembureaux aldus samengesteld: Stembureau I: de burgemeester van rechtswege voorzitter; mr. A. J. F. Fokker, plaatsvervangend voorzitter mr. II. Polvliet en M. F. de Vos, leden; W. G. do Crane en B. W. II. Wiebols, plaatsvervangende leden. Stembureau IIL. Koopman Cz. voorzitter en L. Doelemau, plaatsver vangend^ voorzitter; J. de Vrieze cn A. J. Korlvinke, leden; J. van Os en W. de Boer, plaatsvervangende leden. Tot lid der commissie voor de Gas fabriek on de Straatverlichting werd be noemd de heer L. Doelemau, en tot lid der commissie voor de Fabrige de heer A. Timmerman. Bij de rondvraag wijst de beer Van Os op den toestand van verontreiniging, veroorzaakt door de opstapeling van steenkolen bij de aanlegplaats van de Spoorboot. Ilij vraagt of daarvoor ver gunning gegeven is. Do Voorzitter: De vergunning is ge geven. Maar er is een misverstand daarb|j in het spel. Te kennen is reeds gegoven, dat het in de toekomst niet meer toe gestaan wordt. Hierop ging de openbare vergadering in een met gesloten deuren over. POSTDUIVEN. Zondag hield de postduiven-yereem- ging „Prins Hendrik" te Zierikzee hare eerste prysvlucht, en wel uit Amster dam. Als eerste kwam aan, een duif van den lieer G v. d. Vliet, als tweede een duif van den heer A. Ribbens Wz., als derde een duif van den heer B. J. van de Vate en als vierde een duif van den heer J. Peute. De duiven, na half één aangekomen, kwamen niet meer in aanmerking voor een prijs. Zeetijdingen. Zierikzee. INGEKLAARD: 11 Aug. De schoêner „Carl", kapt. P. Hemmes, met blik van Spanje naar Duitschland, en de barge „Major", kapt. C. Porter, met klei van Engeland naar Pruisen. TELEGRAMMEN. Rottordam, 11 Augustus. GRANEN. Buitenlandsche zeer stil. Meel, f I2jj, kalm. Binnenlandsche Tarwef 12,25 k f 13, afwijkende f 9,50 ii f 10,50. Mais, La Plata, f 129. LijnzaadVoer-, f 13,50. Kool zaad, f 19 h. f 20. Karwijzaadoud f 15,25, nieuw f 14,50 ii f 14,75. Geen Vlas. Aardappelen. Tamelyken aanvoer, weinig vraag. Zeeuwsche eigenheimers f 1,80 h f 2, Geldersche f2,50 i» f2,70. Eieren. Zeeuwsche f 4,80 ft f5; Overmaassche f 4 k f 5,10. VEE. Aanvoer 113 Runderen, 37 A 42 et., matig. 167 Kalveren47i k 55 ct., matig. 1756 Schapen of Lam meren, 32 a 38 ct., Lammeren, 33 a 35 ct., redelyk. 845 Varkens, 28 it 30£ ct., lichte 2728| ct., rodelyken handel. 's Gravenhage, 11 Augustus. Het buitengewoon congres der (S. D. A. P.) te Zwolle heeft met 375 tegen 320 stemmen en 15 blanco besloten geen ministersportefeuille te aanvaarden. MARKTBERICHTEN. Tholen, 9 Aug. Aan de weekmarkt waren de prijzen als volgt Jarige Zeeuwsche tarwe f 8,25 a f 9,nieuwe f a f rogge f 6,a f 6,75, nieuwe f a f zomergerst f f wintergerst f 5,75 ft f 6,25, haver f 4,25 A f 4,75, bruine boonen f 10, f 11,witte f 10,f 12,voer- erwten f7,— af 7,50, kookerwten f 8,A f 9,—wikken f a f paardeboonen f 7,50—, ft f 9,50, per H.L.koolzaad f a f karwijzaad f a f per 50 K.G., uien f a fchalótten f A fper 50 K.G., kipeieren f 4,A f 4,50 per 100 stuks, grasboter f 0,65 f 0,70 hooiboter f A f per K.G. medegedeeld door het Koninklyk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 Augs. 1913. Hoogste barometerstand 765J3 te Munchen. Laagste barometerstand 757,1 te Skagen. Verwachting (van den avond van den 11 Augs. tot den avond van 12 Augs.) zwakke tot matigen, zuidoostoljjken tot zuidwestelyken wind, half tot zwaarbewolkt, waarschjjnlyk regen of onweersbuien, iets warmer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2