ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 11 Augustus 1913. NIEUW STIJDINGEN. De Balkan-Crisis. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzecsche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaateen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9425. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regel» 30 ets meerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrggbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlyk 2 ure. ('onstantlnopel, 8 Aug. De minister raad heeft het antwoord vastgesteld, dat gegeven zal worden op den door de gezanten gedanen stap betreffende Adrianopel. De ministerraad besloot, dat de grootvizier morgen de gezanten ieder afzonderlijk zal ontvangen en hun mondeling de omstandigheden van de binnenlandsche politiek uiteenzetten, die de regeering dwongen Adrianopel op nieuw te bezetten. Verder zal hy hen wijzen op de ernstige gevolgen, dio de ontruiming van Adrianopel na zich zou sleepen en do hoop uitsprekendat de groote mogendheden aan Turkije hel bezit van Adrianopel zullen garandeeren. De Bulgaarsch-Grieksehe overeen komst wordt voor een goed deel aan de tussohenkorast van keizer Wilhelm toe geschreven. Op wensch van koning Carol van Roemenië zond keizer Wilhelm een telegram aan den Gripkschen koning, wat tengevolge had, dat Venizelos op dracht kreeg aan Bulgarije een deel van het rijke tabaksland achter Kawallu over te laten. Zoo kreeg Bulgarije het voor de spoorlijn Bhilippopel—Lagos noodige gebied. De Russische regeering heeft te Boekarest laten weten, dat zy zich de bevoegdheid voorbehoudt het vredesver drag aan een herziening te onderwerpen ten aanzien van Kawalla. Door Oostenrijk is al een dergelijke stap gedaan. Het is dus nu niet langer te verbloemen, dat de kaart op den Balkan te Boekarest nog niet definitief is vastgesteld. Eigenaardig in deze kwestie is het samengaan van de twee landen, die tot heden als felle vijanden in de Balkan- (twestie tegenover elkaar stonden. Zoowel te Weenen als te St. Petersburg ziet men natuurlijk zjjn belang in een niet te zeer verzwakt Bulgarije en een niet te sterk Servië en Griekenland. Qpvalleild is de grpepeering der groote iqogendheden in de?e. Nog twee oude vijanden gaan n.l. thans samen wat de Kawalla-kwestie betreft: Frankryk en Pyitschland. Duitschland steunt dus in deze zijn bondgenoot Oostenrijk niet, en Frankrijk is het volstrekt niet eens met wat zijn bondgenoot aan de Newa wenscht. Turki|e en de mogendheden. Qontjerdagophtend begaven te Konstan- Bnopel de gezanten der groote mogend heden zich naar Jenikeui, het zomer verblijf van den grootvizier, die hen één VflQi' épn ontving, Zij zeiden, allen in gelijkluidende woorden „Mijn regeering heeft mij opgedragen, u de voorwaarden van het Loudensche vredesverdrag in herinnering te brengen, met name de grenslijn Enos-Midia. Bovendien heb ik opdracht uwe hoogheid mede te deelen dat mijn regeering alle wenschen, door de Turksche regeering geuit ten aanzien der grensbepaling, in ernstige over weging zal nemen". Elke gezant lichtte vervolgens in zeer gematigde woorden bet gesprokene toe en vestigde de aandacht op de moeilijk beden die uit de herneming van Adrianopel kunnen voortvloeien. Aan Berlijnsche bladen wordt geseind 4at Bujgarije besloten heeft opnieuw Turkjje den oorlog te verklaren en alle beschikbare troepen met geforceerde raarschen te doen optrekken naar de punten, waar zij den Turken den terug tocht kunneu afsnijden. Enver bei is tot bevelhebber van het Turksche garnizoen te Adrianopel benoemd, Fethi boi tot bevel hebber van Kirk Kilisse. AMERIKA. In den staat Pennsylvania is een wet in werking getreden, die voorschrijft, dat verloofden voor hun huwelijk een door oen geneeskundige geteekende verklaring omtrent hun gezondheid moeten overleggen. In Juli is te New-York overleden een millionair en bekend sportman, die den Hollandsch-klinkenden naam van Single- ton van Schaik droeg. Uit een later ingesteld onderzoek zou gebleken zjjn, althans het vermoeden zyn gerezen, dat de heer Van Schaik, die na een glas whisky gedronken te hebben, plotseling ongesteld neerviel, vergiftigd is. De secretaris van mevrouw Van Schaik, mr. Jasper Ecclesine noemt echter dit vermoeden in de Neiv-York American ridicuul. HONGARIJE. In een groot gedeelto van Hongarjje heeft in den nacht van 6 op 7 Augustus een geweldige orkaan gewoed, ten gevolge waarvan de rivieren buiten haar oevers getreden zjjn. Bjj Fenevolgy is een gedeelte van den spoorweg vernield, zoojlat het verkeer onderbroken is. Ver schillende dorpen zjjn overstroomd en niet minder dan 186 huizen zjjn ingestort, terwijl tal van bruggen woggeslagen zjjn. Ook moot een groot aantal personen om het leven zjjn gekomen. ZWITSERLAND. liet bootongeluk op de Rhone nabij Genève, waarbjj negen waschvrouwen het leven hebben verlorenwordt toegeschreven aan achteloosheid der overheid. De ingenieur Pagan, die de verantwoordelijkheid draagt, is althans gearresteerd onder beschuldiging van veroorzaking van den dood door schuld. FRANKRIJK. Daniël Wittop, de particuliere secre taris van barones Van Zuylen van Nyevelt, die, zooals men weet, er den 31 en Mei raet 80,0G0 francs van door ging, doch dezer dagen te Saintes gearresteerd werdheeft voor den rechter van instructie te Parys de volgende bekentenis afgelegd. Ik bon particulier secretaris, maar niet van beroep. Ik ben een miskend uit vinder. In Frankrijk heb ik proeven genomen met ee« nieuw soort ver- warraingssysteem, om jonge groenten vlugger te doen rypen. Een jaar geleden heb ik op hetzelfde gebied mijn geluk beproefd in Amerika, maar rayn pogingen hadden ook daar geen succes. Toen ben ik naar Parys teruggekeerd, waar ik particulier secretaris bij barones Van Zuylen v. Nyevelt werd. Tal van malen heb ik ohfecjües voor haar geïnd, zonder er een oogénhlik aan gedacht te hebben mg zelf het geld toe te eigenen. Den 31en Mei, toen ik van de llrma Rothschild terugkeerde, waar ik 80,000 francs was gaan halen, 3cheen rag het couvert, dat de bankbiljetten bevatte, van een aangename zwaarte toe. Ik hield my schuil in een hotel op de rue d' Orleans, waar ik drie dagen bleef. Vervolgens begaf ik mg naar Toursin die stad kocht ik koffers en effectenwaarna ik naar Bordeaux vertrok. Daar nam ik onder den naam Koohraan intrek in 't hotel d' Aquitaine. Ik leidde er een heerlgk leven met allerlei dames. Met één van haar heb ik nog drie weken te Biarritz door gebracht. Toen keerde ik weer naar Bordeaux terug. Ik had op dat oogenblik reeds 20.000 francs uitgegeven. Met de rest besloot ik myn fortuin te gaan beproeven in het oaaino van San Sebastian. Ik verloor er al myn 60.000 francs en het casino gaf mij 400 francs, om naar Frankryk terug te keeren. Te Saintes was ik platzak en liet ik mg gevangen nemen. Uit myn avonturen heb ik deze leeriDg getrokken, dat de politie in Frankryk zeer slecht georganiseerd is Naar uit Lorient gemeld wordt, ontplofte aan boord van den Franschen kruiser „Courbet" een met kokend water gevuld reservoir. Hot water stroomde het nachtkwartier der matrozen binnen, met het gevolg, dat ettelyke manschappen zware brandwonden be kwamen. DUITSCHLAND. De Duitsche bladen bevatten uit voerige stukken over de ramp te Swinem i'mde, het vergaan van een pleizierjacht met badgasten. Twaalf personen, onder wie 8 Borlyners, zyn om het leven gekomen. Het zeilschip, de „Friedrich Ivarl", bevatte 19 personen, toen het om vier uur, vlak vóór het strand, door een stormvlaag gegrepen werd en in de diepte zonk. Onder de badgasten op het strand, die van de ramp ooggetuigen waren, ontstond een vreeselijke paniek. Spoedig spoelde reeds een lyk aan, dat van een Berlynsch rechter. Men zag hem naar het strand' zwemmen, doch op korten afstand van het strand raakte hy uitgeput en verdronk. Dade- lyk toen liet ongeluk geschied was, voeren talryke booten van het strand en uit de haven naar de plaats, waar het schip gezonken was. Binnen 10 minuten wemelde het van roei- en motor-booten en het oMukte inderdaad ora een vyftal personen te redden. De angst in Swinem iinde breidde zich snel uit, daar velen in zorg verkeerden, dat verwanten of vrienden zich onder de slachtoffers mochten bevinden. Tot laat in den nacht werd het post kantoor belegerd door een groote menigte raenschen, die telegrammen wilden verzenden of telefoongesprekken aanvroegen om ongeruste familieleden in to lichten. Een hotelportior bood een telegram aan met den lakonieken inhoud: „Hans en Greta by het zeilen verdronken". Een Krakauer student, die tot de geredden behoort, heeft de volgende lezing van het ongeluk gegeven„Wy waren met het zeiljacht uitgevaren met 19 personen, onder wio 4 dames, aan boord. Bij een wending van het vaar tuig sloeg een zware golf over den rand. Vele inzittenden weken daarvoor uit en bezwaarden daardoor het vaar tuig overmatig aan de loefzyde. Tegelijk greep een rukwind het zeil. De boot sloeg toen om en wy werden allon in het water geworpen. Het gegil was huiveringwekkend. Ofschoon ik niet zwemmen kon, bleef ik op myn kleeren drijven en zag ik de motorbooten en zeiljachten uit de haven op ons toe snellen. Men wierp mij w.eldra een touw toe en ik was gered. Dc schuld van het ongeluk wordt door de badgasten aan den schipper van het zeiljacht geweten en aan het badplaatsbestuur. Donderdag heeft een protest-meeting der badgasten plaats gehad, waarby het bestuur van de bad plaats heftig aangevallen is. i^én der badgasten, mevrouw Franke, uit Berlyn, heeft haar man en haar eenigen zoon bij het ongeluk verloren. BELGIË. Te Gent is oen werkstaking uitge broken onder de luiders der kerkklokken, die met hun lot niet tevreden zyn, wat niet te verwonderen is, als men weet, dat zy nog geen rijksdaalder per maand verdienen. Zij vragen loonsverhooging tot drie rijksdaalders per maand, wat menigeen een billyke eisch zal schynen, maar de kerkeljjke overheid weigert aan het verlangen der klokluiders toe te geven en hot gevolg is, dat thans te Gent noch voor de vroegmis, noch voor het lof de klokken worden geluid. Volgens de Meierijsche Crt. is de schilder Mutsaerts, indertijd aangehouden in verband met den moord op Maria Kessels, te Tilburg gepleegd, te Ant werpen, waar hy na dien vertoefde, gearresteerd wegens een zedenmisdrijf. NEDERLAND. Zwartsluis, 9 Aug. Donderdagavond omstreeks half tien had alhier een droevig ongeluk plaats. Zooals iederen avond, had ook heden de scheepsbouwersknecht G. Dekker met zyn vrouw een bezoek gebracht aan zyn ouders, wonende aan de Nieuwesluis. Daar zy zelf aan de Zomerdijk wonen, voeren ze geregeld per roeibootje over het Meppeler diep. Nu zyn beiden, op welke wijze is niet bekend, te water geraakt, met het treurig gevolg, dat de man is verdronken, terwijl de toestand van de vrouw ernstig is. Zwolle, 9 Aug. Woensdag had te Volthe (gem. Weerselo) een treurig ongeluk plaats. De wed. J. Tiramers hielp een buurman met het binnenhalen der rogge. Op den wagen staande, stortte ze met een paar garven naar beneden. Inwendig bezeerde zo zich deerlijk. Terstond werd geneeskundige hulp ontboden. Het haatte niet; Donderdag is zy overleden. Amsterdam, 9 Aug. De dader van den moordaanslag op den veehouder J. Graraan te Osdorp, onder Sloten, is hedenmorgen door de politie alhier ge arresteerd. Zooals men zich herinnert, was Dinsdagmorgen te half vier, toen de knechts naar het werk waren, een gemaskerde inbreker binnengedrongen in de woning van Graraan. De inbreker meende dat ook Graman zich naar het land had begeven, om daar te werken. Doch wyl Graman zich niet wel gevoelde bleef hy thuis. Zoodoende ontdekte hy den indringer. Deze nam de vlucht en sprong, buiten gekomen, op zyn fiets. Graman liep hem na, doch de inbreker loste twee schoten op zyn achtervolger waarvan één den veehouder in de rechter heup raakte. Deze staakte toen z:jn achtervolging en viel gewond neer. De dader had zich uit de voeten ge maakt en bleef zoek. Ondanks zyn ver momming, had men in hem toch zekeren Traksel herkend, die vier jaar geleden zich aan eenzelfde daad had schuldig gemaakt. Men meende, dat de gezochte A. H. Traksel zich te Amsterdam zou ophouden. De rechercheurs gingen er op uit en van kennissen van den gezochte vernam men weldra, dat hy woonde op den N. Z. Voorburgwal 101. Gisteravond begaf men zich naar het bewuste perceel, doch Traksel was niet thuis. Heden morgen was men gelukkiger. Traksel bevond zich nog in zyn bed. Te 9 uur kwamen twee rechercheurs bij Traksel,s hospita en vóór de verdachte, die zich nog te bed bevond, goed en wel wakker was, zag hy zich reeds geboeid. Het kamertje werd doorzocht en men vond vooreerst de revolver, waarmee de aanslag op Graman is gepleegd. Terstond is uitgemaakt, dat hetzelfde kaliber kogels, dat den bewusten morgen is afgevuurd, op deze revolver past. Dan vond men nog een compleet stel inbrekerswerktuigen, zoodat het niet onmogelijk is, dat Traksel deel uitmaakte van de beruchte insluipersbende. Een en ander werd in beslag genomen. Traksel werd naar het hoofdbereau ge leid en daarna naar Sloten gebracht, om daar geoonfronteerd te worden. Vervolgens wordt hij ter beschikking van de justitie gesteld. Men verneemt nog, dat Traksel ge durende een viertal weken reeds een zolderkamertje bewoonde van het perceel N. Z. Voorburgwal 101. Hy vertelde zyn hospita, dat hy gevaren had en nu op een betrekking wachtte. De huur werd prompt iedere week betaald. Meestal ging hy 's morgens de deur uit om 's avonds laat terug te komen. In den bewusten nacht van Maandag op Dinsdag is hy niet thuis geweest. Doch daar T. een jonge man is 25 a 26 jaar vond de hospita dit zeer natuurlijk. Op den dag na den aanslag was Traksel zeer kalm en kon men niet aan hem merken welke avonturen hy beleefd had. Een fiets had hij niet, zoodat het bewuste rijwiel wellicht van een kameraad was geleend. Eenige dagen geleden had T. gezegd, dat hij naar Zwitserland wilde gaan. Inderdaad had hy voor deze reis reeds voorbereidende maatregelen getroffen. Hy zal zyn reisje nu wel eenige jaren moeten uitstellen Utrecht, 9 Aug. Een bewoonster van het Stationsplein alhier was gisteren' middag bezig met het wasschen harer handschoenen, waarvoor zy, zooals dik wijls gebeurd, benzine gebruikte. De flesch waarin zioh deze benzine bevond, was echter zeer dicht by een brandend petroleumtoestel geplaatst. De gevolgen bleven niet uit, de benzine ontplofte en de kleeren der juffrouw vatten vlam. In haar schrik liep zy de straat op, waar een politie-agent en een voorby- ganger de brandende kleedingstukken bluschten. Een geneesheer verleende verder zyn hulp. Zierikzee, 11 Aug. In de Zaterdag avond gehoudene algemeene vergadering der vryzinnig-demokratische kiesvereeni- ging werd met algemeene stemmen tot candidaat voor de Provinciale Staten gesteld de heer J. A. de Bruyne, directeur der Ryks Hoogere Burgerschool alhier. Hedenavond zal in het „Huis van Nassau" alhier tot het stellen van een candidaat voor de Provinciale Staten de liberale kiesvereeniging vergaderen. Aan de bevordering tot milicien- korporaal, welke op 1 Augustus j 1. by de regimenten heeft plaats gehad (per regiment 24), is voor de belanghebbenden een niet onbelangrijk voordeel ver bonden. In de nieuwe Militiewet, onder welke wet de lichting 1913 dient, is n.l. be paald, dat zy, die na de loting voor het blijvend gedeelte tot een rang worden bevorderd, vrijgesteld zijn van den dienst bij het blijvend gedeelte. Een dergelyke bepaling bestond voor heen niet. Deze milicien-korporaals worden dus, ongeacht het door hen by loting voor het blyvend gedeelte getrokken nummer, reeds op 30 September a.s. met groot- verlof gezonden. Slechts zeer weinigen is deze bepaling bekend, zoodat dit voor velen een buiten kansje is. - Zaterdag vergaderde in het „Huis van Nassau" de Afdeeling Zierikzee van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. De voorzitter, de heer Hocke Hoogen- boom, opende de vergadering, die ook door een tweetal dames werd bijgewoond. Na lezing der notulen deelde de voor zitter mede, dat deze vergadering belegd was om aan hen, die ter gelegen heid van de jongste alhier gehoudene Landb.-tentoonstelling bekroond waren, de door hen behaalde prijzen uit te reiken. Alvorens hiertoe over te gaan, betuigde hy zijn dank aan de leden der commissie, die voor het welslagen der tentoonstelling zooveel gedaan hadden, en bracht hij hulde aan den heer Hendrikse. Ook sprak hy in waardeerende bewoordingen van de Commissie tot regeling der paarden, die zioh zóó uit nemend van haar taak gekweten had, dat er geen enkele klacht was ingekomen, en de jury één lof was voor haar hulp. Met erkentelijkheid gewaagde hy van hetgeen door de Commissie voor het vee verricht was. li 't bizonder richtte hy een woord van dank tot de inzenders. YVant als er geen inzenders zyn, dan kan er geen tentoonstelling gehouden worden. By de tentoonstelling is ge bleken, dat ons eiland, wat de paarden- en veefokkery betreft, aanmerkelijk vooruit gaan is, zoodat zy met de andere streken van ons land kan concurreeren. Hierop ging de voorzitter tot de uitreiking der pryzen over. Wy hebben in ons blad reeds vroeger de namen der pryswinners vermeld. Alleen wenschen wij nogmaals te vermelden, dat bij den wedstryd in het schoonryden op de tentoonstelling mej. B. Krepel bekroond is geworden. Deze jonge dame was zelve aanwezig, om den prijs in ontvangst te .nemen, die de voorzitter haar raet een galante toespraak uitreikte, en waarvoor door haar in een vriendelijke toespraak dank werd betuigd. Nadat al de pryzen waren uitgereikt, werd nog door den heer C. Koopman een woord van dank gericht tot het Bestuur voor al zyn werkzaamheden. Hierop werd de vergadering gesloten. Het dagelijksch bestuur der tentoon stelling van Zeeuwsche kleederdrachten, woningon, meubelen, volkskuust, ge bruiken enz., heeft vau den Commissaris der Koningin in Zeeland de mededeeling ontvangen, dat H. M. de Koningin voor nemens is in de tweede helft van Augustus een met-officieel bezoek aan de tentoonstelling te brengen. Het bestuur heeft zich gehaast, aan H. M. de Koningin voor dit bewijs van belangstelling zij a dank te betuigen. Om den indruk, dien II. M. van de tenioonstelling kan krijgen, zoo gunstig mogelijk te doen zijn, zal men trachten op den dag vau Harer Majesteits bezoek zooveel mogelijk personen in gewestelijke dracht aanwezig te doen zijn, zoodat de Koningin een overzicht krijgt van de nog bestaande kleederdrachten. Tevens wenscht men, dat door ééne of meer zangvereenigingen, wier leden het Zeeuwsch co3tuum dragen, een enkel nummer gezongen wordt. Voor de uitvoering van dit denkboeld roept het bestuur aller medewerking in. Het hoopt, dat zooveel mogelijk personen (vrouwen, mannen en kinderen) zich bereid verklaren, op den dag van Harer Majesteits bezoek alhier aanwezig te zijn. Mocht eene zangvereeniging in deze streek worden gevonden, die aan gemeld vereischte voldoet, dan wordt het beleefd verzocht zijn medewerking te verleenen. Het bestuur verwacht, dat allen de eer, om Zeeland voor Hare Majesteit te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1