ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 30 Juli 1913. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z Icrikzeesche Couran t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikiee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling 69ste JAARGANG. No. 9420. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 etsmeerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan hot bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- eo Vrjjdagsmiddags uiterljjk 2 ure. ITALIË. Als protest tegen de verhooging der stedelyke accynsen en de daardoor ver oorzaakte duurte der levenemiddelen, hebben in Turyn nagenoeg alle winke liers, een 2000, hun zaken gesloten, ter wijl de fabrieksarbeiders in staking zyn gegaan. Twee winkeliers, die hun zaken wilden openhouden, kregen straatateenen door hun ruiten. De betoogers verlang den het aftreden van den burgemeester Bocea. Eigenaardig is, dat Bocca's vrouw, die gescheiden van haar man leeft, op de openbare pleinen opruiende rede voeringen hield, waarin zy haar man van allerlei moois betichtte. De stad bevindt zich in staat van beleg. In het raadhuis worden onder bescherming der troepen levensmiddelen verkocht. RUSLAND. Uit Windau wordt gemeld, dat in volle zee do commandant van de onder zeeboot „Proscar", kapitein Wurm en luitenant «Nezinof, door een golf over boord geslagen en verdronken zyn. FRANKRIJK. l)e geheimzinnige moord te Salnt-Denis. Eenige dagen geleden maakten' wij melding van een geheimzinnigen moord, die in de Parijsche voorstad St.-Denis gepleegd was. Daar werd, zooals men zich herinneren zal, op den boulevard Ornani het lijk gevonden van een dertig- jarigon onbekende, wiens hoofd door 2 revolvorkogels doorboord was. De Pa rijsche politie heeft in den vermoorde een zekeren Bédier herkend, terwijl zy Donderdag den 20-jarigen slotenmaker, Dourraain, gearresteerd heeft als zynde den verraoedelyken dader. Het motief tot den moord zou een liefdeshistorie geweest zijn. BELGIË. Hevige stormen hebben 1.1. Zondag middag verschillende streken van de provincie Luik geteisferd. Bij Aywaille ging de storm gepaard met stortregens, die de straten in bergstroomen ver anderden. Koeien werden meegevoerd en gedood. Huizen in aanbouw stortten in onder het geweld vau het water. De steenen werden uit de 9traat gerukt. Alle oogsten zijn vernield. Volgens de Matin vau Antwerpen is in het kanton van Dalhem hetzelfde 't geval. Gedurende een haff uur hagelde het daar. De toegebrachte schade is onbereken baar. Talrijke boeren zijn geruïneerd, NEDERLAND. Groningen, 2S Juli. Naar de Pr. Gr. CL verneemt, bestaat bij het visch- vrouwengilde alhier het voornemen II. M. de Koningin bij Haar bezoek aan de woning van den Commissaris der Koningin aldaar, de traditioneele hulde te bewijzen. Deze bestaat hierin, dat eenige vertegenwoordigsters van het gilde H. M. onder een versierden hoepel, waarin een viscli hangt, laten doorgaan. Reeds zijn de noodige stappen gedaan door de vischvrouwen, om verlof te ontvangen voor haar hulde-betooging. Nicnwedlep, 29 Juli. Hedenmorgen te ongeveer vier uur is ter hoogte van Callantsoog omgeslagen een wit plat bodem vaartuigje, bemand met twee personen. Beiden zyn ze verdronken. Het vaartuigje had gistermiddag te vyf uur de haven van Nieuwediep ver laten en is tegen negen uur te Callantsoog aangekomen, waar het op het strand getrokken was om aldaar te overnachten. Tegen vier uur van ochtend heeft men Callantsoog verlaten, met het doel naar IJmuiden te zeilen. Kort daarna gebeurde het noodlottig ongeval. De lyken van de beide inzittenden zyn reeds gevonden. De verongelukten zyn: A. Vos, leer ling der Zeevaartschool te Den Helder, en A. Schut, onderwijzer te Emraen, die met vacantie te Nieuwediep vertoefde. Amsterdam, 28 Juli. De toestand van den opzichter Schol, dio bij het ongeval, dat j.l. Vrydag op het Sport park plaats vond, zoo ernstig verwond werd, is nog hoogst zorgwekkend. Er is zelfs eenige achteruitgang geconsta teerd. Met den handlanger Tanus gaat het naaT wensch en is er alle hoop hem te behouden. Op last van den rechter-commissaris onderzoekt de recherche thans, of de kolen, die voor het Sportpark zyn geleverd, wel met de vereischte zorg zyn gesorteerd. De ketel zit schuin in den grond tot op 4 meter en bevindt zich met het onderstuk juist op de zandlaag. Het wordt een moeilijke taak deze op te graven. Bovendien zijn er veel kosten mee gemoeid, zoodat men eerst den raiuister loestemming tot opgraving moet vragen. Het lyk van den overleden machinist Ernst Wurmhout is in het Wilhelraina- gasthuis gerechtelijk geschouwd. Er is echter nog geen verlof lot begraven verleend. Apeldoorn, 28 Juli. Op het Loo wilde Zondagmiddag een dame met haar dochtertje uit de tram stappen, welke nog niet geheel stil stond. Het meisje viel en kwam onder de treeplank terecht, zonder zich ernstig te bezeeren. De heer J., een medereiziger, wilde het kind te hulp komen. In de haast stapte hy in verkeerde richting uit de tram, waardoor hy achterover sloeg en met zijn hoofd op de st.raatsteenen terecht kwam. Hy bleef bewusteloos liggen, terwyl zyn onderkaak uit het lid was. Het bewustzijn keerde na eenigen tijd terug en de ge neesheer, die aanvankelijk voor hersen schudding vreesde, kon gelukkig later op den dag eenige beterschap constateeren. Soest, 28 Juli. Zaterdagmiddag speelden eenige knapen in een twee meter diepe zandkuil op den Soester Eng alhier, toen zy plotseling door een zandstorting werden overvallen. De knapen konden vluchten, met uitzondering van den ruim B-jarigen Albert Groen uit Soest. De ouders, ongerust door het lange uitblijven, gingen het ventje zoeken. Op aanwijzing van een juffrouw ging men ter plaatse, waar de kuil was, graven en vond men weldra het lijkje van 't kind, dat zoo treurig om het leven is gekomen. 's-Gravenhage, 28 Juli. De Haagsohe recherche is er in geslaagd Zaterdag avond te arresteeren één van de noofd- aanleggers van de bende, welke beschuldigd wordt valsche aandeelen van een groote Parijsche maatschappij uit te geven. In Brussel mocht het reeds gelukken drie andere leden der bende te arresteeren. Deze drie zyn Hollanders en geen onbe kenden van de Haagsche recherche. Reeds geruimen tijd werden door onze recherche nasporingen in deze zaak gedaan. De thans gearresteerde hoofdaanlegger van deze bende is naar het huis van bewaring overgebracht. Dr. A. Kuyper heeft thans zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer aangenomen. In een woning aan de Gaslaan alhier is Zondagmiddag een ernstig drama afgespeeld. Aldaar woonde de 52-jarige D. Hiddes, stoker aan de gasfabriek, met zijn (tweede) vrouw, een zoon (vóórkind van de vrouw) en een ongeveer 5-jarig dochtertje uit het huwelijk van genoemde Hiddes met zijn, tweede vrouw. De zoon, oud 17 jaar, en Christ iaan de Jong geheeten, was eerst eenige maanden ten huize van zijn moeder en haar man woonachtig. Hij was van zyn jeugd af in Groningen of Friesland verpleegd en Hiddes wist vermoedelijk by zyn huwelyk met zyn tweede vrouw vari het bestaan van haar zoon niet af. De jongen heeft, naar men vertelt, blijkbaar er naar verlangd om by zijn moeder te komen wonen, of wel de moeder verlangde naar haar zoon. Hoe dit zyde jongen kwam voor eenige maanden by zijn moeder inwonen en werkte nu als smids knecht op de Boeklaan alhier. De ver standhouding tusschen z.g. vader en zoon schijnt al van den aanvang der samenwoning af Diet gunstig te zijn geweest. Vader maakte vaak misbruik van sterken drank en moet den jongen meermalen tevergeefs tot bezoek aan koffiehuizen of herbergen hebben uit- genoodigd- Het feit, dat de jongen niets weten wilde van het bezoek aan drank huizen, en misschien ook nog andere omstandigheden, gchynen er toe geleid te hebben, dat de vader hem niet goed verdragen konhy deed hem gedurig verwytingen en scheldwoorden hooren. Ook Zondagmiddag schynt er tusschen hen beiden ongenoegen te zijn ontstaan, nadat de vader te ongeveer 1 uur onder den invloed van sterken drank ^yas thuisgekomen. Terwyl de vrouw in de keuken bezig was met het gereedmaken van het middageten, hoorde ze plotseling in de achterkamer, waar haar man en haar zoon zich bevonden, hevige woorden en onmiddellijk daarop revolverschoten. Toen zij dadelyk daarna in de achter kamer kwam, zag zij haar man blijkbaar bewusteloos in een rieten stoel zitten en den zoon een revolver op zichzelf richtende en zich een schotwond toe brengende aan het hoofd, ter hoogte van den slaap. Ook later heeft de jongen nog eens het wapen op zichzelf gericht, waardoor ook hy in bewusteloozen toestand verkeerde. Do vrouw riep onmiddellijk om hulppolitie kwam opdagen en de gemeentelijke eerste- hulpdienst werd geroepen. De geneesheer van dien dienst constateerde den dood van den vader. Deze had een schotwond in den mond en één in den hals. De zoon werd naar hot di&conessenhuis Bronovo" aan de Laan van Meerder- voort overgebracht en zyn toestand was Zondagmiddag, hoewel vrij ernstig, toch niet levensgevaarlijk. Hoe do jongen aan de revolver was gekomen, i.s nog niot opgelost. Door de zorgen der politie werd het lyk van den verslagens naar het lijken huis op de Algeraeene Begraafplaats overgebracht. Rotterdam, 28 Juli. De Holland A raeri ka-lijn heeft de passageprijs voor ie dorde klasse met f 7. voor volwassenen verhoogd. Borgcn-op-Zoom. Zondagavond, om streeks 10 uur, toen een 21-jarig meisje, zekere M. de R. alhier, huiswaarts keerde, werd zij op den hoek eener straat lastig gevallen door een man, die haar iets uit een flesch over bet lichaam wierp. Toen het meisje om hulp riep, ver dween de aanvaller. Het bleek, dat. haar kleeren door vitriool totaal verbrand waren. Hoofd en handen van het meisje bleven gelukkig gespaard. Zlorlkzco, 30 Juli. Gisteren arriveerde alhier op zyn inspectiereis door Zeeland de Commisaris der Koningin in deze provincie met zyn Secretaris, eenige leden van Ged. Staten dezer provincie, do Dir.- Generaal en den Inspecteur der Posteryen en Telegrafie. Eerstgenoeraden vertrokken des namid dags per stoomboot naar Middelburg, terwyl laatstgenoemden, na een bezoek aan Brouwershaven gebracht te hebben per tram de reis naar Den Haag voort zetten. De heer De Muralt. heeft met in gang van 1 Oct. a.s. in de verschillende gemeenten ontheffing govraagd van het hem opgedragen woningtoezicht. Op 15, 1(5 en 17 Augustus zal te Hulst een groot internationaal muziek concours worden gehouden. Kerkwervc, 30 Juli. Het programma van hot op 1 Augustus alhier te houden onafhankelijkheidsfeest is als volgt samengesteld 's Morgens van 8,309 uur klokluiden van 9—9,30 openingsrede door den eere-voorzittervan 9,3010,30 kerk dienst door ds. Blankertvan 10,30 11,30 zanguitvoering door de zang- vereeniging alhier; van 11,301 uur schoolfeest. 's Namiddags van 2—4 uur ringryderij met tilbury en lietson. Tu dien tussclien- tijd, om half vier, aankomst van het muziekgezelschap „Con Arnore" van Noordgouwe van 46 uur volksspelen 7,30 u. rijden met een Ambachtswagen, 's Avonds verlichting en om 10 uur vuurwerk. Konosso, 24 Juli. Aangezien door den heer Jespers, naar aanleiding van zyn benoeming tot notaris, ontslag is genomen als secretaris dezer gemeente werd heden in openbare raadsvergade ring tot tydelyk secretaris benoemd en als zoodanig beëedigd, de heer G. Bonder, secretaris van Noordwelle. Slrjansland, 29 Juli. Nu bijna in iedere >laats, groot of klein, in ons land, onaf- ïankelijkheidsfeesten gevierd worden heeft men alhier ook besloten een zoo- dauig feest te organiseeren. Een commissie, bestaande uit de heereu M. K. de Ronde, voorzitter, J. de Rijke, vice-voorzittor, K. Oudshoorn, secretaris, J.b de Rijke, 2de secretaris, J. v. d. Welle, penningmeester en P. Bal, J. Fluijt, A. Hanse en P. Kodde als leden, heeft reeds een voorloopig program ontworpen, waarop voorkomenklokgelui, feestrede, volksspelen, optocht van ruiters, school feest en fakkeloptocht. Het voornemen bestaat eind Augustus of begin September bedoeld feest te viereu. Eere-voorzitter i9 de heer J. C. v. d. Have, burgemeester. Ook in onze gemeente zullen de schoolkinderen een reisje maken naar Rotterdam, ter bezichtiging van Dier gaarde, enz. enz. Rrulnisse. Begunstigd door goed weder had Zaterdag de jaarlyksche schietwedstrijd plaats der vereeniging „Christiaan de Wet". Behalve dien wedstrijd hadden nog een paar volks spelen plaats. Bij den wedstrijd in het driebeen loopen, kregen de heeren Joh. Boot, len prys, A. Haeck, 2en prys, en II. Bossers, 3en prys. By het ringryden per fiets behaalden de hoeren Joh. de Waal, len prys, Dan. v. d. Berg, 2en prys, M. Zoeter, 3on prijs, W. van den Berg, 4en prys en A. Bal, 5en prijs. By den schietwedstrijd kregen in de le serie de heeren J. Beekman, len prys met 55 p., M. Krijger, 2en prijs met 54 p J. M. Otte, 4eri prjjs met 49 p W. v. d. Berg, 4en prys met 47 p., J. Hoogerhoide, 5en prys met 47 p., G. Krijger, 6en prys met 47 p. In de 2e serie behaalden de heeren L. Okkerse, len prijs met 50 p., T. Okkerse, 2en prijs met 48 pS. Muller, 3en pry9 met 45 p. en J. v. d. Werf, 4on prys met 45 punten. De heer J. Beekman behaalde den eere-prijs met 55 punten, en H. van Gilst de verrassing. Poortvliet, 27 Juli. Hedenmorgen werden door den postbode Van den Berg alhier twee rijwielen in een sloot gevonden. Bij onderzoek bleek, dat de ventielen er uit genomen en de banden stukgesneden waren, hién lantaarn was verdwenen, van de andere was het waterbakje zoek, terwyl de gereed schappen uit de tasschen eveneens waren verdwenen. De rywielen, die in den vooravond by den herbergier J. A. Voshol waren opgeborgen, waren van twee personen uit Oud-Vossemeer. Teneinde zich ter ruste te kunnen begeven, zette Voshol de rijwielen omstreeks 11| uur buiten de deur, op een afgeheinde plaats. Doch toen circa 12 uur de eigenaren der rywielen terug kwamen, bleek hun, dat deze verdwenen waren. Het is te hopen, dat de dader(s), die zich aan dit laakbare feit schuldig maakten, hun welverdiende straf niet zullen ontgaan. Tholen. Donderdagavond heerschte er iu ons anders zoo rustig stadje eene levendige drukte. Wat de oorzaak hier van was? Niets meer of minder dan een klein gedeelte van' ons leger was naar hier gekomen om eens eene oefening te houden in het polderland. Om een duidelijk denkbeeld te geven van den toestand, zullen we onze lezers eerst op de hoogte dienen te stellen met hetgeen verondersteld werd. De roode partij, Engelschen, waren op het eiland Schouwen en Duiveland ge land en zonder veel tegenstand te onder vinden waren ze genoemde eilanden doorgedrongen, ja haddon zelfs het eiland Tholen betreden en waren in den na middag van den 24sten Juli te Sint- Maartensdijk aangekomen. Aldaar zou worden gerust tot den volgenden dag. De commandant van de troepen te St.-Maartensdijk, die den 25sten door zouden marcheeren naar Bergen-op-Zoom, was bang, dat de vijand wellicht het Thoolsche veer zou bezetten, zoud nog den avond van den 25sten eene afdeeliug. ter sterkte van 1 compagnie infanterie plus enkele wielrijders, vooruit met het doel om beslag te leggen op het Thoolsche veer, om zoodoende zekerheid te hebben, dat de overtocht van de hoofdmacht ongestoord zou kunnen plaats hebben. Genoemde compagnie marcheerde om pl. ui. 12 uur met de noodige veiligheids maatregelen uit St.-Maartensdijk af. De toestand van de party bij Tholen was de volgende: Groote troepenmachten werden ge concentreerd in do lijn HeerleWouw. De commandant aldaar, gehoord hebbende van de snelle opmarschen der rooden, besloot een bataljon met een sectie mitrailleurs vooruit te zenden naar het eiland Tholen met, de opdracht om het veer open te houden en dan zelf met de hoofdmacht op te rukken, teneinde den vijand uit Tholen te verdrijven. De troepen waren ongeveer 7 uur bier aan gekomen, na een vredesmarsch van pl.m. 25K.M., over Lepelstraat-Nieuw-Vosmeer- Th olen. Na op do hoeve van jhr. J. van Vredenburch liet middagmaal genuttigd te hebben, trad de rust in. Om half tien zou de oorlogstoestand intreden. De rust, was niet alleen voor de soldaten een uurtje van uitspanning maar ook voor diegenen, die de militairen steeds gevolgd hadden. De stafmuziekdie mede was uitgerukt, gaf van S9 uur een prachtig concert op de groote markt. Na afloop werd een muzikale wandeling door de voornaamste straten gemaakt. Tets bizonders viel er ook nog in Tholen zelf op te merken. In de bewaarschool was n.l. de wacht geplaatst eu van hier gingen verschillende patrouilles door de gemeente. Dit was mede in verband met do onderstelling dat. in Tholen de hoofd macht was ingekwartierd. Onmiddellijk na het concert werd alarm geblazen en snelden allen in de richting vau „Buitenzorg". Het was toen bijna half tien. De oorlogstoestand trad dus in. Volgen we nu do bewegingen dei- troepen, die van af „Buitenzorg" af marcheerden. Om de Eendracht open te houden kon de geheele macht natuurlijk niet bijeen blijven, maar werd in een groote boog om Tholen geplaatst met grootere en kleinere afdeélingen op ver schillende punten. Zoo werd er o. a. een voorpostendetachement geplaatst bij het oude Tolhuis met een gedeelte aan het eind van den Tolweg. Hierbij ook de mitrailleurs. Verder stonden de veld- wachten ter hoogte van het steenen kruis en do Gortzak. Deze afdeelingen zonden patrouilles uit tot bij de Kettings- dijk. Te ongeveer half twaalf kwam alhier aan de HoogEdelGestr. Heer kolonel Collette, commandant van de 3e Infanterie Brigade, vergezeld van zijn kapitein adjudant. Na even op bezoek te zijn geweest bij jhr. J. van Vredenburch, die zoo wel willend was geweest zijn auto ter be schikking te stollen, ging Z.H.E.G. de opstelling der beide partijen na. De geheele oefening werd door hem bij gewoond en na afloop een korte bespreking door bem gehouden, waarna hij ongeveer 5 uur per auto naar Bergen-op-Zoom terugkeerde. Te ongeveer 2 uur werden door de patrouilles enkele wielrijders ontdekt en spoedig daarna kwam ook infan terie opdagen. De veld wachten kwa men in bet geweer, maar moesten voor deu overmachtigen vijand, die sterk opdrong, terugtrekken naar het voor- posteudetachement. Hier kon echter de vijand niet vorder, want plotseling gaven mitrailleurs een krachtig vuur af op korten afstand. Hiertegen valt niet op te rukkenzoodat de compagnie uit Sint- MaartonsJijk leelijk haar neus gestooten had. Midden in den strijd klonk het signaal: „staken de manoeuvres", waarop allen verzamelden en gezamenlijk werd afgemarcheerd naar de villa „Buitenzorg", alwaar gerust werd tot pl.m. 7 uur. Hierna werd het morgenmaal gebruikt en oui 8.30 uur werd onder het spelen van vroolyke marschen door de troepen afgemarcheerd naar Oud-Vosmeer, om vervolgens over Nieuw-Vosmeer en Lepel straat naar hun garnizoen terug te keeren. Tegen 3 uur kwamen ze Bergen-op- Zoom aan en konden allïn van hun welverdiende rust gaan genieten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1