ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 28 Juli 1913. STADSWAAG. NIEUW STIJDINGEN. Dc Balkan-Crisis. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns'per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9419. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE IV. Van 13 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan hot bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydaggmiddags uiterlyk 2 ure. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zirrikzek maken bekend, dat de Waag, wegens te doene herstellingen, gedurende twee dagen (Woensdag SO en Donderdag 31 Juli a.s.) buiten werking is gestold. Zibrikzke, den 25 Juli 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Boekarest, 25 Juli. De koning van Griekenland zegt in zijn antwoord, dat hy niet de bedoeling heeft Bulgarije te verkleinen. Hy wil echter waarborgen bezitten, dat de vrede aan Griekenland en aan zyn bondgenooten de voordeelen verschaft, waarop zy recht hebben. Een wapenstilstand zonder die waarborgen zou Griekenland de vruchten van zyn overwinning onthouden. Alleen in geval Bulgarye er in toestemt, dat de vredes voorwaarden dezelfde zyn als die van de vredes-preliminairen is Griekenland bereid gedelegeerden naar Roemenië te zenden. Een overeenkomstig antwoord is door koning Peter verzonden. Athene, 2G Juli. Tengevolge van een overeenkomst tusschen de bondgenooten zullen de minister-presidenten naar Boekarest vertrekken om deel te nemen aan de bijeenkomst, die tot doel heeft aan Bulgaryc vredesvoorstellen te doen. De conferentie over den wapenstilstand zal te Niscb gehouden worden, terzelfder tijd dat men te Boekarest beraadslaagt over de vredes-preliminairen. Venizelos vertrok om vijf uur naar Boekarest. De Grieksche, Montenegrijn- sche en Servische vredesgedelogeerden vertrokken hedenochtend -van Belgrado aan boord van een Donau-schip naar Boekarest. Zij zullen Maandag a.s. aldaar aankomen. AMERIKA. De vorige week wandelden vier jonge dames te New-York naar de allernieuwste modes gekleed. Ze droegen de door schijnende (de z.g.n. x-stralen-) rok, de gespleten rok en de Bulgaarsche broekrok Dat wekte de verontwaardiging van een aantal eerzame New-Yorkers en weldra werden de dames door een menigte vrouwen en mannen gevolgd, die luid hun af keuring over deze moderne modes te kennen gaven en tot bedreigingen en eindelijk zefs tot handtastelijkheden over gingen. De dames moesten de vlucht nemen in een particulier huis, waar ze door de politie werden gearresteerd, maar op het politiebureau werden zij door den dienstdoenden inspecteur on middellijk weder vrygelaten, daar deze erkende, dat ze geen enkele verordening hadden overtreden. De brand te Binghampton is nog noodlottiger geweest dan uit de eerste berichten viel op te maken, liet aantal slachtoffers, omgekomen tydens het woeden van het vuur, dat in 20 minuten het geheele fabrieksgebouw in de asch gelegd heeft, bedraagt thans reeds 76, terwyl nog vele gewonden, naar men verwacht, zullen sterven. De meeste slachtoffers zyn jonge meisjes van ver schillende nationaliteiten, die op de 4e verdieping van het gebouw werkzaam waren. Dat een dergelyke ramp vroeg of laat had moeten voorkomen was te voorzien, want het gebouw was, behalve de buitenmuren, geheel van hout op getrokken en slechts één smalle houten trap leidde van de twee bovenste ver diepingen naar de tweede étage. De directie harerzyds verklaart evenwel, dat de meisjes geen gevolg gegeven hebben aan de waarschuwing. Het alarm sein was onmiddellijk gegeven, maar de meisjes dachten, dat het een valsch alarm was voor de een of andere oefening met de brandbluschmiddelen. In de twee kostbare minuten, die noodig waren om de meisjes opnieuw te waarscnuwen voor het gevaar, waren alle kansen op redding reeds verspeeld. By de eenige brand ladder aan de buitenzijde van het ge bouw ontstond zulk een wild gedrang, dat slechts enkelen er behouden langs neerdalen konden. De meeste lyken zyn volslagen onkenbaar geworden De leeftijden van de slachtoffers loopen van 14 tot 20 jaar. Het magazijn, waarin de brand woedde, was bijna geheel van hout gebouwd, slechts do buitenmuur was uit steen ge bouwd. De seèues, die zich tijdens den brand voordeden, waren hartverscheurend. Zes meisjes, die brandwonden hadden bekomen, werden waanzinnig on spron gen in hun wanhoop in de rivier, waar zij verdronken. Do bladen spreken er eenparig hun verontwaardiging over uit, dat in het groote huis, waarin de brand heeft gewoed, en op de boven mede gedeelde wijze gebouwd was, zooveel per sonen werkzaam waren gesteld. Krachtig wordt er daarom in do pers op door tastende maatregelen 'aangedrongen, om zulks in do toekomst onmogelijk te doen zijn. SPANJE. In dit land heorsebt sedert oonige dagen een buitengewone warmte. Te Madrid steeg Donderdag de thermometer tot 47 graden Celsius in do zon en 43 graden in de schaduw. De Segura is geheel en al ingedroogd. Ook te Se villa, Badajoz en Mureia werden hooge tempe raturen vastgesteld. PUITSCHLANI). Berljjn-West, de beau-monde, zal weer kunnen smullen aan een groot schandaal. Onder verdenking van woeker is gravin Fischler von Trcuberg, geb. Uhl, zeer bekend in de Berlynsche groote wereld, gevangen genomen on opgesloten achter de tralies van de gevangenis in Moabit. Zij moet met officieren eo jongelieden uit aristocratische familiën woekerzaken gedaan hebben. De gravin is een echte avonturierster en reeds van verscheidene echtgenooten gescheiden. Zy bewoonde te Berlijn een zeer weelderig gemeubileerd huis, waar zij „afternoon-tea's" en kleine partyen arrangeerde en inmiddels met haar gasten voordeelige zaken deed. De kring harer klanten werd evenwel op onrustbarende wijs grooter, zoodat zy zich met vele andere woekeraars in verbinding stellen moest en het gevaar voor een catastrophe zag aankomen. Zy zag evenwel geen kans de dreigende ramp af te wenden. Dezer dagen pleegde een jong officier, die diep by de gravin in de schuld zat, zelfmoord, en dit bracht de zaak aan het rollen. Ludwigslinfen, 26 Juli. Hedenmorgen zijn drie onbekenden de kantoren van de Anilinsodafabriek binnengedrongen. Een der beide beambten, die hen wilde tegenhouden, kreeg een revolverschot in den arm. De mannen namen een aanzienlijk bedrag mede en kozen het hazenpad. By de vervolging werd één der bandieten gegrepen, doch hij pleegde oogenblikke- lyk zelfmoord. De landeigenaar Knorr, te Plauen die dezer dagen overleden is, heeft, zooals de Frankfurter Zeitnng meldt, zijn vrouw onterfd on zijn geheele vermogen, dat meer dan 1 millioeu bedraagt, aan koizer Wilhelm vermaakt. BELGIË. Brussel, 25 Juli. Eenige dagen geleden vonden eenige arbeiders, die bij liet Kanaal aan bet werk waren, eenige monschelijke ledematen, twee armen en twee beenengedeeltelijk ontvleesd. Het nog aanwezige vleesch bevond zich reeds in verregaanden staat van ontbinding. Het parket werd op de hoogte gebracht en twee gerechtsartsen kregen last, don oorsprong der gevonden overblijfselen op te sporen. Uit hun onderzoek bleek, dat de neenderen in kwestie aan een jongen man of een jong meisje van 1G jaar hadden toebehoord. Er werd een streng onderzoek ingesteld en de gansche politie was in rep en roer, toen zich Donderdagavond een nieuw feit voordeedmen vernam, dat dc heenderen, néch die van een jongen man, nóch die van een jong meisje, maar welvan een beer waren. Een dierenopzetter had onlangs het kadaver van een grooton beer uit don Antwerpschen dierentuin thuis gezonden gekregen, met verzoek, het beest op te zetten. Om zich te ontdoen van het vleesch en de beenderen, had de brave man ze toevertrouwd aan een vuilnisman, die, om een boete te ontgaan want het is dezen arbeiders verboden, beenderen te vervoeren de overblijfselen van Bruintje had woggoworpen op het stuk grond, waar een gedeelte er van later werd gevonden. Bevend had de beambte deze misdaad aan den rechter bekend. Maar de beklagenswaardige genees- heeren NEOERI IND. Nlouwoschans, 26 Juli. De laatste )er8onentrein uit Oost-Friesland naar lier is, terwijl de brug geopend was, in de Eems gereden. De machinist zag plotseling, dat de brug niet gesloten was; hy remde uit allo macht, doch de locomotief en de tender schoven nog vooruit, stortten naar beneden en bleven boven het water hangen. Geen per soonlijke ongelukken zyn hierby voor gekomen. Het verkeer is natuurlijk gestremd. Amsterdam, 25 Juli. Hedenmorgen om 6 uur heeft op hot Nederlandsch Sport park aan den Amstelveenschen weg een zeer ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij een persoon gedood, twee zwaar en twee minder ernstig gewond werden. De machinist E. W. schijnt bij de hei machine op liet sportpark to veel stoom ontwikkeld te hebben. De machine sloeg opeens met een geweldigen knal uiteen. De stukken slingerden ver weg. De kotel kwam op een weiland te land, waarbij een groot gat in den grond werd geslagen De machinist werd op slag gedood. Zwaar gewond werden do heibaas W. T. en de opzichter van den architect F. te Slooten. Do heibaas is ernstig aan de voeten gewond. Gok de toestand van den op zichter is bedenkelijk. Twee werklieden bekwamen lichter brandwonden. Do twee lichtst gewonden zijn naar 't Binnengast huis, do twee zwaar gewonden en de doodo naar 'I, Wilheli rinagasthuis ver voerd. Roermond, 25 Juli. Dr. C. Cuypers van hier, die Zaterdag als afgevaardigde der Nederlandsche regeering op het 3e internationaal kunstcongres te Gent zich naar deze plaats begaf, is in den trein het slachtoffer geworden van zakkenrollers. Kort voor de aankomst van den trein in het Sfc.-Pietersstation te Gent, zag dr. Cuypers drie net gekleede heeren hun reisgoed in de gang van den trein opeenstapelen. Dr. Cuypers, met zyn reistasch in de hand, werd, op het oogenblik, dat de trein stilhield, belet uit te stappen en zelfs omvergeloopen. Toen de tachtigjarige heer weer over eind stond,, constateerde by, dat men hem zyn portemonnaie, welke groote waarde bevatte, alsook zyn abonnement op het Hollandsche spoorwegnet, ont stolen had. Een onderzoek naar de daders leidde tot geen resultaat. Dordrecht, 25 Juli. Hedennacht is de buitensocieteit „Musis Sacrum", staande te raidden van tuinen tusschen Nicolaas Maes- en Burgemeester de Raadt singel, totaal afgebrand, 's Avonds hadden eenige vereenigingen gerepeteerd en te 2 uur werd de brand, die vermoedelijk op het tooneel is ontstaan, ontdekt. De pachter, diens vrouw en diens nicht, door het blaffen van den hond gewekt, konden, door van een plat te springen, zich juist nog redden. Alles is door hot vuur vernield. Huis, inventaris, inboedel, muziekinstrumenten en een vaandel, toebehoorende aan vereenigingen, projectie-toestel voor bioscoop, dynamo en motor, benevens veel gouden en diamanten voorwerpen. De inhoud van een kistje, bevattende 600 gulden aan bankpapier, is grooten- deels verkoold teruggevonden. De oorzaak is onbekend. Het ver brande is op beurspolis verzekerd (behalve de muziekinstrumenten en pro j eet ielant aarn Er werd door één brandkring, de politie en de stoomspuit, aan het blusschingschwerk deelgenomen. Een ry arbeiderswoningen, die den tuin aan een zijde begrenst, kon met veel moeite en waterschade behouden blyven. 26 Juli. Heden vergaderde hier de Visscherybond „Eendracht". O. a, was daarbij tegenwoordig mr. A. J. F. Fokker, voorzitter van het bestuur der visscheryen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen. Dfntcloord, 26 Juli. In de heden gehouden gemeen toraads-vergadering (wam aan do orde een adres van den heer Beun, om eene verhooging zijner jaarwedde als hoofd der lo openbare school mot f 150, of zooveel meer als de raad wenschelijk en billijk voorkomt. De voorzitter zegt, dat burgem. en weth. hebben besloten afwijzend,op dit verzoek te beschikken. De heer Beun grondt zijn verzoek hoofdzakelijk op het salaris van den Ion onderwijzer aan zijn school verbonden. Deze heeft een salaris van f 875 f 1100; f 125 voor woning- huur, waarbij nog f 50 komt door de toeslagwet. De voorzitter zet uiteen, hoe de groote behoeften aan degelijke sollicitanten den raad heeft doen besluiten de woninghuur op verzoek van f 75 op f 125 te brengen en dat het een toevalligheid is, dat de le onderwijzer in de termen valt van de toeslagwet. Hij deelt daarna mee, dat de heer Beun als hoofd der school f 1350 plus vrije woning en f 25 voor het houden van toezicht op het herhalings- onderwijs heeft. Na vergelijking zijn burgem. en weth. tot de conclusie ge komen geen termen te vinden op het verzoek in te gaan. Het voorstel van den heer Bom, de verdere behandeling er van te verdagen tot een volgende vergadering, werd aan genomen. ZIerlkzce, 28 Juli. De luit. ter zee 2de klasse. A. E. van Dishoeck (geb. alhier), zal wegens lichaamsgebreken den zeedienst ^binnenkort met pensioen verlaten. Door het hoofdbestuur van de schippersvereeniging Schutte vaer" werd aan de bevoegde autoriteit een adres verzonden met het verzoek om in de Eendracht, speciaal in het Tholensche Gat, meerdere geleidebakens te doen aan brengen. Een baggermolen, gesleept door de Ned. sleepboot „Oceaan", is by 't vuur schip „Haaks" omgeslagen en gezonken. De bemanning werd door de sleepboot gered, die daarop naar IJmuiden terug keerde. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van Nederlands herstelde onafhankelijk heid, zullen van rijkswege jubileumpost zegels worden uitgegeven. De jubileumzegels dragen de beeltenis van de Koningin en van de Koningen der Nederlanden, dan wel een aan de herdenking van het eeuwfeest gewijd decoratief ontwerp. Zij zijn, zoolang de voorraad strekt, nevens de gewone postzegels, verkrijgbaar in de waarde van 2J, 3, 5, 10, 121, 20, 25, 50 cent on van 1, 2\, 5 en 10 gulden. Wanneer de jubileumzegels worden uitgegeven, is nog niet vastgesteld, waar schijnlijk eerst tegen October. De commissie van toezicht op de provinciale stoombootdienst op de Ooster en Westerschelde bestaat na de ver anderde samenstelling in het college van Ged Staten, thans uit de heeren J. A. van Rompu, jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot en J. G. van Niftrik. Noordgonwe. In de Vrijdag j.l. ge houden vergadering van den gemeente raad werd o. a. meegedeeld, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken, krachtens machtiging van H. M. de Koningin, voor de tweede maal afwijzend heeft beschikt op een herhaald verzoek van den secretaris-ontvanger der ge meente, om alsnog buiten de gemeente te mogen wonen. Voorts is door Burgemeester en Wet houders de rekening der gemeente over 1912 den Raad aangeboden en zyn door den voorzitter als leden der commissie van onderzoek benoemd de heeren D, Gr. de Kater, J. Schikker en L. de Vlieger. De geloofsbrieven der by enkele can- didaatstelling herkozen raadsleden, de heeren A. Viergever en J. Schikker, zyn ook onderzocht, Tot hunne toelating werd besloten. Na nog een wijziging in de Begrooting over 1912 te hebben gebracht, ging de vergadering over in een met gesloten deuren ter behandeling van de ingekomen bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoofdelyken omslag. Brnlnlsse. Door den dijkraad zijn op de voordracht voor voorzitter van het calamiteus waterschap Bruiuisse geplaatst de heeren: no. 1. S. Ilage; no. 2. M. Krepel; no. 3. Jac. Goudzwaard. Op de voordracht voor gezworen staan de heeren: no. 1. C. Hanse; no. 2. L. vau Meurs en no. 3. Iz. Ilage Lz. St.-FHlpsland, 24 Juli. Heden werd alhier het onafhankelijkheidsfeest ge vierd. Een feestcommissie, die 't geheim bezit om een feest uitstekend te organi- secren, een rijk programma, een pubhek, dat dankbaar onze onafhankelijkheid weet te waardeeren en (wat tot nu toe iu 1913 tot de hooge uitzonderingen behoort (in dezen winterschen zomer) oen echte zomersche dag. Hoe kon 't anders of 't feest moest slagen, en dat is 't dan ook volkomen. Te 8 uur 's morgens werd hot ingewijd door koraalmuziek (Psalm 66) door Concordia" van den kerktoren. Statig slonken de tonen door het luchtruim, en de talrijke toehoorders waren geheel onder den indruk. De clou van het feest was een historische, gecoslumeerde optocht, voor stellende het tijdvak 18061813 met Lodewijk Napoleon, Napoleon Bonaparte en den Prins van Oranje (Willem I) tot hoofdfiguren. Hun kleeding was historisch getrouw. Verder was dat tijdvak vertegenwoordigd door maarschalken officieren, edellieden, pages, herauten, matrozen, enz., allen keurig gecostumeerd, 't geen in 't heldere zonlicht een eenig affect maakte. Om de werkelijkheid zoo getrouw mogelijk nabij te komen, landde Z. K. H. aan den Slaakdam, alwaar hij door Fagel, Perponcher en 't edele drieman schap v. Hogendorp, v. d. Duyn van Maasdam en Limburg Styrum ont vangen werd. Toen de prins te paard gestegen was, ging er een luid hoera op, en zette de stoet zich in beweging naar 't dorp, terwijl ons verdienstelijk fanfarecorps er lustig op los blies. Op de Voorstraat voor de muziektent werd halt gehouden, v. Hogendorp steeg af, beklom het spreekgestoelte en sprak den vorst toe, hierby in herinnering brengende ons lijden en wee, gedurende de laatste jaren, maar daarna zijn blijdschap uit sprekende, dat dé zoolang in balling schap vertoefd hebbende oranjetelg weer in ons midden was. Lang love de prins! besloot hij zijn toespraak. Het publiek juichte. Toen nam Z. K. H. het woord en sprak er zijn vreugde over uit weer te midden van 't Nederlandsche volk, zijn volk te zijn. Al 't voorleden© zij ver geten en vergeven, sprak hij en alleen zij het oog gericht op den wederopbloei van ons verdwenen volksbestaan, waaraan ik al mijn krachten wijden will Luide hoera's klonken daarop door de lucht. Daarna zongen de dames-leden van „Thalia", onder leiding van den altijd ijverigen heer Swenne, hem een wel komstlied toe en nu was 't tijd geworden om met den stoet naar den Anna- Jacobapolder te gaan. En 't was een lange stoetVooraf gegaan door oen ordounance, 2 herauten, vaandeldrager, rijtuig met commissieleden en muziek corps, volgden de gecostumeerden (waarbij ook de Nederlandsche maagd) in 3 groepen, waartusschen ook nog een gepavoiseerde boot, bemand met stuurman en matrozen, 2 rijtuigen met dames leden van „Thalia", gevolgd door een 12-tal ry tuigen met belangstellende feestvierenden en omstuwd door een talrijke menigte. Zoo ging 't stapvoets tot den Noordweg. Hier stond een fraaie ©erepoort, die den prins het „Welkom" toeriep. Allen stegen uit en af, de kinderen der open bare school stonden op 't schoolplein geschaard en zongen hem eenige liederen toe. Na een uur toevens ging 't nu ook gevolgd door de schoolkinderen, naar de sluis. Juist kwam toen de tram, doch deze stopte, toen de stoet nabykwam. Bij onderzoek bleek, dat de commissie op verzoek aan de R. T. M. om bij eventueel© ontmoeting, de tram te laten stoppen, een gunstig antwoord had ontvangen. Een woord van dank aan de directie voor deze attentie is wel gewettigd, maar niet minder aan de feestcommissie, die bij al hare beslom meringen ook daaraan nog gedacht had.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1