Rente REGENSBURG, BUCHAM'S pifcUN Tandarts Regensburg Ingezonden Mededeelingen. Hoofdpijn bij een vrouw Officiëel Marktbericht. ADVERTENTIEN. JOH. BANDA, Consult Donderdag 31 Juli a.s. INSPECTIE op Dinsdag 29 Juli 1913 De heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande, voorzitter van de ver- eeniging „Handelsbelang" te Middelburg sprak allereerst de afgevaardigden toe en wenschte allen welkom en eenige gewichtige, maar ook aangename dagen in Zealand's hoofdstad toe. Vervolgens was het woord aan den heer mr. H. J. Dijckmeester, commis saris der Koningin in Zeeland en eerelid van het congres, die van zyn belangstelling in het werken van den Bond getuigde en die het congres opende. Vervolgens was het woord aan den heer J. S. Meuwsen, die in een gloed volle rede, waarin hy, herinnerende aan het feestjaar 1913, er op wees, dat i'uist de middelstand de onafhankelijk- ïeid zoo hard noodig heeft. Spreker wees verder op de mooie gelegenheid, die de tentoonstelling bracht, om nader met Zeeland bekend te worden. Als voornaamste punt der agenda noemde de heer Meuwsen de petitie, inzake het verkrijgen van een wet op de oneerlyke ooncurrentie en opende daarop het congres. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. S. Meuwsen te Amsterdam, D. P. Rodenburg, Groningen en H. K. Koppel, 's Gravenhage, waren reeds by enkele candidaatsstelling herkozen. Vervolgens werd het jaarverslag van den secretaris, den heer H. Hermens- Moons uit Roermond, aangeboden. Ia dit verslag zegt de secretaris o. a., dat het secretariaat van een organisatie als de Middenstandsbond veel heeft te beteekenen, altyd, wanneer de band, die tusschen de aangesloten vereeni- gingen en het bestuur moet bestaan, nauw genoeg is toegehaald en nu stelt de heer Herraens de vraag: „Is die band op het oogenblik nauw?" Uit de foutieve adressen van de besturen en uit het weinige, dat het secretariaat ten opzichte van de ver- eenigingen te doen heeft, blykt, dat er nog veel gedaan moet worden, wil de Middenstandsbond die kracht van zich doen uitgaan, die er van moest uitgaan. Het secretariaat vraagt om werk. Het Dagelyksch Bestuur heeft onaf gebroken geyverd voor een wet op oneerlyke concurrentie, en meerdere besprekingen werden gehouden met de heeren van den Raad van Advies en met den Minister van Justitie. Door het overlyden van dezen bewindsman, kwam wederom een onverwachte stagnatie. Sedert het vorige congres traden zes nieuwe vereenigingen toe, zoodat er thans totaal 136 zyn aangesloten. Rekening en begrooting werden vast gesteld. In de Woensdagmiddag voortgezette vergadering, was aan de orde de be spreking van het Informatie- en Incasso wezen. Ter dezer zake was door den heer C. Koenraad uit Amsterdam een pre advies uitgebracht. Volgens den heer Koenraad zal contante betaling, het ideaal waarnaar de middenstander streeft, nog langen tyd een ideaal blijven, hoezeer de be langen van kooper en verkooper in den detailhandel hier vrywel samengaan en dus bevorderlijk zyn aan de bereiking van dit nog verliggende doel. Na de treurige toestanden, die door het credietwezen geschapen worden, te hebben uiteengezet en er op gewezen te hebben, dat de groothandelaar, de bouwer, de werkgever, wel informeert by het aangaan van handelsrelaties of het in dienst nemen van personen, zegt de prfe-adviseur, dat ook de handel drijvende en industriëele middenstander dit moet doen en dat de informatie bureaus daarom noodzakelijk zyn voor handel en nijverheid. In den breede zet de heer Koenraad verder uiteen de wenschelykheid van de oprichting van een centraal-bureau, dat een verband tot stand brengt tusschen de verschillende bureaux en waardoor het mogelijk is de adressen en namen van wanbetalers, chicaneurs, oplichters, fLsschentrekkers ter kennis te brengen van alle bureaux, hetgeen vooral by verhuizing van genoemde personen van groot nut is. Ook het incasseeren van vorderingen van de eene naar de andere plaats zou door tU8Schenkorast van het centraal-bureau moeten geschieden. Naar aanleiding van dit prre-advies, werd door de commissie, wier taak het was te onderzoeken, welke de meest doeltreffende wyze het zou zyn om ver betering te brengen in de werking der bestaande onderlinge Informatie- en Incassobureaux, voorgesteld, den bestaan- den Bond van onderlinge Informatie- en Incassobureaux te Haarlem dienstbaar te maken aan den geheelen Neder- landschen Middenstandomdat de Middenstandsbond, gezien zyn federatief karakter, alleen by algeheele wijziging der statuten, tot het oprichten en instandhouden van een Informatie- en Incassobureau zou mogen overgaan, en het onnoodig is stryd te verwekken of versnippering van krachten te veroor zaken. Alleen acht de commissie wijzi ging der statuten van den Bond te Haarlem noodig. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender Van 15 regels 75 Cts.; elke regel meer 15 Cts. Nierzand Niergruis. Nier- en Blaassteen. Wanneer de nieren niet in orde zijn, kan het zich voordoen, dat het urinezuur, hetwelk dan niet uit het lichaam wordt verwijderd, zich afzet in de nieren of het nierbekken. Naar gelang van de grootte dezer afzettingen spreekt men van nierzand, gruis of steen. Zoolang de nieren niet goed werken, vermeerdert de afzetting op de reeds gevormde stukjes voortdurend en kunnen deze zich tot een aanzienlijke grootte ontwikkelen. Nierzand en -gruis kunnen met de urine het lichaam verlaten. Grootere stukjes blyven dikwjjis in de blaas achter en vormen blaa83teenen. Ook kunnen zij verstopping der urinewegen veroorzaken en menigmaal wordt een operatie noodzakelijk. Het is daarom van veel gewicht in te grijpen, zoodra gjj verschijnselen van bovengenoemde ziekte opmerkt, als een gevoel van zwaarte en drukking in de lendenen, zoodat men te dezer hoogte behoefte aan steun heeft bij het loopen en zitten. De urine laat een fjjn zand achter en de nachturine is dik én bevat een rood bezinksel. Het water "komt soms druppelsgewijze, onop houdelijk heeft men aandrang en een branderige pijn, ook pijn in den rug van boven naar beneden en gericht naar de Maasstreek. Begint nog heden met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale niergeneesmiddel, hetwelk aan de nieren haar oude kracht hergeeft en haar in staat stelt om de onzuiverheden, welke uw lijden veroorzaken, af te voeren. Zij grijpen uw kwaal in haar wortels aan. Te Zierikzee verkrjjgb. bp M. S. Polak, en te Tholen bjj W. Potter, Hoogstraat. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1,75 voor één, of f 10,— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillenweigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand handelsmerk. komt alleen door storingen, die alleen I aan vrouwen eigen zijn. Zij komen door I een eenvoudige oorzaak, maar deze wordt j I spoedig verholpen door De hooge onkosten by publieken verkoop van vaste goederen. De heer P. Lindenbergh uit Wemel- dinge, die op de algera. vergadering der Z. L. M. te Zierikzee het bovengenoemd onderwerp inleidde, beantwoordt in het jongste nummer van het Zeeuwsche Landbouwblad den notaris H. J. van Nouhuys, van wiens artikel wy de vorige week melding maakten. Hy is er door teleurgesteld, dat de heer Van Nouhuys, die te Zierikzee erkende, dat er by de notarissen prak tijken voorkomen, die hy schandelijk moest noemen, en waarvan de minst nauwgezette notarissen het meest profi- teeren, nu optreedt als verdediger van den bestaanden toestand. De heer Van Nouhuys is van meening, dat de hooge onkosten niet moeten worden verminderd, omdat daardoor het bestaan van sommige notarissen zou worden bedreigd, en daardoor zou er reeds tegen het algemeen belang worden gehandeld. Hieruit blykt, dat hy het belang der notarissen verwart met het algemeen belang. Voorts wyst de heer Lindenbergh er op, dat de zaken, waarvoor de notaris niet voldoende betaald wordt, door hem slechts by hooge uitzondering worden aangenomen. De bewering, dat verkoopingen met groote bedragen slechts by hooge uit zondering voorkomen, noemt hy onjuist. Het bedrag der koopsommen, waarbij te veel wordt gerekend voor onkosten, overtreft het bedrag der koopsommen by kleine verkoopingen, waaraan slechts voldoende wordt verdiend, zeer veel, zoo veel, dat het laatste by het eerste vergeleken van geen beteekenis is. Het doet den heer L. groot genoegen dat door den notaris het geheim publiek is gemaakt, dat door heeren, die kennis van zaken hebben, wel eens accoord wordt getroffen met den notaris, waar door een gedeelte van het te veel ontvangene wordt afgestaan. Daardoor staat het vast, dat een- voudigen, en die zyn er nog veel, •weduwen, weezen en van den notaris financieel afhankelyken, worden achter gesteld by meer ontwikkelden en onaf- hankelyken. De heer Lindenbergh ontkent, dat in Groningen de financieele positie van den notaris treurig is. Het tarief wordt daar algemeen als billijk en voldoende be schouwd. En ook ontkent hy, dat de openbare verkoopingen ter oorzaak van het beklemrecht voor den notaris minder werk opleveren. Er komen minder splitsingen voor, doch het beklemrecht eischt van den notaris meer zorg en meer kennis. Ten opzichte van de door den heer N. aangehaalde groote civiele verant woordelijkheid, waarby de boeten in het niet zouden verzinken, meent de heer L., dat wy daarby niet behoeven te huive ren, want al dat vreeselyke is slechts een vergissing. By verkooping van vaste goederen heeft de notaris volstrekt geen financiëele verantwoordelijkheid. Ook by het opmaken van akten bestaat deze verantwoordelykheid niet, alleen by vei lingen van losse goederen neemt hy gewoonlijk de risico van wanbetaling voor zyn rekening, dat doet hy echter niet ambtshalve, doch geheel vrijwillig en hy vindt dan in de groote verdienste voldoende overschot om zijn premie van risico-verzekering te betalen. By twyfel aan de soliditeit van den kooper dekt hy zich door contante betaling of borg stelling te eischen. Verder zou de notaris verplicht zyn zonder borgen of andere zekerheid geld ter leen te geven. De heer L. erkent, dat dat een gevaarlijk zaakje is, doch het is toch wat kras ons te willen wijs maken, dat de notaris daartoe verplicht is. Ik kan moeilyk aannemen, schrijft de heer Ldat een notaris zoo iets dikwyls doen zal; het is ook niet in het al gemeen belang: de menschen die op deze roekelooze wyze geld opnemen, worden te veel afhankelyk van den notaris, die hen later by het uitkleeden wel een handje zal helpen. Misschien gebeuren er op een notariskantoor velerlei zaken, die niet openbaar worden, doch deze behooren niet tot het ambt, en zyn voor een goede bekleeding van het ambt niet noodig, soms zelfs nadeelig. De heer Van Nouhuys acht het noodig, dat de notaris veel geld verdient, opdat hy een onafhankelijk bestaan zou hebben, om niet te worden verleid tot medewerking aan het ontduiken van belasting of het bonadeelen van anderen. De heer L. zegt echter een betere ge dachte van de betrouwbaarheid der notarissen te hebben. Dat er van 414 notarissen 118 zelt verklaarden slechts een matig, of geen behoorlijk bestaan te hebben, zoodat de andere 296 dus een meer dan matig, en velen zeker een schitterend bestaan hadden, is een gunstige verhouding, die waarschynlyk by geen enkele afdeeling van ambtenaren volgens hun eigen ver klaring zou worden verkregen. De heer L. meent ten slotte te mogen vaststellen, dat er, met uitzondering van de notarissen, algemeen wordt erkend, dat de onkosten by publieken verkoop van onroerende goederen tot een billijk bedrag moeten worden verlaagd. (3f. Ct.) Openbare Vergadering van den Gemeenteraad te Dreischor, gehouden op 23 Juli. Aanwezig met den voorzitter alle leden. De notulen der vorige vergadering worden, nadat er een kleine discussie gevoerd is over de voorlaatste, goed gekeurd. Vervolgens leest de voorzitter het proces-verbaal van kas-opname van den gemeente-ontvanger voor, waaruit blijkt, dat op 28 Juni in kas was aan gelden en geldswaarden f 3291,61. Het wordt met de boeken cn bescheiden vergeleken en in orde bevonden. Hierna wordt voorgelezen het rapport der brandweer-directie over het beproeven der brandspuit op 13 Juli. Ingekomen is een verzoek van M. Geel hoed om ook om de beurt in aanmerking te mogen komen als vast sleeper der gemeente. Dit verzoek wordt, daar het ODgezegeld is, ter zijde gelegd. Hierop leest de voorzitter het rapport voor van den opzichter Berrevoets, over de rioleering der Steengracht, waarin laatstgenoemde een overzicht geeft van de omliggende betrokken perceelen en de wijze waarop bet volgens zijn meening uitgevoerd zou kunnen worden. De voorzitter vraagt nu aan de commissie, bestaande uit de heeren Padmos en Van der Doe, welke belast zijn met dit onderzoek, Tiun licht hierover te laten schynen. De heer Padmos vindt het verval, dat de buizen krijgen, te gering, daar er geen zuiver regenwater doorgaat, maar water vermengd met onreine stoffen, als mest enz., die het afwateren spoedig kunnen belemmeren. Ook vindt hij, dat ze dan te laag komen te liggen, omdat het polderwater, waarin de buizen zullen uitloozen, allicht- iets hooger zal De heer Van der Doe vindt het verval voldoende, wanneer de zinkputten in orde zijn en men cementbuizen gebruiktook is er genoeg dekking aanwezig voor het gevaar van vorst. De heer Padmos kan niet meegaan met de conclusie van zijn commissielid, daar hij vermoedt dat de cementbuizen door de werking van het vuile water zullen worden aangetast, en naar hij van be voegde zijde verneemt, lossen genoemde buizen in gier op. De heer Klompe is van oordeel, dat het werk, dat ongeveer f 900 zal kosten, veel goedkooper kan worden uitgevoerd, n.l. door ieder jaar genoemde Steengracht uit te laten baggeren, hetwelk de ge meente niet op zulke hooge kosten zal brengen. Om het werk in handen der Gezondheidscommissie te stellen, dit acht hij niet noodzakelijk en ook minder ge- wenscht. De voorzitter stelt voor de zaak te zenden naar burgem. en weth. ter fine van prae-advies. Aldus wordt besloten. Aan de orde komt da gemeenterekening, over het dienstjaar 1912, waaruit blijkt dat ontvangen was f 25135,215 en uit gegeven f 24064,865, een batig slot dus van f 1070,35. Tot onderzoek dezer reke ning wordt een commissie benoemd, be staande uit de heeren Doeleman, Rietdijk en Goemaus, die hunne benoeming aan namen. Hierna gaat men over tot het onder zoek der geloofsbrieven van de op 2 Juli 1.1. gekozen raadsleden, de heeren Padmos en A. P. der Weduwen. Tot onderzoek worden de heeren Goemaus en Van der Doe aangewezen en inmiddels schorst de voorzitter de vergadering. De commissie adviseert de nieuw ge kozenen toe te laten. Conform 't advies wordt met algemeene stemmen besloteu. Aan de orde komt het voorstel van den voorzitter, om den heer F. Houtkamp te Zierikzee, welke een jaar als tijdelijk aangesteld was, te benoemen tot vaste deskundige voor de bouwverordening. De heer Padmos kan de raadsleden in deze zaak nog zeggen, dat hoewel zijn voorganger, de heer Swartbol, meer theo retisch ontwikkeld mocht zijn, de heer Houtkamp een man van do praktijk en ervaring, is en men op de plattelands gemeenten zoo iemand noodig heeft. Het voorstel wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Pad mos of er niet voor gezorgd kan worden een rabat te maken naast de keibestrating op het gedeelte Zuiddijk, gelegen tusschen Bellard en A. van Hoeve. De heer Doeleman zegt hierop, dat zulks in het bestuur van den polder is besproken en men heeft besloten langs genoemde bestrating palen aan te brengen ter voorkoming \an buitenrijden. Do heer Padmos vraagt nu den heer Van der Doe of hij zijn beschuldiging in *de vorige vergadering tegen de raadsleden geuit, wil intrekken. De voorzitter geeft laatstgenoemde in overweging zulks te doen, daar iemand in drift wel eens iets te veel zegt. De heer Van der Doe blijft echter bij zijn bewering, waarop de heer Padmos hem zegt, dat hij dan verdient behandeld te worden, zooals men met zoo iemand in de burgerlijke maatschappij doet. Tusschen de heeren Van Langeraad en Van der Doe ontspon zich een heftige discussie, waarbij woorden worden ge bruikt, die, zooals de voorzitter tot twee driemaal toe aanmerkt, te scherp zijn. De heer Van Langeraad zegt, dat hij geen zachtere kan gebruiken en noemt den heer Van der Doe een leugenaar, die niet waardig is, dat hij in dit college zitting heeft. Van een kiezer heeft hij vernomen, als zoude hij Van der Doe steeds hebben tegengewerkt, en nu vraagt genoemde heer de raadsleden of dit zoo is, waarop een ontkennend antwoord volgt. De heer Van der Doe wil met den heer Van Langeraad de kwestie in een openbaar debat bespreken, doch dit weigert de laatste, omdat daar dan menschen zullen komen, die van de zaak niets af weten, en het hier de plaats is zulke dingen te behandelen, daar de leden vau den raad er bij tegenwoordig waren en zij dus kunnen getuigen. De heer Van der Doe doet den voorzitter nog eenige vragen betreffende de haven, waarop deze hem van advies dient. De heer Klompe het woord verkrijgende, zegt ongeveer het volgende: „Vriend Langeraad! Het noodlot, de boosaardig heid van leugen en bedrog en de onnadenkendheid van de kiezezs hebben samengewerkt en u genoodzaakt deze plaats te verlaten. Het moge u zwaar vallen, maar wees overtuigd, dat het ons, uw vrienden, ook innig leed doet, u in deze vaarwel te moeten zeggen. Maar gelukkig gaat u heen met een gerust geweten en de zekerheid 12 jaar met onpartijdigheid de belangen vau de gemeente en hare ingezetenen te hebben behartigdwelnu dan, lateu uw vijanden juichen over hunne vuile en lage handelingen. Hun juichtoon zal waar schijnlijk korter ziju dan zij denken, want eer nog dan men vermoedt, kunt ge op deze plaats terugkeeren. Ik zeg het in deze den burgemeester na, „al is de leugen nog zoo snel, de waarheid achter haalt hem wel". Bij deze woorden sluit de voorzitter, alsmede de vergadering zich volkomen aan. De heer Van Langeraad dankt den heer Klompe voor do vriendelijke woorden tot hem gesprokeD, cn daar het misschien de laatste vergadering is, die hij zal bijwonen, zoo kan hij wel zeggen, dat hij in de 12 jaar steeds getracht heeft de gemeentebelangen zoo goed mogelijk te behartigen. Zija heen gaan zal voor 't algemeen dit voordeel hebben, dat daardoor helder in 't licht zullen gesteld worden de leugens en volksmisleiding van den heer Van der Doe. Niemand meer het woord verlangende en niets meer aan de orde zijnde, wordt de openbare vergadering, die door een talrijk publiek werd bijgewoond, gesloten, en gaat men over in een met gesloten deuren, ter behandeling van de ingekomen reclames betreffende den hoofdelijken omslag. BOTER 0,725 en 0,77s per 5 H.G. KIP-EIEREN 0,92' en 1,05 per 25 st. Zibkikzee, 24 Juli 1913. De Marktopnemer, J. J. VAN DEN BOUT. Voorspoedig bevallen van een Zoon, J. J. CAPPON—Bos. Leidschendam, 22 Juli 1913. V Heden werden wy verblgd door de voorspoedige geboorte van een Zoon, JAN WILLEM J. W. BLANKERT. M. BLANKERT—Kruijf. Pastorie Kerkwerve, 24 Juli 1913. Den 31 Juli as. hoopt onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder, CATHARINA HAGE, Wed. A. Engelvaaut, ten onzen huize, haar 80sten Geboortedag te herdenken. Nieuwe Tonge, Juli 1913. J. HAGE. M. J. HAGE—Enoeiaaart en Kinderen. Bergen-op-Zoom is eiken Ie" Zaterdag' v.d. maand te ST-MAARTENSDIJK bij den heer De Ruijter te spreken. Dinsdags en Zaterdags niet thuis. Coiffeur. Colffeuse. Tooneelkapper, HAVENPLEIN - ZIERIKZEE. Atelier voor het maken, ver maken en repareeren van Dam os-Haar workeu. Vertegenwoordiger ran den Heer IIENRI SCHIPPERS, Rotterdam. Arts voor Mond- ou Tandziekten, D e nHa a g. van 10—4 uur bjj den heer Wansink, Poststraat, voor Mondziekten en Kunsttanden. der Nutsspaarbank te Tholen 3,60 Rijkspostspaarbank 2,64 op het schoonmaken van Water leidingen, Zijlen, enz. Het BESTUUR van den Polder DE VIER BANNEN VAN DUIVEL AND vestigt de aandacht op de aangeplakte afkondiging van de INSPECTIE op het schoonmaken van Waterleidingen, Zylen, enz., en volgende dagen. Met het oog op de groote behoefte, die bestaat aan een onbelemmerde toe- strooming van het water naar het Stoomgemaal, beveelt het met den meesten aandrang aan, dat Ingelanden vóór dien dag zich van hunne ver plichtingen kwyten, zullende zonder eenige verschooning tegen de nalatigen worden geverbaliseerd. Ouwerkerk, 15 Juli 1913. Het Polderbestuur voornoemd, B. GIL JAM, Dijkgraaf. J. VAN DER VLIET Cz., Ontv.-Gri flier. N.B. Het op den weg getrokken oor en veek moet onmiddellijk daarvan verwijderd worden. BLOEDARMOEDE ea al da bakenda gevolgen daarvan worden kat baat bestreden door 't gebruik vaa HAEM ATOGEENWIJN. Hat la aangenaam om in ta nemen, ver- etorkt da senavraa en bevordert den eetlust. j Prijs per «asem f U—Alom verkrijgbaar en 1 M daa Fabrikaat J.SOL, ApoUeker, Amst. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5