ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 25 Juli 1913. Tweede Blad. De vrijmaking der Schelde. (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iéderen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. - No. 9418. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur: J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 80 ots., meerdere regels 10 ets. Bg abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De intending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure NIEUWSTIJDINGEN. De Balkan-Crisis. Sofia, 23 Juli. Sedert drie dagen wordt Philipopel belegerd door de menigte Christenen uit de buurt van Adrianopel en omstreken, die gevlucht zijn voor de Turksche invasie. ITALIË. Homo, 23 Juli. Heden werd voor het front der Zwitsersche lijfgarde een brief van kardinaal Merry del Val voorgelezen die hierin uiting gaf aan het leedwezen, door den Paus ondervonden wegens de jongste incidenten. Voortaan moeten de soldaten, die reden tot klachten meenen te hebben, zich langs den hierarchieken weg* tot kardinaal Merry del Val richten of anders heengaan. Op last van den Paus werden de soldaten, die zich niet aan de discipline wilden onderwerpen, aangemaand om het corps onmiddellijk te verlaten, teneinde den Paus de smart te besparen, de garde te moeten ontbinden. De gardes betrokken hierop in vol maakte kalmte hun posten. Drie hunner werden weggezonden. OOSTENRIJK. Op de kruitfabriek te Wbllersdorf, hij Wiener Neustadt, had een ontploffing plaats, waarhij dén persoon gedood en 19 gewond werden. FRANKRIJK. Maandag had bjj Laquenille, een dorp 38 K.M. van Clermont-Ferrand (Puy- de-Dome) verwijderd, een ernstig auto ongeluk plaats. Graaf en gravin Fernando Vallez de Albala waren, vergezeld van een chauffeur, op een autotocht, toen de auto, die door den graaf werd be stuurd, een onverwachte zwenking maakte en in de rivier stortte. De graaf werd onmiddellijk gedood. De gravin bekwam zulke ernstige wonden, dat zy na een hevig lijden eveneens bezweek. De chauffeur bekwam slechts eenige onbelangrijke kwetsuren. Dienzelfden dag hadden nog meer ongevallen plaats. In de nabijheid van Briancon viel een auto om. De chauffeur werd op slag gedood. Tussohen Pecens en Aragon stortte een wagen in een kuil. De burgemeester Guilhemi van Villesque-Lande werd op de plaats ge dood. Een medereiziger bleef ongedeerd. Bjj Tolback werden de eigenaar van een automobiel en zjjne 3 kinderen bij een ongeluk licht gekwetst. De chauffeur werd gedood. In de nabijheid van Epernay reden twee auto's op elkaar. Een der chauffeurs werd zwaar gewond. Te Verdun viel een auto om, waarin zich drie officieren bevonden; twee hunner bekwamen ernstige verwondingen. BELGIË. Volgens officiëele raededeeling, be dragen de schulden van prinses Louise de totale som van 16 raillioen francs. NEDERLAND. Zaandam, 23 Juli. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur werd in deze haven aan boord van het Duitsche stoomschip „Hedwig", de schepeling Albert Jonas, een Duitscher, die dienst deed als winch- man, gegrepen door de winch. De ongelukige werd rondgeslingerd en ge raakte bekneld tusschen het ronsel en den winchstander. Daar was de ruimte te gering, om zyn lichaam te laten pas- seeren. Dientengevolge werd hem de borst ingedrukt en kreeg hy ook ernstige beleedigingen aan den rechterarm. De gekwetste werd nog levend in de brancard gelegd, om naar het Burgerziekenhuis te Arasterdam vervoerd te worden. De ongelukkige, die 18 jaar oud was, bezweek echter opweg daarheen. Nieuwedlep, 22 Juli. By de schiet oefeningen met zwaar geschut op een sleepschyf door het 4e reg. vesting artillerie in het fort Erfprins, gebeurde een ernstig ongeluk, dat betrekkei yk goed is afgeloopen. By het afgaan van een schot uit een kanon van 24 c.M. 1/35 sloeg het sluitstuk er uit, waardoor de sergeanten Schot en Slikboer, de miliciens Mooy en Bart en de kanonnier ten Bosch door brandwonden ernstig aan gelaat, handen, armen en borst werden gewond. Door het spoedig aanwezig zijn van autoriteiten en doktoren kon dadelyk hulp worden verleend. De gewonden werden zoo goed raogelyk ter plaatse verbonden en daarna met brancards naar het marine-hospitaal vervoord. Een wonder mag het heeten, dat bij dit onge val geen menschenlevens te betreuren zyn, wanneer men nagaat, dat het sluit stuk, ongeveer honderd pond wegende, op een afstand van 25 30 M., diep in het talud is geslagen. Opmerkelyk is het nog, dat het projectiel, waarmede op de schyf moest geschoten worden, op de goede plaats is terecht gekomen. De sergeant Slikboer heeft na verbonden te zijn, het hospitaal weer kunnen verlaten. De gewonden behooren allen tot de 3e compagnie le bataljon. De oorzaak van het ongeluk is nog niet opgehelderd. Blijkens later ontvangen bericht maken do by hetschietongeluk gewonde personen het naar omstandigheden goed. Voor geen van hen bestaat levensgëvaar 's-Gravenliago, 23 Juli. Z. K.H. Prins Hendrik vergezeld van zyn adjudant, majoor jhr. Van Suchtelen van den Ilaar.e, zal zich Vrydag 8 Augustus, van het Loo naar Mecklenburg begeven, daar eenige dagen vertoeven, om raidden Augustus de reis voort te zetten naar Hohemark, voor een nakuur by dr. Friedlander. In het laatst van Augustus wordt de Prins op het Loo terug verwacht. Uit Stad en Provincie. Oosterland, 24 Juni. Ter gelegenheid van de jaarlijksche poldervergadering alhier, gaf 't muziekgezelschap „Ooster- land's Fanfare" een goedgeslaagd concert in de muziektent. Velen genoten op het marktplein van de welluidende muziek die ten gelioore werd gebracht, In den loop van den avond betrad Jhr. R. R. L. de Muralt de tent. Hij bracht in kernachtige woorden hulde aan den steeds onvermoeiden directeur, den heer Hot- tinga, en ook aan de werkende leden, voor de vele genotvolle avonden, die „O. F." hem had bezorgd. Hij zeide dan ook, nu hy metterwoon deze streek gaat verlaten, en dus niet meer in de ge legenheid zal zijn dergelijke avonden bij te wonen, dat hij toch steeds een aan- genamen indruk aan het gezelschap zal blijven behouden, en ook in het vervolg zijn steun als donateur wil blyven ver- leenen. De heer Hottiuga dankte daarna Jhr. de Muralt voor zijn hartelijke woorden en blijvenden steun. Verder werd door den heer Hottinga nog medegedeeld, dat bij de herkiezing van onzen geachten afge vaardigde Mr. Patijn on tevens bij de verkiezing van Jhr. de Muralt, het ge zelschap, doordat enkele leden buiten het eiland werkzaam waren en weer anderen ziek waren, niet in staat was in Zierik zee le verschijnen. Daarna werden weer eenige muziekstukjes ten beste gegeven. Ten slotte dankte do heer J. v. d. Vliet het gezelschap en inzonderheid Jhr. de Muralt, voor den steun, dien hij steeds heeft verleend. „O. F." kan er trotseh op zijn, thans twee keeren leden der Staten-Generaal als donateurs te be zitten. Met het spelen van fanfares werd de avond besloten. Stavonlsse, 25 Juli. Heden herdenkt de oudste inwoonster dezer gemeente haar lOOsten geboortedag, n.l. raej. de wed. M. Luyk, geb. Heyboer (voorheen wed. Kauffmann). Do oude vrouw is thans nog in het bezit van 3 kinderen, 11 kleinkinderen en 1) achterklein kinderen. Geboortig vanSt.-Maartensdijk, kwam zy later alhier wonen. Was zy in haar jeugd zeer zwak, zoodat zij zelfs niet geregeld kon school gaan, in haar hoogen ouderdom geniet zy een goede gezondheid, zoodat zy zelfs in tal van jaren geen geneeskundige hulp noodig heeft gehad. Geen enkel lichamelijk gebrek heeft de honderdjarige, zoodat zy benijdenswaardig is op haar hoogen ouderdom. Door haar groote verdraag zaamheid en toegeeflijkheid is zy in en buiten de gemeente door een ieder geacht en bemind. Geen wonder, dat tal van felicitaties haar heden zullen bereiken. Naar aanleiding van het feit, dat haar tweede echtgenoot, wylon de heer M. Luyk, voor ongeveer een halve eeuw alhier de Oud-Goref Kerk stichtte, zal ds. v. d. Heijden van Vlaardingen, in een bizondere godsdienstoefening op hedenavond, haar eeuwfeest herdenken. Mogen do jaren, die de oude vrouw nog aan haar leven toegevoegd zal zien, in denzelfden gunstige» toestand door gebracht worden Ter voorziening in de vacature- Van 't Hof zal alhier Woensdag 6 Aug. de candidaatstelling voor een lid van den Gemeenteraad plaats hebben. Door den hevigen N.-W. storm, die 1.1. Woensdag alhier woedde, werd aan de in uitvoering zijnde werken, aan het dijkvak Moggcrshi 1 polder", door grondverlies aanmerkelijke schade toe gebracht. Oud-Vossenieer. In het jachtterrein in don Weihoek is tot jachtopzichter be noemd Speyer van Zonneraaire, en dat wel in de plaats van L. den Engelsman alhier, die slaagde voor ambtenaar by 's Ryks directe belastingen. Alhier is opgericht een vereeniging van Jonge Vrijzinnigen er zyn reeds 29 leden toegetreden. Binnenkort zal een vergadering worden gehouden, waarin een spreker van elders zal op treden. Jongelieden van boven 16 jaren kunnen lid worden. Goes, 24 Juli. Gisterenavond liet de schipper van een Rynschip by de Spoorbrug te Vlake zyn ankers vallen, waardoor eenige rijkstelegraafkabels ernstig beschadigd werden. Middelburg, 23 Juli. De uitslag van de heden gehouden herstemming voor twee leden van den gemeenteraad was als volgt: Aantal kiezers 1111. Uitgebracht 967, van onwaarde 2, geldig 965 steramen. J. Onderdijk (s.-d.) 500, de heer W. A. de Rycke (a.-r. aftr.) 435, de heer J. A. Vertregt (a.-r. aftr.) 447 en J. W. Zylstra (lib.) 516 stemmen, zoodat gekozen zyn de heeren Onderdyk en Zijlstra. Aanbestedingen, Vcrkooplngon, enz. Oud-Vossemeer. De prijzen van land bouwproducten te velde loopen soms zeer hooghier werden publiek verkocht o.a. aardappelen en tarwe voor f 170 en f 175 per Blooisch geniet, onver minderd de kosten van verkoop. 0 N D E R W IJ S. Ouwerkerk. De voordracht voor hoofd der openbare lagere school alhier, bestaat uit de heerenle. C. A. Swenne, hoofd der school te St.-Philipsland 2e. J. van Houte, idem te 's Heer Arendskerke 3e. G. L. van 't Hoff, idem te Elle- woutsdyk. Landbouw en Veeteelt. Staven lsse. De zoo gevreesde aardappel ziekte breidt zich hier onrustbarend uit, voornamelijk onder de vroege soorten. De besproeide aardappelen hoewel niet geheel vry worden tot op heden er aanmerkelijk minder door aangetast. Een commissie uit Japan heeft by den heer J. R., te Oostblokker, drie koeien en een l^-jarige stier voor f 3200 aangekocht. RECHTZAKEN. E. Lechtgenoote van v. S. te Vlis- singen woonachtig thans te Vlaardingon, door de rechtbank te Middelburg vrij gesproken van het misdrijf het behandelen van een vrouw ter verstoring der zwanger schap, en door het gerechtshof bij verstek in appèl veroordeeld tot achttien maanden, zag Donderdag na gedaan verzet de straf door het gerechtshof le 's-Hage veranderd in zes maanden. Weer zijn we hier en we beklagen er ons niet over, integendeel in een feostperiode. Antwerpen blijft aan zijn verleden getrouw. Op Zondag is een stoet uitgegaan, die in pracht niet voor de vorige onderdeed. Er zal dus een hoofd stuk te meer kunnen gevoegd worden aan de geschiedenis der Ommegangen, Landjuweelen en Blijde Intreden, waar door de stad zich steeds heeft beroemd gemaakt. Waarom men weer feestviert? 't Is nu 50 jaar geledon, dat het trak taat, gesloten tusschen Nederland en België, en waarbij de Scheldetol werd afgekocht, onderteekend werd. En wel hebben d© Antwerpenaren redenen om deze voor hen zoo gewichtige gebeurtenis feestelijk te herdenken. Immers do havenbeweging, die in 1863 omtrent 600.000 ton per jaar bedroeg, is nu geklommen tot soms 300.000 ton per week; dit dankt zij aan den afkoop vau den Scheldetol. Meer dan twee eeuwen had Antwerpen in een doodslaap verkeerd, tengevolge van het traktaat van Munster (1648), waarbij de Schelde gesloten werd ver klaard, en dus aan de mededinging met Amsterdam en Rotterdam een einde kwam. De Antwerpsche magistraat van dien tijd moet wol een zonderlinge gedachte hebben gehad over de belangen der stad, wanneer liet dit traktaat bij klokkengelui deed uitroepen en met een plechtig Te Deum deed vieren. Zonder er aan te denken, luidde men dus de doodsklok over den voorspoed van Antwerpen, want artikel XIV van het traktaat zeide „Aan de grens der Staten zal de Schelde gesloten zijn". De stad, die in haren bloeitijd meer dan 100.000 inwoners telde, verviel weldra; in 1659 telde zij nog slechts een bevolking van omtrent 54000 zielen in 1678 stonden moer dan 1200 huizen onbewoond en gedurende lange jaren werden de steenen der in puin gevallen huizen gebruikt voor den onderhoud van de nog bewoonde gebouwen. Keizer Joseph II beproefde in 1776 aan dien droevigen toestand een einde te maken. Eenige onder Oostenrijksche vlag varende schepen liepen de Schelde binnen en zeilden naar Antwerpen, zonder zich te bekommeren om de sig nalen der Hollanders, die hierop de keizer lijke schepen beschoten. Er had nu een zeegevecht plaats,waarbij de verliezen aan weerszijden beliepen tot het doorschieten van een inarmitwaarom het volk dit gevecht „de marmittenoorlog" noemde. De Oostenrijksche vlag was beleedigd, maar de Hollanders, volstrekt geen voor deel ziende in de vijandschap met keizer Joseph, boden hem 10 millioen gulden als schadevergoeding aan, op voorwaarde, dat alles bleef, zooals het was. De keizer, geld noodig hebbende, nam het aanbod aan, en Antwerpen bleef even verlaten als vroeger. In den Franschen tijd kwam er ver betering, toen de Nationale Conventie een decreet uitvaardigde, waarbij aan België dezelfde rechten werden toegekend als aan Holland. Een nieuwe scheops- bouwwerf werd aangelegd en op 23 Mei 1803 liep daar het eerste schip van stapel. Toen generaal Bonaparte de stad bezocht, begreep hij dadelijk de voor- deelen barer ligging. Ook beval bij aanstonds den bouw van 1800 meters kaaidokken en werven. In minder dan 3 jaar was het werk voltooid. Onder het bestuur van koning Willem I kwam Antwerpen weder tot bloei; want door zijn invloed en ziju rijke koloniën bevoorraadde Holland de Belgische nijver heid. Des to noodlottiger waren de ge volgen der omwenteling van 1830 voor de haven. Al de Hollandsche kantoren verlieten Antwerpen en koning Willem, gebruik makende van zijn recht, ver klaarde de Schelde weer gesloten. Nu kwamen geen schepen meer aan; dui zenden handelsbedienden en werklieden, die in den Hollandschen tijd een goed bestaan hadden, werden tot den bedelstaf gebracht. Het gras groeide opnieuw tus schen de straatsteenen. En het tractaat van 19 April 1839 werd alweer ten nadeele van Antwerpen gesloten. Daarbij toch werd bepaald, dat Nederland ten eeuwigen dago een recht mocht heffen op de vaart der Schelde en have mondingen. In 1853 werden tusschen de regceringen van België en Nederland onderhande lingen aangeknoopt om dit recht af te koopenmaar het duurde tot het jaar 1863 vooraleer deze onderhandelingen tot een goed einde waren gebracht. Bij hot alsdan gesloten traktaat werd bepaald dat Z. M. de Koning der Nederlanden, tegen vergoeding van 17.141.610 gulden, voor altoos afstand deed van zijn recht geheven op de vaart der Schelde en hare mondingen. Van toen af ging Antwerpen met reuzenschreden vooruit. Men oordeele In het jaar 1863 bedroeg het getal inwoners 120 444, de tonnemaat der ingeklaarde schepen 609.353. In 1912 waren de respectieve cyfers 322,275 in woners en 13.760.534 ton. 't Is nu de 50e verjaardag van de vrijmaking der Schelde, dien we her denken, eene gebeurtenis die voor alle Antwerpenareu van 't hoogste belang is. De voornaamste punten van het pro gramma der feestelijkheden waren. Zaterdag 19 Juli van half negen tot 10 uur '8 avondsklokkengelui en beiaardspel op O. L. Vrouwetoren. Kanonschoten. Ten 9 uur uitgang van den grooten lichttaptoe. Zondag 20 Juli om half twee, uit gang van den Geschiedkundigen en zinnebeeldigen praalstoet. Zondag 27 Juli tweede uitgang van den stoet. Negen maatschappijen namen deel aon den stoet, die ons een beeld gaf van de scheepvaart op de Schelde door de eeuwen heen. Hij bestond uit 35 wagens en omtrent 3000 gekostumeerde personen. Daar het niet mogelijk is hier uit te wijden over alles wat de verschillende maatschappijen ons te zien gaven, wil ik mij bepalen tot een woord over hetgeen de Koninklijke maatschappij nde Burger kringvoorstelde. Bij loting viel aan genoemde maat schappij het moeilijkste tydvak van de geschiedenis der Schelde ten deel: het tijdvak der Spaansche overheersching. Do ontwerper koos: de belegering van Antwerpen door den hertog van Parraa, Alexander Farnczo, die stroomopwaarts de forten bezette en stroomafwaarts de beroemde brug bouwde, welke de Ant werpenaars poogden te vernielen door middel van de brandschepen de Hoop en „de Fortuin Beide schepen, omringd van een aantal kleine branders, dreven den stroom af en één er van hechtte zich aan de brug van Farneze en deed haar in de lucht springen. 't Is een van die schepen, hetwelk het onderwerp van een wagen zal uitmaakt, op het oogenblik dat de manschap den mast rechtzet, de pektonnen ontsteekt en het schip den stroom afdrijft. Een tweede wagen verbeeldt „Antwerpen treurend na de overgave aan de Span jaarden" en wordt voorafgegaan door prachtige groepen, verbeeldende de in trede van Parma in Antwerpen en de vlucht van kooplieden na het traktaat van Munster. Ten minste 250 personen Antwerpsche burgers, schippers en kooplieden, magi straten, Spaansche officieren en soldaten, ruiters en voetgangers, vrouwen en kinderen kwamen in deze groep voor. De historische getrouwheid wedijverde met de kostbaarheid der kleederdrachten. Hopen we nu maar dat het weer ons a s. Zondag begunstigt, dan mogen wij een schouwspel verwachten, zooals alleen Antwerpen te zien kan geven. Antwerpen, 18 Juli 1913. J. HOGERHEIJDE. Middenstandscongres. Woensdag en Donderdag werd te Middelburg de 10e algemeene vergade ring en het 10e congres van den Nederlandschon Bond van Vereenigingen van den Handeldryvenden Middenstand gehouden. Reeds Dinsdagavond was het meeren- deel der congressisten aangekomen en had te acht uur de officieele ontvangst ten raadhuize plaats, waar do burge meester, jhr. M. van den Brandeler, de congressisten namens het gemeente bestuur welkom heette en z\jn beste wenschen voor den bloei van den Bond uitsprak. De heer J. S. Meuwsen, voorzitter van den Bond, antwoordde en wees o.a. op de groote wenschelykheid, dat de middenstandsvereenigingen steun van de autoriteiten ondervinden. Na alloop dezer ontvangst had in den Buitentuin een concert plaats. Woensdagmorgen te 9 uur werd het congres geopend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 4