9 lagere school, waarbij vernield werd dat geen onderhandsche besteding mocht plaats hebben; 2°. kasopname bij den gemeente ontvanger, waaTuit bleek, dat in kas was met geldswaardige papieren f 3249,23; 3°. goedkeuring vau het suppletoir kohier der hondenbelasting; 4°. een schrijven van den geneesheer A. C. Polderman, om wijziging van zijn instructie, in verband met zijn benoeming tot raadslid. Alsnu deelde de voorzitter mede, dat was aanbesteed de levering van de be- noodigde petroleum en cokes. Aannemers warenvoor de cokes H. Mol, voor f 0,70 per H.L., en voor de petro leum A. Hartog, voor 8f cent per Liter. Verder was aanbesteed de verbouwing van de openbare lagere school. Aannemer was geworden van smids- werk J. P. Kerpenstein, voor f 438van het metselwerk J. Muller voor f 655; van het timmerwerk J. Suurland, voor f760 en van het schilderwerk J. L. Noom, voor f 375. Aangeboden werd de gemeenterekening over 19ijMFeJk«»nog-zal worden nagezien door de heeren Oudesluijs, Duijnhouwer, De Graaf en Steur. De begrooting voor het Armbestuur werd gewijzigd met een som van f 250, voor verpjjsging. der Israëlieten Melgor. Daarna geschiedde wijziging der in structie van den geneesheer, in verband met de doodschouw, vaccinatie enz. Voor de doodschouw was aangewezen dr. Quakkelaar van St.-Annaland. Toen de voorzitter vroeg of niemand er op tegen had, zeide de heer Duijn houwer, dat z.i. die instructie wijziging niet noodig was, daar er in Scherpenisse toch nog wel andere personen waren, die raadslid kouden zijn, zonder dat er een ïbstructie voor behoefde gewijzigd te worden. Algemeen was men dit met hem eens, doch niemand maakte verdere bezwaren. De wijziging werd goedgekeurd. Verder werden Burgem. en Weth. ge machtigd tot den verkoop van den straatmest en de verhuring van de lig plaatsen der bieten. Daarna geschiedde nog de rekening en verantwoording van het Burgerlijk Armbestuur over 1912 en de begrooting voor 1914. Niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering gesloten. De heer R. Jager, hoofd der school alhier, heeft Dinsdagavond in [de Ooster8chelde aan de jpunt te Gorishoek, gemeente Scherpenisse, een zwarte flesch gevonden, waarin een briefje, [met pot lood geschreven, waarop de volgende woorden Schip zinkende, God help ons. 9 7 19. „Prinses Marie". Het is fijn, doch goed geschreven. (S.v.p. een verzoek ook in andere bladen op te nemen). Goes. Benoemd tot opzichter by den aanleg van de beschoeiing in gewapend beton in den cal. Oost-Bevelandpolder de heer A. Hootsman, alhier, en tot opzichter by den aanleg van een gewapend beton- glooiing in den Wilhelminapolder, de heer V. H. Krijger te Wissenkerke. Benoemd tot buitengewoon opzichter by het maken van een derde schutsluis met toeleidingskanalen te Hansweert, de heer W. A. de Jonge, alhier. CoRJnsplaat. Alhier werd dezer dagen een zeer eigenaardige vergadering gehouden. Naar aanleiding van een advertentie van de gezamenlijke slagers alhier, dat ze zich voortaan niet meer zullen bezighouden met 't zoogenaamde „uit slachten van varkens", kwamen een 80-tal houders van varkens byeen om de vraag te bespreken, hoe hun houding hier tegenover zou zyn. Ze hadden op hun vergadering uitgenoodigd een werkman van Oats, die vroeger het slagersvak beoefende. Ruim zestig aan wezigen verbonden zich, dit najaar door hem hun varken te doen slachten, waartoe -ze ieder dadelijk 75 cents stortten tot aanschaffing van de noodige gereedschappen enz. Er bestaat veel kansdat deze zich binnenkort hier komt vestigen. Het zoontje van den heer B., dat tydelyk by familie gelogeerd was, had gisteren by 't afloopen van den dyk het ongeluk te vallen, zoodat het de rechterpols brak. Middelburg, 22 Juli. Al zegt men wel eens, dat men zelfs van het goede te veel kan krijgen, zijn wij overtuigd, dat dit -toch niet spoedig het geval is. In deze overtuiging werden wy aldus scliryft de Middelburgsche correspondent wederom versterkt bij een herhaald bezoek aan de tentoonstelling van Zeeuw- sche kleederdrachten enz. Ditmaal brachten wij in het bizonder een bezoek aan de afdeeling meubelen, huisraad en porselein. E^n der fraaiste meubelen is zeker wel het kruis- of sterrenkabinet, dateerende uit de 17e eeuw. De sterren zijn van ivoor en ebbenhout en evenals het overige deel prachtig ingelegd. Langs de wanden der zaal staan ver schillende deken- en kleerkistenvan eerstgenoemde zijn er met decoratief koperbeslag; terwijl van laatstgenoemde vooral een eikenhouten, dateerende uit het jaar 1697, om het fraaie paneelwerk zéér bezienswaardig is. Zeldzaam mooi beeldhouwwerk kan men bewonderen, bij rustige beschouwing van grooten iepenhouten leuningstoel, uitge voerd in Gothischen stijl, welke stoel nog in gebruik is. Zéér bizondere exemplaren van uur werken van vroeger jaren zijn ook bij elkaar gebracht; om de keurige bewer king dient een geel koperen pendule genoemd; terwijl een 3,15 M. hooge nabootsing van den Abdijtoren of „Lange- Jan" te Middelburg, welke in de 18e eeuw van beschilderd eikenhout werd vervaardigd, zeker als bewijs van het geduld der vervaardigers niet mag wor den vergeten. In deze zelfde vertrekken treft men verder aan een groot aantal koperen voorwerpen, waaronder bijzonder groote ketels, die aantoonen dat onze voorouders niet zooveel minder practisch waren dan de menschen uit den tegenwoordigen tijd. Z<5o rondkijkende werd onze aaudacht ook getroffen door een zweep, voorzien van een magnifiek bewerkte zilveren onderstuk. Nog noemen wij een fraai eiken kastje, een kamerdeur met gebeeldhoude stijlen en bekappiüg Louis XIV. Het aantal porceleinen vazen, schotels en potten, waaronder van zéér hooge waarde en groote bizonderheid, is bi zonder grootmaar ook in kleinere voor werpen is veel moois bieengebracht. Hiervan willen wij nog speciaal noe men een blaadje, 2 theebusjes, theepotje, 2 potjes, 2 kandelaars van porcelein op op koper. Behalve dit porcelein bevinden zich in de vitrines ook tal van oude voorwerpen van zilveren, als lepels, vorken, naai- gereedschap enz.ieder op zich zelf als stuk van overtuiging om aan te toonen hoe hoog de kunst op dat gebied ook reeds in vroeger eeuwen stond. Vllsslngen, 23 Juli. De onathankelyk- heidsfeesten alhier zullen worden gehou den op Vrydag 8 en Zaterdag 9 Augustus. Op het programma komt vooruit voering van een cantate op het terras van het Grand Hoteloptocht, roei- wedstryd, lichtstoet, concert, vuur werk, enz. Wij hebben reeds gemeld, dat er plannen bestaan een groot gedeelte van het Belgisch loodswezen van hier naar Zeebrugge over te plaatsen. Het zou in de bedoeling liggen hier alleen de z.g. vaste loodsen gedomicilieerd te houden. Onder deze vaste loodsen worden ver staan de loodsen, die geregeld terug- keerende schepen bedienen. Van andere zijde wordt echter ver zekerd, dat deze vaste loodsen, ongeveer 40, eveneens zouden worden overge plaatst. In het geheel zyn hier 165 Belgische schippers en loodsen. Zekerheid omtrent de bestaande plannen kan men thans nog niet ver krijgen, doch dat hier de beslissing met groote belangstelling wordt tegemoet gezien, laat zich wel begrypen. Een verplaatsing zy het slechts gedeeltelyk van het Belgisch loods wezen,zou voor deze gemeente een groote ramp zyn. Ook schynt er sprake van te zyn het Belgisch loodswezen naar Terneuzen te verplaatsen. De Independance Beige meldt n.l. het volgende De administratie van de marine heeft besloten tot overplaatsing naar Terneuzen van den voomaamsten dienst van het loodswezen, welke tegenwoordig in Vlissingen gevestigd is, terwyl deze laatste haven enkel maar de bijkomende diensten blyft behouden. Men weet, zegt bovengenoemd Bel gisch blad verder, dat al onze Belgische zeeloodsen gediplomeerd zijn tot Ter neuzen en dat er dus geen enkel bezwaar bestaat, dat de loodsen hun diensten verrichten van en tot die haven. Aan den anderen kant zyn aan den nieuwen maatregel groote voordeelen verbonden. Wy behoeven er slechts op te wyzen, dat zelfs bij de meest ruwe weersgesteldheid Terneuzen zeeloodsen zal kunnen afgeven en dat de schepen niet meer zullen zyn blootgesteld aan het gevaar op een niet beschutte reede voor anker te moeten liggen. Het geldt hier evenzeer de veiligheid van de loodsen als de schepen. Verder wordt verzekerd, dat de administratie een geheele reorganisatie der loodsrechten in studie heeft ge nomen. Deze hervorming zou belangrijke verlaging van rechten mogelijk maken, door het invoeren van een billijker regeling. Burgem. en Weth. van Vlissingen stellen den gemeenteraad voor tot het aanvaarden van de schenking van mevr. Van den Broek, geb. Van der Os, van het huis aan het Bellaraypark. Zooals reeds vroeger gemeld, is be doeld huis één der mooiste van geheel Vlissingen en is het de bedoeling der schenkster dat het zal worden bestemd als geraeente-rauseuro, tot berging der oudheidkundige verzameling en van het oud-archief der gemeente. Door Burgem. en Weth. van Vlis singen wordt aan den gemeenteraad voorgesteld tot vaststelling eener ver ordening betreffende het fonds voor buitengewone aflossing van geldlee- ningen. Van 18 tot 28 Augustus zullen hier 175 railliciens worden gedetacheerd uit het garnizoen te Assen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Gemeente. Ds. Reus, predikant te Westkapelle zal van af September gedurende zes weken den dienst waarnemen op het hospitaal-kerk-schip. Oud-Ger. Kerk. Staven lsse. Predikbeurt op Vrydag 25 Juli, 's avonds 7 uur: (Herdenking 100- jarige leeftyd van mej. wed. M. Luyk Heijboer, als wedüiwe van den stichter dier kerk) door ds. v. d. Heyden van Vlaardingen. Landbouw en Veeteelt. Stand dor landbouwgewassen. Blykens het overzicht van den stand der landbouwgewassen op 12 Juli 1913, opgenomen in de St. Ct. 166, is, wat de beteelde oppervlakte aangaat, de be- teekenis toegenomen van den verbouw van zomergerst, erwten, stamboonen, karwijzaad, kanariezaad, fabrieksaard appelen en roode klaver. Daarentegen is meer of minder ingekrompen de ver bouw van: wintertarwe, boekweit, consumptie-aardappelensuikerbieten cichorei, uien en spinaziezaad. In onze provincie is de tarwe op vele plaatsen te dun gebleven, de stand is vry goed, evenals de stand van de rogge. Wintergerst laat vooral in Z.-Vlaanderen veel te wenschen over. De stand van zomergerst en van haver is goed. Van blauwmaanzaad beloven de vroeg gezaaide perceelen veel, de laat gezaaide weinig. De karwy is reeds grootendeels ge sneden, doch van de dorschresultaten is nog niets bekend. Hoog zyn de ver wachtingen echter niet gespannen. De stand van koolzaad is vry goed. Het vlas behoort tot die gewassen, welke het meest .aan ongunstige weers invloeden onderhevig zyn. De vele regens in de laatste weken hebben zeer vele perceelen, en vooral die waarop een zwaar gewas te velde stond, doen legeren, waardoor de vooruitzichten ten aanzien van de qualiteit van het vlas aanmerkelyk zyn verminderd. Er is nog weinig handel. In de laatste dagen zyn er in Zeeland enkele perceelen verkocht tegen f 275f 350 per H.A. In 1912 werd voor hetzelfde gewas zeker f 100 tot f 150 per H.A. meer betaald. De stand is in Zeeland vry goed. Van boonen is de stand matig, het gewas is sterk door bladluizen aan getast, de bruine boonen staan vry goed. Erwten zyn op vele perceelen slecht ontwikkeld en aangetast door de St.- Jans-ziekte. De aardappelen staan van vry goed tot goed, de suikerbieten goed, uien vry goed, klaver goed, lncerne matig. De hoeveelheid hooi is over 't algemeen goed, de hoedanigheid matig, doch van klaverhooi vrij goed. Wissenkerke, 22 Juli. De gevolgen van het aanhoudende ongunstige zomer weer doen zich *op landbouwgebied op velerlei wijzen gevoelen. De hooibouw ging sukkelend. De vlaspluk wordt ge durig onderbroken, 't Wieden wordt belet of is half werk. Veel graan is gaan liggen, evenals het vlas. De aardappelen krijgen het te kwaad met de ziekte. De gewassen, wier ontwikkeling zomerwarmte vraagt, raken achterlijk. En de afvoer van het polderwater laat te wenschen over. De hovenieringen b.v. in de zoogenaamde Visscherij hebben acht dagen lang onder water gestaan of ougeveer. Ook op enkele lage punten in den Thoornpolder raakte 't water op 't bouw land. Heel wat aardappelen zijn daardoor verloren gegaan. Men zoekt de oorzaak in onvoldoenden waterafvoer door den Willempolder. Daar is men dan ook aan het delven, maar het vele water belem merd de geregelde werkzaamheden. Middelburg. De directeur-generaal van den landbouw heeft bepaald, dat met ingang van 1 September de ryks- tuinbouwleeraar J. P. M. Camman te Middelburg, zal werkzaam zyn binnen de provincie Zeeland. RECHTZAKEN^ Wij vernemen, dat in September voor de rechtbank te Amsterdam zal worden behandeld de quaestie betreffende de be weerde schending van het auteursrecht door de firma Blikman Sartorius te Amsterdam met den plattegrond van Amsterdam in den catalogus van Entos. De firma Blikman Sartorius heeft haar belangen opgedragen aan mr. Kort hals Altee, terwyl de Duitsche firma wordt verdedigd door mr. Biederlack. O N D E R W IJ S. Eind-examen H. B. S. in Zeeland. Uitslag 23 Juli. 3e groep. Geslaagd van de R. H. B. S. te Middel burg Mej. C. E. Bleeker, mej. A. J. Vertregt, mej. M. Struve en W. G. J. Berghuis van de R. H. B. S. te Goes: A. J. M, van Kalrathout en G. A. H. Matthyssen van de R. H. B. S. te Zierikzeede dames W. G. Kloppert, K. J. Ochtraan en D. van Staalen. Niet geslaagd een extraneus. De heer H. J. Keizer, onderwijzer te De Steeg, heeft bedankt voor zyne benoeming aan de Chr. school te Bruinisse. Benoemd tot hoofd der op te richten R. K. Par. School te Goes, de heer P. van Hest, thans te Heinkenszand. Aanbestedingen, Ycrkooplngen, enz. Zierikzee, 22 Juli. Ten overstaan van Notaris Korteweg werden heden alhier voor den heer M. Bejje en kinderen, publiek verkocht: 2.02,50 H.A. bouwland aan den Ridder- weg in Ellemeet, voor f 925 per geniet. 68,60 Aren bouwland bij den inlaagdijk in Serooskerke, voor f 526 per geniet. Kerkworve, 21 Juli. Notaris H. J. van Nouhuys te Zierikzee verkocht heden alhier, ten verzoeke van den heer Cs. van Burg, diens inspan in het openbaar, w.o.ruinpaard, voor f 175; koe, voor f 214; ossen, voor f 208, f 219, f 125, f 120, f 107, f 105, f 52 en f 41. 22 Juli. Heden werd alhier ten overstaan van Notaris Biermasz, ten verzoeke van den heer Corn, don Boer, publiek verkocht: Tarwe voor f 117, f 120, f 121 en f 130; bruine boonen voor f 127; haver voor f 68, f 72 en f 78; paardeboonen voor f91; gerst voor f 92. Alles per gemet. Aan het gebouw van Provinciaal Bestuur in Zeeland te Middelburg, is heden aanbesteed a. het vervangen van basaltmuur door steenglooiing langs de oostzyde van de buitensluis te Wemeldinge, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid-Beveland. Raming f 8350. Minste inschryver de heer A. Kaan, te Neuzen, voor f 8140. b. Het verbeteren van den Ryksweg in de kom der gemeente Breskens. Raming f 6570. Minste inschrijver de heer A. Kaan, te Neuzen, voor f 6635. Voor het maken van een fun- deeringsput en bijkomende werkzaam heden voor het kustfort by Vlissingen, raming f 142.000, is ingeschreven als volgt: A. van der Leur te Utrecht f 191.000; J. Verstoep, Gouderak f 188.700 en Gebr. Dessing te Gouda f 186.900. Het pamflet tegen <len heer Van Niftrik.4 De ontdekking van drukker en schryver van het pamflet tegen den heer Van Niftrik, thans lid van Gedep. Staten van Zeeland, is niet zoo heel geraakkelyk gegaan. Een katholieke groep in Vlissingen had zich daarvoor verstaan met een groep katholieken te Goes, zoodat de schotschriften te Goes gedrukt en door Goesche leerlingen van de H. B. S. in Vlissingen verspreid werden. Daardoor leverde een justitieel onderzoek in verschillende drukkerijen te Vlissingen en Middelburg geen resultaat op. Toevallig waren de verspreiders van het biljet, leden van de Kath. Ver. „Pius X" te Goes, en ook de roomsche onderwyzer N. uit Vlissingen te Goes betrapt op het brengen van srooibiljetten in eenige pakken in den voor Vlissingen bestemden trein. Daardoor werd de aandacht op Goes gevestigd, waar de drukker, de firma O. Le C., spoedig gevonden werd, die evenwel weigerde den naam van den schrijver te noemen. Ook de onderwyzer N. ontkende pertinent te Goes te zyn geweest. Door een ingezetene van Goes echter her kend als degene, die met de leden van „Pius X" de biljetten in den trein gebracht had, viel hij door de mand en noemde als den schryver den katho lieken onderwyzer J. L. B. te Vlissingen. Ondanks de geslepen methode van handelen zijn dus politie en justitie den drukker en schrijver van het ergerlijke pamflet vry spoedig op het spoor ge komen. De Crisis- Nu de S. D. A. P. geen portefeuille wenscht te aanvaarden, zal dr. Bos vermoedelyk de opdracht ontvangen een ministerie samen te stellen uit de liberale concentratie. De heer H. van Kol is Maandag morgen van zyne reis, die b|jna een jaar geduurd heeft, in zyn woning te Voorschoten teruggekeerd. Gevraagd naar zyne raeening over het besluit van de leiders der S. D. A. P. om de aangeboden minister-portefeuilles te weigeren, verklaardde de heer Van Kol, dat hjj zich met dat besluit volstrekt niet kon vereenigen, daar zjj dat had moeten doen terwille van het-algemeen kiesrecht en het staatspensioen. Naar wy vernemen, behooren de heeren Duys, Hermans, Schaper, Ter Laan, Spiekraan en Vliegen tot hen, die hebben gestemd voor het aanvaar den der ministers-portefeuilles. Geen sociaal democratische ministers. Men verneëmt omtrent de Zaterdag en Zondag gehouden bijeenkomst der Sociaal-Democratische Kamerfractie, het Partijbestuur der S. D. A. P. en de redactie van Hel Volk, het volgende- Het voorstel van den Kabinetsforma: teur, dr. Bos, tot het aanvaarden van drie minister-portefeuilles is afgewezen' De minderheid heeft zich by dit besluit der meerderheid neergelogd. Daardoor is het buitengewoon congres, dat te Zwolle zou gehouden worden, overbodig geworden. Dit congres zal dus niet plaats hebben. Tweede Kamor-Yerklezlogen. By de Dinsdag gehouden stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer voor het district Amsterdam II zijn uitgebracht 3332 geldige stemmen. (Het aantal kiezers is 5041). Op den heer A. H. Gerhard (S. D. A. P.) werden uitgebracht 1632; op dr. H. Gorter (S. D. P.) 48; op den heer P. Otto (U.-L.) 819 en op den heer J. R. Snoeck Henkeraans (C.-H.) 923 stemmen, zoodat er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Gerhard en Snoeck Henkeraans. In het district Amsterdam VI (aantal kiezers 6048) zijn uitgebracht 3843 geldige stemmen, waarvan op de heeren P. A. C. Joosten (S.D.A.P.) 573; mr. H. Verkouteren (C.-H.) 1438, en B. Nierstrasz (V.-L.) 1833, zoodat er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Nierstrasz en Verkouteren. De kiesvereeniging „Vooruit gang I" heeft Dinsdagavond ook den heer D. de Klerk candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Rotterdam I. De nieuwe Kamerverkiezingen. De vooruitstrevend-liberale kiesver eeniging Rotterdam heeft, naar de N. R. C. meldt, den heer D. de Klerk met algeraeene stemmen candidaat ge steld voor de Tweede Kamer in het district Rotterdam I. De heer De Klerk heeft deze candidatuur aanvaard. De heer Rink heeft de candidatuur voor Hoogezand aanvaard. Nieuwe wetsontwerpen. Ingediend zijn wetsontwerpen le. tot geleidelijke opheffing van de Rykswerf te Arasterdam, met gelijktijdige voorzieningen van het personeel; 2e. tot het heffen van opcenten in de bedrijfsbelasting en naamlooze vennoot schappen ten behoeve van de gemeenten; 3e. tot instelling van een Kolonialen Raad van 29 leden voor Ned.-Indië, waarvan 11 zullen gekozen worden door de gewestelijke en locale raden op Java en Madoera en de Buitenbezittingen. De raad zal o.m. de Indische begrooting voorloopig vaststellen. De definitieve vaststelling blyft aan de Staten-Generaal overgelaten. Een Plechtigheid. Op het Portugeesch Joodsche kerkhof te Middelburg had hedenmiddag te drie uur eene plechtigheid plaats. Op dit kerkhof z|jn een 93 graven van Portugeesche Joden, die in de 17e en 18e eeuw in Middelburg woonden. Een dezer graven, dat van Samuel Menassch Ben Israël, die in 1657 te Londen stierf, doch wiens lijk door zijn vader mede naar Nederland werd ge nomen en te Middelburg werd begraven, is, zooals men zich herinneren zal, geheel gerestaureerd en op 14 Mei 1912 plechtig ingewijd. De overige graven verkeerden echter ook in een desolaten toestandal de steeuen waren verzakt, en met gras en mos begroeid. Eene commissie, bestaande uit de heeren C. Boasson, voorzitter van het Isr. Kerk bestuur te Middelburg; Frank Davis te Middelburg; A. J. Mendes Da Costa, secretaris der Portug. Israël, gemeente te Amsterdam, M. Rodrigues de Miranda te Middelburg, J. L. Palache, leeraar aan het Stedelijk Gymnasium te Amster-, dam en J. Da Silva Rosa, adjunct-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2